Bewoners N.-Hofland maken alternatief bestemmingsplan Ans Klomp uit Alphen straks Nederlands jongste raadslid Medio september zeskamp voor Leidse bedrijven in Groenoordhal Krachtig centrum bij toekomstig station De Vink Geen bungalowbouw tussen Geen de Trompweg en Ter Wadding A. de hoge flat aan Ruytersingel CcidaeSou/to/nt Laatste les bloemschikken Operette voor het Vrouwengilde „Ik zal mij door niemand de mond laten snoeren" Voorzieningen voor nieuwe Zoeterwoudse sportcomplex Aanrander uit publiek gehaald bij Zeskampshow Oud-Zoeterwoudenaar over het keukenzout in rundveevoeding DINSDAG 26 MEI 1970 LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN Het comité „Leefbaarheid Noord- Hofland" heeft een alternatief bestemmingsplan voor deze wijk gemaakt. In dit, met duidelijke kaarten en tekeningen gecompleteerde plan, zijn de dagwinkels op dezelfde plaats geprojecteerd als in het omstreden plan van de gemeente. Het verschil is, dat ze in dit alternatieve plan worden om geven door veel groen. De gewraakte hoge flats zijn niet meer op deze plaats geprojecteerd. Aan het alternatieve plan werkten belangeloos verscheidene deskundigen mee, z.a. stedebouwkundigen, planologen, technici en economen. Tijdens een gisteravond in de aula van de gemeenschappelijke school gehouden wijkavond is het plan met de daarbij gehorende discussienota besproken. Het alternatieve plan mede op verzoek van het gemeentebestuur ge maakt behelst in feite een gehele visie op het bestemmingsplan Noord-Hofland. Er is gedacht aan concentratie van de bebouwing bin nen een straal van vijfhonderd meter, getrokken vanuit het toekomstige station De Vink. Uitgangspunten van het plan zijn: In het gebied tussen de Trompweg en Ter Wadding geen bungalow- bouw maar „geconcentreerde" bebouwing; -fr geen hoge flat in het gebied tussen de Admiraal de Ruytersingel en de Jan Evertsenlaan, maar een op de bestaande bebouwing aan sluitende laagbouw, bijvoorbeeld drive-in woningen. Bruuske kombinatie hoog- laagbo uw uit den boze vindt comité Het zwaartepunt van de wijk is in het alternatieve plan naar het noorden ver legd. De samenstellers van het plan zijn niet alleen uitgegaan van de na delen van hoogbouw bij het winkelcen trum voor de bewoners van de nabijge legen eengezinswoningen. Hun stond na melijk blijkens de discussienota ook voor ogen: verbetering van het woonklimaat; voldoende ontwikkelingsmogelijkheden voor de middenstand; grotere mogelijk heden voor het openbaar vervoer; ver groting van de recreatieve mogelijkhe den; leefbaarheid van de wijk in zijn geheel, waarbij de financiële haalbaar heid niet uit het oog is verloren. De kritiek op de plannen van de gemeen te waarvoor al een belegger was- ge vonden richt zich met name op de hoogbouw bij het winkelcentrum. Deze zou 300 flatwoningen bevatten (plm. 1000 personen) op een oppervlakte van 3 ha. Dit zou betekenen, dat vijf procent van de bevolking op één procent van het bebouwde oppervlak zou wonen èn dat zij dan vijfmaal zo dicht op elkaar zou den worden geplakt dan de gemiddelde Voorschotenaar. Bruuske combinatie, van hoogbouw met laagbouw komt boven dien het woongenot niet ten goede, vindt liet comité en in dit verband wordt ge wezen op een in Spijkenisse gehouden enquête. Winkelcentrum Ten aanzien van de ontwikkelingsmo gelijkheden wordt gesteld, dat voor de wijk Noord-Hofland zelf (7000 