Stangl heeft veel moeite met persoonlijke herinneringen S&É Min. Klompé tjoor bomalarm niet bij opening Israël-markt In 1972 nieuw hospitaalschip Wat al die Zonnige Landen missen: de Beemster, Walcheren, Friese meren en 'kaas uit't vuistje'. Omvang olievondst Noordzee pas bekend over zes maanden Klandestiene zenders in De Hoek \S-diplomaten protesteren bij Nixon DONDERDAG 21 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DÜSSELDORF Als een schoolmeester, die er zich van bewust is meer te weten dan zijn gehoor, stond ex-commandant Franz Stangl gistermiddag in het Landgericht te Düsseldort voor een plattegrond van het voormalige ver- Oude verhaal verliest niets van gruwelijkheid Met ijzingwekkende kalmte vertelt hij hoe goederentreinen vol joden aan kwamen aan het station in het kamp. Het tekent de grimmige scherts van de SS-lieden, dat het station door middel van borden als „Fahrraderschalter" en dergelijke, het uiterlijk van een lief dorpsstationnetje was gegeven. De „rei zigers" moesten zich verzamelen op een voorplein. Daar werden de mannen van de vrouwen gescheiden en naar afzon derlijke barakken gevoerd. Gouden rin gen, polshorloges en andere waardevolle zaken moesten worden ingeleverd. Ze zouden tezijnertijd worden teruggegeven, werd de „gasten" verteld. Daarna moes ten ze zich ontkleden. De vrouwen gin gen nog éven naar de „frisör" waar de haren werden afgeknipt. De dosiers van de rechtbank bevatten fotokopieën van vrachtbrieven, betrekking hebbend op dergelijke zendingen vrouwenhaar. Ontkleed Geheel ontkleed, ongeacht of het zomer dan wel winter was, werden de joden vervolgens door de „Schlauch" gejaagd, twee rijen meters hoog prikkeldraad. Aan het einde wachtten de gaskamers. „Er waren er acht, twee rijen van vier met een gang ertussen", vertelt Franz Stangl zeer bereidwillig. De gevangenen werd verteld, dat het badkamers waren. De „douches" waren aangesloten op de uit laatpijp van een dieselmotor, die buiten tegen het gebouwtje stond. Eerst werd een oude vrachtwagenmotor gebruikt, later de wat z\yaardere motor uit een pantserwagen. Joden, die een tijdje gevangen werden gehouden eer ze zelf vergast werden, moesten de lijken aan de achterzijde (Van onze speciale verslaggever Piet Tummers) nietigingskamp Treblinka in Polen. Het is een gereconstrueerde plattegrond, want nadat het kamp zijn functie had vervuld, is het in 1943 door de SS met de grond gelijk gemaakt. Joen de Russen er arriveerden, stonden er een paar nieuwe boerderijen tussen wuivend koren. Stangl bekijkt de gereconstrueerde plattegrond goed keurend. „Klopt precies", zegt hij, „maar wel stonden de gebouwen wat verder uit elkaar dan op de kaart." ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) Minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gisteravond de niet-politieke Israëlmarkt, die door de katholieke werkende jongeren Hilversum werd georganiseerd, niet kunnen openen, doordat er een kwar tier voor haar aankomst bomalarm werd geslagen. Door drie anonieme te lefoontjes, dat er in het gebouw een bom geplaatst zou zijn, werd van de opening afgezien. Een bezoek aan de markt moest ook worden afgelnst. El ders in Hilversum verrichtte de minis ter later op de avond toch nog de opening van de markt. Slechts een kwartier voor de aankomst van de mi nister werd telefonisch in gebroken Ne derlands aangekondigd dat een bom in het gebouw zou zijn geplaatst. De poli tie is onmiddellijk gaan zoeken, maar van een bom was geen spoor. Toch achtte de commissaris van de Hilver- sumse politie het niet verantwoord de opening in het gebouw te doen plaats