DOOR-KIEK- DOOSJE C^lcLsc gou^ant Spel zonder grenzen De film van v ana vond Zomerconcert Duivenvoorde caballero. de sigaret. NOS-journaal ondergronds FA O-congres driemaal op tv televisie vanavond r radio morgen Puffenstuf LEIDSE COURANT Kijkdichtheid j j Anders een zwakke motivering radio- en televisiebeleid ontmoet, komt misschien nog een pikante kleinigheid: toenadering tot stand brengen tussen KNVB en de NOS, zodat die het alsnog •ens worden over het bedrag a raison, waarvan Hilversum de wekelijkse voet- balflitsen via radio en televisie in de huiskamer brengen mag. Eerste vraag en eerste aanbod verraden in dit soort zaken natuurlijk niet wat de heren onderhandelaars op het achterste eind van hun tong hebben liggen. Maar de kloof tussen het kwart miljoen, dat de NOS zegt te kunnen betalen en het drievoudige hiervan dat de KNVB be geert, is kennelijk niet met behulp van gewoon materiaal te overbruggen. Onze mening is, dat de KNVB over betere argumenten beschikt dan de NOS in het openbaar toegeeft. Maar onze mening is ook dat onze georganiseerde voetballerij zich op glad ijs is gaan be geven, toen ze de kijkdichtheid bij de Nederland de kijk- voor de prijs, die een radio- of televisie- I uitzending waard is, gaan we de ver keerde kant op. Dan moeten we deze belangrijke communicatiemedia helemaal in dienst van de lol en de sensatie gaan stellen. De Nederlandse natie moet dan de omroepverenigingen op levensbe schouwelijk of maatschappelijke basis i een-twee-drie opheffen en vervangen door een organisatie, die elke avond via beide zenders shows, crimeseries, wed strijden en reclame uitzendt onder het motto: Waar voor uw kijk- en luister bijdrage. Wij dachten dat het anders moest en dat ook de KNVB het anders wil. Dan kunnen we wel iets voelen voor argu menten van voetbalbondbestuurders om matiging te betrachten bij het uitzenden van voetbalwedstrijden, maar niet voor het claimen van meer geld vanwege de kijkdichtheid. Dat doet ons te veel denken aan de directie van een autofabriek, die de prijs van haar wagens gaat verhogen omdat de gemiddelde bezetting van de auto in kwestie zo snel omhoog blijkt te zijn gegaan. Vroeger zei men van zoiets: wel gewin, maar dan van het soort van kattegespin. (ADVERTENTIE) Philip? Geen struisvogelpolitiek GEEN gevolg wil het Anti-Revolutionai re partijbestuur geven aan een voor stel van enkele afdelingen, die in het partijprogram als het gaat over meest gerede bondgenoten en over samenwer kingsmogelijkheden overal de namen KVP en CHU schrappen willen. Aan deze suggestie gevolg geven zou neerkomen op struisvogelpolitiek; ver gelijkenderwijze denken we dan bijvoor beeld aan een socialistisch pleidooi voor een progressief akkoord, zonder dat erbij verteld wordt met wie de PvdA-leiders zo'n akkoord tot stand zouden willen brengen. Niet alleen de Anti-Revolutio naire kiezers, maar de gèhele Nederland se burgerij kan dan de AR-leiders ver wijten dat ze over duidelijkheid spreken en ofj onduidelijkheid mikken. Bovendien betekent het noemen van enkele namen in het Anti-Revolutionaire partijprogram niet. dat samenwerking met anderen uitgesloten wordt. Bij de socialisten is op dit moment juist de misère, dat ze door uitgesproken veto's naast uitgesproken voorkeur de uitvoe ring van een duidelijk vooruitstrevend program zo uitermate bemoeilijkt heb- Bij enkele Anti-Revolutionaire radi calen is waarschijnlijk de adder onder het gras. dat ze niet alleen in het pro gram de naam van KVP en CHU willen weglaten, maar graag aan samenwerking met PvdA en D '66 de voorkeur zouden geven boven die met hun christen-demo cratische nabuurpartijen. Maar dat moeten ze dan maar openlijk erkennen en propageren, in plaats van het te camoufleren in een partijprogram. Deze zomer zal de NCRV (voor Ne derland) voor het eerst deelnemen aan de internationale televisieserie ..Spel zonder grenzen". Italië, Zwitserland. Duitsland. Frankrijk. België. Engeland en Nederland zal dan eenmaal per veertien dagen via de lijnen van de Eurovisie dit spel op het