Bevolking meer betrokken bij voorbereiding welzijnsbeleid Wtjang in-t-Kuipje. 58ct Proef oliebestrijding geslaagd Tweemaal vakantie per jaar idéaal Werkspoor Bakkersbeurs in RAI KIEZER VERDEELT 11.000 ZETELS Okapi geboren in Rotterdam Minister Luns wil interventie bij martelingen in Brazilië Kleuter uit Alkmaar blijft bij haar moeder Schadeverzekeringen groeien uit tot gigantische bedragen DINSDAG 2 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PLAN VAN MIN. KLOMPE EN STAATSSECRETARIS V. D. POEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé en staatssecretaris Van tie Poel (CRM) hebben gisteren een plan gepubliceerd om alle activiteiten in ons land op cultureel en maatschappelijk gebied in één groot verband te brengen. De bedoeling is dat er een samenhangend geheel ontstaat van voorzieningen, afgestemd op de behoefte van de bevolking in de betreffende» grot)» gemeente of regio. Onder de activiteiten op cultureel en maatschappelijk gebied verstaan de bewindslieden het jeugd- en jongerenwerk, kunst en cultuur, maatschappelijke dienstverlening, recreatie, samenlevingsopbouw, sport en lichamelijke vorming, vorming en ontwikkeling van de burgers. Deze rij kan desgewenst uitgebreid worden met activiteiten die niet onder het ministerie van CRM vallen, zoals de kinderbescherming en de geestelijke volksgezondheid. ADVERTENTIE waj Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Prof. dr. BIERSTEKER: (Van erslaggevers) UTRECHT. „De huidige vakantie periode is te kort om een werkelijk positieve invloed te hebben op de schrikbarende toeneming van hart en vaatziekten. De periode van elf maanden, die tussen de vakanties ligt, is mogelijk te groot; tweemaal vakan tie per jaar is aanbevelenswaardig". Dit heeft prof. dr. P. A. Biersteker gezegd in een interview met het N.K.V.-blad Ruim Zicht. Prof. Biersteker zag het ails taak van ikbewegtog de mogelijkheden wee vakanties te onderzoeken een positief resultaat hiernaar ïven. Aan zo'n onderzoek zou een aantal grote ondernemingen zijn medewerking moeten verlenen. Het /erzudrn is daarbij volgens prof. in onvrede met de werksituatie en ït ziekteverzuim. De marnier waarop de meeste ensen vakantie houden is volgens prof. Biersteker niet juist. „Ongezond is lui neerzakken op het strand. Het mag dan psychologisch wel een com pensatie zijn voor de dagelijkse het lichamelijk welzijn is het fataal". hoogleraar, dat de financieel minst draaglorach- tigen onvoldoende in staat zijn te ereen bereik bare plaatsen. „Het huidige systeem vakantietoelagen tussen zes en a procent waarborgt geenszins de financiële basis, die nodig is om leefsleur te doorbreken". tot le. Zij 2 actieve De resultaten i de voorpagina) de ontmoeting rege- waren voor de VMF iet zijn verschillende grote bedrijven iderdaad pover. Alleen de vestigingen Amsterdam en Hengelo krijgen rege- in totaal 30 miljoen gul- an. Het bedrijf in Amsterdam voor de erdere ontwikkeling van dieselmotoren de fabriek in Hengelo voor de serie- rodulctie van kunststofmaohines. De VMF moei echter in opdracht van regering eoii onderzoek naar de be- ïersstiruktiuui: van he concern laten in- waarbij het concern zich moet «•plichten de aanbevelingen van deze udie op te volgen. Bovendien wil de re aring toezicht uitoefenen op het beste en van de 30 miljoen garantie in de be- ijven Amsterdam en Hengelo. De •ootte van de uit te keren dividenden onder regeringstoezicht. are van Werkspoor-Utrecht ngen vanmorgen, nadat zij ingelicht cle resultaten van gisteren, «•maal aan het werk, hoewel de nega- uitkomst van het gesprek wel tot ngdurige discussies aanleiding gaven. de vakbonden en de on- rnemingsraden van de andere VMF- drijven zal de ondernemingsraad van erkspoor-Utrecht vandaag zijn stand- bepalen over wat verder té doen lat. Een delegatie uit de andemem ings- ad zou vandaag in ieder geval de ka- erdebatten over de situatie bijwonen. Bundeling culturele en maatschappelijke activiteiten Om al deze activiteiten te bundelen, willen de bewindslieden van CRM ko men tot de instelling van zogenaamde functionele raden en van organen voor overleg en advies. Elke grote gemeente zou zulke raden en organen moeten hebben. Kleinere gemeenten zouden sa