ÊcidócSouxcmt Rampzalige aardbeving in Peru: tenminste 200 doden Afgescheidenen verstoren eredienst Dubcek ontboden om zich te verantwoorden voor partijtribunaal ©MMUKR) Yrouw vermoordt man met tallium REGERING WIL VANDAAG BESLISSEN OVER STEUNVERLENING WERKSPOOR Steden vernield; dorpen weggevaagd SCHOKKEN VAN 40 SECONDEN Dienstregeling NS moeiteloos begonnen CIEBR Gezellig dansen? bij Evert Castelein Al bekend voor dood eega Verkeersdoden in het weekend Gesprek op hoog niveau in Den Haag MAANDAG 1 JUNI 1970 >r Papengracht 32 Leiden, postbus 11, telefoon 20935; Redactie 20015 en 25594; Advertentieafdeling 20826; Giro 103003; Bank: Amro-Bank N.V., Leiden; Directeur: Drs. .T. H. M. Brader, Hoofdred. F. J. Plug, I Ned. Ut 19. chefred. H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. Klachten bez. tel. 20935 (18.00-19.00 uur) Abonnement (bij vooruitbet.) p.w. 1.16 p. mnd. 4.95 p. kw. 14.85, fr. p. p. 17.75 21.10 uur: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. Ii 19.04 uur: De ongrijpbare Pimpernel; 20.45 uur: Mijn Enge land, thriller; 21.45 uur: Bomans in Coronations treet Ombudsman! 21.40 uur: Veen. 61e jaargang, nr. 18.064 TIJDELIJK REGEN opklaringen. Overwegend matige wind tussen west en noord. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere: DEDEMSVAART (A.N.P.) Noch de aanwezigheid van kardinaal Alfrink, noch de ge meenschappelijke viering van katholieken en protestanten bij het honderdvijftigjarig be staan van de Sint-Vitusparo- chie in Dedemsvaart heeft een aantal reformatoren er zondag van weerhouden deze feeste lijke kerkdienst te verstoren. Zij drongen de Nederlands hervormde kerk gekozen, omdat de katholieke kerk te klein bleek voor deze viering binnen, hieven het Luttaer- lied aan, wierpen kaarsen op de grond en deelden pamflet ten uit. Tenslotte werden zij, door de woedende kerkgan- Niemand van de kerkgangers begreep in het begin iets van deze ordeverstoring, op touw gezet d6or een aantal zo genaamde presbyterianen uit Hoogeveen. De katholieken dachten, dat het uitdelen van de pamfletten gewoonte is in de Nederlandse hervormde kerk. De protestantse kerk gangers dachten hetzelfde van de katholieke eredienst. Toen echter een van de indringers de mierfoon bemachitgde en het Lutherlied begon te zingen werd het de kerkgangers duidelijk, dat men met demon stranten te doen had. Zeker toen deze ook nog kaarsen uitbliezen en op de grond wierpen. Tenslotte werden de indrin gers met hun leider dominee Taverne uit de kerk gezet. Buiten het gebouw hieven de demonstrerende afgescheide nen het Wilhelmus aan en probeerden het Lutherlied aan de kerkdeur te hameren. De politie verwijderde de ordeverstoorders, die him pamfletten later op het marktplein van Dedemsvaarl op auto's bevestigden. Dit namen de omwonenden weer niet. Zij raakten in gevecht met de demonstranten, die tenslotte de wijk namen. LIMA (A.P.-Reuter) Peru Js met catastrofale gevolgen ge teisterd door een zware aard beving, die, naar voorzichtige ramingen, aan tenminste twee honderd mensen het leven heeft gekost. Er is nog steeds geen overzicht van de ramp, aangezien alle verbindingen in en met het rampgebied verbroken zijn en men slechts schaarse inlichtingen ontvangt van amateurzenders. De slad Huarez (20.000 inwoners) in het Andesgebergte is praktisch geheel verwoest; de dorpen in de omgeving zijn weggevaagd. Chimbote (45.000 inwoners), «en belangrijke vissershaven, is voor meer dan de helft in puin