willen initiatief kiesdrempel KVP-Kamerleden DOM HELDER CAMARA: over Verander eerst uw eigen mentaliteit 58ct Toch tachtig eerstejaars aan school voor de journalistiek Rode bisschop van Brazilië twee dagen in Nederland Camara: lastig als de waarheid Informatiebureau voor arbeidsmarkt bij Haagse Y. en D. Theodorakis geopereerd „Bevrijding blijft gevierd PvdA is precies Ajax" Roolvink en VVD niet nader tot elkaar Wajang in-t-kuipje. Voor t kind meer speelruimte GOLDMANN WAARSCHUWT ISRAËL VRIJDAG 29 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal KVP-Tweede-Kamerleden denkt er aan een initiatief- wet in te dienen tot verhoging van de kiesdrempel, nu vaststaat dat het kabinet relf niet daartoe zal overgaan. Een grote meerderheid in -1c KVP-fractie is zoals hekend voorstander van een dergelijke kiesdrempel', die beoogt het kleine politieke splintergroeperingen moeilijker te maken om in de Tweede Kamer te komen. Gedacht wordt aan een drempel van twee procent van de geldige stemmen. Een kleine minderheid in de KVP- fractie, onder wie fraotieleiders drs. W. K. N. Schmelzer, is tegen invoering van een kiesdrempel. Hoewel er nog geen AMSTERDAM (A.N.P.) Het curato rium van de School voor de Journalistiek te Utrecht heeft gisteren op eén vergade ring in Amsterdam alsnog besloten on geveer tachtig eergtejaarsleenlingen aan te nemen. Zoals bekend zijn enige tijd geleden aan de school moeilijkheden gerezen in verband met het leerplan. Tussen een commissie van studerenden en docenten en het curatorium kon geen overeenstemming worden bereikt over e enleerplan voor het volgende school jaar. Die curatoren hebben toen hun ontslag ingediend, waaronder de voor zitter mr. Stempels, hoofdredacteur van de NRC. Het nieuwe curatorium en de nissie hebben toen beide in korte ;en leerplan opgesteld en men kwam vereenstemm i ng. officieel fractiestandpunt is bepaald over de gisteren gepubliceerde nota var minister Beernink inzake veranderin gen in het kiesstelsel, werd deze nota door individuele KVP-Kamerleden „erg mager" genoemd. Betreurd werd onder meer dat de regering ook geen maatre gelen wil treffen, waardoor Kamerleden die zich van hun partij afscheiden, hun zetel verliezen. Dit verschijnsel heeft zich de afgelopen drie jaar voorgedaan bij de KVP (groep Aarden). P.v.d.A. (groep Goedhart), en de Boerenpartij (groep Harmsen) en fractie-Kronen burg. De regering voelt zoals wij gisteren al berichtten, weinig voor de verhoging van de drempel. De minister schrijft hierover in zijn toelichting: „Hoewel de regering ver schillende voordelen ziet in een hogere kiesdrempel, laat zij toch de schaduw kanten zwaarder wegen. Een overwe ging was daarbij ook. dat door afschaf fing van de opkomstplicht de verhoging van de kiesdrempel mogelijk minder urgent zou worden. De minderheid van de kiesraad die hierover advies uit bracht meent n.l. dat het verdwijnen van _de opkomstplicht het stemmen op splinterpartijen sterk zal doen vermin deren in gevallen waarin aan deze stemmen geen werkelijk ideologische motieven ten grondslag liggen. Verho ging juist nu zou daarom niet verstandig zijn. Beter zou zijn geweest eens een verkiezing zonder opkomstplicht af te wachten en te letten op de restultaten voor de kleine partijtjes, aldus deze minderheid deT kiesraad. (Van een onzer verslaggevers) LEUVEN Meer dan duizend studenten luisteren in de grote aula van de Leuvense universiteit in volstrekte stilte naar een van hen, die zijn vraag afleest van een papiertje: „Gij, die altijd aan de kan van de armen, van de uitgebuite massa stond, die de wandaden van het imperialisme en het kolonialisme blijft aanklagen, u bent nu benoemd tot doctor honoris causa van de Leuvense univer siteit. Weet u dat deze universiteit bestaat dank zij de steun van een financiële groep, de Genrale Bank Maatschappij, die ook belangen heeft in Brazilië? De student noemt een aantal fabrieken in het kader van deze Belgisch-Braziliaanse samenwerking, waar de arbeiders een uurloon van ongeveer een halve gulden wordt betaald. Door de studentenmassa, die was opgekomen om mgr. Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, vragen te stellen, ging een instemmend gemompel. Twee weken geleden nog werd tegen de „rode bisschop" in Brazilië een onderzoek geopend op verdenking van communisme. Nu aanvaardde hü het eredoctoraat van een kapitalis tische universiteit. Dom Helder Camara werd door die vraag niet uit het lood geslagen. Zijn glimlach week geen ogenblik van zijn gezicht. Zijn antwoord gaf misschien niet iedereen voldoening, maar het bewees duidelijk dat hij het doctoraat niet zonder voorafgaande bedenkingen had aanvaard. „Ik heb die zaak onderzocht" aldus de bisschop, zorg vuldig de timing van zijn woorden verzorgend als een kleinkunstenaar „en ik heb besloten dit doctoraat te aanvaarden Op de eerste plaats heb ik respect voor het intellect dat op iedere universiteit, ook deze, onbetwistbaar aanwezig is. Op de tweede plaats heb ik aan u allen gedacht. Ik hoop dat gij de kracht opbrengt om mijn doctoraat te bekrachtigen. Zorg ervoor dat u niet zoals zovelen revolutionair blijft tijdens uw studieperiode en achteraf uw idealen vergeet. Ik heb er gekend die achteraf de ergste verdrukkers werden". Toen de aula na een korte aarzeling in een ovatie losbarstte, vervolgde de bisschop: „Van het meest kapitalistische land ter wereld, de Verenigde Staten, aanvaard ik eveneens twee eredoctoraten. Als ik naar Brazilië terugkeer en de verdrukkers betichten mij van communisme, dan kan ik zeggen: Dom Helder Camara: pleitbezorger v „Tenslotte" zo vervolgde hü, half In ernst en half schertsend „heb ik geen geld om te reizen. Dit eredoctoraat stélt mü in staat de wereld rond te reizen en mijn boodschap uit te dragen". Niet gematigd Op de academisch zitting had mgr. Helder Camara na de toekenning van het doctoraat in de theologie zijn taal evenmin gematigd. De theologen die hem opnamen in hun kring had hij niet gespaard. ..Houdt de Kerk zich niet teveel met zichzelf bezig?", zo stelde hij de retorische vraag. „De mensen verwachten geen dogma's meer die geen invloed hebben op hun leven, maar wel die ideeën en idealen die in staat zijn de situatie van onderdrukking en onmenselijkheid in de internationale verhoudingen te doorbreken' Hij wees op het voorbeeld van jonge marxisten die iin zijn land vervolgd» gevangen genomen, gefolterd en gedood worden zonder hun ideaal te verraden. „Wart een schande voor ons christenen als we daar alleen middelmatigheid en onver schilligheid tegenover kunnen plaateen". En doorgaand met de actualiteit: „Hoe is het mogelijk dat wij ons met kerkelijke kwesties en hervormingen bezig houden, terwijl wij de tragedie van Biafra lieten gebeuren en alleen in staat waren hulp te bieden die te laat kwam Terwijl ook in de afschuwelijkste oorlog van de Brazilië een half Jaar gele den zijn land niet mocht verlaten voor een Europese tournee, rekent daarin snel daarentegen een nieuw pleidooi voor geweldloos verzet tegen onrecht. Het geweld van het onrecht „op korte termijn een mis lukking. op lange termijn een profeet" Het boekje van Camara be- De beschuldiging van derlandse vertaling ver- communisme die de Brazi- schenen boekje „Een spir communisme. „Laten we ons geen raÜ voor de ogen draaien: voor de hoop op integrale ont wikkeling van de ontwik kelingslanden zijn de socia- van de opstand der ver drukten op, en dit leidt tot een derde geweld: het on derdrukken van die op stand door de gezagsdra gers. Zo ontstaat de „spi- jeugd. wiens oprechtheid iiij bewondert. Maa'r hij' waarschuwt: laat niemand onverschillig worden. Zorg dat er gediscussieerd wordt Laat jullie jeugd tot den- al te graag tegen mgr. Hel- de mensheid". (Uitg. Des der Camara inbrengen, clée de Brouwer). De bis- krijgt wel een bijzonder schop van Olinda en Recife, licht in het onlangs in Ne- die van de machthebbers in jet-Rusland als China, even kil onverschillig en even gevoelloos als de kapitalis tische". Camara houdt unloosheid op zich is. Gandhi, prototype van het geweldloze verzet, wordt door Camara geprezen als kiezen: laat ze zo lastig sijn als de waarheid en zo veeleisend als de gerechtig heid". Bezoek De 61-jarige bisschop die vandaag en morgen een bezoek brengt aan ons land, w'aar hij onder meei; zal spreken voor Pax Christi en de Clasc. spreekt voortdurend op de golflengte van de contesterende, rebellerende jeugd. Het succes van zijn toespraken is immers niet alleen te verklaren door zijn oratorisch talent, dat hij ontegenzeggelijk bezit, zelfs als hij moet spreken in de voor hem eigen, Franse taal die hij hanteert met een zwaar Portugees aceent. Het is de kracht waarmee hij zijn oproep tot meer rechtvaardigheid naar voren brengt, de vitaliteit van zijn optreden, waarmee hij zijn toehoorders urenlang boeit. De kleine man, op straat herkenbaai in zijn afgedragen toog en met het gerimpelde uiterlijk van een versleten, oude man. komt m zijn getuigenis tot leven. Achter de microfoon onderstrepen felle gebaren zijn w o..