Wernink Beton gaat fusie aan met v. d. Vliet Beheer Stichting Kinderdag verblijven teleurgesteld Leidse jongeren bleven bij verkiezingen massaal weg Mavo aan Hooglandsche Kerkgracht gaat dicht Kret en Amptmeijer met elkaar in de clinch over bestuur en collegialiteit MARKTEN WOENSDAG 27 MEI 1970 LE1DSE COURANT Karakter en structuur accentueren tot geschikte samenwerking Sterke daling leerlingental verwacht door ontvolking binnenstad AMSTERDAM/LEIDEN Commissarissen en directies van Van der Vliet Beheer N.V. te Amsterdam en Wernink's Beton en Aanneming Maatschappij N.V. te Leiden delen mede, dat zij overeenstemming hebben bereikt over algehele samenwerking van beide vennootschap pen. Deze samenwerking zal worden geëffectueerd door integratie van de bedrijven van beide ondernemingen, waarvan het karakter en de structuur de geschiktheid tot samenwerking accentueren. Door de be reikte schaalvergroting zal het marktaandeel stijgen, de continuiteit beter verzekerd zijn en de rentabiliteit worden verbeterd, waarbij de diversiteit die de activiteiten van beide bedrijven vertonen een rol van belang zal spelen, aldus een communiqué. Op korte termijn vergadering voor bestuursbenoeming en statutenwijziging Wernink's Beton en Aanneming Maat schappij N.V. ontwikkelt binnen haar onderneming activiteiten op het gebied van utiliteitsbouw en droge waterbouw en betonwarenfabricage. terwijl de dochteronderneming Wernink's Indus trie en Handelsonderneming N.V. zich beweegt op het gebied van de produktie voor en aanleg De organisatiestructuur, zoals deze be staat binnen Van der Vliet Beheer N.V. leent zich in bijzondere mate om te worden gehanteerd door de niéuw te vormen beheermaatschappij, waarvan diverse activiteiten in een aantal doch terondernemingen zullen worden onder gebracht, aldus het communiqué. Met de vakorganisaties en de werkne mersvertegenwoordigingen van beide ondernemingen heeft reeds overleg plaats gehad, waarbij kon worden vast gesteld. dat de werkgelegenheid en de ontplooiingsmogelijkheden voor de me dewerkers door deze fusie zullen worden bevorderd. De fusie zal worden geëffectueerd door de omwisseling van aandelen Van der Vliet in aandelen Wernink, voor welke sportaccommodatie',I transactie 2700 aandelen Wernink van Van der Vliet Beheer N.V. heeft als dochteronderneming: Van der Vliet Bouw- en Constructie Maatschappij N.V. (B.C.B.: grote utiliteitsbouw), Van dei- Vliet Burgelijke- en Utillteiswerken N. V. (kleine opdrachten tot 100.000,-), N.V. Intarproject, maatschappij voor ontwikkeling van bouwprojecten en El- vast N.V., maatschappij tot exploitatie onroerend goed. Leraren hebben vrijwel allen gesolliciteerd LEIDEN De chr. Mavo aan de Hoog landse Kerkgracht, een oude school die in Leiden en omgeving een bekende naam heeft, gaat dicht. Niet omdat de aangifte van leerlingen voor het komend schooljaar te klein zou zijn. Men ver- Kamerleden stellen vragen over leges heffing in Leiden DEN HAAG Drs. J. van den Doel ea H. M. Franssen, beiden lid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamre, heb ben de minister van Binnenlandse Za-. ken schriftelijk gevraagd of in de le gesverordening van de gemeente Leiden de bepaling voor komt dat het ver strekken van een woonvergunning on derworpen is aan een heffing, die bij een huur van 140,- of hoger 35.