Een uurtje plezier met pony METAMORFOSE LIDO-THEATER v> Gipsmeester H. Hasselbach zet al jaren dagelijks armen en benen Grote belangstelling uit bedrijfsleven voor Leidse Zeskamp 1 Scholieren met petitie naar KVP BRUIJNZEEL KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. Leerlingen lagere scholen protesteren tegen lucht- en water verontreiniging Nieuwe vestiging van Actief aan Aalmarkt Expositie „Wel en Wee5' over Leidse problemen Een aktie voor gehandicapten 99 1 jDAG 5 JUAij. A.J LE1DSE COURANT LEIDEN Heel wat mensen uit Leiden en omtrek hebben de af gelopen 40 jaar op een vaak pijnlijke manier kennis gemaakt met een man in het Academisch Ziekenhuis. Na een verkeerson geluk of een misstap in het huis houden of bij de sport, komen zij in de polikliniek Heelkunde onder handen van gipsmeester H. H. Hasselbach, die de opge lopen fractuur weer keurig recht zet. De Faculteit der Genees kunde biedt nu deze bekende Leidenaar voor iijn jubileum van middag in de aula van hét Acad. Ziekenhuis een receptie aan. In zijn smalle en kleine werkkamer in de polikliniek, die ook al uit zijn voegen barst, somt meester Hasselbach, gekleed in wit zie kenhuistenue, zijn aktiviteitën van deze 40 jaar op. Over de praktijk van zijn werk kan hij urenlang praten, maar na drie kwartier zet hij er zelf een punt achter. Gipsmeester Hasselbach kwam 12 mei 1930 als 14-jarige jongste be diende op de oude Boerhaavekliniek, die toen onder leiding stond van prof. Zaaier. Zijn direkte leermeester, en tweede vader zoals hij zegt, werd dr. Wamsteker. Eind '32 verhuisde de kliniek naar het nieuwe gebouw en na een jaar daar werd leerling Has selbach ingeschakeld in de röntgen- kamer. Dat werk heeft hg ongeveer twintig jaar gedaan. Langzamerhand raakte hij ook meer in het gips in gewerkt. Juli 1949 volgde hij, met het diploma gips- en verbandmeester op zak, de heer Bronsgeest op als gipsmeester op de polikliniek. „Het is nu veel moeilijker om gipsmeester te worden, want de eisen liggen veel hoger en je hebt diploma's nodig. Je krijgt gewoon geen kans meer. De maatschappijstructuur is veranderd." Omdat meester Hasselbach zich nog steesd duvelstoejager voelde en een wat verantwoordelijker funktie wel plezieriger vond, behaalde hij in 1955 het staasdiploma heilgymnastiek en massage (fysiotherapie). „Door die heilgymnastiek kreeg ik een grote kennis op fysiologisch en anato misch gebied. Ik doe veel, dat ik eigenlijk strikt genomen niet zou mogen doen, want ik ben geen dok ter." Zes jaar later was hij mede oprichter van een cursus fysiothera pie in Leiden, waarvan hij tot 1967 leider was en waar hij sindsdien nog steeds les geeft. Zijn leerlingen en oud-leerlingen hebben hem 12 mei al in „De Vink" een feest aangeboden. Meester Hasselbach ziet vol humor toe hoe zijn omgeving zich druk maakt voor dit 40-jarig jubileum. „Bij m'n 25-jarig jubileum wist alleen de röntgenzuster 't." Om half zes 's avonds heeft ze toen nog andere mensen gewaarschuwd en zyn we er een borreltje op gaan drinken. Dat is natuurlijk het andere uiterste." In de polikliniek Heelkunde bMcht men vroeger alle patiënten binnën en kwam b.v. de neuroloog zelf naar de poli toe. Nu moet er gewoekerd wor den met de ruimte. 