Reuze-overwinning kabouters Van varkenskot tot comfortabel ver blijf Gemeenteraads verkiezingen Wijang in-t-kuipje. Mogelijk kabouter wethouder in Amsterdam Felle aanval op Powell NEDERLAND HEEFT EVENVEEL VARKENS ALS FIETSEN Vechtpartijen in Haarlemse ree htzaal Giuseppe Ungaretti overleden lA/rv UERDAG 4 JUNI 1970 LETDSE COURANT PAGINA 5 (Van verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Misschien worden de Kabouters wel Reus Knolleneus, zei gistermiddag een Amsterdammer filosofisch. Hij had althans gezien binnen de hoofdstedelijke politieke verhoudingen gelijk. Een paar honderd leden van Oranje Vrijstaat, in vergadering rond het Lieverdje op het Spui bijeen, becijferden dat zij waarschijnlijk op vijf zetels in de raad konden rekenen en mogelijk zelfs ook op een wethouderszetel. Namens de Haagse Kabouters, die twee raadszetels veroverden, verklaarde C. A. Schuckink-Kool, dat de Oranje Vrijstaat het desondanks voornamelijk houdt op buitenparlementaire acties. bouters in de raad zullen komen. „Zeer hoog zit ons Kabouters de milieuveront reiniging en 'het ongelimiteerde maandag pas beslist wordt welike Ka- Sohuckink-Kool, die als tweede op de Kalbouterlijst staat, zei dat aanstaande Amsterdamse Kabouters rustig opgevat. Het gerucht, dat men de overwinning zou gaan vieren met het kraken van een pand, wees Qppenkaibouter Roel van Duyn van de hand. „Wij houden het op het uitdelen van feestmutsen aan de be langstellenden die hier staan te dringen". Wat hij met zijn fractie straks in de raad gaat doen, weet hij al. „Buiten parlementaire actie voeren". In een analyse van de stembusuitslag komt Oranje Vrijstaat tot de conclusie, dat het ontbreken van een werkelijk welzijnsbeleid de Amsterdammer ken nelijk heeft aangesproken. „Provo moest het destijds hebben van de onrust rond om het huwelijk van Beatrix en Claus en het autoritaire optreden van burge meester Van Hall, was de algemene mening op het Spui. „Wij stellen veel belangrijker zaken aan de orde, zoate de woningnood, het verpesten Grapje? Is de electorale voorkeur voor Oranje Vrijstaat, waarvan zelfs de P.S.P.het slachtoffer is geworden, een grapje? De gevestigde politici in Krasnapolsky kauwden lang en moeilijk op deze voor hen onverteerbare brok. Amsterdam voelt zich nu eenmaal aangetrokken tot het anarchisme, opperde de één. Am sterdam is nu eenmaal ludiek, meende derde. Groot was gisteravond de vreu by de Amsterdamse kabouters, vreugde uitte zich rond ..Lieverdje" op het Spui, dat kaboutermuts en andere versierin 1''ceg, terwijl., uit een zolderven wet grote letters het woord Oranje Vrijstaat zelf zocht het ln een andere verklaring: „Wij hebben de ge voelige snaar geraakt. Wij beloven de geen mooier stadhuis en geen duurdere flats wij beloven ze wat ze primair willen hebbenmet name wat de jeugd wil hebben. Leef- en speelruimte, gezond eten, gezond werken. Als we, om dat te bereiken, huizen kraken, bak fietsen het spitsuur insturen en macro- biologisch voedsel op de markt brengen, krijgen we sympathie, ook van ouderen, diie zich altijd de slaaf hebben gevoeld van onze consumptiemaatschappij. En het optreden tegen de Damslapers dat pikken een heleboel mensen niet. Die vinden het prachtig dat wij als repre saille de stoel van Samkalden uit het gemeentehuis hebben gestolen". WILSON BEZORGD LONDEN (AP) De Britse minister •resident Harold Wilson maakt ziel rnstig zorgen over de bijzondere feil lanval, die in een verkiezingsrede i edaan op de conservatief Enoch Po De minister voor technologie hony Wedgewood Benn, verwet veil zijn „fanatieke rassenpolitit An- gehesen dezelfde is als die welke boven Dachau en Bergen-Belsen had Op zijn frontpagina schrijft de Sun: „Verbazingwekkende aanval op Enoch". Uit het artikel kan worden opgemaakt, dat Wilson de tekst van Benn's rede niet van te voren heeft gezien. De Daily Mirror besteedt veel aan dacht aan het feit. dat een groep van