KABOUTERS TREKKEN VOL MOED HET ERNSTIGE POLITIEKE LEVEN IN LIEFDES KORPS VAN LORD SUTCH ANWB pleit voor meer evenwicht in Rijkswegenfonds WIJZE OUDEN GELOVEN NIET IN KINDERSPEL Londen; Op weg naar glimlach- politiek Een baan is maar een baan... ZATERDAG 6 JUNI 1970 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er was in Amster dam eens een 21-jarige jongeman, die Ruud Vermeer heette. Hij studeerde sociologie, maar voelde geen vrede met zichzelf. „Ik had met niemand contact", stelt hij achteraf vast, „Ik leefde in een geestelijk vacuum". Kor tom: hij verveelde zich ongelooflijk. Terwijl hij daarvoer liep te piekeren, kwam hij op de gedachte, een organi satie te stichten, die zoveel mogelijk moeten verenigen. „Ik bijeenkomst van de Volksuniversiteit i diverse pluimage (Pro vo, Bond van Deinstweigeraars, Socia listische Jeugd) hun aanslagen be raamden op de gevestigde orde. Roel van Duyn was er ook de gebaarde anarchist, die weliswaar nog teerde op de stemmenwinst, door Provo bij de vorige raadsverkiezingen behaald, maar die door de zelfmoord van zijn sebversieve organisatie in 1967 zijn achterban had zien wegvallen. Roel voelde wel iets voor de plannen van Ruud en klutste er zijn eigen filosofiën over leefbaarheid en maat schappijhervormingen doorheen. Zo werd de vegetarische omelet gebak ken, die Oranje Vrijstaat werd ge doopt als parodie op de gelijknamige Zuid-Afrika. En half jaar later wist dit 'bikje bijna 40.000 van de 344.626 in Amsterdam stemmen op zich te verenigen en vijf raadszetels te veroveren. Zich daar mee klasserend als de vierde grootste fractie in de gemeenteraad. Bovendien hadden de idealen van Oranje Vrijs taat landelijk zoveel werkla^nk gf den, dat zich elders uitzaaiingen electoraal suc- wapenfeit waarop ces boekten. Een het i veel i kennelijk precies, waarop veel jeugdige intellectuelen en artiesten en niet weg te cijferen de randfi- ?Wen uit dat milieu zaten te wach ten, De zich alom manifesterende onvrede met allerlei kinderziektes van onze relatief piepjonge welvaart had zijn 1 andere kant opgegaan, ik me had voorgesteld". En het ex- Provokopstuk Hans Tuynman, thans :ingen aldus. „Een ramp zalige uitslag. Kabouters zijn kleine mensjes, die stiekum in de nacht goede dingen doen. Ze moeten niet in de raad. Dan worden ze meteen een fractie, die in de dorre gemeenteproblematiek ten onder gaat". rijstaat is ongetwijfeld Roel van Duyn - de filosofie student, die in 1965 Pro- oprichtte. Overigens hadden dege- hoge dunk v Bcrnhard de Vries, de uitvinder van het witte spijkerpak, die b« de vorige gemeenteraadsverkiezingen lijstaan voerder van Provo was en die thans in Rome bescheiden filmrolletjes speelt, noemt Van Duyn: „Een waardeloze anarchist. Toen ik op de trouwdag van Beatrix en Claus de eerste rookbom de buurt van Carnabystr thuis is in zijn fleutige kledij. Zijn verkiezingscampagne van 1963 stond in het teken van s pas nu doorgevoerd, wat volgens lord Sutch bewijst dat hij het bij het rechte eind had. Zijn huidige verkiezingsprogramma minder gemakkelijk uitvoerbai stelt voor, het LONDEN Een merkwaardige fi guur in de Britse verkiezingscampag ne noemt zich lord Sutch. Lord Sutch is 28 jaar. heeft een weelderige bos haar en zingt pop. „Screaming" lord Sutch staat aan het hoofd van de door hem gestichte partij van jonge ideeën. Het motto van zijn verkiezingscam pagne is „liefde en sier". Sutch probeert de Toryzetel van het kiesdistrict vaar de cities van Londen en Westminster te veroveren. Hij is al aan zijn vierde verkiezingscampagne toe. In 1963 versoheen hij voor de eerste maal op het politieke toneel, toen Engeland nog nasidderde over het Profumoschandaal. Aangezien de conservatief Profumo ontslag moest nemen als Lagerhuislid, kwam zijn ze tel van het kiesdistrict Stratford-Upon- Avon vrij. Screaming lord Sutch probeerde toen met veel pop, maar slechts matig succes, die zetel in te palmen. Tijdens de algemene ver-kie zingen van 1966 was hij een van Wil sons tegenkandidaten in diens eigen Wilson werd uiteraard mei een grote