inwoners) slechts een winkelcentrum van beschei den omvang nodig is. Aangezien echter in de nabije toekomst aan de overkant van de spoorlijn de Leidse wijk Stevens hof wordt gerealiseerd 10.000 inwo ners is het raadzaam, dat bepaalde voorzieningen ten gunste van beide be stemmingsplannen van de grond komen. Daarom vindt het comité, dat er een krachtig centrum bij het toekomstige station De Vink moet komen, aangevuld met twee niet te zware buurtcentra Noord-Hofland (Voorschoten) en Ste venshof (Leiden). Het comité vindt de gebruikelijke gale rijen voor flats uit den boze tochtig, ongeschikt als speelmogeljjkheid, geen goede omgeving voor sociaal contact e.d. Voorkeur verdient volgens het comité ren onder meer in Buikslotermeer er Park Hill in Sheffield (Engeland) toe gepast systeem, waarbij de voordeuren aan minstens drie meter brede overdekte galerjjen woonstraten liggen, die om de drie verdiepingen voorkomen. Noordhof la nders tonen visie EEN GROEP zoals dat heet verontruste bewoners van Noord Hof land heeft voor deze wijle een alterna tief bestemmingsplan ontworpen, dat er op het eerste gezicht aantrekke lijker uitziet dan het oude (gemeente lijke) plan. Het rapport van het co mité Leefbaarheid Noord Hofland ge tuigt van visie. Met fiame in dat ge deelte van het rapport icaarin het spreekt over géintegreerde planning van voorzieningen voor Noord Hof land en de toekomstige Leidse stads wijk Stevenhof, dat ongeveer 10.000 inwoners gaat tellen. Het comité kijkt dus over de gemeentegrenzen heen. En dat is nodig wil men in de Rand stad Holland een leefbaar klimaat scheppen. WE HOPEN dat het Voorscliotense gemeentebestuur het initiatief van de groep Noordhof landers zal honoreren door aan de plannen de grootst moge lijke aandacht te besteden en zo mo gelijk met de gemeente Leiden er uit voering aan te go/ven. Het rapport, van het comité Leefbaarheid Noord Hofland toont ondubbelzinnig aan, dat men het er niet mee eens kan zijn als twee gemeenten als kat en muis egenover elkaar saan en alleen aan hun eigen grondgebied denken. Hier de LEIDEN In het clubgebouw Ons Bui ten werd gisteravond de laatste les bloem schikcursus voor beginners gehouden; welke onder leiding stond van de heer Zuijderduin. De organisatie was in han den van Mater Sprenger in samenwer king met de Leidse Bond van Amateur tuinders. Hier werd bewezen dat de ama teurtuinder ook nog wat anders kan, dan alleen maar produkten-telen op de tuin. De stukjes die voor een prijs in aan merking kwamen waren van dien aard dat de jury een moeilijke taak had om de prijswinnaars aan te wijzen. De heer N. Regter, afgevaardigde van de Leidse bond, sprak over de betekenis van deze liefhebberij. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van Mater Sprenger, de heer H. H. Dongelmans: le prijs mej. v.d. Horst, 2 mej. Beek mans, 3 mevr. Beekman, 4 mevr. Dreef, 5 mevr. v. Leeuwen, 6 mevr. v.d. Horst, 7 mej. v. Leeuwen, 8 mevr. Noppe. Buiten medededinging: Hans van Riet, wiens stukje bekroond werd met het hoogst aantal punten. De juryleden wa ren de heren Staffeleur, Albersberg en De Jaeger. Aangehouden wegens openbare schennis met kinderen ALPHEN A. D. RIJN Een 24-jarige inwoner van Koudekerk aan den Rijn is in Alphen aan den Rijn aangehouden wegens openbare schennis met minder jarige kinderen. De man bekende zich in totaal elf maal aan deze handeling te hebben schuldig