Dr. Veringa achter prof. dr. Belinfante Nederlandse taxitarieven hoger dan in het buitenland GEORGE BROWN WEET ER ALLES VAN Droevige dans rond verkiezingscijfers NS-order Werkspoor komt door verloop personeel in gevaar .xJDAG 5 JUNI 1970 LONDEN In deze nogal saaie Brit se verkiezingsstrijd is George Brown, gewezen minister van Buitenlandse Zaken, opnieuw labours grote favoriet. Zonder George zou in dit land geen enkele socialistische meeting het bij- wonen waard zijn. Brown zit nooit om een antwoord verlegen. Hij laat zich door niemand van zijn stuk brengen. Ais er geduwd wordt, duwt hij terug. Vallen er klappen, dan deelt old George ook enkele rake opstoppers uit. Op Labours hoofdkwartier in Londen is werkelijk geknipt voor verkiezings campagnes", zeggen ze daar. „George heeft het gestel van een leeuw, het I warme hart van een priester, de hu- vlugheid van een goochelaar. Hij is „the perfect performer", de perfecte f comediant. j Guurge Brown werkt momenteel een LEIDSE COURANT schelle komen beluisteren. George iar, maar zijn onuitputtelij- krijgt kennelijk nooit last nstei an-verkiezingstournee va bijeenkomst naar de ander ste zeven toespraken per da rm en dorstig weer valt da« iet om te lachen. Een andi ou na een paar dagen totai t in elkaar storten, maar c t performer" houdt stand. ;ns maakt George praatjes mi i de zaal. „Ha, ha", kaatst Brown de bal terug, „ik heb de hele tijd op jou gewacht, liefje. Toen ik binnenkwam, vroeg ik me al af waar je zat. Maar je ziet er veel aardiger uit als je je .mond houdt. En zo gaat hij maar door. Zijn stijl is werkelijk uniek. Wie hem bespottelijk probeert te maken, gaat zelf met be schaamde kaken naar huis. George is maar tot zijn 14de jaar naar school geweest, maar zelfs een troep eigen wijze studenten slaagt er niet in om hem schaakmat te zetten. Geen enkel probleem is hem te zwaar. Landbouw, financiën, buitenlandse zaken, old George wee er alles van. Geen akkoord in ziektekosten ambtenaren DEN HAAG (ANP) In de gisteren gehouden vergadering van het Centraal Georganiseerd Overleg in ambtenaren- kon ziektekosten ambtenaren 1970. Van re geringszijde werd voorgesteld de rege ling behoudens de bedragen der te gemoetkomingen gelijkluidend te doen zijn aan de regeling voor 1969. De ambtenarenbonden pleitten ervoor de interimregeling ook toe te passen op de 'eduw bem de 65 jaar en de invaliditeitsgepensio neerden. Nog afgezien van het niet te verwaarlozen kostenaspect, kon staats secretaris Van Veen, met het oog op het geling, in verband met de ernstige ad ministratieve moeilijkheden die aan dergelijke maatregelen zouden zijn ver bonden, dit voorstel van de ambtena- ■ger Helmut Wendorf, heeft twee hij kok en banketbakker in het zijn vrije tijd vervaardigt hij Beoordeling per groep hachelijke zaak AMSTERDAM (ANP) Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschap pen deelt de zorg van mr. A. D. Belin- lante over de ontwikkelingen in het universitaire leven. Dit is gisteravond gebleken tijdens openbare debatten in Amsterdam met studenten, waaraan de minister persoonlijk deelnam. Daar sprak hij zich uit vóór een persoonlijk^ beoor deling van de universitaire kandidaten en tegen de groepsbcoordeling. „Misschien ziet het er over tien jaar anders uit, maar momenteel blijf ik erbij, dat evaluatie van individuele kennis en capaciteit noodzakelijk is", aldus dr. Met deze opmerkingen schaarde minis ter Veringa zich achter degenen, die het met professor mr. A. D. Belinfante. rectormagnificus van de Amstterdamse universiteit, eens zijn over de noodzaak van minimumeisen voor de kandidaten. In zijn brief aan de studenten schreef