Waarschuwing van Sovjet-Unie aan Pnom Penh Eerste maritieme encyclopedie bron van kennis 58ct Cambodja moet neutraliteit handhaven Bejaarden zo lang mogelijk in eigen huis Eerste van zes delen voor prinses Margriet Beroep Ouwe Nol verworpen Wajang in-t-kuipje. Zes solisten besloten Bach-Handel- cyclus Prof. dr. Kolff commandeur Oranje Nassau DINSDAG 26 MEI 1970 LEIDSE COURANT MOSKOU (RTR-AFP) Dp Sovjet ['nie heeft Cambodja gewaarschuwd Toor het aangaan van een bondgenoot- ichap met Washington en Saigon, en [ezegd dat het land een langdurige mrgeroorlog te wachten staat wanneer niet de terugtrekking wordt bewerk stelligd van de Amerikaanse en Zuid- ietnamese troepen. De waarschuwing ru vervat in een scherpe nota, die londag al door de Russiche ambassa deur in Pnom Penh was overhandigd, en maandag in het regcringsblad Izves- li» werd gepubliceerd. De Sovjet Unie raarschuwde ook, dat Saigon uit wac op annexatie van een deel van Cgm- >odja. De Russen vermeden zorgvuldig, het luidige Cambodjaanse bewind als rege- an te merken. De nota was ge- aan „de autoriteiten in Pnom >enh". De bedoeling van het Kremlin eek, duidelijk te maken dat Moskou ou overgaan tot erkenning van de egering in ballingschap van het afge- lette staatshoofd prins Norodom Siha- ïoek, wanneer Pnom Penh geen neu- ralistischer koers ging varen. De Sov- et Unie heeft het duidelijk moeilijk net de huidige situatie. Haar grote deologische rivaal China, waar Siha- loek onderdak heeft gevonden, heeft in egenstelling tot Moskou wel de diplo- natieke betrekkingen met het bewind an generaal Lon Nol verbroken. Het Witte Huis heeft met het oog op berich- K.V.P.-WERKGROEPEN F (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ©ver het hele land irspreide werkgroepen van de KVP in er in meerderheid voorstander van it bejaarden zo lang mogelijk in hun igen woning zelfstandig moeten blijven )m op deze manier zichzelf te zijn. Op deze wijze kunnen de fjaarden hun eigen leefgewoonten louden. Volgens bijna alle werkgroepen noeten er daarom vooral meer bejaar- lenwoningen gebouwd worden, hoewel en de bouw van bejaardentehuizen iet moet afremmen. Dit blijkt uit het verslag van het tVP-partijbureau, waarin de meningen an de werkgroepen zijn verzameld. De •erkgroepen hebben gediscussieerd aan e hand van een werkstuk over de lejaardenproblematiek. Werkstuk en erslag zullen zaterdag aanstaande be- proken worden op een KVP-studiedag bejaarden en de gemeente. Protest schrijvers tegen arrestatie Russische auteur DEN HAAG (ANP) Tweeëntachtig Nederlandse schrijvers hebben maan dagmiddag bij de Russische ambassade Den Haag geprobeerd een petitie af geven. Daarin zeggen ze met grote 'erontrusting en niet zonder -bitterheid hebben vernomen, dat de schrijver Indrej Amalrik in de Sowjet-Unie is learresteerd „op grond waarvan, bij oortgelijke omstandigheden in Neder- len groot deel van de onderteke- al lang gevangen zou zitten of 'trbannen zou zijn naar Suriname". Het verontrust de Nederlandse schrij- ers in hoge mate, „dat een zo groot ind als de Sowjet-Unie met een zo vote geschiedenis en een zo grote lite- atuur, tijdens het „Lenin-jaar", tussen iet afschieten van ruimtevaartuigen nog de animo heeft op een derge- ijke kleinsteedse manier te chicaneren ?gen die schrijvers die op hun manier i hun leefruimte zichzelf willen zijn". >e schrijvers vragen in hun protest- ief daarom om de onmiddellijke vrij- tmg van Amalrik en zien met grote «langstelling niéuw werk van hem te- emoet. Namens de ondertekenaars, on- wie dr. Victor van Vriesland als •president van de internationale en prof. dr. Garmt Stuiveling als oorzitter van de vereniging van letter- undigen, was Nico Scheepmaker naar Ie Russische ambassade gegaan om de •rief te overhandigen. De derde ambas- adesecretaris, de