ZAL VENETIË STERVEN De Danaiden bij winst hoofdklassers Franulovic en Kodes in finale Recipiërend Noordwijk ontving veel ballen VRIJDAG 5 JUNI 1970 LBIDSE COURANT SUSKE EN WISKE: TWEE TOFFE TOTEMS Omin !öin wrd\Uil mrt heet M om jeaiielnnnfne- Uil ie inheimrktplen mer vm iulo's en pestHar uit bekommert 2ichomde(ehimliapten, debejarden.ileohpe - school- aö den? Ij hunnen PfüL MATT MARRIOTTJHET DRAMA VAN CAT BAYOU LUCKY LUKE: Prikkeldraad over de prairie t„O^?eB0E. LEIDEN Morgen kan de beslissing vallen, welke twee ploegen zich plaatsen voor de hoofdklasse. Immers, als de Leidse ploeg de volle winst naar zich toetrekt, gaan De Danaiden en ZKC naar de hoogste afdeling. Afgelopen zaterdag versloeg ZKC reeds het Papendrechtse PKC met 6-5, zodat bij winst van De Danaiden a.s. zaterdag de wedstrijd De Danaiden-ZKC overbodig is. het RFC terrein in het kader van de Mani festatie C '70 Rotterdam. De wedstrijd begint om 14.00 uur en vindt plaats tijdens een internationaal jeugdtoernooi, dat om 11.00 uur start. De opstelling van De Danaiden zal ongewijzigd blijven t.o.v. de ploeg, die de titel binnenhaalde tegen Swift. Hoewel topscorei maakt derhalve de reis als Over de uitslag valt weinig te voorspel len. Desondanks tippen wij De Danaiden als favoriet, gezien hun techniek en conditie, twee sterke waj Leidenaren. Daartegenover kan PKC TENNIS IN PARIJS PARIJS Zeljko Franulovic en Jan todes hebben zich in het herenenkelspel geplaatst voor de cindstryd van de open enniskampioenschappen van Frankrijk De finale in het damesdubbel zal gaan tussen het Amerikaanse duo Billie Jean- King-Moffitt-Ros.y Casals en het Franse paar Frangoise Durr-Gail Chanfreau- Sheriff. „De Spartaan" in finale tegen Limburgs Helios LEIDEN Morgen gaat „De Spar taan" naar Simpelveld om daar uit te komen tegen Helios. Deze vereniging is daar in district Zuid kampioen gewor den, zodat wederom de finale zal gaan tussen Helios en Spartaan. De we'dstrijd begint om 6 uur 's avonds. De Spartaan komt in de normale op stelling uit: Arie Swagers, Arie de Bruin, Theo Sanders, Nico Faas, Dick v. 't Riet en Hans Kampenhout. Als coach gaat de heer Th. Brandt mee. Puskas trainer ATHENE De Hongaar Ferenc Pus kas, destijds een van de grote sterren van Real Madrid, wordt oefenmeester van de Griekse club er landskampioen van dit jaar, Panathinaikos. Puskas WEER of geen WEER terwijl boven Midden- en Zuid- Europa de luchtdruk relatief laag is. Zo bevindt zich nabij Polen een depressie, die daar het af- verandering gelopen etmaal op vele plaatsen tien tot twintig millimeter neerslag bracht. Ook boven Noord-ltalië en het Iberische schiereiland liggen storingen, die daar regen en on weer veroorzaakten, bij tem peraturen rond twintig graden. Tussen al deze storingen en het hogedrukgebied boven Scandinavië staat een oostelijke stroming, die vrij droge lucht naar ons land voert. Aangezien de storing boven Polen geleidelijk in betekenis af- het waarschijnlijk niet zal beïnvloeden wordt weinig verandering ver wacht in het huidige weertype. Vooruitzichten voor zondag: vrij warm tot warm met later kans op onweer. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: zes tot dertien: min. temp.: één tot zes graden boven normaal; max. temp.: twee tot acht graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Wppr in Npdprland Weer in Europa Trieo Noble en Acifit blijven bij elkaar AMSTERDAM. De voorgenomen scheiding in de sterke Trico Noble- Acifit amateurwielerploeg zal pas na afloop van dit seizoen tot stand komen. Dat besluit is door de heren Van Turen- hout en Vyth genomen op aandringen van de sportcommissie van de K.N.W.U. De breuk tussen deze Uvee sponsors („Maar er zijn geen moeilijkheden tussen ons", zegt de heer Vyth nadrukkelijk) ontstond tijdens de laatste Olympia- ronde door Nederland. Er werd toen gesuggereerd, dat de informatie na het wegkampioensohap voor de amateurs 20 juni gesplitst zou worden. Dat is voorkomen tijdens een bespreking, die woensdag in Den Haag werd gehouden. Beide sponsors hebben daarbij te ken nen gegeven volgend jaar ieder apart met een wielerploeg te willen doorgaan. De betrokken renners (14) zullen aan het eind van dit seizoen zelf kenbaar mogen maken naar wélke ploeg zij over willen gaan. „Zal zij sterven? Ik k geloven. Zij is synoniem met fantasie, met poëzie, met liefde. Als