professor Belinfante gisteren onder meer: ,,U behoeft niet verwonderd te zijn indien straks de maatschappij diploma's, die op deze basis zijn verkregen (op basis van de groepsgewijze beoordelingen) niet hoog zal aanslaan. Het is om deze reden dal het universiteitsbestuur zich tegen deze regelingen verzet. Het wil daarbij alleen de wetenschappelijke maatstaven verdedigen en daarmee de waarde van uw studie", aldusc de rectormagnificus. De studenten verzetten zich gisteravond tegenover minister Veringa heftig tegen deze brief. Maar de minister week niet van zijn standpunt. Ook hij wees nu nadrukkelijk de groepsgewijze beoor deling af, omdat deze volgens hem een hachelijke zaak is. „De huidige methode van de individuele beoordeling is onbetrouwbaar", aldus de studenten. „Per slot van zaken moet de student zelf beslissen of hij met zijn studie klaar is of niet". De minister hield er echter aan vast. dat allereerst een gedegen studie naar dit soort beoor delingen nodig is, voordat de methode Wielershow tijdens mis in Limburg (Van een onzer verslaggevers) HEERLERHEIDE In de St.-Cor- neliuskerk te Heerlerheide (Limburg) beleeft men zondag 14 juni een nationale primeur. Voor het eerst zal tijdens een mis een demonstratie kunstwielrijden worden gegeven. Op die dag viert het erebestuur van de Kunstwielrijdersver eniging Heerlerheide haar veertigjarig bestaan. Behalve dat dames en heren van de kunstwielrijdersvereniging op het Vliegtuigkaap (Vervolg van de voorpagina) Tweeëneenhalf uur na het vertrek van het vliegveld in Washington keerde de Boeing er terug. Barkley eiste er de rest van de losprijs op. Om de kaper te mis leiden lieten de autoriteiten zakken met oud papier bij het vliegtuig neerzetten. Zij besloten het toestel in ieder geval niet weer te laten opstijgen. F.B.I.-agen ten schotex. de banden van het landings gestel stuk; brandweerauto's en politie wagens blokkeerden de startbaan. In middels begonnen de passagiers het vliegtuig langs nooduitgangen te ver laten. Barkley dreigde het toestel op te blazen, maar nadat alle passagiers otnge- merkt uit de Boeing waren ontsnapt, naderden vijftien agenten onder dekking van een brandweerwagen, en wist een politieman zich naar binnen te hijsen. Gelijktijdig klonken 4 schoten. Er volg den nog twee agenten en de kaper werd overmeesterd. Barkley liep een schot wond aan een duim en een bloedneus op. De gewonde gezagvoerder, Dale Hupe, werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. B Barkley weigert al jarenlang achter - slailige inkomstenbelasting te betalen. Oorspronkelijk ging het om een bedrag van 300 dollar, dat inmiddels door rente berekening is aangegroeid tot 741 dollar. Barkley heeft de zaak uitgevochten tot het opperste gerechtshof, dat echter wei gerde de zaak in behandeling te nemen. De man diende ten leste een eis tot schadevergoeding ten bedrage van honderd miljoen dollar in tegen de be lastingdienst. Hij zei dat hij als een slaaf werd behandeld en dat zijn grondwette lijke rechten waren geschonden. Barkley was werkloos sinds nij in 1963 door een groot bakkersbedrijf als vrachtwagen chauffeur werd ontslagen aangezien hij zijn baas dagelijks opbelde om hem te vertellen hoe het bedrijf geleid moest worden. Later dat jaar overkwam hem een auto-ongeluk waarna hij enige tijd m een zenuwinrichting werd verpleegd. De vakverenigingen verweet hij, dat zij zijn belangen niet naar behoren behar tigden. Hondtrd jaar Winkler Prins. Aan dit onderwerp is een tentoonstelling ge wijd in een van de zalen van Boek handel W. P. van Stockum N.V. (Bui tenhof 36). Belangstellenden worden daar verwacht van 11 lot 24 juni