Reidac (Bowia/ni OOK TRADITIONELE GEMEENTE- RAADSPOLITIEK WANKELT Peru opnieuw geschokt op zijn grondvesten De cent moet verdwijnen Kabouters - in opkomst - zorgen voor grote verrassingen Geringe opkomst bij verkiezingen Haagse officier van justitie begint actie tegen woningkrakers Doel van So joez vlucht nog steeds onbekend Twee miljoen bromfietsen Politieke bindingen slaan nog steeds niet aan Vakbonden steunen stakingen STAKING BIJ ALLE YMF-BEDRIJVEN Vorster in Portugal Dienstplichtige moet uitkering krijgen van vrijgestelden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DONDERDAG 4 JUNI 1970 J T.V.-SELECTIE VANAVOND WK-voetbal (samen- irvolg op Ned. II om 21.52 uur Arden of Fav< II: 20.25 uur De hington; 21.15 uur S Berger; 22.05 uur De I wij leven. 61e jaargang, nr. 18.U OOSTELIJKE WIND Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krachtige ooste lijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Voetballers in de raad overd. Henk Groot deed dat als lijst aanvoerder van de partij Gemeente belangen in Zaandijk, die twee zetels DEN HAAG „Het verschijnsel ►vcral in Nederland voordoet, is de loeveel begrip men ook i ze politieverslaggevcr) i kraken van leegstaande panden, dat zich atste weken hand over hand toegenomen. :n voor de persoonlijke nood, die personen tot deze middelen kun toevlucht te nemen, het is eenvoudig onmogelijk doof te blijven voor de klachten van allen, die moeten er varen dat hun persoonlijke eigendommen en belangen worden aangetast en vaak vernield. De officier van justitie heeft dan ook. gezien de situatie, de Haagse politie opdracht gegeven op te treden in al die gevallen waar een overtreding van uideljjk is en om aan een flagrante schending van de rechten van einde Onmogelijk doof te blijven voor klachten Eén uur daarvoor werd een begin ge maakt met de uitvoering van deze op dracht. Nadat Rijkswaterstaat verzocht had dat deel van het ministerie aan de Van Hoogenhoucklaan, dat enkele dagen terug door kabouters gekraakt werd, te ontruimen, verscheen de Haagse politie met 35 man. De negen kabouters, die zich in het pand bevonden werden gesom- vond zich ooi kinderen van den oud. De v kabouter, zat in de tuin toen de politie macht verscheen. Volgens de politie is dit gezinnetje nu bij een particulier on dergebracht. Voor het geval zich bij de ontruiming moeilijkheden zouden voor doen werd 't gebouw omsingeld en werd op veilige afstand een overvalwagen pa raat gehouden. Voordat de officier van justitie het communiqué uitgaf, is er overleg geweest met burgemeester Marijnen. Men wil nu het kraken van panden een halt toeroe pen, alhoewel dat in de praktijk van enkele factoren afhankelijk zal zijn. Zo zei mr. Kolkert ons vanmorgen dat niet ingegrepen zal worden zolang de recht- be- ifwet, die respectievelijk de huis vredebreuk en lokaalvredebreuk betref fen. Ten derde zal ieder geval van kraken aan de hand van richtlijnen op zich be keken worden. Mr. Kolkert zei dat er ge vallen zijn, die zeer gecompliceerd zijn en ook juridisch aandachtig bestudeerd 'orden, alvorens een besluit kan icht. Dit hebbei (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft gisteren nieuwe gemeen teraden gekozen. Van de onge veer acht miljoen kiezers, liet ook nu een zeer groot deel ver stek gaan. Het aantal wegblij vers was zelfs groter dan bij de Statenverkiezingen van maart 1970. Het platteland bood ook nu een betere opkomst dan in de steden, waar de belangstelling van de kiezers verder achter