Nog geen massaal ontslag bij textielfabriek v. Spaendonck Vliegtuigje in weiland gestort CFIU voorzichtig vooruitstrevend Rotterdamse studenten gaan feesten met gastarbeiders Brandende pantalon Hogere tarieven Westnederland Lt.-gen. Zegers overleden Parachutist valt dood Actiegroep Wereldkerk wil bundelen lAANDAG 25 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het ontslag van 400 van e 600 werknemers by de wollen stoffen - ibriek André van Spaendonck N.V. te llburg is voorlopig opgeschort- Dit is het evolg van de ontwikkelingen tijdens het eekeinde, waarbij tal van besprekingen evocrd zijn. Hierbij heeft vooral oud- taatssecretaris De Meüer, thans Tweede- iamerlid van de K.V.P. een bemidde lde rol gespeeld. Bovendien heeft mi- ister Nelissen van Economische Zaken rn gesprek gehad met de directeur van fabriek. Fusiemogelijkheden, die orige week geweigerd werden, waardoor ntslag voor 400 werknemers uit Tilburg n omgeving dreigde, worden thans nader estudeerd. Morgen hebben ce vakbonden een ge- jrek met prof. dr. G. Diephuis, wiens jsievoorstel een week geleden door drie de vijf aandeelhouders allen fa- lilieleden van elkaar werd verwor- en- Bij dat gesprek is de directeur, de eer C. van Spaendonck aanwezig. Na- lens de organisatie van werkgevers zal ir. B. J. van Spaendonck de bespreking ijwonen. Dit is de verrassende wending, die dit eekeinde is ingetreden in wat dreig- e uit te groeien tot de „zaak-André an Spaendonck" Het optreden van de akbonden is daaraan ongetwijfeld ook iet vreemd geweest. Vrijdagavond heb- en de vakbondsbestuurders geweigerd iet de directie van Van Spaendonck te uaten over een afvloeiingsregeling voor e vierhonderd werknemers, die zouden •orden ontslagen- Zij hebben geëist, dat ij kennis zouden kunnen nemen van de >t oorstellen van prof- Diephuis. De vak- londen stelden, dat zij plotseling en on- >orbereid voor oen zeer ingrijpende re- •ganisatie werden gezet. Zij waren niet •ertuigd van de noodzaak van de op- ossing, die tot zulk een massaal ontslag noet leiden. verschillende andere kanten sware druk uitgeoefend op de eer C. van Spaendonck. Vrijdag reeds ■erd de heer C. v. Spaendonck gevraagd ip het ministerie van Economische Zaken nlichtingen te komen geven. De woord- •oerders van de vakbeweging hebben luidelijk gesteld, dat zij bereid waren een harde actie als hun geen inzicht hel fusievoorstel van prof. Diephuis worden gegeven Zij hebben niet mimd dat standpunt ook op politiek Ongeregeldheden in Berlijn BERLIJN (AP) Bij de ongeregeld heden die zaterdag in Berlijn hebben plaatsgevonden na de geallieerde para de zijn 352 personen voor het me- endeel studenten gearresteerd, aldus leeft de politie bekend gemaakt. Bij de technische hogeschool kwam i terdag tot hevige schermutselin- ussen politie en studenten. De arrestaties zijn verricht toen de tenslotte het gebouw van de hooi ontruimde. Het aantal arres- inten is het hoogste dat in de afgelo- m jaren bij confrontaties tussen poli- en demonstranten is bereikt. Zondag aren alle arrestanten weer vrij, met tzondering van een deserteur van het Westduitsej leger. Aardse bacil overleeft twee jaar maan HOUSTON (AFP) Een aards micro- •ganisme heeft gedurende meer dan twee jaar in dc maansonde „Survcyor-3" op dc maan geleefd. Dit is meegedeeld door het Amerikaanse ruimtevaartcen- trum (NASA) in Houston. De bacterie is ontdekt in de televisle- imera die vorig jaar november door de bemanning van de Apollo-12 naar aarde is teruggebracht. Op de maan is bacil aan temperaturen tussen de 120 150 graden blootgesteld geweest. Volgens de deskundigen van