Eerste succes kwam voor Zweden te laat EL SALVADOR HIELD VOL n Tenzij Israël voor wonder zorgt tegen Italianen Twee Nederlandse groepen in Tour Pelé schoot Roemeense illusies aan flarden Sterke arm greep m is Glansrol van Braziliaanse grootmeester Russen pas laat op 2-0 JNDERDAG 11 JUNI 1970 T.TOTTISE COURANT PAGINA 9 ïfecl? k snel bla (Van onze speciale verslaggever) 'UEBLA Ove Grahn beleefde in de laatste minuut van de ontmoeting ZwedenUruguay het meest glorieuze moment uit zijn voetbal- ipbaan. Juist voordat scheidsrechter Landauer die aanvankelijk vandaag de ontmoeting ItaliëIsraël zou leiden, maar als gevolg van protest van de Itab'anen, die vreesden dat de Amerikaan niet geheel onpartijdig zou zijn (Lan dauer is halfjood) voor deze wedstrijd was aan gewezen, wilde affluiten maakte hij het win nende doelpunt. Kort tevoren was Grahn, die voor de Zwitserse vereniging Grasshoppers uitkomt, als invaller voor Nicklassen ingezet. Doelman Mazurkiewicz was volstrekt kansloos op het schot van Grahn (10). Vanaf de aftrap drong Zweden in hoog tempo op. Reeds in de tweede minuut kwam Eriksson, die een terug speelbal van Matosas had onderschept, bijna tot scoren toen hij keihard tegen de paal schoot. Vier minuten later dwong Ove Kindvall doelman Mazurkiewicz tot handelen. Uruguay ontworstel de zich aan de druk en nam het initiatief over. )e Zweden lieten zich edhter niet mponeren, maar steeds liepen ze vast n de buitenspelval van de Uruguezen. iie in laag tempo via het middenveld aanvallers trachtten te bereiken, n het laatste kwartier was Ove Kind- all enkele keren dicht bij een treffer. [\vee keer werd hij binnen het zestien metergebied onderuit gehaald, maar jandauer zag er beide malen slechts indirecte vrije schop in. Tien minu- na de hervatting raakte Kindvall todanig geblesseerd dat hij zich moest aten vervangen door Tom Turesson Balbezit Onder de druk tenminste met 20 te moeten zegevieren gingen de Zweden steeds gehaaster en nerveuzer spelen naarmate de wedstrijd vorderde. De Uruguese verdediging kwam in de ver drukking, de spelers raakten geprik keld en daar de Zweden, zeer tegen hun gewoonte in, met gelijke munt be taalden, kreeg de wedstrijd een on vriendelijk karakter, dat nog werd vergroot door een weifelend optredende Landauer. In de 84e minuut deed de Zweedse coach een laatste poging. Hij verving Nicklassen door Grahn. die in de laatste seconden Zweden aan de (te geringe) winst hielp. De eerste over winning kwam voor Zweden te laat. deed een serieuze aanval op te zetten kreeg Zweden alle gelegenheid met man en macht naar voren te trekken. gezien Uruguay geen ^enkele poging Zweden heeft een slechter doelgemid- delde dan Uruguay, dat zich plaatste voor de kwartfinales. Voor de Zweden rest alleen nog de zeer kleine hoop, dat Israël tegen Italië voor wonder zorgt. Ontstemd De Uruguese trainer Ediuardo Hohberg toonde zich lichtelijk ontstemd over de afloop van de ontmoeting tegen Zwe den. „We hadden moeten winnen. Het mag niet gebeuren dat een zeker schij nend gelijkspel in de laatste minuut nog vei-loren gaat". Voor de overwin ning van de Zweden had Hohberg niets dan lof. „Ik ben blij voor hen dat ze toch nog een overwinning hebben be haald. Door de manier waarop ze heb ben gespeeld verdienen zij het ten volle". Orvar Bergmark, de Zweedse coach, was bedroefd. „Weer hadden we pech. Wanneer Eriksson in tweede minuut raak schiet, wirmen met tenminste 20. Helaas kon ik c vandaag niet het sterkste elftal-in veld brengen", aldus Bergmark. ZwedenUruguay 10 (00): S Grahn 10. Scheidsrechter: Landauer (V.S.). Toeschouwers: 15.000. Resultaten van ^oersen Nootdorp ;OOTDORP De uilslagen van de gister- Nootdorp gehouden draverijen zijn: C.aanderenprijs .2000 m. 1ste aid.): 1. Intrest E Leeman) km-tijd 1.29.1. 