uitging. Uit de vergaarbak van locèle uitsla gen in meer dan 800 gemeenten, viel gisteravond laat het volgende beeld af grote gevestigde partijen te leiden: Van boekte alleen de WD winst De grote confessionele partijen gin gen in vergelijking met de raadsverkie zingen van 1966 achteruit, maar wisten zich ten opzichte van de Statenverkie zingen van maart 1970 vrij aardig te handhaven De linkse oppositiepartijen meestal verenigd in het PAK zijn er zelfs op vele plaatsen en. Uiterst links (CPN) en uiterst (Vane UTRECHT Na afloop van de ver gadering van de ondernemingsrader over werkspoor-Utrecht verklaarde gis teravond een bestuurder van de Alge mene Nederlandse Metaalarbeider! Bond, de heer Wamsteker, dat de vak bonden achtei ullei de bedrijven i De stemming onder de arbeiders wordt er niet beter op. Hier en daar zijn opstandige tendensen merkbaar. Aan de vlaggestok bij de hoofdingang van de gebouwen werd een zwarte vlag halfstok gehesen De voltallige avond ploeg kwam gisteravond naar het be- ik- drijf, maar ging later vrijwel even vol ui, tallig weer naar huis. Alleen in de iet gieterij bleven wat arbeiders achter om >r- de vuren brandend te houden voor het geval dat er vandaag gewerkt wordt In alle ruim twintig bedrijven van ïr- het VMF-concern zijn vandaag stakin- gehouden. Vandaag lend Materieel gesloten zal worden, ze inlichtingen zou in strijd zijn met het protocol dat in november, toen al ijkheden bij Werkspoor op- NS worden onderhandeld met de :eller De ondernemingsraden zullen middag om één uur weer bijeenkoitien om nader over de te nemen stappen te Tyyperend voor de stemming onder de werknemers van Werkspoor- Utrecht was de zwavte vlagdie halfstok hing bij de hoofdingang. rechts (SGP en GPV) boekten soms opmerkelijke winsten. Bij de commu nisten kwam die winst van de PSP, die ook stemmen aan de Kabouters moest afstaan. De winst van SGP en GPV kwam bij de AR-partij vandaan. De Boerenpartij heeft na de dreun van maart 1970 een nieuwe slag moe- al waren er bij deze plaatselij ke verkiezingen 11.463 zetels te verde len. In 'Hfl53 gemeenten hadden zich hiervoor jiiet minder dan 54.006 kandi daten-, gefiteld. Versplintering Plaatselijk waren er soms er twintig lijsten ingediend. Vooral bij de gemeen teraadsverkiezingen demonstreert zich een grote versplintering, omdat allerlei plaatselijke belangen meespelen. Dat maakt het zo moeilijk om hieruit een landelijke tendens te distilleren. Wel is het zonneklaar dat nieu opeens in de gunst van kiezers kunnen komen. Het duidelijkst (Zie verder pag. 5, vjjfde kolom) LISSABON (AP) De Zuidafrikaan- se premier John Vorster is vanmorger voor zonsondergang, omringd door man de veiligheidsdienst, Lissabon een driedaags be- dit in nevelen gehuld. ster, die zijn Europees land brengt sinds hij in 1966 premier werd, is vergezeld vrouw en zijn minister van Buitenland se ZaJcen, Hilgard Muller. Volgens een al Vorster zaterdaj 25-jarige Zwitserse beeldhouwer t is de ontwerper van deze 4,4 meter hoge „druppels". Ze staan als decoratie opgesteld voor een technische school in Brugg-Windisch. komen deze druppels steeds i hun verticale stand als ze omgeduwd worden. Daarvoor zorgt 500 kilo lood HM (Reuter) i al i ief be; toekei nu precies het doel is van de ruimte- vlucht van de Russische Soyoez-9. Hoe wel hij nog niet tot een duidelijk om lijnde conclusie is gekomen is dr. Ka- minsk.v het op grond van de baan die het ruimteschip volgt niet eens met de Russische verklaring dat het doel van de