5/7 deel komt hier nog steeds binnen, maar van dinsdag op woensdag en van vrijdag op zaterdag gaan de patiënten resp. naar 't Diaconesenhuis en het Elisa- bethziekenhuis. De ongevallen uit Alphen gaan tegenwoordig meestal naar „Rijnmond." Meester Hasselbach zou graag een specialisme trauma tologie (leer van de ongevallenge- neeskunde - red.) ingesteld zien. Er is geen schatting te maken van de aantallen foto's en mensen, die door de handen van deze man zyn gegaan. „Tot ongeveer vijf jaar ge leden maakte ik zelf liet gips. Er ging dan zo'n 100 kilo per week doorheen". In de wandeling spreekt men wel eens over „professor" Hasselbach, omdat hy met zijn ervaring soms wat autoritair optreedt. Hy vindt dat niet erg: „We werken hier ontzettend plezierig samen. Dit is een mieterse polikliniek." H. Hasselbach ridder in orde van Oranje Nassau LEIDEN De president-curator van de Leidse Universiteit, prof. dr. P. Muntendam, heeft vanmiddag in de aula van het Academisch Ziekenhuis de heer H. H. Hasselbach de versierselen van ridder in de orde van Oranje-Nassau overhandigd. De onderscheiding is de heer Hasselbach toegekend voorzijn grote verdiensten jegens het onderwijs, en werd bekendgemaakt t(jdens een re ceptie die hem werd aangeboden van wege het feit, dat hij 40 jaar werkzaam is aan de polikliniek Heelkunde. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 5 JUNI UVS-kantine: Receptie DOCOS t.g.\ kampioenschap, 20.00 uur. ZATERDAG 6 JUNI (Advertenties) VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitter van het centraal stembureau ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat het pro ces-verbaal, waarbij de uitslag van de op 3 juni j.l. gehouden stem ming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad is vastge steld, ter gemeentesecretarie van Leiden, afd. Bevolking c.a. voor een ieder ter inzage is neergelegd Leiden. 5 juni 1970 De voorzitter voornoemd. Van der Willigen. LEIDEN Gistermiddag is op de hoek Diamantlaan-Robijnstraat een 32- jarige bromfietster uit Leiden door een vrachtauto uit Capelle aan de IJssel aangereden. Met een hersenschudding en hoofdwonden is zij in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen. Circa dertig bedrijven doen mee LEIDEN De bedrijfszeskamp, die in september in de Groenoordhal wordt gehouden, belooft een enorhi spek takelstuk te worden. De belangstelling onder de bedrijven uit Leiden en omgeving blijkt zo groot, dat de duur van de zeskamp is uitgebreid van drie tot vijf avonden Dit waren de belangrijkste conclusies van een gistermiddag in de Groenoordhal gehouden vergadering, waarop de direktie van de Groen oordhal en de belangstellende bedrijven voorbereidingen voor dit com merciële festival voerden. Zestien bedrijven hebben reeds toegezegd deel te nemen. Een tiental bedrijven kon gistermiddag niet vertegen woordigd zijn. Ook deze bedrijven hebben reeds belangstelling getoond voor de zeskamp, zodat het aantal deelnemers waarschijnlijk rond de dertig zal liggen. Ieder team komt tweemaal in de strijd leder team komt tweemaal in de strijd. De ploegen, die bestaan uit twaalf heren, zes dames en een denker, krijgen ongeveer een maand van tevoren een opgaaf van de wedstrijden waardoor zij zich terdege op de wedstrijden kunnen voorbereiden. Op de vijf avonden, van 19 tot en met 23 september, kunnen zevenduizend toeschouwers een zitplaats vinden in de Groenoordhal. Verwacht wordt, dat deze plaatsen geheel door werknemers en relaties van de deelnemende bedrijven zullen worden bezet. Bij de wedstrijden, die hetzelfde karakter als de Zes kampshows van de NCRV hebben, zal geen marathon zijn. Het theore tische gedeelte zal een iets andere opzet hebben. mijn op 24 juni te sluiten. Dit is eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was.. Voor de wedstrijdavonden, die van acht tot elf uur gaan dure'n-, wordt nog ge zocht naar tijdwaarnemers en scheids rechters uit Leiden en omgeving. De bedoeling is het geheel omlijsten met een optreden van enkele drumbands. De ploegen zullen zich presenteren in shirts met de naam van het bedrijf en eventuele andere reclame. De bedrijven kunnen voor bepaalde onderdelen pre mies beschikbaar stellen. De zestien bedrijven, die inmiddels hun deelname hebben toegezegd zijn: Erven Lucas Bols, Van Kempen en Begeer, Sikkens