LEGER HEEFT STEM IN DE ETHER NODIG Eaid&cQowïant antenne PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 JUNI 1970 Weinig vrolijks ondanks het kabouterfeest 1I/EINIG verrassingen biedt de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen als we ze testen aan hun algemeen- politieke betekenis. Een beetje opmerke lijk is de nog grotere onverschilligheid van de kiezers; de verwachting was logisch, dat stemgerechtigde burgers voor de gemeentepolitiek wat meer belangstel ling zouden hebben dan voor de provin cie, maar dit blijkt een illusie te zijn geweest. Spectaculair ls natuurlijk het succes van de kabouters ln de meeste plaatsen, waar ze op hun manier georganiseerd aan de stembusstrijd hebben deel genomen. De kans zit erin, dat dit stimu lerend gaat werken op de parlements verkiezingen van volgend jaar, maar dat *al dan vooral ten koste gaan van de restanten van wat eens het bolwerk van de heer Koekoek scheen te worden en van de winstkansen voor D '66 en andere linkse partijen met uitzondering van de •ommunisten. Het derde feit, waaraan niet getwijfeld kan worden, is dat voor het overige de politieke tendens die uit de cijfers van de Statenverkiezingen bleek, zich voort zet. De christen-democratische partijen zijn in de éne gemeente in drie maanden wat vooruitgegaan, elders wat terug gelopen; meestal houdt het een en ander verband met het al dan niet optreden van puur plaatselijke lijsten. Het Progressief Akkoord blijkt nog wat minder een succes te zijn en de enorme sprong die D '66 had gehoopt te maken, is een gewone sprong vanuit de positie in 1966 en niet eens een sprongetje als men de afstand tussen nu en maart gaat Dubbele bril BELANGSTELLENDEN die het gister- avond in de huiskamer volgehouden hebben om de hele avond naar de ver- kiezingsdienst van de NOS te kijken of te luisteren ook een paar uur was trouwens voor de volgende conclusie al voldoende zullen zich bij vele sprekers en politieke tolken weer vrolijk hebben kunnen maken over de dubbele bril waarmee gewerkt werd: één om voor de eigen groep de plezierige onderdelen van een analyse te benadrukken en de andere die vooral de onplezierige kantjes bij politieke tegenstanders vergroot. Maar allemaal tezamen zullen ze moe ten erkennen, dat er evenmin als op het moment van de Statenverkiezingen ook zelfs maar enige aanzet voor politieke duidelijkheid is. D '66 heeft van vele kiezers de uitspraak gekregen, dat ze geen vertrouwen hebben in het bestaande politieke bestel, maar slechts een klein deel hiervan heeft getuigd wel in het „credo" van Gruyters en Van Mierlo te geloven; de anderen stemden of ludiek, uiterst links, uiterst rechts, of gingen helemaal niet naar de stembus. We hebben midden 1970 de vrees, dat het komende jaar de splintermanie niet meer ongedaan gemaakt zal kunnen wor den en dan blijft de grote vraag, of en hoe men de thuisblijvers zal kunnen overtuigen dat ze aan de volksuitspraak moeten gaan meedoen. Woensdagavond heeft drs. Den TJyl op 'n gegeven moment gesuggereerd dat volgens ervaringen in het buitenland zonder stemplicht een percentage van ongeveer 30 bij de thuisblijvers een normale zaak is. Leggen de P.A.K.-partijen en de chris ten-democratie zich bij dit feit neer? Of zullen de socialisten c.s. gaan inzien, dat hun scherpe afzet tegen de zich gestadig vernieuwende christen-democratie noch politieke duidelijkheid, noch een regeer- baar Nederland zal opleveren? Zorgwekkend TTEN niet zo rooskleurige conclusie van maart j.l. moeten we na de gemeen teraadsverkiezingen helaas ook herhalen: de positie van de christen-democratie in de stedelijke agglomeraties van de Rand stad is moeilijk, om niet te zeggen zorgwekkend. Dit zal bij het kiezen van wethouders nog de nodige problemen kunnen scheppen. De K.V.P. en de twee grote protestants- christelijke partijen zullen in deze agglo meraties een