- bedraagt. Vraagstellers willen weten of zulke hoge leges ook in de andere gemeenten voorkomen en of de minister bereid is het gemeentebestuur van Lei den uit te nodigen de gewraakte hef fing te herzien, gezien het feit dat ook de minder draagkrachtigen een derge lijk fors bedrag moeten neertellen. Van Aken vraagt om voorlichting voor nieuwe raadsleden LEIDEN De fractie-voorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, de heer M. van Aken, heeft het college van B. en W. voorgesteld aanstaande raadsleden zo gauw mogelijk uitvoerig in te lichten omtrent beleid, organisatie en werkwijze van alle delen van het ge meentelijk apparaat en met name ook over de relatie tussen onderscheidene secretarie-afdelingen en de gemeentelij ke diensten en bedrijven. De voorlichting zou volgs de heer Van Aken het best kunnen geschieden door het samenstellen van een schriftelijke uiteenzetting. In een aantal bijeen komsten zouden mondelinge toelichtin gen en uiteenzettingen gegeven kunnen worden door de hoofden van dienst en hun staf. De schriftelijke en mondelinge voorlichting zou t.z.t. gecompleteerd kunnen worden met enige werkbezoe- vacht echter voor de toekomst 'n sterke van het leerlingental door de ont- g van de binnenstad. De leraren hebben vrijwel allen gesol liciteerd naar een andere baan, zodat de bijna 100 leerlingen zonder leerkrach ten zouden komen te ziten. Omdat 't vrij wel ondoenlijk is onderwijzend personeel aan te trekken gaat de school per 1 au gustus op in de chr. Mavo aan de Die- penbrocklaan Daar zal ruimte worden gemaakt, evenals in het gebouw aa Berlagestraat, om de leerlingen va Hooglandse Kerkgracht op te nemei De heer G. J. van 't Spijker, directeur van de te sluiten school, zal samen met de heer R. Postma de directie vai school in Zuid-West gaan vprmen. Over het gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht voert het schoolbestuur onderhandelingen. Mevr. Lepelaar 40 jaar laborante bij melk fabriek De Landbouw LEIDEN Deze maand is het veertig jaar geleden dat mevrouw Lepelaar- Bremmer als laborante in dienst kwam bij Melkfabriek de Landbouw aan de R ijnsb urgersi ngel. Mevrouw Lepelaar werd destijds opge leid door wijlen de heer Witmus. Van morgen werd zij tijdens een informele bijeenkomst gehuldigd door de huidige directeur van het bedrijf, de heer J. Heemskerk en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer L. C. Strijk, die haar respectievelijk een gou den horloge en een geldbedrag onder couvert overhandigden. Van de 'Keu ringsdienst van Waren uit Haarlem ont ving mevr. Lepelaar een bridgelaken. Groots spel van Christine Ewert in Brechts „De Kaukasische Krijtkring" Het dankbare, schijnbaar eindeloos voortdurende aplaus van het K O- publiek gold gisteravond na de voor stelling van toneelgroep Theater Chris tine Ewert. In het jubileumstuk „De Kaukasische Krijtkring" van Bertolt Brecht imponeerde zij door haar aan doenlijke spel. In dit stuk van Brecht, waarin hij opkomt voor het gewone volk en de gevestigde orde hekelt, is Christine Ewert het keukenmeisje van een gouverneur in Georgië, die tijdens een opstand van het onderdrukte volk onthoofd wordt. Diens vrouw neemt de wijk, het enig kind onbekommerd ach terlatend. Het keukenmeisje, Grusche Vachnadze, ontfermt zich over 't jon getje. Op het sober aangeklede toneel van de Schouwburg toonde Theater daarna op uitstekende, suggestieve wijze de vlucht van het meisje, dat op de hielen wordt gezeten door wraak zuchtige pantserruiters. De spanning werd onder meer opgeroepen door het stotende, aanvankelijk onwennige ge zang van Carol Linssen. Vooral echter door Christine Ewert, die opviel door haar talrijke gemoedsuitdrukkingen: angst, gejaagdheid en de toewijding en de liefde voor het door haar bescherm de kind. Tevens drukte zij de spanning uit door het slaken van felle kreten. Gezwollen stemgeluid, waarbij ze doet denken aan Ina van Faassen. Slechts nu en dan deed de overweldigende woordenstroom wat onnatuurlijk aan: op die momenten waarop fluisteren beter tot zijn recht zou zijn