scherm kun nen zien. Zeven ploegen zullen telkens aantreden uit elk land één en iedere keer uit een andere stad om eikaars krachten te meten op het gebied van snelheid, behendigheid en sportiviteit. De start van deze reeks van acht uitzendingen is vanavond in het Itali aanse Como. De finale is ruim drie maanden later opnieuw in Italië en wel in de wereldberoemde arena van Verona. Aan deze wedstrijden nemen van Nederlandse zijde deel de zes hoogstgeklasseerde ploegen van Dub- belzeskamp 19691970, dat onlangs in Leiden werd afgesloten met een wed strijd tussen Alphen aan de Rijn, dit jaar winnaar en Aalten, in 1968 de sterkste. Verder spelen mee: Dronten, Robert Stroud werd wegens moord tot levenslange gevangenschap veroor deeld en moest die straf op Alcatraz uitzitten. Niemand zou zich ooit meer om hem bekommerd hebben als hij zich niet op een goede dag voor vogels was gaan interesseren. Wat begon met een ziek vogeltje, dat hij op de bin nenplaats vond en .verzorgde, groeide uit tot een intensieve studie, die Stroud wereldberoemd maakte. Hij publiceerde vanuit de gevangenis een vogelhandboek en werd een van de meest vooraanstaande ornithologen. Deze merkwaardige, ware geschiede nis, die zich vrijwel geheel binnen de gevangenismuren afspeelde betekende een uitdaging voor regisseur John Frankenheimer, die voor zijn films bij voorkeur de meest uiteenlopende on derwerpen zoekt. Voor de acteur Burt Lancaster was de rol van Stroud eveneens een uitdaging na de talloze stoere helden, die hij de laatste kwart eeuw op het doek had mogen zetten. „De gevangene van Alcatraz" mag dan niet in alle opzichten geslaagd zijn het tempo is er in dit beperkte Alleen kandidaat om als trekpleister te fungeren BIJ vrijwel alle verkiezingen in Neder land, ook als de bezetting van de Tweede Kamer inzet is, laten mensen zich op partijlijsten kandidaat zetten, die helemaal niet van plan zijn een zetel in vertegenwoordigende organen te ac cepteren. Ze laten zich meestal door groepen kiezers en/of partijbestuur be praten, omdat ze op een lijst prachtig als Omdat het zo onweersachtig warm was, had men gisteravond op Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten de ramen van de muziekzaal wijd open gezet. Het gevolg was dat de geluiden van de natuur zich ongedwongen en. eigenlijk helemaal niet storend, mengden met de ruisende klank van een fraai klinkend, twee manualig klavecimbel, van een viool en een cel. Af en toe het gesnater van een paar luidruchtige eenden kon de muziek evenmin schade doen. politieke trekpleister dienst kunnen doen. Een beste praktijk vinden we dit niet; ergens komt het neer op het beduvelen van kiezers. Een kandidatenlijst is er immers om mensen in de raad, de Sta ten of de Kamer te brengen en niet om stemmen voor een onpersoonlijke lijst te werven. De kans op teleurstelling bij de kiezers wanneer gekozen kandidaten hun benoeming niet aanvaarden, wordt des te groter wanneer zoals waar schijnlijk lijkt straks de voorkeur stemmen een belangrijker rol gaan spe len. In Rotterdam zit de achteraan op-de VVD-iijst bengelende, maar met voor keurstemmen gekozen mevrouw Van Someren Downer nu met de gebakken peren. Ze zal waarschijnlijk de eerste zijn om te erkennen, dat ze haar naam beter niet op de VVD-lijst had kunnen laten zetten. Want ze wil niet in de raad, omdat ze het bij haar vele andere werk niet kan. Kandidaat alleen zij óf hij, die echt van plan is om als de roep der kiezers sterk blijkt, de zetel te aanvaarden. Stel je voor in plaats van Even naar de States Door het niet tijdig beschikbaar zijn van het filmmateriaal is de NCRV gedwongen het geplande programma „Even naar de States" vanavond te laten vervallen. Hiervoor in de plaats komt nu het programma ..Stel je voor.." Waarin Ansje van Branden berg jonge artiesten voorstelt. Dat zijnt Sophia Veenekamp, met ..A girl of my kind" en ..Tenador Dessamedia Noche", de Merhaba's met o.a. Speel niet mét mijn liefde". Ben Verschuren met twee eigen composities .Harten vier" en „De dodengraver van