op werkdagen van 10.3017.30 u-; mahn- dag van 13.00 tot 17.30 uur. (Van een onzer verslaggevers^ DEN HAAG „Terwijl in het buiten land de omvang van het huurauto en taxivervoer steeds toeneemt, is er in ons land sprake van een teruglopende be langstelling. Zo liep in de steden Am- Antwerpen, Düsseldorf, Keulen, Parijs. Bordeaux, Ziirich, Londen, Liverpool en de drie grote steden in ons land. Het rapport is het gevolg van een onderzoek dat is ingesteld door het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer (EBW). Om' het huurauto- en taxivervoer in ons land aantrekkelijker te maken zal volgens het EBW afgezien moeten wor- Sovjet-geneticus opgesloten :al de produktie den. Dat kan als in gunstiger zijn, want dan zal de belangstelling vanzelf stijgen Ook een andere beloning van de chauffeurs kan de produktiviteit ten goede komen. In Nederland gaat men uit van een vast grondloon voor de chauf feurs, terwijl in veel buitenlandse ste den het accent geheel wordt gelegd op langer dan bij ons. Het i Amsterdam en Rotterdam iets minder in Den Haag blijkt naar verhouding duurder te zijn dan in de ADVERTENTIE) buitenlandse steden. MOSKOU (A-P.) een maand moeten blüven. Medvedev is één van de mannen in de Sovjet-Unie die het gewaagd heeft openlijk kritiek te uiten op de regering. Hij heeft al "enige aanvallen gedaan op het gebrek aan persvrijheid en kort geleden een artikel gepubliceerd over de censuur van de post in de Sovjet-Unie. Hel, Kremlin sluit vaak de mond van dergelijke opstandigen door te verklaren dat ze geestelijk gestoord zijn, waarop zij dan naar een gesticht worden over gebracht. MODERNE PARACHUTENYLON ZOMERJACKSvoorjongensen meisjes. Heerlijk licht echt voor de va Maten 116-167 9.K JO." 10.75 LEIDEN Haarlemmerstraat LEIOEN ZEIST ARNHEM VLISSINGEN ZAANDAM «MAASTRICHT Bonn-Moskou gaan praten over afzien van geweld BONN (DPA) De Westduit! tieregering van sociaal-democr: liberalen heeft besloten, feitelij zijds afzien van secretaris Egon Bahr over zijn inleiden de gesprekken met de sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Nog 'deze maand zal de regering-Brandt de •pstellen voor de Een regeringswoordvoerder verklaar de, dat deze onderhandelingen vallen binnen het raam van het westelijke bondgenootschap: DEN HAAG Voor de politieke rekenaars is er weer volop werk aan de winkel. De cijfertjes van de gemeenteraadsverkiezingen moeten worden uitgeplozen. Er moet heel diepzinnig worden geconcludeerd. Voorlopig kunnen de politieke bijbelvorsers de cijfertjes blijven her kauwen. Tot ze toe zijn aan de prognoses voor de Kamerverkiezingen van 1971. En dan begint het lieve spelletje weer van voor af aan: koffiedik kijken, misrekenen, cijfertjes uitleggen. Natuurlijk moet ook geprobeerd worden in de cijfers van deze week een „rode lijn" te ontdekken. Want daarvan kunnen dan weer de voorbereiders van de verkiezingscampagnes in 1971 profiteren. Ze kunnen nuchter vaststellen wat ze per sé niet moeten doen om nog meer uit de gunst van de kiezers te raken. De harde realiteit is niet te ontlopen. Niemand ziet het meer behalve de splinter groepen Die harde realiteit is bijvoorbeeld dat ook nu meer dan dertig procent van de kiezers het stemhokje links liet liggen. Daar kar. iedereen dan over jammeren en roepen dat de „politiek dichter bij de kiezers gebracht moet worden" of „dat de politiek geloof waardiger moet worden". Dat is goed bedoeld, maar niemand koopt iets voor zulke kreten. Hoe vlijtig de poli tieke opvoeders ook hun best zullen doen. grote hoeft het a vissen, kijken veel liever naai- wereld kampioenschappen dan naar dat saaie, vervelende en duurdoenerige