veel krachtiger beleid moeten gaan voeren en hun vernieuwing anders aanpakken dan het laatste jaar gebeurd is. Met de stabilisatie en hier en daar zelfs lichte verbeteringen die ver geleken bij de Statenverkiezingen ge constateerd kan worden, mag men geen genoegen nemen. Taken die hieraan verbonden zijn, mag men niet hoofdzakelijk aan Kamerfracties en landelijke partijbesturen overlaten. Juist omdat vooral in de Randstad agglomeraties passief blijven en al dan niet ludieke gelegenheidspartijen zo'n stempel gedrukt hebben op de dag van de 3de juni 1970, moet de christen democratie daar nu radicaal wakker wor den. Het is er de hoogste tijd voor! Subsidie bij te duur wonen MINISTER Sohuts beschikking voor aanvullende huursubsidie is een be langrijke stap op de weg om algemene ■ubsidie op bepaalde woningen om te zetten in een huursubsidie aan individuele bewoners rechtstreeks Er zijn verschillende redenen om te mogen verwachten dat deze methode sociaal beter zal werken dan algemene huursubsidies op bepaalde soorten wóning^j^ont de. RraJtfjjjc, .van dft woningnood en het huisvestingsbeleid hebben uitgewezen hoe om doorstroming ibe bevorderen en om de woningzoeken den met kleine inkomens te kunnen hel pen er een meer bindende relatie komen moet tussen huur en inkomen. In de nieuwe beschikking zullen ver schillende gegadigden voor het sub si die stuiten op de bepaling dat alleen in aanmerking komen de huurders van gesubsidieerde woningen die de laatste tien jaar gebouwd zijn. Wonen er dan geen mensen met een krap inkomen en een huur die meer dan vijftien procent van hun belastbaar inkomen bedraagt? Principieel is deze beperking een beetje merkwaardig, maai- ze vloeit ualt de niet al te mime middelen waarover de over heid tihans voor deze bijstand beschikt en mogelijk ook uit hel voornemen om straks de individuele huursubsidie tot het fundament van het sociale huis vestingsbeleid te maken. In het tweecie halfjaar moet blijken of in haai' beperkte opzet de nieuwe beschikking al aan haai- doel beant woordt. of ze misschien hier en daar „doorstroming" tot gevolg heeft, en of de administratieve uitvoering vlot lopen Minister Schut zal goed eraan doen de praktijk van zijn nieuwe maatregel ook kritische en statische te laten onder zoeken. Dan komt er zeker ook meer duidelijkheid over de maatregelen die er op deze zullen moeten volgen. Noodzakelijk werk voor „één wereld" CONFRONTEER twee feiten met elkaar en onze samenleving moet nogmaals een beschamende conclusie trekken. Wanneer twee of drie astronauten naar de maan vertrekken, functioneert een wereldwijd net om de kleinste afwijkingen in hun programma te ontdekken en wanneer er iets mis dreigt te gaan, schakelt dit net van waarnemen onmiddellijk over op zoveel mogelijk hulD bieden. Wanneer er in het Zuidamerikaanse land Peru tienduizenden mensen om het leven komen door een aardbeving, duurt het dagen vóór onze samenleving enig inzicht heeft in de omvang van de ramD. Dit is niet de eerste keer, dat dit voor komt; we hebben met een zekere regelmaat van natuurrampen in Zuid- Amerika, Azië en Afrika moeten ver nemen, waarbij mede slachtoffers ge vallen zijn, doordat de hulpverlening te laat op gang kwam. Hoewel op wat mindere schaal zijn we ook in Europa al enkele malen gecon fronteerd met het gebrek aan uitgebreide hulpdiensten, die onmiddellijk in actie kunnen komen: grote mijnrampen, aard bevingen, overstromingen (onze eigen catastrofe van 1953 bijvoorbeeld). Er wordt bij herhaling gepleit voor een sterk V.N.