L kwartjes naar MEXICO Studio ~iV°or. UW: 25 jaar anonieme hulpverlening Boterberg slinkt langzaam maar zeker Problemen in PPR over partijvoorzitter biedt meer! MINISTER KLOMPE: Ondanks verdere sanering moet in elke streek betaald voetbal blijven Stichting v. d. Arbeid verdeeld over rente fijn fietsen dit week-end! VRIJDAG 22 MEI 1970 T.ETDSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Deze week wordt bij schriftelijke stemming uitgemaakt wie de nieuwe voorzitter van de Politieke Partij Radikalen zal worden als opvol ger van mr. E. Jurgens. Belangrijkste kandidaat Is Jicq. Tonnaer, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Schinveld. Het advies van de PPR- kerngroep was hem te kiezen. Tegen de kandidatuur van Tonnaer zijn bezwa ren gerezen, omdat hij door zijn ver schillende activiteiten al overbelast zou zijn. Hij is bovendien ook nog lid van de Limburgse Staten. Andere serieuze kandidaat was dr. M. van Huiten, ondervoorzitter van de par tij. Enkele actiecentra, die van Harder wijk en Purmerend, geven hem de voorkeur en hebben hiervoor de mede werking van andere actiecentra inge- De huidige partijvoorzitter mr. E. Jurgens heeft zioh boos gemaakt om de wijze, waarop de actiecentra zich tegen de kandidatuur van Tonnaer hebben verzet. Vooral is mr. Jurgens verbolgen over de brief die het actiecentrum Pur merend heeft rondgestuurd. Daarin wordt gerept van „sinistere spelletjes", die achter het advies van de kerngroep verscholen gaan. Tonnaer wordt een „compromis-figuur" genoemd, die het zo druk heeft dat hij zijn gezin tekort doet. Regeling voor snellere afzet (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Nederlandse bo terberg is flink aan het slinken. Het Produktschap voor Zuivel rekent erop lan het eind van het lopende melk jaar maart 1971 de botervoorraad bij het Nederlandse inleveringsbureau (V.I.B.) enkele tienduizenden tonnen kleiner zal zijn dan eind maart j.l., deze berg 50.000 ton groot was. Eind maart 1969 was de berg 40.000 ton. De exacte botervoorraden vallen moeilijk te voorspellen, omdat de omvang vooral afhangt van de melk- en boterproduktie i dit jaar. Voor een groot deel van de ingelever de botervoorraad is een bestemming gevonden. Zo is het gelukt de Neder landse handelaren die koelhuisboter landen buiten de EEG leveren, bij elkaar te brengen. Zij treden voortaan bij de inschrijvingen op als één partij, waardoor de Nederlandse positie ver sterkt is. Daarnaast is een stuk afzet markt heroverd in landen waar de af- (ADVERTENTIE) het Duitse team bcvat pingpongtafels, biljarts, filmprojectoren en niet'! HAAAAAA^' 'mens erger je Volg het Wereldkampioenschap Voetbal van de eerste aftrap tot het laatste eindsignaal met kennersblik! Abonneer u nü op het dynamische radio/tv-magazine Studio en u hebt voor twee kwartjes in uw eigen leunstoel een tribuneplaats in Mexico. Want wie zich nü opgeeft ontvangt het speciale, 120 pagina's tellende Mexico-nummer nog op tijd. Het staat knalvol informatie, reportages, prognoses, interviews en overzichten van wedstrijden en binnen- en buitenlandse tv-uitzendingen. Studio is dè Mexico-gids bij uitstekhet is een voltreffer! f.1 Vul de bon in! Direct doen! rXton Ja. ik wil graag vasic lezer worden van Wenst a|s ¥0]Kt; tc betalen: als volgt te betalen: ƒ12.50 per Ëfjaar P P°st- 6.25 per 3 mnd. ng ?a ontv- 0,50 per weck KR0'8ir°kaart (hokje zwart maken) Bon verzonden in gesloten envelop aan: Studio. Antwoordnummer 93. Amsterdar n postzegel, die hebben wij al voor Aanbrenger verzoekt toezending va gold-plated manchetknopen gasaansteker Sola Elite tafelcouvert Melitta glazen koffiekan slacouvcrt met peper- en zoutsl Jena vuurvaste dekschaal 6 hittebestendige