Brazilië gaf demonstratie van weergaloze techniek ITALIANEN NA ZEGE TITELKANDIDATEN BIJNA SENSATIE VAN MAROKKO Bulgaarse toernooi coach Boskov: „Dit wordt van de Zuidamerikanen'' Tsjechen in tweede helft overspeeld Kleine winst op Zweden bedrieglijk Duitsers pas laat op winst )70 DONDERDAG 4 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze speciale verslaggever) GUALDALAJARA Brazilië kan worden beschouwd als de grote favoriet voor het wereld kampioenschap 1970. In de te Gualdalajara gespeelde wed strijd tegen het bepaald niet zwakke Tsjecho-Slowakije, dat het eindtoernooi bereikte door o.a. Hongarije uit te schakelen, gaf de ploeg rond Pelé in de tweede helft een schitterende demonstratie van zijn kunnen. Drie doelpunten vormden toen de oogst van technisch weer galoos spel, waardoor de Tsjechen uiteindelijk met 41 werden verslagen. lino voorbereide kans had gemist door Rivelino. Tostao en Jairzinho de door van dichtbij hoog over het door Viktor tocht te beletten en ook de Brasilia- verlaten doel te knallen. Petras glipte nen schuwden het persoonlijke duel het schot i elman Felix te i het Braziliaanse doel op slechts dens een periode van overwicht passeerde hij rush eerst Piazza zeer vervolgens Felix met eei geen kans te geven10. De gemakkelijke zege van Brazilië op één van de betere Europese vertegen woordigers lijkt een bevestiging van de verwachting, dat dit het wereld kampioenschap van de Zuid-Ameri- Niet geïmponeerd kaanse ploegen gaat worden. Want de Brazilië schrok v; warmte het was opnieuw 30 gra- maar bleek er nau den in Gualdalajara en de hoogte nnnpprH Vanaf He bleken in de tweede helft duidelijk de gele kaart (ten van een waarschuwing) te zien en ook Everaldo toond? voor zijn te genstander Frantisek Vesely geen ontzag. Kort voor de rust kwamen de dicht bij een voorsprong, toen doelman Viktor bij een afstands schot van Jairzinho te ver voor zijn doel stond. De bal ging net naast. teveel voor de Tsjechen, die tot de pauze gelijke tred hadden kunrn houden en zelfs even uitzicht haddi i de wedstrijd scoorde. Hoe gevaarlijk de Tsjechen kunnen counteren toonden zij in de zevende minuut, kort nadat Pelé voor Brazilië een geweldige, door linksbuiten Rive- BRAZILIE—TSJ.-SLOWAKIJE 4—1 Doelpunten van Petras 01 (11), Rive lino 11 (24), Gerson 21 (60), Jair zinho 3—1 (65), Jairzinho 4—1 (82). Scheidsrechter: Baxreto Ruiz. Toeschouwers: 60.000. aanval opgezet, die resulteerde in een kans voor Tostao. Zwaar op de huid gezeten door Migas bracht hij het van dichtbij niet verder dan een schot in het zijnet. Het duurde tot de 24ste minuut eer de Brazilianen er in slaagden gelijk te maken. Een overtreding tegen Tostao op de rand van het Tsjechische strafschop gebied werd door de scheidsrechter bestraft met een vrije trap, t'ij door linksbuiten Rivelino ineens werd in geschoten: 11. Weinig verschil De gelijke stand was geheel in over eenstemming met het spelbeeld, dat weinig krachtsverschil te zien gaf, al >rloofde middelei Supervertrager De Tsjechen waren in de rust kenne- i de achterstand, lijk tot de conclusie gekomen, dat het velijks door geïm- het verstandigst zou zijn in de tweede aftrap werd een helft te proberen de gelijke stand vast te houden. Met de 34-jarige super vertrager André Kvasnak van de Bel gische tweede divisieclub Racing Me- chelen als verse kracht probeerden zij in de verdediging het Braziliaanse aanvalsspel te ontwrichten. Veel succes hadden zij daarmee niet, want na rust waren de Brazilianen oppermachtig en het was al spoedig duidelijk, dat een Tsjechische achter kwestie van tijd Glanzend Doelman Viktor valt vergeefs uit. Pele