Raven- stein", Connie Pieters met „Spook huis". Frits van Houten met „Wolga- lied" en „Ik ben Don Quichot" en Yvonne Groeneveld met „Charme". De begeleiding wordt verzorgd door het trio Sick Joke en het combo Rudy Pieters. „Stel je voor.." werd geregis seerd door Didier van Koekenberg. NCRV Ned. II, 19.12 uur. gegeven moeilijk in te houden het is een interessante, zeer ongewone film geworden die een nieuw licht I werpt op Lancasters acteertalent. NOS Ned. I 20.35 uür. (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me Hans Jacobs volgt Wigbold op (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van 1 september a.s. is bij de leiding van de VARA benoemd tot chef-redacteur van het actualiteitenprogramma „Ach ter het nieuws" de heer Hans Ja- Hij volgt Herman Wigbold op. die onlangs werd benoemd tot hoofdredac teur van Het Vrije Volk. De heer Jacobs wérkt 'sinds 1965 bij de VARA-televisie en was o.m. belast met de -eindredactie van het .omstre den t.v.-programma „Zo is het toeval lig ook nog eens een keer". Daarnaast werkte hij mee aan de Daarnaast werkte hij mee aan cfe rubrieken „Achter het nieuws" en „Koning klant Voor zijn komst naar Hilversum was de heer Jacobs jaren lang als journalist bij Het Vrije Volk in Amsterdam werkzaam. (ADVERTENTIE) Het klavecimbel en zijn bespeler Rienk Jiskoot kregen hun grote kansen in de magistraal opgezette, uitvoerig derde Engelse suite van Johann Sebas tian Bach. Het was verreweg de sterk ste en boeiendste compositie van het, in overeenstemming met de entourage ge heel aan de 17e en 18e eeuw gewijde programma. De voordracht van de kla- vecinist mocht wel eens wat droog en leerstellig zijn, hier inspireerde de fan- I tasie van de toondichter de uitvoerder j duidelijk. De keuze van de tempi, de snelle zowel als de langzame, was heel j In het verdere programma speelde Jiskoot samen met de violiste Lucy van Dael. die een begeleidende rol kreeg toebedeeld' van Johann Christian Frie- drich Bach, de zogenaamde Bückeburger Bach, oudste zoon uit het tweede huwe lijk van Johann Sebastian. In een al sterk naar de galante stijl neigende, tweedelige sonate is de hoofdrol kenne lijk gegeven aan het cembalo-concerta- to. en dat was in dit geval maar goed ook. In een sonate van de Oostenrijkse vioolvirtuoos Heinrich Ignaz Franz van Biber stond de viool centraal en hielden klavecimbel en cel zich bezig met de baspartij. Wat Lucy van Dael daar, en ook in een danssuite uit Purcells opera Dido and Aeneas, liet horen, was stellig verdienstelijk maar ook een beetje schools en niet altijd even nobel van Het interessante programma werd besloten met een door Jiskoot in de bibliotheek van het Vaticaan ontdekt concert voor cembalo met begeleiding van twee violen en cello, door anonieme band geschreven in de tweede helft van de 18e eeuw. Janneke Guittard voegde zich hier als tweede violiste bij het ensemble, waaraan cellist Richte van der Meer al eerder had deelgenomen. De belangstelling was minder groot dan men gewend was. wat stellig moest worden geweten aan de restauratie werkzaamheden aan de toegangsweg, die het kasteel moeilijk bereikbaar, maakte. Zij die zich het ongerief had den getroost, toondeh zich zeer vol- Ks. anders dan andere. Toneelspeelster en TV-actrice Ingeborg Elzevi DEN HAAG De Tsjechische diri gent Jaröslav Krombholc, die de voor stellingen van „De Verkochte Bruid" en ..De Uitstapjes van Meneer Broucek" in het komende Holland Festival zou diri geren, is met een hartaandoening in het ziekenhuis te Praag opgenomen. De voorstellingen van Janaceks „De Uit stapjes van Meneer Broucekop 23 juni te Scheveningen en op 27 juni te Am sterdam worden overgenomen door de dirigent Bohumil Gregor. De voorstel lingen van Smetana's ,.De Verkochte Bruid" op 24 en 25 juni in Amsterdam en op 28 juni in Scheveningen (14 en 20.15 uur) worden geleid door Josef Kuchinka. t Assen. Genemuiden. Bolsward en Hoogland. De Nederlandse ploeg die het hoogste puntenaantal behaalt komt in de finale. De verschillende spelonderdelen wor den in gezamenlijk