Lakfabrieken, Stedelijke Licht fabrieken, Verenigde Touw fabrieken, Kon. Ned. Grofsmederij, Fasson, Wer- nink, Het Motorhuis, Vicon, Vroom en Dreesman, LBF, De Jongs' machinefa brieken, Interpolis, Vertificatie Rijks- zee- en Luchtvaartinstrumenten, en meelfabriek De Sleutels. Leidse kraamvrouwen in de krul LEIDEN De verbouwing va het Lido-theater aan de Steen straat zit er op. Na 3'/i jaar ar beid is men er in geslaagd zon der één voorstelling over te slaan het interieur een totale meta morfose te laten ondergaan. Het reslutaat was dezer dagen te be zichtigen. Alle stenen wanden (inclusief die van het balcon en de halzijn ver vangen door „kristallino", een wit- ite marmersoort, welke bevallig contrasteert met de fraaie vloer bedekking en de betimmeringen. De stoelen zijn alle zodanig ge plaatst, dat men vanaf een wille keurige rang onbelemmerd zicht heeft op het doek. Deze nieuwe, prettige Indeling heeft niettemin tot gevolg, dat thans 50 zitplaat sen minder beschikbaar zijn dan voorheen, maar „het aantal uit verkochte voorstellingen weegt niet op tegen de service, die nu kunnen bieden", aldus de di rectie. De architecten Steenkist en Vedder hebben zelfs ruimte overgelaten voor een garderobe ten behoeve van de „balcon-klan- ten", die tevens in de gelegen heid worden gesteld door een gro te glazen ruit een kijkje te nemen in de fllmcabine van het Studio theater, waar o.m. twee volauto matische projectoren staan opge steld. MET SPOED ZWEMBAD ZOETERWOUDE De overwinning van de KVP Zoeterwoude bij de raads verkiezingen was voor de zesde klasser- tjes van de Sjaloomschool aan de Veld zichtstraat aanleiding, een felicitatie op schrift te stellen en deze aan het KVP- bestuur te overhandigen. Maar er zat méér achter; „we smeden het ijzer nu het nog heet is," dachten de scholieren en ze verzamelden de handtekeningen van alle 220 leerlingen uit alle klassen. Aldus werd een massaal ondertekende petitie verkregen met het verzoek aan de KVP, zo snel mogelijk te komen tot de realisering van het zwembad, waar Zoeterwoude om zit te springen. Burgerlijke stand Getrouwd: F. L. Lamboolj en L. E. Brokaar. Overleden: H. I. Neutenboom (89) wed. van M. A. Bllderbeek; W. F. D. van der Bijl (62) m.; A. W. Chaudron (82) m.; M. P. J. van der Meer (5 dagen) zoon. SHOWROOM: NIEUWE RUN 87, TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) Pr. Bembard opent Bols-vestiging in Nieuw Vennep NIEUW VENNEP Prins Bernhard zal op 11 september, als de entourage rondom het gebouwencomplex geheel is afgewerkt, de officiële opening verrich ten van de nieuwe Lucas Bols vestiging in Nieuw Vennep. De verplaatsing van de vestigingen vanuit Schiedam en Am sterdam zal reeds half juni voltooid zyn. Burgerlijke stand j LEIDEN Geboren: Gert Jan, z.v. J. W. vna Tongeren en P. J. A. Prins; j Arent F., z.v. A. Hazenoot en F. T. M. Arrachart; Mireille, d.v. J. J. Borst en J. I E. van Velzen; Dirk Jv z.v. T. N. Brou- I wer en A. W. H. C. Knaap; Harm J., z.v. M. Zandbergen en H. H. K. van Spijker; Tonja M. J., d.v. L. A. Put en C. M. Dolieslager; Monique C. J., d.v. J. N. L. Edelaar en J. E. C. Smit; Willem J. LEIDEN Een groep leerlingen van de Kon. Emmaschool aan de Franckstraat in stadswyk Zuid-West heeft burgemeester Van der Willigen vanmiddag op het stadhuis een petitie aangeboden, waarin zy protesteert tegen de toenemende water- en luchtverontreiniging. Zij dringt er by de burgemeester en wethouders op aan zoveel mogeijjk maatregelen te treffen die de verontreiniging tegengaan. LEIDEN Voortaan kunnen de gloednieuwe moeders met keurig gekapte hoofden hun kraambezoek ontvangen. En het is dan niet de kapper geweest, die naast hun bed heeft gestaan, maar zij hebben hun haar zelf gekruld met behulp van de Carmen-haarkrullers, die