-dcD en Ujki hij een bv-u vitaliteit. Dan worden zijn toehoorders enthousiast, i ook' al krijgen' zij |zol껫em duldclijke-.wuarsebn- wing. De studenten van Leuven kregen de bood schap niet naar Brazilië te komen met pasklare oplossingen, maar liever thuis te blijven. „Als gij, studenten, een praktisch socialisme /.ou ont dekken dat de menselijke persoon eerbiedigt, dan zoudt gij ons een grote dienst bewijzen. Maar verwezenlijk dat socialisme dan eerst hier bij uzelf in de ontwikkelde landen. Want de proble men vain de dorde wereld kunnen niet worden opgelost zonder mentaliteitsverandering hier". DEN HAAG (ANP) Dr. W. A. van den Berg, de plaatsvervangend directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, heeft vandaag bij Vroom en Dreesmann aan de Grote Marktstraat in Den Haag officieel de city-informatie van het Arbeidsbureau geopend. Daarmee is een uniek experiment in ons land van start gegaani het arbeidsmarktinformatiebureau voor de plaatselijke gemeenschap. Nieuw initiatief voor solid talies (ADVERTENTIE) Dr. van den Berg merkte hierover op, dat het een nieuwe methode is tege moet te komen aan de behoefte om informatie en advies over arbeidsplaat sen. waar de mensen met voldoening en overeenkomstig hun aard en aanleg kunnen werken en waar zij opleidings- en ontplooiingsmogelijkheden hebben. De delegatie van Parlementsleden, die een bezoek heeft gebracht Antillen, is gistermiddag teruggekeerd. Op de foto de K.V.P-fractievoor zitter in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, die op Schiphol -(jn souvenirs liet zien. Een ervan was een fraai beschilderde pagaai ROME (AP) Mik is Theodorakis, de Griekse componist, verkeert thans na een blindendarmoperatie in een kliniek te Rome in goede toestand. De operatie had gisteren plaats. PREMIER DE JONG: DEN HAAG (A.N.P.) Minister president De Jong heeft meegedeeld dat berichten, als zou de vierins van 4 en 5 mei niet meer plaats vinden, volledig ongegrond zijn. Naar aanleiding van zulke berichten had het Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A. drs. J. J. Voogd de premiei schriftelijke vragen Eesteld IADVER TENTJE) geslaagd? naar een nieuwe school... natuurlijk op een nieuwe fiets! U kunt er ook een winnen. Hoe? Vraag dat aan uw fietsen-handelaar of lees de advertentie in uw damesblad. „Dit betekent tevens het bevorderen van een goede personeelsvoorziening van het bedrijfsleven voor de verdere ontplooiing van de nationale economie", aldus de directeur-generaal. Dr. v. d. Berg sprak de verwachting uit, dat de ervaringen, die in het warenhuis met het bureau worden opgedaan, belangrij ke aanknopingspunten zullen kunnen vormen voor toekomstige activiteiten voor het realiseren van een actief ar beidsmarktbeleid, dat hij een van de zeer belangrijke sociaal-economische in strumenten achtte. Anders dan op het arbeidsbureau kan de belangstellende zich in het waren huis desgewenst zelf bedienen: informa tiemapjes met thans meer dan 1700 aanbiedingen staan vrij ter beschikking. Werk is er te vinden van de meest uiteenlopende soort. De geïnteresseerde voor een aangeboden betrekking kan ter plekke de ambtenaar vragen een kopie van de aanbieding mee te geven. Ook kan men in telefooncellen onver wijld zelf contact leggen met de werk gever in kwestie Betrekkingen worden aangeboden voor bijvoorbeeld winkelpersoneel, part time secretaresse, kinderverzorgster voor een ambassade en een vliegtuig bouwkundig ingenieur. De aanbiedingen worden voortdurend vernieuwd en aan gevuld. Er kan geen garantie worden gegeven, dat de aangeboden plaats in derdaad ook nog beschikbaar is op het ogenblik van de sollicitatie. Ook kan de werkgever geen voorselectie door het arbeidsbureau verwachten. Wel kunnen geïnteresseerden zich voor verdere in formatie, advies of hulp tot de ambte naar wenden. Deze weet welke wegen open staan: misschien is een beroeps keuze-advies wenselijk of een scholing, omscholing of bijscholing om beter ge schikt te worden voor een bevredigende arbeidsplaats. Ook kunnen worden gemaakt Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me 