men deze raden moeten opzetten. De bewindslieden denken wat betreft sa menwerkende kleinere gemeenten aan regio's met 75 tot 100 duizend inwo- bestaan al in verschillende provincies. De functionele raden kunnen worden ingesteld voor elk beleidsterrein apart, een afzonderlijke raad voor de' jeugd, een sportraad, een raad voor opbouw werk enz. Al naar gelang de plaatselij ke behoefte kan er ook een functionele raad worden ingesteld voor meerdere beleidsterreinen. Zo bestaan er al raden voor jeugdwerk en sport. Het is niet de bedoeling dat de raden of organen zelf gaan beslissen ove uitvoering van door hen ontworpen plannen of adviezen. De beslissing hier- blijft aan de gemeenten, provincies ;rheid. In de raden en organen moeten niet alleen afgevaardigden van de particu liere organisaties koi geïnteresseerde burgers die niet „geor- i de plaat overheid. Het is vaak voorgekomen dat in i plaats het particuliere organisatieleven zich opstelde tegenover de gemeentelij ke overheid. De CRM-bewindslieden vinden deze situatie, die in sommige gemeenten nog voorkomt, weinig ge zond. Ze willen dat de gemeentelijke overheden juist in gesprek komen met de particuliere organisaties om tot gezamenlijke aanpak te komen. De bedoeling van deze raden organenstructuur is dat het beleid op maatschappelijk en cultureel gebied door en voor het laagste niv stand komt. „We zien steeds ir beuren dat door steeds minder over steeds belangrijker zaken wordt beslist", aldus minister Klompé. Zij wil zoveel mogelijk beleidsvooi-bereiding, beleidsbeslissing en beleidsuitvoering verplaatsen naar het grondvlak: de ge meente, de regio en ook de provincie. De raden en organen zullen om hun werk goed te doen de beschikking krij gen over een eigen bureau met perso neel. De kosten hiervan zullen voor de helft door het rijk en voor de andere helft door de lagere overheden gedra gen worden. Het werk van de particu liere organisaties op gebied van maat schappelijk en cultureel welzijn zal deels door het rijk en deels door ge- ite hetzij provincie worden gesub- Van de Poel hebben hun ideeën samen gevat in een boekje onder de titel „Memorandum voorbereiding wetgeving maatschappelijk en cultureel welzijn". Het is voor twee gulden in de boekhan del verkrijgbaar. In de Amsterdamse RAI is gisteren de bakkersbeurs „Nébato 1970" geopend. Deze beurs laat zien dat ook in de bakkerijwereld steeds meer gemechaniseerd wordt. Maar vooralsnog kan de vaardige bakkershand nog niet gemist worden. De jeugdige bakkertjes op de foto zien nog brood in hun toekomst. (Van i verslaggevers) DEN HAAG Gemiddeld slechts één van de vijf Nederlanders, die zich kandidaat gesteld hebben voor "de gemeenteraadsverkiezingen van morgen, krijgt een raadszetel. Voor de vier anderen betekent dit natuurlijk een teleurstelling. Maar de 853 gemeenten, waarin morgen gestemd wordt, beschikken in totaal over slechts 11.463 zetels voor de ruim 54.000 Neder landers, die op de kandidatenlijsten voorkomen. Het boeiende bij de gemeenteraads- srkiezingen van morgen zijn de span ingen rond de Kabouterpartij, die in vaalf gemeenten aan de verkiezingen deelneemt en D.S. '70, waarvoor in elf enten lijsten ingediend zijn. De Kabouterpartij kan rekenen op een groot aantal jongeren, die in de Oranje Vrij- van hun dromen allerlei toekomst plannen proberen té verwezenlijken. D.S. '70, afgescheiden van de P.v.d.A., :elt reeds verschillende bekende so- :ialisten in haar partij register. Zij ouden in de elf gemeenten wel eens Simulerend kunnen werken op vooral le wat oudere socialisten, die zich in de P.v.d.A. tevergeefs tegen Nieuw Links erzet hebben. Gemeenteraadsverkie- ingen blijven' altijd een ongewisse kwestie, omdat tal van strikt plaatse lijke omstandigheden een grote rol mee spelen. Zo bijvoorbeeld in Limburg, waar K.V.P. in geen enkele gemeente als K.V.P. met een lijst uitkomt. In Noord-Brabant komen slechts zestien K.V.P.