maakt het vierde doelpunt voor Brazilië. Links de Tsjech Horvath. meters van het door Felix verlaten doel echter miste. Brazilië onderkende het gevaar en ging meteen weer in de aanval. Het had daarbij geluk dat scheidsrechter Klein in de 65ste minuut niet floot toen Jairzinho in duidelijke buitenspel positie werd aangespeeld. Voor de ge weldige Braziliaanse rechtsbuiten, een speler met kwaliteiten van een Gar- rincha in diens beste dagen, was het toen een kleine moeite de stand op 31 te brengen. Tsjechoslowakije capituleerde na die treffer. Zonder overtuiging probeerde de ploeg coach Marko een grotere neder laag te voorkomen. Scheidsrechter Barrietto maakte zijn fout bij de derde Braziliaanse treffer enigszins goed door een duidelijke overtreding van Dobias tegen Tostao binnen het stand slechts e Na een kwartier was het zo ver. Gerson bereikte toen met een schitte rende pass Pelé, die de bal op de borst opving" en vervolgens vanaf elf meter ontstellend hard raak kogelde: 21. Tsjecho-Slowakije probeerde onmid dellijk iets terug te doen. Na een door Adamec genomen hoekschop schoof Hagara de bal door naar Kvasnak, die in unieke schietpositie op enkele Toch werd het nog 41 nadat bij Brazilië eerst de sterke spelverdeler Gerson zijn plaats had afgestaan aan Paulo Cesar en bij Tsjecho-Slowakije Bohumil Vesely als vervanger van rzinho besloot acht minuten voor het einde een glan zende solo, waarin hij zowel Hagara als Horvath omspeelde met een schui ver die voor Viktor onbereikbaar was: 41. De Brazilianen hadden hun technisch kunnen gedemonstreerd. (Van onze speciale verslaggever) TOLUCA Er heeft zich in Toluca een potentiële kandidaat voor de wereldtitel aangemeld. Niet naar de cijfers waarmee Italië het te snel doodvermoeide Zweden versloeg (10) maar door de wijze waarop dat geschiedde. De klasseploeg van Italië heeft genoegen genomen met die kleine zege, al snel behaald. Het steriel spelende Zweden, wars van hard spel, zodat ook dat wapen niet kon worden gehanteerd, werd na die snelle achterstand volkomen gedeclasseerd. Zo simpel stuitte Italië de brokkelige Zweedse aanvallen, zo eenvoudig werd de strijd gecontroleerd, dat de cijfers indien ze ooit bedrieglijk zijn geweest in een voetbalduel dat gisteravond wa ren in Toluca, De met buitenlandse spelers volgestouwde Zweedse ploeg heeft slechts één reëele kans op een doelpunt gehad, in de eerste helft toen Larsson in gunstige positie kwam, maar volkomen faalde met zijn schot. Daar staat wel tegenover dat ook Italië, on danks het feit dat het zich niet meer druk maakte, aanvallend niet meer tot daden kon komen. De hoop was vooral gevestigd op Gianni Riva, maar hij werd of goed in bedwang gehouden Zoals ook in zekere mate de niet voldoende steun ontvangende Ove Kindvall, die weliswaar tegen het einde scoorde, maar in buitenspelpositie stond. Weer maakt hij zijn bekende protestge- baar: de naar voren gestoken vuist r hij kort tevoren van de rustig outsider, had te krachteloos gespeeld en was bovendien te snel buiten adem geraakt. De hoge drukcabine, waarin de Zweden in eigen land hadden vertoefd, om aan de omstandigheden in Mexico De vele duizenden in Centraal Ame rika wonende Italianen op de tribunes van het stadion van Toluca barstten in hysterisch gejuich uit toen Bertini had Ove Kindvall, woord' zijn ploeg, gezegd dat de Zweden het niet nodig hadden gevonden om de dinsdag gespeelde wedstrijd Uruguay Israël, tw gaan zien, Ze ploegen uit hun groep, te PeruBulga- ploegen die in een andere groep spelen. „We hoevi raël geen zorgen te maken", aldu: Kindvall. „Van Italië .weten we vol doende". Toch niet