1 „Groene-gollmethode loodst verkeer snel door Rijnsburg „Geweldloze revolutie tegen Katwijks geestelijke dictatuur' Wisseling dekenaat Oecologen tegen weg door duinen MARKTEN 30 WOENSDAG 10 JUNI 1970 LEIDSE COURANT Opperkabouter Gerard Hecker: „Dorp staat voor onrustig zomertje" KATWIJK Ongeveer in het midden van Katwijk Rijns druk ste winkelstraat staat een klein, ietwat onopvallend winkeltje; een potterie. Maar in dat win keltje vind je waarschijnlijk de meest revolutionaire midden stander, die je je kunt denken. Het is Katwijks opperkabouter Gerard Hecker, een man die in de vredige badplaats veel opzien heeft gebaard met zijn akties voor dienstweigeraars en zijn strijd tegen, wat hij noemt, de geestelijke dictatuur in Katwijk. „Ja, geestelijke dictatuur, dat heerst hier in katwijk, niets meer en niets minder. Men past het berip democra tie toe in de engste betekenis van het woord n.l. dat de meerderheid h'et voor het zeggen heeft. Er wordt geen rekening gehouden met andersdenken den. Je zou Katwijk in twee blokken kunnen delen, aan de ene kant de oude kern, die vasthoudt aan de Cal vinistische principes en aan de andere kant wat men dan de import noemt. En die import behoort tot de onder drukten, het klinkt vreemd maar het is waar. Als iemand als wethouder Van Dijk zegt „Katwijk voor de Kat- wjjkers" dan is dat beangstigend. Trouwens, ik moet zeggen dat die verkiezingsuitslag mij verbijsterd heeft. Hoe is het Godsnaam mogelijk dat partij als de SGP nog 5 s blijft hebben". Slappe oppositie Misschien ligt het wel aan de slappe oppositie, die de PvdA hier voert. Die lijkt toch nergens op. Ten eerste had den ze niet met een lijsttrekker moe ten komen die te pas en te onpas met bijbelteksten gooit en bovendien moet de PvdA hier geen wethouderszetel nemen, want daarmee stemmen ze in met de gevoerde politiek. Ach 't is ei genlijk allemaal 'n pot nat, verjonging daar hebben ze geen van allen van gehoord. De CCP zei dat ze aan ver jonging deed. Ja, ja. De eerste jongere stond op nummer 8, nou vraag ik je. Maar goed, om even op die verkiezin gen terug te komen. Die uitslag be-, tekent een dreun voor ieder welden kend mens in Katwijk. Ik hoorde laatst iemand zeggen dat het wel met zo lang meer zal duren voor je in Katwijk weer Je Ausweis bij je moet mensen er genoeg van te krijgen, de onrust tegen dit reactionaire gedoe groeit. Het kraken van het zwembad zondag bijv, dat is toch prachtig, en het mooiste is nog wel dat het hele maal buiten onze groep om is ge beurd. Dat bewijst dat er meer van beginnen te balen. Maar als het zwembad gisteren niet gekraakt was, dan hadden wij het wel gedaan. Afijn, dat zal toch nog wel eens gebeuren, denk ik". Hij heeft het over wij, wie „O, dat heb ik nog niet verteld hè? Wij hebben hier een groep van onge veer 150 mensen die tot daden over •willen gaan. We komen hier elke za terdagavond samen op het strand, een beetje communiceren, muziek maken en zo. We willen die mensen vereni gen, die veranderingen willen en we zullen om ons doel te bereiken zeker gebruik maken van gerichte akties. De mensen moeten wakker geschud worden, bewust gemaakt worden van wat er met hen gebeurt. Katwijk gaat een levendig zomertje tegemoet." •redige badplaats. elementaire akties leve ren het meeste rendement op en daar zullen we het voorlopig maar op hou den. Maar zet er wel bij dat ik een voorstander ben van geweldloze ak ties. Wij willen een geweldloze revolu tie. want je weet het, ik ben een pa cifist". Waarom ben je pacifist? Om drie redenen: ten eerste ben ik uit principe tegen 't doden van een me demens, wie dat ook is. Ten tweede probeert de militaire dienst juist het systeem te handhaven wat wij omver willen werpen en tenslotte omdat je in dienst je individualiteit veriest. Anti-autoritair Pacifist En die individualiteit is onzettend be langrijk, omdat het een waarborg is voor een goede samenleving. Dat is het ook wat mij zo aantrekt bij de kabouters, het invoeren van een anti- autoritair