CoidóeSoti/ïmit Televisietoneel geen sinecure Twee muziekseries van NCR V-televisie Film Gertrud CAROL VAN HERWIJNEN: Feijenoord gisteren weer niet op tv LBIDSE COURANT DONDERDAG 21 MEI 1970 AR-radicalen op kruispunt itichtig is deze standpuntbepaling, omdat hun gespreksbijeenkomst in Amersfoort, op een kruispunt van wegen zullen staan waar moet worden gekozen: óf een be paalde weg inslaan of op het kruispunt voor geruime tijd halt houden en daar door het normale verkeer voor moeilijk heden stellen. Een gemakkelijke vergadering zal het in Amersfoort niet worden; de ver gaderende groep weet er zich geconfron teerd met het rapport van een partij - commissie (waarin radicalen), die pers pectief zien in christen-democratische samenwerking en met standpuntbepa lingen van radicalen, die, ondanks een niet ingetrokken socialistisch veto tegen de K.V.P., een onverholen voorkeur uit spreken voor samenwerking met de Partij van de Arbeid en de Politieke Partij Radikalen. Eerder-genoemde commissie ontkent, dat christen-democratische samenwerking moet leiden tot een „kleurloze centrum partij", daarbij onder meer signalerend de krachtige vernieuwingsactie binnen de K.V.P. en de overtrokken ver wachtingen ten aanzien van samen werking met de huidige Partij van de Arbeid. Niettemin houden sommige ra dicalen deze week nog dr. Jan 1 hebben moet, die eerstens gericht wordt op keuze voor samenwerking met so cialisten en P.P.R. het vermoeden dat de K.V.P. het liefst pro longatie van het kabinet-De Jong zou willen, maar voorbijgaat aan het wel bewezen feit, dat een grote groep in de P.v.d.A.-leiding haar vroegere partner uit de kabinelten-Drees en -Cals in die richting dwingen wil. Overtrokken is de vrees, die doorklinkt in de commentaren van andere Anti- Revolutionairen: de christen-democra tische samenwerking zou als het fout gaat kunnen leiden tot een monster partij, die tot elke prijs naai- politieke Beethoven en operette i alle i Monsterpartij TVJET eerlijk is deze standpuntbepaling omdat betreffende radicalen net doen alsof het gros van de A.R.-kiezers een die goed gaat, krijgen om „tot elke prijs" :hristen-democratie :rderheid te kom Welke kant? een blijvend-gunstige. zichzelf niet isole rende christen-democratie mee te doen. Welke kant gaan ze op het kruispunt In het spel zit ook nog de mogelijk heid dat ze één bepaalde weg kiezen in de verwachting, dat zo die mocht tegenvallen, ze via een zijpaadje nog op een andere weg kunnen uitkomen. Een gevaarlijke veronderstelling, waarin dachten we enkele katholieke promi nenten van de P.P.R. zich vergist hebben. Aan zichzelf en hun partij zijn de A.R.-radicalen een duidelijker beslissing verplicht. Hun vrees kennen we lang zamerhand, hun hoop ook. Nu nog de wetenschap hoe ze reëel Leemte in Academisch Ziekenhuis Leiden dat een ijk insti- als het Leids Academisch Zieken huis nog niet beschikt over faciliteiten die een moderne opvang van hartinfarct- patiënten mogelijk maken, waar, soms kleinere, ziekenhuizen hier te lande óf reeds beschikken over dergelijke corona ry ^cj Ten dele is dit toe te schrijven aan het veelzijdige karakter van het Leids Academisch Ziekenhuis. Enerzijds een instituut waar toekomstige medici opge leid en specialisten gevormd worden waar het zo noodzakelijk ondei ter hand genomen moet worden. Ander zijds een ziekenhuis met een groot ver zorgingsgebied, dat begrensd wordt door Wassenaar-noord, Sassenheim, Voorscho ten en Alphen aan den Rijn. In de praktijk komt het hierop neer, dat opleiding en researchwerk vallen onder het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en de verzorging van patiënten onder dat van Sociale Zaken en Volksgeznodheid. De grens van waar het een ophoudt en het ander begint is niet altijd even scherp te trekken. Hier ligt ergens een flessenhals, die stag nerend werken kan op het snel nemen van belangrijke beslissingen op depar tementaal