veertig „Skinheads" herrieschoppers met kaalgeschoren hoofden en laarzen met stalen punten tijdens een verga dering in de Midlands vrijwillige de bescherming van Powell op zich geno men had. De jongens omringden Powell zetels in de wacht slepen. Het „kraken' van huizen schijnt bij de Amsterdam mers aan te slaan. Of die „Kabouters" zich in de toekomst weten te handha ven, is een zeer grote vraag. De kans is groot dat het hier gaal om een ludiek verschijnsel van tijdelijke aard Duidelijk is gebleken dat de combina ties van zowel confessionele partijen als van linkse oppositiepartijen nog steeds geen doorslaand succes blijken. Beide combinaties verliezen opmerkelijk ten opzichte van de raadsverkiezingen van 1966, toen de opkomstplicht nog be stond. Het verlies in vergelijking met de Statenverkiezingen van maart 1970 is weliswaar veel kleiner, maar daarbij moet bedacht worden dat het grote aantal wegblijvers mede demonstratief is voor de afkeer van de oude, gevestig de partijen. Het is nog te vroeg om uit het onvoldoende succes voor de combi naties conclusies te trekken voor de wijze waarop zij zich voor de Kamer verkiezingen van 1971 zullen opstellen. De grote confessionele partijen zullen in ieder geval afzonderlijk die verkie zingen ingaan. Het is te verwachten dat ook de partijen in het PAK gescheiden zullen optreden. PAK Opmerkelijk is dat de christelijke combinatie beter uit de bus komt dat hét PAK, wanneer men de Uitslagen vergelijkt met die van maart. De chris telijke combinatie boekt dan zelfs 0,8 percent winst. Het PAK daarentegen gaat met 2,6 percent achteruit. Dit bleek althans uit een totaal overzicht van 165 vergelijkbare deze 165 gemeenten 0.2 percent achte ruit. Van de regeringspartijen is zij de enige die winst boekt ten opzichte van de raadsverkiezingen 1966. De van de PvdA afgescheiden socia listen DS '70 namen slechts in tien gemeenten aan de verkiezingen deel. De meeste aandacht ging uit naar hun eventuele succes in Eindhoven, de bakermat van DS'70. De politieke lei der van deze socialistische splinter, de Eindhovense wethouder Van Stuyven- berg, behaalde daar 5.6 percent van de slaagde er niet in het Tegenvaller :r Gromiko in gesprek met de echtgenote van zijn Franse collega, mevrouw Schumann, tijdens een diner hem ter gelegenheid van zijn bezoek aan Frankrijk aangeboden. Frankrijk geeft Rusland nul op rekest PARIJS (AP) De Sovjet-Unie heeft van Frankrijk nul op het rekest gekre gen wat betreft twee projecten: Franse blagefabriek van vrachtwagens en fi nanciering van een kopermijn in Sibe rië, waar veel erts Ln de grond zit. Over deze zaken hebben gisteren de Sovjet-minister van Buitenlandse Za- de 1 zich i ntal i raadsverkiezingen deel, evenals de PPR. Op vele plaatsen doet D '66 haar intre de in de^ gemeenteraad. Ten opzichte de democraten weinig reden tot vreug de. Integendeel, er was sprake van een teruggang die een vrij algemeen beeld i radikaien niet zelfs i opmerkelijk goed wist te hand haven. Dit was nog meer het geval met de AR-partij, die ten opzichte van de raadsverkiezingen in 1966 ongeveer ge lijk bleef. De communisten kunnen tevreden zijn. In Amsterdam, waar hun partijge noot Verhey wethouder is. gingen zij maar liefst drie zetels vooruit, van 6 naar 9. Ook in Groningen, waar sta kingsleider' Fré Meis in de gunst staat, ging de CPN flink vooruit. Hun winst is vermoedelijk voor een belangrijk deel te danken aan het verlies van de PSP. Waarschijnlijk hebben ook de pacifisten hun goede tijd gehad. In enkele grote steden, zoals Amsterdam en Den Haag, heeft de PSP veren moeten }ateh ten gunste van de Kabouters. (ADVERTENTIE) Yale Glee Club met vrouwenkoor in Holland Festival DEN HAAG De Yale Glee Club rWÏM Wie het beroemde mannelijke studentenkoor I i_ zijn dirigent Frnnn Hrgth. v.n ff J KOOpt I„e University te New Heven, Conner- U7'/ fruit ticut, dit jaar voor het eerst gecombi- I J neerd met de Yale