MHfl WERKSPOOR HEEFT AAN STEUN GEMEENTEN EN NS NIET GENOEG Schoonheidsspecialisten gaan image beter verzorgen Alternatief honger- congres in Den Haag VVD wekt ergernis bij confessionelen Rijkspostspaarbank rentetot 7% Mogelijk overname door ander bedrijf Kamervragen over hulp aan Peruanen Universiteit Utrecht krijgt faculteit politicologie Explosie op politiebureau van New York Loonoverleg alleen met volledige loonwet WOENSDAG 10 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 M-ieel Werkspooi één of Nederlandse bedrUvi omdat men met de gedachte zon spelen de produktie van Rolma, die zich nu beperkt tot tram- en trein- materieel, uit te breiden met busmaterieel. Door deze zou Rolma niet meer passen binnen de struc- a de VMF. Hoewel deze gedachte niet kon worden bevestigd, wordt aangenomen, dat dit tijdens het gesprek van sprake is gekomen. Want het is in de afgelopen dagen wel duidelijk geworden, dat de ;emeenten, waar het tram- en metrotreinstellen letreft, niet voldoende steun kunnen bieden om het oortbestaan van Rolma te verzekeren. Om de werkgelegenheid bij de Rolma voor één jaar namelijk al een omzet nodig van ongeveer vijfenzeventig miljoen gulden. De vervolgrorder voor zestig N.S.-rijtuigbakken, waar over nog geen beslissing is genomen, betreft slechts de helft van die omzet. Van de gemeente Amsterdam is geen bestelling voor tramstellen te verwachten, terwijl pas in 1975 ongeveer vijftig rijtuigstellen lodig zijn voor de eerste lijn van de stadsspoorweg. Wel is er offerte gevraagd voor de bouw van vier experimentele metrotreinstellen, die elk een miljoen gulden zullen kosten en waarvoor de opdracht eind verzekeren, flit jaar r afkom Den Haag is eigenlijk helemaal verwachten. De Haagse Tramwegmaatschappij rijdt met Amerikaanse P.C.C.-cavs en het zal heel moeilijk zijn het Amerikaanse materieel aan te vullen met Werkspoormaterieel. Verder heeft Den Haag geen metrotreinstellen nodig. Rotterdam heeft Werkspoor al opdracht gegeven voor de bouw van drieënveertig metrolreinstellen ten behoeve van de noord-zuidlijn. Deze stellen kosten een half miljoen gulden per stuk. Een eventuele nieuwe opdracht zou kunnen voortvloeien uit de aanleg van de oost-westlijn, maar daarvoor is nog geen toestemming van de regering. Voor deze lijn zouden nog eens vijftig metrostellen nodig zijn. Al met al zijn dit voldoende aanwijzingen om te concluderen, dat het met steun van de drie grote gemeenten alleen niet zou gaan. Daar ook de N.S., waarvan het voortbestaan van de afdeling rollend materieel op dit moment het meest afhangt, niet voldoende orders zou kunnen plaatsen, zal er een „derde weg" gevonden moeten worden. Vandaar de gedachte aan de produktie van busmaterieel. DEN HAAG (A.N.P.). De KVP- Kamerleden Krosse en Westerterp heb ben minister Udink schriftelijk gevraagd wie de eigenaren zullen zijn van de 600.000 ha landbouwgrond in Peru, dat met een door de regering beschikbaar gesteld bedrag geschikt gemaakt wordt voor de landbouw. De Nederlandse regering heeft voor dit project 1.250.000 aan Peru toege zegd. Verder vragen de Kamerleden op welke manier de bevolking van Peru in de toekomst van deze gift zal profiteren. In de toelichting zeggen de vragen stellers dat zij begrip hebben voor pogin gen oi.i bouwland rendabel te maken. Bij hen rijst edhter de vraag aan wie de grond toebehoort, omdat in Peru nog veel grootgrondbezit voorkomt. Theaterproduktie brengt blijspelen eerste is een komedie van Ray Cooney en John Chapman, „Not now, darling" („Nee schat, nu met"), waarvan de pre mière in de Nijmeegse Schouwburg zal gaan in september van dit jaar. De regie heeft Alexander Doré uit Londen en in de bezetting staan o.a. Arnold Gelder - John Lanting, Ine Veen. Joeki IBroedelet, Petra Verbeek en Frans Koks- „Vlinders zijn vrij" („Butterflies are free") van Leonard Gershe en vertaald door Josephine van Gasteren, zal i Hein Boele. het eerst worden opgevoerd in de Stads- schouwburg van Tilburg op 2e kerstdag dit jaar. Onder regie van Jan Retèl wwden de hoofdrollen gespeeld door Tüoinbürg, Trudy Lalb'ij, Lèx' l het Londei heeft 1 Strand The. (Van i veislaggev* AMSTERDAM Ruim duizend schoonheidsspecialisten uit een twintigtal landen komen van 24 tot en met 27 juni in de Amsterdamse RAI bijeen om te congres seren over zulke verschillende onderwerpen als „kosiqetologie voor de niet-blanke huid" en „de vrouw en de pil". Reden genoeg voor mevr. Ria de Korte, voorzitster van de organiserende Algemene Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten (elfhonderd leden) om op de trom te slaan. Het blijkt, aan de vooravond van het evenement, eerder een nummertje uithuilen. „Er is over ons een verkeerde voorstelling in de wereld gekomen, die nog steeds in stand gehouden wordt", klaagt zü. „Wie heeft er belang bij om dit foute imago krampachtig te verdedigen en waarom? Hoe kunnen we het ten onrechte opgeplakte etiket afweken?" 