niveau. Het Leids Academisch Ziekenhuis is daar min of meer het slachtoffer van. Al kan (nog) niet gesproken worden van een rampzalige toestand, het is toch j wel de toekomstige medicus als de toe komstige hartinfarctpatiënt in de Leidse regio in alle opzichten dient. het NCRV- plaats uiteraard in verband met het Beethovenjaar dient een 13-delige serie over Beethoven te worden ge noemd. Centraal daarin staat de jonge en bijzonder talentvolle uit Argentinië afkomstige pianist en dirigent, Daniel Barenboim. vandaar ook de titel „Barenboim over Beethoven". TERUGBLIK Door zendtijdruil deed zich gisteren het merkwaardige feit voor dat beide netten door één omroepvereniging, de AVRO, bezet werden. Een ideale gele- menspel tussen Nederland I en II zou kunnen worden opgebouwd. Waarbij de AVRO merkwaardigerwijs in de val liep die voor de kijkers zo vaak wordt opgesteld: na het nieuws van acht uur was er geen „overstapmogelijkheid" zien van deze fout zat het toch verder niet zo goed met het con- De AVRO bood bijv. geen actu- Op deze zeldzame t.v.-avond Nieuwe tijden, nieuwe zeden (I) Tj^EN prachtidee van de twee christelijk- j „middenschool" in Nederland regel r historisch* Kamerleden, die om het i gaan worden; een type onderwijs, bouwen van scholen, die straks mogelijk j gevoelsmatig aantrekkelijk aandoet, n weer ongeschikt zullen blijken voor het I waarvan via experimenten nog n onderwijs van ..na de mammoetwet" met worden vastgesteld óf en in welke r „wegwerpscholen" willen gaan werken, j het voor de democratisering van Waren deze twee parlementariërs eerder geboren, dan zou ons land nu misschien vol slaan met wegwerpkerken, wegwerpbioscopen, wegwerpziekenhuizen en niet te vergeten een wegwerp- pariementsgebouw. Jammer genoeg ontspruit hun idee voaral aan de vaste overtuiging, dat de alit had 9p een van beide netten toch aflevering van „Televizier" behoren t prijken, al was het maar om aan t tonen hoe goed de „grootste omroep een totaal-programma aan kan. veest, maar het is bepaald geen allemanskost. De opvoe ring onder regie van Rense Royaards benadrukte vooral de spelprestatics van het acteurskwartet, maar de koele camerabehandeling heel di rect en met veel close-ups liet niet zoveel heel van de poëtische sfeer. We kregen de indruk dat de regi se haar intenties, die blijkens het getoonde spel de dromerige sfeer van hier was Rense Royaard makers, scheen bedoeld protest tegen de milieuver die een bijverschijnsel is welvaart. De „boodschap" van Barenboim. de celliste Jacqueline du Pré, sir Adrian Boult en de New Phylharmonia Orchestra. Barenboim vertelt in deze reeks over' bepaalde composities van Beethoven en geeft daarbij voorbeelden op de piano. In het verloop van de serie kan de kijker onder meer luisteren naar de delen uit: de Tweede Symphonie; de Vierde Sym- phonie; de ouverture Leonore 3; het Vierde Pianoconcert (compleet in twee uitzendingen); de Vijfde Symphonie (compleet); de Pianosonates nr. 3 opus 2, nr. 4 opus 7; de Waldstein; de Appas sionato en de Cellosonate opus 69. De Beelhovenserie begint op 12 juni en wordt'ongeveer 1 x per 14 dagen uil- gezonden. De tweede muziekserie, die de NCRV- televisie deze zomer uitzendt, bestaat uit een vijftal operetteprogramma's van ruim drie kwartier onder de titel „Lang leve de operette". Deze uitzendingen zijn afkomstig van de zender „Freies Berlin" en werden in Duitsland uit gezonden onder de titel „Es muss nicht immer schlager sein". Vrijwel alle grote en bekende operettes komen hierin aan bod, zoals: Opernball, Walzertraum, Zigeunerllebe, Eine nacht ln Venedig. Victoria und ihr Husar en Vie Pari- Deze serie wordt gepresenteerd door de Haagse dirigent Jan van der Waart. „Lang leve de operette" gaat tweemaal in juli. tweemaal in augustus en een maal in september. (ADVERTENTIE) Nieuwbouw AVRO kost 6 miljoen omroepcoi respondent) (Van HILVERSUM. AVRO'! mr. dr. L. H. Slotemaker, heeft