-leger, dat de wereldorganisatie in staat zou moeten stellen om bij drei gende conflicten krachtig te kunnen in grijpen om de vrede te bewaren of te herstellen. Minstens evenzeer nodig is een mon diale hulporganisatie, die permanent ge reed staat om met de grootste spoed in te grijpen daar waar hulp op nationale basis niet voldoende di-eigt te zijn. Dit lijkt ons noodzakelijk werk voor deze generatie: Peru is hiervoor het zoveelste bewijs. (ADVERTENTIE) HKK heeft plan aankoop kunst Congresgebouw DEN HAAG De gemeente 's-Gra- venhage heeft onlangs een bedrag van 300.000 gulden (verdeeld over 6 jaar lijkse termijnen van 50.000 gulden) be schikbaar gesteld voor het financieren Britse priesters: open gesprek over celibaat LINTON (KNP) De eerste nationa le Engelse priesterconferentie (Yorkshi re) pleit voor het openen van een dis cussie over de celibaatsproblematiek. nadat over dit onderwerp eerst studie en onderzoek gepleegd zijn. De Engelse priesterconferentie is afgelopen maan dag begonnen en wordt bijgewoond door 83 gekozen afgevaardigden uit alle leeftijdsgroepen van de Engelse pries ters. van kunstaankopen en kunstopdrachten ten behoeve van de verfraaiing van het Nederlands Congresgebouw. De Haagse Kunstkring heeft in een schrijven aan B. en W. der gemeente 's-Gravenhage een voorstel gedaan ten einde op demo- I cratisclie wijze te komen tot de beste ding der gelden. In dit voorstel wordt de inspraak der I beeldende kunstenaars zelf verzekerd, terwijl ook het publiek bij een en ander wordt betrokken. In het kort komt dit voorstel neer op het volgen- I Een werkgroep ad hoe krijgt de op- I dracht van B. en W. om de gelden voor het bestemde doel te besleden. Deze werkgroep wordt samengesteld uit ver tegenwoordigers der belanghebbende I groeperingen, t.w.: het Congresgebouw. het gemeentebestuur. de Haagse i Kunstkring Pulchri Studio, de B.B.K.. de ongeorganiseerde kunstenaars en de burgerij. De werkgroep, die ieder jaar opnieuw wordt geformeerd, organiseert ieder jaar een tentoonstelling waarin ieder Haagse beeldende kunstenaar kan inzenden. De werkgroep doet daaruit een keus voor aankopen en opdrachten. Vervolgens wordt de tentoonstelling toegankelijk voor het publiek, dat alle ingezonden werken kan bezichtigen en 1 de gelegenheid krijgt zelf aankopen te doen, bij voorkeur met rijkssubsidie. Nieuwe omroep M.O.N.: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Drie weken geleden werd de Stichting Militaire Omroep Neder land (MON) opgericht. Initiatiefnemer van deze nieuwe omroep is Hans König, die samen met zyn vriend Peter Icdema tevens het dagelijks bestuur van de MON vormt. Naar schatting heeft de MON al vijf tol zesduizend leden. Iedema is de zoon van een directeur van Slavenburgs Bank, die financieel garant staat. bewust zouden leven, zouden ze ook wel de noodzaak van een militair apparaat inzien en zouden ze minder te beïnvloeden zijn door linkse kre- Tegenwicht tegen afbraak krijgsmacht König is 22 jaar, geboren en getogen in Amsterdam, en heeft een middelba re schoolopleiding achter de rug. An derhalve maand geleden zwaaide hij af als marinier eerste klas. Hij is nu volledig werkzaam voor de nieuwe omroep. Waarom een militaire omroep? Ik vind dat er te weinig positieve kritiek is op de krijgsmacht. Het leger is nu eenmaal noodzakelijk. Negatieve kritiek op het leger is daarom alleen maar af te keuren. Wij willen een particuliere stem zijn van het militai re apparaat. Geen volkszender, maar gericht op het militaire deel van de bevolking en allen die zich daarbij betrokken voelen. Nee, niet de stem van de zwijgende meerderheid, want dat kun je pas beoordelen als je die inderdaad achter je hebt. Maar wij willen wel een duidelijk tegenwicht vormen voor omroepen als de VPRO en de VARA. Wat de VPRO doet. is een duidelijke poging tot afbraak van de krijgsmacht. Vormen omroepen als de TROS en de NCRV en bepaalde kranten dan niet genoeg tegenwicht? Min of meer wel ja, maar sommigen zijn niet gericht. Hun mening is niet representatief voor de massa. Wij wil len een representatie zijn van de mi litaire groep en we willen uitlatingen doen, die representatief zijn voor die Wat s aal? hij zelf als een