de NASA gaat het r om een streptococ die voor de 1 het algemeen onschadelijk is. iu kenbaar te maken. Zalerdagmid- i dag hebben enkele commissarissen van de N V. Van Dooien en Dams een bespre- i king gehad met de heer C. van Spaen- donck. Deze N.V. is een van de twee be- ijven, dat door prof. Diephuis bereid gevonden met Spandon te fuseren. De president-commissaris van Van Dooien, oud-staatssecretaris De Meyer, schijnt de beslissende stoot voor dit ge sprek te hebben gegeven. Het vond plaats ten huize van de heer T. Dreesmann, een de belangrijkste aandeelhouders van Spandon. Daar viel het besluit, om te bestuderen welke mogelijkheden een fusie heeft. Hiermee zijn zeker twee weken gemoeid. Subsidie voor theologische opleidingen DEN HAAG (KNP) De regering heeft definitief besloten over te gaan tot subsidiëring van de theologische op leidingen in ons land. Met ingang van het nieuwe studiejaar, in september, zul len de vijf theologische hogescholen kun nen rekenen op een subsidie van in to taal 5,7 miljoen gulden, namelijk de kath. Theologische Hogescholen van Amster dam, Utrecht en Tilburg, de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen, alsmede de gereformeerde hogeschool van Kampen. KNSM betaalt Frankrijk boete van 35.000 gulden AMSTERDAM (ANP) De KNSM heeft aan dc Franse autoriteiten een boete moeten betalen van ca. f 35.000 voor de lading van 29 ton sigaretten die aan boord was van baar kustvaarder Philetas die de vorige week tezamen met de andere coaster van deze rederij „Phidias" door de Franse douane werd opgebracht. Daar moesten de sigaretten worden gelost doch de KNSM ontving bericht dat de partij, die le gaal in Gibraltar was geladen en voorzien was van de vereiste documenten door de Franse douane weer was vrijgegeven. De Phi dias kwam gisterochtend in Rotterdam aan. De aanhouding van de schepen die een gevolg was van een tip van de Spaanse douanerecherche geschiedde op grond van een Frans wetje waarbij het verboden is voor schepen van minder dan 500 ton om tabakswaren aan boord te hebben in de douanezone De zaken zijn nu geregeld en de kapitein van de Philetas behoeft morgen niet voor het gerecht in Cherbourg te verschijnen. De Amerikaanse professor James F. Wilson heeft zijn eigen methode om te protesteren tegen de oorlog in Indo-China: hy verbrandt zijn eigen pantalon. Hy heeft namelijk over wegend bezwaar tegen protesten, waarbij andermans eigendom ver nield wordt. (Van parlementaire redactie) Massaal ontslag taxichauffeurs (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Ongeveer 50 Eind nense taxichauffeurs zün gisteren op staande voet ontsIagen.Hun ontslag kwam als reactie op een staking van 24 uur, du door ongeveer 100 taxichauffeurs gister- ddag om twee uur begon. Het is zeei waarschijnlijk, dat vandaag nog meei ontslagen zullen vallen. De staking wordt gehouden, omdat de taxichauffeurs een salaris nar Rotter dams en Amsterdams voorbeeld be langrijk opgetrokken willen zien. Zij wil len een minimum salaris van 230 gulden per week bruto. De taxichauffeurs me- iat er voldoende ruimte voor de ge wenste verhoging van de salarissen is wanneer ook de tarieven worden opge trokken. De stakers hebben besloten wel ritten te maken ten behoeve van ernstig zieken en in andere noodsituaties Voorzorgen voor NAVO-beraad in Rome ROME (AFP-Reuter) Tweehonderd man politie en marechaussee zullen de Romeinse politie versterken om de orde te handhaven, tijdens dp bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO, die a.s. dinsdag en woensdag in Rome wordt gehouden in het congrespaleis. De jeugdverbonden van de Italiaanse communistische partij en van de socia listische partij van proletarische een heid hebben nl. besloten „anti-imperia listische en vredesmanifestaties" te hou den als de NAVO-ministers van Bui tenlandse Zaken bijeen zijn. De Griekse componist Mikis Theodorakis zal het woord voeren op een massademonstratie op woensdag, die door de Italiaanse communistische partij is aangekondigd en gehouden zal worden vóór de basi liek van St.