gemaakt. ZOETERWOUDE De ontspannings avond waarmede het Katholiek Vrou wengilde woensdag 27 mei a.s. het sei zoen zal besluiten, belooft een zeer bij zondere te worden. Om 20.00 uur geeft het operette-gezelschap ui Leidschendam in het parochiehuis een uitvoering var de bekende operette „De kalief van Bag dad". Er is een groot aantal medewer kenden. De regie heeft E. Scholtes. Paul Kaiser zorgt voor de pianobegeleiding. Mej. Sita Wartna heeft de Leiding van de balletten. Dirigent is pater J. Hane- kamp S.J.. die ook de algehele leiding heeft. ALPHEN A/I teraad van Al waarschijnlijk Nederlands jongste raadslid in zijn midden hebben. Op de vierde, ruim verkiesbare, plaats van de Christelijk Historische Unie staat de thans 22-jarige Ans Klomp. Vjjf dagen voor de verkiezingen be reikt zjj de wettelijke minimumleef tijd die aan passief kiesrecht is ge steld. De kiesvereniging van de Al- phense CHU besloot voor de komen de vier jaar een plaats in te ruimen voor een jongere. De Christelijk His torische Jongeren Organisatie stelde toen haar secretaresse Ans Klomp kandidaat. Dat zjj op de vierde plaats van de kandidatenlijst kwam de CHU heeft thans zes zetels had niemand verwacht. Ans voelt zich thuis in de CHU. Zij aanvaardt de dienst aan God en me demens als uitgangspunt voor haar politiek. Daarbij verloochent zij ech ter de ideeën van de CHJO niet, die gericht zijn op een progressievere lijn in de Uniepolitiek. „We moeten ein- t delijk eens af van het denkbeeld dat een confessionele partij hetzelfde is als een conservatieve. De dienst aan God en medemens eist een actief be leid, dat gericht is op het welzijn van iedere staatsburger. Door alleen vroom in jezelf gekeerd te leven sluit je je af van de realiteit. Inkeer maakt een politicus waardeloos voor de burger, die tenslotte concrete daden van hem verwacht. Daarom zal ik regelmatig contact blijven onderhouden met mijn achterban. Ik hoop dat zij met veel suggesties ons fractiebeleid zullen bij sturen." Geen lokmiddel Is het besluit om een jongere in de fractie "op te nemen niet ingegeven door de hoop op meer stemmen van jongeren? Ans acht dat wel een bij komende factor. „Maar 'k Iaat mij niet alleen gebruiken als lokmiddel. Als men mij in de raad kiest, zal ik van die kans gebruik maken om mijn ideeën naar voren te brengen. Ik wil mjj speciaal richten op de jeugd en de jonge gezinnen. Daarbij zal ik mij door niemand de mond laten snoe ren", zegt Ans gedecideerd. Houdt de kandidaatstelling van Ans in. dat-de CHJO een eigen beleid gaat voeren vanaf een CHU-zetel? De po litiek bewuste kleuterhoofdleidster wijst dat radicaal van de hand. „Met Ans Klomp: richten op de jeugd en jonge gezinnen". de CHJO heb ik gemeen de wat pro gressievere kijk op de dingen. Maar daarvoor is men in de Unie helemaal niet bang. Men bl|jkt de suggesties van de jongeren zelfs te waarderen. Op de algemene vergadering, afge lopen zaterdag in Rotterdam, zijn heel wat voorstellen van jongeren in het pieuwe partijprogram overgenomen. Ans noemt als voorbeelden: het stre ven naar verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd, volwaardiger be zoldiging van dientsplichtig militai ren en zelfs een verlaging van de meerderjarigheidsgrens tot 18 jaar. Zonder selectie Ans gelooft dat haar ideeën overeen komen met die van de meeste Al- phense jongeren. Zij wil haar aan dacht vooral richten op