meerderheid herkozen. Onmiddellijk na de bekendmaking van de uitslag riep lord Sutch, die in het praathuis naast de premier op een tribune stond, zo hard dat het door de luid sprekers schalde: „Geef mij eens een vuurtje, Harold". Wilson grijnsde en bood zijn jeugdige tegenstander hoffe lijk een vlammetje aan voor diens „Screaming" lord Sutcl lger, de luchtmacht en de vloot s „li •ps" van te maken. Om dit prettige doel te bereiken, zal eerst militaire dienst plicht ingevoerd worden, maar nu ook voor de meisjes, en wel vanaf 18 Sutch is erop gebrand om de Britse kappers failliet te doen gaan. Hij wil een decreet uitvaardigen, dat het kort knippen van haar voor altijd verbiedt. Een ander idee van hem: ieder Lager huislid van 40 jaar en ouder zal o de vijf jaar verplicht worden 'e* opfrissingscursus voor jeugdappreci: de eenmansfractie van de inmiddels opgeheven partij vormen. Hij baarde meteen opzien door een sabotagenota in te dienen en slaagde er op allerlei andere manieren in, de 44 medege meenteraadsleden met zijn ideologisce bespiegelingen en oratorische spelde- prikken te frustreren. Waarbij aangete- uitblinken. Dit manifesteerde zich ondermeer, toen ze Van Duyn uit wraak beletten, amb tenaar van de burgelijke stand te wor den, om een bevriend paar in de echt te verbinden. Het maakte de Opper- Kabouter alleen maar meer populair, de Amsterdammers ergens de VAN ALLES EN NOG WAT Het knappe van Roel van Duyn is voorts geweest, dat hij een klimaat heeft weten te scheppen, waarin verschillende actie groepen, die zich in Amsterdam tegen te volgen. Als Sutch hel i krijgt komt sollege" en mogen thuis kunnen voelen. De beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars, de in actiegroep Tomaat verenigde ontevre den musici, de in „Actie '70" gebundelde pandenkrakers, de Bond van Dienst weigeraars, „de Lastige Amsterdam mer" noem maar op kropen allen behaaglijk onder het gekleurde parasol letje, dat Van Duyn bad opgestoken. Oranje Vrijstaat is ondanks zijn naam en zijn veelheid aan alternatieve depar tementen dan ook geen partij of organi- Regen of geen regen: kabouters blijven hun spel zeer ernstig spelen. Per slot woordelijkheid van hun eigen Oranje de dingen zien. Het is bovendien een verschijnsel, dat van los zand aan el kaar hangt en als het een langer leven beschoren zal zijn dan indertijd Provo, zullen de analisten van het Amster damse gebeuren raar opkijken. Daar voor is het kaboutervolkje te vlottend en te wispelturig. Hetgeen niet wil zeggen, dat onder auspiciën van Oranje Vrijstaat geen zinnige dingen worden gedaan. Het rapport bijvoorbeeld, dat het schaduwdepartement van onder wijs en opvoeding heeft gewijd aan de toestand op de lagere scholen in de binnenstad, - dat een doorwrocht werk stuk. Wat wil Oranje Vrijstaat? Men kan dat lezen in het Or,anje boekje, dat volgen de maand in een oplaag van 15.000 a raison van f 3,50 op de markt komt. De opbrengst moet dienen ter financiering r Kabouterstadhuis, Roel van Duyn schryft in dat boekje: „met de linkerhand verwerkelijken we de nieuwe maatschappij en maken het de mensen duidelijk hoe we het willen doen. Met de rechterhand werken we aan hervormingen van de oude maat schappij, voor zover die uitzicht biedt op verdergaande democratisering van In de praktijk functio donderdagavond een paar honderd Kabouters in het actiecentrum van de Beeldende Kunstenaars aan de Nieuwe Heerengracht verenigt. Aan hete hangijzers als Vietnam, Cam bodja, Griekenland brandt men zich de vingers niet. Oranje Vrijstaat heeft met Provo een geringe belangstelling voor wereldproblemen gemeen. Opval lend bij de voornamelijk chaotische discussies is, dat mannelijke kabouters overheersen. Dat was bij Provo, waar ook vrouwen als Irene van de Wetering en Coosje Koster de toon aangaven door afwezigheid. WENSEN Het verwezenlijken van de nieuwe maatschappij geschiedt langs de weg van demonstraties. De actie „de wande lende tak", die 's zaterdags denne- boompjes plant op drukke punten, keert zich tegen de milieuvervuiling. „De lastige