TONNY VAN LEEUWEN MOEST EVEN UITHUILEN DWS GERED DOOR ZIJN KINDEREN Volendam: promoveert „naar meest troosteloze afdeling van Europa" Ook UEFA-team „Schotse' zege DOS bleef in dramatische strijd tegen GVAV overeind GRONINGEN Hoewel met tranen in de ogen konden Gronin gen en GVAV zich toch wel na de dramatische strijd tegen DOS bij de degradatie neerleggen. Niemand wenste aan de zege van de Utrechters iets af te doen. De zo belangrijke triomf van DOS werd door vriend en vijand als alleszins verdiend aangemerkt. Tonny van Leeuwen, GVAV's bekwame doelman, zei het na af loop volkomen juist: „Wij hebben gewoon een duidelijk gebrek aan kwaliteit. Dat heb ik het hele seizoen al gezegd en het kwam De DOS-supportens konden de laatste minuten niet meer aanzien en terwijl heel GVAV storm liep om de reddende gelijk maker te forceren, die behoud van het eredivisieschap zou betekenen, liepen de DOS-officials in de kleedkamer heen en weer, wachtend op het eindsignaal van scheidsrechter Schalks. Toen dat, vele minuten na de officiële speeltijd, dan ein delijk klonk, vielen de DOS'ers elkaar in de armen, spreidde DOS-voorzitter, mr. Kernkamp, de armen wijd open om zijn bezwete, dolgelukkige spelers op te van gen. Alles wat DOS was, kon.herademen en terwijl de GVAV'ers met betraande geaiohten de kleedkamer opzochten, die juist in dit beslissende treffen tegen DOS erg zichtbaar tot uiting. We hebben er alles aan gedaan. We hebben ons op Schiermon nikoog bijzonder zorgvuldig voorbereid. Op dat eiland hebben we een geweldige avond gehad. We waren helemaal ontspannen en voelden ons sterk. Maar DOS was nu eenmaal beter. DOS had onmiskenbaar meer kwaliteit en het verdiende de overwinning helemaal. Ik wil er niets op afdingen". Aldus GVAV's populaire doelman, die in de kleedkamer even moest uithuilen. meteen heirmetisch op slot ging, heerste in de kamer van DOS een geweldige bruiloftsstemming. Buiten hosten de dui zenden Utrechtse supporters op het veld en zwaaiden ze vervaarlijk met hun geelzwarte vlaggen, uitzinnig van vreug de. Meer kwaliteit Velen in Groningen waren vorige week tamelijk optimistisch maar zodra de strijd was begonnen, werd het duidelijk, dat DOS meer kwaliteit bezat dam velen had den verwacht. GVAV deed ijverig zijn best, maai schoot in speltechnisch opzicht tekort. DOS heerste al direct op het middenveld en daar werd in feite de strijd besllist. Hovenkamp speelde weliswaar niet on aardig, maar hij verwaarloosde zeer zijn verdedigende taaik. Roossien kwam in deze hete strijd adem tekort en hij werd dan ook na de rust door Piet Fransen vervangen. DOS domineerde op het middenveld: Van Ronswouw en Nieuwanhuds hadden dit gebied vast in de hand en vanuit dat middenveld bouwden de Utrechters vele gevaarlijke aanvallen op. Een kopbal van Van Veen kon de ge weldig spelende Tonny van Leeuwen nog juist op de doellijn keren en eigenlijk hing voortdurend een Utrechtse treffer in de lucht. Vonnis ln de zevenendertigste minuut werd het vonnis over de hard werkende i kwaliteit tekort komende Groningers ge veld. Vanaf de rand van het strafschop gebied knalde Leo van Veen de bal hard onder de lat, totaal onhoudbaar voor Van Leeuwen (01). GVAV was aangeslagen en direct daarna ontstond een chaotische situatie voor het GVAV-doel, waar de bal vla twee Groningers tegen de paal caramboleerde. Na de rust drong het ijverige GVAV sterk aan. Het werd nu en dan moeilijk voor het doel van Van Ledden, waar zich hete en ongelooflijk spannende tonelen afspeelden. GVAV's Deense aanvalssplts Bjame Jensen moest met een brancard van het veld worden gedragen en bij DOS werden Visser en Geurten vervan gen. Heel GVAV liep storm. Martin Koe man werd naar voren gezonden en alles speelde zich op de Utrechtse helft af Chaotisch Eenmaal .