in weekeinde zeker 15 doden 69 bijzondere optrekking minimumloon nodig PvdA niet verder dan journalisten in hooldstad bijeen klein stembusakkoord Te hoge landing Diefstal van bikini verraadt spionnen Kabouters contra verkeer mm Socialisten alleen in 71 bij verkiezingen Drie kinderen bij felle brand omgekomen Democratie ondermijnd door concentratie bij de kranten Papierbrand in Utrecht Onassis ontkent scheiding Vrouw had lange vingers Soekarno jaar NKY-praeses zoekt herstel loonoverleg üen kabouters gearresteerd MAANDAG 8 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie UTRECHT „De PvdA of D '66 vor- nen geen bedreiging voor dit kabinet. Als de kiezer het gevoel heeft dat er een andere club aan de macht zou kunnen komen, dan kwam hy wel naar de stembus." Dit zei PvdA-fractieleider drs. Volgens dra. Den Uyl is het toch niet helemaal uitgesloten, dat de huidige combinatie van regeringspartijen met de Kamerverkiezingen in 1971 verslagen kan worden. Hij zei niet sceptisch te staan tegenover de uitslag van de jongste gemeenteraadsverkiezingen, omdat er althans in vergelijking met, de raads verkiezingen van 1966 een afkalving van de confessionele partijen t« constateren valt De voor de linkse partijen teleur stellende uitslag van de gemeenteraads verkiezingen deed dis. Den Uyl opmer ken, dat men de moed niet mocht op geven. „Het is zaak de progressieve con centratie meer hdnden en voeten te geven. Wij moeten het verzet steunen, dat met name onder de christelijke ar- beiders leeft tegen de VVD en we moeten aantonen, dat er mogelijkheden zijn." Drs. Den Uyl liet weten nog maar wei nig heil te zien in een gemeenschappe lijke lijst met andere PAK-partners voor de Kamerverkiezingen. Hij wil wel de richting ingaan van een beperkt stembusakkoord. Hij achtte het echter niet aangetoond, dat het de PvdA bij afzonderlijk optreden beter of slechter i« gegaan dan bij een progressief ak koord, want door het optreden van veel kleine partijtjes kan er geen sprake zijn van een echte politisering der ver kiezingen. Voor alles zal doorom meer dui delijkheid moeten komen voor de kiezer die nu thuis blijft, „omdat de echte politiek ontbreekt en er geen spanningen om de macht zijn. Er is aan leiding tot een stuk fundamentele her bezinning op de koers voor 1971", aldus drs. Den Uyl. Partijvoorzitter Vondeling deelde mee. dat het partijbestuur binnenkort zal bekijken of er nog verder gepraat moet worden over een progressief akkoord. De ervaringen van de jongste verkiezingen zullen eerst geïnventariseerd worden. Bij de partijraad bezwaar schrift binnengekomen van het oudste Tweede-Kamerlid Scheps (wethouder van Zeist) die protesteerde tegen de wijze waarop in Zeist een progressief akkoord is gevormd. Hij vroeg de partijraad er voor te zorgen, dat er in 1971 geen progressief akkoord zal ontstaan „over de hoofden van de partijleden heen". De partijraad heet dit stuk zaterdag niet behandeld. In de RAI in Amsterdam heeft zaterdagmiddag de N.V.J. een ledenvergadering gehouden. Be sproken werden fusies, concen traties en democratisering in de krantenwereld. Op de foto de heren Klinkenberg. Jongerius, voorzitter Van Raalte en de heer Dokkuem. ALMELO In een huis in Almelo Is zaterdagmorgen vroeg brand uitgebro ken. Deze kostte het leven aan drie kinderen uit één gezin. De vader en moeder konden zich ternauwernood redden door uit een raam op de eerste verdieping te springen. Daarbij liep de vrouw een heupfractuur op en kreeg de man brandwonden aan gezicht en han- By de parachulistenwedstrijden zaterdag in Rotterdam in het kader