vinden. De minister noemde het een smakeloze grap. Wel heeft zij nog een demonstratie van een Israëlische dans groep gezien. Ollinger treedt af als minister WENEN (DPA) De Oostenrijkse minister van landbouw, dr. Hans Ollin ger. wiens vroegere lidmaatschap van de SS scherpe kritiek van de parlemen taire oppositie heeft uitgelokt, is woens dag „om gezondheidsredenen" afgetre- Ollinger was door de bondskanselier van de socialistische minderheidsrege ring, dr. Bruno Kreisky, benoemd, zon der dat Kreisky van het SS-verleden van Ollinger op de hoogte was. Kreisky heeft zich evenwel, nadat bekend ge worden was, dat Ollinger tot 1940 „SS- untersturmführer" is geweest, „bescher mend" voor de aangevallen minister opgesteld. Enige tijd geleden werd Ol linger in een ziekenhuis opgenomen wegens een hartaandoening. Garaudy uit partij gestoten PARIJS (Reuter) Het centrale co mité van de Franse communistische partij heeft de 56-jarige filosoof Roger Garaudy uit de partij gestoten. In het begin van dit jaar was Garaudy al zijn zetel in het centrale partijcomité kwijt Garaudy is al enige tijd slaags met de partijleiding. Behalve door zijn kri tiek op bepaalde communistische denk beelden, zoals die betreffende dc klas senstrijd, is de crisis vooral ontstaan door zijn onverbloemde veroordeling van de Russische militaire interventie ln Tsjecho-Slowakije. Na aanvankelijk kritiek te hebben geleverd op het Rus sische optreden, heeft de Franse partij leiding zich geleidelijk aan de zijde van het Kremlin geschaard. naar buiten dragen. Daar werden ze in een kuil gegooid. „Een kuil was al dicht toen ik in Treblinka arriveerde", vertelt Stangl op zakelijke toon. Hij denkt even na als rechtbankpresident dr. Heinz Meven hem vraagt hoe groot die kuil was. Dan, even zakelijk, komt het antwoord: „Die kuil moet honderd meter lang, tien meter breed en drie meter diep zijn geweest, ze was afgedekt met een laag zand." Ofschoon de zitting nog niet de aan voor munitie. Het feit, dat hij er een stel vroegere trawanten uit het eutha- nasiesanatorium Hartheim aantrof, deed geen afbreuk aan zijn naïeve ver onderstellingen. Terwijl de Duitse leiders van de Poolse en joodse bouwvakkers openlijk zeiden, dat ze werkten aan de bouw van gaskamers, kreeg Stangl geen idee van wat Hij in Sobibor deed, zo zei hij. Hij hield het centrale gebouw met de gaskamers voor een elektriciteits- station. Ook het feit, dat hij bij Duitse „Maar u ondertekende toch ook de Kist voor de SS-leiding in Lublin. U ïield appèl onder de Duitse en Oekraïn- e bewakers. U stelde de dienstroosters amen. U bracht rapport uit aan Ber- ijn, dat wel eens wide horen welke •esultaten in de dure kampen werden >ereikt", houdt de president hem voor. Stangl neemt zwijgend de bril van zijn eus en poetst opvallend lang de brille- lazen aan een jaspand. gekondigde lengte heeft gehad, vond dr. Meven het gisteren wel genoeg. Het was benauwd en ijzingwekkend stil geworden in de volle zaal. waarin een reeks gru welijke details zijn verteld, die een kwart eeuw nadat ze zün gesehicd nauwelijks voor mogelijk gehouden kunnen worden. Stangl pul uit een geheugen als een ijzeren pot. zolang het gaat om persoon lijke details. Zodra hem echter gevraagd wordt wat zijn aandeel is geweest in de massale slachting van weerloze mensen laat zjjn herinneringsvermogen hem in de steek. Dat begon 's morgens al toen hij ver telde over het vernietigingskamp Sobibor. Stangl heeft een werkzaam aandeel ge had in de bouw en het op gang brengen van dit kamp, voordat hij wegens zijn „verdiensten" in Sobibor werd overge plaatst naar Treblinka. Hij had, zegt