overleg bedacht en pas aan de deelnemende ploegen over handigd bij aankomst in het land waar de wedstrijd plaatsvindt. Dit om iedere ploeg dezelfde trainingsmoge lijkheden te geven. Een nieuw ele ment in de internationale ontmoetin gen is de joker. Als een ploeg denkt in een bepaalde proef uit ie blinken, mag die proef als joker worden inge zet. Het aantal punten dat dan wordt behaald, wordt verdubbeld. Het Nederlandse commentaar wordt gegeven door Barend Barendse, die geassisteerd wordt door NCRV-regis- seur Dick van 't Sant. Dronten is de eerste Nederlandse ploeg die deel neemt aan „Spel zonder grenzen". NCRV Ned. II 21.05 uur. Het gisteren uitgebrachte rapport over de overheidsvoorlichting is uiteraard ook voor de t.v. een belangrüke aange legenheid. Dit vond zijn weerslag in commentaren van commissielid Maar ten Vrolijk in KRO's Vanavond in Nieuwspoort, en, minder diepgaand, van commissievoorzitter Barend Bies heuvel in AVRO's Teïevizier. In dat laatste commentaar beklaagde de interviewer zich over het feit dat 1 de premier niet bereid was om in het AVRO-magazine 'commentaar te leve ren. Afgezien van het feit dat de moti vering van de Iheer De Jong ons ter zake niet onjuist leek. was er ook een praktisch bezwaar: de minister-presi dent had al „geboekt" voor „Vanavond in Nieuwspoort" en hij was in die KRO- rubriek uitermate openhartig. In de KRO-rubriek was voorts een miniportret opgenomen van VVD- fractieleider Geertsema. Hij kwam er waarheidsgetrouw uit: ij del, ambitieus, eerlijk en bijzonder aardig. De Vuist van Duys werd in de open lucht gebald. Dat gaf op deze zomerse avond een prettige sfeer. Duys lijkt van de omkeer-spreeksters een vaste ru briek te willen maken. We vinden dat dnelletstno dnelevrev. De „Vuist" had overigens aardige on derwerpen te over, culminerend in de parapsychologische muzikale inspiraties van Rosemary Brown, waar Willem Duys trouwhartig geloof aan leek te hechten. AVRO's Teïevizier had weer een goede aflevering. Ditmaal werden eigen medewerk ei s niet geïnterviewd wat I o.m. bij Hiltermanns commentaar over de Italiaanse verkiezingen, uitgespro ken op Kapitool en bij Quirinaal, alleen maar een voordeel bleek Het aardige van „Teïevizier" is dat z® „gemengd nieuws" niet schuwt. Zoals ditmaal in een reportage uit Francor- champs en een luchtig bericht van Jan Brusse over het nieuwe huwelijk van platenmiljonair Eddy Barclay. Vg. (Van onze omioepcorrespondent) HILVERSUM De journaaldienst heeft na uitvoerig beraad besloten akkoord te gaan met het voorstel van de NOS-Ieiding om de afdelingen te huisvesten in het souterrain van de nieuwe NOS-studio's. Dit betekent, dat het journaal voor de eerstkomende pei'iode van circa 5 jaar een onderkomen zal moeten vin den in de kelderruimte van de nieuwe studio's 5 en 6, waar op de eerste verdieping al geruime tijd de presen- tatiedesks zijn ondergebracht. Uiteraard handhaafde de gehele jour- naalploeg haar bezwaren tegen het feit dat een van de belangrijkste cre atieve afdelingen van de NOS haar werkzaamheden straks zonder dag licht zal moeten verrichten, maar een beter plan om een einde te maken aan de dislocatie was niet voorhanden. De inrichting van deze kelder zal minstens zes maanden vergen. De kos ten worden geraamd op 375.000 gul- De N.O.S.-televisie zal drie uitzendin- i gen verzorgen over het tweede wereld- Hilversum voedselcongres, dal van 16 tol en met avro: 7.oo 30 juni in Den Haag wordt gehouden, tick. 7.20 stei Het door de FAO georganiseerde con- 8 00 Nleaws- gres zal zich bezig houden met de voedsel- en hongersituatie in de we reld. De N.O.S.-televisie zal dinsdag 16 juni een samenvatting geven van de opening van het congres door konin gin Juliana en Oe Thant. secretaris generaal van de Vei-. Naties, en wel 18.15 tot 18.45 uur via Nederland Eugenie Herlaar, vroeger bekend van het t.v.