-Jan van Lateranen. BOSKOOP. Met ingang van maan dag 1 juni worden op alle interlokale buslijnen van „Westncderland" de tarie ven verhoogd. De nieuwe tarieven zijn volledig opgenomen in de nieuwe dienst regeling..De stijging van de tarieven be draagt ongeveer 6 op jaarbasis. Met ingang van 1 juni wordt op het Stationsplein te Delft de nieuwe moderne autobuswaohtkamer voor het publiek open gesteld. Hierbij is tevens gevestigd het reisbureau Cebuto-Pullman. een dochteronderneming van Westnederland. Dit reisbureau, waar abonnementen ver krijgbaar zijn en waar inlichtingen om trent de busdiensten van Westnederland worden gegeven, 2al zijn geopénd van maandag tot en met vrijdag van hall negen tot 13.30 uur en van 14-00 tot 17.00 uur. Ten aanzien van de lijn Boskoop - Zoetermeer - Den Haag (lijn 1) wordt ter ontsluiting van de Driemanspolder te Zoetermeer de route van de bussen in de richting Den Haag na vertrek van het busstation aan de Dr. J. W. Palte- laan verlegd naar de Willem de Zwijger- laan/Clauslaan/Van Stolbergilaan. Uit de richting Den Haag eveneens via de Clauslaan. Daar zijn drie nieuwe halten In beide richtingen. Van Stolberglaan boek Dr. J. W. Paltelaan. Van Stolberg laan hoek Clauslaan en Clauslaan in de nabijheid van de Alexanderstraat. De hhans bestaande halte op de Dr. J. W. Paltelaan bij het sportcentrum komt te •ervallen. De vertrektijden in de rich ting Den Haag worden hierdoor tw minuten vroeger gesteld. De kwartierdienst op het traject Zoe termeer—Den Haag vice versa wordt uitgebreid van 13 00 l.m 18-00 uur. Op het traject Den Haag—Zoetermeer van 13.30 uur l.m, 18.30 uur. Op zaterdagen «veneens een kwartierdienst in de mid daguren. Te Zoetermeer zullen de lijnen naar en van Delft, Lelden en Rotterdam de route via de Clauslaan In de huidige dienstregeling is het tra iect LeidenZoetermeerRotterdam Uijn 4) opgenomen onder lijn 8. Door een wijziging van de nummering van de trajecten opgenomen in de thans gel dende dienstregeling onder lijn 4, dit in verband met een duidelijker lijnvoering ten behoeve van instappende reizigers op het traject LeidenAlphen, worden de lijnen die de verschillende routes rijden op dit traject als volgt genummerd: lijn 7 LeidenAlphen via Lage Rijndijk v.v., lijn 8 Leiden via Hoge Rijndijk naar BoskoopGouda v.v. en lijn 9 Leiden via Hoge Rijndijk naar Bodegraven Gouda v.v. L(jn 11 Delft—Nootdorp—Leidschen- damStompwijk. Door gebruik te maken van hetzelfde materieel dienstdoende op de lijn NootdorpLeidschendamStomp- wijlc kan ondanks doortrekking van deze lijn van Delft naar Nootdorp een voor deliger exploitatie worden bereikt. Hier door kan op werkdagen het traject Delft Nootdorp vat. met zeven ritten worden uitgebreid. Lijn 12 ZoetermeerWilsveenVoor burg (Antaniushove en Diaconessenhuis). Speciaal ten behoeve van de bezoekers voor de patiënten van het Diaconessen- huis te Voorburg worden de twee ritten, die thans worden gereden van en naar liet ziekenhuis Antoniushove, doorge trokken naar het Diaconessenhuis aan de Vliet te Vóorburg. Een sportvliegtuigje verongelukte gisteravond vlak by het vliegveld Zestienhoven. De inzittenden, een