15 gulden kosten. Dat is toch heel nor maal De instelling in Nederland moet veranderen". En de prijzen van de cosmetica Al lereerst wijst Ria de Korte erop, dat met name schoonheidsinstituten buiten de grote sleden hun behandelingstarieven te laag hebben gesteld- Ze betalen hun per soneel dan ook minimaal salaris. De rest moeten de meisjes bijeen scharrelen door een geforceerde verkoop van potjes en flesjes, waarvan ze provisie krijgen. Mevr. .De Korte vindt dat fout. Ander zijds geeft ze toe, dat haar bond niet be reid is gebleken, vaste minimumtarieven ln te stellen. De prijzen van cosmetica zijn erg moei- CONGRES IN AMSTERDAM Om specificatie van haar noden ge vraagd, begint zij met het steken van de hand in eigen boezem. „Vooral de oudere schoonheidsspecialisten presente ren een behandeling nog graag als luxe", zegt ze. „Dat is hel natuurlijk niet. Het woord schoonheid werkt misleidend. We zouden eigenlijk moeten spreken over gezondheidsverzorging een regelmatige verzorging van de huid op het gelaat allereerst, dat het meest te lijden heeft van allerlei invloeden, maar ook op de rest van het lichaam. Die verzorging is nodig. De vrouw zou van haar man een vast bedrag per maand ter beschikking moeten krijgen om uit te geven voor zich. zelf. Ze zou met hetzelfde gemak moeten kunnen zeggen: Ik ga naar een schoon heidsinstituut, als ze zegt: Ik ga naar de tandarts of naar de oogarts". De prijzen, mevrouw? Ria de Korte wuift dit argument weg. „Dat veroor zaakt allemaal onnodige drempelvrees. De vrouw moet van haar schuldgevoel af. Laat een behandeling van een uur Kardinaal Rossi desavoueert Helder Camara SAO PAOLO (KNP) ringen, die mgr. Helder Cai bisschop van Olinda en Recif heeft afgelegd, over de ma i niet die t Brazi- Dit heeft kardinaal Rossi, voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie, verklaard in een onderhoud met O. Estado, een conservatief dagblad in Sao Paolo. De kardinaal keerde zich tegen wat hij noemde de „lastercampagne, die in het buitenland tegen Brazilië gevoerd lijk te beoordelen. Er zijn klanten, die eenvoudig dure zalfjes en watertjes wil len kopen. De cosmetica-industrie weet dit. Voorts speelt de verpakking een rol en de kosten die worden gemaakt voor reclame en transport tellen ook mee. „Hoe de prijsverschillen ook liggen", al- dukten. Dat i i houvast Hoe moet de argeloze koopster s tegenover de cosmetica in warenhuizen en supermarkten „De vrouw weet u aard niet waar ze aan toe is. Ze vakkundig advies vragen aan ons. Wie van de ene winkel naar de andere holt en allerlei potjes kopt, die niet geschikt zijn voor haar, is uiteindelijk veel duur der uit" Behalve de commercie ziet mevr. Ria de Korte ook visuele mogelijkheden in toekomst van het schoonheidsvak. Ze wijst erop, dat in Nederland al 26 schoon heidsspecialisten in dienst zijn van zie kenhuizen en 4 in dienst van psychiatri sche klinieken. De vrouwengevangenis sen zullen volgen, voorspelt ze. Den Haag ls er al mee bezig en in Frankrijk is het heel normaal. Jongeren blijven in oud-Milvakamp (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Voordat volgende week dinsdag het Wereldvoedselcongres in Den Haag geopend zal worden, be leggen de jongeren in het voormalige Milvakamp vlak bij het Haagse strand een eigen voedselcongres. Uit de ont wikkelingslanden zullen veertig a vijf- Het voormalige Milvakamp is door het ministerie van Defensie beschikbaar gesteld aan de jongeren, die met behulp van een aantal grote warenhuizen de barakken hebben omgetoverd in een congrescentrum, compleet met voorlich tingsruimten. Op het wereldvoedselcongres. waar aan zo'n 1600 personen uit alle delen van de wereld zullen