politiek idc- Het liefst een algeheel pacifisme, maar dat is gewoon niet haalbaar. Ja, ik geloof dat voor Nederland de de mocratie de meest geschikte staats vorm is. Maar de democratie, zoals die nu bestaat, is verkapseld. Er zijn vrij heden, die aangetast worden. Bijvoor beeld het veroordelen van de kreet „Johnson, oorlogsmisdadiger", vormt in feite een aantasting van je me ningsuiting. Maar ethisch gezien is het wel verklaarbaar, dat dit niet getolereerd wordt. Je zult naar een middenweg moeten zoeken. De krijgsmacht moet ondergeschikt zijn aan de wetgevende macht, die doelbewust gekozen is. Maar ik geloof dat de mensen te weinig betrokken zijn bij het maatschappelijk leven. Ze leven in een sleur. Als ze wat meer De invloed van links wordt misschien wel niet groter, maar links uit zich meer. Door alle negatieve kritiek op het leger zijn de mensen als ze in dienst komen, totaal ongeschikt. Het duurt een hele tijd voordat ze bruik baar zijn. En dat gaat ten koste van de efficiency. soort geweten fungeren, dat ze wijzen op onvolkomenheden in onze maat schappij. Buitenparlementaire acties kunnen wel nuttig zijn, als ze maar doelge richt zijn. Die krakersacties bijvoor beeld zijn wel te rechtvaardigen. Dat moet inderdaad gebeuren. Maar een figuur als Van Duijn is niet represen tatief te noemen voor de Kabouters. Wat Van Duijn wil met zijn sabotage- nota brengt onze vrijheid in gevaar. Daarom moet er tegen in gegaan wor- Over Griekenland kan ik niet oorde len. De voorlichtingsmedia geven een vertekend beeld. Media zijn afgestemd op het publiek. Iedere uitspraak, die zij doen is gekleurd. Objectief zijn is moeilijk, omdat iedere uitspraak door een persoon geïnterpreteerd wordt en daarna weer wordt weergegeven. Maar ik vind wel dat je positief kunt staan tegenover de gebeurtenissen in Griekenland. Wat een VPRO doet. is reëel gezien, niet haalbaar. Staat hij wel een sterk gezag voor? Ik vind dat er een controle moet zijn ADVERTENTIE DOELSTELLINGEN 1. Een objectieve voorlichting geven over de strijdkrachten. 2. Meer begrip voor de nood zaak van een defensie-appa raat. 3. Het versterken van de band burger - militair. 4. Het versterken van de gees telijke weerbaarheid van het volk. 5. Bestrijding van de schade lijke invloeden van anti-mili taire propaganda. 6. De verzorging van een behoorüjk ontspanningspro- granmia. Dit is het recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak f~V~\ afmaken met 1 'G nootmuskaat en wat kirsch. op de mensen. Of die sterk of zwak is, hangt af van de noodzaak daarvan. Het gezag moet een corrigerende functie hebben. De mensen moeten leven naar de maatstaven, die het gezag vastlegt. Als je Nederlander bent, moet je de consequenties daar van trekken. Als je het daar niet mee eens bent pak je je biezen en ver dwijnt. Zo niet dan moet je je aan passen. Je kunt ook zoveel mogelijk sympathisanten zien te krijgen. Als je dan aan het bewind bent, kun je doordrukken wat je wilt. Maar ik vraag me af. of al die acties wel succes hebben. De mensen zijn immers niet bewust genoeg. Op school zou dat al moeten beginnen. Ik vind dal als je Nederlander bent, je ook in dienst moet. Het is inconse quent om te weigeren. Het ligt anders als je godsdienstige bezwaren hebt. Ik meen echter dat zo'n Bond voor Dienstweigeraars niet hoeft te be staan. Diezelfde mensen willen wel de wapens opnemen voor kameraad Mao. De S. J. heeft zelfs wapenarsenalen aangelegd. Die mensen verschuilen zich achter religieuze motieven om niet in dienst te behoeven. Ik vind dat ongeoorloofd. Ik ben voor een monarchie, omdat die meer rust geeft dan 'n republiek. De koningin staat boven de partijen. Ze is een symbool. NEDERLAND I 18.00 uur: WK-voetbal, samenvattingen van ItaliëZweden BelgiëEl Salvador en Marokko West-Duitsland niet commentaren van Theo Reitsma en Henk Terlingen 