de problemen van de jeugd en de jonge gezinnen. Zjj zegt: „Als lid en later als leidster heb ik jaren in het jeugdwerk ge zeten. Ook door mijn beroep kom ik veel met jonge kinderen en hun ouders in aanraking. Ik weet wel zo'n beetje waar de problemen bij 't jeugd werk zitten. Het draait altijd om ge brek aan geld en clUbhi\isruimte." De gemeente zal moeten helpen bij het creëren van meer ruimte, zodat elke al dan niet officiële vereniging een eigen home krijgt. Extra aan dacht verdient daarbij de zogenaamd (Ans beklemtoont dat woord) onge organiseerde jeugd. Die groep breidt zich voortdurend uit, maar ruimte om zich te ontplooien heeft die niet. Detoewijzing van clublokalen zal naar mijn mening in de toekomst moeten gebeuren zonder een selectie naar de aard van de activiteiten. Dit laatste geldt ook voor het subsidie beleid: alleen sportverenigingen en andere gevestigde organisaties ont vangen geld van de gemeente, maar jeugdsociëteiten komen niet voor op de in d,e kranten gepubliceerde lijst van subsidie-ontvangers." De flatkelders in Ridderveld en in de geplande woonwijk Zuid zullen ge schikt gemaakt moeten worden voor verenigingswerk, meent Ans, die het een plicht van de gemeente acht om de flatwijken ook voor kinderen leef baar te maken. „De ontwikkeling van het kind wordt geremd binnen de kale flatmuren. Buiten moet het zich kun nen uitleven in een flink stuk ge- bruiksgroen, veilig ver van de auto's." Ans beseft dat ze als Nederlands jongste raadslid zal moeten boksen om erkennning van de andere raads leden te krijgen. Ze hoopt dat 't aan tal jongeren in politieke organen meer in overeenstemming komt met hun aandeel in de bevolking. „De jonge ren worden nog teveel op één hoop gegooid en met teveel korreltjes zout overgoten." De PPR-lijsttrekker C. Schepel zal zich samen met enige andere kandida ten voor de gemeenteraad op woensdag 27 mei op de markt aan de Leidse bur gers presenteren. De kandidaten zullen met de voorbijgangers discussieren de Leidse problemen. (Van één o r verslaggevers) LEIDEN In de Groenoordhal heerst de „zeskampkoorts". En het is niet uit gesloten dat héél Leiden en omgeving er door besmet zal worden. Met Alphen als voorbeeld, waar men vóór de eerste zo succesvolle N.C.R.V.-zeskamp, nogal „lauw" was, maar daarna en sinds zaterdag hélemaal in een soort zeskamproes verkeert, kan het gebeuren dat de zeskamp Leiden en omgeving volledig in z'n macht krijgt. Waarnemend direkteur van de Groenoordhal, dè heer T. C. Daaye Ouwen, maakte gisteren namelijk grootse plannen bekend. Tjjdens een gespTek met Tom van Maaren, de spelleider van de N.C.R.V.-zeskamp, afgelopen zaterdag avond, kwam men op het idee, een zeskamp te organiseren voor bedrijven in Lelden en naaste omgeving. De heer Van Maaren was direkt bereid de algemene leiding op zich te nemen. aantal deelne- dingsfeest werd in ons land in zeshon- De bedrjjfs-zeskamp mers per ploeg ongeveer v|jf dames cu vijftien heren zal worden gehouden op 21 en 22 september (natuurlijk in de Groenoordhal), met op 23 september de finale. „Als he aanal deelnemende bedrijven groter blijkt dan wij verwachten, zullen wjj ook de zaterdag en zondag resp. 19 20 september inschakelen," aldus de heer Daey Ouwens. Vrijdag 18 septem ber, direkt na de veemarkt, zal met de opbouw worden begonnen. Gedacht wordt tribunes te plaatsen goed voor 6000 k 7000 zitplaatsen. „Ik