deelnemen, gaan de jongeren hun standpunt over de honger in de wereld duidelijk maken. Zij zijn, met een groot aantal ouderen, mening dat de honger vooral resultaten te krijgen. Elke den er in The New Earth, zoals het jongerenkamp heet, discussies gehouden om de meningen van de deelnemers tegenover elkaar te zetten. Overdag zal een deel van de jongeren in het Con grescentrum in Den Haag deelnemen aan het congres, terwijl de overigen in het kamp de programma's van de vol gende dag behandelen, zodat de congres sisten 's avonds nog kennis kunnen ne men van de mening van de jongeren de volgende dag zelf zullen Vooi n bespreken. het Wereldvoedselcongres zijn maamste gasten uitgenodigd ko- Juliana, secretaris-generaal Oe van de Verenigde Naties, oud- Lester Pearson van Canada en Udink van Ontwikkelings- UTRECHT De Rijks Universiteit van Utrecht krijgt er een faculteit poli ticologie bij. Dit is besloten op grond van adviezen die de commissie „Politico logisch Studiecentrum" hierover heeft uitgebracht. Voor deze faculteit zullen in het begin niet meer dan twee hoogleraren en acht wetenschappelijke medewerkers benoemd hoeven te worden. Aan bijna alle universiteiten in Nederland bestaat reeds een dergelijke opleiding. In begin sel zal alleen een doctoraal opleiding ge- creërd worden, die toegankelijk is voor kandidaten in de rechten, geschiedenis en sociale wetenschappen. Marechaussee verhoort kolonel v. Velzen na uitlatingen over commandant (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De kolonel der .Mari niers rar. A. F. v. Velzen, die in het nieuws is gekomen door uitlatingen over de inmiddels afgetreden commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor A. M. Luyk, wordt sinds vrUdag ver hoord door de Kon. Marechaussee. Dit naar aanleiding van een onderzoek, dat rdt ingesteld op verzoek van de bevel hebber der zeestrUdkrachten. vice-admi raal J. Maas. Kolonel Van Velzen zou als hoofd van het bureau Vervoer van de Marine ge rapporteerd hebben dat de commandant van het korps, generaal-majoor Luyk, ondanks een autovergoeding van 500 gulden per maand voor zijn privé-auto, toch gebruik had gemaakt van een «liensfcauto. Kolonel Van Velzen heeft laten weten de indruk te hebben dat hij door het rapport zou zijn gepasseerd voor de functie van commandant van het Korps Mariniers. Intussen is door de vaste Kamer commissie voor Defensie een subcommis sie benoemd met als voorzitter het P.v.d.A.-Kamerlid Wierda die de zaak onderzoekt De ravage die de aansla New Yorkse hoofdbureau t aanrichtte. Links: de sti het bureau; rechts: de plaats u de dynamietlading ontplofte. Roolvink trekt aanpassing PBO-wet in DEN HAAG Tussen de VVD en de grote confessionele partijen zijn span ningen ontstaan. De samenwerking in de regeringscoalitie heeft een gevoelige knauw gekregen. De confessionele rege ringspartijen zijn verbolgen, omdat de dat de VVD zich anders opstelt dan de coalitiepartners in de regering. De eer ste keer gebeurde dat, toen de liberalen tie inzake pensioen voor oorlogsslacht offers. £ij de grote confessionele par tijen ziet men in het optreden van de liberalen een aanwijzing dat de VVD zich door de recente verkiezingsuitsla gen sterk weet en nu een hoge borst gaat opzetten. Kennelijk willen de libe ralen demonstreren hoe afhankelijk de grote confessionele partijen zijn voor de regeringssamenwerking na de verkie- NEW YORK (Reuter). Bij een explosie op de tweede verdieping van het hoofdbureau van politie in New York zijn gisteravond twee politiemannen en twee burgers licht gewond en is aanzienlijke schade aangericht. De ont ploffing is veroorzaakt door een lading dynamiet. het irlem •ol- doende overleg pleegt. De groeiende spanning tussen enerzijds de VVD en anderzijds KVP. AR en CHU, manifes teerden zich gisteren in de Tweede Kamer op onverbloemde wijze, tijdens het PBO-debat boekte de liberaal Geurl- sen een overwinning door een belang rijke wijziging van het PBO-wetsont- werp tégen dc' zin van dé cóalitiegenö- De liberale victorie werd bevochten met slechts vier stemmen verschil. Mi nister Roolvink (Sociale Zaken) kon niet anders doen dan het hele ontwerp tot aanpassing van de PBO-wet in te trekken. Na een jarenlange voorberei ding, talloze vergaderingen en raadple ging van het bedrijfsleven