5 gulden premie* van de Amro Bank CeidseSotM&cwit Met liedjes I TELEVISIE VANAVOND het land in De 21e eeuw Ik zie, ik zie Jeugdvorming Matrozenkoor ontvangt Beeldje voor Florian Singers Bannink Sparen?De Amro Bank is ervoor. Max Tailleur in actie voor reuma patiënten PAGINA 2 LEID SE COURANT MAANDAG 8 JUNI 1970 Tegendruk bij' onderwijs- democratisering studerende jonge mensen xalf willen uit maken, wat voor de maatschappij belang, rijk is. De Amsterdamse rector magnifi cus, prof. Belinfante, heeft evenwel ge lijk. wanneer hij in een brief aan alle medewerkers en studenten opmerkt, dat op die manier een eigen oordeel over eigen prestaties doorslaggevend kan Tworden en in bepaalde gevallen reeds TITGEREKEND in Amsterdam, bol- is voor wat bij cultuuroverdracht wel werk van de studenten, die anders willen dan het vroeger was, zijn onder- wijsautoriteiten openlijk uitgekomen voor een actie die bedoeld is als tegendruk op een ontwikkeling. De ontwikkeling, die in de eerste plaats het wetenschap pelijk onderwijs, maar in het verlengde daarvan ook andere vormen van onder wijs waar studenten proberen het „één stem per man" de volledige gelijkheid dus van alle bij hét onderwijs betrokke nen tot fundament te maken van on- derwijsdemocratisering. Helaas wordt de doorsnee-burger nog altijd bestookt met een dubbele beteke nen tot fundament wil maken van on some heeft die betrekking op de grotere inspraak van leerlingen en studenten, dus het veranderen van de autoritaire positie van hen, die jonge mensen vor men en instrueren; de andere betekenis van de term betreft het krachtige stre ven alle Nederlandse kinderen gelijke kans te geven in de maatschappij door voor ledereen het onderwijs open te stéllen waarop hij krachtens aanleg en intellect aanspraak kan maken. De democratisering van het onderwijs In laatstbedoelde zin vinden we de be langrijkste, zonder daarbij dan de an dere democratisering als noodzaak te wil len ontkennen. Maatschappij ïyiEER en meer komt bij de actie van studenten en academieleerlingen centraal te staan hun verzet tegen onder wijs dat uitgaat van maatschappelijke eisen- Ze wensen geen kennisoverdracht, die zich op de eisen van de huidige maatschappij baseert Een beetje charge rend zouden we kunnen zeggen, dat de de orde moet komen wat in de maatschappij al dan niet acceptabel en belangrijk is. Waar nu de concrete praktijk is, dat in de universitaire democratisering keer op keer de dictatuur van een minder heid de kop opsteekt, dreigt deze demo cratisering te ontaarden in een nieuwe vorm van machtswellust, en dan een welke voor de maatschappij nog ge vaarlijker is dan de autoritaire spel regels van vroeger, waartegen met recht protest is aangetekend. Kritisch jl^E beweging in de universitaire wereld u heeft tot gelukkig gevolg gehad, dat onderwij sautoriteiten en onder wijs experts veel meer kritisch over hun on derwijs zijn gaan denken, eigen belang stelling v/at uit het middenpunt hebben getrokken en de eigen persoonlijkheid van de jonge mensen aan wie ze kennis en cultuur moeten overdragen, zwaarder is gaan wegen. Minister Veringa en prof Belinfante hebben evenwel gelijk, wanneer ze con stateren hoe uit menige actie blijkt, dat de studerenden nu in eigen kring te weinig kritisch zijn. Hoe ze bij alles uit gaan van een nieuwe overtrokken vorm rechten; hoe sommigen die de vorige generaties het opdringen van een maat schappijvisie verwijten, bij hun activi teiten in het onderwijs dezelfde fout ma ken, zij het in een andere richting. Daarom is tegendruk noodzakelijk, hoewel het de beste tegendruk zou zijn, wanneer studerenden daar ook zelf voor zouden zorgen. Hier en daar is die tegendruk trouwens al op komst. Experimentenwet DIJNA negen maanden geleden diende minister Veringa bij het parlement een voorstel in, dat als „experimenten wet onderwijs" zijn weg gegaan is. Dins