gekomen. Meer gebonden was Charmy Reynen als de vrouw van de gouverneur. Zij was de vrouw, die voor de rechter haar kind na de oorlogshandelingen opeiste; neerkijkend in haar prachtige gewaden op de primitieve, van alle franje ver stoken, boers aandoende vrouw. In de krijtring volgde daarna het gevecht om het kind. Maar voor het zover was verschenen tal van kleurrijke figuren voor het voetlicht, met als treffendste Peter v. d. Linden, die ditmaal onder meer een wat verloren boerenzoon uit beeldde, die zich op een gegeven mo ment in een badkuip in allerlei vreem de standen kronkelde. Het element hu mor heeft Brecht in dit stuk, vermengd met een dosis ironie (zo spot hij met de geestelijkheid, met het gerecht, met de establishment), zij het niet overvloedig, niet vergeten. Samen met de spanning en het sentiment heeft dat een van de vele meesterwerken van Brecht oj leverd. nominaal 1000,- geplaatst zullen den. Tevens zal aan de oude aandeel houders van Wernink 10 pet. agiostock worden uitgekeerd, zodat na deze trans actie het totaal geplaatste kapitaal van de nieuwe onderneming nominaal 6 miljoen zal bedragen. Op korte termijn zal een buitengewone vergadering van aandeelhouders van Wernink's Beton en Aanneming Maat schappij N.V. worden bijeengeroepen, waarin een statutenwijziging en de be stuursbenoeming aan de orde zullen worden gesteld en waarin tevens vra gen van aandeelhouders met betrekking tot de fusie zullen worden beantwoord. De voorwaarden, verbonden aan de aandelenruil, zullen tijdig in een be richt aan de aandeelhouders worden be kend gemaakt. Voorgesteld zal worden het bestuur van de onderneming, die de naam Van der Vliet-Wernink Beheer N.V. zal dragen als volgt samen te stellen: Raad van commissarissen: drs. J. F. Posthuma (voorzitter), P. A. H. Schlingemann (plv. voorzitter), P. A. Wernink jr. mr. L. van Nouhuys, N. H. Andriessen, mr. A. H. Talma Stheeman en mr. R. van de Vijver. Directie: W. A. Weger if (voorzitter), ir. A. Sitsen (plv. voorzitter), L. van der Vliet en C. J. van der Vliet. LEIDEN, 27 mei Groente Aard beien Sl-85, Champignons 285-315, An dijvie 39-62, Peulen 540-760, spitskool 71- 75, Postelein 37-65, prei 20-34, rabarber 6-30, Spinazie 41-65, komkommers 21-57 Tomaten A 710-730, B 710-720. C 670- CC 550-580. Witlof 104-172. Bloem kool A 55-159, sla 16-36. Bospeen 90-108 kroten 46-58. peterselie 18-21, radijs 25- 00 selderij 12-19, uien, bos 21-27. LEIDEN De konsekwente uitvoe ring van het programma, waarvoor het noodzakelijk is een meerder heid te hebben in het college van burgemeester en wethouders (de wethoudersclausule in de PAK- overeenkomst van P.v.d.A., D'66, PPR en PSP) is de eerste belofte aan de kiezers, die het PAK als noodgedwongen moet laten vallen, aldus de heer A. Kret. de welbe spraakte „topper" van de program matisch samenwerkende christe lijke partijen, in het debat met PSP- voorman Herman Amptmeijer, dat gisteravond in het Prytaneum werd gehouden. Een keurig en goed geleid debat (overi gens met weinig inbreng van de volle zaal, waarin de twee opponenten kwa men tot een verhelderende uiteenzetting van de uiteenlopende standpunten waar voor de Leidse bevolking volgende week kan kiezen. Amptmeijer, aan wie door de debatlei der, de journalist drs. Soetenhorst het eerste woord was gegeven: Voor het eerst in Leiden kan er duidelijk gekozen worden. Een keus uit twee blokken, twee programma's eu twee mentaliteiten. Een stelling waar Kret het zonder meer eens mee kon zijn. De duidelijkheid ech ter, die het PAK wenst (doortrekking van de landspolitiek naai- de plaatselijke situatie) is voor de niet-PAK-ers, waar onder ook linkse plaatselijke pertijen als CPN en DS'70 in en door