-lijsten op 138 gemeenten. In deze •incies wemelt het namelijk van zeer gevarieerde plaatselijke groeperingen. Antilliaan steekt gewezen vriendin en zusje met mes 18-jarig n door haar gewezen vriend inet een stiletto ernstig gewond. Zij moest in levensge vaarlijke toestand naar een ziekenhuis in Hilversum worden gebracht. Ook haar 25-jarig zusje kreeg verschillende steken. Haar toestand is echter niet levensgevaarlijk. De dader, een 22-jari ge elektriciën uit de Antillen, is na de steekpartij gevlucht, maar heeft zich een paar uur later op het politiebureau in Hilversum gemeld. De Antilliaan, die in Hilversum woonde, was gistermiddag bij het meis je thuisgekomen om te proberen, de verbroken relatie te herstellen. Zij voelde daar echter niets voor. Er ont stond een woordenwisseling, waarbij de Antilliaan plotseling een stiletto trok en :en vriendin een aantal ste ken in haar buik toebracht. Haar zusje wilde bij de ruzie tussenbeide komen. Daardoor raakte ook zij gewond. In Rotterdam stak een 36-jariige man gMeraiwond - ondier invloed van sterke diramk - zijn 35-jarige vriendin met een broodzaag twaalf keer. De wouw is, nilet levensgevaarlijk gewond, in een ziekenhuis opgenomen. De bijna acht miljoen kiezers nog steeds niet de achttienjarigen hebben daarbij keuze génoeg uit de zeer vele groeperingen, die morgen dingen naar de 11.463 raadszetels. Sovjetgeleerden pleiten voor vrijlating collega's MOSKOU (Reuter) Twee vooraan staande Russische kerngeleerden heb ben gepleit voor de vrijlating van de gewezen gener aalmajoor Pjolr Grigo- renko, die in een psychiatrische inrich ting zou worden vastgehouden. De ex- generaal heeft herhaaldelijk blijk gege ven van opvattingen die van het Sov- jetbeleid afwijken. De actie is eveneens gericht op vrijlating van de geneticus Jaures Medvedev, die onlangs is opge sloten. Volgens een petitie, waarvan af- lan Roedenko, o. daan door Andrei Sacharov en Michail Leonotvitsj, twee kerngeleerden, begif tigd met de Leninprijs en beide lid van de academie van wetenschappen. Het stuk is voorts ondertekend door de wis- en natuurkundige Valentin Toersjin en raadsverkiezingen letterlijk en fi guurlijk de trom flink geroerd. De aandacht wordt ditmaal gevraagd voor hun handkar met tekst. Naast Amsterdam hebben nog elf andere steden een Kabouterpartij. ROTTERDAM (ANP) In de Rotter damse diergaarde Blijdorp is een okapi geboren. Het is het zevende kind van „Dinota" en „Mambuti". Het ouderpaar kwam in 1957 in diergaarde Blijdorp rechtstreeks uit het Ituriwoud in de voormalige Belgische Kongo. Moeder en kind (een jongen, genaamd „Kibali") maken het uitstekend. Van de zeven kinderen zijn ermu nog drie in leven. Het is bijzonder moeilijk okapi's in dierentuinen in leven te houden en diergaarde Blijdorp is er trots op dat Fiat wil groter belang in Citroen TURIJN (Rtr) Fiat heeft de Franse regering gevraagd of zij haar belang in Oitroën van vijftien tot twintig procent mag vergroten. Dit heeft een woord voerder van de Italiaanse autofabriek gisteren meegedeeld. Hij wees erop dat Michelin de voornaamste aandeelhouder van Citroen blijft met een belang van 35 procent. Berliet. een dochter-onder neming van Citroën, bezit 12 procent. De rest van het kapitaal is in handen van allerlei financiële instellingen en van het publiek. De woordvoerder wilde niet zeggen hoe Fiat aan de aandelen Citroën denkt te komen die haar belang op 20 procent moeten brengen. Ingewij den verwachten echter dat ze op de effectenbeurs zullén worden gekocht en niet van Michelin. De woordvoerder van Fiat zei dat de maatschappij niet van plan is aandelen Citroën te kopen als de Franse regering dat niet goed vindt. (Van onze pariementaitre redactie)! DEN HAAG Minister Luns deelt de bezorgdheid van de leden van de com missie van Buitenlandse Zaken der Nederiand ziet ech- r een gezamenlijke via de Verenigde Naties. De heer Westerterp (KVP) zei te hopen dat men het met zal wagen om de beken de Braziliaanse bisschop mgr. Don Helder deze populaire t Nederland bezocht, een der grootste vot democratie in Brazilië. De religieuzen in het bisdom Rotter- vanmprgen de Tweede Kamerfractie vah de K.V.P.: Ondergetekenden, religieuzen in het bisdom Rotterdam, willen u beleefd doch dringend verzoeken om alle die de K.V.P. zilië gevangen zitfo iets gebeurt. Wij zeer op prijs stel voor de Neder! zijn van het wij via de pers de laatste tijd herhaal delijk worden geconfronteerd. Indien het mogelijk is om langs de UNO iets te bereiken, dan langs