dag gaat de Tweede Kamer hierover een beslissing nemen. Uit de vóórbehandeling binnen en buiten de Kamer bleek, dat er wel gevoeld wordt voor dr. Veringa's plan om ook buiten de onderwijsstructuur ex perimenten mogelijk te maken, maar dat •T nogal wat kritische vragen leven omtrent de preciese bedoelingen van de minister en zijn staatssecretaris Gros heide. Op het werkterrein van laatst genoemde gaat namelijk een belangrijk stuk van de experimentenwet zich af- Wij vinden het wetsvoorstel een nuttig èn noodzakelijk plan. Mits het anders dan bij de „mammoetwet" ervan komt, dat een experiment niet tot proeven op grote schaal leidt, vóór ze voldoende gecontroleerd en geëvalueerd zijn. Dit zal ons inziens ook moeten gelden voor de door staatssecretaris Grosheide warm toegejuichte middenschool. Teleur stelling over de „mammoet" in de prak tijk stimuleert tegenwoordig onderwijs- experts en politici wel eens te vlug tot sympathie voor heel nieuwe structuren, zonder de praktijk ervan voor Nederland te kennen en zonder zich af te vragen of hetzelfde doel ook niet met een voudiger middelen vanuit de bestaande opzet bereikt zou kunnen worden. In dit verband wijzen we nog even op het antwoord door de heer Grosheide gegeven op een hem schriftelijk ge- Het afgelopen weekeinde bracht uit Mexico een overvloed aan voetbal op het scherm. Voor een t.v.-criticus die gegeven op een nem scnnnenjK ge- Istelde vraag: de lof dia j S kunnen voortvloeien uit de invoering de experimentenwet zullen afhar.- l kelijk zijn van de aard. het aantal en I de omvang van de experimenten. Met andere woorden: de staats- secre^q-is, zal ook de plicht hebben om 1 vanwege budgettaire redenen voor nu en de toekomst de aard, de omvang j en het aantal van de experimenten ook j op hun doelmatigheid te controleren, i Naar onze mening geldt dit met name voor het aantal; geen vloed van ex perimenten omdat iedereen wil meedoen, maar bij experimenten toetsing en eva- J .Anders maakt men de toekomst van het Nederlands onderwijs afhankelijk j In de komende winter zendt de K.R.O.-t.vhet spel „Tegen de stroom op" uit. Momenteel worden hiervoor de opnamen gemaakt met in een van de hoofdrollen Andrea Domburg. De vraag of er een wettelijke verrui ming moet komen van de mogelijk heid van de abortus provocatus lijkt erg actueel te zijn. VARA's Achter het Nieuws wijdde er dezer dagen een. positief uitvallende, „special" aan. De NRCV bracht zaterdag de vraag ter sprake in het programma „Kind van de rekening", vierde aflevering in de reeks „Hollands welvaren". Ook in dit NCRV-programma werd voorgesteld dat het hier een probleem betrof voor twee partijen, t.w. de moeder en de arts. De samenstellers tendeerden naar de mening dat het wat de moeder betreft toch eigenlijk uitdraait op een kwestie van „baas in eigen buik" en t.a.v. de arts dat die begrip moest opbrengen opr de sociale. ,c,q. emotionele kant ztfpk. rn ff loTtemo tó n*- ideale wijze om het scherm te vullen. Kritiek op wat vertoond wordt mag hij vanwege de „branchevervaging" t.a.v. de sportredactie nauwelijks dsibieneu van nei icu aai ut uueiu- f reportages; uit Mexico van uitsteken- vopr dé kwaliteit fzijn, dat'Hë Vfeaerlinasè - J Derde prijs voor jongerenkoor uit Voorburg HILVERSUM (ANP) Het koorfesti val 1970, georganiseerd door de konink lijke bond van zang- en oratorium verenigingen in Nederland en de AVRO. is ditmaal gewonnen door het stedelijk Helmonds kinderkoor onder leiding van Roland de Kroon. Het koor kreeg 411 punten. Op de tweede plaatst eindigde Viva la Musica uit Utrecht met 409 punten, terwijl het Voorburgs jongerenkoor met 404 pun ten derde werd. Dit Voorburgse schoolkoor van het St.