van C '70 kwam een van de deelnemers bij gebrek aan wind op de rand van een aantal l uizen aan het Schouwburgplein terecht. Hij werd niet gemond. SASSENHEIM Gistermiddag kwam in Sassenheim een 13-jarig meisje om het leven toen zij vlak voor een auto overstak. Het ongeluk gebeurde vlak voor de brug over de Ringvaart op de grens van Sassenheim en Haarlemmer meer. Toen het meisje de weg overstak werd zij gegrepen door een passerende auto, die haar nog vijftig meter op de motorkap meesleurde. Het slachtoffertje was op slag dood. In het weekeinde kwam nog een kind om het leven. Dat gebeulde in Blan kenham, toen een zevenjarig jongetje met zijn fiets vlak voor een auto ov.er- stak en op slag gedood werd. In Ittervoort vloog een auto uit een flauwe bocht en reed vervolgens tegen een boom. Van de zes inzittenden van de auto kwam er één om het leven, vier werden gewond en een lichtgewond. Een flauwe bocht in Tubbergen maakte een eind aan het leven van een acht tienjarige jongeman uit Almelo. Afgelo- V erschrikkelijke sneeuwman waargenomen KATMANDOE (AP) De Engelse ïergbcklimmcr Don Whilliams be- veert tüdcns de succesvolle beklim ming van de Annapoerna-cen in dc limalaya een wezen te hebben waar genomen dal volgens hem de „.Teti" of .verschrikkelüke sneeuwman" moet ••Un geweest. Whilliams had het wezen op 25 maart om middernacht een half uur lang met een verrekükcr gadegeslagen. Het leek op een kruising tussen een beer cn een gorilla Whilliams. die dit gisteren in Katman- die na terugkeer van dc expeditie verklaarde, zei ook dat kort voor zün eigen waarneming de Sjerpa-gidsen hem sporen hadden getoond die vol gens dc mannen van een jonge Jeti afkomstig waren. De sporen, die veel op die van een lopende mens leken, werden dichtbü het basiskamp op de Annapoerna-cen op by'na 4 km hoog te aangetroffen. pen donderdag had de jongen zijn rij— bewijs gehaald. Met grote snelheid reed hij met zijn auto door de bocht, verloor de macht over het stuur en sloeg over de kop. In Amsterdam werd gistermorgen een twintig jarige kok bewusteloos naast zijn brommer gevonden. De jongeman had hoofdletsel. Eveneens in Amster dam viel een bejaarde dame van de trap en overleed aan haar verwondin gen. Ook in Amsterdam kwam een vrouw om het leven toen zij met haar fiets een voorrangskruising overstak zonder een passerende auto voorrang te verlenen. De wagen greep haar en de vrouw was op slag dood. Een achttien jarige bromfietser en zijn duo-passagier werden respectieve lijk zwaar gewond en gedood bij een ongeval in Horn. In Barneveld werd een 52-jarige vrouw door een vracht wagen-combinatie in een bocht klem gereden en gedood. De vrouw viel on der de vrachtauto. Op weg naar een ongeval in Arkel was de rijkspolitie getuige van een ongeluk in Meerkerk. Twee agenten waren met hun auto net een overweg gepasseerd, waar even later een trein zou passeren. Een andere auto, waarin een man en een vrouw druk zaten te praten, merkten noch de trein noch de j signalen van de politieauto op. De auto werd honderd meter meegesleurd. De bestuurder werd gedood en zijn zuster gewond. Het ongeval waarnaar de poli tie op weg was. gebeurde onder de gemeente Arkel. De bestuurder van een j drie-wielig voertuigje verloor in een bocht de macht over het stuur. Het autootje kantelde en de bestuurder was op slag dood. Drie personen weiden op drie ver schillende plaatsen door dezelfde fout gedood. In Coevorden stak een 36-jarige I bromfietser de weg over. Daarbij werd 1 hij door een passerende auto gegrepen en gedood. In 't Harde stak een 55- j jarige vrouw met