Ziekten en nieuwe schokken teisteren rampgebied Peru Husak wil leven en laten leven NEDERLAND KRIJGT DEEL VAN CONTAINERVERVOER Ruïnes van Huaraz in brand Pax Christi uit kritiek op VS-inval in Cambodja „Wie vernielt zal betalen aangenomen „Oecumene heeft binnen tien jaar echt resul Contact met Contactorgaan godsdienstige stromingen opgericht Arbeiders worden ontzien secten PTT helpt u bij prettige vakantie Inzameling reservaten in Pakistan Wereldkerk wil voortgang Past. Concilie Akkoord in EEG-raad over re geling VRIJDAG 5 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (ADVERTENTIE) LIMA (AP-Reuter) Terwijl kleine groepjes ontredderde vluchtelingen uit de chaos van de reusachtige aardbeving in Noord-Peru zich naar de bewoonde wereld worstelen wordt het gebied geteisterd door nieuwe rampen en nieuwe ellende: tyfus en mazelen. De ruïnes van de zwaar getroffen stad Huaraz worden in brand gestoken om het besmettingsgevaar gevolg van de vele onbegraven doden althans enigszins in te tomen. De hulpverlening begint maar lang zaam op gang te komen en zal pas op zijn vroegst zondag of begin volgende •week op volle toeren komen. Voorlopig moeten de ergst getroffen plaatsen het doen met vijf Peruaanse en twee Ameri kaanse helikopters die voorraden kun- Zuidoost-Azië kan alleen tot stand ge bracht worden door de mensen van dit gebied zelf. Een actieve neutraliteitspo litiek van deze landen lijkt de wereld veiligheid het meest ten goede te ko men". Dit zegt Pax Christi in een ver klaring over de Amerikaanse inval in Cambodja. Pax Christi verklaart zich Laos de internationale veiligheid heeft verhoogd, doordat het de Sovjet-Unie gewaarschuwd zou hebben voor de mo gelijke gevolgen van een politiek van voortgaande uitbreding van haar in vloed met name in het Midden-Oos- vaagde Yungay in de bewoonde wereld aangekomen. Voor zover valt na te gaan hebben 2500 van de 20.000 inwoners de ramp overleefd. Er moeten er nog een vijfhonderd in de buurt van de verdwe nen stad zijn; de overigen rfjn begon nen aan een trektocht over de passen van de Andes. Hulp in de vorm van geld en goedereri stroomt Peru binnen. De luchtmacht van Peru, bijgestaan door deskundigen van het Amerikaanse leger werken koorts achtig vierentwintig uur per wag om vliegvelden en landingsstrips in te rich ten om de overlevenden in het dal waar Yunggay heeft gelegen, te kunnen be- Nog steeds worden in het land aard schokken gevoeld. Ze zijn niet alleen krachtig genoeg om doodsagnst te ver oorzaken, maar ook aardverschuivingen en instorting van reeds getroffen wonin gen tot stand te brengen. Men heeft er geen idee van of deze nieuwe schokken in het oude rampgebied doden hebben veroorzaakt. Men houdt er evenwel re kening mee dat dit het geval is; mogelijk is er sprake van enige duizenden slacht- Verkenningsvliegtuigen hebben gemeld dat geen spoor meer te vinden is van de steden Yungay, Caraz, Aija en Recuay. FRANKRIJK PARIJS (AP) De Franse nationale vergadering heeft, met 370 tegen 94 stemmen, een wetsvoorstel goedgekeurd dat beoogt dat „hij die vernielt zal betalen". Men hoopt dat hierdoor de vernielingen van openbare eigendom men bij demonstraties en dergelijke Kabelbaan valt op drukke laan (Van een onze correspondenten) BRUSSEL Tien auto's werden vei De kabelbaan opgehangen tussen twee 72 meter hoge pilaren zou worden gebruikt bij het werk aan de aansluiting van een autoweg, op één van de lanen die Brussels grote ring vormen. De kabelbaan was op het ogenblik van het ongeluk nog niet in gebruik genomen: men was bezig het hele geval te testen. Tijdens een tril- lingsproef stortte alles neer. De twee hoofdkabels elk 5 cm dik en 32 ton zwaar sloegen op geparkeerde wa gens, waarvan er twee totaal verbrij zeld werden, terwijl de andere min of meer zware schade opliepen. Het kabel- spoor had normaal pas maandag moe ten gaan werken. Generaal-overste van capucijnen gekozen ROME (KNP) Het generaal-kapit- tel van de Capucijnenorde