£eidóc Sou/tont werkgfj fgenheid afhankelijk van jaarlijkse spoorwegorders Werkspoor weer in moeilijkheden Spoedig verdrag Bonn en Moskou Druk op regering voor verstrekking kredietgaranties Gaat slagboom voorgoed naar omlaag of niet? Apollo laat zich de das omdoen Uiterste chaos aan REDER VERKOCHT HARING ILLEGAAL Proces-verbaal Franse opgemaakt grens Eerste vrouw vakofficier luchtmacht ƒ2450.- BULTHUIS Na overleg met directie staking STUNT OF AANSLAG? Tikkend kistje bij Griekse ambassade MINISTER NELISSEN: Huisarts moet nota specificeren TELEVISIE BUITENSPEL GEZET DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND VRIJDAG 29 MEI 1970 Nederland I: 20.45 u. Department S; 21.35 u. Ontsporing van geweld in Indonesië; 22.15 u. Klankkleur. Nederland II: 20.20 uur Please Sir; 20.45 uur „De meid", van Heijer- mans; 22.25 u. Historie en toekomst van Israël met Bomans IETS LAGERE TEMPERATUREN Veel bewolking en af en toe enige regen. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Iets lagere mid dagtempera turen. (Van verslaggevers) UTRECHT Nieuwe problemen bij Werkspoor-Utrecht hebben gisteren en vandaag geleid tot grote spanningen onder het personeel van het bedrijf. Voor vandaag is een staking afgekondigd. De vakbonden eisen van de regering, dat zij vandaag nog steun geeft aan de Verenigde Machinefabrieken (VMF), waartoe Werkspoor behoort. Van deze steun hangt het voortbestaan af van Werkspoor, aldus de vakbonden, en dus de werkgelegenheid van enkele honderden werknemers. De goede odife Griekse iurtneyud Apollo Wist in cyn tijd niets van dassen af. In het algemeen niet veel van kleding zo te oordelen naar de klas sieke en moderne ma nier, waarop men hem pleegt af te beelden. Maar hij laat zich de das omdoen zonder een spier te vertrekken in de Jardin du Trocadero te Parijs. Dit ter gelegen heid van de presentatie van de nieuwste Paryse DEN IIAAG (A.N.P.). Ue Franse douaniers zlin na hun staking van giste ren vanmorgen vroeg weer overgegaan tot een zogenaamde stiptheidsactie. De situatie aan de Frans-Belgische grens is nu tot een uiterste chaos gekomen. In totaal staan nu aan de Belgische kant ongeveer zesduizend vrachtwagens, waar onder veel Nederlandse, op toelating in Frankrijk te wachten,, verdeeld over ongeveer tien grensovergangen. Per uur worden slechts enkele wagens doorgelaten. Hieruit blijkt dat het de Franse douane nu minder gaat om het nauwkeurig naleven van htm instructies, als wel om het welbewust traineren van de gang van zaken bij het vervullen van de grnsformaliteiten van het internatio nale handelsverkeer. „Er dient rekening mee te worden gehouden, dat de doua niers hun actie ook volgende week zullen voortzetten", aldus de vervoerders- organisatie E.V.O. DEN HAAG (A.N.P.) Adjudanjt- onderofficior van de luchtmacht vrouwen- af deling Helena P. M. Schuurman is de eerste onderofficier die tot „vak- officier" is bevorderd op 1 mei j.l. Eerste luitenant Schuurman en 23 mannelijke collega's hebben donderdag op het ter rein van de koninklijke kaderschool luchtmacht in Schaarsbergen de officiers- eed, afgelegd. DEN HAAG (A.N.P.). Op de eerste dag van de haringinvoer heeft één van de rederijen illegaal haring verkocht. De haring mocht woensdag worden aangevoerd, maar pas na middernacht aan de afslag worden gebracht. De be trokken rederq ontdook echter de haring- wet door woensdag voor middernacht de haring over te pakken en in de koelcel te brengen. Hierdoor kon deze haring eerder aan de man worden ge bracht dan die van de reders, die zich aan de voorschriften hielden. Dit bleek gisteren tijdens een verga dering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Tegen de reder is proces-verbaal opgemaakt, maar onder tussen heeft hij voor zijn produkten een hogere prijs kunnen maken, omdat ze eerder Iconden worden verkocht. Bij het ministerie van Economische Zaken is nog een klacht binnengekomen over de hoge prijs van de haring 2,25 per stuk), hoewel de aanvoer groot was en de afslagprijzen daardoor laag. Meegedeeld werd echter dat dergelijke prijzen best mogelijk zijn, omdat het hier om primeurs