Jena-glazen (hokje zwart maken) zet van Nederlandse boter in de laatste jaren goeddeels verloren was gegaan. Door bemiddeling van Nederlandse ex porteurs heben handelaren uit deze derde landen zich bereid verklaard de Nederlandse koelhuisboter te pousseren mits ze kunnen rekenen op regelmatige levering. Tenslotte heeft ook een aantal boterverwerkende industrieën belang stelling getoond voor ingeleverde Ne derlandse boter, onder voorwaarde dat regelmatig geleverd kan worden. Niettemin zal het ook dit melkjaar voorkomen dat ingeleverde boter langere tijd in koelhuizen opgeslagen ligt voordat er een bestemming gevonden is. Wel is het inleveringsbu reau begonnen de afzet van de boter voorraden te plannen. Er moet namelijk ook boter gereserveerd worden dere doeleinden. Dat zijn de goedkope boterlevering aan banketbakkers, de bereiding industriële halffabriekaten, de levering aan sociale instellingen en krijgsmacht, de bereiding van braadboter, en het wereldvoedselprogramma waarop onder meer levering van zgn. boterolie staat. Al deze afzetmogelijkheden bestaan al sinds langere tijd. Er is in EEG-ver- band toe besloten. In de andere EEG-landen is in de groei van de boterbergen ook een ken tering gekomen. In Frankrijk bijvoor beeld slinken de voorraden sterk. Het valt ook hier niet te voorspellen of de kentering van blijvende aard. is. Vooral de melkproduktie van den speelt een belangrijke rol. Geen tussentijdse bijstelling voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) Er zal dit jaar geen tussentijdse bijstelling van de sa larissen van het overheidspersoneel worden toegepast. Dit is gisteren in Den Haag overeengekomen in cie onder voorzitterschap van staatssecretaris nir. C. van Veen van Binnenlandse Zaken gehouden vergadering van bet Centraal Georganiseerd Overleg. Bij de bespreking van deze materie wees de staatssecretaris erop dat zo'n tussentijdse bijstelling alleen a om ad ministratieve redenen ernstige bezwa ren oplevert. Gezien de toezegging van mr. Van Veen dat al het mogelijke zal worden gedaan om de uitbetaling op basis van de nacalculatie de definitieve afre kening van de overheidssalarissen over 1970 reeds in de maand augustus, doch in elk geval in de maand septem ber te doen plaats hebben, werd over eengekomen dit jaar geen tussentijdse bijstelling toe te passen^ T Prins Bernhard wierp eerste bal in tennisstadion AMSTERDAM Prins Bernhard heeft gisteren het Frans Otten-tennls- stadion in Amsterdam geopend. De prins, die als teken van het ere lidmaatschap van het stadion, een klei ne gouden tennisbal in ontvangst mocht nemen, gooide de eerste echte tennisbal op de middelste Van de drie banen in de hal, waar de Amerikaan Marty Riessen en de Nederlander Fred Hem mes de eerste set in dit fraaie centrum speelden. Het Frans Ottenstation is verrezen op de plaats van het oude DDV-tennispark naast het Olympische stadion en omvat behalve drie overdekte en 21 buitenba nen ook slaapgelegenheid voor 24 spe lers, kantoren en een vergaderzaal. Het geheel heeft anderhalf miljoen gulden gekost. Initiatiefnemer Albert C. Ba- link, die tot presidentdirecteur van de „Internationale Tennisclub Amster dam N.V. is benoemd, zei tijdens de opening nog één wens te hebben: „Een centre court met drieduizend zitplaat sen. Maar dat moet nog een f 30.000 gaan kosten". Balink hoopt het binnen jaar te kunnen realiseren. „Als dat ook is, ga ik terug naar Amerika". Geen „dames van de liefdadigheid" (Van e verslaggeefsters) AMSTERDAM „Ik snap al die Dol le Mina's niet. Ze schreeuwen moord en brand over de vrouwenemancipatie en vullen daar gewoon de dag mee. Ze moesten eens weten wat ze alle maal konden doen, in plaats van ma nifesten opstellen, we's