-Maartenscollege o.l.v. Ad de Groot is ook gepromoveerd naar de hoogste afdeling van het AVRO-koorfestival, n.1. de A-afdeling. Het koor gaat nu meedoen aan concoursen, o.a. aan het Holland Festival, waar het koor het openingsconcert verzorgt, en aan een internationale zangweek in Berlijn waartoe het uitgenodigd is door de Duitse en Ned. Zangersbonden. Aan deze zangweek nemen koren deel o.a. uit Polen, Zweden, Tsjecho-Slowakije Joego-Slavië, Frankrijk en Enge- Onderscheidingen Amerikaanse t.v. NEW YORK <AP) Drie van de hoogste onderscheidingen in de Ame rikaanse televisie, de „Emmy Awards" zijn toegekend aan de televisieserie „Marcus Welby, M.D." over een jonge arts en zijn assistent. Robert Young in de rol van dokter Welby kreeg de Emmy voor de beste mannelijke hoofdrol, zijn assistent Ja mes Brolin de beste bijrol en de reeks zelf werd de beste dramatische show genoemd. De acteurs Peter Ustinov en Patty Duke kregen een „Emmy" voor rollen in televisiestukken met een raciaal thema; Ustinov in „A form in sum mer" en Patty Duke in „My sweet Charlie". De David Frost-show werd het beste verstrooiende programma genoemd. De astronaut James Conrad kreeg een bijzondere onderscheiding voor zijn fotografie tijdens de missie van de Apollo-12 naar de maan. Het beste kinderprogramma werd „Sesame Street", bestemd voor kinde ren beneden de leerplichtige leef tijd. commentatoren hun werk goed doen en dat als geluidslijnen uitvallen er altijd een heel alerte Bob Spaak is die dat manco wonderwel aanvult. Voor het overige: fijn probleemloos kijken naar een van de beste dingen die t.v. te bieden heeft. Zalig! De VARA besloot zaterdag „Een van de acht", programma dat we van het begin af niet goed konden vinden, omdat de eigenlijke inzet van de show- te weinig om het lijf had en alleen de entourage, de opmaak dus. er voor zorgde dat er toch vaak veel te genie- Het kwalijkst van „Een van de acht" vonden we dat Mies Bouwman, me vrouw televisie-zelf, in een rol werd gedwongen die haar niet paste. Zij is te goed voor het eigenlijk onbenullige werk dat zij hier te doen kreeg. Ze komt volgend seizoen in een ander VARA-programma terug. Dat kan niet anders dan een beter programma zijn, geloven wij. Wat ons stoot in de benadering, zowel van VARA als van NCRV, is hel feit dat in de discussie er geen woordvoer der was voor de meest belanghebben de partij, t.w. het ongeboren kind dat gedood wordt. Dat kind wordt, b.v. in ons erf-rccht wel beschermd, maar zou bij de voorgestane wetswijziging het nogal primaire recht op leven ontzegd worden. Men kan deze zaak omgeven met ethische en religieuze motieven. Maar men kan ook stellen dat ieder mens, ook een nog niet geboren mens. het legale recht heeft om te worden vrij gesteld van levensberoving. Onvoldoende kwam voorts in de docu-. ment aire het verschil tot uiting tussen I „ongewenste zwangerschap" en „onge- wenste kinderen". Voor de laatste groep is er de mogelijkheid tot adop tie en in ons. land zijn er veel meer kandidaatadoptie-echtparen dan er adoptieve kinderen beschikbaar zijn. We vinden het prijzenswaardig dat de NCRV een bijdrage leverde aan deze actuele materie. Maar het viel ons, uitgerekend van de NCRV. tegen dat zij niet de „rekening van het kind" presenteerde. Vg. gezien. Wc herinneren ons het aller eerste t.v.-optrcden van Liesbeth List. Zij zong toen. menen we ons te herinneren, heel weinig en we onder kenden direct dat hier een heel groot talent in stak. Liesbeth List is inmiddels een vedette geworden met een enorme veelzijdig heid. In de Brel-liedjes toont zii dat al en zij heeft nog zoveel meer pijlen op haar boog. Plezierig was dat de show van gisteravond opgenomen in het Haagse HOT door Guus HOLLYWOOD (AP) De zanger Verstraefce jr. heel sec op het scherm Andy Williams gaat na acht jaar huwe- werd gebracht. Geen decors, geen lijk scheiden van zijn vrouw Claudine technische poespas, alleen Liesbeth. Longet. Dit hebben beiden vriendschap- Ruim voldoende voor een kapitale pelijk overeengekomen, zo liet men we- show! ten. Het echtpaar