heer A. N. Burlakov, ving de heer Scheepmaker en wei de de brief in ontvangst te nemen. Us reden hiervoor gaf de Russische liplomaat op, dat men op de ambassade Ie kwestie Amalrik niet kende. Het irgument, dat de ambassadeur kennis emen van de gevoelens var Nederlandse schrijvers, werd door de Burlakov van de hand gewezen. •<bcrt Besuijen exposeert zijn gouaches in Galerie Centre de l'Art samen Loes Uit den Bogaard, een pottebak- ster, die haar laatste werken in deze galerie zal tonen. De opening vindt op fi juni plaats en tot 30 juni kan men deze collectie bezichtigen. ten dat Cambodja om een langer ver blijf van Amerikaanse troepen in Cam bodja wil vragen, verklaard dat „al het Amerikaanse personeel op 30 junt Cam bodja zal hebben verlaten". Noord-Viet- nam neemt evenwel zonder meer aan dat er ook na 30 juni, de door president Nixon gestelde uiterste termijn voor terugtrekking, Amerikaanse troepen in Cambodja zullen blijven. Dit was het commentaar van de Noordvietnamese delegatie naar de Parijse vredesbespre kingen op de eerder maandag door de Cambodjaanse minister van Buitenland se Zaken Sambaoer gedane mededeling dat zijn land president Nixon zou wa gen de Amerikaanse troepen in Cam bodja te houden tot de communisten zijn verslagen. „De heer Sambaoer hoeft dat niet eens te vragen. Wij gaan er zonder meer vanuit en de Cam- bodjanen ook dat de Amerikaanse troepen daar zullen blijven". VAN A TOT Z ALLES OVER „KEILEN EN ZEILEN" VAN DE SCHEEPVAART (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De wereld van de zee, de zeeman en het schip draagt een oceaan van geheimen met zich mee, die slechts door de meestingewijden ontsluierd kunnen worden. Koopvaardij, Koninklijke Marine, de visserij, de zeilsport leiden ieder voor zich een eigen bestaan in de ontelbare binnenwateren en op de zeven zeeën van deze aarde. Toch hebben ze allen dit gemeen, dat zij zich bewegen in een totaal eigen' taal, met een totaal eigen begripsbepaling. De zeeman, de visser, de zeiler begrijpen elkaar met voor de leek soms de merkwaardigste begrippen en uitdrukkingen. De lezer van een boek over de scheepvaart, over de geheimen van zee en rivieren, moet wel van goede huize komen, wanneer hij alle begrippen, alle uitdrukkingen, alle woorden weet te vertalen in de taal van de landbewoner. Katih. en Ohr. Werkgevers: Lonen mogen niet sterker stijgen dan produktiviteit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ned. Christ. Werkgeversverbond maakt sioh ernstige zorgen over de inflatie. In zijn jaarver slag over 1969 wordt er dan ook nog eens op gewezen, dat de produktiviteit per jaar gemiddeld met eirca 3,5 pro cent stijgt en realisering van de vele verlangens persoonlijke welvaarts toeneming. woningbouw, collectieve voorzieningen, oudedagsvoorzieningen, werktijdverkorting uit dat percenta ge moeten komen. Het N.C.W. waar schuwt ervoor dat we door bestedings inflatie achtervolgd zullen blijven als men meer realiseert dan het door de produktietoeneming bepaald tempo toe laat. „Het zal waarschijnlijk moeite kosten om van het hoge niveau van inkomens stijgingen van dit moment terug te keren, maar het zal het volk toch dui delijk gemaakt moeten worden, dat het voor de reële verhoudingen niet uit maakt als lonen en prijzen beide wor den teruggedrukt tot een lager ni- Met betrekking tot de oudedagsvoor ziening zegt het verbond zich met een wettelijk voor te schrijven minimum- pensioenregelirjg te kunnen verenigen. Gedacht wordt aan een ouderdomspen sioen van circa 70 procent van het laatstgenoten salaris tot circa 23.000 gulden, waardevast en ingaande de 65e verjaardag. Het weduwenpensioen zou circa 50 procent en het wezenpensioen circa 50 procent en het wezenpensioen 10 procent van het laatstgenoten salaris