BOOS OVER BELASTINGCONFLICT Met vuurwapen gewapende man overmand na vliegtuigkaap om 100 min. dollar Helft van vakantiegangers blijft dit jaar in eigen land Inkomen koninklijk huis aan nieuwe situatie aangepast Piloot in zijn maag geschoten Bomalarm in vliegtuig op Schiphol Smrkovsky ernstig ziek Schacht (93) overleden Steeds meer eerstejaars studenten Alkemade-U.V.S. Particuliere tarieven huisartsen 5 pet hoger Voor Beatrix en Claus hog ere uitkering DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND VRIJDAG 5 JUNI 1970 61e jaargang, nr. 18.068 DEZELFDE TEMPERATUREN Droog en overwegend zonnig weer Matige af en toe krachtige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. LEEUWARDEN (ANP) Ministers, kamerleden en staatssecretarissen zijn met hun gezinnen uitge nodigd om een deel van hun vakantie te komen doorbrengen in Noord - Nederland. Dan kunnen ze eens van dichtbij de moeilijkheden van het landbouwbedrijf meema ken. Dit hebben een aan tal landbouwbonden in een brief aan de regering meegedeeld. De bewindslieden kunnen Regering uitgenodigd voor vakan tie in Noord-Nederland met hun gezinnen op agrarische bedrijven in Groningen en Friesland logeren. De vaste kamer commissie van landbouu- en visserij werd in de zelfde brief verzocht een werkbezoek te brengen aan de twee noordelijke provincies. DEN HAAG (ANP) De helft van de Nederlandse vakantiegan gers blijft dit jaar in eigen land. Daarvan gaan de meeste naar het strand, maar het grootste deel kiest daarvoor een tent, tenthuis Dit is gebleken uit een steekproef die onder 2000 Nederlanders ls gehouden. Verreweg de meeste Nederlanders gaan vóór 1 oktober op vakantie; 35 van de Neder landers gaat vermoedelijk niet met vakantie en 14 heeft geen vaste plannen gemaakt. Maar liefst 72 kan ook in de vakantie de auto niet thuis laten. De maand juli wordt ontegen zeggelijk de drukste vakantie maand. Eenderde van hen die naar het buitenland gaan, denkt de vakantie in een van de Zuid- europese landen door te brengen- Ook naar het buitenland gaan verreweg de meesten met de auto, maar de autoslaaptrein is even eens een geliefd vervoermiddel. In het buitenland is verblijf In hotel en pension bij 38 in trek. 33 logeert liever in een tent in het buitenland. Vakantie per vliegtuig is het plan van 11 van de reizigers. Ministers moesten koffers uitpakken SCHIPHOL (A.N.P.) KLM's lijn- vlucht naar de West is vanmorgen od Schiphol vertraagd omdat een onbekende telefonisch mededeelde, dat een bom aan boord zou zjjn gesmokkeld. Het zekere voor het onzekere nemend ging de dienst luchWaart van de rijkspolitie ertoe over alle bagage van de 138 passagiers te controleren, zelfs de handbagage van de drie ministers, die met het toestel naar de West moesten terugkeren, dat waren de Surinaamse ministers Essed en Rad- hakishun en de Antilliaanse minister Nita. (ADVERTENTIE) EXCLUSIEVE DAMES HERENSCHOENEN LEDERWAREN Donkersteeg 12-14 Leiden Telefoon 42738 (ADVERTENTIE) minister Mita wordt onderzocht. PRAAG (Reuter) De 59-jarige Jo sef Smrkovsky, die de rechterhand was van de voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek, ligt in een Praags ziekenhuis, zo hebben zijn vrienden meegedeeld. De toestand van Smrkovsky, die heupkanker heeft, zou zeer ernstig zijn. Smrkovsky werd in maart uit de Tsjechoslowaakse commu nistische partij gestoten. WASHINGTON (Reuter - AFP) Een met een pistool gewapende Amerikaanse vliegtuigkaper donderdagavond na urenlange spanning op de luchthaven Dulles bij Washington door FJB.I.