veranderd. Andere plaatsen waar verwoestingen zijn aangericht zijn Say an (4000 inw.) en Trujillo (60.000 inw.). In de omgeving van de hoofdstad Lima kwamen achttien mensen om het leven. Er hebben zich tussen zondagavond en vanmorgen in totaal acht aardschokken voorgedaan. De eerste duurde veertig se conden met een kracht van 7.7 Richter. Het epicentrum lam op ruim 400 km van Lima, ongeveer twintig km in de Grote Oceaan ter hoogte xan hel zwaar ge troffen Chimbote. UTRECHT (ANP) Gisteren is de nieuwe dienstregeling van de Neder landse Spoorwegen ingegaan, die voor ziet in een grotere frequentie van de treinen en een hogere snelheid. Buiten enkele technische onvolkomenheden verliep het overschakelen op het nieu we schema vrijwel vlekkeloos. Alleen in Utrecht kon een trein niet op tijd vertrekken omdat er geen conducteur was. 's Avonds kwamen er wat meer meldingen van vertragingen, maar deze waren het gevolg van technische storin gen, zoals geblokkeerde remmen. Van daag verwachten de NS pas de werke lijke vuurproef. Er zullen dan 800 trei nen meer rijden dan gisteren, wat een totaal aantal van 4000 treinen maakt. (ADVERTENTIE) SYSTEMEN h BRRNDKRSTEN KANTOORINRICHTING ■551 HOOFDSTR. 186 HM |M| TEL:01710-30797* ISjB LEIDERDORP MOl (ADVERTENTIE) Lissc: zaterdag 8 i Leiden: zaterdag 8 Lelden: zondag 8 Naar men aanneemt is Shirall Mislimov de oudste Sovjet-Unie en wellicht in de gehele wereld: hij heeft onlangs zijn 165ste verjaardag gevierd. Shiralie is hier bezig met zijn dagelijks werk: maaien. ANKARA (AP) De voormalige Tsje cho-SIowaakse partijleider Dubcek Is naar zijn land teruggekeerd om te verschijnen voor een partij tribunaal. Aldus wordt in kringen rond de Tsjecho-SIowaakse am bassade in Ankara vernomen. Het tribunaal voert niet een formeel proces, zo wordt vernomen, maar stelt wel een onderzoek in naar Duceks activi teiten als partijleider. Het Tsjecho-SIowaakse partijdblad Rude Pravo beschuldigt Dubcek van cor ruptie. Volgens hoofdredacteur Mlroslaf Moe was .Dubcek een der weinige ge kozenen die regelmatig enveloppen met geld ontvingen als vergoeding voor hun activiteiten" tijdens de Praagse lente- Moe zai er niet bij wie de anderen waren die ook steekpenningen zoudén hebben ontvangen; ook gaf hij geen andere de tails over de corruptie. De vage stijl ls overigens typisch voor de aanvallen die de Tsjecho-SIowaakse pers thans doet op de afgezette liberale leider. Het ls evenwel de eerste maal dat Dub cek wordt beschuldigd van corruptie, eer der was hij al uitgemaakt voor „naïef, besluiteloos of willoos". Het kan een toe val zijn dat de aanval net kamt nu hij uit Ankara weggeroepen is, maar alles wijst erop, dat hij toch binnenkort van het toneel zal verwijnen. Mocht hij zijn ambassadeursfunctie verliezen, dein zal hij waarschijnlijk in stilte in Slowakije gaan leven. Een politiek proces wordt uit gesloten geacht. Kanjerkoning H. Mattemaker heeft de enorme karperwaarmee hij vorig jaar de KRO-kanjercompetitie won, bij de opening van dit visseizoen teruggezet. Loonsverhoging in Vatkaan VATICAANSTAD (Reuter) Vierdui zend mensen die in dienst staan van het Vaticaan, hebben zaterdag tien pro cent loonsverhoging en een uitkering in eens van 100.000 lire (ongeveer 570 gulden) gekregen. Dit gebeurde ter ge legenheid van het feit dat paus Paulus vijftig jaar geleden tot priester werd ge wijd (Vant r verslaggevers) In Amsterdam r i zaterdagmiddag c BREDA Een 62-jarige vrouw uit Breda heeft haar zestigjarige