de fiets de weg over en werd door een passerende auto aan gereden. Zij overleed ter plaatse. In Oltgensplaat stak een 45-jarige brom fietser eveneens over en werd door een auto uit tegengestelde richting ge- Langs de spoorbaan bij Maasbracht raakte de Spoordijk in brand door von ken die van de warmgelopen wielen van een trein sprongen. De brandweer was hel vuur vrij snel meester. De politie vermoedt dat de kinderen in de hal tussen de slaapkamers met vuur hebben gespeeld. Toen eenbedje, dat in de gang stond, vlam vatte, moe ten de jongetjes van vijf, vier en één jaar de kleine slaapkamer in gevlucht zijn. Het vuur versperde de ingang, zodat de kinderen waarschijnlijk door I verstikking om het leven zijn geko- j De buurtbewoners gevraagd om verbeter zen. Was deze in de vorm dakkapel aangebracht, dan kinderen waarschijnlijk gered. UTRECHT (ANP) Voor de vierde maal dit jaar is de Utrechtse brandweer met groot materieel uitgerukt naar een brand aan de Jutfaase weg. Deze keer was het een opslagplaats van papier en lompen die in brand stond. Gister avond rond elf uur werd de brand ont dekt. In het begin dreigde groot gevaar voor de omliggende huizen, doordat een grote vonkenregen op de woningen neerdaalde. D-! brandweer gebruikte nevelspuiten en daardoor was het ergste gevaar vrij snel geweken. De inhoud van het pakhuis moet als verloren worden beschouwd. Ook is in het begin voor de muren ge vreesd, maar deze konden overeind blij ven staan. De eigenaar van de opslagplaats heeft vorig jaar overwogen de verzekerings premie te verlagen, maar heeft dat toen niet gedaan. De nablussing heeft nog uren geduurd. AMSTERDAM (ANP) „Het ver schijnsel persconcentraties ondermijnt de democratie, omdat grote groepen van de bevolking de materiële moge lijkheid wordt onthouden informatie naar eigen keuze te verspreiden en te ontvangen", aldus een resolutie die za terdagmiddag werd aangenomen op een in Amsterdam gehouden demonstratief congres der Nederlandse Vereniging van jour palis ten (NVJ). Hierop werd het rapport besproken van de studie- oommissie Dagblad Concentraties. In verband met het binnenkort te ver schijnen interdepartementale rapport over de concentraties in hel dagbladwe zen, droeg het congres het N.V..-bestuur op alsnog inspraak te eisen in dit voor de journalistiek' zo belangrijke be- ATHENE (AP) Aristoteles Onassis heeft dc persberichten als zou zijn vrouw, de vroegere Jacqueline Ken nedy. om echtscheiding hebben ge vraagd, „pure fantasie" genoemd. Een woordvoerder voor de multi-mll- jonair deelde mee dat Onassis deze zaak in handen van zijn advocaten in New York had gelegd. Volgens berich ten in de Verenigde Staten zou me vrouw Onassis woensdag om echtschei ding verzoeken voor een rechter in Las Vegas. Mevrouw Onassis heeft geen commentaar geleverd op de berichten. Zij is op het eiland Scorpios, dat het eigendom is van haar echtgenoot. WEST-BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse politie heeft als gevolg van de diefstal van een bikini de hand weten te leggen op een spionnenechtpaar, aldus het Westberlijnse zondagsblad Bild am Sonntag. Terwijl de man toekeek stal de vrouw in een warenhuis een bikini en liet die in haar ta» glijden. De diefstal was evenwel gezien door een opmerkzame winkel bediende, die de politie waarschuwde. Bij het onderzoek van de tas van de vrouw werd ontdekt dat deze niet alleen de bikini bevatte, maar ook sleutels van verscheidene bagagekluizen van een Westberlijns station. Een onderzoek bracht nog meer ge stolen voorwerpen aan het licht, maar ook valse paspoorten