FIFA IN VERLEGENHEID DOOR BENEFIETWEDSTRIJD Heijnen belust op revanche V astberadenheid bij de Belgen ADO RUILT HOLMSTRÖM Peru heeft het best naar zin Jashin speelt vanavond niet TiETPSE COURANT (Van onte speciale verslaggever) MEXICO-CITY Het voornemen om na afloop van het wereldtoernooi in Mexico een benefietwedstrijd te houden voor de slachtoffers van de natuurrampen in Peru en Roemenië heeft het bestuur van de FIFA in grote verlegenheid gebracht. Het voorstel, dat enige dagen geleden door de Mexicaan Canedo, de voorzitter van het organisatiecomité, werd gedaan, kan pas in overweging worden genomen na de halve finale wedstrijden. „Dan zijn de terugreisplannen van de diverse landenploegen pas bekend", verklaarde FIFA-voorzitter sir Stanley Rous. „Er moet gevreesd worden", vervolgde hij, „dat een eventuele benefietwedstrijd na het wereldtoernooi slechts een geringe publieke belangstelling zal trekken. Daarom is het misschien beter dat de FIFA, zoals in voorgaande gevallen, aan beide landen een geldsom geeft". De benefietwedstrijd tussen een Europese en een Zuid-Amerikaanse selectie zal eventueel op 23 juni in het Aztekenstadion gespeeld worden. T' Ier Helmut Schön, de Westduitse coach, verklaart tegen een Mexicaanse verslaggever, dat hij best tevreden is over de prestaties tot nu toe van zijn ploeg. (Van een speciale verslaggever) GUADALAJARA In Guadalajara bereiden alle vier landen zich terdege op de laatste groepswedstrijden. Geen enkele vrees koestert Mario Zagalo, Braziliaanse coach. „We hebben slechts één punt nodig", verklaart Zagalo, om volkomen zeker te zjjn van plaats in de kwartfinales. We zullen de Roemenen niet onderschatten". Was het aanvankelijk de bedoeling konings- schutter Pele een dag rust te geven met het oog op de belangrijke kwartfinale wedstrijden. dit plan van Zagalo werd doorkruist door blessures van Gerson i Rivellino. Bij afwezigheid van deze ree steunpilaren op het middenveld kan de Braziliaanse coach moeilijk Pele guiten het elftal laten. In het Roemeense kamp is men bijzon der gespannen. Immers, de Roemenen punt meer behalen dan Engeland, dat tegen Tsjeoho-Slowakije aantreedt. „Waarom niet", vraagt trainer Angelo Niculescu zich af. „Ons team, dat van Tsjecho-Slowakije won, is weer compleet, nadat Dumitru en Tataru zijn hersteld van him blessures. Technisch behoeven wij ons niet te verstoppen en vndividueel kunnen we ook goede dingen De stroom telegrammen van het thuisfront uit Roemenië heeft een posi tieve uitwerking gehad op de spelers ,.In ons land", vertelde Niculescu, „be staat een spreekwoord, dat zegt: een jiklein stuk hout op de weg kan een grote wagen doen omvallen". De op schieten l afgestemde training van de Roemenen Sijbrands goed gestart in Challenge gaven al een vingerwijzing in de ritthttag van die bedoelingen van hert „kleine stuk hout" tegen de zwakke verdediging van Brazilië. Tijdens de trainingen van de Engelsen wordt nog steeds gesproken over de wonderbaarlijke redding van doelman Banks op de kopbal van Pele in de wed strijd van zondag. De koelbloedige laat ste man van de Britse vercCediging zegt slechts somber: „Wat heb je eraan als je toch met 10 verliest". Een zorg minder voor coach AAf Ramsey is hei herstel van Keöth Newton, de rechber- verdeddger. Newton is geheel fit en nam volop deel aan de training. Verwacht wordt dat Ramsey, om de aanvalskracht van de Britten te versterken, voor de ontmoeting tegen Tsjecho-Slowakije een beroep zal doen op Colin Bell van Manchester City. Zeer gedegen bereidt Josef Marko zijn ploeg voor op het naderende treffen met Engeland. De Tsjechen lijken gecon centreerder dan ooit. Waarschijnlijk zul len de voor de Belgische club Mechelen uitkomende veteraan Kvasnak en libero Horvath de verrichtingen van hun ploegmaten vanaf de reservebank be kijken. Voor de verdediging