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Ik kom wat later naar Madra, film 19.34 uur: V erkiezingsprogramm a 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.04 uur: Beloofde land 19.35 uur: Koorzang 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Afscheid van Milly Vink 20.57 uur: Harten 5 20.20 uur: Gerard Cox 21.00 uur: Documentaire over thrillerschrijver Chandler 21.52 uur: Arden of Fa versham, 22.40 uur: Journaal TELEAC: 22.45 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: WK-voetbal, vervolg van om 18.00 21.00 uur: Brandpunt 21.40 uur: Bonanza 22.30 uur: Riskante Kerk 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Van molecuul tot r 19 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal uur op Ned. 1 begonnen uitzending 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: Pakistan weer groen 20.25 uur: De dief van Washington 21.15 uur: Show van Senta Berger 22.05 uur: De wereld, 22.25 uur: 3 Vamos a ver, 23.10 uur: Kosmovisie, 6 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Vrij uit recreatie AVRO: 19.30 uur: Weivaardigheden 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Johnny Cash in de gevangenis van San Quentin 21.10 uur: Don Quishocking 21.50 uur: Vandaag of morgen 22.40 uur: over emancipatie Journaal HILVERSUM 1 402 m. Radiojournaal. Politieke Partijen: 18.20 Uit- 21.00 D< de Boeren Partij. AVRO: 18.30 IKOR: 19.35 Mens" en Bijbèl'f'radi' Avondgebed. AVRO: 20. ren en solisten, (opn.). 22.;. Mededelingen. 22.40 Radiojoui 22.55 Een 18.30 Franse taalwenken. 1.833 Lichte za 0 Uit het 18.35 Verkeerswenken. 18.40 Lichte muzi ne kamer- 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lie >rkest. 18.30 Nie Wal stelt hij zich t Ik hoop dat de mensen zullen gaan inzien, wat voor een effect de MON kan hebben, en wat voor goeds zij kan doen, voor de krijgsmacht. Wij zijn een alternatief voor de bestaande onderlijnende omroepen en voorlich tingsmedia. Wij zijn niet politiek ge kleurd of gebonden, want dat zou potentiële sympathisanten afschrikken. Wij zullen ons richten op een ontze nuwing van het pacifisme omdat dat niet haalbaar is. Schoohadló.'14.3ü Stereo: Li tri it c crzoekplatenprograr ladinerie: klassieke muziek fieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging; .00—8.10 Nieuws.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor dc luisvrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de rouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: klas- ADVERTENTIE) Expositie Johannes- Verhulst in Gemeentemuseum DEN HAAG Op dc muziekafdeling van het Haags Gemeentemuseum wordt van 6 juni tot en met 31 augustus a.s. een tentoonstelling gehouden die gewijd is aan de componist Johannes Verhulst, die op 19 maart 1816 in Den Haag werd geboren en in januari 1891 overleed. Aan de hand van originele documen ten (programma's, autografen, foto's) wordt aangetoond dat deze componist in de tweede helft van de negentiende duidelijk stempel heeft ge drukt op ..et Nederlandse muziekleven, in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam. De geëxposeerde voorwerpen zijn alk- afkomstig uit de muz'"'rU;,',,'r>'h.. •- Duke Ellington maakt met zijn 16- man sterke orkest een grote Europese (ournee, die op zondagavond 28 juni begint met één enkel exclusief concert in ons land. Dat concert wordt gegeven in de akoestisch voortreffelijke Zuidhal van het nieuwe RAI-gebouw te Am sterdam. Dc „Duke" zal tijdens dit con cert voor de eerste maal in Europa „The New Orleans Jazz Suite" spelen, zoals deze werd geïntroduceerd op het New Orleans Jazz Festival 1970. Dc suite bestaat uit 5 deler en 4 portret ten. De delen zijn: Giving thanks for the discovery. The aristocracy. Buddy Boldens second line. Pastel aura. And of course the blues. De portretten zijn van: Sidney Bechet, Louis Arinstong. Mahalia Jackson en Wellman Braud. Hel concert zal