de praktijk geen haalbare zaak. Kret: De fout, die het PAK maakt is, dat men denkt dat bestuur en regering hetzelfde zijn. Een stad heeft een bestuur, dat in tegenstel ling tot een regering, niet of nauwelijks in staat is gestalte te geven aan het plaatselijk maartschappelijk leven. Het stadsbestuur is afhankelijk van normen, die van bovenaf gesteld worden. Wijkt, men van die normen af dan krijgt men direct te maken met het goedkeurings- beleid van G.S. Gaat men zich onttrek ken aan bestuursverantwoordelijkheid, „gaat men in de oppositie" (zoals het PAK stelt) dan wordt er een komedie opgevoerd, die misschien wel leuk is voor het grote publiek, maar er wordt niets door waar gemaakt. Speelruimte De afhankelijke situatie van de gemeente is echter voor de heer Amptmeijer en het PAK evenwej geen voldongen feit: Leiden heeft wel degelijk speelruimte om een bepaald beleid te voeren. Op het gebied van de democratisering en de wo ningbouw bijvoorbeeld. Kret; Het wo- ningbeleid wordt in Den Haag bepaald. Als men daar iets aan wil veranderen moet men anders gaan stemmen bij de kamerverkiezingen, maar het is een illu sie te menen, dat me nde landspolitiek vanuit Leiden (waar de situatie en de problematiek bovendien anders is als in andere steden) kan veranderen, door de boel er bij neer te gooien De confessione le opponent bestreed overigens, dat Leid se confessionele politici geen druk zou den uitoefenen op geestverwante politici in hogere organen. De pacifistische lijsttrekker betoogde ■laarop, dat steden met eenzelfde pro blematiek gezamenlijk wel in staat zijn een effectieve druk uit te oefenen op Den Haag, waardoor urgenties anders komen te liggen, dat er meer geld naai de probleemsteden komt. De confessionele partijen, aldus Herman Amptmeijer, zijn daartoe niet bereid. Als voorbeeld noemde hjj de afwijzende verklaring van de KVP'er Ham in de gemeenteraad over de „motie-Krom- menie," waarin om meer geld wordt ge vraagd. De heer Kret verdedigde zijn collega-raadslid met de stelling, dat de Financiële Verhoudingswet dan voor Leiden niet gunstig werkt, voor andere steden en gebieden wel voldoet. Het heeft geen zin en het is ook niet geoorloofd die wet te kraken vanuit een Leidse uitzonderingssituatie. Een uitzonderings- FINANCIËLE STEUN BLIJFT UIT Gemeentecentrum Kindercrèche PPR OEGSTGEST De politieke Party Ra- di kalen, afdeling Oegstgeest wil een kindercrèche, waar winkelende ouders bun kinderen kunnen brengen. Daarom organiseert de Werkgroep Oegstgeest van de PPR op zaterdag 30 mei zo'n crèche in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg, vanaf 's morgens 10 uur. LEIDEN Op 28 mei 1970 hoopt prof. dr. W. F. Suermondt de dag te her denken, dat het vijftig jaar geleden is dat hij is gepromoveerd in de faculteit der geneeskunde. De promotor was prof. dr. J. H. 2laayer. Enquete Bureau Statistiek leert LEIDEN Bij de Statenverkiezingen in maart heeft 45 procent van de Leide- n tussen de 21 en 30 jaar niet zijn uitgebracht. Dit blijkt uit een en quête, die het Bureau Statistiek van de Gemeente Leiden onder duizend Leidena- heeft gehouden. In totaal had Leiden 66540 kiesgerechtigden, waarvan 22436 niet zijn opgekomen. Het percentage niet-opgekomen kiesgerechtigden be droeg 34. Er is althans in totaliteit gezien geen verschil te constateren tussen he tgedrag van mannelijke en Het hoogste percentage wegblijvers geven de jongere leeftijdsgroepen te zien Tot aan de geboorte jaren 1910-1914 toe stijgt het opkomstcijfer regelmatig. Voor de kiesgerechtigden geboren in de pe riode 1919-1914 bedraagt het percentage niet-opgekomenen nog slechts 19. Een weer toenemend percentage „wegblij vers" valt te constateren in de