2. Island 1 2.10. pl. f 1.10 il.20. 11.20; kop- renprljs (2000 m. 2de aid): 1. Iris rde (J. van Dooyeweerd) 1.31.3. 2. ijah, 3. Hltzacker TH. 17.50. pl. 1 2,70 1 3.20. 1 1.60; kop- COV. 128,10. GirrelsweerpriJs (2000 m): 1. Hephaistos W Groenewegen) 1.27.2, 2. Hetty Hanover. w. 1 85,80, pl 19.10, 11,70, 12,— kop- 6,30; cov 15,30; trio; 1 931.80, rvlietprUs (2380 m): 1. Hernanda I.eron Th. Knljnenburg) 1.26.7, 2. Heny's Sally. 1 2,40. _pl. f 1.60, c 1,50, 1 4,70, kop ijs (2000 m): 1. Hansi' Buitenzorg ooyewcertl) 124.3, 2. Eddy Signal, jjs^ (20_0^in)^Carrière (J. Ver- de Vrij- j Princess, j koppel CHALLENGE MONDIAL Sijbrands leider in Monaco MONACO In de gisteren gespeelde tweede en derde ronde van het kan didatentoernooi 1970 in Monaco heeft de Nederlandse damkampioen Ton SUbrands de volle winst behaald. In de ochtendronde versloeg SUbrands de Surinaamse kampioen Ramcharan en daarna veroverde hij ook op de Mona- gask Agliardi twee winstpunten. namoharan werd im een reeds moeilijk middenspel slachtoffer van een niet al te onoverzichtelijke combinatie, 's Mid dags maakte Agliardi het de Nederlander zo mogelijk nog wat gemakkelijker door op de zestiende zet een fout te maken waardoor Sijbrands de punten voor het oprapen kreeg. Sijbrands raakte tevens voorlopig één van zijn gevaarlijke concurrenten kwijt. De Russische kampioen Gantwarg, die in de ochtendronde op een prachtige wijze de Belg Slaby had verslagen door een lokzet en een fraaie combinatie, verloor in de middagronde van zijn landgenoot Koeperman. arg (Rusland)—Slaby (Belgié) S- (Monaco)—Kazemier (Zwits.) fl an (Sur.)—Sijbrands (Ned.) 0- (It.)—Hisard (Fr.) l-l; Koeperm -1; Agliardi 2— 3—6; 2. Hisard 3—4; i Slaby 3—2; 8. Raipcharan -ange) 1.27.3, 2. I RONDE VAN ZWITSERLAND Altig won tijdrid MI RTEN De Westduitser Rudi Altlg leeft gisteravond de tüdrit over 4000 netcr, die voorafgaat aan dc eerste 'tappe van de Ronde van Zwitserland Hij had voor het 4000 meter lange 'arcours, dat rond Murten was uitgezet min. 3.1 sec. nodig. De Nederlander ierard Vianen werd vijfde en Harry Steevens zesde. Altlg (W.-Dld.) fcuyndam (Ned.) tog (Ned.) Benjamins (Ued.) Zoontjes (N'ed.) op 16.7; 34. 38. Schepers (Ned.) 56. Beugels (Ned.) Duitse voetbalsupporters on ketenden na de successen van hu favorieten feestelijke taferelen de straten van Leon Judo Bond wordt Budo bond UTRECHT De Nederlandse Jiu Jitsu- en Judobond (NJJB) zal zijn naam veranderen in Nederlandse Budo- bond. Dit naar aanleiding van een con centratie van verschillende Japanse vecht- en afweersporten. die de laatste tijd in de voormalige NJJB zijn gecon centreerd. In Utrecht werd gisteravond een ver gadering gehouden met vertegenwoor digers van de verschillende karatê en tae-kwando-organisaties, die eveneens besloten tot NJJB toe te treden. Hier door zal er in de nieuwe Nederlandse Judobond een sectie karate en een sec tie tae-kwando worden gevormd. De heren B. Buth en A. T. Alkema werden hierbij tot respectievelijk voorzitters van de secties benoemd. Door dit sa mengaan heeft de NJJB er in een klap 5000 