de UNO, maar in ambassadeur. ALKMAAR —De 3-jarige kleuter „Fri-Fri" Galli mag bij haar moeder in Alkmaar blijven. Dit heeft de Alkmaar- se rechtbank gistermiddag beslist. Fri- Fri is de dochter van mevrouw Hilda Lust en de in Alkmaar werkende musi cus Arnoldi Galli. De kleuter kwam in het nieuws doordat zij door haar vader werd ontvoerd en naar familie in Sici lië werd gebracht. De jonge Alkmaarse moeder haalde daarop een huzarenstuk je uit, door met hulp van vier jongelui haar dochtertje uit Sicilië terug te ha len. In afwachting van de uitspraak van de rechtbank werd Fri-Fri op een onderduikadres gebracht. Nu de uit spraak is gevallen kunnen moeder en dochter weer verenigd zijn. De vader, Arnoldi Galli, heeft verklaard tegen de beslissing van de rechtbank in beroep (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De schadeverzekering zal in de komende jaren tot gigantische bedragen stijgen. Voor één Jumbo-jet bijvoorbeeld is nu al een bedrag nodig van ruim 400 miljoen gulden. Begin dit jaar vlogen er 3000 straalvliegtuigen. In 1980 zullen het er zeker 6000 zijn, waarvan enkele honderden sneller dan het geluid. De 350 miljoen luchtpassagiers zijn over tien jaar zeker verdubbeld met in totaal zo'n 1230 miljard zitplaatsmijlen. Met de verzekering van motorvoertuigen is het al niet anders gesteld. Nu al hebben schademeldingen de 800.000 bereikt. Nieuice risico 's dienen zich aan „De financiering van de gigantische bedragen, die voor de schadeverzeke ring noodzakelijk worden, zal een van de problemen zijn, die ons verzekeraars ln de komende tien jaar veel hoofdbre kens zullen kosten", zei jhr. mr. W. M. de 1 w, voorzitter van de Nederland- Jhr. De Brauw wees op, dat in de komende me risico's de verzekeraars dwingen tot het uiterste van hun vermogen te gaan. Hij noemde onvermoede chemische re acties, wijzigingen in het menselijk ge dragspatroon, klimatologische verander- ;chappelijke vin- lingen, de behoefte „Nu al brengen alle formulieren, t lefoons, expertises, afspraken enz. vermenigvuldigd met honderdduizei schadegevallen zo'n massale hoevec heid te organiseren valt. Iedere keer weer dreigen er achterstanden in te treden", aldus jhr. De Brauw. „Deze aantallen zullen door de steeds verdergaande mo torisering onverbiddelijk stijgen. Slechts nieuwe stoutmoedige technieken zullen hierin uitkomst bieden". De omzet van het schadeverzeke ringsbedrijf wijst al op de gigantische ontwikkeling die de voorzitter van de Unie schetste. De totale bruto-premie van binnenlandse en buitenlandse on dernemingen die in 1967 nog rond 2,5 miljard gulden bedroeg, steeg in 1968 al tot ruim 2.8 miljard gulden. De binnen landse ondernemingen namen daarvan ruim 2,4 miljard voor hun rekening, de buitenlandse ondernemingen ruim 400 DEN HAAG 1 de Shell om een vend olieveld paa )lic, die hiervoor i de honderd Na de lozing werd op de olle- laag 2500 ton zand, gemengd met water en actieve chemi caliën gespoten. Hiervoor had men de beschikking over een hopperzuiger, aan weerszijden uitgerust met spuitbomen- Voor de visserij levert een dergelijke methode deen desas- •volgen op. De olie hoewel een lichte besmetting ook weer niet uitgesloten mag worden. Het is namelijk moge lijk dat de vis indirect besmet wordt. Gebleken is evenwel dat mechanische Instrumenten, die Binnenkort wil men zich dan ook gaan oriënteren op de bio logische afbraak van olie. Aan het experiment van 8 april na men naast de Shell ook Rijks- op de bodem zullen uit- waterstaat en het Rijks Insti- voeren. tuut voor Visserij Onderzoek De levenskansen van de vis- deel.. bodemzand rompeld" worden, terwijl bovendien allex-lei zeeorganis- 1 op de donkere systeem uiteindelijk 'berust op verplaatsing van olie, niet op totale vernietiging ervan. Prof. dr. P, Korringa, direc teur van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek zei; „In eerste instantie zullen we betere veiligheidsmaatregelen voor het op zee verliezen van ol le moeten treffen. In dit sta dium is het echter van grote waarde economische belangen als onder meer de recreatie te waarborgen. Het kleinere kwaad van een dergelijke be strijding moeten we accept#-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7