systeem, zonder gezag van boven af. En dat het idee van de ka bouters aanslaat hebben de verkie- vel bewezen, want het gaat persé niet c Waarom ben je niet met een kabou- terlijst uitgekomen by de verkiezin gen? „Het was Wel de bedoeling om met zo'n lijst te komen, maar het vvas, eigenlijk allemaal te kort dag, we hadden te weinig tijd. En daarbij komt nog dat ik niet zo erg geloof in instanties als de gemeenteraad en het parlement. Een parlement levert t het als een grap af die het als een grap beschouwen komen niet stem men, diegenen die wel de moei te nemen om naar een stem bureau te gaan, die menen het ook met hun stem. Niekjan van Kesteren Werkgroep Leidse „DE KUIL" IN DE VLAMMEN ARKA bestudeert democratisering overheidsdienst die de dem dienst zal gaan bezien. Leidrc studie van de werkgroep laatste aJdélin gaver ga deri ng formeerd, zal zijn het rappoi het hoofdbestuur van de AR gebracht. De Leidse afdeling hield jaarvergadering ook bezig n ziging van de struktuur van de ARK Het congres op 17 en 18 november grotendeels in het teken staan van herstruktuering. Leidse punten voor congres werden (nog) niet aangedragen. Dit zal mogelijk in het najaar gebeuren als alle afdelingen, waaronder ook de Leidse zich gebogen hebben over ont- werprapport van de struktuurcommissie,. Op de vergadering, die onder leiding stond van de heer J. A. Detmers wer alle jaarstukken van penningmeestei goedgekeurd. De heer Wiersn de beurt van aftreden was, w herkozen. Rondom de W LEIDEN In reactie op ons artikel van gisteren over het sluiten van de B speeltuin Rondom de Watertoren, deelt fair 111 HuiZe ElTUIiaUS Expositie en fancy- ons mede, dat de LJA en de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen zich wel degelijk met de sluiting van de tuin heb ben beziggehouden. Beide instanties heb ben echter niet kunnen voorkomen, dat de tuin gesloten werd. ZOETERWOIIDE De bejaarden van Huize Emmaus besteden veel tijd aan handenarbeid, haken, breien, borduren Om hen in de gelegenheid te stellen ook in de komende tijd op deze prettige wijze hun vrije tijd te kunnen vullen tvordt er zaterdag en zondag een ten toonstelling en fancy-fair gehouden in het centrum. De openings- tijdei avonds van 7-9 uur. Ook voor de •en zullen er vele attrakties zijn. ntoongestelde werken zijn tegen .antrekkeltjke prijzen te koop. I BODEGRAVEN Een beeld van de blussingswerkzaam- heden bij het onlangs ge opende zwembad „De Kuil" te Bodegraven, dat gistermid dag gedeeltelijk afbrandde nadat twee gasflessen waren geëxplodeerd (zie voorpag.). Voorschoten krijgt geheel nieuw college VOORSCHOTEN Het college van b. en w. van Voorschoten zal in de nieuwe zittingsperiode vrijwel geheel vernieuwd worden. Wethouder dr. M. S. Kamminga heeft zich niet verkiesbaar meer gesteld in verband met zijn functie in het bedrijfs leven. De WD heeft het voornemen mr. Baron de Vos van Steemvijk als wet houder voor te dragen. Drs. A. F. van der Laan is als lijsttrekker voor de KVP herkozen, maar zal zijn wethouderschap neerleggen eveneens in verband met zijn dagelijkse functie. Omtrent zijn opvolging is nog geen definitieve be slissing genomen. Wethouder W. J. Iestra, lijsttrekker van de Prot. Christelijke Groep, is alleen beried nogmaals een wethoudersperiode le verzoeken een vierde wethouder te mogen aanstellen, dan zal heer Iestra blijven en ligt het in de lijn der ver wachtingen dat de PvdA voor het eerst pen wethouder in Voorschoten krijgt. Burgemeester L. de Kool wordt begin 1971 65 jaar en daarmee komt een einde aan zijn ambtelijke loopbaan. HILLEGOM In Hillegom werden na tionale zwemwedstrijden gehouden in een open 50 meterbad. Op de 100 meter schoolslag heren noteerde Kees Uitten- hout een tijd van 1.13.6, waarmee hij Harm Spoor duidelijk de baas bleef. Deze moest zelfs nog achterblijven bij de jeugdige Spijk, die bij onder 16-jari- gen een tijd liet afdrukken van 1.17.3. Ale van der Veen en Henk van der Lin den vochten een onbeslist uit op de 