antenne EaidóeSou^cwit Vrij-uit over alle sportvissers BONANZA een soort anti-Hair De ideologie van de happy smile Ruimtevaart science-fiction op TROS-radio Cabaret Dort Quishocking Dagje ouder Theaterrel in Zürich om Duitse intendant LBIDSE COURANT VRIJDAG 5 JUNI 1970 Niet voorbarig, maar verkeerd ONDER druk Anti-Revoluti niet zo gunstige verkiezingsuitslagen heeft C.N.V.-voorzitter Lanser woensdag- gebied avond geconcludeerd, dat het gezamenlijk kabinetsfomatiê'moeTgebV^ren."' optreden van K.V.P., A.R. en C.H.U. geen electoraal succes is. zodat bij de Kamer verkiezingen van 1971 de drie christelijke partijen beslist gescheiden zullen moeten optreden. Door sommigen is hierop gereageerd, torische concentratie, voor een in bewoordingen gelijk programma. De samenwerking mag de christelijke partijen wat ons betreft een ruime mate van eigen vrijheid laten, mits men over de hoofdzaken van het programma enkele voor de denkt en daarvoor uitkomt, mits men de C.H.U. een gelijke visie heeft omtrent dat wat de parlementsverkiezingen op het regeringsprogramma en Het NOS-tvprogramma „Vrij-uit" be oogt ideeën aan te diagen voor een aangename vrijetijdsbesteding. De na druk zal Worden gelegd op die vormen Het programma is thans punt no. 1; want als dit duidelijk en eerlijk is, vloeien andere consequenties er van zelfsprekend uit voort. Wij vinden het -?en utopie, als men verwacht dat allen, dat da heer Lanjer een voorbarige con- dle i966 op Kv,p, AJt of CHU, clusle heeft getrokken. Wij spneken stemden, zo'n programma zullen onder- echter liever niet van een voorbarige, schrijven. De K.V.P. zal verlies lilden maar van een verkeerde conclusie. Want aan de VVD de protestantse partijen in eerste instantie kan de degelijkheid aan G.P.V. en Staatkundig Geretormeer- van christen-democratische samenwer- den; alle drie partijen een beetje aan ,Sf°2!L. ?et "s D '65 partijen met een hele ohalve socialistische inslag. dit mag niet hinderen. De kwaliteit van het programma staat >t voor voorop en niet meer het kwalitatief ge- •ganisa- meten „electoraal succes" alleen. Programma hoofdzaak Jamn 1 O De kwalit' één kandidatenlijst, Laatste kans TELEURGESTELD over verkiezings- onverstandige beslissingen in de Katho- uitslagen in 1970 moeten beslist twee lieke Volkspartij. Nii bij de christen kleine, uit ontevredenheid ontstane maar democratische partijen intensief gewerkt positief gerichte partijen zijn: de P.P.R. wordt aan de omschakeling tot doel en D.S. '70. Voor de Politieke Partij bewuste, vooruitstrevende programma- Radikalen waren de gemeenteraads- partij, blijft het voor de P.P.R. slechts verkiezingen de tweede kans om te be- wachten op nieuwe moeilijkheden in de wijzen dat men mogelijkheden als zelf- K.V.P. of blunders van het kabinet- standige politieke groepering bezit; voor De Jong. de afgescheiden socialisten van D.S. '70 Zo lijkt ons ook D.S. '70 niet haar toe- was het de eerste kans. Voor beiden komst in eigen handen te hebben, maar geldt, dat de parlementsverkiezingen afhankelijk te zijn van verdere gebeur- van volgend jaar wel eens de laatste tenissen in de Partij van de Arbeid, kans zouden kunnen worden. Op samenwerking tussen P.P.R. en Het excuus van D.S. '70 is, dat hun tijd D.S, '70 behoeft niet gerekend te om zelfstandig te opereren minimaal ge- worden; want zakelijk-politiek gezien weest is; bij de Politieke Partij Radikalen staat D.S. '70 even dicht bij de K.V.P. doen de eerste interne moeilijkheden als de P.P.R. bij Nieuw Links, (voorzittersverkiezing o.a.) zich voor en Gemeenschappelijk hebben beide par- blijkt