Overheersende mening in Mexico: „Brazilië wordt wereldkampioen' J ITALIANEN BLIIVEN IN GIRO RITTEN WINNEN In Salvador zal de kassa WORLD CUP ALLERLEI niet rinkelen Belgen hebben geen angst voor Rusland Jan Janssen in vorm m Midi Libre VRIJDAG 5 JUNI 1970 LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-CITY De penningmeester van de nationale voetbalbond van El Salvador kan gerust zijn. Voor ieder punt, dat het bij verrassing tot het eindtoernooi van het we reldkampioenschap 1970 doorgedrongen El Salvadoriaanse elftal in Mexico zal weten te bemachtigen, stelde hij de spelers een premie van 200 dollars in het vooruit zicht. De alles behalve florissante mone taire positie van zijn organisatie ten spijt. Sinds woensdag kan echter als vaststaand worden aangenomen, dat de kassa in El Salvador niet zal rinkelen. Want na de ne derlaag tegen België dat zeker niet im poneerde zou 't een enorme verrassing zijn, wanneer de wedstrijden tegen gast land Mexico en Rusland wél punten ople veren. Van alle deelnemers maakte El Sal vador in de eerste ronde verreweg de zwakste indruk. Zeer tot ergernis van de duizenden supporters, die met ongeveer honderd bussen en bijna duizend auto's de reis naar de Mexicaanse hoofdstad hadden gemaakt. Die supporters leefden geduren de de gehele wedstrijd hartstochtelijk met hun favorieten mee, maar toen het eind signaal eenmaal had geklonken maakten zij van hun afkeuring over het resultaat een nederlaag van 3-0 geen geheim. De Belgische coach Raymond Goethals deed dat trouwens evenmin. „Ik ben natuurlijk blij met de eerste overwinning", zei Goet hals onmiddellijk na afloop van de wed strijd, „Maar we hadden zeker zes of zeven doelpunten moeten maken. Deze tegen stander had echt met groter cijfers moe ten worden verslagen". Na de wedstrijd tegen Marokko barstte in de Duitse pers de kritiek los op coach en spelers van het nationale elftal. Vooral op Helmut Haller was de kritiek gericht. „Halier is alleen geschikt voor stilstaand voetbal. Hij hoort niet in een wereldkampioenschap thuis". Brazilianen hebber at achter de rug na nationale voetbalelft aki je in de strijd kampioenschap in Mexicc waakte. Veel kleine oogjes maar met een glimlach om de lippen op hun werk. Want nie mand had een oog dichtgedaan in Rio. Er waren twee groepen Brazilianen. Zij, die de straat opgingen met allerlei mogelijke voertuigen. claxonnerend vinning in eigen kring Zorgen voor Didi De trainer van Peru, Didi, heeft zor gen. Niet omdat hij kampt met gebles seerde spelers, maar wel om het feit dat hij niet weet hoe hij Brazilië moet ontlopen voor de halve finale. Didi re deneert als volgt: wanneer Brazilië als eerste eindigt in zijn groep, moet Peru dat ook doen. Wij moeten ons dan tot het uiterste inzetten tegen Rusland. Wordt Brazilië echter tweede dan moe ten wij ook tweede worden". Dat zou dan betekenen dat Peru vrijwillig de zege op 10 juni zal laten aan Rusland. ..Brazilië en Peru spelen hetzelfde voet bal. bovendien moet een van Zuid- Enige „legale" zwarthandelaar MEXICO-CITY - trokken b(j het wereldkampioen schap voetbal 1970, want uit vrijwel alle deelnemende landen zijn sup porters naar zijn land gereisd. al het Comité, dat het eindtoernooi organiseerd en dat er volgens hem, •delijk is, dat het to- hebben", aldus Ibarguen. „veel toegangsbewijzen welke hen werden opgedrongen voor prijzen, meer dan 20 procent boven de normale waarde, niet kunnen verkopen. Wij hebben het organisa tiecomité aangeboden de niet ver kochte kaarten te retourneren opdat ze nog kunnen worden verkocht aan Mexicanen, die vergeefs hebben ge probeerd een entree-bewijs te be machtigen. Dat aanbod werd afge slagen. Om een groot financieel ver lies te vermijden zijn wij nu wel genoodzaakt meer voor de