hij, helemaal niet in de gaten welke soort kamp hij in Sobibor moest gaan bouwen, toen hij in '41 bij SS-Gruppenführer Odi- lo Globocnik in het bezette Lublin werd ontboden. Toen hij de blauwdrukken bekeek, dacht hij aan een opslagplaats gelijk materiaal bestelde, bracht hem niet op een ander idee. t Feest De SS'ers hebben In Sobibor feest ge- s vierd, toen 25 joden, die aan de bouw S van het kamp hadden moeten meewer- o ken, als eersten werden vergast en ge- d cremeerd. Drank was er altijd in over- 1 vloed aanwezig. „Ich war nicht dabei", z zegt Stangl thans. Wat later zegt hij, dat hij het lot der te vergassen joden had verzacht door de bewakers te verbieden de gevangenen naar de gaskamers te knuppelen. „Had u dan toch zoveel in Sobibor te vertellen, dat u zoiets kon verbieden?" vraagt Oberstaatsanwalt dr. Spiesz. Stang1 zwijgt. Hij zwijgt ook als hem d gevraagd wordt, hoe hij zijn functie p dan zag als hij maar een klein mannetje was. Na enig aanhouden komt er uit, dat hij maar wat op kantoor heeft zitten schrijven, de spoorbanen van stoplichten F heeft voorzien en nog wat van dergelijke z onbeduidende karweitjes heeft opge- s knapt. De stemming bij de rechtbank is wat ainder welwillend dan verleden week aen de zitting werd geschorst, omdat tangl zo slecht geslapen had. De pre- dent kondigt aan, dat morgen, vrijdag, tangls echtgenote uit Brazilië komt vervliegen als getuige a décharge. Se- ert zijn arrestatie, ruim drie jaar ge- ïden, heeft zij haar man niet meer ge en. Het weerzien zal plaatshebben in e rechtszaal. Tussen nu en september gaat de recht- ank ook nog op reis naar Israël en de erenigde Staten om getuigen te ver oren, die lichamelijk niet meer in staat jn om naar Düsseldof te reizen. In merika wordt dan ook de filmspeler lenn Ford verhoord. Hij heeft kort na e bevrijding van Polen gefilmd op de aatsen waar de kampen zijn geweest, erwijl de oorlog nog volop aan de gang ras, werden die films in Amerika en ngeland vertoond. Hitier „strafte" Glenn ord door hem op de zwarte lijst te etten. De filmspeler zou als een der eer- en worden gepakt zodra de nazilegers merika hadden veroverd BS BMNMW m f r y Bf .J2 fe: V I r H Hl v- üiyly' I Een beeld van de overstroomde hoofdstraat in het Roemeense siadje Alba-Julia, geëvacueerd worden. De overstromingen in Roemenië hebben reeds meer Een deel van de inwoners moest dan honderd doden geëist. Rode Kruis wil orde scheppen in de bestrijding van drugs bijvoorbeeld dooi een verkeersongeval om het leven kwamen. Nu heeft het Rode Kruis een dienst ingesteld om i deze nieren op te halen. Voor de toe komst wordt eraan gedacht deze dienst te bemannen met vrijwilligsters Een derde taak vormt het hopsitaal- schip. Vrijwel iedereen kent het huidige hospitaalschip van het Rode Kruis, de en. waaronder Indonesië. Tunesië en \irkije, werd hulp geboden bij natuur- ampen. Op 20 mei j.l. werd besloten ot het verzenden van vier ton melk- toeder, duizend dekens. 8000 flacons enicilline en 8000 blikjes kindervoe- ing naar het overstroomde gfebied van .oemenië. Bovendien wordt binnen het ode Kruis overleg gevoerd om interna- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis gaat zo spoedig mogelijk iets doen aan het druggebruik, vooral bij jongeren. Het is niet de bedoeling, dat, het Rode Kruis zich direct zal gaan bemoeien met de gebruiker zelf-, maar men wil trachten orde te scheppen in de chaos die heerst doordat tientallen organisaties zich met hetzelfde beziR houden. Men wil beginnen met het oprichten van een klein bureau, dat bouwd in 1959 en is naar medische inzichten nu verouderd. Om