versieren enz. Hun inbreng in de maatschappij zou groot kunnen zijn, want ze willen toch echt niet allemaal minister-presi dent of hoogleraar worden. Maar waarschijnlijk gaat bij hen de gelijk heid in financiën vóór. Mooie ideaal- kapitalisten". aldus een jonge UVV- ster, die wat uiterlijk betreft geen gek figuur in de dolle groep zou slaan. Zij is echter lid van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligsters en schreeuwt niet van de Amsterdamse daken. Haar organisatie bereikt deze maand de volwassen leeftijd van 25 jaar. Me vrouw X is één van die anonieme vrijwilligsters, die zonder dat er nu direct wat tegenover staat, zich beij-, veren voor mensen die hulp nodig hebben, zonder daarbij haar eigen ge zin met drie kinderen uit het oog te verliezen. UW-werksters van het eerste uur, die 25 jaar sociale nood gezien heb ben, moeten bekennen, dat deze nood in plaats van minder ieder jaar groter wordt. Relatief met de welvaart stijgt het aantal eenzame of behoeftige mensen. Hoewel Nederland talrijke min of meer duidelijke sociale instan ties kent, kan de hulpverlening niet uitgebreid genoeg zijn. Bijsmaakje Zo heeft het UW onder andere op zich genomen: vervoer en begeleiding van gehandicapten en blinden naar hun vakantieadressen op resp. socië teiten; de rampendienst, collectes, be volkingsonderzoek, rondbrengen van maaltijden naar bejaarden, het werk in ziekenhuizen, het bezoeken var jaarden enz. Denk bij de naam Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters niet onmiddellijk aan „dames vai liefdadigheid", een brokje sentiment uit de jaren '50. Deze bijnaam jaar lang niét van de UW geweest. „Liefdadigheid" uit die tijd heeft wrang bijsmaakje, waar het UW zich krachtig tegen verzette en daarom zoveel mogelijk in de anominiteit bleef. Deze vrouwelijke vrijwilligsters horen niet thuis in de rij van lieve, goeddoende dames, die voor de wollen borstrokken (gemaakt door de plaatse lijke bond van plattelandsvrouwen) zorgden en persoonlijk de duistere ei „ongure" wijken ingingen, op de voe gevolgd door de fotograaf van eer regionaal dagblad. Dit oude „liefda- digheids"stempel wilden de vrouwelij ke vrijwilligsters beslist niet. Hun ideaal: „dienstverlenen" schuwde de persoonlijke reclame. Totdat Marjan Berk voor het blad „Eva" een reporta ge maakte, het tobben met de finan ciële kanten zag en het tekort idealistische werksters. Zij duwde de damesbestuursleden over het drem peltje naar een beetje meer buitenwe reldreclame. Maar de image „dames nooit en te nimmer opgeprikt krij gen. Puinruimsters De grondslag voor het UW werd ir de jaren '43, '44, gelegd door dr. Jane de Jongh. In mei 1945 kon de UW krachtig van start gaan. De plaatselij ke vrijwillige hulpdiensten waren echter al wat jaartjes ouder, maar tijdens de Duitse bezetting opgeheven. Het contact ondergronds werd echter nog verstevigd. In 1945 werden deze bestaande plaatselijke groepen, maar van de leifdadigheid" zal het UW ook nieuwe in een overkoepelend lan delijk orgaan te Amsterdam samenge bracht. In het dagelijks bestuur zat het eerste jaar ook de tegenwoordige minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk dr. M. Klompé. Vooral in de eerste beginjaren heeft het UW laten zien wat zij waard is. De „puinruimsters" bijvoorbeeld, een hulpcolonne die vooral in Arnhem en omstreken opereerde, wekte gróte be wondering. Tijdens het puinruimen en het met primitieve middelen leefbaar maken van de stad werd vaak op lugubere vondsten gestoten. De acties werden in die tijd wel landelijk bege leid, maar door gebrek aan communi catiemiddelen was plaatselijk initiatief belangrijker. De UW'sters die deze tijd meegemaakt hebben, werden waar mogelijk