kunnen bedragen. Oost-Duitsland vraagt toelating tot Ver. Naties BERLIJN (AFP) De Oostduitse re gering heeft in een officieel communi qué om toelating van Oost- en West- Duitsland tot de VN op basis van ge- lijkheid verzocht. In het communiqué verklaart Oost-Duitsland zich bovendien bereid de besprekingen tussen beide j Duitslanden op het niveau van rege ringsleiders voort te zetten, zodra West- Duitsland „een realistische houding laat blijken" ten aanzien van het fundamen tele vraagstuk van betrekkingen op grond van het internationale recht. De wereld van de zee, de zeeman het schip is in de loop der eeu echter een zo ingewikkeld geheel zeemanschap, techniek, recht en wet geworden, dat zelfs deze wereld voor de zeeman af en toe teveel dreigt te worden. Geen wonder, dat men in Nederland en tegelijk ook in België al tientallen jaren gedacht heeft aan een verzamelwerk over al les wat met zee, zeeman en schip te maken heeft. Een maritieme encyclo pedie dus, die van A tot Z alles over de saheepvaai-t, in welke vorm dan ook en beladen met welke begrippen ook, tracht duidelijk te maken in encyclopedische korte uiteenzettin- Deze maritieme encyclopedie is er nu, althans deel I van een zesdelig kost baar naslagwerk, dat om zijn inhoud en zijn uitvoering een begerenswaar dig verzamelwerk zal worden. „Ge tracht is het gehele maritieme com plex in zes delen vast te leggen", aldus de samenstellers: een keur van maritieme schrijvers en deskudigen. Het eerste deel van dit door de uitge verij C. de Boer jr., Bussem (de be kende maritieme uitgeverij) uit te ge ven zesdelig verzamelwerk is thans verschenen. De vijf overige delen zul len op korte termijn volgen na een denk- en studiewerk van jaren. Het is daarom te betreuren dat de hoofdre dacteur de heer W. P. L. Spruit de maritieme schrijver Willem de Geus overleden is, voordat dit eerste deel verscheen. Het zou een bekroning voor zijn welbestede loopbaan geweest Men kan op voorhand moeilijk beoor delen of de encyclopedie volledig zal zijn in zijn verklaringen. Zelfs de samenstellers durven dit niet. want „de verstrekte informatie is niet com pleet, niet uitputtend. Zij kan dit ook niet zijn. Het zeewezen is daarvoor een te ruime, te levende, te dynami sche een zich vaak en te snel wijzi gende materie. - De wereld van de zee, de zeeman, het schip kent geen einde. Gelukkig niet. zouden wij met vele anderen willen herhalen. Want juist daarin leeft nog steeds het avontuur van de verre horizonten, van misschien nog onbekende landen, van In ieder geval is thans eindelijk deze Belgisch-Nederlandse encyclopedie (per deel 70 gulden, bij voor-inschrij ving goedkoper, voor leden van vere nigingen van zeelieden, marineperso neel enz. nog goedkoper) bijna volle dig gereed. Zij zal, dat mag men zonder overdrijving stellen geen „bak zeil" halen. Zij ligt met deel I volledig "bezeild" voor gebruik gereed, om maar enkele toepasselijke woorden uit dit deel bij het verschijnen aan te Een driemastbark. (ADVERTENTIE) natuurzuivere pepermunt v, Een moderne (Van t verslaggevers) AMSTERDAM De Maritieme Encyclopedie, het zesdelig Belgisch-Nederlands naslagwerk over dc zee. de zeeman en bet schip nadert haar voltooiing: In 1963 ontworpen verscheen gisteren het eerste deel met ruim 300 pagina's en (wee koloms druk per pagina. Prinses Margriet, petekind van de Nederlandse koop vaardij, ontving als eerste dit deel I van het kostbare werk, dat in 1972 geheel voltooid zal zijn. Negen jaar redactionele en grafische werkzaamheden (uitgegeven door C. de Boer jr. Hilversum, vroeger Den Helder) is in feite een betrekkelijk korte tijd. Zeker wanneer men bedenkt dat het totale werk zo'n vierduizend kolom tekst bevat, met van a tot z alles over de boeiende wereld van zee, zeeman ei> schip. Het werk