heeft drie kinderen. Andy Williams gaat scheiden I ADV ER TENTJE) Vandaag zendt de NCRV de eerste van een serie van zeven luchtige zo meravondprogramma's uit onder de ti tel „Met liedjes het land in". Hierin brengt een aantal bekende Nederland se artiesten bekende liedjes. Bij iedere uitzending staan de camera's in een andere plaats opgesteld. De eerste op name is gemaakt in Drachten in de feesttent van de tentoonstelling ..Drachten Optima 70". Hier treden op Conny Vink, Willy Alberti, The Tln ee Jacksons, Rien van Nunen en Bert van Dongen, De Chico's en Gonnie Baars. Het geheel wordt aan elkaar gepraat door Ted de Braak. In iedere uitzending zal bovendien een imitatie- wedstrijd zijn opgenomen. In Drach ten strijden drie Friese dames om de titel ..De Friese Conny Vink". Maan dag NCRV I 20.45 uur. NEDERLAND I NOS: 18.00 uur: WK-voetbal - samen vattingen Mexico-El Salvador en Israël- Zweden met commen taren van Th. Reitsma en H. Tel lingen. 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: De ongrijpbare Pimpernel 20.00 uur: Journaal NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje Beer HILVERSUM De NOS-televisie zal in de komende zomer drie maal in de vier weken op maandagavond van .19.04 tot 19.30 uur de dokumentaire serie „De 21-ste eeuw" gaan uitzen den. De eerste aflevering van dit sei zoen heeft vanavond plaats en draagt tot titel „De slaap bekeken". In deze 19.07 dokumentaire worden vragen gesteld Daktari als: wat is slaap, hoeveel slaap hebben 20.00 uur: wij nodig en wat gebeurt er als je Journaal iemand van zijn slaap beroofd, of hem 20.20 uur: verhindert te dromen. Het Nederlands Vanavond commentaar wordt gesproken door Nieuwspoc Jan Roelands. Maandag NOS Ned. II 19.04 uur. De komende zomermaanden brengt de NCRV eenmaal per veertien dagen op de maandagavond een korte kwis on der de titel „Ik zie, ik zie..." De kijkers krijgen op het scherm het een en ander te zien en moeten raden wat het is. Een goede oplossing kan wor den gehonoreerd met een bedrag van honderd gulden. Per uitzending zijn drie van deze geldbedragen beschik baar, Leo Schmidt gaat „Ik zie. ik zie..." presenteren, terwijl Henk „Far ce Majeure" van der Horst tekent voor produktie en regie. Maandag NCRV Ned. I 21.35 uur. 20.20 uur: Hier en nu 20.45 nur: Met liedjes het land in 21.35 uur: Ik zie, ik zie, kwis 21.45 uur: Jëugd vorming 22.25 uur: Een hemel op aarde - kerkbouw 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur. Pipo de clown 21.10 uur: SUS-17 21.15 uur: Andy Williams-show 22.05 uur: Wij, heren van Zichem 22.50 uur: Journaal TELEAC 22.55 uur: Ruimtelijke ordening. 14 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: De 21e eeuw VARA: 19.30 uur: Coronationstreet 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier is Lucy 20.45 uur: Uit berekening 22.25 uur: Het intieme leven v de spreeuw 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Holland Festival AVRO: 19.30 uur: Het wonder der natuur 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: Voor de vuist weg 22.10 uur: Televizier 23.00 uur: Journaal :ht muziekprogramn 182»—1970.' Spreker: Reveil: Kerk lartin-in-the Fields semble: Evei en Bèta: prograi radiomagazine i de NVSH. lelingen. 22.55 Stereo: muziekpro- BRUSSEL (NED( 324 m. 18.00 Nieu 8.03 Popmuziek. 18.30 Lichte muziek. 1 iport. 18.52 TaaUvenken. 18.55 Lia Dora 9.00 Nieuws, weerbericht en actualiteit Smith, gita: foonmuziek. (8.30—8.33 De jrgeawijding. NOS: 9.00 Uitgebreide De NRCV zendt een dokumentaire uit onder de titel „Vorming? Waarom?". Hierin wordt nagegaan hoe de positie is van de jeugdige werknemer in het arbeidsproces. Het accent ligt vooral op liet vormingswerk. Eén van de jongeren zegt hiervan in de dokumen taire: „Het vormingswerk is er om je bewust te maken van wat er nu en vooral straks van je geëist zal worden als mens. Wie nu geen gebruik poi maakt van zijn recht op persoonlijk- Waterstanden. 