55' Dr. A. V ondeling op verkiezingspad (Van e verslaggevers) (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG In het Tweede Ka merdebat over wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie zijn minister Roolvink (Sociale Zaken) en de VVD gistermiddag geen duimbreed tot elkaar gekomen. De minister noemde de voor stellen van de VVD'er Geurtsen tot wüziging van het westontwerp „een aan slag op de PBO". De heer Geurtsen wil de bestuurders van de „schappen" niet door de organisaties laten benoemen, maar door de bedrijfsgenoten laten kiezen. Minister Roolvink had tegen vrije verkiezingen geen principiële bezwaren, maar was 't er niet mee eens dat zo'n fundamentele wijziging in het wetsont werp werd aangebracht, zonder dat het georganiseerde bedrijfsleven erin werd gekend. Hij kreeg alleen de confessio nelen achter zich. De liberalen werden gesteund door de linkse oppositie, ter wijl het er naar uitziet dat ook de SGP en de Boeren voor het VVD voorstel zullen stemmen. Is dat het geval dan wordt het voorstel aangenomen. Meer zekerheid zal daarover pas aanstaande dinsdag ontstaan, want dan wordt het debat voortgezet. (ADVERTENTIE) HILLEGOM „U hebt vorige week een plaatje kunnen zien met dc reserves van Ajax op een bankje. Het niet op stellen van die spelers heeft moeilük- heden veroorzaakt. Maar het is de plicht van een groep steeds het sterkste elftal in het veld te brengen. Zo is het ook met de P.v.d.A. waar dergelijke moeilijkheden hebben geleid tot het ontstaan van DS '70. Dal is althans één van de oor zaken". aldus P.v.d.A.-voorzitter dr. A. Vondeling. Hij zei dit gisteravond op een verkie zingsredevoering in hotel het Wapen van Friesland in Hillegom, waar hij slechts dertig toehoorders tegenover de bestuurs tafel vond. Van de 836 gemeenteraden heeft de P.v.d.A. er volgens dr. Vondeling maar in tien moeilijkheden gehad en dat is minder dan vier jaar geleden. Als andere oorzaak van de problemen noemde hij het generatieconflict en de revolutionaire ont wikkelingen in onze tijd. ambt' De heer Vondeling verklaarde het jam- er te vinden dal de politiek met de fspraken I regelmaat van een klok elk jaar afsplit- ■speciali- J singen plaatsvinden, terwijl een politieke beidsbu- i partij juist zo sterk mogelijk moet zijn I om invloed uit te kunnen oefenen. Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Terwijl in Den Haag minister Schut van Volkshuisvesting gisteren namens de werkgroep „Moe ders Willen Vrede" een petitie werd aangeboden, waarin gepleit werd voor voldoende woon- en speelruimte voor het kind, zei minister Klompé van Maatschappelijk Werk in Amsterdam bij de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gere (UW): „Ik pleit voor d jonge generatie, die we niet in de kou mogen laten staan. Als er meer vrouwen gaan werken brengt dit de noodzaak van meer creches. Hieraan zullen grote groepen vrijwilligers hun medewerking kunnen verlenen". De minister kondig de aan dat in enkele plaatsen een proef zal worden genomen met een „vrijwilli- gersbank". Dat is een centraal punt. waardoor gemakkelijker voorlichting gegeven kan worden. PARIJS (Reuter) Dr. Nahum Gold- mann, de president yan het joodse we reldcongres. heeft in een serie artikelen voor het Franse dagblad Le Monde Israël gewaarschuwd dat hel op de lange duur met China kan worden ge confronteerd, dat heftig anti-Israël is. Het is dringender dan ooit nodig dat Israël zoekt naar een nieuwe politiek tegenover de Arabische landen. In de ontwikkelingslanden is ook al groeiend verzet tegen Israël. Goldmann schrijft niet te kunnen geloven dat de Israëli sche overwinning van de zesdaagse oor log in juni 1967 iets kan bijdragen tot de regeling van het Arabisch-Israëlisch conflict. Sedert de tweede wereldoorlog is de kloof tussen Israël en de Arabische landen steeds groter geworden. Israël heeft drie oorlogen gewonnen, maar geen daarvan heeft deze kloof ook maar gedeeltelijk overbrugd. „De voor naamste reden voor dit falen is dat wij voor het meiendeel de Arabische psychologie niet begrijpen". Niemand kan zeggen hoe lang het zal duren voordat de Arabieren inhalen op tech nologisch gebied, vooral bij de bewape ning, maar ..dc tijd zal komen dat de balans van de militaire macht in hun voordeel zal omslaan", aldus Gold-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7