verkiezingsgedoe van de t.v. Goed, er kan weer een hele tijd zwaarwichtig worden gediscussieerd over al dat wegblijven. De één zal dan wel iets uitroepen over de „ver vreemding" en de ander zal grote taken zien liggen voor mensen die de politiek „aanspreekbaar" weten te maken. En ga zo maar door. Meer dan dertig procent laat het afweten- Een gegeven wennen valt. raadsverkiezingen zeggen niets over de lamdspoiitiek. Een goed keuring of afkeuring van het kabinet- De Jong kan er dus niet uitgehaald worden. Wat dat betreft zijn de uit spraken van premier De Jong zelf veel duidelijker. Wel zeggen de uit slagen iets over de partijen of samen werkende groeperingen. Daaruit kan dan weer een bevestiging voor een of andere stelling worden gepeurd. Bijvoorbeeld: de linksen van* het progressief akkoord (P.A.K.p 'ilagen er niet in meer kiezers te pakken. En het lukt hun ook heel moeilijk om de grote confessionele partijen af te kalven. Triest maar waar, zal meneer Joop den Uyl moeten denken. Toch blijft hij maar in het P.A.K. geloven. Bij de progressieve victorie kunnen de pacifistische flierefluiters en de radicalen niet gemist worden. Meneer Den Uyl, vergeet ze allemaal maar. De pacifisten liggen uit de gratie en de radicalen zijn er blijk baar nog nooit in geweest bij de grote massa kiezers. Het grote risico voor de P.v.d.A. is. dat zij verder aan geloofwaardigheid inboet als zij met kleine groepen blijft spelen. Politieke concentraties zijn heel aardig, maar als zoiets je eigen kop kost, bedenk je je wel. Verstandiger De confessionelen pakken het beter aan. Zij werken samen, maar houden zoveea mogelijk het eigen gezicht. Daarenboven doen ze geen dolle dansen om bij buitenbeentjes in de gunst te komen. In dde hoek denken ze: als we maar niet al te gek doen. blijven we onze aanhang nog wel houden. Wat dit betreft gaf C.N.V.- vooraitter Lanser (A.R.) heel verstan- „De christelijke combineerde lijst aan de verkiezingen stelde hij nuchter vast. e zichzelf blijven en leer kans hebben ze het sionele partijen geleidelijk zwakker worden, dat blijkt de laatste jaren steeds. Het zal voor de oude partijen bij links en rechts steeds moeilijker worden. Aanpassen en moderniseren blijken niet altijd te lukken. De „zwevende kiezers" wenden dan hun hoofd af, laten het afweten of zoeken hun heil bij een van de vele politieke splinters. Eén zo'n splinter kan plot seling aanslaan: zoals de Kabouters, die weliswaar op ludieke maar tevens op moordende wijze de woningnood aan de kaalt stellen. Wie weet, zetten de Kabouters volgend jaar hun bonte opmars over het land voort. Hun speelse, soms bonte uitmonstering zou het tussen de grijzige kostuums in de Tweede Kamer best doen. Misschien krijgt premier De Jong ook de smaak te pakken en spoedt hij zich vrijdags in rode cape naar de ministerraads vergadering. stoet van politieke vogels bij de Kamerverkiezingen in 1971 voor de kiezers paraderen. Nu vele kiezers de oude partijen naar zolder hebben verwezen en splintergevoelig zijn ge worden, is de kans groot dat de Tweede Kamer er een paar figuren a la Isodora Paradijsvogel bij krijgt. Voor de grote grote politiek zullen ze weinig in de melk kunnen brokke len, wel zullen ze de debatten kleur rijker en langduriger maken. Op die manier wordt de democratie steeds erger is: politieke splinters oefenen meestal nauwelijks enige invloed op het beleid uit- Ze zijn een blok aan het parlementaire 'been, maar geen spaak in het wiel van de regerings- Vernieuwing Volgend jaar worden de Twêede- nieuwd. Een van de scheidende oud-staatssecretaris van Sociale Za ken. Bijna vier jaar lang heeft hij op dat