-agen- ten overmeesterd na een vuurge vecht in de cockpit van het go- kaapte toestel, waarbij de piloot in de maag werd geschoten. De kaper, de 49-jarige Arthur Barkley uit Phoenix, vecht al jaren een belastingconflict uit met de Ameri kaanse autoriteiten. Hij maakte zich meester van een Boeing-727 met 51 passagiers aan boord tijdens een vlucht van zijn woon plaats naar Washington, en eiste van de federale autoriteiten als losprijs honderd miljoen dollar. Na aankomst óp de luchthaven Dulles werd het gekaapte vliegtuig eigendom van Trans World Airlines naar het einde van een landingsbaan geleid, op twee kilometer afstand van het hoofd- gebouwd. Daar werd bijgetankt en over handigde men de kaper een pak bank biljetten voor een bedrag, van „slechts" 100.750 dollar. Vervolge rus liet Barkley het toestel weer vertrekken, nadat TWA- piloot Billy Williams (een man met grote ervaring op internationale vluchten, die vorig jaar oktobe^ ook een door de 20-jarige marinier Raphael Minichiello MUNCHEN (DPA) De voormalige president van de Duitse Rijksbank en minister van Economische Zaken onder Hitler, dr. Hjalmar Schacht, is op 93- jarige leeftijd in München overleden. Schacht heeft zijn stempel gedrukt op de Duitse economische politiek van de inflatie in 1923 tot in de Tweede We reldoorlog toe. Zijn financiële politiek heeft aanzienlijk bijgedragen tot de op komst en macht van het nationaal soci- Schacht was een der aangeklaagden in het proces te Neurenberg tegen de Duitse grote oorlogsmisdadigers. Hij werd evenwel op 1 oktober 1946 vrijge sproken. Ook in september 1948 werd hij door een Duits zuiveringshof vrijge sproken. Sedert is hij opgetreden als adviseur van verscheidene regerin- De 49-jarige Arthur Barkley uit Phoenixde kaper iran het TWA- vliegtuig, na tu>. arrestatie. Barkley wordt beschreven als een querulant, die tn permanente onvrede met zijn omgeving leefde. Het toestel koerste eerst in zuidelijke richting, maar zwenkte later naar het noordoosten nadat Barkley over' dc boordradio in een „boodschap" aan pre sident Nixon en het ministerie van Bui tenlandse Zaken had meegedeeld: „Jullie kunnen niet eens geld tellen". (Zie verder pag 9, le kolom) DEN HAAG (A.N.P.) Uit voorlopige cijfers, van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het totaal aantal studenten aan de Nederlandse Universi teiten en Hogescholen is toegenomen 85.100 in april 1969 tot 93.300 in april 1970. Het aantal eerstejaarsstuden ten steeg in het genoemde tijdvak van 17.600 tot 18.700. De belangstelling van de eerstejaars nam ondier meer toe in die exacte wetenschappen met 13 procent. Bezoekt de benefietwedstrijd zaterdag 6 juni op het D.O.S.R.-sportpark AANVANG 7 UUR (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De huisartsen mogen voor een consult 50 cent en voor een visite 75 cent meer aan particulieren in rekening brengen. Hierdoor komt de consultprijs op f 9.50 en het visitetarief op f 14.25. Dit blijkens de gisteren in de Staats courant verschenen „prijzenbcschik- king medische hulp aan particulie ren 1970". Met deze prijzenbeschikking wordt de huisartsen toegestaan de op 14 maart 1969 berekende honoraria met 5 procent te verhogen. De honoraria van de specialisten voor particulie ren mogen niet hoger zijn dan de tarieven zoals die door de specialis tenorganisaties zijn vastgelegd. De huisartsen intussen blijken niet zo gelukkig met deze prijzenbeschik- king van de ministers van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit omdat bij de 5 procent verhoging uitgegaan is van de tarieven op 14 maart van het vorig jaar. Sinds die datum zijn de prijzen in het algemeen veel meer gestegen; volgens de huisartsen zo'n twaalf tot dertien procent. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant Juwelier - Horloger v. d- WATER Haarlemmerstraat 181 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De koningin zal per 1 januari 1971 uit de staatskas een jaar lijkse uitkering krijgen van 750.000 gulden. Op het ogenblik krijgt zij vier miljoen gulden meer. maar daar staat tegenover, dat zij voortaan haar duide lijke „beroepskosten" en het onderhoud der paleizen aan de staat in rekening kan brengen. Deze kosten moet zij thans nog uit haar staatsinkomen be strijden, daarom was dit staatsinkomen 4 miljoen gulden hoger. De uitkering aan prins Bernhard blijft voorshands gehandhaafd op 475.000 gulden per jaar, die aan prinses Beatrix wordt 'erhoogd van 300.000 gulden tot 450.000 aan prins Caus gaat 1.000 gulden tot 375.000 gulden omhoog gulden. De uitkeringen aan deze leden van het koninklijk huis zijn belastingvrij. In 1973 zullen zij naast vergoedingsuit keringen een echt „salaris" krijgen. De huidige uitkeringen aan de daarvoor in aanmerking komende leden van het ko ninklijk huis werden het laatst in 1968 vastgesteld en golden voor de periode van 1966 tot en met 1970. Toen reeds werd vastgesteld, dat daarna de finan ciële regeling zou moeten worden her zien. Die herziening zou moeten inhou- den, dal de uitgaven, die duidelijk ver band houden met de specifieke uitoefe ning van het koningschap ten laste van de betrokken hoofdstukken van de rijksbegroting zouden moeten worden gebracht en niet meer als ..salaris" zouden moeten worden uitgekeerd. Tot die uitgaven behoren de kosten voor opening van de zitting van de staten-generaal (Prinsjesdag), de uitga ven voor officiële ontvangsten en staatsbezoeken, alsmede de kosten van het personeelsbestand, dat in verband met de representatieve verplichtingen door de koningin moet worden aange houden. Voorts zou de staat het paleis Soestdijk met bijbehorende gebouwen en 75 ha grond kopen en het vervolgens ter beschikking van de vorstin stellen. De paleizen Het Loo en de Oude Hof (Den Haag) zouden het karakter van ter beschikking gestelde paleizen wor den ontnomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling al het hofpersoneel in rijksdienst te nemen. Nader is echter besloten, dit personeel in dienst van de koningin te laten. De vorstin kan die personeelslas ten dan weer declareren. De minister raad zal toezien op een doelmatige functionering der hofdiensten, opdat de ze kosten niet al te hoog worden. Dat de efficiency wordt nagestreefd blijkt wel uit de vermindering van het perso neelsbestand in de laatste jaren. De personeelssterkte bedraagt thans 196 personen. Op twee punten wordt op deze proce dure een uitzondering gemaakt. Het personeel, werkzaam bij de paleizen (43 personenlgaat over naar de rijksgebouw endienst. De salariskosten van hen. die hun instructie van de koningin ont vangen dus de leden van de staf en van hen', die in de onmiddellijke omge ving van de koningin verkeren en wier dienstverband zich grotendeels in j de familiesfeer voltrekt, komen recht streeks ten laste van de koningin. Het gaat hier om 22 functionarissen. vijf kabouters, die in Amsterdam als vertegenwoordigers van Oranje Vrijstaat in de gemeenteraad zijn gekozen, ben zich gisteren beraden over de acties, die zij in of buiten de raad zullen ondernemen. Van links naar rechts Frans van Bommel, Joop Peters, Conny Bos, Roel van Duyn en op de rug gezien Guy Kiliau

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1