zal zeker ingang vinden bij het Nederlandstalig publiek, ook al schijnt de aandacht voor de scheepvaart aldus de schrijver, Anthony van Kam pen, iets teruggelopen te zijn. Des ondanks wees deze maritieme auteur er gisteren in het Havenrestaurant te Am sterdam prinses Margriet, vice-admiraal J. B M. J. Maas, bevelhebber der Zee- strijdkrachten, en vele genodigden op, dat Nederland toch altijd nog 570 rede rijen telt en dat deze scheepvaart zorgt voor ruim 6 van het bruto nationaal inkomen. Aan het standaardwerk hebben 88 Ne derlanders én Belgen meegewerkt; van de marine, de koopvaardij, van diverse juristen en maritieme schrijvers. Zij hebben maar liefst meer dan 70 onder werpen op maritiem gebied behandeld, variërend van zee en verzekering, havenverkeer, kunst, kustvaart, ont dekkingsreizen tot seinen, scheepsbouw, takeling, toerisme, visgronden, zee- biologie, zeezeilen en zeilvaart. Onder werpen die volgens de auteur Anthony van Kampen, tevens medewerker van uitgeverij De Bier, niet alleen de beroeps- en sportzeeman boeien. Zij boeien zeker ook de minnaar van schip en water, die de avonturen van zee. zeeman en schip, meestal alleen maar vanuit het boek kan volgen. Boomstam-kano op de Nijl. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad der Nederlanden heeft vandaag het beroep in cassatie van de 77-jarige A. J. R., alias OuWe Nol, conmorf de conclusie van de advocaat-generaal, ver- Ouwe Nol was op 4 december vorig jaar door het Gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering wegens uitlokking van moord, meerdere malen gepleegd, wegens uitlokking van diefstal met geweld en wegens heling. Het Hof had wettig en overtuigend be- ?n geacht, dat Ouwe Nol de moorden uitlokte, die Hans van Z. pleegde op de feestartikelenhandelaar J. Donse uit Utrecht, en op de landbouwer Rijer de Bruyn uit Heeswijk, alsmede dat Ouwe Nol de beroving van mevrouw Woort- meijer-Nickel uit Utrecht, eveneens door Hans van Z. gepleegd, had uitgelokt. (ADVERTENTIE) Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Het is maar goed dat de Prins Willem Alexander-zaal van het Congresgebouw weldra grondig onderhanden wordt ge nomen. want gisteravond kwam onder het balkon een gedeelte van hel plafond naar beneden, gelukkig voornamelijk in een looppad zodat maar weinig mensen behoefden te gaan verzitten. De uitwer king van het incident bleef zo beperkt dat het intogen spel van het Nederlands Kamerorkest onder Szymon Goldberg er niet door werd verstoord. Men had het laatste programma van zijn Bach- Handel-cyclus juist ingezet met de ou verture van II Pastor Fido, de eerste opera die lliindel componeerde nadat hij zich definitief in Londen had geves tigd. Deze ouverture-suite, niet uitgevoerd in de gebruikelijke versie van 1733 maar in de oorspronkelijke lezing van 1712. is een uitvoerig, ruim twintig minuien durend stuk, dat het pendant vorir an de veel bekendere tweede ouv uite van Bach, waarmee het pro i werd besloten. Beide stuk ken i .ten een Franse ouverture en een reeks gestyleerde hofdansen, maar hoe verschillend zijn juist die stylerin- gen! Bij Bach overheerst de strakke zeggingskracht van het contrapunt, bij Handel de welluidende samenklank. In de uitvoeringen kwam dat wezen lijke onderscheid niet helemaal tot uit drukking. De klank in Handel had wel wat voller, rijker en weelderiger mogen zijn, Bach had strakker en exacter ge speeld moeten worden, al kon men voor fluitist Adriaan Bonsel in de domine rende obligaatpartij veel waardering hebben. Er werkten aan dit slotprogramma intussen nog vijf andere solisten mee. Albert de Klerk zette zich muzikaal en vaardig in voor Handels orgelconcert opus 7 no 3, dat Messias-concert wordt genoemd omdat het thema van het eer ste deel ontleend werd aan het beroem