vlucht is het bestuderen van de ijs- Volgens zijn berekening zijn er ech ter wel twee andere mogelijkheden: de bemanning van de Soyoez heeft de op dracht uitgebreide infra-rood waarne mingen te doen of ze maakt een studie van de ruimtenavigatie. De vlucht van de Soyoez met de kosmonauten Nikola- jeo en Sebastjanov verloopt nog steeds AMSTERDAM (ANP) Voor dienst plichtigen moet een volledige schade loosstelling geschapen worden om het salaris, dat zij in de burgermaatschap pij in de tijd van zijn dienstplicht zou hebben kunnen verdienen, te overlap pen. Deze middelen zullen moeten wor den opgebracht door hen die geen dienstplicht hoeven te vervullen. Dit is de mening van de president van de vereniging van onder-fficieren van land- en luchtmacht, de heer L. van Anholt. Hij sprak vanmiddag op een jaarvergadering van de vereniging in de garantie moet door de dienstvervulling zijn carrière de burgermaatschappij niet wordt LIMA De Pci bü de heri uaanse hoofdstad Lima is vanmorgen op- krachtige aardbeving getroffen, die tien Veel mensen vluchtten de straat op, meer aardbeving van zondag die in het land enorme verwoestingen aanrichtte en volgens de laatste berichten aan zeker 40-000 mensen het leven heeft gekost dan door de hevigheid van deze schok ken. In het rampgebied kan de beving nieuwe ellende teweeg hebben gebracht. Berichten van daar zijn nog niet ontvangen Twee gewonde en uitgeputte politiemannen strompelden gisteren de Noordperuaanse stad Huaraz binnen en vertelden, dat twee bergdorpen met resp. 7.000 en 4.000 inwoners onder lawines varen bedolven. Dit betekent dat de aardbeving van zondag waarschijnlijk minstens 40-000 mensenlevens heeft ge ëist. De twee agenten waren getuige geweest van de onder gang van de dorpen Aija en Sucho. en konden Huaraz par na een barre tocht bereiken Het dodental stijgt ook al gebrek. Er dieigen epidem wijken van Huaraz, dat ze woest, verspreiden in staat een ondraaglijke stank. In In het volledig weggevae steenmassa het massagraf Een groep van 2.500 menser Yungay, zijn waargenomen in koude en voedsel- breken. In sommige grootste deel is ver ding verkerende lijken lasde. Het water ver >.a mooie stad, behalvi en begraafplaats vvai Korter dienen in Frankrijk PARIJS (AFPi De militaire dienst tijd in Frankrijk is van achttien maan den tot een jaar teruggebracht. Het desbetreffende wetsvoorstel is door de Franse ministerraad aangenomen. Het moet nog door het parlement worden goedgekeurd. Op grond van het wets voorstel zullen de Fransen tussen de 18 en 21 jaar in dienst moeten, maar mogen zij binnen deze leeftijdsgrenzen zelf het tijdstip bepalen waarop zij in {Van onze pariementa DEN HAAG De po- De bronzen cent zou geheel uit de rou- moeten worden. Voor de echter nog afschaffing adviseert enige tijd ■■■■M ander goedkoop' materiaal aluminium of geslagen. Na 1985 zou deze laagste munteenheid geen rol meer van beteke nis spelen. In haar advies zegt de com missie dat in de toekomst de neiging Momenteel kost de cent eigenlijk al 1,2 cent. Dit prijsverschil is echter te gering om een onmiddellijke omsmelting lo nend te maken. Een geringe stijging van de koperprijs zou echter al bespoedigen, dat de produktie van een goedkopere cent wettelijk noodzakelijk wordt. Voorts is de commissie van mening, dat de huidige reeks munten (behoudens de cent) tot 1990 in ieder geval nog wel dienst kan doen Daarna zouden er munten kunnen komen van 5 en 10 gul.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1