geld in te 1 zamelen voor het nieuwe schip dat in 1972 klaar zou moeten zijn, zal in het komende najaar een actie worden ge- In inlerantionaal verband heeft het Rode Kruis ook niet stilgezeten. In twee 1 landen, te weten Nigeria en Vietnam, werd het afgelopen jaar hulp geboden tijdens oorlogshandelingen. In 11 lan- vijzen. dat het Roode Kruis ook hulp an bieden in burgeroorlogen. Tenslotte heeft het Rode Kruis beslo- en een persprijs in te stellen onder de aam van dr. Basting-prijs. Deze prijs, estaande uit een penning en een be- rag van 500 gulden, wordt jaarlijks oegekend aan die journalist, die het es te artikel of serie artikelen heeft eschreven over het werk van het ode Kruis. verschillende organisaties. Dit bureau mvmxmmuswmsrszsaUPZ lend orgaan moeten worden en krijgt een coördinerende functie. Het bureau krijgt tevens een informatiecentrum, waartoe men zich kan wenden om alles te weten te komen over de organisaties ter bestrijding van druggebruik in een bepaalde streek en die literatuur hiero ver bestaal. f j itó lL het Rode Kruis op zich heeft genomen, een tweede taak. houdt verband met de niertransplantaties die irt Leiden wor den verricht. Belangrijkste vereiste voor zo'n transplantatite is natuurlijk een nieuwe nier. Tot voor kort was de rijkspolitie ingeschakeld bij het over brengen van de nieren van donors, die lÉÉk Wasgjjr Chinese maan zwijgt BOCHUM (DPA) De eerste Chine se kunstmaan, die op 24 april was gelanceerd, zendt geen signalen meer rv'vtjS teonderzoek in Bochum heeft meege deeld dat in de nacht ven 15 op 16 mei de laatste signalen waren ontvangen. Vermoed wordt dat de batterijen ran de kunstmaan zijn uitgeput. Wie in eigen land blijft met vakantie boeft helemaal niet jaloers te zijnfNederland zit boordevol schoonheid—en de meesten van ons kennen er maar een partje van. Je kunt hier tien vakanties lang ontdek kingen doen als je wilt: goed koop, zonder eindeloos gereis en in je moers taal.'t Is wel raar dat 'kaas uit t vuistje' niet als bezienswaardigheid in alle reisgidsen staat. Want er is geen ander land waar je je kunt veroorloven zo royaal te zijn met die Gouden Glorie. Gewoon happekee, het mes erin en zo'n ferm brok onder de zon. Geweldig! KARL RAHNER: I HPl 1 weinig contact Iheologen in congres tussen Rome en theologen (Van onze redacteur geestelijk leven) BRUSSEL De bekende Duitse theo loog Karl Rahner heeft gisteren in Brussel zijn bezorgdheid uitgesproken over het gebrek aan contact tussen de internationale katholieke theologie en de universele leiding van de Kerk. De internationale pauselijke theologeo- commissie, vorig jaar opgericht, noemde hij een lofwaardige poging in die rich ting, maar „zij is nog lang niet de vervulling van een dringende behoefte". De leiding in Rome, aldus prof. Rahner, trekt slechts enkele theologen aan, en laat al die anderen niet meespelen. „Zij interesseert zich voor hen niet. Het is voor Rome alsof zij met bestaan" Karl Rahner constateerde moeheid en moedeloosheid onder de theologen in de hele wereld. Zij deinzen terug voor de eisen en uitdagingen van dr moderne, geseculariseerde wereld. De Duitse tKeo- loog vroeg zich af, of betere samen werking tussen de theologen op inter nationaal, en wellicht ook interkerkelij ke schaal niet een middel zou zijn om het theologisch defaitisme te doorbre- over toekomst Kerk Schillebeeckx crisis komt nu van binnen uit (Van onze redacteur geestelijk leven) BRUSSEL 's Werelds meest beken de theologen, godsdienstsociologen cn psychologen uit verschillende kerken zullen zich van 12 tol 17 september aanstaande gezamenlijk bezinnen over de