zij zou lijk. Het is de 46-ja. zende Renato Padoan geldt niet nde de stad Venetië. Dottore Padoan mag zich hoofd van de Monumentenzorg noe men in de streek, die zich uitstrekt van de Oostenrijkse grens tot aan de Po en beheert aldus het niet geringe stedeschoon van 550 gemeenten. Een bewaarder van cultuur en historie noemt hij zichzelf. Een man, die voor menselijkheid en leefbaarheid moet zorgen in deze eeuw van industralisatie, snelheid, materialisme. Een korte pauze voor stilzwijgend applaus. Dan wil hij zij grote kopzorg kwijt. Venetië, het kostbaarste hem toevertrouwde goed, gaat naar de knoppen. Het brokkelt af. Het bladdert, het scheurt en zakt in elkaar. Daarom is hij ook naar Neder land gekomen. Hij houdt lezingen, compleet met dramatische dia's van het verval. Hij wil praten met restauratie- Architect Padon vecht tegen water siliconen, silicaten worden bewerkt. De behandelde delen breken af. Er is nog geen goede methode gevonden. ;eldhouwwerlcen, die in bevordert, verhardingsmiddel kunnen silijk die leegzuigen. Mijn vrienden de che mici bestuderen momenteel deze pro blematiek". 150 historische kerken telt Vènetië, 500 paleizen, 400 bruggen over de 150 kanalen. „Maar vooral" zegt dottore Padoan, „telt Venetië 3000 calli dat zijn smalle doorgan- de de stedeschoon, DE RAMP De dogenslad eilandje: aal al sinds de achtste wezen op een handvol de Adriatische kust, svërbewoners hun heil zochten, toen eerst de Hunnen onder Atilla en vervolgens de Longobarden het op hun have NOORDWIJK Aan bullen zul voor lopig geen gebrek meer zijn bij de voet balvereniging „Noordwijk". De recipië- rende vereniging kreeg in hotel ,JJe Zeeleeuio" in Noordwijk een grote hoe veelheid leer aangeboden. Overigens werd de receptie vun het in de tweede klasse B van het zaterdagvoetbal kam pioen geworden Noordwijk niet druk bezocht. Zo ontbraken clubs als ARC en' Rijns- burgse Boys. Namens Quick Boys sprak voorzitter W. Schaap en namens Kat wijk voorzitter van Duijn. Evenals loco burgemeester De Goes wezen zij niet in de eerste plaats op de verovering van deze titel, als wel op het feit dat Noord wijk deze prestatie voor de vierde maal in tien jaar leverde. Misschien is dat wel de oorzaak van de geringe interesse nog aa'nwezig de belangea- Noordwijk, SJC, Ter Leede en Spel. Lisse) in het hotel aan de boulevard. Maar al mag het dan allemaal op een overigens aantrekkelijke traditie gaan lijken, het succes van trainer Ben van Duyl, die voor zijn 15e seizoen bij de roodwitten staat, is er niet minder om. Voorzitter J. van Nes van Noord wijk dankte daarna vooi de vele woor den en wenste aanvoerder Marcel Kui pers en zijn mannen succes toe in de slopende nacompetitie waarin Nonrdwyk het tot dusver niet bijster indrukwek kencl heeft gedaan. Na dit officiële ge deelte werd op de muziek van een jeug dig trio gedanst. Jeugdtoernooi in kader van manifestatie C'70 Op 6 en 7 juni organiseert de afdeling Rotterdam van de KNKB een aantal korfbalaktiviteiten in het kader van de manifestatie C'70. Op zaterdag 6 juni internationaal jeugdtoernooi, waaraan ploegen uit Engeland, België, de vyf Voorts wordt na de promotiewedstrijd De Danaiden-PKC een wedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende teams van de C.K.B. en K.N.K.B, (zaterdag- afdeling). Zondag 7 juni wordt om 12.00 uur het jeugdtoernooi voortgezet, waar in om 14.00 uur de interland Nederland- België op het programma staat. Eigen lijk wordt de interlandwedstrijd gehou den ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afd. Rotterdam. hadden. Lang bleef dat hier niet verder bezongen hoeft worden, ongerept, als we tenminste de Amerikaanse toeristen van de laatste eeuw even wegdenken. Toen kwam de ramp. „Venetië is aan de rand van het water opgerezen", declameert dottore springvloeden optreden en het water niveau in het algemeen blijft stijgen, is de stad langzamerhand in het wa ter komen staan". Hij illustreert het met komische dia's van Venetianen, die zich vii houten vlonders over een kabbelend San Marcoplein reppen. De oorzaak? „Daarover wordt nog enige oorzaak het dalen van de bodem is als gevolg van het feit, dat de bewoners van de stad voor privé- en industriële doeleinden het zoete water uit de onderste lagen weghalen, zodat de grond inklinkt. Anderen zeggen, dat het smelten van de ijskappen op de