oudste leeftijdsgroepené Over het algemeen is de opkomst van de vrouwelijke kiesge rechtigden tot aan de geboortejaar 1905- 1909 gelijk of beter geweest dan van de mannen. Bij de ouderen (geboren in 1904 of eerder) zijn het vooral de vrouwen die verstek lieten gaan. Teneinde een zo scherp mogelijk verde ling te verkrijgen zij nstemdistrieten waarin de VVD relatief sterk Ls verte genwoordigd vergeleken met districten waarin de PvdA relatief veel stemmen ,Hf ^1tuur van de stichting Kinderdagverblyven Leiden is teleur gesteld o\«r het uitblyven van linanciële steun. Hierdoor is de oprichting van een kinderdagverblijf ernstig vertraagd. Een blonder geschikt huis, waar de Stichting *en 'l,aULJaar °P had' door geldgebrek aan haar neus voorbij. De Stichting Kinderdagverblijven Leiden, op 9 april j.l. officieel opgericht maar al langer in Leiden werkzaam, streeft naar de tot standkoming van een dag verblijf voor kinderen van 0-4 jaar. Uit een onderzoek van twee jaar geleden bleek r ongeveer i minstens één kinderdagverblijf Geschikt pand kon niet aangekocht worden wegen s geldgebrek De laatste tijd verrijzen halvedagspeel zalen en peuterklasjes als paddestoelen uit de grond, maar het kinderdagverblijf is er nog steeds niet. Dat komt doordat een kinderdagverblijf voor hele-dagver- zorging aan hoge eisen moet voldoen. Zo moet er een tuin zijn waar de kinde ren kunnen spelen, een babyruimte, een slaapgelegenheid, de mogelijkheid tot 't vormen van kleine groepjes, terwijl het verzorgend personeel er op ingesteld moet zijn de kinderen 'n optimale „moe- dervervangende" verzorging te geven. Daardoor worden de exploitatiekosten van een kinderdagverblijf bijzonder hoog. Subsidies De Stichting heeft zich dan ook steeds op het standpunt gesteld dat haar werk gesubsidieerd moet worden. Daarom heeft men zich gewend tot het Leidse gemeentebestuur, de Universiteit en het Leidse bedrijfsleven, die allen positief staan tegenover het plan. Er zijn echter nog steeds geen definitieve toezeggingen voor financiële medewerking. De Stichting heeft zich nu tot de ver zeggen. Op deze manier hoopt de Stich ting in een betere onderhandelingspositie te zijn voor het geval ze er in slaagt een ander geschikt pand te vinden. Met name door de belangstelling van de ge meente Leiden hoopt het stichtingsbe stuur dat weldra betere tijden zullen aan breken. Want uit de reakties die het bestuur regelmatig krijgt blijkt wel dat velen in Leiden verlangend uilzien naar de oprichting van een kinderdagverblijf. Het. bestuur van «Ie Stichting Kinder dagverblyven Leiden wordt gevormd door: C. A. Kerling-Simons, voorzitter, A. Granseh-Meintema, secretaresse, A. Krumperman, arts, L. A.' van der Mark- I'oppe, E. A. van Seters-Banen, C. V boef. mr. C. J. D. Waal. Het secretariaat van de Stichting is gevestigd op Papan- gracht 20A, Leiden. Reserves Meerburg en Altior spelen degradatiewedstrijd ZOETERVVOI DK U.K. Zondag I speelt Meerburg 2 een beslissingswed strijd tegen Altior 3 op liet terrein Alphia t«- Alphen, aanvang 12.00 De verliezer degradeert uit de res. twee de klasse LVB. De training voor de senior-leden Meerburg komt morgenavond te ve len i.v.m. vakantie van de trainer. De wedstrijd tussen de veteranen van Meer burg en St.-Bernardus gaat zaterdag avond niet door. In plaats daarvan wordt de wedstrijd St.