genoeg, want de equipe vai coach Valcareggi nam sneller een voor sprong dan de Zweden hadden kunnei vermoeden. Meteen ging Italië over to spelvertraging waarin Mazzola di hoofdrol vervulde. De opzet was duide trainingsstage bij het Londense Chelse; had gevolgd, onder schot worden geno men. Steeds weer werd Gianni Riva in stelling gebracht, maar het geluk liet de lieveling van Cagliari in de steek. Hij schoot naast, hij schoot over, hij schoot nimmer op doel. Die Italiaanse uitvallen bezorgden de Zweden dan ook weinig last, want alleen Boninsegna en Riva vertoonden zich in de spits. Italië was al doende de geringe voorsprong vast te houden, kennelijk er van over tuigd dat de Zweedse aanval niet al te gevaarlijke capriolen kon uithalen. Ook niet Ove Kindvall die eerst ausputzer Comunardo Niccolai, ook al een verras sende keus van coach Valcareggi, tegen over zich kreeg en toen deze gebles seerd raakte, zag Kindvall eensklaps zijn oude rivaal Roberto I AC Enige kans Overigens kwam Zweden slechts in de korte periode waarin Niccolai moest worden opgelapt wat niet gelukte want toen hij even terug kwam moest hij later definitief uitvallen sterk in de aanval. Toen kreeg Bo Larsson de enige serieuze kans die een schot naast het doel opleverde. Meer niet. De enige kans, want de eenheid in de ploeg die de Zweedse coach Orvar Bergmark had voorspeld, bleef zoek. De Italianen von den elkaar gemakkelijker en speelden bovendien virtuozer dan de Zweden. Muurvast slag al zorgen dat het 10 lastige opgave want er bleek dat het Zweeds gastarbeiderslegioen toch niet een compacte ploeg kon vormen Het bleef zoeken, moeilijk combineren en tempoloos spelen omdat me», elkaar nimmer blindelings kon vinden. Het tempo was gezakt tot slaapverwekkend en Italië ging over tot een voetbalshow gewaardeerd door de vele supporters maar voor het neutrale publiek geen moment meer aantrekkelijk. Doelman Albertosi werd de rol van een kijkende toebedeeld. Rustig schoven de Italianen elkaar de bal toe, even rustig onderbra ken zij de simpele aanvallen van de Zweden. Ze speelden plichtmatig de wedstrijd uit, overtuigd als zij waren van het feit dat Zweden nooit of te nimmer gevaarlijk zou kunnen worden, omdat de druk achter de aanyallen ontbrak en het tempo onmogelijk kon worden opgevoerd omdat de Zweden zich geheel buiten adem, nauwelijks op de been konden houden. Nicklasson voor de kort seerd geraakte Larsson Het duurde slechts kort. Zweden verviel in het noodgedwongen slappe aftreksel overmacht di< den zijn cijfers Zweden behaalde wereldklasse, dat nog aanzien werd door de de Italianen aan tech- toon spreidden. Zel- 3 bedrieglijk geweest 10 die Italië op ITALIË—ZWEDEN 1—0 Doelpunt van Bertini (11). Scheidsrechter: Taylor (G.-B.). Aantal toeschouwers: 15.000. (Van speciale verslaggever) LEON Bijna was er de eerst? grote sensatie in Mexico. Marokko, het zo bijzonder zwak geachte Marokko, snoepte Duitsland, dat toch als één van de titelkandidaten naar Mexico was gegaan, één punt af. Lange tijd stonden de verrassend goed voetbal lende Marokkanen met 10 voor. In de tweede helft kon Duitsland zich dan met veel moeite en ook wel met wat geluk van een schande redden. Winst kwam er tenslote toch, maar de kritiek op bondscoach Helmuth Schön houdt na dit eerste duel aan. Vele voetbalinsiders konden zich niet verenigen met de opstelling van de voorhoede. Daarin waren alleen spitsspelers opgesteld, terwijl de snelle vleugelspeler Libuda op de reservebank moest blijven. Schöi gist inde spel, zal Duitsland tegei Bulgarije weinig kans maken. Op de Schiedamse scheidsrechter Lau van Ravens zal er geen