heb al telefonisch kontakt gehad met vijftien bedrijven en de respectievelijke direkties bleken bijzonder enthousiast. Het is uiteraard de vraag of het perso neel dat ook is, maar dat geloof ik wel," aldus de waarnemend Groenoordhal- direkteur. Bedrijven die belangstelling hebben kunnen zich voor 30 juni bij de Groenoordhal melden. INSCHRIJFGELD Voor deze bedr|jfs-zeskanip zullen spe ciale opgaven worden samengesteld, waarbij vanzelfsprekend water niet zal ontbreken. „Alles moet worden aangepast, opdat het publiek vanaf de tribune de gang van zaken goed kan volgen. Er zijn niet tors aanwezig." Circa een maand van tevoren krijgen de deelnemers de proe ven toegezonden, zodat de bedrijven binnen hu neigen kring een selektie kun nen toepassen. Er zal van de bedrijven een inschrijfgeld worden gevraagd, om de zeer hoge kosten te kunnen dekken, want er zullen duizenden guldens mee gemoeid zijn. De grootte van het in schrijfgeld zal afhankelijk z|jn van het aantal deelnemende bedrijven. VOORDELEN VOOR BEDRIJF „Zo'n zeskamp heeft voor de bedrijven veel voordelen. Allereerst zjjn er de reclamemogelijkheden en ten tweede is er teamgeest zowel bjj de deelnemers als de toeschouwers. Als er belangstelling voro blijkt te bestaan, zal een wissel beker beschikbaar worden gesteld en- zullen wjj er een jaarlijks terugkerend evenement van maken," zo zegt de heer Daey Ouwens. derd gemeenten een zeskamp gehouden. Ook bij de bedrijfs-zeskamp zullen de „denkers" niet ontbreken. Leidse successen op Metro-toernooi LEIDEN Op een van de laatste toer- kele goede resultaten behaald. Evenals noolen van het seizoen heeft Leiden en- vorig jaar legde het echtpaar v. Bal- gooy (Veglo) beslag op de eerste prijs In hetg emengd dubbel B. Tegenstander In de finale was het kam- pioenspaar van Noord Holland, mej. I. Ormeling en G. de Vogel, die zij na spannende strijd met 18-14, 15-10 de baas bleven. De Veglo/Meerburg kombinatie J. Guérin en P. v. d. Loo leverden een verrassend goede prestatie door het he- rendubbel b op hun naam te schrijven. ZIJ schakelden onder anderen Wong/v. Balgooy uit. In de finale kregen ze het al heel ge makkelijk tegen Paleewong/Trieling daar eerstgenoemde bij de stand 6-3 we gens kramp opgaf. De dames Wong/Fre- driksz (Veglo) wisten eveneens een fi naleplaats te bereiken in de b-klasse. Hierin gingen ze echter ten onder tegen de dames Ormeling/Kiepe: 10-15, 12-15. Hlve finale plaatsen werden voorts be reikt door H. T. Wong en mevr. H. v. Balgooy resp. in heren- en dames sing- GESLAAGDEN LEIDEN Aan de Rembrandt-scholen- gemeensehap zijn geslaagd: Gymnasium alpha: Joke Delfos, Paul Schaling, Ti neke Sommeling, Frank Hilwig. Gymnasium bèta: Els Carrière, Erik Kalshoven, Joke Kok, Ariëtta v. Oosten Marianne Spermon, Adrie Verhoeven, Rien Pico. ALPHEN AAN DEN RIJN Een Al phense supportster heeft zaterdagavond in de Leidse Groenoordhal naast het plezier van de Alphense overwinning ook nog eens het genoegen beleefd, de dader te kunnen aanwijzen die haar en kele weken geleden in De Hoorn in Al- phen aan den Rijn van de fiets trok en haar vervolgens op ongeoorloofde wjjze beeft betast. De jongeman (17) was eveneens een der Alphense supporters en zat luid blazend op een toeter eveneens in de hal. Ongemerkt verliet de kordate Al phense haar plaats om de politie te waar schuwen, die zonder opzien de jongen uit het publiek haalde