Zeskamp-cup voor Alphen Rustige protestmars in Katwijk tegen sluiten zwembad op zondag Ministersrace in Leidse Groenoordhal was grandioos slot van enerverende finale Els Vreeburg clubkampioene t.v. „Avanti" Maarssen wint voetbaltoernooi voor dames Industrieschap maakt selectie ge] en ïgadigd Zwembadpolitiek is boerenbedrog b. en w. MAANDAG 25 MEI 1970 ALLE EDITIEC LEIDSE COURANT LEIDEN/ALPHEN Zaterdag beleefde Alphen een avond en een nacht om nooit meer te vergeten. In de Leidse Groenoordhal wonnen de Alphense Zeskampers de cup na een zenuw slopende finale met Aalten. Een finale waarin tranen van pijn uit de ogen van schaatser Jos Valentijn en hardloper Piet Beelen schoten. Een finale ook, waarna de champagne rijkelijk vloeide. Het laatste onderdeel de ministerrace, werd ingezet met een gelijke stand van 17-17. De spanning in de immense hal was om te snijden. De zeskampers beten de nagels tot bloedens toe en de enige duizenden supporters maak ten met toeters, ratels en sirenes een oorverdovend lawaai. Het laaiend en thousiasme bereikte een hoogtepunt toen de Alphense ministers en secre taresses zonder moeite de hindernis sen naar de conferentietafel haalden. Terwijl de collegae van Aalten nog wanhopig probeerden het wasbord naar het vliegtuig te halen, zaten Ria van Velzën, Marleen Spek, Hans v. d. Ent en Jim Koster uit te puffen. Aalten was verslagen. De cup was binnen. Het feest kon beginnen. Captain A. van Ommen Dit is bet begin, we kunnen er nog jaren mee doorgaan Die enige, die zijn emoties in be dwang kon houden was de onver zettelijke non-playing captain A. van Ommen. Alleen toen de cup werd uitgereikt en hem een krans om de schouders werd gehangen kwam even een waas voor zijn ogen. Onmiddellijk daarna had hij zich weer hersteld en zei rustig en zeker van zichzelf: „Toen we hier aan begonnen zei ik al, we winnen de cup. Ik werd toen uitgelachen. Vanavond hebben we bewezen de sterkste te zijn. Van Ommen gaf wel toe, dat de strijd zeer zwaar was geweest. „Natuurlijk, Aalten had evenveel kans, maar toch... op papier zaten we safer. En als Jos Valentijn niet zo ongelukkig was ge vallen en als Piet Beelen niet gebles seerd was geraakt, dan waren we met een grotere zege uit de strijd gekomen". Ook by de VVaterwip waren de Alphenaren Jim Koster dè ster De grote ster van de avond noemde Van Ommen de waterpoloër Jim Koster „Ge weldig, zoals die jongen de show heeft gemaakt. Als kelner over de waterbak was hij geweldig. Hij heeft geen bier blikje laten vallen. Grandioos". Protesten Heel even dreigde het feest voor Alphen toch niet door te gaan. Aalten, teleur gesteld door de nederlaag, belaagde de jury. Er zou een fout zijn gemaakt bij de telling. Er werd opnieuw geteld. En nog eens. Er werden echter geen fouten geconstateerd en Van Ommen, die daar voor ook al een protest had ingediend, omdat zich tijdens de skeelerwedstrijd, waarbij Jos Valentijn zo ongelukkig was gevallen, een onrechtmatigheid had voorgedaan. Toen de winst eenmaal binnen was liet hij dat protest vallen en dacht alweer aan de eerstvolgde inter nationale Zeskamp die in Berlijn wordt gehouden. Hardere ploeg „Dan hebben we een hardere ploeg no dig", voorspelde hjj. „De Duitsers zijn perfectionisten en zullen niets nalaten om te winnen. Voorlopig gaan we ech ter rustig aan doen. Over twee maanden horen we pas het programma voor Ber lijn. Eeder kunnen we dus toch niets doen. We moeten er alleen voor zorgen de conditie op peil te houden en dat zal wel lukken", aldus Van Ommen, die later uit handen van burgemeester Gal las de zilveren legpenning van de ge meente kreeg in de kantine van de ma chinefabriek De Industrie, waar tot diep