nieuwe leden bijgekregen. De Ne derlandse Budobond is zijn activiteiten al gestart met de uitgifte van een bondspaspoort. waarin alle bekwaamhe den van de leden zullen worden opgete- PARIJS Nederland zal in de ko mende Ronde van Frankrijk vertegen woordigd zijn met twee ploegen, Wil lem II-Gazelle en Caballero-Laurens. het is voor de eerste maal de Caballero met een équipe aanwezig zal zijn. Vorig jaar startte allen Willem II-Gazelle. Het is nog nooit voorgekomen, dat twee Nederlandse ploegen voor ..La grande Bouclé" waardig werden bevon den. Caballero, dat een vijftal jaren geleden voor de eerste maal contracten afsloot met profwielrenners, stelde zijn kandidatuur in het voorjaar. Er kwam een uitnodiging, maar de toen geldende financiële voorwaarden bleken niet aanvaardbaar. Op grond van enkele goede prestaties (onder meer drie elap- peoverwinningen in de Ronde van de zes provincies) konden de kosten nu echter aanzienlijk worden verminderd. De volgende acht renners zijn op 27 juni reeds zeker van een plaats aan de startlijn in Limoges: Wim Schepers. Arie den Har tog, Jan Krekels. Harry Stee- vens, Gerard Vianen, Cees Zoontjes. Huub Harings en Adri Wouters. Voor de Qverige twee plaatsen zal later een keus worden gemaakt uit: Leo Duyn- dam, Cees Rentmeester, Daan Holst, Gerard Buckacki, Sjaak Frijters en Henk Benjamins. Enkele renners nemen momenteel deel aan de Ronde van Zwitserland. De ploeg van Willem li-Gazelle met als chef d'equipe Ton Vissers, zal waar schijnlijk woensdag 17 juni in Oister- wijk worden bekendgemaakt. De Ron de van Luxemburg, die 11 juni begint en 15 juni eindigt, speelt een rol in de bepaling van de definitieve selectie. Aan deze Ronde nemen deel: Harm Ottenbros. Rini Wagtmans. René Pijnen. Jos v. d. Vleuten, Eef Dolman, Jan van Katwijk en de Belgen Ward Seis en Vic van Neulant. Met de Nederlanders in „vreemde dienst", zoals Jan Janssen, Gerben Karstens, Eddy Beugels, Joop Zoetemelk en Harry Jansen, komt het oranjecontingent op ongeveer 23 ren- De lijst van de vijftien deelnemende ploegen: België: Faemino, Mars Flan- dria en Mann Grudig; Spanje: Kas: Frankrijk: Bic, Frimatic-De Gribaldy. Fagor-Mercier, Peugeot-BP en Sonolor- Lejeune; Iatlië' Salvarani. Molteni, Scic en Ferretti; Nederland: Willem II- Gazelle en Caballero-Laurens. (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA Twee doelpunten binnen een kwartier leken Roemenië naar een débacle te voeren tegen één van de grote favorieten van het wereldtoernooi, Brazilië. Maar de Roemenen speelden voor hun laatste kans. Een nederlaag zou voor hen de deur naar de kwartfinales welhaast definitief vergrendelen. Twee keer kwamen de Roemenen terug, na een achterstand van 20 en van 31, maar zelfs een hevig slotoffensief kon hen niet redden. speciale verslag- Taal- MEXICO -CITY moeilijkheden kunnen tot de meest ingewikkelde si tuaties leiden. Dat onder vond deze week een Israë lische radioverslaggever, die zijn reis uan Gualdala- jara, waar hij Engeland Brazilië had bijgewoond naar Mexico-City in het dorpje Pechamo onderbrak om zijn bevindingen naar het vaderland door te bel len. Een bonk op de deur van het plaatselijk post kantoor bleef onbeant woord. Geen wonder, want om half vijf in de morgen pleegt men ook in Mexico te slapen. Op zoek naar het woonhuis van de ambte naar der Mexicaanse poste rijen voelde de Israëliër plosteling een hand op zijn schouder. Een hand die het verlengstuk •rke i n. In de inbreker te hebbe'n gear resteerd voerde de politie de plichtsgetrouwe radio spreker naar de gevange nis. Uren duurde het eer de dienaren der wet er achter waren dat alles op een misverstand berustte en dat de arrestant volkomen te goeder trouw was. Als goedmakertje mocht de man tenslotte vanuit het gevang met Israël bellen. Toen Pele zelf zijn defensie te hulp schoot en een nog grotere rol ging vervullen in de ploeg dan hij al had gedaan, was er voor de Roemenen geen enkel siicces meer weggelegd. De nederlaag van 32 betekende voor de Roemenen het einde van alle illusies. Pech En die nederlaag had al in het prille begin vast kunnen staan als de Brazilianen niet met een enorme dosis pech te kampen hadden gehad. Clodoaldo schoot tegen de lat, Cesar richtte op de paal, Everaldo zag zijn schot door doelman Adamache via de paal uit het doel gewerkt. Dat gebeurde allemaal in de eerste achttien Veerkracht Toen ging grootmeester Pele zich ermee bemoeien. In de negentiende minuut maakte hij een prachtig doelpunt. Nog geen kwartier later had Jairzinho de stand op 20 gebracht en Roemenië leek een grote nederlaag tegemoet te gaan. Met een wonder baarlijke veerkracht en meer dan honderd procent inzet kwamen de Roemenen echter terug en toen Dumitrache de achterstand tot 21 had verkleind, laaide het vuur nog hoger op. De Oostenrijkse scheids rechter Marschall moest toen Zijn leiderschap benadrukken. Glanzend Een glanzende combinatie bracht Brazilië na de rust weer op twee doel punten voorsprong. Jairzinho had de bal al bijna in het doel gelegd, maar het onfortuin leek weer toe te slaan voor de Brazilianen. Tot Pele zich er wederom mee bemoeide. Met grote passen „sloop" hij haar de bal en drukte hem over de lijn. Nog gaf Roemenië zich niet gewonnen. En toen Dembrovski de stand op 32 had gebracht, volgde een enorm offensief. De gehele Roemeense ploeg trok ten aanval, alles of niets. Niets Het werd niets, want de Brazilianen versterkten hun defensie en kwamen zelfs nog tot enige gevaarlijke actie?, waarin de jonge Edu een groot aandeel had. En ook in deze groep zal een wonder moeien gebeuren om Roemenië verder te brengen. Dan zou Tsjecho- Slowakije vandaag Engeland moeten verslaan, dat daarenboven geen doel punt mag maken. En daarin kan men moeilijk geloven. BraziliëRoemenië 32 (21): 19. Pele 10; 23. Jairzinho 20; Dumitrache 21; 65. Pele 31; 83. Dembrovski 32. Scheidsrechter: Marschall (Oost.). Toeschouwers: 40.000. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY Meer dan een ongelooflijke voor de rust had ontbroken. 'De hoop van de hoeveelheid werklust kon El Salvador niet in de Mexicanen, die de tribunes vulden, ging niet in strijd gooien tegen Rusland, dat zich heeft ont- vervulling. Mexico zal vandaag tegen België popt als een uiterst gevaarlijke ploeg voor de zelf moeten winnen om zich voor de kwartfinale kwartfinale. De dapper Salvadorianen hielden te plaatsen, want na de rust werd El Salvador één helft stand. Toen schakelden de Russen over volkomen weggespeeld en waren de twee Rus- op een hogere versnelling, legden zij meer druk sische doelpunten een zwakke afspiegeling van de aanvallen en hervonden het schot dat hen de ware krachtsverhouding. 