100 meter vrij: 58 seconden. A. v. Veen werd ALKEMADE Mgr. M. A. .lansen, apostolisch administrateur van het bis dom Rotterdam, heeft per 1 juli a.s. eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer Th. van Niekerk (61) als deken van Alkemade. Tot zijn opvolger in deze Vakmanschap en dicipline bij Rutgers Glee Club ER BESTOND gisteravond maar ma tige belangstelling voor het Ameri kaanse koor The Rutgers Glee Club, dat in het kader van de Pilgrim Fathers Herdenking 1970 in de Pieterskerk een gratis concert aanbood. Ook dit koor, keurig grys-zwart gecostumeerd, bleek van de verwachte goede kwaliteit, die we reeds bespeurden bij hun voorgan gers (The Seventh Army Choir, enz). Het beschikt over mooie en erg goed ge schoolde stemmen, die gisteren zeer fraai in evenwicht werden gebracht door dirigent dr. F. Austin Walter. Hij moet een harde leermeester voor ze zijn. Vrij wel alle uitvoeringen, die varieerden van klassieke en moderne, Europese en Ame rikaanse volksmuziek, negro spirituals en studentenliederen, getuigden van een enorme discipline. Hun vakmanschap ac centueerde zich vooral in fraaie, heldere inzetten en een vaak grandioze afwer king van het detail. Amerikaanse koren mochten horen. Schr. LEIDEN Het viscollege „De Zinker" hield afgelopen weekend zijn eerste wed strijd in het Oegstgeesterkanaal. De uit slag is als volgt: S. A. Visscher 11, 835 gr.; B. Kok 11, 545; Chr. Joh. de Wit 6 500; W. de Wit sr. 10, 480; P. Willemse 8, 375; W. de Wit jr 7. 350; W. van Gent 5, 300; J. van Gent 6, 290; E. Schreuder 2, 200: C. Kok 1, 160. RIJNSBURG Er is een enorme verbetering in de ruimtelijke en verkeers situatie zowel in als rond Rjjnsburg. Tot deze conclusie kwam gistermiddag dr. R. Eijsink, lid van het college van gedeputeerde staten van de provincie Zuid- Holland, tijdens zijn rede ter gelegenheid van de gereconstrueerde Rijnsburgerweg. In zyn rede, die dr. Eijsink hield voor de burgemeesters van Rijnsburg, Katwijk, Noordwyk en Oegstgeest en een groot aantal genodigden die hadden meegewerkt ezenlijking van deze weg. zei hij voorts dat de vlotte doorvoer van in8üg is i.v.m. de doorvoer van bezoekers aan de bad- goede aansluiting is op de rijksweg en de het verkeer niet alleen j plaatsen en Leidei provinciale wegen rustelenient in de aggloi Leiden-D Ultramoderne stoplichten op verbrede Rij nsburgerweg in gebruik Hij toonde begrip geplaatst zullen worden, bedragen 237.000 gulden. Na de bezichtiging van de Rijnsburgerweg o.l.v. de heer Smit, adviseur en leverancier van de verkeers- installaties, spraken nog de burgemeester van Oegstgeest, de heer Eysinga en de directeur van de Noord-Zuidhollandse Vervoersmaatschappij. De heer Geelhoed van het aannemers bedrijf N.V. Zwammerdam uit Zwammer- dam verrichtte tenslotte nog een alter natieve daad door de burgemeester van Rijnsburg een duikplank aan te bieden voor een eventueel toekomstig zwembad in Rijnsburg. hij zich af, gebeurt er als de infrastruc tuur uitvalt en zodoende de ontsluiting van de woonkom tegengewerkt wordt, i Dit project dat 2.400.000 gulden gekost j Veiligheid W. de Munck pastoor Laurentiuskerk s- VOORSCHOTEN Tot n j St.-Laurentiuskerk in V r- J benoemd de heer W. de 's kapelaan te Noordivykeil Burgemeester B. H. Koomans van F burg wees vooral op het veiliger wc van de bebouwde kom doordat de keerslichten de snelheid van de a inkapselen. Bijzonder verheugd was de De Munek is 41 jaai burgemeester over de bijzonder snelle pelaan in Noordwijk'i procedure, die bij deze reconstructie was was hij in gelijke gehanteerd. Mede omdat de Rijnsburger weg op de urgentielijst stond, was de door de raad van Rijnsburg op 4 januari 1968 ingediende kredietaanvraag in juli '68 goedgekeurd en kon in okt. met de aanbesteding en eind 1968 met de recon structie begonnen worden. Nu, twee jaar later, is over een lengte van twee kilo meter de aanvankelijke breedte van zeven meter gewijzigd in dertien meter ;ijn de allermodernste lichtinstallatie geplaatst. Een