gisteren de dragline bediend, waarmee het startsein werd gegeven vooi de nieuwbouw. Het bestaande studio complex, waarvan het hoofdgebouw een verandering zal ondergaan, wordt uitgebreid met een nieuwe vleugel, waarin verschillende technische ruimten voor het radiobedrijf zullen worden ondergebracht. Voor de huisvesting van de medewerkers van de televisie zal een nieuwe kantoorflat verrijzen. In het kader van een doorgevoerde con centratie van een aantal diensten, zullen in het nieuwbouwgedeelte. dat de verbinding vormt tussen de studio uitbreiding en de televisieflat, de vomputerafdeling. de boekhouding en de ledenadministratie, die momenteel nog in Amsterdam gevestigd zijn, hun intrek nemen. De bouw zal ongeveer twee jaar in beslag nemen en kost circa zes miljoen. Monsieur Tête D« VPRO-tv vanavond begint met het afschuwelijke, bizarre er ongelooflijke avontuur van Monsieur Téte. Een animatiefilm van Jan Lenica en Henri Cruel met medewerking van Eugène Ionesco. Zijn tekenfilms zijn gieen ge wone tekenfilms, maar een ingenieuze techniek om passieve beeldende kunst te laten bewegen. Jan Lenica is sterk beïnvloed door Ionesco (Ionesco's me dewerking aan Monsieur Téte is sterk gemotiveerd) en Kafka. In het najaar zullen nog meer films van deze Pool, die in 1962 zijn laatste film in Polen maakte uitgezonden worden. Donderdag VPRO Ned. I 19.04 uur. Het VPRO-programma besluit met de film Gertrud. Het is .de laatste film van de in 1889 in Kopenhagen gebo ren filmregissuer Carl Theodoor Dreyer. Volgens de deskundigen een zeer bijzonder cineast. Dreyer begon als journalist en kwam als draaiboek- schrijver bij de film. Reeds met zijn eerste film „Blad us Satans Bok" gold hij Als de belangrijkste vertegenwoor diger van de Deense filmschool. De wijze waarop hij de close-up gebruik te, was niet alleen voor Denemarken revolutionair, maar voor de gehele wereld, In het begin vari de twintiger jaren werkte hij uitsluitend in Zwe den en Duitsland. Na enkele films in die landen, wordt hi, in Frankrijk uitgenodigd, waar men onder de in druk is van zijn realisme. Met zijn meesterwerk, het in Frankrijk ge maakte „la passion de Jeanne D'Arc" (1927), zette hij alle vaststaande regels en wetten van filmestethiek op losse schroeven. In 1932 komt zijn eerste geluidsfilm: „Vampyr". In 1943 hij is weer terug in Denenmarken verschijnt ..Dies Irea", een driehoeks drama uit de tijd van de heksenpro cessen met zoals in vele van zijn films een lijdende vrouw in de hoofdrol. Tussen 1940—1954 maakte hij een aantal korte films. In 1964 komt zijn 14e en laatste film Gertrud. Ook in deze film is de centrale figuur een vrouw. Gertrud. Het gaat over twee dagen uit het leven van deze naar absolute liefde zoekende vrouw, waarbij in een strak patroon het hele verloop van dit leven duidelijk wordt. Hierin waren maar twee dingen be langrijk: jeugd en liefde. Omdat Ger trud de grote liefde niet kan verwe zenlijken, trekt zij zich terug in isole- Donderdag VPRO Ned. I 20.30 uur. KVP-commissie tegen ledenverval (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De KVP heeft ee commissie in het leven geroepen, di gaat bestuderen wat deze party doen om het naar haar inzicht „wegwerpbnderwijze gaan werken. Nieuwe tijden, nie Nieuwe tijden, nieuwe zeden W 'AAROM neemt in i de i I prijs de profvoetballerij over: een keeper voor een andere ruilen en dan nog geld en een lichtinstallatie toe? Ook op die manier komt men eikaars behoeften en de vernieuwing tegemoet. De A.V.R.O. neemt van de T.R.p.S. xrat populaire filmseries over tegen' de an Hilterman met zoveel echte in luistergeldbetalers dat Landré c.s. toch B-omroep worden. Drs. Schmelzer en mr. Van der Stee staan prof. Steenkamp aan de Partij van de Arbeid af in ruil voor D.S. '70 en intrekking van het veto tegen de K.V.P Een zee van nieuwe mogelijkheden! film velend. nderg Veel genoegen beleefden we „Rapsodie", het