strandde het wetsontwerp op de klip van de zich sterk voelende WD. Eerder in de middag waren bij de behandeling van de AOW-verhoging de confessionele regeringspartijen ook al boos geworden op de VVD. De Liberaal Rietkerk had namelijk zonder behoor lijk overleg met de coalitiepartners een motie ingediend om de kinderbijslagen per 1 januari 1971 te bevriezen, teneinde met de hieruit voortvloeiende premiebe sparing de verhoging van de AOW-pre- Dit was de derde keer in korte tijd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van h Verbond van Nederlandse Ondernemi gen de heer W. Bruynzeel, is een harts tochtelijk voorstander van herstel Iredei 'ijzigen en met nami irtikel 8 van die wet ikel geeft Dit inist van Sociale Zaken het pen in afzonderlijke cao's. Dit recht hebben N.V.V. en N.K.V. steeds bestre den, reden waarom zij uit het centrale loonoverleg zijn getreden. Herhaaldelijk hebben deze vakcentra les betoogd dat zij pas in dat overleg zullen terugkeren na intrekking van dat artikel 8. N.K.V.-voorzitter Mertens zei maandag nog, dat minister Roolvink daartoe wel bereid zal zijn als het bedrijfsleven hem dat vraagt De heer Bruynzeel heeft gisteren tijdens een persconferentie duidelijk gemaakt dat onder een dergelijk verzoek zijn hand tekening niet zal komen te staan. „Het is van het grootste belang, gelet op de problemen waarvoor we in 1971 komen te staan, dat er weer overleg komt. Dat kan in de oude overlegs- structuur zijn, dat mag ook in een andere zijn. Over 2 weken gaan we met zijn allen vakcentrales en werk geversorganisaties in Duitsland kij ken hoe daar het systeem werkt, ik vind het al heel wat dat we weer saimen praten", aldus de heer Bruyn- ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. zeel. „Dat artikel 8 is niet zo erg belangrijk. Het gaat er in feite om zowel bij de vakcentrales als bij ons of we bij de achterban waar kunnen ma ken wat we centraal afspreken. Wij doen in onze organisatie tharvs, i'eed^ moeite om een onwrikbare eenheid te vormen. Dat is geen dreiging tegenover de vakbeweging. Die eenheid moet er ipraken met anderen worden gemaakt dan moeten trekken als het oi punt van onze organisatie Het hoeft dan Forster schreef een roman over homofielen LONDEN (AP) De Engelse schrij- >er E. M. Forster, die literaire roem nerf door slechts vijf romans, heeft tog public Vrienden van de auteW, die zondag overleed op de leeftijd van 90 jaar, zeiden, dat het ongepubliceerde werk getiteld is „Maurice" en handelt over een homo seksueel thema. Het werd geschreven tussen 1910 en 1913 en slechts enkele vrienden wisten van het bestaan van het manuscript af. P. N. Furbank, die een biografie van Forster aan het schrijven is, zei: „Mijn mening is dat deze roman gepubliceerd moet worden". Colin Spencer, toneelschrijver en ro mancier, die het manuscript heeft gele zen, beschreef het als „lezenswaard, maar wel een beetje achterhaald" en als een „studie van de homoseksualiteit gezien door de ogen van het Edwardi- aanse tijdperk en geschreven in de stijl van een jongere jaarsstudent in Cam bridge, rfiet melodramatische passages". Het verhaal behandelt de verhouding tussen twee jonge studenten „de een zeer gevoelig, en de ander meer intel lectueel, die een diepe hartstocht voor elkaar koesterden", de Forster het schreef hij het het te publicere king wilde gevei Spencer. Forster was een vriendelijk zachtmoedig mens in het dagelijkse le- ren, maar in zijn romans kon hij met eel scherpte zijn meningen naar vpren publiceer- mmer? „Volgens mij >or zichzelf, niet om omdat hij uitdruk- aan dit thema", zegt 1 op 240 mensen heeft hartkwaal (Van c i onzer verslaggevers) BREDA. Een uitgebreid bevolkings onderzoek in Breda heeft aangetoond, dat ongeveer 1 op de 240 Bredanaars tot begin vorig jaar met een hart- of vaatafwijking rondliep, waarvan bü huisartsen of specialisten niets bekend Het betrof een algemeen gezondheids onderzoek onder 39.874 Bredanaars. een vergeten groep, bestaande uit huisvrou wen, huishoudelijk personeel, werkne mers van kleine bedrijven en ouderen, die niet onder regelmatige medische controle staan. De geneesheer-directeur van de Bre dase GG en GD acht de tijd rijp om tot een algemeen uitgebreid bevolkings onderzoek over te gaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5