de nauwe aansluiting bij P.S.P. en tijen slechts de vrees dat 1971 het defi- linkse groepen in de Partij van de nitieve eind zou kunnen worden. En dat Arbeid óp velen afstotend te werken. ze dus onder de ban van die vrees nog Voor de P.P.R. geldt bovendien, dat vóór die tijd andere oplossingen begeren, ze leeft bij de gratie van verkeerde of moet opbrengen. Daarbij zullen de samenstellers zich niet beperken tot de mogelijkheden in Nederland, maar ook aandacht schen ken aan de weekendrecreatie in het nabije buitenland, zoals Duitsland, België, Luxemburg en Noord-Frank rijk.. Hoofdonderwerp is ditmaal in ver band met de opening van het hengel- seizoen de sportvisserij, een sport programma gaan. Zo beoefenaren i it probleem vordt in het voorbij ge- de heer K. Vrijling, de Algemene Henge vertellen over het be leid van deze bond, zoveel mogelijk gebieden te vinden waar schoon vis- water beschikbaar is. Verder zullen enige beroepsvissers hun visie op de sportvisserij geven. Een ander aspect van deze sport is de steeds meer in zwang komende zee visserij, waarover een gefilmde im pressie wordt getoond. In „Vrij-uit" wordt verder aandacht besteed aan een moeraswandeling in Lichtenvoorde, waar men in een van de weinige moerassen die Nederland telt, door een deskundige gids zal worden rondgeleid, aan de opening van de karpervijver bij het St.-Hu- bertusslot op de Hoge Veluwe en aan zeeaquaria. Tenslotte wordt een aan tal tips gegeven voor doprbrengen van de vrije tijd. De redactie en presentatie van dit programma zijn in handen van Ber nard van Vliet en Huub Spal. Anne- lies Smit heeft de produktie en René Johnny Cash in San Quentin Johnny Cash, leerde van ziji rij in Arkansa e het gitaar spelen n die met Bob Dylan samen op een elpee terecht kwam, roeit zich nauw verbonden met het rolk aan lager wal. Daarom gaf hij >nlangs voor duizend gevangenen een loncert in San Quentin de beruchte ilaatsgevangenis in Californië. Voor lie gelegenheid schreef hij ook zelf :en lied: „San Quentin. ik haat elke «ntimeter van je. Hopelijk storten je vergeten, dat je ooit hebt bestaan". wel een beetje mikkend op snob-appeal- er trots op is dat zij programma's maakt die voor een „beter" publiek bestemd zijn dan het ..vulgus" dat de TROS zo'n hoge kijkdichtheid be zorgt. 1 schrapte gisteren haar eer ste programma om plaats tc maken voor een feestje met de vijf in de Amsterdamse raad gekozen Kabouters. Voordehandliggend, want de VPRO heeft er alles aan gedaan om dit Ka- bouterpolitieke succes mogelijk te ma- Moerdijk een indus- wordt gereedgemaakt en dat de Moerdijkers daar niet gelukkig zijn, in Kaboutertermen werd De VPRO had programma's. De Gerard Cox Sh< met louter intelligente liedjes, ze het aloude paardenhoofdstel werd 1 intelligent gebracht. Gerard Cox k zijn talent ike I MILLY VINK De serie „Rust nocht duur" mag dan van de baan zijn, helemaal het einde beleven we pas met de uitzending, die vanavond op het scherm komt. In een orkest. Zij zingt liedjes uit „Rust noch duur". Nog een keer de muzikale har monieën en vondsten, die Harry Ban- ninks reputatie als gevleugeld compo nist gestand deden. Nog een keer de spitse teksten van Guus Vleugel, v er werkt in liedjes als „Suiker voor Cas tro". „In het ludieke werkkamp" en „Mildred Vink de multimiljonaire". In totaal tien liedjes passeren de revue. Vrijdag KRO Ned. I 20.20 uur. Onder de titel „De terugkeer van Eddie" geeft de nieuwe aflevering van Bonanza, de bewoners van de Ponde- rosa weer stof tot actie. Alle moeilijk heden vloeien dit keer voort uit de verschijning van een