«tokte bij alles wat DOS wast de adem toen Leo van Veen slordig en zacht "-terugspeelde. Koeman kreeg een geweldige leans op de gelijkmaker, maar alleen voor Van Ledden faalde hij hope- Het werd in en om het veld chaotisch. De uitzinnige Utrechtse supporters dron gen haar voren en scheidsrechter Schalks moest de strijd onderbreken om enige orde in de chaos te brengen. De situaties voor het Utrechtse doel werden onover zichtelijk en eenmaal wist niemand meer wat er aan de hand was, toen Schalks floot. De Groningers dachten dat ze een strafschop kregen; de Utrechters ver keerden in de mening, dat de strijd ten einde was. Na vele minuten onzekerheid liet Schalks een doelschop nemen. In de chaotische slotminuten bleef een vermoeid DOS overeind en toen de heer Schalks het einde floot, kon alles wat Utrecht was elkaar omhelzen. Wat men dan ook deed. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) AMSTERDAM DWS heeft het gered. Terwijl in Groningen het de gradatiespook zijn macabere dans opvoerde bij het duel GVAVDOS, wisten de Amsterdammers zich al vrij spoedig zeker van een hernieuwd op treden in de eredivisie. Want de voor sprong van 10 die DWS na een kwartier had genomen, was dan wel niet zo riant, maar tegen Holland Sport moest die stand voldoende zijn. is, speelden laar ook naai. Aangetre den met vijf en na de rust toen Frans van der Heide (invaller Boskamp) door Eckhardt vervangen werd zelfs met zes invallers, pro beerde Holland Sport wel zijn sportieve plichten te vervullen, maar miste daar voor te veel de kwaliteiten van Bos kamp, Roggeveen en Van Maurik. Het was dan ook nauwelijks verwonderlijk dat Frits Flinkevleugel de overwinning vlak voor tijd met een tweede treffer veilig kon stellen. „Het zijn kinderen waarmee je de oorlog strijdt", sprak DWS-trainer Brand na de wedstrijd. „De oorlog", de voortdurende strijd tegen degradatie die DWS de laatste jaren moet voeren, „de kinderen": Karei Bonsink en Stanley Daar gaat-ie dan. Het i)onnis over GVAV is geveld. De houding van doelman Van Leeuwen is symbolisch voor zijn ploeg, die het hoofd heeft gebogen in een heroïsche strijd tegen DOS, dat zich voor de zoveelste keer op de valreep kon redden. GLASGOW Een kLein groepje Nederlanders, spelers van het UEFA- jeugdelftal, trainer Arie de Vroet en elftalleider Jack van Zanten, waten zaterdagmiddag door het dolle heen in het immense Ibroxstadion van Glasgow. Het Nederlandse UEFA-jeugdelftal had Schotland met 10 ver slagen en was doorgedrongen tot de eindstrijd van het toernooi voor elftallen met spelers van zestien tot achttien jaar. In de eindstrijd speelt Nederland maandagavond tegen Oost-Duitsland, dat na een gelijkspel van 11 tegen Frankrijk door loting de finish bereikte. Het, Schotse legioen, 35.000 man sterk, stond achter zijn favorieten, maar toen Nederland de fysiek sterkere tegenstan der met goed voetbal weerstond, kregen de jonge Nederlandse internationals de bewondering die zij verdienden. Ook zij werden aangemoedigd en herhaaldelijk klonk van de tribunes „go on Feijenoord". De jonge Schotten hadden hun spel afgestemd op dat van Nederland. De kracht van de ploeg van Arie de Vroet ligt in behoedzaam opbouwen van de aanvallen vanuit de verdediging en daar op richtten de Schotten hun acties. Door hun grotere inzet konden de Schotten