heeft een nieuwe generale overste gekozen in de persoon van de Zwitserse capucijn pa- tr Pasquale Rywalski, die op dit mo ment provinciaal overste van de Zwit serse capucijnen is. De nieuwe overste volgt de Nederlander pater Clementinus KARDINAAL WILLEBRANDS ROME (K.N.P.) „De dialoog kan niet eindeloos blijven voortduren. In de komende jaren zal de Katholieke Kerk in een nieuwe faze in de betrek kingen met de andere Kerken terecht komen, namelijk de faze van de theoretische en praktische studie der mogelijkheden en wegen om tot de eenheid zelf te komen"., aldus kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid, in een interview met het internationale katholieke persbureu CIC en het Italiaanse dagblad Awenire ter gelegen heid van het tienjarige bestaan van zijn instituut. Zondag worden in Italië gemeente- raads-, provinciale en regionale ver kiezingen gehouden. In de Via del Corso in Rome wordt druk ver kiezingspropaganda gemaakt. DRIEBERGEN Dezer dagen is een „Contactorgaan van levensovertuigingen" opgericht, dat de samenwerking wil be vorderen tussen godsdienstige en niet- godsdienstige stromingen in ons land. Participanten aan dit contactorgaan zijn op het ogenblik de Roomskatholieke Kerk in Nederland, het Humanistisch Verbond, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Centrale Commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme. Naar verdere uit breiding wordt gestreefd. George Sluizer lid Académie Septentrionale AMSTERDAM (ANP) Maandag 8 juni wordt George Sluizer. secretaris generaal van de Europese Culturele Stichting en directeur van de stichting Praemium Erasmianum, officieel ont vangen als lid van de Academie Sep tentrionale te Parijs, de academie der noordelijke landen. Deze academie telt 40 leden uit Noord-Frankrijk, de Bene lux, Engeland, Duitsland en Skandina- vië. Zij heeft tot doel de banden tussen deze landen op het gebied van weten schap en cultuur te bevorderen. De heer Sluizer werd door Franse academici voorgedragen op grond van zijn internationale culturele werk, met name waar het de lancering van grote studies van verschillende toekomstpro blemen betreft. Hij zal de zetel inne men van de in 1967 overleden grote Franse strafpleiter Maurice Garcon en zal zijn openingstoespraak aan hem wijden. Onder de vroegere en huidige prominente leden van de Académie Septentrionale worden genoemd: Louis Blériot, Niels Bohr, Paul Claudel, Mau rice Maeterlinck, Jan Sibelius, James Ensor, Kipling. George Duhamel, René Huyghe, Carlo Bronne en Per Kog. (Van correspondent W. Oberleitner) WENEN Al vier maanden lang is de Tsjechoslowaakse communistische partij bezig zich te zuiveren en het ziet er niet naar uit dat dit werkje op korte termijn als afgedaan kan worden beschouwd: de bij het zuiveren betrokken ambtenaren zijn niet zo groot in aantal en het is bovendien nauwelijks mogelijk om de veelal tijdrovende „persoonlijke gesprekken" snel en zakelijk mét een juiste conclusie te beëindigen. Daar komt nog bij, dat het officiële lidmaatschap van die partij zoveel re- venuën afwerpt, dat de betrokken „ver dachte" haren op snaren zet om althans dat lidmaatschap te behouden. Zij laten zich niet gaarne in de kaart kijken. En er komt verder nog bij, dat de zuiver ingsambtenaar zich wel tienmaal be denkt zich vijandschappen op de hals te halen. Kort en goed: de hele zuivering verloopt doorgaans in de sfeer van „le ven en laten leven". Vanzelfsprekend is dat helemaal niet naar de zin van de partijleiding, die zich gedwongen voelde om op eigen houtje leden te royeren en nieuwe aan te nemen en, behalve dat, de leden van de zuiveringscomité's ter verantwoording riep. Alleen de arbeiders van belangrij ke industrieën worden miet rust gelaten, want niets vreest men meer dan een onverwachte staking. Daarenboven is de aan de door Dub- cek ingevoerde vijfdaagse werkweek. Schrijvers en artisten blijven zich passief en soms ook actief te weer stellen. Zij verspreiden