Women's Chorus, zal pWeVetl van 17 tot 22 juni een tournee doo- 'an het Nederland-Amerika Instituut in de Kloosterkerk in Den Haag. Voorts geven zij concerten in Amsterdam, Amersfoort en Enschede. Genoot de Yale Glee Club ook hier te lande al een bijzondere reputatie als mannenkoor, thans wordt zijn klank nog verfijnd dooi toevoeging van het vrouwelijk element. Het is namelijk het eerste jaar, dat aan Yale College vrou welijke studenten zijn toegelaten, die al spoedig een meisjeskoor onder leiding van Bruce E. More oprichtten. Voor deze tournee is het Yale Koor samenge teld uit 26 mannelijke en 21 Hun programma omvat werken van Europese en Amerikaanse componisten: Morley, Lotti. Di Lasso, Kodaly, Britten, Hindemith, Heath, Thompson, en Negro Spirituals. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel (ADVERTENTIE) kennismakin 58ct Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkas Nixon tevreden over actie in Cambodja WASHINGTON (Reuter) President Nixon heelt de Amerikaanse inval in Cambodja betiteld als de „meest succes rijke operatie van de hele Vietnamese oorlog". Hij deelde het Amerikaanse volk in een televisietoespraak mee, dat alle belangrijke militaire doeleinden in Cambodja waren verwezenlijkt. De hoeveelheid communistische wa pens, munitie, andere uitrusting en voedsel die daar vorige maand was buitgemaakt, was volgens hem bijna gelijk aan die welke het vorig jaar in Cambodja zullen worden teruggetrokken. Tegelijk waar schuwde hij opnieuw dat hij krachtige en doeltreffende maatregelen zal nemen als de communisten zijn programma voor een regelmatige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam in gevaar zouden brengen. May Eardley-W ilniot overleden LONDEN (AP). Miss May Eaidley- Wilmot, schrijfster van de woorden van het wereldberoemde liedje „Little gray home in the west", is gisteren, na een Zij ziekbed, in de ouderdom te Londen overleden. ■kocht de tekst van hel liedje i •ijf pond sterling. Hel liedje met muziek van Hermann Lohr, werd een wereldsucces. Hoewel zij nog voor vele andere liedjes de teksten schreef, kreeg geen daarvan zo'n wereldfaam als Export enorm toegenomen UTRECHT :oeger bijkoi heid gezien, over die tijd heen. Nederland produccei/t per jaar zo'n zeven miljoen varkens, evenveel als er fietsen zijn in ons land. Vorig jaar exporteerden we voor 1,9 miljard gulden aan vee en vlees waar een waarde van 400 miljoen gulden aan import tegenover stond. Het netto- exportcijfer bedroeg dus 1,5 miljard gulden, waaraan de varkenshouderij 650 miljoen gulden bijdroeg. Voor dit bedrag gingen levende varkens de buikspek! alsmede slachtafvallen. Bo vendien droegen de varkens hun deel bi.: aan de 515 miljoen gulden aan vleeswaren die de grens passeerden. Zo bekeken is het niet zo vreemd dat dit jaar in Utrecht van 4 tot 6 juni extra aandacht is geschonken aan de kapitale waarde die het varken voor onze economie is gaan betekenen door de Varuva, de eerste vakbeurt: voor de varkenshouderij in de Jaar- varkens voort. Ook menige Nederlan der weet een smakelijk varkenslapje te waarderen. Dat blijkt uit het toe genomen verbruik per hoofd De Nederlandse varkenshouderij heelt slagvaardig gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de EEG bleek te bieden toen het handelsverkeer in varkensvlees binnen de Europese ge meenschap geheel vrij werd. Dat was op 1 juli 1967. Vorig jaar stuurde Nederland 900.000 geslachte varkens naar Frankrijk en bijna pe WHHH ter niet onvermeld te blijve; Duitsland ging 27 500 ton, na; 20.000 ton en naar België en burg 7.000 ton varkensvlees m Bovendien kocht België nog c 30.000 levende slachtvarkens. BEZETTERSPROCES belzinnig aan dal de van bijkomstigheid in drijven hoofdzaak op de zandgronden. Binnen een men senleeftijd hebben de landbouwbedrij ven daar een ingrijpende ontwikkeling te zien gegeven. Van bedrijven die zich voornamelijk op zelfvoorziening toe- Om: oort