van het doel is Viktor, die lacht geblesseerd was, weei besohikbaar. „Nu de spanning voor ons is geweken kunnen' we proberen met een duidelijke overwinning tegen Enge land het onmogelijke nog mogelijk te maken", meenden de Tsjechen unaniem. De Belgische selectie is vol vertrouwen voor de belangrijke wedstrijd tegen Mexico. De coach van De Belgen, Ray mond Goethals, zei: „België staat ei beter voor om de kwartfinales te berei ken dan Engeland. Wij hebben een beter doelgemiddelde (44) en bovendien spelen we tegen Mexico", aldus de enigs zins raadselachtige uitspraak van de Belgische coach. Uitslagen B-elftallen DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond door de betaalde B-elftallen gespeelde wedstrijden zijn: eerste klas- ADOBlauw Wit 10; tweede klasse A: Go AheadElinkwijk 42, Gooiland—AGOW 4—2. Het bestuur van de FIFA heeft nog meer zorgen. Het voetbelcollege liet gisteren in een officieel communiqué weten dat het vanaf nu verboden is de tussenstanden van de wedstrijden in Mexico per luidspreker om te roepen. Alle informatie mag alleen nog op het scorebord meegedeeld worden. De aan leiding tot deze maatregel is de wed strijd MexicoEl Salvador (40). Toe schouwers in de stadions van Guadala jara, Leon en Puebla raakten na elk doelpunt dat de speaker aankondigde in wild enthousiasme en brachten daar door de scheidsrechter en de spelers uit hun concentratie. De FIFA herinnerde het Mexicaanse organisatiecomité er voorts aan dat ge durende de wedstrijden in Mexico niet meer dan vijf spelers en vijf officials op de reservebank mogen zitten. Ook is het verboden na het maken van een doelpunt de spelers op het veld te feliciteren. Tot nog toe stoorden diverse mensen zich daar helemaal niet aan. Bezorgdheid Bezorgdheid van andere aard ont stond gisteren in het perscentrum Ma ria Isabel. De grootste voetbal ter we reld, die boven op het gebouw stond, en een middellijn heeft van 15 meter, was in de nacht na de zege van Mexico op El Salvador spoorloos verdwenen. De Mexicaanse politie, die de diefstal in onderzoek heeft, neemt een en ander nogal laconiek op. Vermoed wordt, dat de kostbare bal meegenomen is door enkele supporters die een grap wilden uithalen. Politiefunctionarissen ver wachten dat de bal op een goede dag gewoon terugbezorgd zal worden. Alle dertig in Mexico aanwezige scheidsrechters zullen tot de finaledag van het wereldtoernooi (21 juni) blij ven. Aanvankelijk bestond het voorne men een aantal van de arbiters na de voorrondes reeds naar huis te laten gaan, maar de FIFA heeft hier vanaf gezien, omdat het onrust onder de scheidsrechters wil voorkomen. Secreta ris René Courte wilde nog niet meede len wie de halve-finalewedstrijden zul len gaan Iéidèii. „De beslissing hierover valt pas op 12 juni". Hét elftal van Peru, dat in Guanaju ato verblijft, heeft het daar geweldig naar de zin. Trainer Did! heeft dan ook op verzoek van de spelers bij de Peru aanse leiders aangedrongen af te zien van het na de wedstrijd tegen West- Duitsland voorgenomen vertrek naar Leon. „Alles is hier perfect verzorgd. Waarom zouden we dan weg gaan?", verklaarde Didi. „Bovendien is het klei ne provinciestadje Guanajuato een oase van rust. Als we naar Leon zouden gaan worden mijn spelers de hele dag bestormd door voetbalfans die om hand tekeningen vragen. Hier hebben ze daar helemaal geen last van. De afstand is evenmin een groot bezwaar. Leon ligt maar 50 km van Guanajuato af". Een aardige bijzonderheid is nog, dat op kamer 17 van het hotel waar de Brazilianen wonen een wit shirt met nummer 6 hangt. Dit exemplaar was eigendom van de Engelse speler Bobby Moore, die zijn Braziliaanse tegenstan der Pele na de wedstrijd in het Jais- costadion om uitwisseling van de shirts heeft gevraagd. Moore is een van de grootste bewonderaars van Pele. Risico's nemen De