Zes maanden afzondering Eens in de twintig jaar De last van het optimisme Scheids rechters te Mexico „Quedo optimista" zegt nationale held Didi Enige ploeg zonder doelpunten tegen in voorronde WORLD CUP ALLERLEI Na 1945 geen vooraanstaande rol meer ITALIË MAANDAG 25 MEI 1970 In totaal zes maanden zullen de voetballers van het verrassend tot de eindronde doorgedrongen Peru binnen de hoge omheining van het door mariniers bewaakte Collegio Militar in Callao hebben doorgebracht als zij op 2 juni in Leon hun eerste wedstrijd tegen Bulgarije spelen. Op 16 januari trok coach Waldir Pereira zich met 22 spelers terug in de kazerne Leoncio Prado in Callao, een plaatsje aan de Stille Oceaan. Tevoren had hij zijn selectie ook al enige tijd bijeen gehad. Volledige afzondering was de op dracht van Waldir Pereira, die, beter bekend onder de naam Didi, in 1958 en 1962 meemaakte hoe een voetballer zich voelt als zijn land (Brazilië) de wereld titel verovert. Dat dit kazerneleven, dat slechts werd onderbroken voor het spe len van oefenwedstrijden, conflicten met zich meebracht, wekt geen verba zing. Zo verscheen Pedro Leon, één van de steunpilaren van het team, 's avonds niet om elf uur aan de kazernepoort, zoals was voorgeschreven, nadat hij speciaal verlof had gekregen om een familiefeest te bezoeken, maar pas de volgende ochtend. De Peruviaanse bond, die niet nog meer conflicten wenste, bestrafte de „deserteur" met een geld boete van 18.000 soles (ongeveer 1500 gulden). Ook ontstond onenigheid over de door Didi opgelegde verboden op kaartspelen en roken. Later bekende Didi, dat hij zich bij de voorbereiding op de beslissende wedstrijd tegen Ar gentinië verscheidene keren in zijn ka mer heeft teruggetrokken om zijn ze nuwen te kalmeren met een sigaret. Respect Waldir Pex-eira, de man die verant woordelijk is voor het succes van het Peruviaanse elftal, heeft als trainer respect afgedwongen. De Braziliaan kreeg de leiders van de grote clubs in Peru, die elkaar vaak het licht in de ogen niet gunden, achter zich bij zijn pogingen met het nationale team „Mexico te halen". De invloed van Didi op de geselecteerden is zo groot dat de spelers geen andere mening willen ho ren dan die van „El Professor". Geen enkele andere coach fungeert zo als bemiddelaar tussen clubs en spelers als de nu 42-jarige Braziliaan. De taak, waarvoor Didi zich gesteld zag toen hij voor 3.000 dollar per maand trainer werd van het Peruvi aanse elftal, was onnoemelijk groot. „Ik wist dat in Peru goed wordt gevöet- bald", aldus Didi, „maar er ontbrak systeem in het spel. Bovendien misten de spelers conditie en fysieke kracht". Didi verkreeg alle medewerking bij zijn opbouw, die op 31 augustus 1969 in het beroemde stadion van Boca Juniors in Buenos Aires resulteerde in het triom fale gelijkspel (22) tegen Argentinië, dat de weg naar Mexico vrijmaakte. De vijfvoudige finalist, die Europa klasse voetballers heeft geleverd, (Di Stefano, Sivori en Combin) die Mexico als mooie gelegenheid zag om de vergane glorie weer enigszins op te poetsen, was uit geschakeld door het kleine Peru. National© held Een Braziliaan werd de nationale held van Peru: Waldir „Didi" Pereira, die van een ploeg redelijk getalenteerde voetballers een eenheid smeedde. Didi slaat de kansen van zijn ploeg hoog aan. In een optimistische bui verklaar de hij, dat Brazilië, Mexico en Peru (in deze volgorde) de eerste drie plaat sen zullen bezetten in het toernooi om de wereldtitel. Toch zijn de resultaten van Peru, nadat Mexico „zeker" was, niet onverdeeld gunstig. Vormverlies en schorsing van enige spelers waren er de oorzaak van dat enige oefenwedstrijden werden verloren. Inmiddels kan Didi weer beschikken over de vorig jaar door de FIFA geschorste spelers Mifflin en Fuentes, die in de tumultueuze slot- faze van de ontmoeting tegen Bolivia in La Paz door de Venezolaanse scheids rechter van het weid werden gestuurd. Mifflin en Fuentes konden zich niet beheersen toen de scheidsrechter vijf minuten voor het einde een glaszuiver doelpunt van de Peruvianen afkeurde, zodat de stand 21 voor Bolivia bleef. Het verzoek van de Peruviaanse