Amsterdammer", die met bak fietsen het spitsuur in de war stuurt, ageert tegen de kankerauto's. De kra kers proberen het gezwel van de won ingnood uit te knijpen. hebben voor het gegalm van de uil in de olmen. Provo indertijd was duidelijk spitser, maar ook minder sociaal geëngageerd. Dan zijn er de verschillende departe menten. Een enkele daarvan is prac- tisch werkzaam. Het ministerie van Behoeftebevrediging bijvoorbeeld heeft 350 vrijwilligers om bejaarden te hel pen. Het departement van Landbouw exploiteert in een keldertje een winkel in macro-biologische groente (gekweekt zonder kunstmest of besproeiing), dat wordt betrokken van een boer in Bad hoevedorp, maar het is schrijnend slecht beklant. Het departement van Economische Za ken, dat een alternatief produktie- systeem wil opzetten, heeft in een ander keldertje met behulp van drie naai machines een kledingindustrie geves tigd, die rondweg een giller is. koor Geestelijke Volksgezondheid en instellingen zoals de bond van Oranje itaatarchitecten, de Alternatieve Vrüstaatarchitecten, de Alternatieve P.T.T., het alternatieve Wcrkbureau, bestaan voornamelijk in de stencils, die het kabouterpersbureau uitbraakt. Aan geld komt men door te venten met de kabouterkrant (laatste oplaag 15000) f 0,75 kost. dan zo'n beetje het nieüwe ele- dat na het zomerreces van de ge- tnteraad in de Amsterdamse politiek ■kzaam zal worden. Wat gaat er ge- zijnswethouderspost, maar zal die on getwijfeld niet krijgen, want de sterk gegroeide CPN pruimt de Kakouters niet. Het zal er wel op uit draaien, dat Oranje Vrijstaat samen met D '66, de PSP en de nieuwe Bejaardenpartij een tienkoppige oppositie gaat voeren. Roel van Duyn zal dan een schaduw- wethoudersschap voor welzijnszorg voe ren dat kan er nog wel bij. ROERIG Het zal waarschijnlijk een roerige zit tingsperiode worden, want de Kabou ters zullen de politieke etiquette aan de rode puntlaars lappen en het spel spe len op hun eigen vrijzinnige wijze. Ze zijn bijvoorbeeld van plan, een absolute openheid te betrachten en geheime stukken gewoon in de openbaarheid te brengen of de resultaten van ge- evergaderingen bekend Hoogleraren protesteren tegen proces te Athene DEN HAAG (ANP) Zeker 250 Ne derlandse en Belgische hoogleraren hebben in een aan de ministeries van Buitenlandse Zaken in Den Haag en Brussel gezonden verklaring gezegd ernstig geschokt te zijn door de berich ten over het recente te Athene gevoer de proces tegen 34 van samenzwering verdachte personen. Zij zijn niet min der geschokt door de zware straffen, waartoe laatstgenoemden op dit proces werden veroordeeld en protesteren te gen de martelingen die bij de verhoren zouden hebben plaatsgevonden. (ADVERTENTIE) Van Dien1 Vön Uden1 BesanponKoppenbergCo Accountants Aan de etnd-examtnandi 1970 (waarom niet kiezen voor een carrière?) In een vrijblijvend Informatief gesprek lichten wij geïnteres seerde eind-examinandi gaarne in over de mogelijkheden die het aoeountantsberoep biedt. Uiteraard kan of wil niet iedereen accountant worden. Maar voor hen die over een „administratieve knobbel" beschikken biedt dit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden vindt: zeer goede financiële perspektievenboeiend werk op intellektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze!); ten derde hangen je carrière mogelijkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant is als assistent begonnen). Accountant zijn betekent een bij uitstek modern vak beoefenen met een breed veld van taken. Het tegendeel van saai: je zit niet steeds op dezelfde stoel, maar wordt voortdurend gekonfronteerd met andere mensen en andere situaties. Tenslotte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft doorstuderen (op basis van een gunstige studiekosten- regeling). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedan kennis en vergroot je je mogelijkheden. Wij zullen het op prijs stellen als je voor het maken van een afspraak, onderstaande bon wilt gebruiken (in ongefrankeerde envelop verzenden; adresseren: Van Dienj Van Uden, Besanpon, Koppenberg Co Antwoordno. 