toekomst van de Kerk. Deze in de geschiedenis van de Kerk unieke studiebijeenkomst zal plaatsheb ben in het congreshuis te Brussel bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het in elf talen verschijnende ka tholieke internationale theologische tijdschrift Concilium. Onder de ruim 200 genodigde geleer den bevinden zich o.a. de Amerikaanse protestantse theoloog en socioloog Har vey Cox, schrijver van de bestseller „De parlementaire redactie DEN HAAG Op het ministerie Economische Zaken neemt men aan. dat het nog wel een half jaar zal duren voordat met zekerheid kan worden vastgesteld of de olievondst van Laura- Tenneco in de Noordzee ten noorden van Den Helder van voldoende omvang is om een winningsvergunning aan deze onderneming te verstrekken. De olie maatschappij heeft het ministerie ge meld. dat de aanwezigheid van olie is aangetoond maar ook dat er nog 2 a 3 boringen nodig zullen zijn om aan de weet te komen, om welke hoeveelheid olie het gaat. Een ondernemipg, die aardolie of aardgas aan de bodem van de Noordzee wil onttrekken, voorzover die zee onder Nederlandse jurisdictie valt (het z naamde continentale plat), heeft drie vergunningen nodig. In de eerste plaats moet men toestemming hebben om op pervlakkige verkenningen te verrichten. Daarna heeft men, als men het vermoe den heeft dat er olie of gas in de bodem zit, een opsporingsvergunning nodig. Dan is men gerechtigd boringen te verrichten als men vervolgens econo misch winbare hoeveelheden heeft aan getoond. komt men in aanmerking voor een winningsvergunning. Als men spreekt over economisch winbare hoe veelheden denkt men aan een produk- tiecapaciteit van 100 kubieke meter Minister Bakker (Verkeer en Water-' staat) wenst zijn ambtgenoot Deneke van Noordrijn-Westfalen geluk met het in gebruik nemen van het eerste watermeetstation langs de Rijn bij I.1': aafem- - M aardolie of 100.000 kubieke meter aard gas per etmaal. Wanneer het gaat om de winning van aardolie dan krijgt degene, die de aan wezigheid van de olie heeft aangetoond, automatisch een vergunning tot win ning. De Nederlandse staat zal dan niet deelnemen in de exploitatie. Als het om aardgas gaat dan kan de staat besluiten tot deelneming met een maximum van 40 procent, zowel wat betreft de inves tering als wat de exploitatieresultaten aangaat. Profijtelijk Voor de staat kan de olie- en gaswin ning op het Nederlandse continentale plat een profijtelijke zaak zijn. Bij de winning van aardolie heft de staat in de eerste plaats een jaarlijkse accijns, die volgens een glijdende schaal kan oplopen tot 16 procent van de waarde van de gewonnen olie (dus de waarde bij d e boorput). Vervolgens is er nog een heffing door de staat van 50 pro cent van het voordelig saldo van de resultatenrekening van elke vergun ning. Hiermede is de vennootschapbe lasting verrekend. Deze laatste formule is gekozen om te bereiken, dat buiten landse vennootschappen, die niet onder de Nederlandse vennootschapbelasting vallen, evenveel betalen als de Neder landse. Bij gaswinning is er ook een accijns van 0 tot 16 procent volgens een glij dende schaal en bestaat er eveneens een heffing van 50 procent. Wanneer de overheid echter deelneemt in de exploi tatie wordt de accijns gehalveerd, wat dan weer wordt gecompenseerd door het aandeel van de staat in de winst op grond van de deelname. Tot dusver is de staat overigens nog geen cent wijzer geworden van de mogelijke aanwezig heid van olie en gas onder het conti nentaal plat. In het Nederlandse deel van dat plat zijn tot dusver een dertig tal boringen verricht elke boring kost een onderneming enkele miljoenen guldens maar er is nog geen enkele exploitatievergunning vérstrekt. De vondst van Laura-Tenneco is de eerste op oliegebied. De aardgasvondsten zijn tot dusver vier keer voorgekomen, maar ook hier geldt, net als de recente olie vondst. dat dc omvang ervan nog niet vastgesteld en dus met name niet be kend is of het hier gaat om economisch winbare hoeveelheden DEN HAAG (ANP) Ambtenaren van de Bijzondere Radiodienst van P-T.T. 