9.40 heidsvorming. loopt straks de kans' voor de k&utera een speelbal te worden van de maat- (gr). (ïi.oo—11.02 n schappij". programma voor d In <jieze dokumentaire wordt ook na- ding^oo? demand gegaan wat de positie is van de werk- pers van toen (gr), gever, want ondanks alle goede be- Journaal, nos: 13 doelingen is het duidelijk, dat de be- '^^ShSSmT'ISSSZ langen van ruim 350.000 werkende mentsmuziek. AVRO: is.10 Amerikaanse jongeren in de groei naar volwassen- muziek van deze eeuw, muzikale lezing, heid nog lang niet parallel lopen met °nner de zogenaamde belangen van het be- Nieuws. 16.03 Kwispel,, quiz. I6.10 Vamos' a drijfsleven. Een te laat onderkennen Escuchar: programma over Spanje en zijn van deze problematiek door de vak- moderne ^rammofoonpl^ten^me^foelf^tin0" bonden en de politieke partijen is 17.30 Trefpunt: de discussierubriek voor 'ac- hieraan overigens mede schuldig, tuete zaken. 17.55 Mededelingen. „Vorming? Waarom?" kwam tot stand dtuws™l^eMevende^voord Stereo" in samenwerking met de sociale jeugd- op het'eerste gehoor: klassieke'muziek (gr)', organisatie van het CNV: „Werkende <?-30 Nieuws: 7.32—7.50 Hier en Nu: actuaü- Jeugd". Maandag NCRV Ned. I 21.45 mu^'gewtjd^muziek11 8M ^ieuws^S 32 voor or uur- Stereo: Voor de huisvrouw. (9.009.10 bericht ^•licliting1;1 'l525 3^ Uitzen- uw. AVRO: 12.40 Top- Spiegel van België: Schoolradio. 10.00 Bijbelse 10.15 Franse Operafragmenten (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 Stereo: Londens Symfonieor- t kest: balletmuziek. 11.25 Voor de zieken. 1 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00. Stereo: Van 1 (12.22 Wij van hei land: 'i"è M«Fë<Fël1£«r£. 12.30.Nieuws: 12.41. Actualiteiten.; '13.00 Rieten maar... quiz). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzi cato: muzikaal middagmagaziiu aaf" KRO™ nntf' Voor" 1!: familieprogramma. ^17.00 Uit- »uws. 11.03 Een opvallend vrolijke rde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 13.03 Ekspres. licht platenprogram- 0 Nieuws. 14.03 De Eddy Becker 5.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 16.03818.00 Mix, licht platenprogram- Nieuws). iEL 324 m (NED) 12.00 Nieuws. .6.0*3 Beursberichtei Pretentieloze wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4J4 tot 7% rente!). Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) muziekavond Enige lijd geleden heeft het Haags Matrozenkoor een bezoek gebracht aan de Florian Singers in Dortmund, die zaterdag op tegenbezoek zijn gekomen. In de goed gevulde Toneelzaal van het Congresgebouw hebben beide koren een genoeglijke, pretentieloze muziekavond gegeven, waaraan aan beide kanten van het voetlicht veel plezier werd beleefd. Kunst met een grote K werd er nauwelijks geboden maar kunst met een kleine k kan op zijn tijd ook de moeite waard zijn. zelfs zulke simpele Italiaanse liedjes als Tiritomba en Bella Bimba, die de Florian Singers in zettin gen van hun bewee 'ijke, geestdriftige dirigent Helmut Bogenhardt heel .leven dig ten gehore brachten. Voor zijn ze sentwintig dames en achttien heren, die pas enkele jaren een ensemble vormen en allemaal nog jong zijn, zoekt Bogen hardt naar een moderne, gemakkelijk aansprekende populariteit. Hij laat zijn koor negrospirituals zingen maar ook filmschalgers, son-- uit musicals, volks liedjes enz. Dat gebeurt soms zonder begeleiding, soms inet pianoaccompag- nement van de dirigent-arrangeur, soms ook met ondersteuning van een verrassend rustige beat-band, The Trust, bestaande uit een stuk of vier gitaristen, een slagwerker en een be speler van een elektronisch orgel. Hoe wel men natuurlijk van mening 'kan verschillen over de keuze van de num- j mers en de stijl, van de transcripties, valt niet te ontkennen dat er op een spontane, directe manier leuk muziek werd gemaakt. Als een hoffelijk