nog be schikbare toegangsbewijzen te vra- igenlijk waard zijn" handelaar in Mexico is. concludeer de tenslotte spijtig: „door de vreem de politiek van het organisatiecomité is de belangstelling voor het eind toernooi zowel uit buitenland als uit Mexico minder dan zij normaal zou Iets dergelijks zei Mario Zagallo, de coach van het Braziliaanse elftal, niét, nadat zijn ploeg in een wervelende show de als gevaarii jke de grasmat in het stadion van Guadalajara bad geveegd. Zagallo, die deel uitmaakte van de Brazi liaanse wereldikampioensploeg van 1958 en 1962, was zelfs vol lof over de Tsjechen, van wie hij be weerde: „Roemenië en Engeland zullen het tegen hen bijzonder moeilijk krijgen. Wij hebben over tuigend gewonnen, maar dat ging alles behalve gemakkelijk". Za gallo was een tevreden man. Geen wonder, want allen die in het immense stadion aanwezig waren, raakten onder de indruk van de prestaties van Fele c.s. De alge mene conclusie na afloop van wat straks wellicht de fraaiste wed strijd uit de voorronden zal wor den genoenid, luidde: „Brazilië wordt de nieuwe wereldkampioen". De Brazilianen kunnen inderdaad worden gerekend tot de voornaamste kanshebbers, maar het is onwaarschijn lijk dat de tegenstanders hen zo frank en vrij zullen laten voetballen als de Tsjechen deden. De ploeg van coach hoord. De gevolgen land, dat in 1962 in de finale Chili eveneens zijn meerdere moest erkennen in Brazilië, catastrofaal, want individu alisten profiteerden van de hen geboden vrijheid. En 't staat wel vast, dat de Engelsen die 't stadion geïmponeerd, maar niet bevreesd verlieten weten welke mid delen zij zondag dienen te hanteren om het Braziliaanse aanvalsgeweld in te tomen. Het is ondenkbaar, dat routi niers als Boby Moore en Brian Labone dezelfde fouten zullen maken als Hor- vath en Migas woensdag. Blessure Bovendien loopt Brazilië een kwade kans het zondag zonder Gerson, die tegen de Tsjechen last kreeg van oude spierblessure en zich daarom halverwe ge de tweede helft liet vervangen door Paulo Cesar, te moeten stellen. Gerson, het brein achter het Braziliaanse aan- valsspel, is een man. die vooral gevreesd wordt om zijn akelige "preciese diepte- Marokkanen boos op Van Ravens LEON Dc Marokkaanse coach Bla- goje Vidinic heeft na afloop van de wedstrijd Marokko West Duitsland verklaard dat de Nederlandse scheids rechter de tweede helft liet beginnen, terwijl de Marokkaanse keeper zich nog in de tunnel, die naar de kleedka mers leidde, bevond. Vidinic zei dat Van Ravens niet in de Marokkaanse kleedkamer had laten weten, dat de rust voorbij was. „Ik heb nog nooit zoiets gehoord", zei Vidinic over deze beslissing van Van Ravens. Vidinic was ook verbolgen over het feit dat Van Ravens bij de inspectie voor de wedstrijd van 't schoeisel, te kennen had gegeven dat de noppen van zijn spelers niet in orde waren. De coach verklaarde dat hij en zijn spelers de keuze maakten voor de noppen en dat het een onjuiste zaak was de spe lers te vertellen dat hun keuze fout was geweest. „Bovendien", zei Vidinic, „hadden de Duitsers dezelfde noppen en die werden wel in orde bevonden". SPORTTOTO DEN HAAG. De resultaten van voetbalwedstrijden, die meetellen vi sporttoto 46, zijn: RuslandMexico RoemeniëEngeland PeruBulgarije X BelgiëEl Salvador X Italië—Zweden X Tsjecho-SlowakijeBrazilië A.D.O.Anderlecht X Hannover '96—F.C. Twente M.V.V.Oerebro v KosiceHolland Sport X Hamburger S.V.