3426/ Amsterdam-c). informatie-afspraak I Ik zou Inderdaad graag een gesprek met u willen hebben i over het accountantsberoep in het algemeen en over de mogelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij I in het bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn, f I Naam I Adres I Woonplaats:. I Leeftijd Diploma:. Je kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren voor een afspraak aan ons kantoor Den Haag - 2078, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070 - 831100 ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURa (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA). rijden in Carnabystreet. Daar komen dan cafés met gezellige terrasjes en rondwandelende muzika le groepen. Allemaal dingen "die Enge land zeer hard nodig heeft. (ADVERTENTIE) B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen Niet meer dan 30 opcenten (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De A.N.W.B. gaat met de verhoging van de motorrijtuigenbe lasting per 1 januari 1971 alleen ak koord, wanneer de regering daarnaast uit de algemene middelen een extra bijdrage in het Rijkswegenfonds stort. Volgens de A.N.W.B. moet de totale financiering van het Rijkswegenfonds voor tenminste 70 procent uit de algc- ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen voorzitter van de A.N.W.B. vandaag vast tijdens de alge mene vergadering in Den Haag van deze bond. Hij wees de vergadering erop, dat de A.N.W.B. een gematigd standpunt inneemt ten opzichte van de lasten, die ten goede komen aan het wegverkeer. „De uitvoering van het wegenbouwprogramma mag immers op u-ing I blijft dc A.N.W.B. onaanvaardbaar vin den. Maar de A.N.W.B. blijft zich ook verzetten tegen een verlaging van de algemene middelen, die voor het Rijks- wegenfonds bestemd zijn. De bonds- 1 voorzitter zei hierover, dat de verdeling Ir. van der Linde van Sprankhuizen keerde zich fel tegen hen, die kunnen blijven rondrijden ten koste van de auomobilisten, die wel motorrijtuigen belasting betalen. Hij doelde hierbij op hen, die gestolen auto's gebruiken met vals: kentekenbewijzen. „De opsporing van ontvreemde auto's wordt steeds moeilijker, omdat de achtereenvolgende het kenteken op naam te laten stellen van de koper. Het aantal dubbele dus valse kentekens is zelfs bij benadering niet te schatten", aldus de voorzitter, die opnieuw beklemtoonde, dat in deze materie orde op zaken gesteld moet worden. De ANWB heeft thans ruim 5000 auto's op snelheidsapparatuur gekeurd. Daarbij is gebleken dat niet minder dan 78,4 procent van de instrumenten te hoge snelheden aangeven. Intussen gaat de ANWB verder met dergelijke keuringen. Met ingang van half juli gaat de bond veiligheids-vignetten ui treiken aan alle automobilisten die hun voertuigen bij de bond hebben laten keuren. Wanneer tenminste gebleken is, dat deze voertuigen voldoen aan de gestelde veiligheidsnormen. In de win termaanden heeft de bon^ al 3000 au to's op deze normen getest. Voor wat de vakantietrips betreft toonde de voorzitter van de ANWB zich teleurgesteld over de teruggetrokken chartervluchten naar Indonesië. Hij noemde de gang* van zaken rond deze geweigerde goedkope vluchten zonder meer betreurenswaardig. Jn ons land 20.000 druggebruikers OOSTERBEEK. (ANP) Volgens een schatting van deskundigen zijn er in ons land ongeveer 20.000 gebruikers van verdovende middelen, van wie ne gentig procent de minder gevaarlijke middelen hasjiesj en marihuana gebrui ken. Van de honderd gebruikers van genoemde middelen zijn er tien, die ook andere middelen gebruiken. Van die tien zijn er weer één of twee in een situatie, dat zij hulp zoeken bij een zenuwarts of bij een of andere hulpver lenende instantie. Deze uitspraken heeft drs. D. C. J. van Peype, socioloog en hoofd sectie bijzonder sociaal onderzoek van hel ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk, gistera vond in Oosterbeek gedaan op een con ferentie over druggebruik.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7