en hem vervol gens aan de Alphense politie overlever de. In Alphen bekende de jongeman al spoedig zich de afgelopen maanden ne gen maal schuldig te hebben gemaakt aan het aanranden van meisjes en vrou wen. In zes van deze gevallen was b|j de politie aangifte gedaan. STERRITIN UTRECHTSE BOSSEN ZOETERWOUDE Niet minder dan 86 deelnemers namen zaterdag deel aan de rijwielsterrit die de Hervormde Jeugd raad organiseerde. Dit aantal is bijna een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Het bijzondere karakter van de rit van dit jaar zal daar veel aan toe heb ben bijgedragen. De deelnemers begon nen hun tocht ditmaal niet van uit Ons Huis om dan Zuid-Holland In te trekken maar het vertrekpunt lag nu in de bos sen bij Leersum. De reis daar heen werd gemaakt per touringcar en een aantal personenwagens terwjjl de fietsen per vrachtauto werden vervoerd. Onder vrijwel ideale omstandigheden ging daar om 9 uur het eerste koppel van start. Men genoot van de fraaie om geving met al het frisse groen van het jonge jaargetijde. Natuurlijk werd ook veel aandacht besteed aan de route aanwijzingen en de uit te voeren op drachten die mede bepalend waren voor het aantal straifpunten. Er waren twee rustpauzes van 'n kwar tier ingelast en een grote lunchpauze van twee uur die werd genoten bij de pyramide van Austerlitz. In de loop van de middag arriveerde het gezelschap weer in het Leersumse Veld. De brood- maatlijd werd gebruikt in zaal Rehoboth te Leersum. Dat daarvoor naast de 60 reeds afgelegde kilometres nog eens zes kilometer extra moesten worden gefietst namen de deelnemers graag voor lief. Tijdens de slotbijeenkomst werden de prijzen uitgereikt. Om half negen keerde het gezelschap voldaan weer in Zoeter- woude terug zodat de commissie o.l.v. de heer J. Slagboom met voldoening op haar werk kan terugzien. Van het geheel is een film gemaakt die tjz.t. zal worden vertoond. De uitslag luidde: 1. Marian van Kapel- Hans Hulsbos; 2. Fia Hulsbos-Ina Huls bos; 3. G. Onderwater en echtgenote. ZOETERWOUDE Eeind augustus zal het gemeentelijke sportcomplex aan de Nieuweweg worden geopend. Hier zullen door de toekomstige huurster, de r.k.s.v. SJZ, enige opstallen worden op gericht en een verlichting voor het oe- Muziek en politiek hij KVP, CHU, AR LEIDEN De KVP. de CHU en ARP houden maandag 1 juni a.s. een propa- ganda-avond in het St.-Antoniusclub- huis, Mare 43, aanvang 20.15 uur. fenveld worden aangebraciht. Het is derhalve noodzakelijk, mede met het oog op de toekomstige verwezenlijking van een zwembad in de nabijheid, dat het sportcomplex op het gas- en elee- triciteitsnet wordt aangesloten. De aan- legkosten van gas en electriciteit bedra gen 2.356,71 resp. 9.620,-. Voorts is het noodzakelijk gebleken dat 1 de naast het complex gelegen parkeer- j plaatsen van een asfaltverharding wordt voorzien. Hiervoor zal een bedrag van f 12.000,- benodigd zijn. B. en W. stel- len de raad voor een krediet van ZOETERWOUDE Vorige week pro- 24.000,- beschikbaar te stellen. moveerde aan de Utrechtse universiteit Door de sportvereniging zullen op het t|e heer J. M. van Leeuwen te Zwaag tot PROMOTIE VAN J. M. VAN LEEUWEN Sprekers zijn wethouder S. Menken, wethoder P. Harmsen en raadslid ds. A. Kret. Als voorzitter zal optreden mr. 1? raadsbesluit inmiddels door G.S. ia goïd' gekeurd. Teneinde bovengenoemde complex de volgende voorzieningen