jeugdige knaap. Eddie Makey, in Virginia City. Eddie wil de dood van zijn vader wreken, De irran. die daarvoor verantwoorde lijk is overigens niet op willekeuri ge gronden is Hoss. Wanneer de knaap dan nog wordt gespannen voor agentje die enhandela Cartwrights nog een appeltje heeff te schillen, zijn alle ingrediënten wezig voor 'n heftige botsing der moederen. En die botsing blijft Vrijdag KRO Ned. I 21.40 uur. dus de democra idee geopperd dal iverd niet hel coiets de particuliere belan- niet in de merites van dit bepaalde aspect van de industrialisatie van West-Brabant, willen alleen een kritische noot plaat sen bij een nogal demagogisch uitge vallen verslag van de VPRO. Het aardigste van VPRO-t.v. vinden we de spitse teksten die tussen de programma-onderdelen geprojecteerd Door het hoogh; worden. Een ervan vertelde 10 procent van de kijkers tonen. Hij werd omkranst met korte ~M~ T t ~t 1 ïïssiïï o now Up with people borstige kuisheid van The Sweethearts f en de dansante -girls van Helen Leclerq. Rob Touber overtrof zichzelf in zijn beeldregie, sterk geholpen door de soms bv. in „Drie eskadrons") zeer suggestieve decors van Freek Biesiot. Ook de door Simon Carmiggelt inge leide film over Raymond Chandler paste in het 10 procent-genre. Fijne schrijver van detectives? Vergeet het je best en denk 1 rsham", in de voorstel- lama Repertory Corn- York is ook typisch /eld. Dat met 1 show is „Up with olie borst uitgezongen een stuk op muziek Met de muzikale show „Up with People", gedragen door reizende studen ten van de Hartford-university (Connecti cut). is een soort anti-Hair naar ons land gekomen. Worden in Hair nieuwe levensvormen afgetast, zowel I Meer dan ee people" een uit levensopvatting. I gezette nationale trots ook, waarin bet I geloof beleden wordt aan God's own country en aan de grandioze ruimte- I vaartprestaties. Men beluistert er een uitbarsting van blijheid in niet gericht op de happy few, maar op de veronder stelde happy crowd, die zich gemakke lijk laat overrompelen omdat dit muzi kale gebeuren gepolijst en glad. zelfs met een zekere machinale monotonie door middel van hoge geluidszuilen de zaal wordt ingesmeten. de VPRO thuis blijft. Zo'n 10 procent is nog overdreven meestal) suggereert op een bepaalde manier de arrogantie van een omroep die, toch HILVERSUM De TROS-radio start vrijdagavond tijd tot en met 2 oktober onder de titel Apollo XXI". Voor deze serie heeft André Meurs, het hoofd van de radio-afdeling van j de TROS, de Belgische auteur Paul j van Herck aangezocht, een schrijver die ook in Nederland al diverse uitga ven in de science fiction-reeksen op zijn naam heeft staan. Daar Vlaams lezen of Vlaams spreken echter twee geheel verschillende zaken zijn, heeft André Meurs zelf de Nederlandse be werking van deze serie voor zijn re kening genomen. De serie zal worden uitgevoerd door een enorme „cast", waarin praktisch alle hoorspelacteurs ok t.v.-kijkers k int pas om 23.10 ui p de t.v.-uitzendlni oorbij zijn. geweld keken ten op snob- als in plastiek, de voorstelln.,, de VPRO was deze voor- j ve de mensheid", gisteravond in het j De ongeveer vijftig musicerende, dan- :h mogelijk. Mensen die Scheveningse Circustheater, bezingt het sende en zingende studenten, die hun eel zouden kunnen ergeren maatschappelijk en menselijk welbcvin- Europese tournee maken indringende expositie van den. Er blijft natuurlijk wel een hoop Kunsthistoricus Longhi overleden FLORENCE (AP) In Florence is donderdag op 80-jarige leeftijd de be kende Italiaanse kunsthistoricus en voormalig hoogleraar Rob'érto Longhi