de kraamafdeling van Huize Cartona, het Diaconessenhuis en het St. Eli sabeth Gasthuis ter beschikking zyn gesteld door de fabrikant van deze haarkrullers. Het is voor vele kraamvrouwen wel eens een probleem geweest, dat haar. Als je je nieuwe kindje laat zien, wil je toch zelf ook goed voor de dag komen Het gebeurde dan wel, dat de jonge moeders met dikke rollers in hun haar gingen slapen, en wie dat wel eens gedaan heeft weet, dat dat echt geen pret je is. Het is dan ook te begrijpen, dat de kraamvrouwen biy zijn, dat ze er nu op veel eenvoudiger ma nier leuk en verzorgd kunnen uit- Met spandoeken waren de leerlingetjes vanaf het 5-Meiplein vertrokken. Het F., z.v. J. H, Sip en P. Haasnoot; Bart j initiatief van de aktie- is uitgegaan van R., z.v. W. H. R. Mante en E .A. Meijer' enige meisjes van de vijfde klas yan de Viermaal zo groot LEIDEN Aan de Aalmarkt is gister middag de nieuwe vestiging van uit zendbureau „Actief" geopend. Naast vele cliënten bevonden zich onder de vele belangstellenden Leiderdorps burgemees ter M. A. v. d. Have en wethouder J. Nievaart. Niet zo verwonderlijk omdat Actief een jaar gehuisvest is geweest in Leiderdorp- Actief dat tien jaar gele den door mevrouw H. Bodry-v. d. Maas werd opgericht, groeide echter uit zyn jasje. Een nieuwe, 4 x zo grote vestiging, werd gevonden aan de Aalmarkt waar tien van de vijftien vaste medewerkers van Actief gevestigd zijn. Ook de administra tie en de directie, die naar alle waar schijnlijk binnen twee maanden 'n nieuw pand zullen betrekken. Tevens bestaan er plannen voor een offset-drukkery. Tydens de receptie, die een prachtig decor van bloemen ople verde, bestond grote belangstelling voor In dit tien jaar van haar bestaan telt Actief-Leiden 1800 ingeschreven uitzend krachten. Actief zal zich met affiches gerij presenteren. 2 maal zo groot maakt. „Actief" heeft nog meer initiatieven in in petto. Omvat het bedrijf thans drie vestigingen, nog dit jaar zullen uitzend bureaus verryzen in Groningen en Al phen a. d. Rjjn. en stickers nog meer aan de Leidse bur- de nieuwe computer, die de produktie Kon. Emmaschooi, waarvan de leiding niet de verantwoording draagt voor de aktie, zo deelde het schoolhoofd de heer Meeuwen ons vanmorgen mede. De meisjes waren na de behandeling van de problemen rond lucht- en waterver ontreiniging op de gedachte gekomen „er iets tegen te gaan doen." Ze maak ten stencils en deelden die uit onder de leerlingen van de gehele school. Voorts schreven ze een brief naar de burge meester of hy hun kon ontvangen. De afgelopen dagen zijn ze voorts met een rol behang alle ouders en kennissen af gegaan om handtekeningen ter onder- setuning van de petitie te verzamelen. Aan de protesttocht en het aanbieden van de petitie namen ook leerlingen deel van andere lagere scholen in Zuid- West. LEIDERDORP De burgemeester van Leiderdorp is a.3. maandag van 9-10 uur verhinderd spreekuur te hou- In Museum van Oudheden LEIDEN De vervuiling van lucht, wa ter en straten, de opbouw van de steden: Het zijn problemen die de laatste tyd steeds weer aan de rode komen en die OEGSTGEEST Onder het motto „Een uurtje plezier met een pony" is de ver eniging van samenwerkende winkeliers Oegstgeest Aktief, een actie gestart onder inwoners en middenstanders om gehandi capte kinderen uit de gehele omgeving een uur per week paard te kunnen laten rijden. Mej. van der Meer, fysiotherapeute en reeds enk-de jaren betrokken bij deze begeleiding voor gehandicapten gaf tijdens een op het gemeente huis te Oegstgeest belegde persconferentie een uiteenzetting van de tot nu toe ongedane erva ringen bij huisvesting en medische begeleiding Wy zijn, aldus mej. van der Meei, drie jaar ge leden in Leidsehendam gestart met de paardry- lessen, het