ministerie naast minister Veldkamp voor de récht se tegendruk gezorgd. Dr. De Meijer heeft in de K.V.P - fractie nooit iets van zich laten horen. Als staatssecretaris, belast met P.B.O. - zaken. kreeg hij bekendheid door zich kritisch over de P.B.O. uit te laten. In zijn hart moest deze zakenman met i Vla. P.B.O. hebben, wat K.V.P.'ers als Cees van der Ploeg, voor wie de P.B.O. iets heiligs was, hem heel kwalijk hebben genomen. Dr. De Meijer doet allerlei dingen seurschappen enz. Hij gaat uit de fractie weg, omdat hij daar weinig kan uitrichten en zijn andere, zake lijke activiteiten hem ook finan cieel beter liggen. Hij heeft fractievoorzitter nu al een afscheidsbrief geschreven Daarin laat hij doorschemeren dat hij best nog wel wat had willen blijven. Voorwaarde was geweest dat het Kamerlidmaatschap wordt be taald als een minister (zo tegen de 100.000 gulden per jaar). Ook zouden Kamerleden behoorlijk assistentie moeten krijgen om het drukke parle mentaire werk goed te kunnen doen Dat is niet zo onredelijk, want Kamer leden moeten op hun eentje ploeteren, terwijl de ministers een keur van deskundige ambtenaren ter beschik king hebben. Maar als het gaat om de honorering, zal dr. Sjef wel nooit zijn zin krijgen. Wie dik geld wil verdienen, moet geen Kamerlid worden. Voor zo'n man is er nog altijd de „business". Redacteuren Luclor,, horen boetes eisen DEN BOSCH Tegen vier redacteu- ren van het onafhankelijk soldatenblad Luctor zijn bij de krijgsraad in Den Bosch voorwaardelijke gevangenisstraf- fen van een en twee maanden en boetes van 200 en 250 gulden geëist. Voor een vijfde redactielid werd vrijspraak ge vraagd. Volgens de militaire rechtbank hadden de redacteuren zich schuldig gemaakt aan opruiend geschrijf tegen de militaire dicipline. De militaire officier van justi tie kondigde aan tegen dit soort opruiing in de toekomst strenge maatregelen te zullen gaan nemen. i nieuwe Engelse speelgroep die enkele I maanden geleden het bekende Micke- Vakbondsbestuur (Vai verslaggevers) rytheatertje in Loenersloot heropende Daarna werden voorstellingen in A sterdam gegeven. De groep komt 10, 11 en 12 juni in het H.O.T. in I Haag met „Low Moan Spectacuk (Spectaculair zacht gekreun), een ca retprogramma dat in Loenersloot Amsterdam goed werd ontvangen. UTRECHT „Het verloop van het personeel bü Werkspoor in Utrecht Is zodanig, dat de order van de Nederlands» Spoorwegen, die nu in produktie is. Id moeilijkheden kan komen Dit zei gister avond de heer J. Meynikman, districts hoofd van de NVV Metaalbedrüfsbond in Utrecht, tijdens een vergadering van tweewagenstellen, waarvan de aflevering in oktober moet beginnen en die de af deling rollend materieel tot volgend jaar oktober aan het werk moet houden. De zes- tot zevenhonderd aanweziee personeelsleden spraken zich uit voor hel accepteren van de vervolgorder van d» NS (het betreft zestig bakken), die hel risteri gesteld. De heer Meynikman wilde Werkspoor echter niet de illusie aau- i praten, dat een vervolgorder van de Ns om de werkgelegenheid nog een jaar j langer in stand te houden, uitkomst zal I bieden. St.-Eloybestuurder H. Bode zei dat jver de vervolgorder niet wordt bes us i ,Het gaat erom of we een laatste poging later toch mis gaat". Er was een duide lijke meerderheid van vakbondsleden, dde deze consequentie inderdaad wil aan- Ruim 14.000 werknemers van hel VMF-concern niet alle bedrijven deden mee hebben gisteren een uui gestaakt uit protest tegen de beslissing van de VMF-directie de afdeling rollend materieel van Werkspoor in Utrecht eind volgend jaar te sluiten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9