overleden. De studies van Longhi over de middeleeuwse en moderne Italiaanse schilderkunst hebben ook in het buiten land bekendheid verworven. Van zijn hand verschenen essays over o.a. Piero della Franceses, Caravaggio en Masac- m Amerikaanse bedrijfsleven, maar iedereen kan berei- i houden van de wereld, zoals ze die bij nog de hun geboorte hebben aangetroffen. Zij als hij hechten blijkens hun eigfen teksten I meer aan regel dan aan revolutie, maar in hun muziek grijpen zij los van folk, country en ballad grotendeels terug op inzetten, fraseringen en structuren, die de vrucht zijn van de moderne muziek stijlen, welke de breuk markeren van met zijn maatschappij. In dit niet onbegrijpelijk en zelfs hand liggend inzoverre rock, beat en pop mede de ni hebben helpen die zich veilig voelen bi maar het blijft verbazen, uitingsvoi de moet bedie- Deze bedenkingen betreffen zeker niet het muzikale vermogen van de Up with people-mensen. Onder leiding van gitarist Frank Fields heeft men het instrumentarium bekwaam kunnen be mannen. Op de gitaren wordt frappant werk geleverd en vooral in de koper sectie treft men een stel lenige en frenetieke blazers, die zich behendig buigen van jazzy naar pop en van folk naar rock. En dit alles wordt gedragen door een ritmegroep. waarop zelfs de beste bezettingen jaloers kunnen zijn Eric Payne is een meester op de drums, die het beweeglijke tableau van zingen de dansers tol een ware roes weet te begeesteren Toen hij tenslotte tot een solo kwam en hij vrijwel melodie uit de huiden sloeg, kwam de zaal voor een ovationeel appalus spontaan overeind. Dit knappe staaltje ritmisch werk werd begeleid door psychedelische lichteffec ten en veelkleurige watervloeiers op een achterwand, opnieuw ontleend aan revolutionaire musiceerstijlen. Temeer een bewijs, dat men weliswaar aanhan ger kan zijn van de regelmaat, maar dat men de omwenteling niet straffeloos kan afwijzen. Zonder dit fenomeen zou de show van de levenslust iets confecti- oneels gekregen hebben en daardoor aanzienlijk minder hebben kunnen overtuigen als ideologie van de happy smile, nog steeds een succesfactor van betekenis in Amerika en tot op» zekere hoogte als gekunstelde karakteristiek ingebracht in deze show. die ook vana vond en morgenavond nog meebeleefd kan worden in het Circustheater. T. O. Nadat de oorspronkelijk vanuit Eind hoven opererende cabaretgroep „Don Quishocking" vorige maand in het Lu- relel-Theater in Amsterdam een aan tal voorstellingen heeft gegeven van het programma „Kinderen en militai ren half geld", zendt de AVRO-televi- sie vanavond een kleurenprogramma uit rond deze cabaretgroep. De televi sie-uitzending behelst in feite een ge deelte van het eerdergenoemde pro gramma, waarmee „Don Quishocking" in Amsterdam succes heeft geoogst. De groep, die op 1 jund 1967 werd opgericht, bestaat, uit vier Amster damse Neerlandici, te weten George Groot, echtgenote Anke Groot, Jac ques Klöters, Pieter van Empelen en de rüet-student, doch zakelijk leider, Fred Florusse. Een hoogtepunt van ..D.Q." is tot nu toe geweest een eerste prijs in het Delftse Studentencabaret- festival 1968. Sindsdien begon het met ..D.Q." aardig te lopen; optreden voor radio, televisie, studenten- en perso- neelsavonden in den lande. De teksten zijn van George Groot. Jacques Klöters, Hans Dorrestein, Willem Wil mink en Jan Boerstoel. De produktie en regie is in handen van respectieve lijk Bert Alfrink en John Schelf hout. Vrijdag AVRO Ned. II 21.10 uur. Het programma Dagje Ouder, bestemd ten. In de studio zal notaris Dijk een gesprek hebben