voetbalbond aan de FIFA, gestaafd met films van de wedstrijd en een foto van de scheidsrechter in gezelschap van enige Argentijnse personeelsleden van de ambassade Argentinië was de grote belanghebbende bij de ontmoeting om de schorsing ongedaan te maken, werd ingewilligd. Hierdoor kon Didi met ingang van 8 mei weer over de talentvolle middenvelder Mifflin be- Er bestaan cyclussen, dat valt niet te ontkennen. Voor de natuur, de mens en het Uruguese voetbal. In 1930 in eigen land, in 1950 in Argentinië en ih 1970 in Mexico. Elke twintig jaar lijkt het voor Uruguay verplicht de wereldtitel te veroveren. En elke keer is het toernooi in Amerika, als bij toeval. Uruguay bezit echter niet meer de kwaliteit, die het had in de twintiger jaren toen het tweemaal de Olympische voetbaltitel veroverde. Ook het niveau van de periode 1950—1954, waarin Uruguay naar grote hoogte reikte, lijkt moeilijk meer te halen. In een heroïsche strijd leed Uruguay tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap van 1954 een nederlaag tegen een andere voetbalnatie op het toppunt van zijn roem, Hongarije. rd Brazilië wereldkampioen. Tot de ploeg behoorde Waldir Pereira, beter bekend als Dididie in 1962 i de World Cup trots den volke toonde. Didi brengt volgende week, als trainer de ploeg van Peru in de afena van het wereldtoernooi. schikken. Aanvankelijk keerde Mifflin niet in de selectie terug, maar in de oefenwedstrijden bleek het middenveld zo zwak bezet, dat Didi hem ijlings terughaalde. Ook de sluitpost van de verdediging bezorgt Didi de nodige hoofdbrekens. Rubinos, die het doel ver dedigde in de kwalificatiewedstrijden, speelt zeer wisselvallig en reservedoel man Sartor (20) is onzeker bij hoge ballen. In noodgevallen kan Didi echter nog een beroep doen op de 34-jarige Dimas Zegarra, die wat lengte (2.01 meter) en internationale ervaring be treft ver boven zijn collega's uit- „Quedo optimista" (Ik blijf optimist), zegt Didi, die in West-Duitsland de groepswinnaar ziet. Marokko en Bulga rije, de beide andere landen in de groep van Peru, vindt Didi tegenstanders die „zijn te verslaan". In de eerste wed strijd op 2 juni in Leon kan de ploeg van Waldir Pereira aantonen of de zes maanden kazerneleven niet voor niets zijn geweest. Eindstand groep 10 voorronde: Peru 4 2 1 1 5 7—4 Bolivia 4 2 0 2 4 56 Argentinië 4 1 1 2 3 46 Xavier de la Torre is de trainer van de Mexicaanse ploeg Guadalajara en assistent van bondscoach Cardenas tijdens het wereldtoernooi. Wat Car denas nauwelijks openlijk durft ver klaren, deed De la Torre wel: „We rekenen ten minste op het bereiken van de kwartfinales". Ook in het toernooi om het wereld kampioenschap mag een coach be schikken over dertien spelers. Hij mag twee spelers vervangen. Voor elke wedstrijd echter moet bij de scheidsrechter vijf namen opgeven van de reserves, van wie hij er dus twee mag inzetten Het veld van het stadion van Töluca mat 107 x 75 meter. Dat werd ver kleind tot de reglementaire maat 105 x 68 m en er bleef tevens wat ruimte over om wat aan de tribunes te doen die er niet zo best bij stonden. Als Brazilië geen wereldkampioen wordt, is dat jammer voor de heer Abilio de Almeida die de grote man van de sport is in dat land. Hij heeft alleen al voor de voorbereidingen een miljoen dollars uitgetrokken en die zijn ook opgegaan. Een miljoen pesos om te verdelen ligt te wachten op de Mexicaanse ploeg maar dan moet wel de wereldtitel worden behaald. De gulle schenker is Garcia Valseca, eigenaar van een groot aantal dagbladen in Mexico. Als de ploeg tweede wordt, heeft hij er 500.000 pesos voor over en de der de of vierde plaats brengt ook altijd nog 250.000 pesos op. Dan zakt de gulheid van Garcia Valseca sterk want de vijfde plaats is hem niet meer waard dan vijfduizend pesos. De Italiaanse voetbalploeg zal worden bijgestaan door drie grootheden die destijds zijn „uitgevlogen". Het zijn Luis Suarez, Luis del Sol en Joaquin Piero. Allerwege geschenken uitgeloofd voor teams die mogelijk de wereldtitel zul len veroveren. Daarin gelooft vast en zeker een fervente aanhanger van de Belgische ploeg. Hij geeft elke