kritiek worden geuit. Hij leidde zijn eerste wed strijd bekwaam en rustig, was tole rant en hoefde alleen de Marokkaan Boujama een waarschuwing te ge- 500 tegen 1 Onderschatting is een gevaarlijke zaak. Toch begonnen de Westduitsers tegen de zwak geachte Marokkanen die 500 tegen 1 genoteerd staan met de gedachte het „simpele" karwei wel even te klaren. Maar terugkoppen. het West- 1 mislukte i vrije posi- JIuur tie geen fout maakte (10). „Ik kon me wel voor mijn hoofd schieten". Maar zei Höttges die in de tweede helft lanS 1 werd vervangen door Löhr, na de 00,5 m wedstrijd. „Ik ben Uwe Seeler en men- Gerd Muller mijn leven lang had ingenomen. Zelfs die kans kon den de Duitsers niet benutten. Toch zouden de Marokkanen niet lang weerstand houden tegen de stormlo pen van de Duitsers, die koste wat het koste voor de schande van een nederlaag bespaard wilden blijven. De eerste vlotlopende combinatie tussen Müller en Uwe Seeler leverde na twaalf minuten de gelijkmaker op. Tussen twee Marokkanen in, schoot Seeler raak (11). duitsland wel stander onderschatten. Het Marokko toonde zich een vooral in de verdediging knap spelend elftal. In het eerste kwartier al hiel den de Marokkaanse verdedigers de defensie zo goed gesloten, dat Duits land nauwelijk- enige gevaarlijke acties kon ondernemen. De Duitsers hadden toen trouwens nog geen haast, de doelpunten was de ge dachte zouden toch wel komen. En er kwam een doelpunt, al was het voor de Duitse spelers uiterst pijnlijk dat juist hun doelman werd gepasseerd. Fout Een grove fout van verdediger Höttges vormde de inleiding tot de verrassende openingstreffer van de Marokkanen. Bij een ongevaarlijk lijkende aanval, wilde Höttges de bal op zijn doelman Sepp Maier baar, dat ze de door mij veroorzaak te achterstand nog in een overwin ning hebben kunnen omzetten".De Marokkanen waren door het dolle heen, maar slaagden er toch in nog ze het verwoede offensief dat de Maar daarmee was Duitsland er nog lang niet. De Marokkanen zouden ook met een gelijkspel genoegen ne men. Nog steeds bleven ze een muur vormen voor het doel en dat bleek voor Duitsland een groot probleem. Met een beetje geluk zouden de Duitsers 1 •olie rijpen Uit Duit •effer Houi ontketenden, konden weerstaan. Slechts twee keer kon Duitsland voor de rust gevaarlijk worden, Gerd Müller slaagde iden kansen te verzil veren. Eerst knalde hij van dichtbij tegen de lat, en even later bracht hij het in vrije positie niet verder dan een slap rollertje. Beckenbauer kopte de voor-verdediger Höttges ingezette Löhr op de lat. De bal sprong terug in het veld, waarna de toegelopen Müller geen moeite meer had om van dichtbij in te koppen, 21. Maar wat een grote overwin"1"? Vlak na de rust kregen de een unieke kans om gelijk t Scheidsrechter Van Raven Duitsland een vrije trap to komen, kende -DUITSLAND 1—2 Doelpunten van Jarir Houman 10 (22), Uwe Seeler 1—1 (57) en Gerd Müller 1—2 (80). Scheidsrechter: Lau v. Ravens (Ned.). Toeschouwers: 10.000. (Van f speciale verslaggever) MEXICO-CITY De eerste bijna volle speeldag is voorbij en de teams zijn op de snijtafel gelegd. Zes ploegen en met zondag mee acht hebben hun opwachting gemaakt in het toernooi dat het summum aan voetbalgenot moet brengen. Op de tribunes zaten de coaches van andere teams die nog niet in in actie moesten komen. Ze hebben soms optimistische, soms bittere ervaringen opgedaan. Vooral in groep 4, waar Peru opzien barende prestaties leverde, zijn Duitse tongen losgekomen. Bondstrainer Helmuth Schön was nog het minst verrast. „Ik heb", zo zei „Peru al enige malen zien spelen. Ik wist dus dat ze goed zijn. En ik heb