In infernale hitte Aztekenstadion ireep doelman Piot vier maal mis TOESCHOUWERS RAZEND OVER „WANDELVOETBAL' DIDI VERGISTE ZICH OOK TEGEN MAROKKO NIET TSJECHEN GINGEN NA RUST WEER DOOR DE KNIEËN T7r STERK HERSTEL RUSLAND Door Roemenen uit toernooi gestoten Uruguay-ltalië dieptepunt SPORTBIJLAGE MAANDAG 8 JUNI 1970 speciale verslaggever) tekenstadion van Mexico City bleef België op vele punten achter op de zeer degelijke ploeg van Rusland, in conditie en schotvaardigheid echter het meest. Aanvallend kwamen de Russen zelden dichter bij het doel van Piot dan de Belgen bij dat van Kavazatswili. Maar de Belgen liepen ten lange leste steeds vast met hun korte combinaties waarin de rechter voet van Van Himst een weinig doeltreffend aandeel had en de Russen combineerden zelden tot diep in het strafschopge bied. Maar zij schoten wel De Belgische doelman Piot redde een aantal keren voortreffelijk, maar greep viermaal mis op de vurige schoten van de Russen: een keer in de eerste helft en driemaal na de rust. Pas toen de stand 40 was, scoorde Lambert voor de Belgen, nadat een schot van Puis via het houtwerk voor zijn, op dat moment, trefzekere rechtervoet was gekomen. Het elftal van Rusland bezat de conditie om zijn schutters voortdurend in stel ling te brengen tegen een Belgische verdediging die vooral na de rust geen afdoende verweer had tegen de ruim opgezette aanvallen van de Russen. Tegenover het zuiver op de „collectivi teit" gebaseerde voetbal van de Russen, stelden de Belgen meer individualis tisch werk. In het eerste kwartier werd de Russische achterhoede (door Dockx, Van Moer en Puis) nog wel eens geopend, maar de inspanningen die de Twee missers Belgen daarvoor moesten leveren, en slopend in het ijle Mexico en moordend in het Aztekenstadion, waar i de schaduwvlakte van het speelveld sn temperatuur van 33 graden heerste en waar in de zon de spelers werden geteisterd door een werkelijk infernale hitte. Veel erger dan ijle lucht en hitte was echter voor de Belgen de openingstref fer van de Russen. Die klap kwam na een kwartier keihard aan omdat België De Russische schutter Bisjovets legt aan voor een keihard schot. HU was in het duel tegen België bUzonder succesvol, want hü scoorde zo tweemaal. in die tijd meer dan gelijkwaardig aan de Russen was geweest en een dikke minuut vóór dat doelpunt zelf een voor sprong had moeten nemen. Wilfried van Moer, begaafder maar minder ijverig dan Dockx, was in het doel gebied doorgedrongen na een vrije trap. Hij. had de bal voor het inkoppen, maar Kavazatsjwili redde geweldig. De Rus sische doelverdediger kon de bal echter alleen maar tegenhouden en niet weg werken- Daardoor kreeg Van Moer zijn tweede gelegenheid, maar van vlakbij vuurde hij dreunend tegen de lat. Terwijl Van Moer nog natreurde om die twee gemiste kansen sloeg Rusland terug, keihard Bisjovets naderde het strafschopgebied en terwijl de Belgische verdedigers een pass verwachtten, schoot de Russische aanvalsleider on verwacht van buiten het sti-afschop- gebled. Dat was het laatste dat Piot had verwacht (10). Wat moest België doen? Aanvallen. Wat kon België doen? Niets. Lambert voelde de adem van Koertsilawa voort durend in zijn nek, Kaplitsjni week niet van Van Himst. Ruimte De Russische aanvallers zochten hun tegenstanders veel minder op. Hoe de Russen ook aanvielen, snel of langzaam, steeds werd door Asatiani en in min dere mate door Moentijan een voor treffelijk gebruik van de ruimte ge maakt- En wat de Russen tegen Mixico niet konden, lukte zaterdag wel: het aanbrengen van variaties in het spel- patroon. Twaalf minuten na de rust verraste Asatiani de gehele verdediging en ook doelverdediger Piot zoals Bisjo- vetes het bijna een vol uur eerder had gedaan. Weer vloog de bal van buiten het strafschopgebied „binnen": 20. Rusland was door die kogel van Asatia ni absoluut veilig. De ploeg trok zich iets meer terug en liet het (vruchteloos) pogen over aan de Belgen. De Belgische drang was dan ook geleidelijk minder. Zeven minuten na de treffer van Asa tiani scoorde Bisjovets opnieuw, met een meesterlijk kopballetje, en tien minuten nadien vuurde Kmelnitski nog eens feilloos. Pas enige minuten vóór tijd verzilverde Lambert een kans zoals Van Moer er in het eerste kwartier een had laten liggen. RuslandBelgië 41. Doelpunten: Bisjovets 10 (15), Asatiani 20 (57), Bisjovets 3—0 (64), Kmelnitski 4—0 (74), Lambert 4—1 (86). Scheids rechter: Scheurer Zwitserland. Toe schouwers: 58.000. (Van onze speciale verslaggever) PUEBLA Niet meer dan acht schoten op het doel produceerden de spelers, van wie werd verwacht dat zij van het duel in groep 2 een topper zouden maken. Uruguay en Italië, ploegen met erkende balkunstenaars, legden op de zondoorstoofde grasmat in Puebla zaterdag een armetierig partijtje voetbal dat de toeschouwers in het vrijwel geheel gevulde stadion gaandeweg tot op perste razernij bracht. Een ongelooflijk aantal onzuivere pasGes, een sloom en onaantrekkelijk duel, een totaal uit naar het gelijke spel dat vrijwel zeker een plaats in de kwartfinales zou betekenen, resulteerden in een soort „wandelvoetbal" dat een dieptepunt vormde in alle tot dan toe gespeelde wedstrijden. Niettemin zei de coach van het Uruguese team, Juan Hohberg: „We hebben zeer zeker niet op een puntenverdeling gespeeld. Helaas misten we Rocha, voor wie Cortes inviel. Hij deed zijn best maar hij is geen Rocha". Coach Valcareggi (Italië) was zo woedend dat hij weigerde na de wedstrijd zijn (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA „Wat wil je", zei Josef Marko, de coach van de Tsjechische ploeg, „toen we hier heen kwamen, was onze competitie net afgelopen. Bovendien hapert het bij ons aan conditie. De hitte en de hoogte zijn de vijanden die we niet baas kunnen". Want weer, als in de eerste wedstrijd tegen Brazilië, waren de Tsjechen na de rust vol ledig door de knieën gegaan. Voor Tsjecho-Slowa- kije in groep drie geen outsidersrol meer, voor overwinnend Roemenië waarschijnlijk nauwelijks want hoe effectief de Roemenen naar de zege streefden, zij mogen niet in staat worden geacht woensdag het in topvorm verkerende Brazilië de voet dwars te kunnen zetten. Hoewel een optimis tische coach sprak van „de deur open naar de kwartfinales", mankeert er te veel aan de aanvals- kracht van de Roemenen. Josef Marko had na de ruïneuze ne derlaag tegen Brazilië Frantisek Ve- sely en Josef Adamec uit de ploeg gelaten en kon niet beschikken over de geblesseerde doelman Viktor. Bohu- mil Vesely, Jurkanin en Vencel waren de vervangers. Roemenië trad aan zonder Tataru, voor wie Neagu speel de- Maar alle vervangers zouden later toch door de „oorspronkelijken" wor den verdrongen, uitgezonderd Vencel. Het sensationele begin van deze at- tracieve strijd leek de inleiding voor een superboeiend duel. Al na drie mi nuten schoten de vijfenveertigduizend kijkers in het stadion van Guadalajara overeind toen Ladislav Petras uit een voorzet van Bohumil Veseley inkopte. Roemenië raakte evenwel niet in pa niek .speelde rustig en zelfverzekerd door en ging ;n de aanval. „Als we zo tegen Engeland hadden gespeeld", zei coach Niculescu, „zouden we nu mis schien de leiding in onze groep hebben gehad". Bij televisie Roemenië veroverde het middenveld maar, evenals tegen Engeland, de af werking van de aanvallen de ge hele Engelse ploeg zat op de tribune, de Brazilianen keken in hun hotel naar de televisie bleek niet bijster sterk. Het scherpe schot van Dumi- RoemeniëTsj.