en persoonsbewij zen, die volgens de politie afkomstig waren van de Oostberlijnse geheime dienst. Voorts ontdekte de politic dat het echtpaar sinds 1960 in West-Duitsland had gewoond onder een valse naam Het zondagsblad zei, dat de echtgenoot eén voormalig lid van de Westduitse com munistische partij Was, die in 1956 naar Oost-Duitsland was gegaan, maar in 1960 was teruggekeerd om daar als koerier op te treden voor de Oostduitse geheime dienst. Men is nog niet geheel zeker van de rol, die de vrouw gespeeld heeft, maar wel is komen vast te staan, dat zij onlangs een kazerne in West-Duitsland heeft bezocht, zich uitgevende voor de vrouw van een hooggeplaatst officier, Sedert hun arrestatie zijn man en vrouw opgesloten in een Westduitse gevan genis, in afwachting "van luin proces. De Westberlijnse politie heeft zondag ge weigerd commentaar te geven op het bericht van het blad. DJAKARTA (AP) Oud-President Soekarno van Indonesië is zaterdag 69 jaar geworden. Hem werd bezoek toege staan van zijn laatsl-overgeblcven echt genote Hartini. twee dochters en twee Soekarno is ziek. Hij lijdt aan een nierkwaal en moet vrijwel voortdurend bed houden. De overheid, en vooral het leger, houdt Soekarno angstvallig en met succes gescheiden van de buiten wereld. Men vreest dat hij nog steeds i een zekere invloed op het publiek zou kunnen uitoefenen, vooral op Java. (V„n onze parlementaire redactie) UTRECHT Voorzitter P. J. J. Mcr- tens van hel NKV vindt het koppelen van het minimumloon aan dc algemene loonontwikkeling nog niet voldoende. Als die koppeling tot stand is gekomen moet het minimumloon van tijd tot tijd ook nog bijzondere verhogingen onder gaan om werkelijk bij te blijven. De heer Mertens zei dit vanmorgen tijdens de opening van de verbondsvergadering. Het minimumloon is nu nog gekoppeld j aan het gemiddelde van de stijging der prijzen en der zogenaamde regelingslo nen. streven is cr thans op gericht, de koppeling te beperken tot dc rege lingslonen. wal gunstiger is voor het j minimumloon. Volgens de lieer Mertens 1 loopt het minimumloon dan nog niet geheel in de pas met de welvaartsgroei. De toespraak van de he. Mertens was sterk gericht op het inkomen van de laagstbetaalden. Hij toonde zich zeer verheugd over het voornemen om de AOW-uitkeringen geleidelii' op te trekken tot hel niveau van het mini mumloon. Hij wilde die optrekking niet te lang laten duren. In de komende 4 a 5 jaar moet zij haar beslag krijgen, zo vond de heer Mertens. Voldaan toonde hij zich ook over het feit. dal de ongeveer 90.000 „oude" in- validiteitsrenletrekkers waarschijnk,.; niet meer gediscrimineerd zuilen wor den ten opzichte van de „nieuwe". Deze discriminatie ontstond toen in 1967 de wet arbeidsorgeseV'-'b '«verzekering werd ingevoerd. De zaak is thans in beweging en de heer Mertens meende, dat de 90.000 mensen medio 197. in het kader van de WAO zullen worden op genomen. De vele pogingen om het centrale loonpo'üiekc erleg te herstellen aan halend zei de NK /'-voorzittendat mi nister Roolvink zijn omstreden loonwet destijds motiveerde met de stelling, dat er een eensgezinde opvatting van het georganiseerde bedrijfsleven uit 1967 aan ten gto -lag lag. Formeel had de minister het grootste gelijk, maar hij ging eraan voorbij, dat de vakbeweging intussen tot andere opvattingen was gekomen. De opstelling van de minister kan echter een aanwijzing zijn. dat de bewindsman bereid is de loonwet te wijzigen, als hij in kennis wordt gesteld van een nieuwe unanieme opvatting van het bedrijfsleven. Een succesvolle" uitkomst uit dat beraad