in de nacht feest werd gevierd. Zeskampers ontevreden over beloning van NCRV LEIDEN/ALPHEN A. van Ommen, de non-playing captain van de Alphense Zeskamp-ploeg is niet bijster tevreden met de beloning van de NCRV. „Een jaar lang hebben we er toe bijge dragen, dat de NCRV miljoenen Neder- HAZERSWOUDE Els Vreeburg Is clubkampioene van de tafeltennisvereni ging Avanti geworden in de categorie A- meisjes. Tijdens een barrage met Lies- beth Smits en Elly Panncbakker ver wees de Nederlands kampioene by de adspiranten haar clubgenoten naar resp. de tweede en derde plaats. De harrage was overigens noodzakelijk geworden, doordat de drie genoemde meisjes na de achtkamp met evenveel winstpunten eindigden. Tijdens een door de tafeltennisvereniging TOV uit Noordwijk georganiseerd toer nooi eisten Avanti-spelers Peter Korver en Theo Louwers bij de jongens de hoogste eer voor zich op: tweede werden hun clubgenoten Gertjan de Ruiter en Jan van Wetten. Laatstgenoemde legde in het enkelspel beslag op de derde prijs. Avantl-lid Leon v. d. Werf werd tweede in de poule van derde-klassers. HAZERSWOUDE Het damesvootbal- 1-oernooi, dat de sportcommissie van de Katholieke Plattelands Jongeren giste ren in het gemeentelijk sportpark orga niseerde, is gewonnen door het team uit Maarssen. Zevenhuizen en Vinkeveen werden resp. tweede en derde en legden daardoor beslag op de twee andere prijzen, die 's avonds in het Michelshuis werden uit gereikt tijdens een gezellig samenzijn, met muziek van de Statues. Organisa torisch en sportief bezien slaagde het toernooi, waaraan acht elftallen deelna men, alleszins. „Iedereen was super enthousiast, zowel de deelneemsters als het veeltalige publiek", aldus Marie- Louise Stokman, een van de organisa toren van de Hazerswoudse KPJ. „Vol gend jaar doen we het weer, ook andere KPJ-afdelingen starten met een dames voetbaltoernooi." Een Maarssens meisje raakte geblesseerd aan de enkel en moet drie weken rustén Demonstranten bieden gemeentebestuur petitie aan Burgemeester Vermeiden: „Ik ben voor opening, maar de raad heeft het voor 't zeggen (Van onze correspondent) KATWIJK Een aantal Katwijkers heeft zaterdag in hun badplaats een protestmars gehouden. Het is er een geworden zoals Katwijk zelf is: rustig en vredig. Wie een laaiend oproer had verwacht, is bedrogen uitgekomen, want Katwijk loopt nu eenmaal niet over van progressiviteit en van protesten. Maar alleen het feit al dat er in het rustige Katwijk door de rustige Katwijkers geprotesteerd is mag uniek genoemd wor den. Om Katwijkers zo ver te krijgen moet je het toch wel erg bont maken, maar Katwijks vroede vaderen hébben het dan ook erg bont gemaakt. Tot tioeemaal toe raad een voorstel om Katwijks peper dure zwembad toch op zondag te openen genadeloos van de liand. De meerder heid van Katwijks bestuurders staan nog steeds op het standpunt dat de dag des Heren, de zondag, er alleen is om te rusten. Verder niets. Dat had de woede opgewekt van het meer vooruit strevende deel van de bevolking. Lang zaam maar zéker kwam er leven in de brouwerij, regelmatig verschenen er in de gemeente- gezonden stukken in het plaatselijke weekblad en kortgeleden is er een aktie- comité opgericht bestaande uit Martie Wolfaart, Alt Varkevisser en Koos van KOUDEKERK AAN DEN RIJN Duivensport De Koudekerkse duiven sportvereniging „Ons Genoegen", nam deel aan de wedvlucht P. St. Maxcense 345 km. Er werd gelost om 6.30 uur en kwam de eerste prijsduif haar hok bin nen om 10.48 uur, de laatste prysduif kwam binnen om 11.12 uur. De uitslag luidt: 1 Gebr. de Wit 1, 3, 7, 9, 11, 13, 15, 18 en 20: 2 H. van Vegten en Co 2, 6 en 14; 3 Comb. Hoogenboom 4: 4 L. A. Smits 