een licht overwicht verwerven, maar te gen de goede verdediging, waarin Johan Neeskens (RCH) en Teunjan Jongens (De Volewijckers) een voortreffelijke wed strijd speelden, wisten de Schotten zich toch geen kansen te scheppen. Loepzuiver De Nederlandse ploeg, die een loep zuiver 4-3-3-systeem speelde, kwam in de eerste helft slechts af en toe tot te genaanvallen, die gewoonlijk liepen over aanvoerder Rijsbergen (Roodenburg). Maar de Nederlandse ploeg werd net zo min gevaarlijk als de Schotse. Hans Bleyenberg (Go Ahead), in de groepswed strijden de meest succesvolle schutter uit het toernooi, genoot bijzondere aan dacht van de Schotse achterhoede. Na de eerste helft, waarin de goed leidende Noorse scheidsrechter Jonsson een Schots doelpunt wegens buitenspel afkeurde, veranderde het spelbeeld na het verrassende doelpunt van John Rep (Ajax), die in de derde minuut verras send doorbrak en de Schotse doelman kansloos liet (I0). Met goed combinatiespel'drong Neder land de Schotten steeds meer terug en van het oorspronkelijke overwicht van de tegenstander bleef niets meer over. In de dertigste minuut raakte Bert van Marwijk (Go Ahead), na een goede com binatie met zijn clubgenoot Hans Bleyen berg de binnenkant van de paal. Over de doellijn huppelde de bal naar de andere paal en vandaar weer het veld in. Het was een doelrijpe kans zoals de Schot ten er in de hele vvèdstrijd niet een had den gekregen. Geluk Oost-Duitsland heeft tegen Frankrijk ronduit geluk gehad. De Fransen waren veel sterker en namen na veertien minu ten een voorsprong door Carrie. Ook na de rust beheerste de Franse ploeg de wedstrijd, maar zeven minuten voor tijd maakte Decker uit een verrassende te genaanval gelijk. Het lot bracht Oost- Duitsland voor de tweede keer in suc cessie in de eindstrijd. (V^n onze sportredactie) VOLENDAM Volen dam heeft zich gisteren weer gemeld in de ere divisie. De club uit het kleine vissersdorpje is weer terug. Voor de vier de maal in zijn be staan werd de promo tie bevochten en ook hel kampioenschap kan de Volendammers na de zege van 30 op het daardoor degraderende Fortuna Vlaardingen nie meer ontgaan. De enige mededinger Excelsio staat met nog één wedstrijd t< spelen twee punten achter er heeft een veel slechter doel saldo. Een bijna onmogelijk' opgave voor Excelsior. Dat be sefte feestend Volendam giste ren al. De botter „heen ei weer vier" was voor de Volen dammers dan ook bij de rij toer door het dorp gevuld me' dé kampioenen. De kampioe nen, die het presteerden één seizoen na de wat ongelukkige degradatie terug te komer met een geheel verjongd elf tal. Met een elftal dat boven dien nauwelijks op de com petitie was voorbereid dooi een spelersstaking voor dt aanvang van de elk jaar weer slopende wedstrijdenreeks Billy Bond. de grillige spits van de Volendammers, haalde die stakers na afloop van de wedstrijd nog eens op. „We hebben in het begin zo slecht gedraaid, dat we op een gege ven moment zeven punten achterstonden op Blauw Wit. En dan zo terugkomen. Daar om ben ik echt niet bang dat we direct weer zullen degra deren. Tenslotte is ons spel heel wat beter geworden dan twee jaar geleden". Zenuwen Billy Bond zei het ontspannen, maar vóór de wedstrijd was er ■en heel andere Billy Bond te .ien geweest. Net als zijn team genoten kwam hij wit weg getrokken van de zenuwen op 'iet veld, hoewel Volendam wist dat Fortuna Vlaardingen lat op eigen terrein met 31 was verslagen, normaal ge sproken geen partij voor hen zou zijn. Zeker niet het team met vijf invallers dat trainer Jan