echtpaar uit Rotterdam en een echtpaar uit Schiedam, werden ern stig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. Politie, brandweer en ambu lances werden sterk in hun werk bemoeilijkt door toestromend publiek en doordat het toestel midden in een weiland terecht kwam. ROTTERDAM De Christelijke His torische Unie wordt een voorzichtig voor uitstrevende partij Dit bleek op het partijcongres in Rotterdam opnieuw, toen uit bet politiek program de hoofdstuk ken over „vrede en veiligheid", „wonen", „werken en recreatie" en „onderwijs" za terdag aan de orde kwamen. Deze weg naar de vooruitstrevendheid werd op het congres opnieuw gewezen door de voor uitstrevende vleugel van de C.H.U-, waar bij de c.h.-jongeren zich niet onbetuigd Het hoofdstuk over vrede en veiligheid spreekt zich uit voor handhaving van de NAVO, maar tegen het gebruik van ato maire. bacteriologische en chemische wa pens." De vorming van een zelfstandige Europese kernmacht wordt ongewenst geacht- Gepleit wordt voor een Europese veiligheidsconferentie. Op de regeringen van Griekenland en Portugal dient voortdurend politieke druk te worden uitgeoefend om de democratie in deze landen te herstellen. China moet lid van de Verenigde Naties en de Veilig heidsraad kunnen worden echter zonder dat Formosa wordt uitgestoten. Tegen een passage waarin voor de fei telijke erkenning van Oost-Duitsland wordt gepleit kwamen bezwaren. ..Niet erkennen, niet meedoen aan modever schijnselen". „De realiteit is dat in Mos kou de Oostduitse zaken worden uitge maakt". „De DDR is geen staat, dus kun nen wij niet erkennen", zo werd tegen het preadvies ingebracht- De bezwaar den kregen echter onvoldoende steun. Vanzelfsprekend wordt ook in dit pro gram gesteld dat een krachtige bestrij ding van de woningnood vooral voor minder draagkrachtigen prioriteit dient te hebben. Uitgebreide maatregelen zullen nodig zijn om de toenemende ver vuiling van land. lucht en water te be strijden. De spoedige verbetering van woon- en leefomgeving van sociale zwak ken vraagt aandacht. Er dient spoedig een landelijk ontwik kelingsplan voor het gehele terrein van recreatie, sport, vorming, jeugdwerk en Omvangrijke sigarettenfraude in Antwerpen BRUSSEL (ANP) De Belgische au toriteiten zijn in Antwerpen een geval van onwettige uitvoer van sigaretten uit België naar Nederland op het spoor gekomen, waarbij twee Antwerpse dou aneambtenaren betrokken zijn. culturele ontwikkeling te komen, waarbij ook nieuwe organisatiestructuren en de financiële aanpak worden aangegeven. Vernieuwingen op het gebied van het onderwijs vereisen een krachtige stimu lering. De buitenlandse arbeiders moeten een betere belangenbehartiging krijgen. Van enkele kanten kwam er tijdens het congres kritiek op de ..verplichte nummers" in dit program, geformuleerd in een volkomen vrijblijvende tekst. De Vlaardingse afgvaardigden toonden zich geschikt door krenken van godsdien stige en zedelijke normen in t.v.-pro- gramma's. Daarom moesten normen wor_ den gesteld waarmee een puud t v.-beleid streng kon worden gehandhaafd. Wie stelt de normen T v.