gaat. Met name de haring die al op zee was diepgevroren is inderdaad tegen veel hogere prijzen verkocht. (ADVERTENTIE) SPAANSE KAST Uit Barcelona ontvingen wij dit zeldzaam mooie meubel, waarvan de panelen met de hand zijn ge sneden. Prijs EXCLUSIEVE INTERIEURS BOTERMARKT 23 Show van eiken meubelen: NIEUWE RIJN 25 Europese meubelshbw Rhtingeesterstraatwez 56 Oegslgecsl. De grote problemen, waarmee Werk spoor al zeer lang worstelt, zijn gister avond onverwacöt opnieuw aanleiding geweest tot een spoedoverleg tussen vak bonden, personeel eo directie, in het ooi lege van B- en W. van Utrecht en in de Tweede Kamer- De ondernwningwu.id overlegde gister avond over de grote"' -zekerheid die weer gerezen is over hot voortbestaan van het bedrijf door het uitblijven van concrete regeringstoezeggingen. Deze toezeggin gen houden zeer nauw verband met N.S.- orders voor een Jaarlijks terugkerende vernieuwing van een groot aantal trein- De avondploeg wilde nog geen beslis singen nemen over stakingen om de dag- ploeg niet voor een voldongen feit te plaatsen zonder onderling overleg. Deze dagploeg kwam vanmorgen wel bijeen voor een gesprek met de directie, die op uitnodiging van de directie zelf. Na dit gesprek besloot het personeel vandaag in staking te gaan. Het bleef echter in de fabriek. De werknemers wilden in de fabriek wachten op het beslissende ant woord van de regering over financiële B- en W. van Utrecht zouden vandaag in Den Haag besprekingen voeren met minister Nelissen van Economische Za ken over een besluit rond de ordergaran tie van de Spoorwegen. Het gaat hierbij om een kredietgarantie van 35 miljoen gulden en een ordergarantie om de wa- gonfabriek Werkspoor draaiende te hou den. Geruchten, dat minister Witteveen van Financiën geen voorstander ls van deze ordergarantie, waren in feite de oor zaak van de nieuwe onrust bij Werk- Intussen had het socialistisch Tweede- Kamerlid Wieldraayer gisteren al vragen aan de regering gesteld. Deze worden volgende week behandeld. Wanneer Werkspoor voorlopig zeker is van een NS-order voor de bouw van minstens 70 nieuwe wagons zijn de moei lijkheden snel opgelost. De Spoorwegen hebben ook aan buitenlandse bedrijven kostenopgaven gevraagd en Werkspoor vreest dat de belangrijke orders van jaarlijks minstens 70 wagons naan het buitenland verdwijnen in verband met concurrerende prijzen Werkspoor zegt regeringsinstantie^ nodig te hebben om te kunnen meeconcurrcren In andere bedrijven van de V M.F. hield men verschillende sympathiesta kingen. Bij Werkspoor-Amsterdam werd om elf uur een staking van een uur ge houden en bij Hcnsen Rotterdam, een bedrijf dat ook tot de V.M.F.-groep be hoort, staakte men 's middags een Een personeelsdelegatie bood in Den Haag op het Binnenhof een petitie de regering aan: Bijna symbolisch voor de kritieke situatie daalde gisteravond de slag boom vóór het terrein van Werk spoor op de werknemers neer. Het leek op een genadeslag. (Van onze politieverslaggever) DEN HAAG De Haagse politie on derzoekt of het plaatsen van een kistje met een tikkend mechanisme gisteravond b(j de Griekse ambassade aan de Alexan- de straat te Den Haag een stunt was om de aandacht te trekken of het werk van personen, die een aanslag op deze am bassade wilden plegen. De inhoud van het kistje bestond uit een op vijf nur af gestelde wekker, enige batterijen en een glazen potje met een witte poederachige substantie. Het geheel was door middel van elek trische draden geschakeld. Het gerechte lijk laboratorium, dat de witte poeder onderzoekt kon vanmorgen nog geen ant woord geven op de vraag of er sprake was van een explosief mengsel. Het kist je werd gisteravond bij de Griekse am bassade aangetroffen door de permanen te post voor het ambassadegebouw. Toen 1 het kistje een tikkend geluid hoor de verwittigde hij het hoofdbureau, dat onmiddellijk alarm gaf. Op het kistje was een brief bevestigd, waarin, zoals later bleek stond: „Liever schreeuwen, dan fluisteren; minister De Jong X-5-70". De brief vervolgde met „Aandacht vestigen op onhoudbare toe stand in Griekenland. Hopende hiertoe