Belgische ploeg zal morgen tegen Mexico alles op alles zetten om te winnen. Een gelijkspel is niet genoeg. „We moeten risico's nemen", aldus Ro ger Petit, een official. De Belgen hebben El Salvador met 30 verslagen maar gingen tegen de Sovjet- Unie ten onder met 41. „Het is niet alleen een kwestie van beter zijn maar ook van moreel", zei oefenmeester Ray mond Goethals. „Toen Van Moer zater dag tegen de lat schoot en de bal er niet in ging leek het ineens of onze jongens de moed hadden verloren". Een aantal Belgische spelers hadden ernstige kritiek op het feit dat drie man uit Zuid-Amerika zijn aangewezen om de wedstrijd MexicoBelgië te lei den, namelijk de Argentijnse scheids rechter Angel Coerezza en de grens rechters Airton de Moraes uit Brazilië en Rafael Hormazabal uit Chili. „Je kunt zonder twijfel zeggen dat er spra ke is van Zuidamerikaanse solidari teit", zei Goethals. Enige spelers waren van oordeel dat het wilde lawaai door 107.000 toeschou wers in het Aztekenstadion invloed zou hebben op de scheids- en grens rechters. „Je kan je nu al voorstellen wat er zou gebeuren als wij de Mexica nen versloegen", zei Petit. „We zouden beter ergens kunnen gaan onderdui ken". Ander deukje Een ander deukje'voor het Belgische moreel is de wetenschap dat de Mexi canen rijk zullen worden beloond als zij doordringen tot de kwartfinales. En als zij het nog verder brengen dan wachten er cadeautjes van zakenmen sen als reizen naar Europa, auto's en bedragen in geld. Wanneer de Mexi caanse ploeg de finale haalt dan krijgt deze een bonus van zelfs 160.000 dol lars. In de Belgische ploeg is men het nog lang niet eens over het besluit dat de 24-jarige Johan Devrindt van Ander- lecht nog niet heeft mogen spelen. Hij was zaterdag opgesteld, maar werd ver vangen door Van Himst. Hij heeft ove rigens ook nog niet veel bereikt. De tot nu toe gemaakte vier doelpunten kwa men van Raoul Lambert en Wilfried van Moer (twee elk). Joao Saldanha, de oud-coach van het Braziliaanse elftal, is een veel gevraagd man bij het toernooi om de wereldtitel. Niet minder dan 53 kranten in Brazilië, Mexico, Engeland en Frankrijk maken van die diensten van Saldanha, die in Mexico als televisieverslaggever aanwe zig is, gebruik. Volgens voorlopige schattingen heb ben de tot nog toe gespeelde wedstrij den in het Jaliscostadion in Guadalaja ra tien miljoen gulden aan entreegel den ingebracht. Het grootste financiële succes was natuurlijk de ontmoeting EngelandBrazilië, die door 72.000 mensen, die in totaal anderhalf miljoen gulden in het laatje brachten, werd bekeken. Irtdien het Engelse elftal als tweede eindigt in zijn groep vertrekt de ploeg reeds morgen naar Leon, waar de Brit ten hun kwartfinalewedstrijd dan moe ten spelen. De Engelsen, die met een eigen bus reizen, ontmoeten dan Peru of West-Duitsland. Pele, Braziliës topvoetballer demon streert in Mexico voor buitenlandse journalisten zijn beroemde voeten werk. MEXICO. Lev Jashin zal vanavond tegen El Salvador toch niet het Rus sische doel verdedigen. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen de befaamde Rus in het duel tegen EI Salvador op te stellen en de Mexicanen hadden voor deze gelegenheid reeds een grootse huldiging voorbereid. Coach Gabriel Katchaiine heeft toch besloten de voorkeur te geven aan Anzor Kava- zasjwili, die in beter vorm blijkt te steken. Kennelijk heeft de Russische coach geen risico willen lopen In ver band met de goede klassering van zijn team, Jashin speelde voor de laatste maal in 1968 in de Russische ploeg. Dat was tegen een Scandinavisch elftal. Bij gelijk eindigen loting vrijdag MEXICO-CITY, De ev«ltu?l« te- ting om uit té maken hoe dé volgorde in de groepen wordt, wanneer ploegen gelijk zijn geëindigd, vindt vrijdag 12 juni, pas twintig uur na de laatste voorrondewedstrijden, in Hotel Maria Isabel