vervoer van en naar de manege leve: de echter zoveel problemen op dat gezocht wero naar een andere vestigingsmo .elijkheid. Deze werd gevonden ln de manege te Wassenaar waai wy nu sedert anderhalf jaar beschikken over een vyftigtal lesuren. Dit houdt in dat ongeveer 45 kinderen, sommige rijden twee uur per week, kunnen profiteren van deze lessen. Er zyn echter honderd aanvragen binnengekomen zodat aan de Oegstgeest ijvert voor een manege gemeente Oegstgeest gevraagd werd mee te wer ken bij het vinden van een geschikte huisvesting" Die ruimte is nu gevonden. Burgemeester Eysin- ga deelde mee dat het gemeentebestuur vat Leiden zich in principe bereid heeft verklaard om mee te werken aan een tijdelijke vestiging van een uitneembare manege die dan op de gunstige plaats naast de reeds bestaande mytyl school achter het Anna Kliniek zal komen. Te- vens is het gemeentebestuur bereid in geval dat de ouders van de gehandicapten de lesuren niet kunnen bekostigen, een tegemoetkoming via de algemene bijstandwet te verlenen- Mevrouw Mooyen, instructrice by het paardry den, zei in nadere medische toelichting, dat de lichamelijke therapie dank zy het paardryden. optimaal benut wordt. De gehandicapten moeten alle aanwezige lichaamskracht bundelen wat een veelzydig functioneren van de ledematen tot ge volg heeft. De gehandicapte zit niet in een rol Ttoel die zy naar wens kunnen bedienen, maar op >en paard of pony, een wezen waarop zij zich noeten concentreren, aldus mevrouw Mooyen, lie het paard rijden tevens als een enerverende lelevenis voor gehandicapten kenschetste. De Stichting Paardrijden voor gehandicapten Leiden en Omgeving beschikt op het ogenblik over vier eigen pony's. Zodra de opbrengst van de acties die reeds zyn gevoerd en nog gevoerd gaan worden, bekent is, zal zo snel mogelijk worden begonnen met de bouw van de manage. Naast een speciale voorziening voor wat betreft de rolstoelaccommodatie, zal zoveel mogeiyk ge tracht worden deze manege indentiek te laten zyn aan andere ruiterkampen. Naast een ruimte voor schaken en dammen staat ook een kantine op de verlangiyst by de inrichting. De totale ;osten worden geschat op 400.000. Het programma van Actief Oegstgeest, dat tot i l augustus duurtvermeldt voor de komende oeken een bijlage in de Oegstgeester Courant, ■en loterij, waarvan ongeacht de opbrengst de eerste duizend gulden een schenking is van Ac- I tief Oegstgeest en op zaterdag 13 juni een muzi kale rondwandeling door de gemeente met mede werking van de drumband DWÜ uit Katwijk, ook steeds urgenter worden. Aan deze problematiek wordt deze dagen ln het Museum van Oudheden op een zeer in dringende manier aandacht besteed. De tentoonstelling „Wel en Wee", die daar gehouden wordt, en die speciaal op Lei den geprojecteerd Is geeft n.l. een uiterst genuanceerd beeld van hoe het met de leefbaarheid in Lelden gesteld is. Er wordt echter niet alleen zeer nadruk kelijk de vinger gelegd op dé huidige ont wikkeling, men toont met o.a. met foto's ook alternatieven. Dat wordt geboden door de Delftse deskundige op dit gebied. Pjotr Grongrijp, die een vurig voorstan der is van een organische opbouw van de leefgebieden. Om de juistheid hiervan aan te tonen heeft hy gebruik gemaakt van oude landkaarten en is hy de histo rische ontwikkeling van de steden nage gaan. Vanavond wordt de tentoonstelling geopend met een discussieavond in het Academiegebouw, waarvoor allerlei groe peringen uit de Leidse samenleving zijn uitgenodigd. Verwacht worden o.a. de fracties van de oude gemeenteraad, de nieuwe raadsleden, afgevaardigden van Leefbaar Leiden, de NZH, en de advies raad voor de binnenstad. I ADVERTENTIE) Verlovingsringen Nieuwe Rijn 4 Tel. 42350

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3