mef de presentatrice van het programma. Jeanne van Munster, over erfeniskwesties. In het bijzonder zullen aan de orde komen de moeilijkheden die kunnen ontstaan wanneer één van de partners van een paar dat ongetrouwd samenwoont komt te overlijden. Voorts zal .me vrouw Van Munster spreken met wet houder Polak van Amsterdam, die heeft doen aankondigen dat er in Amsterdam een Cultureel Paspoort voor bejaarden zal komen, dat reduc tie zal geven op de toegangsbewijzen voor schouwburgen, musea e.d. Korte filmpjes zullen een indruk geven van de gang van zaken in een bejaarden hotel in Haarlem en van de interesse van ouderen voor de opening van liet visseizoen. Dagje Ouder toont verder een bejaardenhuis in Amsterdam, waar de bewoners in de tuin van het huis ieder een „eigen tuin" kunnen verzorgen. In Oud Nieuws zal men iets terug zien van de hengelsport zoals die in 1930 werd bedreven, en worden strandbeelden en vooral ook de strandmode van 1920 getoond. Dagje Ouder staat onder regie van Bertie Gaarkeuken. De produktie is in handen van Wamp Posno en wordt gepresenteerd door Jeanne van Mun ster. Zaterdag VARA Ned. I 16.02 uur. Wereld op wielen naar TROS (Van onze omroepcorrespondent) De TROS hecht zoveel waarde aan dit programma, dat het niet meer zoals voorheen eens in de zes weken, maar eenmaal in de maand en ook in kleur op het scherm zal worden gebracht. Er zal aan de formule niet worden gesleuteld, aangezien het programma in deze vorm nog steeds groeiende belangstelling geniet en ook in het buitenland meer en meer aandacht op zich vestigt. „Wereld op wielen" zal daarom voor een belangrijk deel blijven bestaan uit de welbekende autotest, aangevuld met een variatie van wetenswaardig heden op autogebied. Het blijft der halve een informatief programma. In Waarschijnlijk zal „Wereld op wielen" na het journaal van acht uur. maar in elk geval vroeg in de avond worden uitgezonden, omdat men daarmee hel best tegemoet denkt te komen aan de wensen van de grote groep, die zich in het bijzonder 1 ma blijkt te intc NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.04 uur: Beloofde land 19.35 uur: Koorzang 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Afscheid van Milly Vink 20.57 21.40 1 Bonanza 22.30 uur: Riskante Kerk Van molecuul NEDERLAND II 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: AVRO: 19.30 uur: Weivaardigheden 20.20 uur: Johnny Cash in de gevangenis van San Quentin 21.10 uur: Don Quishocking velzijn, 20 11.00 uur: Ruimtelijke ordening, 14 De gouden roos '70 De zes uitbrekers u Tsjecho-Slowakij e NOS: NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal NCRV: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mystificatie op du Disque Classique: rspectief, lezing. 11.15 Italië). 17.01 ZüRICH (AP) De beschuldigingen van een in Oostenrijk geboren Amerikaanse schrijver dat de nieuwe intendant van het Schauspielhaus in Zürich, Harry Buckwitz, in de tweede wereldoorlog een aanhanger van Hitler is geweest, hebben geleid tot een ernstige rel in de Zwitserse theaterwereld, die wellicht ook in andere grote Europese theaters reper cussies zal krijgen. Aanhanger Hitter in iceretdoorlog In Zürich is het slachtoffe :eds allen. Cla.i eens Duitse chef-regisseur van het Schauspielhaus, is op staande voet „we gens gebrek aan loyaliteit" ontslagen omdat hij zich achter de kritiek op Buckwitz had gesteld. Buckwitz. oud intendant van het the ater van Frankfurt, heeft na de oorlog grote faam verworven als regisseur van stukken van Bertold Brecht en avant- garde auteurs. Hij werd enkele maan den geleden