centrale verdeelkast regelt de stoplichten van het viaduct in Oegstgeest tot Katwijk. Kabels over de weg op ongeveer 400 meter voor de stoplichten, geven de intensiteit van het verkeer aan zodat deze installatie gebruikmakend van drie beschikbare programma's (top-, spitsuur- en een normaal programma) de stop lichten aan het verkeer aan kan passen. Doel van deze methode is het verkrijgen van een z.g. „groene golf", die het ver keer in een keer alle stoplichten kan laten passeren ondanks een groot of en Zwijndrc De datum van zijn intiede in de rentiusparochie staat nog niet vast. zal waarschijnlijk zijn in de week 19 tot 25 juli. Met deze benoeming is de vacatilre M. M. Out, die sinds mei van dit jaar rector is van een bejaarden centrum te Rotterdam, vervuld. De Lau- rentiusparochie omvat de hoofdkerk aan de Leidseweg en de noodkerk in de aula van de 14-klassige school in de wijk Noord-Hofland. Thans wordt de zielzorg verricht door kapelaan H. P. Witteman. LEIDERDORP Een jongetje, dat op de Mauritssingel plotseling voor een luto, die naar Koudekerk reed, overstak ?n daarbij werd geschept, is met snij- .vonden in het Academisch Ziekenhuis Wandeltochten door Voorschoten wandelclub SVLV te Voorschoten houdt deze week de avondvierdaagse. Tot en met 12 juni, a.s. vrijdag, wordt in de avonduren door de mooiste ge deelten van Voorschoten en omgeving gewandeld. Men start vanaf het Bonds- gebouw aan de Leidseweg. intal Ook in Leiden /andelen 4 x 10 km. senioren 4 x 15 km. Ieder die de tocht binnen de vastgestelde tijri volbrengt ontvangt een medaille avondvierdaagsekruisof cij fer. Men kan zowel individueel als in groepsverband deelnemen. Inlichtingen a opgave mogelijk bij mevrouw M. Knij- enburg-v. d. Valk. Re Diepen (49), van de parochie vai Geboorte te Rypwetering. Ed. O.L. Irma- en Laurentiusgroep: zaterdag 25-jarig bestaan VOORSCHOTEN De St. Irma- en 25 jaar. Het 'féést wordt'zaterdagniiddag j KoOpOcbteild OOT gevierd met een bezoek aan de Llneus- I 1 ""Ti invaliden bij V&D park en ko- i Priesterwijding Zoeterwoudse emigrantenzoon OETERVVOUDE Zaterdag 27 juni al in Nieuw-Zeeland Nico Hoogeveen rden gewijd. Op 28 juni zal DEN HAAG - meent, dat de Haagse op unieke wyze dive rste H. Mis opdrt Bay. De familie Vorig jaar ontving een andere zoon, Theo, reeds de priesterwijding. Op zon dag 28 juni is de Hoogmis in de Sint- LEIDEN, 10 juni Groente: paprika's 22-47; aardbeiden 54-77; aardappelen 56-88; andijvie 12-34; peulen 1.90-2.30: snijbonen 1.80-2.20; stambonen 3.70-4.30: spitskool 42-48; postelein 20-33; rabar ber 16-36; spinazie 9-23; champignons 2.90-3.05: komkommers 18-32: tomaten A 8.90-9.30: idem B 8.70-9.20; idem C 8.20-9.00: idem CC 5.90-6.10: waspeen 37-63: bloemkool A 80-99; sla 7-20: staat, van Volkshuis- I bospeen 70-96; bos kroten 16-29; peter- olijke Ordening, van j selie 23-26; selderij 13-18; bos uien 29 enscltappen, van Cul- Maatsehann. Werk en WOERDEN. 10 juni Kaas Aan- s van Volksgezond- voer partijen. Notering extra en le ander tracé voor de1 kwal. 4.20-4.35 per kg; 2e kwal. 3.95- pmen 119 per kg.; zware kwal. tot 4.47 per i de provinciale weg no. men 's avonds rond zeven uur - iveer tlniis. LEIDEN - Op verzo ek van de Unie Vrouwelijke Vri ijwilligers geeft De beide padyindersgroepen zijn kort im en Dreesmann een koopochtend na de Bevrijding in 1945 opg ;ericht als 300 invaliden op an 8.45-12.00 uur. onderdeel van het jeugdwerl k van de ndag 15 juni a.s. v Laurentiusparochie. De La ure ntinsgroep I .EIDEN Gister Kaas imarkt door kortsli liting, brand ont- -aai- hebben de beide groene maar wel le groepen staai in een personen auto. De brand- gebrek aan jeugdleden gehad, zijde kon niet voorkorr van de auto gehe' oonlljke ongelukker ïen dat de voor- el uitbrandde. New Zealand. comité dat hem vanuit kado wil aanbieden zondag bussen achtei Bay. Auckland, led. Roode Krv Itellen thans i ROOYAKKERS N.V. OEGSTGEEST TELEF. 01710 -51855 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3