ondergronds pamfletten. De gemeenteraad van Römerstadt weigerde onlangs om Smrkovsky en Dubcek het ereburger schap van de stad te ontnemen. En zo is het geen wonder dat de door Moskou gesteunde „rechtgelovige" communisten te hoop lopen en proberen een front te vormen tegen partijbaas Husak. Het eerste teken hiervan was een bijeen komst in Praag, waar zo ongeveer vijf honderd orthodoxen acte de présence gaven. Op die bijeenkomst werd vinni ge kritiek geuit op de „besluiteloze" partijleiding met Husak en Strougal als speciale doelwitten; zij zouden de strijd tegen de linkse extremisten niet met de vereiste inspanning voeren. De partij leiding liet een onderzoek instellen naar deze bijeenkomst, maar staakte dit ijlings toen bleek dat de vergadering de •er de tctekomstige het secretariaat voor de eenheid, dat nog het' Vaticaans concilie door paus Joannes werd opgericht, verklaarde kar dinaal Willebrands, dat de taak en basis lijnen dezelfde blijven ails die door anum II zijn aangegeven, al zullen er nuances zijn. „Nieuw zal echter zijn", aldus kar- (Van een onzer verslag geefsters) klein boekje heeft de PTT getracht een bijdrage tol een zorgeloze vakantie te leveren, door allerlei tips over zaken die met de PTT te maken hebben. In de eerste plaats de post. Het is mogelijk de post naar uw vakantiea dres te laten doorsturen. In Nederland gebeurt dat kosteloos. In het buiten land bestaat de mogelijk heid dat een kleinigheid diinaal Willebrands, „dat de on/trwilkke- lingen op een punt zijn aangeland, d!at die dialoog met vastbeslotenheid kan en moet worden voortgezet en rechtstreeks zich moeit richten op een eenheid". Kardinaal Willebrands sprak als zijn verwachting ufiit, dait het. binnen de vijf of tien jaar tot werkelijke resultaten zal kunnen komen. Met verschillende Kerken en Kerkgemeenschappen zal het mogelijk zijn om binnen die tijd te komen tot overeenstemming inzake de wezenlijke geloofswaardlgheden en de consequenties ervan. Ten aanzien van andere Kerken zal men tegen die tijd zover zijn, diait men met grotere duide lijkheid zal kunnen vaststellen wat de verschillen zijn, die de gescheidenheid handhaven. Een nieuw element in de van het secretariaat voor de eenheid noemt. Kardinaal Willebrands wees in dit verband op de pinkster- gemeenschap groepen hoge bescherming genoot van Sovjet ambassadeur Tsjervonenko. In feite komt het er op neer, dat Husak zich voor een strijd op twee fronten het orthodoxe en het links- revolutionaire gesteld ziet. Er gaan geruchten dat, zodra afgerekend is met de links-revolutionairen, de orthodoxen aan de beurt zijn. Tenzij de Russen kans zien om Husak van zijn partij- troon te stoten en hem wegpromoveren naar het weinig invloedrijke staatspre sidentschap. In dat geval zal Moskou trawant Bilak zijn kans krijgen en de leiding van de partij in handen krijgen. Wat dit betreft wordt zijn naam steeds meer genoemd. DEN HAAG Er is geld nodig om tijgers voor uitsterven te behoeden. Het klinkt misschien wat merkwaardig, maar het is echt nodig. Tijgers en andere uitstervende wildsoorten in Pa kistan zijn het onderwerp van een actie van het World Wildlife Fund, die via schoolkinderen gehouden gaat worden. In Pakistan wil het Wereld Natuur Fonds enige natuurreservaten gaan stichten. Uiteraard is het onmogelijk om door Nederland een heel reservaat te laten bekostigen, maar men streeft Schoolkinderen zullen zogenaamde Bidri's gaan verkopen voor f 2,50. Een Bidri is een oud Pakistaans familiewa pen, waarvan de eerste in 1910 is opge graven. De meeste Bidris hebben ins cripties die nog niemand heeft kunnen ontcijferen. Van deze wapens nu zijn afdrukken gemaakt. Niet alleen Neder land neemt deel aan de actie, maar ook Engeland eu de Verenigde Staten gaan ia- mogelijk dat er niemand zorgen tegelijk met de planten. Dan kunt u het beste een postrestante plaats afspreken, waai de belangrijk- Maar het e sturen. is die de brievenbus leeg- Zorgt u haalt. Dan