-journaai, die na haar huwelijk i diverse programma's op het scherm bleef verschijnen, gaat voor de TROS et zomerprogramma presenteren onder de titel „Zie zo zomer". Morgenavond zal men haar in dit programma op hetscherm zien. NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Puffebstuf IKOR 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. uitzending NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal TROS 19.04 uur: De wereld waarin wij leven 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel •20.00 uur: NOS •20.30 uur: Socutei a 20.35 uur: De gevangene van Alcatraz 22.50 uur: Journaal •22.55 uur: WK-voetbal PeruW.-Duitsland met commentaar van Koen Verhoeff NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Scheepsjongens Bontekoe Journaal 20.20 uur: Please sir 21.05 uur: Spel zonder grenzen 22.20 uur: Het groot IJE-koor Rottere, n 22.25 uur: Journaal TELEAC 22.30 uur: Vamos a ver, 18 NEDERLAND II NOS 18.00 uur: WK-voetbal samen-, vaturigen Urifgiïay- Zweden, RuslandEl VPRO 20.20 uur: L'envoütement des routes qui toument, j Poolse verkeersfilra 20.30 uur: Porïrei van Louis A, Salvador en Srgïiht- -vRTvOasterm - Cïm; «21.00 uur: KXÏS De hun kinderen 21.50 uur: Ik was soldaat 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: WK-voetbal Engeland Roemenië mentaar van Kuiphof. Terlingen en Reitsma 18.45 uur: Pipo de clowi 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: WK-voetbal vervolg 19.30 uur: Van gewest tot gewest •20.00 uur: Journaal Tsjecho-Slowakije met commentaar var Koen Verhoeff nag het zeggen: Int 0 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 HILVERSUM II 298 M. NCRV: 18.00 Stereo: Country and Wt rubriek. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en actualiteiten. NOS: 19.00 Openbaar Kur BRUSSEL (NED) 324 M. ys) 23.40-23.45 Nieuw emiklassieke c II. Voorts wordt op maandagavond 29 juni een nabeschouwing gegeven van 19 04 tot 19.30 uur via Nederland II van hetgeen op het congres aan de orde is geweest. Ook tussentijds wordt nog een uitzending verzorgd. Toeristische tips over de radio voor buitenlanders I In het radioprogramma „Touringclub", dat de KRO en de NCRV in juli en augustus dagelijks (behalve 's woens dags en 's zondags) van 8.32-8.45 uur v.m. in co-produktie uitzenden, zullen I in samenwerking met het Nationaal i Bureau voor Toerisme tevens toeristi- I sche tips in het Engels en Duits wor- den gegeven. De tips worden samen gesteld en uitgesproken door corres pondenten in Nederland van buiten landse persorganen. De speciale servi ce-uitzendingen voor buitenlandse toe- risten in Nederland /uilen le beluiste- i ren zijn op Hilversum II. „Puffenstuf" is de titel van 'n uit ze ventien delen bestaande Amerikaanse Hkro R7 oó* N*' jeugdserie, die de NOS-televisie met 7.16 stereo: Ba* ingang van vanavond elke woensdag- ne muziek (gr.) avond zal uitzenden. De serie 8aat Nieuws5° 8 3°Vv over Jimmy, epn jongetje dat na een j Gjminasiiek voc schipbreuk terecht komt op een won- Wat heeft dat dereiland, waar bomen en huizen l?J!L.sV;r5,?:,Jv1 spreken. Jimmy's beste vriend is een 11.55 Mededelin sprekende fluit, gemaakt van goud en gevarieerd prog ingelegd met diamanten. Het wonder- 1 J2-3® rJieMWst 1 eiland wordt geregeerd door een j show. 14.30 stei vriendelijke draak, Puffenstuf dieen semi-klassic Jimmy op alle manieren helpt. Er is echter een heks, Witchiepoo, die öp een bezem met straalaandrijving door het luchtruim jaagt en erop uit is andere mensen het leven zuur te ma ken. Jimmy, die van hel eiland weg wil naar huis. is in het bijzonder haar slachtoffer want Witchipoo heeft het voorzien op de gouden fluit. In elke aflevering probeert Jimmy een manier te vinden om de heks om de tuin te leiden en van het eiland af te ko men. maar elke keer weer ontdekt zij of één van haar mnosterachtige hand langers de plannen en erhinderl Jimmy om weg te gaan. De rol van Jimmy wordt gespeeld door de jonge Britse acteur Jack Wild die in de musical ..Oliver" één van de zakken- NCRV12.00 Los-VaE 6.02 Nieuw NCRV: 17.45 Sport van nu. 9.30 Zzzoeff... koffie. (11.00 Nieuws Pop-slick. licht lunchprogramma. platen programma13 speelde $15 f

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2