ook ingeschakeld bij de watersnoodsituatie in '53 in Zeeland. Raad en daad Om de werkzaamheden schillende afdelingen uit te wisselen en om de onderlinge band te verstevi gen wordt het maandblad „Raad er daad" uitgegeven. In de officiële ge schriften van de UW staat nog eens nauwkeurig de doelstellingen aange geven: „Het idee en streven is, dat wij belangeloos werken en daar bijsprin gen en optreden, waar de medeburger tussen wal en schip is terechtgekomen of dreigt te komen, d.w.z. daar hulp niet wordt geboden noch door ambtelijke instanties noch door de maatschappelijke instellingen bijspringen en de spits afbijten is nooit gemakkelijk. Steeds moet wrijving en tegenstand worden. Maar na het eerste, me pionieren is toch altijd king tot stand gekomen, zowel overheid als met de andere organisa ties. Buiten de duizenden leden die de UW telt, georganiseerd in verschil lende plaatselijke en provinciale afde lingen, wordt een idealistisch lid met open armen ontvangen. Want er moet nog heel wat werk verzet worden. Daarbij komt dat de besturen hebben geconstateerd dat de jongeren zich nu niet enorm snel aanmelden. Buiten studenten aan de sociale aca demies (zoals in Amsterdam) is deze leeftijdsgroep veruit in de minderheid. Waarschijnlijk deels te wijten aan onbekendheid van de naam en het feit dat het werk louter op idealistische basis gefundeerd is. Geldelijke tege moetkomingen, behalve de tramonkos- Efficiënt Nu wil het ook weer niet zeggen dat iedere huismoeder, die een paar uurt jes vrij heeft vóórdat de stofzuiger gebruikt moet worden de ramen ge lapt en de kinderen uit school ge haald. onmiddellijk ingeschakeld wordt. Helpen moet ook efficiënt ge beuren, tijd en energie zijn kost bare dingen en ook bij een vrijwilligster niet te verspillen. Het UW heeft daarom enkele beroepsmensen in dienst (maatschappelijk werksters enz.) die zorgen dat een UW'ster binnen twee maanden een basisoplei ding krijgt, waarin zij een beetje wegwijs gemaakt wordt in de sociale en psychologische gronden van de -rx^ens. Zij -jsirdan enigszins opgewassen tegen.haar taak enfal h«ar'hUlp-kan voor 100 procent gebruikt worden. Dan kan zij bijvoorbeeld deelnemen aan het „Tafeltje dck-je"-project van de Amsterdamse afdeling. Warme maaltijden worden in verschillende ziekenhuiskeukens bereid en met de zgn. ..bellewagens" naar bejaarden ge bracht, die zelf niet meer in staat zijn deze werkzaamheden te verrichten. Deze vaak alleenstaande bejaarden, drie of vier hoog in oude hoofdstede lijke huizen kennen in de UW'sters soms de enige bezoeksters. Asociaal De vrijwilligster wordt menig keer geconfronteerd met a-sociale toestan den, die onmiddellijk doorgegeven die nen te worden aan het bestuur. Als bijvoorbeeld blijkt dat een bejaarde aan eenzaamheid ten onder gaat, wordt iemand die het „bejaardenbe- zoeken" als werk doet, gealarmeerd. Deze vrijwilligsters worden op hun beurt vaak niet direkt met open ar men ontvangen. Het kan weken duren voordat het vertrouwen gewekt is en er gepraat kan worden. Niet al het werk gaat naar die rich ting uit. Zo is er ook bijvoorbeeld een groep dames die bij het afnemen van verkeersexamens de lagere schoolkin deren assisteert. Of men zit in het bestuur van een Jongensstad, waarin jongens kunnen timmeren, rommel maken, opruimen en dieren houden enz. Een dergelijke stad is niet alleen voor Amsterdam ideaal. De jeugd wordt nu niet enkel van straat gehou den, maar kent het woord „verveling" ook niet. In de eigengemaakte hutten kan en mag alles, konijnen houden kan niet op een flat van vier hoog. maar wel in Jongensstad. Geld en hulp zijn nodig om de stad aantrekke lijk te houden en de jongens met hun werkzaamheden te helpen. Gehandicapten