—A.D.OX Union TepliceF.C. Twente X Zielina—M.V.V Brazilië heeft de eerste faze van het wereldtoernooi zonder twijfel de meeste opzien gebaard. Het fantasierijke spel van de Zuid amerikanen was voor de internatio nale voetbalwereld een openbaring. Pele (foto) vervulde daarin een hoofdrol. Gerson niet kunnen spelen, en daar zag het gisteren naar uit, dan betekent dat een ernstige handicap voor de Brazilia nen. Bovendien zal Zagallo zich onge twijfeld angstig afvragen, of zijn defen sie tegen de Engelsen beter voor de dag zal komen dan tegen de Tsjechen. Wel iswaar stond de Braziliaanse verdedi ging slechts een tegentreffer toe, maar de Tsjechen kregen gedurende de gehe le wedstrijd zeker nog drie a vier reëele kansen. Kansen, die gerenom meerde schutters als Hurst, Ball, Charl ton en Peters ongetwijfeld beter zullen Technisch superieur ook niet de sterkste zijde van de Italia nen, die wel technisch superieur waren aan de Zweden, maar uiteindelijk blij mochten zijn met de kleine zege (10). Italie's nationale held Gigi Riva in de kwalificatiewedstrijden de enige, die regelmatig voor de Azzüri scoorde had met talrijke pogingen de Zweedse doelman Hellmström te passeren geen succes. Waardoor het ene doelpunt, dat Walter Mandel delijk voor d( steld. „Omdat", zei hij, „er zo ve schrikkelijk slecht werd geschoten. Ri- in topvorm zou zeker vijf doelpunten Niet alleen Riva beantwoordde lan de verwachtingen. De Zweden bepaald optreden van Ove Kindvall, die nadat Nicolai een blessure had opgelopen in de verdediger van AC Milaan. Rosato, een oude bekende (van de duels Feije- noordAC-Milaan) als tegenstander kreeg. Kindvall praatte wel veel, presteerde met uitzondering van wegens buitenspel afgekeurd doelpunt niets. Toch blijven de Zweden hopen op hun 27-jarige koningsschutter. Ir ontmoeting met Uruguay en I krijgt de Feijenoorder de kans zie revancheren. Zweden acht zich dan ook nog lang niet uitgeschakeld. Terecht, want na het uitvallen van Rochi voor wie dit tournooi om het wei kampioenschap vrijwel zeker al einde is lijkt het favoriete elftal Uruguay aanzienlijk aan kracht te heb ben ingeboet. Uitschieter Over de werkelijke kracht van Westduitse elftal zal de zondag te len wedstrijd tegen Bulgarije wellicht uitsluitsel geven. Dat de Duitsers woensdag zoveel moeite hadden me als onbetekenend beschouwde Marokko moet op dit moment toch nog als reeds te stellen dat de Duitsers ditmaal geen vooraanstaande rol kun- spelen. Het was vooral Helmuth :r, die gisteren in Leon heftig werd bekritiseerd. De 31-jarige middenvelder Juventus uit Turijn, die halverwe ge de wedstrijd zijn plaats moest af- Eintracht Frankfurt's Jurgen Grabowski, zal, als het aan onze Duitse vakbroeders ligt in het verdere verloop dit wereldkampioenschap niet meer ik actie komen. Wolfgang Thiel van de sport-information's dienst uit Düsseldorf over Haller: „Wij hebben Helmuth Schön dikwijls genoeg gewaarschuwd Haller niet op te stellen. De man, wiens shirt na twintig minuten trainen aan voor stilstaand voetbal, hoort wereldkampioenschap niet thuis. Na de twintigste minuut heeft Haller totaal niets meer gepresteerd. Na rust kwam hij helemaal niet meer terug. Terecht, pas voetballen i n, dat Haller als trden beschouwd". Er werd meer kritiek aan het adres van de Duitse bonds-coach geuit. Waar om, zo vroeg men zich na de wedstrijd af, kreeg Held de voorkeur boven Löhr? En waarom werd niet Libuda, de snelle en getructe buitenspeler, maar Gra bowski na rust opgesteld? De Duitse pers noemde Schön gisteren een geluks vogel omdat hij het loon van de angst —welke bleek uit het spelen met een „ausputzer" tegen een zwak geacht te genstander niet behoefde te incasse ren en zo toch won. Maar, luidt de alles overheersende vraag in het Duitse kamp, hoe zal het verder gaan? Zal „unsere mannschaft" na deze demorali serende wedstrijd in staat zijn van de onberekenbare Bulgaren te winnen? Het Duitse optimisme „de kwartfina le bereiken we tendens bij de aankomst heeft, dat blijkt uit alles. Mexico stevige knauw gekregen. Verwacht wordt dan ook, dat Schön na de mislukte