in Mexico-Gity plaats. (Van onze sportredactie) BEEK In Den Haag, de stad waar hij zeven jaar lang de vedette van ADO was, hoopt Harry Heynen het komenden seizoen nieuwe roem bij Holland Sport te oogsten. De transfer is bijna rond. Vanavond komt de 29-jarige Heynen waar schijnlijk voor het laatste overleg met de Hagenaars naar de intertotowedstrijd Holland SportKosice kijken. (Van c spox-tredactie) MONACO In het wat ouderwetse, maar stijlvolle hotel Hermitage in Mon te Carlo zijn gistermiddag de eerste damwedstrijden gespeeld. Voor de Chal lenge Mondial 1970, waarvan de win de wereldkampioen mag uitda- Ken. In de eerste ronde versloeg Sybrands de Italiaanse kampioen Saletnik, maar had daarvoor tijdsoverschrijding van rijn tegenstander nodig. Wel had de ij Nederlandse kampioen groot voordeel bereikt, maar de 56-jarige Italiaan bood hevig verzet. Sybrands nam na lang rekenen een damcombinatie, die hij be ter achterwege had kunnen laten. Zo Roed had hij het resterende eindspel niet berekend of er kwamen toch on verwachte moeilijkheden. Nadat de Ita liaan een zekere remise uit handen had Regeven, overschreed hij de tijd met vijfde zet en daardoor kwam Sybrands nog onverwacht aan twee punten. De Russische kampioen Gantwarg kwam tegen de Fransman Hisard niet verder dan remise. De strijd ging hoofdzakelijk om het bezit van het cen trum waarin de Rus initiatief toonde. Hisard moest veel afruilen om Gant warg te stoppen. Dc uitslagen van de eerste ronde zijn. "ybrands (Ned)—Saletnik at) 2—0: Hisard fra)—Gantwarg (Rus) 1—1; Kazemier (Zwi)Ramcharan (Sur) 1—1; Slaby (Belg)— Koeperman (Rus) 1—1. De - aai- Vrij. ask Agliar- HOLMSTRÖM Wietse Couperus van Haarlem nieuwe aanwinst Deen Niels Holmström (23) „geruild" tegen de 28-jarige Wietse Couperus, aanvalsspits van Haarlem. DEN HAAG Lex Schoenmaker van ADO heeft gisteren een gesprek gehad met Feijenoords manager ,Guus Brox. De 23-jarige speler hoopt in Rotterdam een contract te krijgen, wdardoor hij weer onder de voormalige trainer van ADO Ernst Happel, kan gaan werken. Bij Feijenoord hebben Wim van Hane- gem en Wim Jansen hun contract met een jaar verlengd. Beide spelers zetten in de loop van vandaag hun handteke ning onder de nieuwe verbintenis Op de transferlijst komen Cor Veldhoen en Piet Vrauwdeunt. Beiden waren het De Graafschap heeft de 21-jarige Harry van Buuren, de rechtsachter van SC Cambuur en het Nederlandse mili taire elftal, gecontracteerd. Van Buuren tekende een contract voor een jaar. Hij gaat de plaats innemen van de naar Go Ahead vertrokken Koenders. Dan Gurney in G. P. van Nederland DEN HAAG De Amerikaanse cou reur Dan Gurney, die na het seizoen 1968 niet meer in formule-1-races is uitgekomen, zal zondag 21 juni tijdens de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zandvoort zijn rentree in deze klasse maken. Gurney zal starten voor de McLarenrenstal, die ook Denis Hulme (Nieuw-Zeeland) en de Italiaan Apdrea de Adamich heeft ingeschreven. Gurney behaalde zijn laatste Grand- Prixzege in 1967 op het circuit van Franchorchamps In hetzelfde jaar won hij ook de 24-uursrace van Le Mans. Koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen tenzorg (H. J. Pools) 1.29.1, 2. Hem ■nzorgprijs (200 v:oq o ur J. Eerenbeig; BH. 3. Egyptiai Princess. Toto: w. 15.30 pl fi.«\ Lorry' Buitcnzorgprfjs (20 Buitenzorg (J. Wagenaar ir Hollandia, 3. Gec P<Leo~Bul Kitty (J. v Spence MÊÊÊtfi 3 Frlckson R. Toto: w. (8,70 pl. ïzorgprljs (2000 i 1.22.1, 2. Goudvos, pl. 1.S0. t 6,—. 