speler een huis op de Balearen cadeau als het wereldkampioenschap wordt ver- Voor Braziliaanse kranten zullen on geveer vierhonderd journalisten het wereldtoernooi verslaan. Het zouden er nog meer zijn geweest als niet zo veel wedstrijden op het televisie scherm zouden komen. De wedstrijden zullen onder een aan gename temperatuur worden gespeeld. Het is in Mexico in juni ongeveer twintig graden. Maar het kan dan ook flink regenen. Volgens de statistieken van de laatste jaren telt de maand juni twintig regendagen. De kwalificatie voor Mexico heeft Uruguay nog de nodige moeite gekost. Chili en Ecuador waren de tegenstan ders. van wie Chili, dat in 1962 derde werd tijdens het wereldkampioenschap eigen land, de gevaarlijkste opponent ..as. De Uruguezen mochten zich geluk kig prijzen met het doelpuntloze gelijk spel. dat zij in Santiago tegen Chili behaalden. De held in die ontmoeting doelman Mazurkiewicz. die de Chi- lenen tot wanhoop bracht door zijn miraculeuze reddingen. Ecuador kon slechts met de grootste moeite door Uruguay overmeesterd worden. Pas na 77 minuten viel de beslissende treffer. Behalve de uitstekende staat van dienst in voorgaande toernooien heeft Uruguay één record in handen. Het is alle zich voor Mexico geplaatste landen het enige dat geen enkel doel punt heeft behoeven te incasseren in de voorrondewedstrijden. Daar staan ech ter slechts vijf eigen treffers tegeno- Moeilijkheden De voorbereidingen op de naderende titelstrijd is voor Uruguay niet bijster gunstig verlopen. Zo moest coach Juan Eduardo Hohberg de spelers Omar Cae- tano en Julio Cortes van zijn lijst schrappen omdat zij betrokken waren geraakt bij een dopingsschandaal. Beide spelers zijn voor zes maanden geschorst. Door een onenigheid tussen Penarol en Nacional, de twee grote leveraniers van spelers aan de nationale selectie, en de kleine clubs, moest Uruquay zich bijna terugtrekken uit het toernooi. Toen de ze moeilijkheden waren opgelost, ont stond een conflict tussen Hohberg en de Uruguese bond. De bond was het niet eens met de door Hohberg voorgestelde trainingstrip. Liever zagen de bondsbe- stuurders een meer uitgebreide tournee, met wedstrijden tegen sterkere tegen standers dan de door Hohberg geplande. Hohberg kreeg echijer zijn zin. Kort na dat de kwalificatieronde was beëindigd, •moest de selectiegroep worden ontbonden omdat de competitie voortgang moest vinden. In de kranten werd geklaagd Voor de tifosi, de door dik en dun optimistische voetbalsupporters in Italië, is er slechts één favoriet voor het wereldkampioenschap: Italië. Deze last hebben de Azzuri vaker met zich meegedragen. Ook in 1966 golden de Italianen als kanshebbesr voor de wereldtitel. Zij bereikten toen echter niet eens de kwartfinales. Twee pijnlijke nederlagen tegen Rusland en Korea waren de oorzaak van een daarop volgende tanende belangstelling voor de „Squadra Azzura". Na deze dramatische uitschakeling is er echter het een en ander gebeurd in het Italiaanse kamp. speeld. Slechts een keer ontbraken de Azzuri op het appèl. In 1958 versperde Noord-Ierland de Italianen de weg naar het eindtoernooi in Zweden. Tegenover het ongeslagen record in eigen land sinds 1962 toen Engeland met 32 won staan echter de wissel vallige resultaten van Italië in grote toernooien. Tijdens het wereldkampioen schap 1962 in Chili verloren de Italianen in een tumultueuze ontmoeting van de gastheer. Vier jaar later deklasseerden Korea en Rusland Italië tot figurant door beide met 10 te zegevieren. Valcareggi ziet meer heil in een trai ningskamp dan in het spelen van een serie oefenwedstrijden. Slechts twee ont- Eerst werd Helenio Herrera aangetrok ken als coach. Maar toen de prestaties van diens Internazionale achteruitgin gen, gaf Herrera zijn functie over aan Ferruccio Valcareggi, die een voorstan der is van het meer aanvallende spel type. Er was gebleken dat Italië er met zijn sterk defensieve spel niet kwam. De resultaten verbeterden aanzienlijk. Van de 21 interlandwedstrijden, die Italië sinds 1966 heeft gespeeld, ging er slechts één verloren. Twaalfmaal waren de Italianen sterker en acht keer eindigde