worden getroffen: een clubgebouw, kleedgelegheid met bestuurskamer, een tribune, afrastering langs de velden, toegangskassa's, verlichting op het oe- fenveld en sanitair voor het publiek. De gemeenteraad heeft hiervoor in januari j.l. het recht van opstal verleend, welke Kapel i dat Spirituals er brengen. LEIDEN Gistermorgen is tijdens het meren van het motorschip Klazina bij de Rijnzichtbrug, de 19-jarige schip persknecht B. Koenen uit Vreeswijk ge troffen door een losschietende nylontros. Mei verwondingen aan het onderbeen het Academisch Ziekenhuis komstig voorstel. oorzieningen te kunnen realiseren is SJZ voornemens een geldling van 50.000,- aan te gaan waarvoor zij de gemete verzoekt borg te staan voor rente en aflossing. De aflossing voldoen en doen de raad doctor in de diergeneeskunde op het proefschrift: „Keukenzout in de rund veevoeding; fysiologische gevolgen van de versterking van keukenzout in na- triuni-arme en niet-natriumarme rant- Dr. J. M. van Leeuwen werd aan de Zoeterwoudse Noord Aa geboren op 21 januari 1937. Hij volgde het lager onder wijs aan de Aloysiusschool in z|jn ge boorteplaats en ging daarna naar het Bonaventura-lyceum te Leiden. In '53 haalde hij hier zijn HBS-B. De heer v. Leeuwen studeerde daarna aan de Rijks lening zal 5 pet. per jaar bedragen. De i universiteit te Utrecht en voltooide zijn rente is 8.5 pet. De lening is waarde- studie in de diergeneeskunde in 1961. vast. B. en W. achten het alleszins ver- Als reserve-officier vervulde hij tot okt. kort of overmaat aan zout het fysiolo- antwoord aan het verzoek van SJZ te 1963 zijn militaire dienstplicht. Sinds- glsch evenwicht verstoord wordt. Na- vereen- dien Is de heer Van Leeuwen als weten- j triumgebrek komt bij rundvee in Neder- schappelijk medewerker verbonden aan land uitsluitend voor b|j de melkgeven- het „Veevoedings onderzoek Hoorn" te Hoorn. De promotie te Utrecht werd bijgewoond door talr|Jke familieleden, onder wie zijn moeder. Dr. van Leeuwen zegt in zijn proef schrift, dat in de humane voeding zou een belangrijke rol speelt. In de dier voeding is zout onmisbaar en neemt 't gebruik ervan soms vr|j grote vormen aan. Een onderzoek over keukenzout is bijzonder nuttig, omdat van dit zout gemakkelijk veel meer wordt opgeno men dan nodig is om de primaire be hoefte aan natrium en chloor te ontdek ken wat dan schadelijk kan zijn voor de gezondheid van mens en dier. nauwkeurig de dieren en voornamelijk In het weide- seizoen. De veehouder weet, dat natrium- bemesttng van het grasland in verschil lende streken van ons land regelmatig dient plaats te vinden. Als hulpmiddelen de noodzakelijke hoeveelheden te be palen kunnen het grond- en bodemonder zoek hem belangrijke diensten bewijzen. Bij grotere hoeveelheden zout, zoals bij het voeren van met zout geconser veerd gras het geval was, kreeg het rund soms dunnere mest en verhoogde bloeddruk zonder dat de dieren overigens een zieke Indruk maakten Belangrijk ls dan echter wel dat de dieren steeds over voldoende zoutvrlj(-arm) drinkwater kunnen beschikken. Voor de praktijk be tekent dit de aanwezigheid van automa tische dirnkwaterbakjes b|J het vee. De conserverende werking van het zout in de grassilages was over het algemeen goed, maar de dieren kregen b|j het eten ervan vaak 'n tot 1 kg zout per dag als ballast teverwerken.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3