gebaar jegens de jeugdige gastheren bracht men ons welbekende Jan Hinnerik, waarna het Matrc~enkoor met Bogen hardt aan de piano enkele van diens bewerkingen uitvoerde. Onder leiding van Sipke de Jong. zijn eigen dirigent, j had het Matrozenkoor het programma I stemmig ingezet met enkele verdienste- l lijk weergegeven religieuze werkjes van Durante, Sacchini en André Caplet. Heel aardig was een jodelliedje dat een van de matrozen, terugkomend van een succesrijke Italiaanse tournee, in de trein bedacht, en in teks .n muziek zelf uitwerkte. Het oogstte begrijpelijker wijs veel succes. AMSTERDAM (ANP) Maandag 22 juni zullen in Amsterdam de leer lingen, die dit jaar de akademie voor kleinkunst verlaten, aan Harry Ban nink een bronzen beeldje uitreiken, dat hun ter beschikking is gesteld door de voorzitter van het bestuur van de aka demie. mr. P. L. d'Aulnis de Bourouil. Dit beeldje geven de leerlingen aan een persoon, die hen tijdens de studie op een bijzondere wijze heeft geïnspireerd. Vorige jaren werd het beeldje uitge reikt aan Annie M. G. Schmidt en Wim Kan. De leerlingen hebben nu Harry Bannink gevraagd het beeldje, ontworpen en uitgevoerd door Nel van Lith, in ontvangst te willen nemen. E. M. Forster overleden LONDEN (ANP-RTR) De Britse auteur E. M. Forster. door velen be schouwd als een van Engelands grootste SCHIPHOL (ANP) Samen met de romanschrijvers van deze eeuw. is op VVD-fractieleider mr. YV. Geertsema. 90-jarige leeftijd overleden ten huize echter in diens functie van vice-voorzit- ler van de stichting „Beter met Max", en met de reumatoloog F. J. Steincr, verbonden aan het Amsterdams Rcu- macentrum. is Max Tailleur zaterdag middag op uitnodiging van de Bulgaar vrienden in Coventry. Edward Morgan Forster, een man net een grote liefde voor de mensheid n al haar facetten, heeft diverse gene- verschillende werelddelen regering naar Bulgarije vertrokken beïnvloed. Hij schreef eens, dat hij lie- poging dit jaar speciale goedko pe groepsreizen te organiseren voor reumapatiënten naar therma- en mod derbaden langs de Zwarte Zee en in de buurt van Sofia. Het is mijn ideaaJ geworden iets voor die mensen te doen, „zei Max zelf al jaren reuma-patiënt bij zijn vertrek van Schiphol. „Maar het moet het geld waard zijn. We hebben van de Bul gaarse regering en van het nationaal verkeersbureau niet alleen alle mede werking' doch bovendien zeer billijke aanbiedingen ontvangen. De belangstel ling voor zo'n reis onder de Nederland se reuma-lijders is enorm. Ik hoop slechts, dat de modderbaden en de zor geloze vakantie, die daarnaast kan worden genoten tezamen een remedie vormen, zelfs a] is het maar tijdelijk. We gaan nu eerst kijken hoe alles er uit ziet". Gedurende drie dagen zal de delega tie herstelcentra, sanatoria en zieken huizen bezichtigen in Sofia, Hissar, Kustendil en Burgas. zijn land zou verraden dan vriend. Zijn boeken zijn in feite de neerslag van een langdurige observatie van de mensen in hun onderlinge be trekkingen. Zo beschreef hij in „Ho ward's end" het ingewikkelde raerwerk van het Britse klassensysteem en in „A Passage to India" de ge compliceerde reactie van de Indiërs op het Britse bewind in de eerste jaren van de 20ste eeuw. „A Passage to Indi- a" verscheen in 1924, Het materiaal hiervoor verzamelde Forster toen hij in 1912 en 1913 in India was. In 1945 ging hij weer naar India en in 1953 verscheen zijn Uveede roman over de verhoudingen in dit land, geti teld „The hill of devi" Andere boeken van zijn hand zijn „Where angels fear to tread". „The longest journey" en „A room with a view". Forster schreef ook essays, biografieën en literaire kritiek. Hij is altijd vrijgezel gebleven en heeft zijn hele leven nauwe betrekkingen on derhouden met King s College in Cam bridge. Vele onderscheidingen vielen hem ten deel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2