'Van onze speciale verslaggever) Hartstochtelijk, hysterisch bijna, werden de Salvadorianen onder steund door de 30.000 Mexicanen "P de tribunes. Elk gunstig resul taat tegen Rusland immers kwam, de positie van Mexico in groep I ten goede. De parmantige ploeg van El Salvador, puntloos na twee I wedstrijden en derhalve volkomen uitgeschakeld, weerde zich aan vankelijk enthousiast en knap tegen de steeds maar aanvallende Russen, die hun zwoegen op het middenveld zagen verzanden zodra de bal in de aanval terecht was gekomen. Een aanvalslinie. die speciaal had 1 geoefend op schieten en tegen België viermaal doel had ge troffen. Tegen El Salva'dor. echter was het schot volkomen zoek. En als er eens een poging tol succes leek te worden gepromoveerd, stond, doelman Raul Magana dat succes in de weg. Het veld- overwichl van de Russen bleef in de eerste helft beperkt tot een constante stroom aanvallen, meer niet. En daar tussen door wrongen de mannen - van El Salvador zich menigmaal door de gedecideerd spelende Russische defensie. „Helper van Mexico" Maar El Salvador, dal niet als underdog maar als „helper van Mexico" lol favoriet op de tri- De Bulgaar Schalamanof maakt zich niet druk meer. Hij speelt vanavond nog tegen Marokko en dan zit het wereldtoernooi voor hem erop, omdat Bitlgarije dan uitgeschakeld is. verwerken, de legendarische doel man Lev Jashin. Coach Kachalin had het toch niet aangedurfd hem in het duel met El Salvador onder de lat te zetten. Hij had de voor keur gegeven aan Kavazatzjvili vviens vorm niets te wensen over liet. Voor Lev Jashin dus geen optreden in zijn vierde wereld toernooi in successie. El Salvador werd. overstroomd, in dubbel opzicht. Door de regen, die in stromen neerviel en die de organisatie dwong na de rust de verlichting te ontsteken, en door de vloedgolf van Russische aan vallen. Met tien man verdedigde El Salvador, dat niet meer van de eigen helft kwam. Het hielp nic. Nogmaals sloeg Rusland toe. weer door Bisjovets (20) en er was geen twijfel meer mogelijk Rus land had de kwartfinales bereikt. Mexico zal vandaag, met de steun van een machtig legioen, moeten trachten hetzelfde tegen België te El SalvadorRusland 02 (00): I 52. Bisjovets 01; 75. Bisjovets buncs was gekozen, slaagde er I Ook niet in de tweede helft. Vast- I zes minuten hadden ze al succes, 02. niet in lol treffers te komen. Die beradener dan voor de rust loen Bisjovets scoorde. 10. Op Scheidsrechter: Homazabal (Chili), sensatie beleefde het publiek niet. trokken de Russen ten aanval. Na de reservebank sprong een man I Toeschouwers: 40.000. Al vijf teams zeker van plaats in kwartfinales MEXICO CITY Vijf landen zijn na de wedstrijden van gisteravond zeker van een plaats in de kwartfinales, die zondag worden verwerkt. Vast stond al dal Peru en West-Duitsland bij de laat ste acht waren. Rusland (groep 1). Uruguay (groep 2) en Brazilië (groep 3) veegden zich bij dit tweetal. Uruguay bereikte de vol gende tonde ondanks een nederlaag van 01 tegen Zweden. De enige kwartfinale waarvan beide landen be kend zijn is de wedstrijd Brazilië (eer ste van groep 3)Peru (tweede van groep 4). Ook Verkerk in „was" LEIDEN Na Jolian Crugff en Josef Luns. zal oud-wereldkampioen schaatsen rijden Kees Verkerk een plaats krijgen in het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud. De Puttershoeker werd deze week daarvoor benaderd. In tegenstelling tot zijn beide landgenoten zal Kees Verkerk niet naar Engeland gaan. Donderdag wordt de kasteleins- I zoon opgezocht door drie dames, die zijn I maten zullen opnemen. i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9