kan het post- dal uw kantoor de brieven voor i bewaren. Per maand o: deel van een maand kos u dat twee gulden. Tele- zonden worden het postkantooi betaald kantie gaat telefoonrekening op hoe heerlijk het v Zuidafrikaanse minister klaagt over pers en tv in Nederland (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van vervoer, Ben Schocman, heeft verklaard, dat de Ne- Sprekend met verslaggevers over een onlangs aan Nederland gebracht bezoek, 3e minister, dat hij overstelpt was gastvrijheid ëri Vriendelijkheid, zijn het niet eens met ons beleid aparte ontwikkeling (apartheid). vele vooraanstaande Nederlanders in Zuid-Afrika zijri gèweest, hébben se minister maakte nog bekend, dat de Nederlandse vice-premier, drs. J. A. Bakker, in november een bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen als gast van de Zuidafrikaanse regering. LUXEMBURG (ANP) De Nederlandse, Belgische en Westduitse spoor wegen hebben overeenstemming bereikt over een vervoersregeling voor containers per spoor tussen de zeehavens van de Benelux en West-Duitsland. Als gevolg daarvan kan de Benelux haar rol in dit transatlantisch vervoer blijven spelen. Het had er de laatste tijd naar uitgezien, dat Nederland en België bij dit vervoer hun plaats op de Europese vervoermarkt zouden verspelen door voorgenomen maatregelen van West-Duitsland. Dank zij verschillende initiatieven van staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Water staat) in de EEG-ministerraden viel gisteren in Luxemburg tijdens de bijeenkomst van de EÉG-ministers van vervoer de gunstige beslissing voor zowel Nederland als België. koppeling in Le voeren. De spoorwegen moeten deze kosten zelf dragen, omdat de E.E.G.-beslissingen ervan uitgaan, Niet alleen de spoorwegen profiteren van de nieuwe E.E.G.-vervoersregeling. Ook het wegvervoer wordt thans in staat gesteld zijn deel van dit contai- wegen. Besloten worden. Voor Nederland worden de vernieuwingen door middel van de au tomatische koppeling en de daarmee gepaard gaande verbouwing van de wagons geraamd op 200 miljoen gulden. Hierbij is nog niet gerekend de noodza- peling te labiel geacht wordei Ook in de personeelssector krijgt deze vernieuwing gevolgen. Nederland zal na 500 rangeerders het handels- en dienstenverkeei niet compleet is kan men in de E.E.G. aldus de staatssecretaris, nog niet spre ken van een volledige Europese ver- voerspolitiek. Hij doelde daarbij op het wegvervoer, de ongelijke belastingen op bedrijfsvoertuigen in de E.E.G.-landen, het spoorwegbestel en de binnen in integratie van de Europes van enige jaren geleden. Een Europese solidariteit tegenover maatregelen uit derde landen zou al een heel winstpunt DEN HAAG (ANP) De aetiegroep Wereldkerk, de bundeling van katho lieken die een middenkoers willen varen tussen de progressieven en conserva tieven, heeft in een brief aan hel cpis- De groep heeft kritiek op de gang van zaken op dit concilie en zegt in haat brief aan de bisschoppen dat de com missie-rapporten, die door het concilie zouden moeten worden goedgekeurd, later tot louter discussiestukken werden en tenslotte als achtergrondstukken zelfs niet meer uitdrukkelijk ter discussie ziin gesteld. De groep meent echter dat deze achter- grondstukken toch een ongemotiveerd de gelovigen nodeloos vergroten. Zij voorts van mening, dat aan de waarde van het concilie afbreuk is gedaan dooi de grootse en veelomvattende opzet. De ze leidde namelijk tot tijdgebrek, waar door men niet is kunnen komen tot een brede en diepgaande kritische beschou wing van de rapporten en aanbevelingen. De groep pleit dan ook voor een minder spectaculaire voortgang van het overleg binnen de Nederlandse kerkprovincie en voor een bredere, meningsvorming aan de basis. (ADVERTENTIE) gepoetste schoenen... maar uw fiets Kunt u daar nog wel mee voor de dag komen? Laat uw fiets toch regelmatig door de vakman nazien en onderhoudenI

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7