tevoren als gezegd, dat elke Europese ploeg die tegen een Zuidamerikaans team speelt zich eerst zeker mag voelen als twee minuten voor het einde een voorsprong van tenminste twee doelpunten is genomen". Waarmee hij doelde op de lawine van aanvallen die Peru had ontwikkeld tegen Bulgarije, dat na een voorsprong van 20 volkomen was weggespeeld, eerst en vooral op conditionele basis. Maar natuur lijkt ploegen uit Europa te helpen de Europeanen, ook de voorzich- ,at er heel gekke de regen doorï sende prestaties komen. Vier jaar ouder Vooral de Engelsen hopen Wei nijn aldu: een slechte raadgever coach zal laten blij ken. dat hij een tegenstander vreest. Ze hebben hun aan staande tegenstanders kunnen zien en konden hun conclusies trekken. Zo bleek Helmut Schön geïmponeerd te zijn door invaller Sotil. „Ik zal aan hem wat moeten doen. als we op 10 juni tegen Peru spe len". In hotel Balneario in de stad Comanjilla, waar de Duitsers verblijven voegde Berti Vogts hieraan toe: „Gallardo is een geweldenaar, grote klasse. Als die een kans krijgt om te tribune bij PeruBulgariji trok van alle spelers de mees juiste conclusie: „We moetei oorkomen dat Peru een doel punt maakt. Als dat gebeurt en dat heb ik tot mijn nie geringe schrik gezien, rake» het dolle he< niet toppen. Het geeft di< kick". Franz Beckenbauei klaarde ronduit, dat Pei de rust de beste ploeg w; hij in lange tijd had gezien. mar Cramer trainer in dienst van de FIFA, die zich in hoofdzaak bezig houdt met het opfokken van de sport in on derontwikkelde voetballanden. Hij roemde de defensie van Uruguay, evenals de Italiaanse coach Valcareggi dat deed, maar deze achtte de aanval van Uruguay niet in staat tot zeer grootse daden. In zijn na bijheid bevond zich Emanuel Schaffer coach van Israël, dat 20 van de Uruguayzen Boskov, „zullen de Zuid-Ame rikanen in dit toernooi domi neren. Waarom hebben wij verloren? Omdat mijn spelers na een uur gewoon geen lucht meer hadden. Het verschil in conditie werd toen wel zeer duidelijk. De Zuid-Amerika nen zijn gewend om onder dergelijke fnuikende omstan digheden t€ Duitse Mönchei hoord zouden ze me wellicht w; hebben. Weisw* voetbalexpert, tn tere vergelijking topploeg Borussia lladbach hadden ge- hun optimis- t getemperd iler. erkend 1966 wondei Peru op 10 juni ook als West- vier het En- ploeg die vereldkampioen werd. „Tegen Roemenië Engeland krachtiger maar vergeleken met i enige spelers toch geworden Hij voegde best Door dolle heen Wolfgang Overath. had verloren. Schaffer kennelijk van mening, dat zijn de ploeg kansen had laten liggen, ploeg dan. Hij deed stuurs en wilde ver- /errassende der geen enkel woord losla- tribunes bevond 5 Spraakzamer wa Boskov, coach v dat de Peruviaa; niet kad kunnei dr. Stefan n Bulgarije se vloedgolf Regen Inmiddels lijkt de natuur de niet-Zuidamerikaanse teams te hulp te komen. Een half jaar was in de buurt van de ste den, waar de groepswedstrij den worden gespeeld geen druppel regen gevallen. Na de wedstrijd Engeland—Roemenië in Guadalagara werden de he melsluizen opengezet. Ook el ders heeft het geregend en dat merken. Bobbie Bobbie Moore imponeren. Charlton konden Hust was helemaal niet opge vallen als hij niet had ge scoord en Banks vond ik onze ker optreden in het doel. Wie ik dan wel goed vond? Ball en jonge speler; tegei Alf Ramsey heeft verklaard, dat zijn ploeg nog niet voluit heeft gespeeld en tijdens het toer nooi beslist zal groeien. Woor den van eenzelfde strekking Boskov: „Wij hebben van Peru verloren, omdat m(jn spelers na een uur gewoon geen lucht meer hadden".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13