-censuur is onaanvaardbaar, kiegen de behoudenden In het program werd opgenomen dat de meerderjarig'neidsgrens tot 18 jaar moet worden verlaagd. De voorgestelde kandidaat voor het hoofdbestuur, oud-Kamerlid P Bode. was voor de vergadering le veel een man van de oude richting. Hij werd vervangen door H. Fokke die het bij de unicvernicu- wers beter doet- DEN HAAG (ANP) In de pacht van zondag op maandag is in het Cen traal Militair Hospitaal in Utrecht na ecu kortstondige ziekte op 72-jarige leeftijd overledpn luitenant-generaal (bd) J. L. Zegers van de Koninklijke Luchtmacht. Het stoffelijk overschot zal vrijdag in Amersfoort ter aarde worden besteld. Woensdag moest hij met spoed opgenomen worden in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht. Nog die zelfde dag bracht de minister van Defen sie, de heer W. den Toom, terugkerend van het luchtmachtsymposium in Soes- terberg naar Den Haag. hem daar een bezoek. Vrijdag j 1. verergerde zijn toe stand onverwacht SYDNEY (Reuter) Bcroepspara- chutist Kevin Nielsen (26) uil Sydney is gisteren van een hoogte van ruim 600 meter te pletter gevallen tijdens een demonstratiesprong bij Sydney. Zijn parachutes weigerden open te gaan. Het ongeluk gebeurde terwijl zijn jonge Canadese vrouw, mot wie hij vijf maanden getrouwd was, zich even van het vliegveld had verwijderd om een pakje sigaretten te gaan kopen. Donna- leen Nielsen hoorde over de fatale sprong van haar echtgenoot bij haar terugkeer. Een grote menigte zag hoe Nielsen, nadat hij uit een klein vliegtuig was gesprongen, met zijn noodparachute worstelde, die hij had opgengetrokken omdat zijn hoofdparachute niet functio neerde. De lijnen van beide parachutes raakten echter in de knoop, zodat ook de nood-parachute niet verder open ging. MASSALE ARRESTATIES OP CYPRUS NICOSIA (AP) Meer dan vijftig personen zijn gearresteerd na de over val van zaterdag op het politiebureau van Limasol, aldus heeft de Cyprioti sche regering bekend gemaakt. Bij de gearresteerden sijn drie brigadiers van de politie, twee agenten en een serge ant van het leger. Zes van de zeven hogere functiona rissen van het politiebureau in Limasol zijn naar Nicosia overgebracht. Het po litiebureau werd zaterdag door onge veer 70 mannen overvallen en geduren de een uur bezet zonder dat een schot werd gelost. Een grote hoeveelheid wa penen werd buitgemaakt, maar een deel van de buit is zaterdagnacht in een grot bij Limasol teruggevonden. Vier personen worden in verband met de overval gezocht. Zij behoren tot de leiders van de ..nationaal front"-bewe- ging, de rechts-extremische organisatie die „Enosis" (aansluiting van Cyprus bij Griekenland) voorstaat. (ADVERTENTIE) Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uw TV aan (dan kijkt u véél prettiger) Sanctus Laurentius viert elfde lustrum Deze douaniers, een adjunct-hoofd controleur en een pasbenoemde briga- (Van een onzer verslaggeefsters) dier, zorgden voor valse papieren die een Nederlander in staat stelden siga retten belastingvrij over de grens te krijgen. In totaal zijn zes miljoen siga retten (300.000 pakjes), op die manier ons land binnengebracht, waar ze tegen I wordt staat deze keer normale prijs verkocht zijn. De frau- de gastarbeiders. deur heeft op die i pakje, in totaal dus 70 ROTTERDAM Het elfde lustrum van de Rotterdamse Katholieke Studen tenvereniging „Sanctus Laurentius", dat 12 tot en met 19 juni gehouden het teken van lar aanleiding cent per van „Communicatie '70", een reeks twee ton feestelijke activiteiten in Rotterdam om de communicatie te verbeteren. „Com- Onderwijzer in dienst, scholieren in staking DEN HELDER Ongeveer 130 leer lingen van dc Nicolaasschool aan de Ha- Haringvlictweg in Den Helder zijn van daag thuisgebleven uit protest tegen de oproep, die de onderwijzer W. Pennings heeft ontvangen om zich op 27 mei tè melden bü zün commandant als dienst plichtig militair. i negers door Georgia is voltooid; 250 negers en blanken met t ds. Ralph Ajernathy (midden) aan het hoofd Atlanta binnen. municatie 70" wordt al vanaf 5 mei gehouden in Rotterdam. Van deze