5; 5 G. van Klaveren 8 en 10; 6 Dr. J. Faber 12 en 17; 7 H. Schellin gerhout 19. LEIDEN Het bouwrijp maken van de gronden in het eerste gedeelte van het industrieschap „De Grote Polder" te Zoeterwoude Ls thans zover gevorderd, dat het schap kan gaan onderhandelen met gegadigde bedrijven. Maandag 6 juni zal in een openbare vergadering van het industrieschap worden beslist met welke bedrijven men verder wil praten. Een groot aantal bedrijven heeft zich gemeld voor een kavel in het eerste ge deelte van het industrieschap achter de Oranjelaan in Zoeterwoude. Aan netto- bouwappervlak is beschikbaar ongeveer 10 ha. In de vergadering zal een selectie ge maakt worden van de bedrijven. Gelet zal worden o.m. op aantal arbeidsplaat sen, de aard van het bedrijf (met het oog op mogelijke vervuiling) en de nood zaak van een nieuwe vestiging, doordat men bijvoorbeeld is gedwongen Leiden te verlaten door ruimtegebrek of stads- sanering. Deze jongens hebben de bedoeling de openstelling er door te krijgen. Koos van den Oever: „Ik vind dit be lachelijk, die mensen leggen een hele boel Katwijkers gewoon hun wil op. Zij zeggen het gaat niet open en verder kan het ze allemaal niks schelen. Maar wij gaan door met deze akties, want het zwembad moet en zal open". Ook raadsleden De protestmars van zaterdag was hun werk. De belangstelling voor de mars was redelijk; Er werden ijverig pam fletten uitgedeeld, met spandoeken en vlaggen gezwaaid, spreekkoren schal den over het plein voor het zwembad. Natuurlijk gaven ook politici akte de présence, want deze hele affaire is uit gegroeid tot probleem nummer 1 en met de verkiezingen van volgende week in gedachte maakten diverse partijen na tuurlijk gebruik van de demonstratie. Vrije Lijst-vertegenwoordiger Marius de Vries noemde zich een voorstander van de aktie, al moet het wel netjes blijven. Het zwembad moet open en daarom sta ik positief tegenover deze betoging". Ook de delegatie van de PvdA bestaan de uit de heren Van Duin en Van Oos ten, zei dat ze blij waren met het ont plooide initiatief, want zo zei de heer Van Oosten: „de PvdA is altijd al voor openstelling geweest en iedere goede stap in die richting steunen wij". CCP-kandidaat Timmermans, die inder tijd voor openstelling stemde, had ook weinig bezwaren tegen de aktiviteiten. Begrip Nadat de stoet een beetje geformeerd was ging men op weg naar het gemeen tehuis waar burgemeester Vermeulen de petitie zou ontvangen. landers kon amuseren met daverende shows. Ik begrijp wel, dat die shows veel kosten aan materiaal en medewerkers, maar zeker niet aan deelnemers, die toch eigenlijk de show maken. Die krijgen niets. Alleen de eer. Ik vind dat de NCRV best beter over de brug had kunnen ko men dan met een paar medailles, die je op de eerste de beste cross ook krijgt", aldus Van Ommen, die aankondigde nog eens over de honorering met de NCRV- leiding te gaan praten. Uit de Zeskamp-cup stroomde zater dagavond en -nacht rykeiyk de cham pagne. Maar al te graag wilden de Zes kampers met de cup in hun midden voor onze fotograaf poseren. De burgemeester zei blij te zijn dat de Katwijkers op een dergelijke manier voor hun belangen uitkwamen. „Maar", zo vervolgde de heer Vermeulen, „hoe wel ik begrip heb voor jullie standpunt is er toch maar erg weinig wat ik kan doen want de gemeenteraad heeft het voor het zeggen. Op de eertsvolgende raadsvergadering, op I, juni, zal ik de petitie echter aan de raad aanbieden en ik hoop dat zij dan een positief besluit zal nemen. Want dit kan ik. jullie wel vertellen: Ik ben voor Luide toejuichingen waren het resultaat van deze redevoering, die de Katwijkers er in ieder geval van verzekerden dat