-Bernardus-Meerburg ge speeld. Aanvang 19.00 uur. De baten zijn voor de bejaardenkas van Hazers- woude. situatie, die bovendien onlangs door minister Schut ook is erkend. „De heer Amptmeijer moet oevrigens ook maar eens bewijzen, dat de confessionele par tijen geen druk willen uitoefenen op hogere instanties en te hoop willen lopen in Den Haag." Wethoudersclausule Aan de „wethoudersclausule" werden door beide opponenten de nodige woor den gewijd. Het PAK, aldus de heer Amptmeijer moet overigens ook maar van het minimum-progremma noodza kelijk, dat er een goed college van bur gemeester en wethouders is, dat kon- sekwent uitvoering aan het programma wil geven. („Een beter college dan het huidige. Met uitzondering van mevrouw Den Haan," aldus de PSP'er na aan dringen uit de zaal). Voldoen de heren niet dan moeten wy ze naar huis sturen; anders moeten de afdelingen de raadsle den naar huis sturen. De heer Kret: "De bestuurbaarheid van de stad staat of valt voor ons met de bereidheid van raadsleden en wethouders om verantwoordelijkheid te dragen, om op hun posten te blijven ook als omstan- digheden te^en zitten." Gediscussieerd werd voorts over een aantal klemmende feiten o.a. 100 wonin gen, die leeg staan in Leiden. Amptmeijer: Vorder ze. Kret: Vorderen is vaak het verschuiven van problemen; het is omslachtig en te tijdrovend, en slechts een druppel op cïe gloeiende plaat. De Leidse woningzoekenden zijn meer gebaat bij de bouw van betaal bare en goede woningen. In dit verband zei de heer Kret veel te verwachten van de individuele huursubsidies. De heer Amptmeijer toonde zich daarover min der optimistisch!. Een druppel op de gloeiende plaat en de verschuiving van een probleem noenule de heer Amptmeijer het leeg halen van de „Schouicburgpot" van 10 miljoen voor andere doeleinden. ..-Je kan er in ieder geval een flink stel crèches van bouwen, waardoor mensen in .staat worden gesteld hun inkomen te vergro ten waardoor ze meer huur kunnen be talen", aldus een reactie uit de zaal. Dat was tegen middernacht ongeveer de laatste opmerking in een boeiende politieke krachtmeting. Sociaal maatschappelijk structuur onderzoek gewenst LEIDEN „Het Maatschappelijk Con tact Orgaan? Wat is dat? Daar heb ik nog nooit van gehoort. Dat begrip is helemaal nieuw voor me," zei een Leidse hyisarts gisteravond op een bijeenkomst in De Burcht, die door de PAK-partijen was belegd om meer inzicht te krijgen in het sociaal maatschappelijk werk, dat in Leiden wordt verricht. De onthullende uit"praak van de betref fende huisarts was een dikke onderstre ping van de stelling van de heer Ooster man, lijsttrekker van Democraten '66 bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen, dat er een ontstellend gebrek is aan informatie en contacten op dit gebied. Hij sprak de wens uit dat er zo gauw mogelijk een sociaal-economisch struc tuuronderzoek komt. Men pleitte voor een overkoepelingsorgaan voor alle in stanties en instellingen die op sociaal maatschappelijk terrein werkzaam zijn. Men zou zich niet alleen moeten bezig houden met individuele gevallen, maar ook met de samenlevingsopbouw, waar voor research en planning noodzakelijk zijn. En dus meer mankracht. In dit verband wees mr. Ten Napel, directeur van de Sociale Dienst, op de grote personeelstekorten, die bij de ge meentelijke dienst, vanwege de financiële moeilijkheden van Leiden, niet weg te werken zyn. Door de rijkssubsidies kun nen volgens hem de particuliere instel lingen gemakkelijker werken. Met name pater Sweerts pleitte voor een overkoepelingsorgaan van de maatschap pelijke instellingen, die samen met de overkoepelingsorganen van de jeugd, sport, gezondheidszorg en geestelijke ge zondheidszorg gekoepeld zouden moeten worden in het M aatschappelijk C(on- tact) O(rgaan). In dit verband wees hij ook op de werk groepen, die bezig zijn voor de Merenwijk ..Daar loopt het. Niet ideaal, maar het is op gang. Met nog betere contacten en meer medewerking zou er nog meer be reikt worden."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3