een ontmoeting onbeslist. Het optimisme van de aanhang nam nog meer toe toen Italië in 1968 de Europese beker voor landeploegen veroverde. Hoewel de ma nier, waarop dit werd gerealiseerd, niet bijster tot de verbeelding sprak. Italië bereikte de eindstrijd pas nadat Rusland door het lot was uitgeschakeld en had twee finalewedstrijden nodig om Joego slavië te verslaan. Wisselvallig Evenals Uruguay en Brazilië verover de Italië twee keer de wereldtitel. Dit gebeurde echter voor de oorlog: 1934 en 1938. Na 1945 heeft het Italiaanse elftal in toernooien om het wereldkampioen schap geen vooraanstaande rol meer ge- moetingen speelden de Italianen in Mexi co, voordat zij zich definitief naar het eindtoernooi begaven. Beide keren ont moette de ploeg van Valcareggi Mexico, Een overwinning en een gelijkspel waren het resultaat. Oude garde Van de „oude garde" zijn nog slechts acht spelers opgenomen in de selectie. Het zijn onder meer Burchnich, Facchetti, Salvadore, Rivera, Mazzola en Riva, die allen het toernooi in 1966 hebben mee gemaakt. Met Prati, De Sisti, Anastasi en Domenghini hebben de Italianen een aanvalspotentieel, dat in Mexico slechts door weinig landen geëvenaard kan wor den. In de achterhoede zijn Burchnich. Salvadore (beiden dertig jaar) en Facchetti (27) al wat op jaren gekomen, maar Valcareggi vertrouwt op de rou tine van dit drietal, dat tezamen meer dan 110 interlandwedstrijden heeft ge speeld. Minder zeker van hun plaats in het team zijn Sandro Mazzola en Gianni Rivera, voor wie enige jonge spelers in gezet kunnen worden. Ongetwijfeld zal Gigi Riva, die in de kwalificatiewedstrijden vrijwel alle doel punten voor zijn rekening nam, in Mexi co een van de zwaarst bewaakte spelers Eindstand groep 3 voorronde: Italië 4 3 1 0 7 10—3 Oost-Duitsl, 4 2 1 1 5 7—7 Wales 4 0 0 4 0 3—10 dat Uruquay (weer) tonder voldoende voorbereiding naar een eindtoernooi zou gaan, maar Hohberg is ervan overtuigd dat de resterende tijd ruimschoots vol doende was om goed aan de start te verschijnen. De beul De uit Argentinië afkomstige Hoh berg heeft na zijn naturalisatie tot Uruguees vele jaren voor zijn nieuwe land gespeeld. In de periode van 1948- 1960 kreeg Hohberg de bijnaam ,„de beul", vanwege zijn scherpschutters- kwaliteiten. Ook in Penarol, voor welke club hij jarenlang uitkwam, toonde hij weinig consideratie voor reputaties van doelverdedigers. In 1954 speelde hij voor Uruguay in de strijd om de we reldtitel. Voordat Brazilië zijn grote internati onale successen behaalde, was Uruguay, ondanks zijn betrekkelijk kleine opper vlakte, het meest toonaangevende voet balland van Zuid-Amerika. Tweemaal toonde het zich de sterkste ter wereld, terwijl een keer dé halve- en twee keer de kwartfinales werden bereikt. Van de spélers, die in 1966 deel uit maakten van het team dat in Engeland uitkwam, zijn er nog slechts vier over: doelman Mazurkiewicz, verdediger Ur- vinas, Pedro Rocha en Luis Cubilla. Zij vormen de basis van de groep, waarin zestien spelers geen ervaring hebben in wedstrijden om het wereldkampioen- Eindstand groep 12 voorronde: Uruguay 4 3 10 7 Chili 4 12 14 Ecuador 4 0 13 1 is Luigi Riva. Dertig scheidsrechters zullen worden belast met de leiding of het assisteren langs de lijn van de wedstrijden voor het wereldkampioenschap. Het zijm uit Argentinië t N. Coerezza uit België t V. Loraux uit Bermuda K. Dunstan uit Brazilië i V. de Moraes uit Chili R. Hormazabal uit Columbia G. Velasquez uit Engeland J, Taylor uit Ethiopië S. Tarekegn uit Frankrijk R. Machin uit Hongarije G. Emsberger uit Israël A. Klein uit Italië A. Sbardella uit Japan Y. Maruvama uit Joego-Slavië D. Horvat uit Mexico D. de Leo uit Mexico A. Maldonado uit Mexico A. Elizalde uit Nederland L. van Ravens uit Oost-Duitsland R. Glockner uit Oostenrijk F. Marshall uit Portugal A. Saldanha uit Roemenië A. Radalescu uit Rusland T. Bakhramov uit Schotland R. Davidson uit Spanje J. Ortiz De Mendibil uit Uruguay R. Ruiz uit de VAR H. Kandil uit de Ver. Staten H. Landauer uit West-Duitsland K. Tschenscher uit Zwitserland R. Scheurer

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11