première tegen de Marokkanen een stevige bries door de Duitse ploeg zal lal en Jaap Dik. di« m op Zandvoort huldiging was d in de monsterrit LondenMexico zo succesvol in de bloemetjes gezet. Organisatrice van deze Nederlandse Autosportvereniging. „Tegen sterke teams spelen we veel beter MEXICO-CITY Het Belgische na tionale elftal ziet de morgen te spelen wedstrijd tegen Rusland met gemengde gevoelens tegemoet. Het Russische speltype ligt de Belgen niet. Dat bleek niet allleen in voorgaande twee ont moetingen tussen de nationale ploegen van biede landen. In 1967 Brussel en in 1969 Moskou. Rusland won beide keren Trainer Raymond Goethals heeft zijn maatregelen waarschijnlijk al getroffen. Het ligt voor de hand, dat hij zijn spelers opdracht zal geven de Russen te laten komen en met snelle uitvallen zal trachten de ijzersterke Russische defen sie te verrassen. Voor alles zullen de Belgen echter proberen een nederlaag stijgen hun kansen op een plaats bij de laatste acht behoorlijk. Immers, België beschikt toch wel over een zo sterke ploeg dat het bepaald niet hoeft op te zien tegen de ontmoeting met de Mexi canen volgende week donderdag. Eenzame spits ploeg op enkele plaatsen zal wijzigen. Om de verdediging sterk te maken wordt een tactische concept met vijf verdedigers en vier middenvelders ver wacht. Aangenomen wordt, dat Lam bert als eenzame spits zal fungeren. Lambert raakte woensdag weliswaar licht geblesseerd, maar hij was gisteren al weer bijna fit. Op het middenveld krijgt de jonge Anderlecht speler Mau rice Martens wellicht een kans. Of zijn clubgenoot Paul van Himst ook van de partij zal zijn was gistermiddag nog twijfelachtig. Van Himst bleek in de wedstrijd tegen El Salvador nog ver van zijn beste vorm te zijn verwijderd. Anderzijds is het niet waarschijnlijk dat Goethals de aanvoerder van zijn ploeg zal laten „vallen". Wilfried van Moer, voetballer van het jaar van Bel gië, is er van overtuigd dat hij en zijn teamgenoten het tegen de Russen kun nen klaren: „Hoe sterker de tegenstan der, des te beter spelen ook wij. Ik geloof stellig dat wij de Russen aan ART A TERME. De Italianen blijven de ritten winnen in de Giro, Eddy Merckx blijft ongenaakbaar leider in het algemeen klassement. In de zeventiende etappe bleek iedereen zich bij deze status quo te hebben neergelegd. Franco Bitossi won gisteren de zeven tiende etappe, van Lido di Jesolo naar Arta Terme, waarmee hij net als zijn Woensdag was Bitossi er slaagd de sprinters in het laE te van de etappe te verrass gelukte het hem wel. Op duizend meter voor de eindstreep sprong hij weg uit het peloton, nam enkele tientallen me ters winst en behield zijn voorsprong tot Met nog drie etappes te rijden is nog slechts de strijd in de Dolomieten in- terressant, niet wat betreft de eerste plaats overigens. Die is gereserveerd voor Merckx. Wel voor de positie achter de Belgische koning. Kandidaten voor de „troostprijs" blijven de Italiaan Fe- (Beig.). 5. Reybro Ronde van Oostenrijk SALZBURG De Oostenrijkse ren ners hebben in de zesde dit van de Ron de van Oostenrijk opnieuw hun kracht Midi Libre BEZIERS Jan Janssen heeft de tweede etappe van de Midi Libre van Nimes naar Beziers over een afstand van 191 kilometer met voorsprong gewonnen. Er waren in deze etappes drie bergen opgenomen. Er woei een stevige wind, die de renners bijzonder benadeelde. Jan Janssen, die in de eerste rit niet voluit zou hebben gereden en daarvoor nogal een voortreffelijke indruk en toonde een grootse vorm te bezitten. Hij ontsnapte enkele kilometers voor de finish uit het peloton en slaagde erin de geringe voor sprong, die hij had veroverd te behou den Populaires Amsterdam Amsterdamse stadionbaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13