-Slowakije 21. Doelpunten: Petra» 01 (3), Neagu 1—1 (53). Dumitrache 2—1 (76) strafschop. Scheidsrechter De Leo (Mexico). Toeschouwers: 45-000. De Roemeen Mircea Lucescu is hard op de Tsjechische doelman Alexander Vencel ingelopen en heeft de bal de goede richting meegegeven. Karol Dobias (2) weet echter op de doellijn een treffer te voorkomen. trache, met Neagu en Nunweiler de beste in de Roemeense ploeg, kon doel man Vencel tot hoekschop verwerken. Het grootste gevaar ontstond even wel voor het doel van de Roemenen bij een Tsjechische uitval toen Petras inschoot en de bal via verdediger Dinu over de lat sprong terwijl doelman Adamache in geslagen positie ver keerde. En weer stortte Tsjeeho-Slowakije na de rust ineen, vooral de defensie. De Roemeense druk werd heviger. Coach Marko had al een noodgreep verricht door in de tweede helft Adamec in te zetten voor Jurkanin. De verse kracht bracht niet meer gevaar in de ploeg. Het middenveld was een prooi voor de Roemenen en Nunweiler bouwde de aanval op waaruit Neagu langs Hor- vath gleed en uit een moeilijke hoek de gelijkmaker scoorde (11). Nog eens was Roemenië dicht bij een tref fer maar Dobias redde op de lijn. Uitgeschakeld Weer greep coach Marko naar „nieuw bloed" toen hij Frantisek de plaats van Jokl liet innemen- Niculescu acht te de tijd rijp om Lucescu te vervan gen door Tataru zodat de oorspronke lijke formaties in het veld stonden. In de 76ste minuut werd Tsjecho-Slo- wakije praktisch uitgeschakeld voor de kwartfinales. Jan Zlocha haalde Neagu onderuit en de uitstekend lei dende Mexicaan Diego de Leo aarzel de geen moment: strafschop. Vencel dook naar de verkeerde hoek en Dumi trache had zijn ploeg alsnog een kans geschonken, zij het een geringe, om tot Ie laatste acht door te dringen. Op de tribune zat Sir A If Ramsey. Zijn team ontmoet donderdag de Tsje chen. Ramsey wenste geen commen taar te geven. Wel de Braziliaanse coach Mario Zagalo maar hij debiteer de een dooddoener door op te merken dat hij liever een gelijkspel had ge zien, waardoor Biazilië de kwartfina les zonder enige twijfel al zou hebben bereikt. „Maar de Tsjechen hebben geen conditie", en Zagalo haalde de schouders op- Daarover hoeft hij voor zijn ploeg geen zorgen te hebben. vorm zijnd Italië en een Uruguay dat slechts lonkte commentaar te geve Dat deed Walter Mandelli, de „tech nische man in het begeleidingsteam", die zich zeer somber uitliet- „Waarschijnlijk is de deur naar de kwartfinales nog open, hoewel ik betwijfel of we er tegen Israël SPORTTOTO DEN HAAG. De uitslagen van de wedstrijden van dit weekeinde, die meetellen voor toto 47, zijn: RuslandBelgië 41 UruguayItalië 00 RoemeniëTsjeeho-Slowakije 21 El SalvadorMexico 04 BraziliëEngeland 10 West-DuitslandBulgarije 52 A.D.O.Hamburg S.V. 00 TwenteTeplice 20 WaregemM.V.V. 12 DuisburgHolland Sport 21 SlovanStandaard Luik 31 GöteborgAnderlecht55 Borussia DortmundMalmö 42 Juist ingevuld ziet het totoformulier er als volgt uit: 1 2 3 RuslandBelgië X UruguayItalië X, RoemeniëTsjeeho-Slowakije X SalvadorMexico X BraziliëEngeland X West-DuitslandBulgarije .X A.D.O.