Brouwer door blessures (en afwezigheid van doelman Leen Barth) had moeten op stellen. Maar Volendam begon zó nerveus, dat de doelman van het vierde elftal, de 210 pond wegende amateur Joop Bouwman aanvankelijk nau welijks werk kreeg. Fortuna Vlaardingen was in deze faze zelfs sterker. Doelman Ruitei behoedde Volendam echtei voor een achterstand. Twee maal stopte hij de doorgebro ken Oudheusden vakkundig af. Toen kwam verdediger Jac Jonk in de voorste linies om zijn lichaamslengte in te zet ten bij de hoekschop van Ar nold Mtihren. De telg van een groot voetbalgeslacht draaide de bal haarzuiver op de blon de kuif van Jac Jonk (bijge naamd Bol). Diens kopstoot betekende voor Volendam de promotie. De jeugd van Volen dam besefte dat en stormde het veld op om Jac Jonk te bejubelen. De supporters kon den vijf minuten daarna al weer aan een zegetocht begin nen, maar scheidsrechter Pij per verstoorde de stroom. Hij keurde de treffer van Kras af Dat waren de enige twee wa penfeiten van het hyperner veuze Volendam dat ondanks het zwakke tegenspel van Fortuna Vlaardingen maar niet in het gewone spel kon komen. Trainer Jan Brouwer van Fortuna Vlaardingen sprak de wedstrijd: „Het is heel na De botter Heen Volendam weer gehaald om d< ..het eerste" in triomf rond te voeren door het dorp. Volendam had (weer eens) de eredivisie bereikt. Daar zal de plaatselijke beatband „The Cats" misschien wel eens een ode aan wijden. tuurlijk dat een jonge ploeg als Volendam last van zenu wen heeft. Bovendien hielden wij in de eerste helft met onze conditioneel vrij zwakke spe lers, het middenveld nog aar-, dig afgeschermd". Op dreef Na de hervatting kwam Vo lendam wat meer op dreef. Vooral omdat de angel van de Vlaardingers, dirigent Piet de Vries, door Hoogland goeddeels werd uitgeschakeld. Een toen Kras met een forse kopstoot, na een voorzet van Billy Bond, de voorsprong van Vo lendam na 19 minuten ver grootte, was het pleit beslecht. Enige minuten later was het weer raak. Jannie Mühren rondde een voorzet van Klaas Zwarthoed met een harde kopbal af (3—0). De Volen- damse jeugd en de tienduizend bezoekers op de tribunes t en uitzinnig van vreugde. Het laatste kwartier werd gebruikt als voorbereiding op de tradi tionele jacht op de bezwete shirtjes. Die volgde dan ook na het bevrijdende eindsignaal van scheidsrechter Pijper. En terwijl routinier Klaas Karre- gat al in het gangpad stapte, vocht de kleine Majoor hossende menigte nog lijfsbehoud. Zei verdediger Jac Jonk: ..Wat geeft het of deze wedstrijd niet zo best was. Het publiek heeft toch genoten. En voor ons telt nu toch alleen maar promotie". Kansloos „Promotie naar de meest troosteloze afdeling van heel Europa", stelde trainer Hans Croon broodnuchter vast. „Wij zijn al bij de aftrap kansloos om kampioen te worden. Dat wordt beslist door Ajax en Feijenoord en heel misschien PSV als er genoeg geld inge pompt wordt Ondanks die constatering was Hans Croon dik tevreden met de overwin ning. „We zijn kampioen. Ex celsior kan ons nooit meer in halen wat het doelsaldo be treft. En laten we vandaag alleen maar daaraan denken. Voor volgend jaar staat slechts vast dat we ons niet laten afslachten. Al staat heèl Ne derland op zijn kop". Die uit spraak staat in schrille tegen stelling tot die van zijn aan voerder Klaas Karregat: „Als we degraderen volgend jaar dan spelen we toch weer in de eerste divisie". Karregat heeft dan ook al vier maal in de botter gezeten. Hans Croon zat gisteren voor de eerste maal op de plecht van de oranje botter die triomfantelijk