Noord- en Zuidpool het verschijn sel veroorzaakt. Weer anderen steken een beschuldigende vinger uit naar de mens zelf. die de vorm van de lagune heeft veranderd door de voor de kust liggende wadden ten bate van de in dustrievestiging bi.i de vaste wal le trekken, zodat Venetiës natuurlijke waterkering verdween zonder dat er een kunstmatige voor in de plaats kwam. Tenslotte schijnt het feit mee te spelen, dat er ten behoeve van de grote olietankers een diepe vaargeul door de lagune is gebaggerd hei kanaal van Madamocco waardoor de zee veel makkelijker dan vroeger kan penetreren ZIEKTE VAN DE STEEN Hoe het ook zy, Venetië is met zyn voe ten in het water komen te staan cn de gevolgen waren desastreus. De muren van de gebouwen, die van baksteen zijn, al dan niet bekleed met marmer, zogen het zeewater op tot een hoogte vaD drie. vier meter. De stenerf kon den daar niet tegen cn werden krui melig. Maar ook van een andere zijde kwam het gevaar opzetten. De kwalij ke dampen, die het industriegebied Margera uitbraakt en de uitlaatgassen van de duizenden motorboten die dc gondels zijn komen verdringen, zetten zich als zware korsten af op Venetiës „Het is niet alleen dottore Padoan droef, /.Het zaakt ook de ziekte van de steen. Veel gebouwen en standbeelden in de stad poreus. De aanslag van de walm ont- treedt verzwaveling en, met hun kleine, schilderachtige huizen, architectonisch van byzonder groot belang. De calli zijn de verbin dende stof tussen de grote paleizen" TIENJARENPLAN Heel dit marmeren erfgoed staat te schimmelen en te rotten. Wat te doen? Dottore Padoan: „Vorig jaar is een door de regering opgesteld tienjaren plan voor de restauratie van Venetië in werking getreden. Er zijn honder den miljoenen mee gemoeid hoe veel weet ik niet; die gegevens liggen in myn bureau in het Dogenpaleis. De Unesco helpt mee. Er is particuliere hulp. De Kerk van de Genade is opgeknapt met behulp van een kerst kaartenactie in Frankrijk. Aan de restauratie van de Kerk van dc Ma donna van de Moestuin heeft de En gelse ambassadeur in Rome meebe taald, omdat hij zo van het gebouw hield. In dit laatste geval hebben we alle buitenmuren tot een hoogte gaan afbreken. Er vor- op. Stukke men zich kleine stalaktieten. De che mici zoeken naar een medicijn voor de stenen van Venetië, maar hebben die nog niet gevonden. De ervaring heett geleerd dat de uitwerking eer der ongunstig dan gunstig is. wanneer liet door ei-hardingsmiddel worden opgezogen. Bij de Kerk van Maria van de Wonderen konden we het marmer niet van de muur krijgen, zodat we een andere methode moesten toepassen. Om het zeewater te stuiten hebben we dwars door de muren heen een insnijding geboord en die opge vuld met een kunsthars. Het vervelen de is, dat het water in Venetië niet alleen van onderen komt, maar ook van boven. De lucht is er vooral in de lente en de zomer verzadigd van vocht, dat de gebouwen binnendringt en in de vorm van condens neerslaat op koude oppervlakten zoals marmer en beeldhouwwerken. Daarom moet er in alle gebouwen een verwarmingssy steem komen, zoiets als de voorruit- verwarming in uw auto". GEEN ROTTERDAM! Vorig jaar werden een tiental histori sche gebouwen gerestaureerd. Dit jaar hoopt men hetzelfde aantal te halen. Ze kunnen voorlopig nog vooruit, in binnenhouden? Zullen dc motorboten in de kanalen ophouden, hckgolven achter zich aan te slepen, die de muren van de paleizen ramcien? Over de laatste vraag is dottore Pado an pessimistisch. „Er geldt", zegt hij, „op het water een snelheidsbeperking, maar waar halen we de politie van daan, om de waterpiraten te betrap pen?" Noch is zijn hoop in bange dagen op de medewerking van de industrie gesteld „Er zijn protestde monstraties geweest. We willen van Venetië geen Rotterdam maken. Het evenwicht in de lagune is een delicate zaak. Maar het heeft niet geholpen. Men blijft droogleggen en uitgraven ondanks de waarschuwing van met name Nederlandse deskundigen, dat men op moet houden totdat men pre cies weet, wat men aan het aanrich ten is. Er ontstaan steeds nieuwe draaikolken en stromingen Het oude netwerk van kanaaltjes is uit zi.in natuurlijke balans gebracht Er is nu een voorstel aangenomen om sluizen le bouwen in de drie mondingen v an het Lido. Misschien zal dat de oplos sing zijn".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11