echtge noot met tallium om het leven ge bracht. Vorig jaar begon zij met deze pogingen voor om de dag wat gif in de thee van haar man te doen. Het vergif, dal reuk-, smaak- en kleurloos is, hoopt zich in het lichaam op en wordt niet afgebroken. Als de dosis eenmaal dode lijk is, treden verlammingsverschijnselen en blindheid op. Bovendien vermagert het slachtoffer en lijdt aan ernstige krampen. Vorig jaar oktober werd de man na maanden lijden in een ziekenhuis opge nomen. Daar werd geen vergiftiging bemerkt. Toen de man na enige tijd weer genezen thuis kwam, hervatte de vrouw de moordpogingen. De vorige maand werd hij opnieuw in liet zieken huis opgenomen en constateerden de art sen de vergiftiging. De man werd ijlings naar het academisch ziekenhuis overge bracht, maar daar kon niets meer voor hem gedaan worden. Intussen werd de verdenking die op de vrouw rustte .-aeods zwaarder. Op donderdag 28 mei, de verjaardag van haar man werd de iw gearresteerd, 's Avonds vekende zij plotseling dat zij haar man tallium had toegediend. Zaterdagmorgen stierf het slachtoffer in Utrecht. In het begin van het verhoor schil derde de vrouw, die al voor de tweede keer getrouwd was, haai- huwelijk als i. Uiteindelijk gaf de vrouw, die geen enkel berouw toonde, als motief op, dat zij bij haar man geen leven had. In ieder geval was zij vol van één gedachte: dat haar man moest ster- In Amsterdam vond dit weekeinde een steekpartij plaats. Een 23-jarige barkeeper werd door eenvijftal man nen aangevallen en in de buik gesto ken. Eveneens in Amsterdam tijdens het weekeinde werd een 45-jarige caféhouder door drie manhen ernstig mishandeld omdat hij hen de toegang tot zijn zaak ontzegde. DEN HAAG (ANP) In het weekeinde z(jn weer de nodige verkeersslachtoffers gevallen. In Amsterdam en Heerhugo- waard verdronken resp. een 35-jarige man toen h(j met zijn auto te water raakte en een 3-jarig kind bij het spelen. Een kleuter van vier jaar in Stadskanaal en een negenjarig meisje in Utrecht sta ken plotseling over en werden door auto's aangereden. Beiden overleden in een zie kenhuis. Ook in Liessel overleed iemand ten gevolge van verkeerd oversteken. Voorts reed een man met zijn auto tegen een muur in Scheemda, ten gevolge waarvan hij stierf. Een dame van 66 reed in Hoensbroek aan de linkerkant van de weg, waardoor zij frontaal in bot sing kwam met een tegenligger. De vrouw overleed ter plaatse. In Rinsuma- geest sloeg een auto over de kop. De be stuurder werd op slag gedood. Een hoog bejaarde man uit Schiedam werd in zijn woonplaats door een bromfiets aangere den. Hij overleed aan zware verwondin gen in een ziekenhuis. Doordat een per sonenauto in Dubbeldam geen voorrang verleende aan een motorrijder kwam de ze om het leven. Vanmorgen werd een bouwvakker in Leeuwarden gedood toen hij van de ze vende verdieping van een in aanbouw zijnd flatgebouw viel. Hij werd getroffen door een betonsegment toen dit uit de hijpskraan viel. Nog steeds files vrachtauto's aan Franse grens DEN HAAG (ANP) De Franse douaniers zetten ook vandaag hun stipt heidsactie nog voort. Lange rijen vracht auto's staan nog steeds aan de grens op toelating in Frankrijk te wachten. Bij de belangrijke grensovergang Menen-Haluin staan ongeveer dreihonderd wagens, die in een tergend langzaam tempo door de Franse douane worden behandeld. De actie van de Franse doauniers is nu haar achtste dag ingegaan. Alle be trokken partijen wachten in spanning af, of de