Verder kan een vrijwilligster in zie kenhuizen de bloemen verzorgen (de verpleegster is allang blij) of met het rijdend winkeltje rondgaan, waarbij de patiënt wat aankopen betreft niet meer zo afhankelijk is van bezoekers. Het vervoer van gehandicapten vereist geduld en begrip. Met de auto (aan koop mogelijk gemaakt door subsidie gelden) wordt de gehandicapte van huis gehaald, om naar vakantieadres sen gebracht te worden. Het enige wat de vrijwilligsters krijgen is dank baarheid maar dat is genoeg om het werk te blijven doen. Het werk van UW is veelomvattend en veeleisend. Vrijwilligsters worden nog altijd ge vraagd. Misschien iets voor dames, die zich soms wel eens vervelen en nu niet direct om geld voor een tweede autootje zitten te springen. Wie bo vendien de telvisieknop kan omdraai en om nood te lenigen en warmte te brengen, is al een eind in de goede lichting, die hel UW ook voor de komende. 25 jiUliy heeft uitgestippeld: "ölenstbhar zijn," kortom alles wat ze thuis meestal niet kunnen. Overheid heeft geen taak in Sportrechtspraak (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé meent dat bij de noodzakelijke verdere sanering van het betaalde voetbal in Nederland er toch voor gezorgd moet worden, dat in iedere streek betaald voetbal blijft bestaan. Minister Klompé zei dit gisteren in een discussie met de Tweede-Kamercommissie voor CRM over de werking van de sporttoto. De discussie ging voornamelijk over het voor 1969-1970 eenmalig beschikbaar gestelde extra-bedrag van 1 miljoen gulden uit de sporttoto ten behoeve van het betaalde voetbal. De KNVB had vorig jaar in een brief om meer geld gevraagd, daarbij wij zend op vele betaalde clubs die in financiële moeilijkheden waren geko-' men door onder meer invoering van de B.T.W. en van betaling van sociale pre mies. Het verstrekte miljoen was „kosten" bij de sporttoto geboekt ei zodanig voor drieachtste deel ten laste gekomen als kostenaandeel voor de cul turele en sooiale organisaties, die uit de sporttoto eveneens gelden ontvangen. De normale kostenverdeling bij de toto is evenwel driekwart voorde sportor ganisaties en éénkwart voor de culture le en sociale organisaties. Verschillende Kamerleden uitten kri tiek op dit hogere deel. Op deze manier worden Ajax en Feijenoord nog gesub sidieerd ten koste van de opbrengsten uit de toto voor bijvoorbeeld de volks gezondheid, zo werd gezegd. Voor 1970- 1971 is nog eens een half miljoen gul den als reservefonds gecreëerd, maar de uitkering daarvan is afhankelijk van verdergaande sanering in het betaalde voetbal. Er zijn clubs die amateur wil len worden, maar dan moeten toch eerst de schulden worden voldaan, al dus minister Klompé, Ziek De heer Kleisterlee (KVP) drong aan op verschaffing van meer gedetailleerde financiële gegevens over het betaald voetbal. De heer Visser (D '66) noemde het betaald voetbal een bedrijfstak die wezenlijk ziek is en drong aan op uitbrenging van een structuurrapport. Minister Klompé voelde er niet voor een wettelijke regeling te scheppen om de handelingsbevoegdheden van sport organisaties tegenover de topsporters aan banden te leggen. De socialist Voogd had hierop aangedrongen. Hij wilde vooral een verruiming van de vrijheid van spreken van de topsporter. Deze vrijheid van meningsuiting wordt in voorkomende gevallen vaak door het bestuur van de sportorganisatie waar onder de topsporter ressorteert, beperkt, meende de heer Voogd. Minister Klom pé zag hier echter geen taak voor de overheid. Zij was het met de heer Vonhoff (VVD) eens, dat de „sportrecht- spraak" een zaak is van de sportwereld zelf. Daarnaast is het de taak van de leden van een sportvereniging of sport organisatie om in