als het aan hun burgemeester ligt de openstelling spoedig een feit zal zijn. Discussies Hierna trokken de betogers verder de stad in, ruimschoots aanleiding gevend tot discussies. Zei een visser: „Die gas ten hebben toch groot gelijk, van iedere 14 dagen zit ik er 12 op zee en als ik dan twee dagen thuis ben, dan kan ik als een pop voor het raam gaan zitten, daar bedank ik voor. Weet je wat die lui die, zo tegen dat zwembad zijn, moe ten doen? Naar de duinen gaan en hun kop in het zand steken, dan hebben ze nergens last van". Mr. Jan van der Plas: College moet eerst met geref. kerk tot akkoord komen KATWIJK De zwembadaffaire die zó vlak voor de gemeenteraadsverkiezin gen inzet is geworden van het politieke spel i» Katwijk heeft ook het voorma lige AR-raadslid mr. J. van der Plas parten gespeeld in een verkiezingsrede voor een aantal Katwijkse jongeren met als thema „Christendom en politiek". Van der Plas bij het tweede voorstel van b. en w. over het openen van zwem bad „De Miereweide". Volgens de heer Van der Plas was hier sprake van boe renbedrog door b. en w. Hij lokte reacties van de zaal uit door in z(jn redevoering te beklemtonen dat achter uiterlijke vroomheid veel inkon- sekwentie schuilgaat. Daarom zei hij begrip'te hebben voor de jeugd die dit masker van uiterlijke schijn wil afwer pen en een radicalere politiek wil. Vol gens het evangelie is een radicale poli tiek ook de bedoeling, men werkt nog veel te veel aan eigen zaligheid terwijl men de rest van de wereld laat barsten, aldus mr. Van der Plas. Machtsconcentraties Hij legde ook de nadruk op het feit dat machtsconcentraties in de politiek steeds meer noodzakelijk worden. Vrij wel direct volgde hierop reactie vanuit de zaal, waarom was hij dan zelf uit de CCP gestapt f Mr. van der Plas antwoordde hierop dat hij liever niet op het nog steeds heer sende conflict met de AR wilde ingaan, maar dat er zoveel druk op hem is uit geoefend om aan de verkiezingen deel te nemen, dat hij wel toe moest geven Rechten geschonden Betreffende de zioembadaffaire werd hem en de andere tegenstanders door de zaal „geestelijke dictatuur" verweten. Mr. Van der Plets zei dat hij van tevo ren geweten heeft dat zijn tegenstem men hem impopulair gemaakt heeft bij sommigen. „Maar", zo zei hij, ik vond en ik vind nog steeds dat ik er goed aan gedaan heb, want b. en w. hebben deze zaak op zijn beloop gelaten, er he lemaal niets aan gedaan. Het enige wat er op tafel kwam was een onbekookt voorstel van een raadslid, maar dat was niet genoeg. B. en w. hadden de taak met de kerk tot overeenstemming te komen, zij hebben dit niet gedaan en zij hebben daarom de rechten van de kerk ernstig geschonken. Als het voorstel er door gekomen was dan waren wij en de Gereformeerde kerk overgeleverd aan de commissie van beheer van het zwembad. Want zo liggen de zaken, de gemeenteraad heeft in feite bitter weinig te vertellen, de commissie van beheer maakt de dienst uit. Maar de zaak kan best nog geregeld worden volgens mr. Van der Plas. Als b. en w. met de kerk tot overeenstem ming komen, zijn er verder geen pro blemen meer. De rechten van de kerk moeten echter eerst verzekerd zijn, daar gaat het om". Verkiezingsstunt „We moeten er echter voor oppassen deze kwestie niet teveel in het drama tische te trekken, ik krijg helaas sterk de indruk dat men er een verkiezings stunt van maakt. De lijsttrekkers, die niet inde raad zitting hebben gehad en zich toeh voor openstelling uitspre ken maken zich dan ook schuldig aan demagogie, zij voeren een zaak tot het uiterste die zfl in feite niet genoeg ken nen, aldus mr. Jan van der Plas.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3