—Hamburg S.VX TwenteTeplice .X WaregemM.V.VX DuisburgHolland Sport X SlovanStandaard Luik X GöteborgAnderlecht X Borussia DortmundMalmö X Aan toto 47 namen 425.341 deelnemers deel. Het inleggeld bedroeg 814.407,-. Het prijzenbedrag was 366.483,-. Voor de eerste en derde prijs is beschikbaar een bedrag van 109.945,- en voor de tweede en extra-prijs een bedrag van 73.296.-. meer dan een gelijkspel uithalen met spelers die als verlamd op het veld liepen. Er zijn kansen gemist, die nooit gemist hadden mogen worden. Ze konden soms zelfs niet gemist worden en toch gebeur de het". Aldo-Stacchi, vice-voorzitter van de Italiaanse voetbalbond, deed er nog een schepje bovenop: ,,De toestand van onze ploeg is dramatisch. De spiers zijn geheel in de war. Ze leverden een arm zalige prestatie en het is duidelijk dat we niet veel verder zullen komen als we zo blijven spelen". Stilstaand voetbal En toch vonden de Uruguayanen dat Italië sterk had gespeeld, sterker nog dan tegen Zweden dat met 10 werd versla gen em waaraan Niccolai als geblesseerde werd overgehouden. Hij werd zaterdag vervangen door Rosato. Rivera was ook niet van de partij. Hij lag met koorts in bed. Domenghini nam zijn plaats in. Er viel voor de Oostduitse scheidsrech ter Rudi Glöckner niet zo bar veel te leiden. Af en toe maakten de Uruguyanen iets te grof gebruik van hun lichaams kracht, wat Julio Cortes op een waar schuwing kwam te staan, maar ernstige blessures kwamen niet voor. Dat kon ook moeilijk bij het soms compleet stilstaand voetbal. Eerst na viertien minuten werd het eerste schot gelost. Bertini produ ceerde het en Mazurkiewics, minder groots dan zijn faam doet vermoeden, miste half maar kon de bal nog tot hoek schop verwerken. Hij werd later ook nog bijna verrast door weer een schot van Bertini- Riva kreeg vóór de rust de fraaiste kans maar de golden boy van Cagliari schoot in het zijnet. En toen, twee minu ten vóór het eind van de eerste helft, kwam pas de eerste poging van Uruguay dat wel een veldoverwicht bezat maar zo kinderlijk simpel en bij wijlen zelfs dom speelde, dat zelfs dat eerste schot van Cortes nog verbazing wekte. Albertosi had er overigens nogal wat moeite mee. Slaapwandelaars Coach Valcareggi had na de rust de finaal uitgespeelde Domenghini vervan gen door Giuseppe Furino. Op het lijstje van gerichte schoten konden er nog wor den bijgeschreven van Riva, Cortes, Ma- neiro, Castillo en nog eens Cortes en daarmee was de koek geheel op. Het publiek verveelde zich gruwelijk bij dit dieptepunt in het wereldtoernooi. Tegen het einde kwam Oscar Zubia bij Uruguay nog de plaats innemen van Ruben Bareno maar ook hij bleek een weinig explosief man. Nimmer werd een flitsende aanval opgezet. Er liepen tweeëntwintig slaap- wandelaars op het veld die niet eens wakker werden geschud door het helse protestgeschreeuw, het massale fluit concert en het treiterend langzame hand geklap van de kijkers, die zich grotelijks bekocht voelden. Geen van beide ploegen wekte de indruk welbewust op een doel punt uit te zijn. Als er een kansje kwam, was dat meegenomen. En dat had een topper in groep twee moeten zijn (Van onze speciale verslag gever) LEON. Vijfenzestig minuten lang hield Ma rokko stand. De Noord- af rikaanse ploeg, die er woensdag bijna in slaagde West-Duitsland te verras sen, speelde ook tegen ■Peru onverwacht sterk. De 64ste minuut was al ver streken, toen Sotil voor de zoveelste keer in kansrijke positie faalde. Hij moest opnieuw zijn meerdere er kennen in Marokko's stijl volle doelman Allal Ben