een bijdrage te hebben geleverd". De brief was niet ondertekend. Een wagen met een zandkist vervoerde het kistje zeer behoedzaam naar hoofdbureau van politie. Daar was inmid dels een deskundige van Binnenlandse Zaken gearriveerd Thans ligt het kistje met inhoud bij het gerechtelijk laborato rium, waar het onderzoek plaatsvindt naar de aard van de witte poeder. De Griekse ambassade is van het ge beuren op de hoogte gesteld. Scheel volgende maand naar Sovjet-Unie BONN (AP) Begin juli zal het eerste formele verdrag tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie worden gesloten, zo wordt vernomen uit kringen rond de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel. In het verdrag is, naar verluidt, een afzien van geweld door beide landen opgenomen. Dit la belangrijk, omdat Moskou de Westduitsers pleegt te be schuldigen met wapengeweld Oost-Duits- land te willen veroveren. West-Duitsland zal voorts ln het verdrag beloven de grenzen van Oost-Duitsland te eerbiedi gen. Deze grens wordt aan de Poolse kant onder meer gevormd door de ri- en de Oder en de Neisse. Rusland dan zijnerzijds afzien van het recht tussenbeide te komen in Duitse zaken. Dit recht zou het hebben als overwinnaar in de tweede wereldoorlog. Verwacht wordt, dat minister Scheel omstreeks 10 juni naar Moskou gaat om de laatste hand aan het ontwerpverdrag te leggen. Op de NAVO-conferentie te Rome is daarmee akkoord gegaan. ADVERTENTIE zaterdag 30 mei a.$. om 9 uur opening van de verlengde Vanaf de space-tower hebt u een uniek uitzicht op 185 m hoogte over di hele Randstad. Met foto- en filmcamera maakt uprachf w panoramische opnamen vanuit de ronddraaiende liftcabint win een 3-daagse vliegreis naar Stockholm! De eerste 25.000 bezoekers van de nieuwe space-tower krijgen een prentbrielkaart, die hen kans geeft op14 een geweldige vliegreis. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE DAMES- nERENSCHOENEN LEDERWAREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen van Economische Zaken vindt, dat huisartsen hun rekeningen moeten specificeren. Dit deelde hü gisteren mee naar aanleiding van mondelinge vragen van het Tweede-Kamerlid De Goede (D '66). De minister sprak zqn ongenoegen uit over een brief, die de Landelijke Huisartsenvereniging df aangesloten artsen heeft gestuurd, waarin werd geadviseerd de rekeningen niet meer te specificeren. Dit staat in verband met het misnoegen van de artsen over ae Economische Con trole Diénst, die zijn boekje te buiten zou zijn gegaan bij de controle op de huisartsentarieven. Volgens de mimster hebben de patiënten het recht op een gespecificeerde rekening omdat zij anders van de verzekeringsmaatschappijen minder geld terug krijgen dan waar zij recht op hebben. Het Kamerlid De Goede vond het volstrekt onjuist dat dc huisartsenvereniging een geschil met de minister in d« stiekeme sfeer probeert op te lossen over de ruggen van de patiënten. Als de K.N.VB. hert; been stijf houdt, krijgt u in het nieuwe seizoen zondagsavonds geen flitsen van voetbalwedstrijden meer op uw scherm Reden te meer om dan op de maandagen uit te kijken naair uav krant, met zijn dikke gratis bijlage „De Sporttribune". Al 't nieuws over grote vedettes en toegewijde Liefhebbers met ail hun palmares en ontgoochelingen. Boeiend van de eerste hoofdletter tot de laatste punt. Gun zo'n krant ook aan een kennis: win een nieuwe abonnee. Als dank mag u kiezen uit: Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantie)dagen mee door te komen. Een grote vierkleurentekening (40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische (ekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blUft Itchen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren Is- Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik v (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid se Courant. Antwoordnummer 349, Leiden. Naam: Woonplaats: Straatnaam Ingaande Hij/zij wl) betalen per Mijn naam en adres zijn Als geschenk wil Ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekening van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1