groot aantal gemengde bedi belangrijke bron van inkomsten ge worden. In samenhang daarmee nam de mengvoederindustrie een grote vlucht Het duurde tot 1958 eer zich een geheel ander patroon begon af te tekenen. De EEG veroorzaakte een ingrijpende wijziging in de afzet De baconexpert naar Engeland verviel en in plaats daarvan werd Frankrijk de belangrijkste afnemer van Nederland se varkens. Er kwamen toen bedrij ven. waar de varkenshouderij hoofd zaak werd. Voordien placht men van een groot bedrijf te spreken als er zo'n honderd mestvarkens werden ge houden. Nu kwamen er echter schu ren voor met 300 en meer dieren. Kortom, bedrijfsvergrotingen en speci- dedei achtwoorden die de boei de oren klinken. Onder de druk der nstandigheden ging de ontwikkeling i 1958 snel. Sinds 1958 is het aantal nkens in Nederland bijna verdub- ïld en het aantal bedrijven met var kens is bijna gehalveerd. Met het groter woéden van de bedrij ven is er ook een splitsing ontstaan tussen fokken en mesten. Een aantal varkenshouders legde zich geheel toe op de fokkerij, anderen concentreer den zich op het mesten. Maar bij verdere groei duikt toch hier en daar de neiging op om beide activiteiten op een bedrijf te verenigen. De aller grootste bedrijven streven ernaar de produktie van fokmateriaal in eigen hand te houden teneinde meer zeker heid te hebben omtrent de kwaliteit van de biggen en onafhankelijk te zijn van de fokker. In ronde cijfers kan gesteld worden, dat er elfduizend bedrijven zijn waar fokken en mesten wordt beoefend op 39.000 bedrijven worden uitsluitend mestvarkens ge houden en op 41.000 tend fokvarkens. Varkenskot zijn een dwingende eis geworden. Het heeft lang geduurd eer men de nood zaak van ingrijpende hygiënische maatregelen inzag. Misschien is dat te wijten aan het robuuste beeld dat het varken biedt. Bovendien: Vieze var kens worden vet. zegt het oude spreekwoord, en al is het streven er tegenwoordig niet naar om vette var kens te krijgen, het spreekwoord leeft toch nog in menig geheugen. Onbe wust wordt waarschijnlijk daarom was 82 Jaar oud- van een varken een bijzonder groot weerstandsvermogen tegen ziektekie- i uitslui Daaraan mankeert natuurlijk wel het oen en ander Het hedendaagse var ken is een delicaat schepsel, dat door wetenschappelijke fokmethodes uitne mend geschikl geworden is voor de vleesproduktie Het wordt in uitge kiende stallen gehouden, die zodanig zijn ingericht dat het dier er comfor tabel verblijft en de mens er zonder overbodige inspanning zijn arbeid lean HAARLEM Een hoedje was giste ren de directe aanleiding tot vechtpar tijen in de Haarlemse rechtszaal. Hier werden de eerste processen gevoerd te gen de bezetters van de Katholieke Pedagogische academie. Een der ver dachten, de student Boekei, verscheen met een hoedje op voor de balie. Hij weigerde op herhaaldelijk verzoek van de politierechter het hoofddeksel af te zetten en wees daarbij op de petten van de parketwachters. Een van de agenten sprong toen op de verdat' af en er ontstond een vecht, artij. Door vier par ketwachters werd de verdachte toen naar zijn cel gesleept, waarbij herhaal delijk klappen vielen. De rechter ver zocht daarop de zaal te ontruimen. Hieraan moest ook politie te pas komen omdat het publiek, merendeels studen- srleden, Ungaretti Miljoenen Italianen hebben Ungaretti voor het laatst gezien in de televisiese rie Ulysses" die gemaakt is door Carlo Ponti, welk- serie door Ungaretti werd ingeleid. De dichter werd geboren in Egyote, had schoolgegaan in Parijs en onderwezen in Brazilië, het land waar hij enkele zijner bekend-te werken heeft geschreven. Meer dan 50 jaar lang heeft Ungaretti, meer dan welke andere levende Italiaanse dichter ook, de belangstelling van het publiek geno ten, door zijn stijl die simpel en recht streeks was. een ijl die hem van alle andere tijd- en vakgenoten onder-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5