Hassou, die de bal echter niet tast kon houden, waardoor Cubillas een kans kreeg: 10. Een doelpunt, dat niet helemaal onverdiend was, al moch ten de Peruanen van geluk spreken, dat ze op dat moment niet achter ston den. Want Marokko had kansen gehad, uitstekende kansen, vooral in de eerste helft toen PeruMarokko 30. Doel punten: Cubillas 1—0 (65), Challe 2—0 (69). Cubillas 3—0 (75). Scheidsrechter: Bakhramon (Rusland). Toeschouwers: 11.000. Peru's zwakke doelman Rubi- nos verscheidene meilen van geluk mocht spreken -dat hij de bal niet uit het net behoef de te halen. Peru, technisch beter, maar zwak in de afwer king, was kennelijk opgelucht, dat er bij de pauze nog niet was gescoord. Ervan uitgaande, dat zijn ploeg in de tweede helft door betere conditie in het voordeel zou zijn, gaf de Braziliaanse coach van Peru, Didi, opdracht na de rust alles op de aanval te gooien. En evenals dinsdag tegen Bulgarije bleek Didi zich niet te hebben vergist. Peru zette Marokko met de rug tegen de muur en nadat het eerste doelpunt eenmaal was gevallen, waren de Zuida merikanen, voor wie het spe len op grote hoogte de nor maalste zaak van de wereld is, niet meer te houden. an Hugo Sotil. Mohr-i Fiali van Marokko o,j •Vier minuten na het doelpunt van Cubillas, de jongste speler van de ploeg en tevens de beste, flitste middenvelder Challe op rechts langs twee Marokkaanse verdedigers. Van dichtbij schoot hij hard in. Doelman Allal viel uit naar de verkeerde kant: 20. Dat doelpunt betekende in fei te reeds de beslissing, want het was duidelijk, dat Marok ko aanvallend te zwak was om iets terug te doen. Vidinic, de Joegoslaaf die de Marokka nen naar Mexico leidde, had daarvoor wel een verklaring. ..Normaal", zei hij na de wed strijd, „zijn twee of drie dagen voldoende om weer op krach ten te komen, maar onder de ze omstandigheden werd mijn ploeg duidelijk gehinderd door de de zware wedstrijd tegen West- Duitsland. Ik ben desondanks tevreden, want we zijn tegen een sterkere tegenstander als Peru opnieuw niet afgegaan. En daar was het ons in de eerste plaats om te doen" Nieuwe ster Peru was met 20 niet tevre den. Luid aangemoedigd dooi de drieduizend landgenoten onder de elfduizend toeschou wers bij wie ook de spelers van het Duitse elftal ging de ploeg van Didi door. Veer tien minuten voor het einde zorgde Cubillas na fraai voor bereidend werk van Sotil voor de derde treffer (30). Dat werd ook de eindstand van deze wedstrijd, waarin Peru opnieuw bewees over aanval lers van formaat te beschik- Vooral de jonge'Cubillas bleek een speler met grote mogelijk heden. Hij heeft het in zich om de opvallendste speler van dit toernooi te worden. Zoals in 1958 Pele de voetbalwereld verbaasde, zoals vier jaren la ter in Chili Amarildo zijn naam voor goed vestigde en zoals in 1966 Eusebio zich kroonde tot de koning van het wereldkampioenschap in En geland, zo lijkt Cubillas nu de nieuwe ster te worden. Zwak Peru hoeft de sympathie van de voetbalwereld veroverd. De kwartfinales kunnen het bij verrassing tot het eindtoernooi doorgedrongen land nfet meer ontgaan. Het aanvallende voetbal vafn Peru was een ver ademing, vergeleken bij wat bijv. Uruguay en Italië zater dag lieten zien. Toch krijgen Didi en zijn mannen het in de komende dagen zeer moeilijk. De verde diging van Peru is zwak en tegen kwalitatief betere te genstanders dan Bulgarije en Marokko zou dat, ondanks de formidabele kwaliteiten van de aanvallers, wel eens fataal kunnen worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13