programma waan de AVRO zijn voortreffelijke s. „Jonge mensen op weg naar het c certpodium" (voorlopig) besloot. terug in een concert dat door gevarieerdheid alleen al enorm a trekkelijk was. Presentator Wil Duys is ift dit genre superieur. NCRV-serie: Regels van het spel (Van t iroepcorrespondent ADVERTENTIE HILVERSUM. De NCRV start in juli met een nieuwe filmserie „The name of the game", ofwel „De regels van het spel" genoemd, Deze produklie van Universal Television en NBC-televisie bevat films van 70 minuten met in de hoofdrollen Robert Stack, Tony Fran- ciosa en Gene Barry. In Amerika wer den deze drie series opgenomen. De NCRV zal hoofdzakelijk afleveringen uitzenden met Franciosa. Het gaat in „De regels van het spel" om myste rieuze affaires, die tot een oplossing moeten worden gebracht. E. van Sohaik. In het KRO-programma „Kontekst" lichtte de heer Van Schaik toe, dat de KVP tot dit besluit gekomen is, omdat deze partij de laatste tijd in toenemende mate wordt overstelpt met verzoeken om duidelijk blijk te geven van haar onbehagen over de gegloeide situatie. De verzoeken zijn voornamelijk afkom stig van oudei hoe zij hun kinderen tegen „invloeden van buiten af" moeten beschermen. Dr. Van Schaik vond, dat allereerst de rechtspraak op dit punt duidelijker moet fungeren en dat de officieren justitie in ons land hun beleid mo gelijk schakelen. Beter was het naa mening van de heer Van Schaik om (ADVERTENTIE) Vele schrijvers hebben zich sedert ve le jaren beziggehouden met de duivel se genialiteit van' de met een ernstig voetgebrek gehandicapte dr. Joseph Göbbels. propagandaminister van hel Derde Duitse Rijk. De Nederlandse schrijver Ben M. Koster heeft even- lang getracht een psychologische verklai i-indei AMSTERDAM. De 27-jarige acteur Carol van Herwijnen heeft twee t.v.-toneelprodukties op zijn naam staan: „Barst in het ijs" van Ronald Eyre, dat Coen Flink heeft geregisseerd, op 3 mei, en „Ik ken hem niet, maar een Nederlands stuk van Nel Bakker, dat de KRO via Nederland 1 zon dag op 't scherm brengt. Carol v. Heiwijnen kan moeilijk zeggen dat hij tot dusver geen succes heeft gehad. Hij is dan ook wel van plan „er iets van te maken", maar hóé, dat weet hij nog niet. Het zit hem allemaal nog niet zo lekker Free-lanee Carol had er geen zin mer in en zei tegen zich zelf: „Ik word free-lance". Dat kwam goed uit. want nog maar net terug uit Amerika werd bij ge vraagd voor „Floris". Mar in de States had hij al een contract getekend voor het nieuwe toneelspel van Dimitri Frenkel Frank „Het opgemaakte bed" En daar zat hU dus aan vast. „Ik had liever „Floris" gedaan", zegt hij. bedn eid. Maar het g ïrdarr buurt met veel antiekwinkeltjes. Vijf jaar geleden deed hij eindexamen aan de toneelschool. Daarna won hij het ICC-concours voor jonge artiesten en zat hij bijna een jaar in Amerika, om op uitnodiging de musical comedy te bestuderen. Twee jaar later speelde Carol bij het gezelschap Studio. Hij heeft dus al het een en ander achter de rug en misschien juist daardoor is hij niet meer verbonden aan een ge zelschap. „Dat wilde ik niet meer", zegt hij, „want dan zit je. ontzettend opgesloten en doen ze met je wat ze willen. Verder is het salaris voor jon ge mensen verschrikkelijk slecht: zo'n zeshonderd gulden per maand. Daar kom je niet bovenuit, ook al heb je drie grote rollen in een jaar. En verder moet je maar afwachten of je lusten" én daartussendoor heb ik tv's gedaan. Zo is het eigenlijk op het ogenblik nog: ik neem aan, wat ik interessant vind. En dat goed, het bevalt aanmerkelijk beter dan vast te zitten. Ik voel bij geen enkel gezel schap affiniteit met het repertoire. Het lijkt allemaal op elkaar. Er is nu een kentering ten gunste. lijkt het. Ze zijn ontzettend bezig. Misschien dat hel iels wordt..' Carol van Herwijnen is geregeld op televisie te zien en hij probeert zijn werk daar zo goed mogelijk te doen. ..Het