acti viteiten nu gaat de Katholieke Studen tenvereniging „Sanctius Laurentius" dankbaar gebruik maken. De communicalieverbetering heeft bij de lustrumcommissie een welwillend oor gevonden. Men is aan de slag ge gaan om voor en door buitenlandse werknemers, beter bekend als gastar beiders, een aantal festiviteiten te orga niseren. De plannen, die in s«. inwer king met do Stichting Communicatie '70 verwezenlijkt moeten gaan worden, be vatten een recreatief en een informatief deel. Het recreatieve gedeelte wordt gevuld met muziek, zang en dans. Dat gaat deels door ar. eurs en deels door beroepsartiesten gebeuren, maar in ie der geval i Jer voor zijn eigen land Voor wat de informatie betreft: op het terrein van de Rotterdamse spea kerscorner wordt een ruimte ingericht waar de landen zelf voor tentoonstel linkjes over hun land gaan zorgen. De benaderende landen zijn Spanje, Portu gal. Marokko, Italië, Griekenland, Joe goslavië en Turkije. De ambassades van die landen hebben aan dit opmerkelijke initiatief hun volledige medewerking toegezegd. De lustrumcommissie hoopt hiermee zo'n 15.000 buitenlandse arbei ders naar het feestterrein te trekken op 12. 13 en 14 juni. Niet alleen door en voor de buiten landse werknemers wordt een en ander gedaan. Men zou kunnen zeggen, dat ook over hen activiteiten gaan plaats inden. Dit gaat gebeuren op een se- ieus opgezette studiedag over interna- innale migratie. Op zich is dat niets lieuws, want met de kom6t van de islarbeiders zijn Iegelijk een aantal iroblemen onder onze aandacht geko- nen. Bestudering van deze problemen usl meestal op een zogeheten korte- ermijn aanpak. Dat wil zeggen, er is n het algemeen in de ontvangende inden gedacht en gesproken over voon, leef, en werkklimaat. Dat is iets, vaar de subcommissie Studiedag zich liet of nauwelijks mee wil bemoeien. 7e commissie zegt er zelf over: „Op de ludiedag zullen de lange-termijn as pecten centraal gesteld worden, vooral de economische en sociolische conse quenties van de internationale migra tie". Een aantal vooraanstaande spre kers is uitgenodigd om deze zaken te belichten. Genoemd moger worden het Eerste Kamerlid professor di W. Alber- da, het Tweede Kamerlid Kikkert en dr. H. J. van Praag. Voor dc gastarbeiders zelf zal het waarschijnlijk moeilijk zijn aan deze dag deel te nemen, omdat deze op maandag 15 juni wordt gehouden en de taal zeker een struikelblok zal zijn, wat het toch al zo vaak is. Dit zijn de belangrijkste activiteiten naar bulten. Natuurlijk wordt er bin nen de vereniging nog veel meer feest gevierd, zoals de opening van de nieu we sociëteit „Huesca". DEN HAAG (KNP) De actiegroep Wereldkerk heeft zich tot de ruim 25.000 sympathisanten gericht met hel programma, zoals dit de laatste maan den in bijeenkomsten van het bestuur is gegroeid, mede naar aanleiding van de reacties uit heel Nederland. In enkele punten vat de actiegroep haar bedoelingen opnieuw samen nl: geen blokvorming te bewerkstelligen in de Kerk van Nederland, maar een bin ding, door middel van dialoog, getuige nis. bezinning. De actiegroep wil „een stem zijn, die nog te veel gezwegen heeft". Zij meent dat te kunnen doen door op te komen voor vergeten groe pen: priesters, die goed willen maar het niet meer zien, ouders die geen weg meer weten met de godsdienstige vor ming en begeleiding van hun kinderen, degenen, die in de liturgievernieuwing veel verloren hebben zien gaan, die contemplatie en gebed missen in de huidige geseculariseerde Kerk en zich zorgen maken over het godsdienston derricht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5