12,30; kop- (10,40; trio: 256,40. orgprUh (2000 m): 1. Hidda Eljkelenborg) 1.24.2, 2. Hap- Harry Heijnen, de man van de raarste doelpunten, wil naar Den Haag terug keren om iets goed te maken. Het heeft hem het vorig seizoen altijd dwars ge zeten, dat ADO hem min of meer aan de kant zette omdat hij afgeschreven zou zijn voor het topvoetbal. „Integen deel", zegt hij zelf. „Mijn tijd is nog lang niet voorbij. Het laatste seizoen heb ik gewoon bijzonder ongelukkig gespeeld. Ik weet zeker, dat ik nog veel beter kan". Het liefst zou de ambitieuze Heijnen vanavond nog het Haagse pu bliek willen overtuigen van het ongelijk van ADO. Een zo spoedige come-back in de Residentie zou echter onverant woord zijn. Hij heeft namelijk al een paar weken niet meer getraind en zou Niet veel geld Veel geld hoeft Holland Sport voox de' op revanche beluste Heijnen niet neer te tellen. Waarschijnlijk laat MVV hem al gaan voor hetzelfde bedrag, dat hel destijds aan ADO heeft betaald (50.000 gulden). Het contract van Heijnen, dat nog een jaar van kracht is. wil de Maastrichtse vereniging dan verbreken. „Ik heb het vorig seizoen al met Holland Sport in contact gestaan, maar ADO wilde me toen niet naar de „concurrenten" laten vertrekken". Heijnen noemt als oorzaak yoor de terugkeer naar Den Haag dc slechte verstandhouding met M.V.V.-trainer Knobel. Heijnen heeft vëel ki'itiek op zijn werkwijze cn tralningsmethodiek. „Ik had al snel in de gaten, dat Knobel me niet lag. Daarom heb lk ln Maastricht nooit met plezier gevoet bald. Wat ik erg vind" Aan die onvrede zijn min of meer de matige prestaties van dit seizoen te. wijten. Heijnen heeft nog niet dc helft van het aantal competitiewedstrijden in het eerste elftal van MVV meegespeeld. De slechte verstandhouding heeft nog een andere oorzaak. Toen hij weer eens zijn mond niet kon houden schorste het bestuur MW op aanraden van Knobel de Limburger voor niet minder dan i maand. „De straf zit me nog steeds erg dwars. Ik had zoiets nog nooit meegemaakt". De laatste weken had de van oor sprong uit Venlo afkomstige buiten speler bovendien de pech door een Dlessure zeven weken niet mee te kunnen doen. „Ik kreeg in de wedstrijd tegen D.W.S. een knietje zoals je er wel honderd krijgt in de competitie. Het leek allemaal niet zo erg te zijn. Ik ging enkele dagen later gewoon met M.V.V. mee naar Engeland en speelde daar zelfs nog een wedstrijd mee. Maar 's zondags, toen wij op bezoek gingen bij G.V.A.V., constateerde de masseur een klein hard bobbeltje dat er al enkele 'dagen zat. Opeens scheurde er toen een spiertje van boven tot onder. Wekenlang mocht lk toen niet meer voetballen. Het was voor mij een enorme strop. Want lk had me vast voor genomen die laatste wedstrijdten bij M.V.V. nog eens goed voor de dag te komen". Belangstelling voor Harry Heijnen hebben ook nog D.O.S. en F.C. Den Bosch, maar de Limburger ziet van een transfer naar deze clubs niet zoveel terechtkomen. Zijn financiële eisen zijn namelijk niet gering. „Ik moet tH/el zo redeneren, want ik heb een goed con tract. Bovendien beheer lk tegenwoordig depot ln frisdranken en bier ln Venlo, waar lk goed geld kan ver dienen. Maar als ik rondkom met Holland Sport ga ik die zaak uit besteden. Het vooruitzicht weer naar zijn oude omgeving terug te keren maakt de Limburger uitbundig. „Af gelopen zaterdag waren er al enkele Holland-Sportsupporters naar Maas tricht gekomen om mij ln actie te zien ln de B-wedstrijd tegen Blauw Wit. Je moest eens weten wat een plezier dat is. Ik heb in Den Haag altijd een bij zonder prettige tijd gehad". Heijnen deed ln de competitiewedstrijd M V V.A.D.O. de Hagenaars persoon lijk de das om. De enige keer, dat hij volgens de Maastrichtenaren werkelijk goed op dreef was, maakte hij twee doelpunten. „Het mooiste moment van het afgelopen seizoen vond ik toen A.D.O.-tramer Jezek mij na afloop van die wedstrijd kwam feliciteren. Hij zei toen zoiets van: „Zo'n speler als jij hebben wij momenteel hard nodig". Niet echter A.D.O., maar Hollandi Sport zal binnenkort waarschijnlijk van de kwaliteiten van Harry Heynen Kunnen profiteren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7