'lebben gisteren in samenwerking met de emeentepolitie van Rotterdam twee landestiene FM-zenders in Hoek van lolland opgespoord en in beslag geno- nen. Het betrof hier de zender PAO CVR an de 22-jarige televisiemonteur C. J. J. R. uit Hoek van Holland en de zen der PAO-JMB van de 21-jarige timmer- man J. M. B eveneens uit Hoek van I Holland. stad van de mens", de oecumenische deskundige Yves Congar uit Frankrijk, Karl Rahner uit Munster, Hans Küng uit Tübingen. Onder de genodigden be vinden zich ook enkele vrouwelijke theologen. Tot nu toe heeft tevens de helft van de dertig leden tellende internationale pauselijke theologen-commissie reeds toegezegd aan het congres te zullen deelnemen. De Nijmeegse theoloog Ed ward Schillebeeckx treedt op als voor zitter. Het congres staat onder patrona ge van de Belgische kardinaal Suen- In een toelichting op deze belangrijke studiebijeenkomst zei prof. dr. E. Schil lebeeckx gisteren te Brussel: „De eigen lijke reden voor dit congres is dat, zoals heel de maatschappij, ook de Kerken en het theologisch denken in een crisis gekomen zijn. De critische geest, die vroeger van buiten de Kerken zich op de Kerken had gericht, komt nu van binnen de Kerken zelf de twijfels van de wereld ten aanzien van godsdienst, christendom en Kerk zijn nu de twijfels der Kerken zelf geworden, terwijl an derzijds de problemen van de wereld ook de problemen van de Kerken zijn geworden. Een theologie, die met deze nieuwe situatie niet in het reine komt, verliest haar relevantie voor wereld en Kerk". Het thema „De toekomst van de Kerk" zal in vier onder-afdelingenbe handeld worden: de functie van de the ologie in de Kerk, de betekenis van de christelijke boodschap., de tegenwoor digheid van de Kerk in de maatschappij van morgen, structuren voor de Kerk van de toekomst, waarbij het collegiale gezag en de plaats van lokale Kerken (knelpunt in de huidige kerkelijke ver houdingen) aan de orde komen. Ten slotte hoopt het congres, na 'n uitvoeri ge gedachtenwisseling tussen de ver schillende theologische stromingen (ook extreem conservatieve en extreem pro gressieve zullen vertegenwoordigd zijn) en de menswetenschappen sociologie en psychologie, tot een aantal hanteerbare resoluties te komen, (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AFF) Ongeveer 500 jonge Amerikaanse diplomaten heb ben in een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken, William Rogera, geprotesteerd tegen de Amerikaanse in terventie in Cambodja. Dit heeft het Franse persbureau AFP uit goedlnge- lichte kringen in Washington verno- Vertegenwoordigers van deze diplo maten hebben gisteren een onderhoud gehad met de vice-minister van Buiten landse Zaken, Alexis Johnson, die spe ciaal is belast met politieke zaken. Deze zou hun hebben gezegd, dat het ontoe laatbaar is dat functionarissen van de buitenlandse dienst zich in het open baar verzetten tegen de Indochineso politiek van de president. De woord voerder van het ministerie. Robert McCloskey, heeft meegedeeld dat tegen de protesterende diplomaten geen disci plinaire maatregelen zullen worden Re-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9