in Zürich benoemd als opvolger van de Duitser Peter Loeffler, die werd weggewerkt wegens zijn al te radilcaal-linkse opvattingen. De voorbe reidingen voor het nieuwe seizoen in Zürich, dat een der belangrijkste Duit stalige schouwburgen van Europa her bergt. waren in volle gang toen Hans Habe, een succesvol auteur die in Zwit serland woont, een aanval lanceerde op Buckwitz in een Westduits dagblad. Brochure Habe, een uit Oostenrijk stammende voormalige Amerikaanse officier in West-Duitsland die zich in de laatste jaren steeds kritischer heeft opgesteld tegenover linkse intellectuelen, publi ceerde uittreksels uit een brochure die Buckwitz in 1941 heeft geschreven en waarin hij het Hitlerregime prijst. Hij bracht de brochure onder de aandacht van de vooraanstaande Zwitsers drama turgen Max Frisch en Friedrich Dürrenmatt, en de Duitse toneelschrij ver Rolf Hochhuth. Buckwitz reageerde met een verklaring, waarin hij zei dat de Nazi's de tekst die hij voor de brochure had geschreven hadden „ver minkt". Het manuscirpt was een be schrijving van zijn verblijf in een Brits interneringskamp in Afrika. Buckwitz zei de opdracht voor het manuscript te hebben ontvangen van de „Reichskolo- nialbund" en deze te hebben geaccep teerd in de hoop daardoor weer werk te kunnen krijgen in Duitsland. Omdat hij van gedeeltelijk joodse afstamming was kon hij geen functies in het culturele leven bekleden. Tenslotte heeft hij een betrekking gekregen als hotelmanager in bezet Polen. Dr. Edward Zellweger, voorzitter van het curatorium van het Schauspielhaus in Zürich heeft de bro chure die hij tevoren niet kende „geen fraai geschrift" genoemd, maar gezegd dat deze de aanstelling van Buckwitz niet behoeft te beïnvloeden. Claus Bremer daarentegen, gaf een verklaring uit waarin hij schreef dat de aanklacht van Habe ernstig genomen diende te worden en dat uit het feit dat Buckwitz niet wilde toegeven dat hij eens Hitler had verheerlijkt blijkt dat deze „zijn houding slechts aan de op- Hij zegt dat vooraanstaande acteurs, regisseurs en auteurs vanwege de zaak Buckwitz hun medewerking aan het Schauspielhaus hebben opgezegd. Bre- Cultureel 65+ paspoort in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse Kunststichting wil het komende seizoen een zogenaamd 65-(--paspoort uitgeven met recht op kortingen voor de Rotterdamse kunstgebouwen. De Doelen, de Schouwburg, het Luxor The ater,' het Hofpleintheater en het Open- terdams Toneel en het Rotterdams luchttheater Dijkzigt. Het Nieuw Rot- Philharmonisch Orkest, en ook groepen buiten Rotterdam de toneelgroep „Centrum", toneelgroep „Globe", de Ne derlandse Comedie, toneelgroep „Thea ter", de Haagse Comedie,, het Nationale Ballet, het Nederlands Dans Theater hebben reeds hun medewerking toege zegd. „Muziek op de penning" in De Doelen ROTTERDAM (ANP) Op vijftien juni zal, samenvallend met de opening van het Holland Festival, in De Doelen in Rotterdam een tentoonstelling van penningen en plaketten worden geo pend onder dc titel: „Muziek op de pennii.o". Het bijzondere van deze ten toonstelling is, dat alle penningen, pla ketten en munten voorstellingen dragen die betrekking hebben op muziek. Op de ruim 1500 geëxposeerde specimen zijn zowel componisten als vocalisten, pianisten, violisten en dirigenten afge beeld. sommige dragen voorstellüigen die op andere wijze op muziek betrek king hebben. De inzendingen komen uit binnen- en buitenland. Het is bijna vijftig jaar geleden dat in Nederland een dergelijke tentoonstelling werd ge houden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2