te grijpen als -be stuurders fout optreden tegenover sportlieden, stelde de bewindsvrouw. Zij ontkende overigens niet, dat soms sportlieden onjuist worden behandeld. Strijd tussen verhoging AOW en meer voor invaliden (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting vai Arbeid heeft geen eensluidend advies aan de minister van Sociale Zaken kunnen uitbrengen over een verhoging van de uitkeringen aan arbeidsonge schikten, die hnn recht op uitkering nog ontlenen aan dc intussen ingetrok ken Interimwct Invaliditeitsrentetrek- kers. Een belangrijke groep uit het stichtingsbestuur bepleit echter verhoging van de uitkeringen per 1 juli 1971. De premie ingevolge dc wet Ar beidsongeschiktheidsverzekering zou dientengevolge zowel op 1 januari 1971 als op 1 januari 1972 met een kwart procent omhoog moeten gaan. Toen destijds de W.A.O. de plaats ging innemen van de Interimwet Inva- liditeitsrentetrekkers (I.W.I.) kregen volgens die nieuwe wet alleen uitkerin gen degenen, die na de inwerkingtre ding arbeidsongeschikt werden. Die uit keringen werden gerelateerd aan het loon, dat verdiend zou kunnen worden als betrokkenen niet invalide waren geworden. De „oude" arbeidsongeschik ten bleven hun uitkering krachtens de I.W.I. houden. Deze uitkeringen hadden een vaste norm en waren lager, zij het dat zij telkens wel worden aangepast de loonontwikkeling. Men zag er van af, die oude uitkeringen om te zetten naar de nieuwe situatie omdat het veelal moeilijk was de relatie met het oude loon te vinden en vooral ook, omdat deze omzetting kostbaar was. De ,oude" invaliden hebben dit altijd als :en grief gevoeld en velen waren met ïen van mening, dat hierin alsnog ver andering diende te komen. De minister van Sociale Zaken vroeg de Stichting van de Arbeid hierover advies op 25 februari j.l. Een deel van de Stichting vindt het verlangen naar omzetting, dus naar verhoging van de oude uitkeringen, re delijk. Omdat dit geld kost, wat door premieverhoging verkregen moet wor den en er voor premieverhoging ruimte moet zijn,.stelde dit deel van de Stich ting voor, de premie ctappegewijs te verhogen en de verhoging van de uit kering op 1 juli 1971 te laten ingaan, dus niet met terugwerkende kracht. Een ander deel van de stichting meent evenwel, dat er in de komende jaren geen ruimte is voor deze manoeu vre. Men herinnert eraan, dat de Soci aal Economische Raad onlangs zeer duidelijk prioriteiten heeft gesteld ten aanzien van verbeteringen in de sociale verzekeringen. De SER. zette optrek king van de wettelijke pensioenverze keringen bovenaan de lijst en dus, al dus dit deel van de stichting, moei die optrekking absolute voorrang hebben boven verhoging van de uitkering van de I.W.I. Laatstgenoemden hebben immers en dit dan in tegenstelling tot de niet- loontrekkenden reeds aanspraak op een. zij het onvolledige arbeidsonge schiktheidsuitkering. En de uitkering voor een volledig invalide volgens de I.W.I. ligt altijd nog ruim 2000 gulden per jaar hoger dan dc AOW-uitkering voor een echtpaar dit jaar zal worden inclusief de vakantiebijslag. Waaruit nog eens blijkt, dat aan een hogere AOW-uitkering terecht voorrang is ver- Jacobsonprijs L970 \oor Willem Brandt AMSTERDAM (ANP) De Jacob sonprijs voor 1970 is toegekend aan de auteur Willem Brandt, pseudoniem van W. S. B. Klooster, voor zijn gehele Ilterai- oeuvre. Van zijn hand verschenen enige ro tans over het voormalige Nederlands- Indië, verschillende bundels letterkun dige kritieken cn vele gedichten, waar de meeste in Japanse gevangen schap ontstonden. ADVERTENTIE Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsen-handelaar een deelname-biljet.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9