behoeft daarna niet stuk te lopen op onwil bij de minister om de bakens te verzitten. Dc heer Mertens sloot zijn openings rede af met een kortt beschouwing over n belangrijk discussiepunt van deze d (in besloten vergade.Lig): een structiiu wijziging binnen het NKV. Zo als reeds eerder gemeld streeft het NKV naar het bundelen van de vele bonden in drie blokken: overheidsperso neel clusief gezondheid- >rg, geeste lijke en maa. chappelijke zorg), perso neel in d dienstenverlenende sector cn pet teel in de sector industri De heer Mc ns moest voorts vaststellen, dat het NK V-plan om tot ee». federatie ve samenwerking tussen de drie vak centrales tc komen tot dusver minder opvallende vorderingen heeft gemaakt dan velen hadden gehoopt. Kabouters en sympathisanten hebben zaterdag op de Dam in Amsterdam het verkeer vastgezet. Bij de acties van de politie werden tien arrestaties AMSTERDAM (ANP) Kabouters en sympatisanten hebben zaterdagmid dag de strijd tegen het verkeer in de hoofdstad aangebonden. Overal tracht ten zij het verkeer tegen te houden. De politie moest telkens dc groepen uiteen drijven maar even verder waren al weer nieuwe groepen bezig. In totaal verrichtte de politie tien arrestaties. Meer lastig dan ernstig, zo noemde een politiefunctionaris de acties van de ka- I bouters. Rebellenleiders gesneuveld DJAKARTA (AFPi Vier opstande lingenleiders zijn begin deze maand in West-Irian gedood tijdens een groot mi litaire operatic tegen aanhangers van de beweging „Vrij Papoea", zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Meer dan honderc gaven zich over. „De Indonesische troepen zullen de opstande lingen blijven achtervolgen", aldus ge neraal Zainzal, militair bevelhebber van West-Iriar. A J. C. M. BRANDENBURG: ..Meer leerstoelen orthopedie aan med. faculteiten"' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitter van de Nederlandse Orthopaedische Vereniging, de heer A. J. C. M. Brandenburg beeft vanmorgen in zfjn toespraak by gele genheid van de opening van een con- over dc chirurgische behandeling van dc Rhcumatoïdc Arthritis in het Kurhaus tc Scheveningen gepleit voor de vestiging van meer leerstoelen Or- thopaedie aan de medische facultci- „We hopen door het houden van dit congres in het regeringscentrum in ver antwoordelijke kringen het inzicht zal komen, dat het vanzelfsprekend is, dat in iedere faculteit de orthopaedie een eigen onafhankelijke plaats behoort ie hebben. Het is noodzakelijk, dat de bestaande achterstand zo spoedig moge lijk zal zijn ingehaald" aldus de heer Brandenburg. Het congres, dat morgen zal eindigen, wordt bezocht door ruim honderd en vijftig artsen uit binnen- en buitenland. Voor het eerst in haar 7.2-jarig bestaan wijdt de Nederlandse Orthopaedische Vereniging een 2-daags congres aan één onderwerp. Vanavond zal de congressisten een receptie worden aangeboden door het Haags gemeentebestuur, waarbij tegen woordig zal zijn de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. Buitenlanders mogen blijven in Zwitserland BERN (AP) De Zwitserse kiezers hebben met een overgrote meerderheid een voorstel tot beperking van het aan tal buitenlanders in hun land afgewe zen. Als het voorstel was aangenomen, hadden meer dan 300.000 buitenlanders Zwitserland moeten verlaten. Van 19 van de 25 Zwitsers kantons stemden er veertien tegen het voorstel dat werd ingediend door James Schwarzenbach, een onafhankelijk lid van het parlement en diens actie-comité tegen het toenemend aantal buitenlan ders in het vaderland.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5