doo^ feestend Volendam werd gere- DWS op weg om het eredivisieschap te behouden. Stanley Bish staat er wel goed gekronkeld op, maar hij heeft de bal langs de graaiende handen van doelman Louwérens ge werkt en zijn ploeg met 1—0 de leiding bezorgd. Hans Dorjee grijpt niet naar zijn hoofd, maar naar de paal. Bish, beiden onder de twintig. Maar het waren de „kinderen" die voor DWS in de laatste wedstrijden van onschatbare waarde bleken. Bonsink door zijn en thousiaste optreden, Bish door zijn tref fers op de beslissende momenten. Cadeau Tegen Haarlem produceerde Bish de treffer die goed bleek voor de overwin ning en gisteren, in het Olympisch sta dion. gaf hij zichzelf én meer nog DWS het mooiste cadeau dat hij voor zijn negentiende verjaardag had kunnen wensen. Nadat Finn Seemann jen hoekschop van Karei Bonsink de paal vol had geraakt, liet Bish de vierduizend kijkers op de tribunes een handvol minuten later juichend op springen. Bish had zich na een laag genomen vrije trap van Seemann zwaar belaagd in de richting van de bal „gekronkeld" en die met het hoofd achter Louwerens geknikt (10). Daarmee had hij voor DWS een be langrijke barrière genomen, want de Amsterdammers waren zeer nerveus begonnen. In het eerste kwartier was er nauwelijks enige lijn te bespeuren in de aanvalsacties en omdat ook bij Hol land Sport de combinaties voortdurend misliepen werd het duel voornamelijk op het middenveld uitgevochten. Na die treffer van Bish kwam daarin verande ring. Holland Sport met de gelegen heidsvoorhoede Roodnat, Bolleboom, Valkenhoff en v. d. Vaart wilde iets terug doen, en begon {(p te dringen ln de richting van Jongb^swd. Die plotse linge aanvalsdrift resulteerde in een kopbal op de paal van Bolleboom en een keiharde vrije trap van Hans Dor jee die door Jongbloed maar net over getikt kon worden. Maar toen dat Haagse stormpje ge luwd was, bleek dat DWS er niet aan dacht zich de verdedigende rol te laten opdringen, hoeveel belangen er ook op het spel stonden. De Amsterdammers kregen kansen. Schakelspeler Overweg die veelvuldig mee ten aanval trok maar er te weinig blijk van gaf met een bal overweg te kunnen kreeg vlak voor de rust de mooiste kans. Alleen voor Louwerens schoot hij hoog Korte solo Na de rust v. d. Heide was ver vangen door Eckhardt viel Holland Sport langdurig aan. Een vrije trap van Dorjee stuitte via dc muur voor de voeten van Van der Bol die zich echter alleen voor Jongbloed niet in schietpo sitie kon manoeuvreren („Gelukkig", zei trainer Brand, „kreeg hij de bal voor zijn linkervoet, anders ga je nog voor schut ook".). Zo'n keiharde vrije trap van Hans Dorjee leverde DWS nog bij na een treffer op. Bonsink kreeg de op de muur van DWS-verdedigers afge stuite bal bij de middenlijn te pakken en bereikte Seemann die keihard in schoot. Louwerens tikte de bal weg., voor de voeten van Bish die zijn schot tegen de buitenkant van de paal zag belanden. Vlak voor tijd toen het duel leek te verzanden in een slaapverwekkende vertoning, zorgde Flinkevleugel voor een opleving. Na een korte solo langs Kronshorst en Verlangen depo neerde hij de bal achter Louwerens. log 1 DEN HAAG Voor de intertotocom- petitie zijn het afgelopen weekeinde de volgende wedstrijden gespeeld: Slovan Bratislawa (Tstj.)—Malmoe (Zwe.) 00; SV Waregem (Belg.)—Orebrö SK (Zwe.) 02; HSV (W.-Dld)Anderlecht (Belg.) 10; Borussia Dortmund (W.-Dld) Standard Luik 12; Djargaarden (Zwe.) —Hannover '9ti (W.-Dld) 2—0; MSV Duisburg (W.-Dld)—Atvidaberg (Zwe.)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9