nóch door de radio, nóch door dc t.v. worden opgenomen. ADVERTENTIE Show van Senta De TROS-tv brengt vanavond een be weeglijke show met Senta Berger, die als danseres en zangeres over een redelijke reputatie beschikt. Zij wordt bijgestaan door de bekende Ameri kaanse popgroep The Fifth Dimension en door Reiner Schone, die in dc Duitse opvoering van Hair een l ooid- rol vervult. De jonge zanger en dan ser Lester Wilson, die veel met Sammy Davis heeft samengewerkt, heeft van deze show dc chorejgralie voor zijn rekening genomen. Donderdag. TROS. Ned. II. 21.15 De NOü was op het eerste net vrijwel de gehele avond doende met dc ge meenteraadsverkiezingen. Het werd, als te doen gebruikelijk, een nogal dorre cyferavonu. In dc eerste uren waren er uitsluitend uitslagen uit eigen nieuwsgaring. Op zich prijzenswaardige NOS-activiteit. Bij de presentatie deed zjch echter een belangrijk nadeel voor. Die uilslagen kregen namelijk als ver gelijkend cijfermateriaal alleen de cijfers van de raadsverkiezingen van 1966. Daardoor werd het belang van die uitslagen teruggebracht tol plaatse lijke belangen (van dikwijls heel kleine plaatsen) en werd geen idee gegeven van de landelijke trend. Voor hetzelfde geld zouden die invullijstjes ook do recente Statenverkiezingen hebben kunnen vermelden. Dan zouden de uit slagen een landelijk-interessant karak ter hebben gekregen ARDEN OF FAVERSHAM De door Ritsaert ten t'atc van hel Mickcry Theater al eerder naar Ne derland gehaalde experimentele Ame rikaanse toneelgroep La Mamma, speelde voor de YPRO-camera's het 16c eeuwsc stuk Arden ol Faversham. Dc ware tragedie van Mr. Arden of Faversham of Kent, die vermoord wordt door zijn trouweloze echtgenote. Het hoofdmotief is de klassieke drie hoek man-vrouw-minnaar. Dc Roe meense regisseur Andrei Shcrban is er in geslaagd de toeschouwer mee te nemen van dc 16c eeuw naar van daag. La Mamma Reportcry Company boekte met haar vorige voorstellingen in bovengenoemd theater een onge kend succes. Het stuk zal worden voorafgegaan door een gesprek van Ruud Englandcr met de oprichtster van Lam Mamma Ellen Stewart. Te levisieregie: Rob van der Linden. Donderdag VPRO. Ned. I. 21.52 uur. ANP-vcrkiczingsdicnst zyn gegevens begon te spuien. Toen, het was al heel laat op dc avond, kwamen voor het eerst dc eerste van belang zynüc poli tieke Opvallend vonden we dal de t.v. zelf geen commentaar had op de merk waardigste verkiezingsuitslag van alle maal. te weten het Kaboutersucces in Amsterdam. We hadden daar graag het oordeel van een t.v.-man over gehoord. Het is namelijk een feit dat over hel geheel de televisie aan deze gemeente raadsverkiezingen weinig aandacht- vooraf heeft geschonken. Dc Amsterdamse Kabouters vormden een uitzondering. Twee omroepen VARA eu VPRO hebben doorloDend regelrechte propaganda gemaakt voor deze party. De andere omroepen heb ben er veel, meestal sympathiserende, aandacht aan besleed: Het Amster damse Kaboutersucces is wellicht voor een belangrijk deel op die grote t.v.- publiciteit (de radio liet zich evenmin onbetuigd!) terug te voeren. Als dit inderdaad het geval zou zijn dan verdient dit fenomeen extra-aan dacht. Als alle publiciteitsmedia heeft t.v. meer belangstelling voor het onge wone dan voor wat ..normaal" heet te zijn. Als die aandacht leidt tot sym pathie voor de anarchie, omdat die anarchie zo'n leuk t.v.-plaatje oplevert, vinden we dat bepaald verontrustend. Vg. Ik kom wat later naar Madra De eerste film van Adriaan Ditvoorst. in 1966 gemaakt met subsidie van C.R.M. De film is onderscheiden op verschillende filmfestivals. Het oudci - werp is de conflictsituatie, waarin een dienstplichtig militair verzeild raakt, wanneer hem bericht wordt dat zijn vrouw ernstig ziek is en hij niet direct naar haar toe mag. Donderdag VPRO. Ned. I, 19.04 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2