besprekingen, die vandaag in Pa rijs zullen worden gehouden, het con flict tot een goed einde zullen brengen. Koerf) Canadese dollar vrij OTTAWA (Reuter) De koers van de Canadese dollar wordt voortaan bepaald door vraag en aanbod op de wisselmark ten. Sedert mei 1962 was de vaste koers 92,5 Amerikaanse dollarcent. De Cena- dese regering heeft ozndagavond bekend gemaakt dat tot deze maatregel is beslo ten met het oog op de krachtige opwaart se druk die de Canadese dollar de laat ste tijd ondervond. De centrale bank van Canada heeft tegelijk een verlaging van het officiële Canadese bankdisconto van zeven en een half tot zeven procent be kendgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft vandaag op zjjn ministerie overleg ge voerd met de Raad van Bestuur van bet VMF-conccrn over de situatie bij Werkspoor-Utrecht. Daarna had de minister een gesprek niet een delegatie van de vakbonden in dc metaalindustrie. Daarna zou de minister zo spoedig mogelijk de Tweede Kamer op de hoogte stellen over de rijkssteun aan het VMF- De beslissing van de regering over hulp aan VMF. om onder meer de werkgelegenheid bij Werkspoor- Utrecht te waarborgen werd afgelopen weekend ver wacht. Te meer omdat minister-president De Jong vrijdag in het vooruitzicht had gesteld dat de beslis sing in dit weekeinde zou vallen. Verwacht wordt thans dat de uiteindelijke beslissing, na het overleg dat enkele ministers in het weekeinde hierover met elkaar hebben gevoerd, vandaag zal vallen. De beslissing zal waarschijnlijk afhangen van de vraag onder welke voorwaarden eventuele hulp wordt geboden. De Raad van Bestuur van het VMF-concern en de vakbonden waren dan ook uitgenodigd voor een gesprek, en niet alleen om een beslissing van de regering aan te horen. Op dringend verzoek van de ondernemingsrad, die hiervoor gisteravond langdurig vergaderde, is van daag bij Werkspoor-Utrecht normaal gewerkt. Dit om de besprekingen van vandaag in Den Haag niet te bemoeilijken. Na afloop van de besprekingen op het ministerie van Economische Zaken zal de Raad van Bestuur van de VMF beslissen of de eventuele vooi'stellen van de regering voor de raad aanvaardbaar zijn. Daarna zullen de vakbonden van zich laten horen in een reactie op de regeringsvoorstellen en op het antwoord van de Raad van Bestuur. In Den Haag wordt verwacht dat de regering het vei*zoek om steun aan het VMF-concern slechts ge deeltelijk zal honoreren. Werkspoor-Utrecht zal waarschijnlijk niet voor steun in aanmerking komen. Dat houdt dan in dat Werkspoor geen grote order van de spoorwegen tot levering van spoorwagons zal krijgen. Als deze oi'der niet doorgaat, komt de werk gelegenheid bij Werkspoor-Utrecht over enige maan den in gevaar. Zou de Raad van Bestuur van VMF gedwongen zijn Werkspoor of een deel ervan te sluiten, dan zou het personeel voldoende tijd hebben om af te vloeien. Het kabinet is wel bereid een kredietgarantie te geven voor het bedrijf in Hengelo, teneinde nieuwe in vesteringen mogelijk te maken. Ook zullen i'ente- I subsidies op dc export worden verleend. Het kan 's avonds nog koud zijn in Parijs. Dat ondervond ook Brigitte Bardot toen z(j gedwongen weta op een terrasje te zitten in de Rue Marbeuf voor de opnamen van de film „Les novices", waarin zij, naast Annie Girardot en Je.e Hahn, ender regie van Guy Casaril de hoofdrol vervult. In afwachting van de actie wrijft z\j zich maar eens in de handen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1