de Hallelujakoor. Helaas waren klan ken en mogelijkheden van het kleine, verplaatsbare orgeltje uit de Haarlemse concertzaal niet helemaal toereikend om in de veel grotere Haagse-zaal het werk van Handel recht te doen. Vier klavecinisten, de Belgische Ma ria Cogen en verder Marijke Smit Si- binga en Rienk Jiskoot vergezelden hun aller leermeesteres Janny van Wering in de vertolking van het concert van Bach, dat geen origineel werk van de meester is maar een bewerking van een concert voor vier violen van de Veneti- aan Antonio Vivaldi. Bach zette diens muziek overigens helemaal naar zijn hand, niet alleen door haar te transpo neren van b naar a klein maar vooral door karakteristieke contrapuntische toevoegsels. Dirigent Goldberg en zijn musici maakten zich gisteravond niet schuldig aan opgewonden motoriek, zoals zij dat vroeger wel deden, maar wij konden ons niet onttrekken aan de indruk dat men nu juist naar de andere kant oversloeg en veelal wat al te ingetogen speelde, met weinig spanning op toon en ritme, en tamelijk mat van klank. Niettemin waren do vertolkingen wel zo zorgvuldig dat de heerlijke muziek, die een waar staalbad is voor de geest, voldoende tot de talrijke luisteraars kon spreken. Al werd daarbij dit keer stel lig niet het optimale effect bereikt. Ks. Kamerensemblc „Rijnmond" Het Kamerensemble „Rijnmond" heeft kwaliteit genoeg om een goed kamer orkest te worden. Mits dirigent en musici erin slagen de handicap te overwinnen waarop meestal ensembles stuiten die j uit grote symfonieorkesten gerekruteerd I zijn: te fors spelen en werken met te globale fraseringen. „Rijnmond", geschapen door de fusie j van het kwintet soloblazers van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en zeventien van hun „strijkende" collega's, speelde maandag in de Kleine Doelen zaal onder leiding van Heinz Friesen, die als dirigent niet de hoge kwaliteil demonstreert die hij als een van Neder- I lands beste solohoboïsten bezit, i Friesen heeft een reputatie als leider van harmonieorkesten; wat hem (nog) met zo best lukt is strijkers tot het juiste volume te brengen en omdat „Rijn mond" daardoor te luid speelt, mist het klinkend resultaat van het Rotterdamse kamerensemble elegance en distinctie Honeggers „Pastorale d'été" was goed geanalyseerd, maar klonk veel te weinig Debussiaans, wat dit jonge werk van Honegger toch moet; de kleine symfonie van Haydns tijdgenoot Jiri Benda werd wel vitaal gespeeld, maar weer net niet voldoende sprankelend. Het best was het orkestspel in de begeleiding van Jo'han Huibregtsen, die een pianoconcert van Johann Christian Bach speelde; de begeleiding zat technisch goed en de klankverhouding tussen „Rijnmond" en solist eveneens. Omdat Huibregtsen het tempo rustig hield, werd een en ander waarschijnlijk vereenvoudigd. Na de pauze kwam Jan van der Waart ook een oude bekende van het Rot terdams Philharmonisch op de „bok". Voor een instructief program, speciaal bedoeld voor jonge concertbezoekers. De jeugd was gisteravond bij de ouderen in de minderheid, maar wat .deerde dal Want wie van muziek houdt, is nooit te oud om iets van muziek te leren. G.v.L. GRONINGEN (ANP) De uitvinder van de kunstnier, professor dr. W. J Kolff is gisteren in Groningen onder scheiden met het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau. De onder scheiding werd hem opgespeld door do staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid. Later op de dag ontving de professor ook nog aan de Universiteit van Groningen de Ubbo Emmius-pen- ning. Professor Kolff. die enige laren geleden het Amerikaans staatsburger schap kreeg, ontwikkelde zoals bekend tijdens de oorlog in het academisch ziekenhuis van Groningen de eerste kunstnicr.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5