is onzin", zegt hij. „om te zeggen: televisie? O. dat doe ik er wel even bij. Nee, miljoenen, mensen zitten er naar te kijken en je doet het dus helemaal of helemaal niet. In het begin vond ik het een vreselijk moeilijk medium. Op school hadden we er he lemaal geen les in gehad. Dat was ook zo fout, want je krijgt er onmiddellijk mee te maken. Televisie is een enorm belangrijk medium en het wordt nog steeds belangrijker. Als je bedenkt dat publiek rerlie- waaiop het gerund wordt, richt zich tot één groep: die met een inkomen van boven de dertigduizend. Dat vind ik een enorme makke. Het is een tempel van burgermansdeftigheid. Dat voelt de bevolking en dat accepteert men niet meer. Laat nu niemand denken, dat ik deze gedachten heb meegesleept uit Amerika. Ik had ze vóór die tijd al. maar daar zijn ze nog versterkt. Vol gens mij kan het ook hier heel an ders. Maar wie interesseert zich er voor? De mentaliteit i Theater in Nederland, dat zit Carol niet lekker. „Het publick moi gebied enorme facili'-"— vindt hij. De kwalite stellingen zal veel hoj ciliteiten krijgei het stadsschouwburg drinken. En als je plaat sen bestelt, mag je ze alleen dan en dan afhalen. Belachelijk Als de service niet groter wordt, zal de zaak nog meer achteruitgaan. Een goede public- relat ionsmanager zou hier veel kunnen doen. Wil de jeugd niet naar de schouwburg? Ik geef ze groot ge lijk. Het is vaak ontzettend vervelend in ie goeie plunje te midden van een grijze massa te moeten zitten. Als je geluk hebt, mag je koffie drinken in de waaierige hall. En zo zijn er veel meer dingen. Dat accepteert het pu- inken. Je kunt niet i thea- ,.Ik vind het", zegt Carol, „belachelijk, dat je gedwongen bent een program ma te kopen voor één of twee gulden, Duitsland zijn ze aan het experimen- In Amerika krijg j« dat gratis en als je daarbij nog een speciaal herinne- i ingsalbum wilt hebben, koop j* dat drie-dimensionele teleVisii met al die satellieten, over ee jaar haal je Japan in je hui! communicatiemiddel en het theater zal heel hard moeten werken om dit bij te kunnen benen. Met name in Nederland, want anders i rijksdaalder. Daarin a mooiste foto's. Maar twee gulden voor zo'n vodje, dat vaak nog *rg onduide lijk is, dat is t* gek. De schouwbarg is van het hel# volk, maar d* manier, van ons volk is werd in Laren der is de schilder in van Herwijnen. „Ik ben begonnen et illustreren", zegt Carol. Een jaar wat heb ik op de kunstnijverheids- hool gezeten, maar op een bepaald oment wilde ik tooh liever aan het meel. En dat ging goed". Vrijheid Hoe staat Carol er nu voor als free lance acteur? „Niet ongunstig", zegt hij. „Ik zit in „Klop op de deur" en er zijn besprekingen over verschillende dingen aan de gang. Free-lancer zijn vind ik interessant. Je ontmoet veel mensen, je wordt flexibeler en je werkt makkelijker Ik ben erg op mijn vrijheid gesteld. Ik wil zeil' graag bepalen wat ik doe en wat niet. Ik heb er een ontzettende hekel aan gedirigeerd te worden. Dat klinkt eigenwijs, maar ik vind dat ik hel met mijn filosofie bij het rechte eind heb. Öf ik teleurgesteld ben? Nee. maar ik kan ook niet zeggen dat i\c echt gelukkig ben in dit vak. Het is voor mij wel het beste.' absoluut, ik kan me geen ander beroep voor me zelf voorstellen. Het prikkelt je. het is altijd weer nieuw, maar gelukkig? Ik vind dat er veel te slordig gewerkt wordt. Daardoor wordt een stuk vaak om zeep gebracht. Ondeskundige fegie en oncapabele acteurs. grotere persoonlijke inbreng dan dc oudere. En dat geeft je wel moed. Maar, ook hier hebben we een typisch Nederlandse mentaliteit: je mag je mond pas open doen, als je de vijftig Göbbels, de zoon van een godvruchtig ouderpaar, dat niet vei van de Nederlandse grens, in het som bere textielstadje Rheydt, dat zo sterk aan Tilburg doet denken, zijn kinde ren in de vreze des heren opvoedde. Het TROS-filmteam, dat onder leiding van Ben M. Koster de gegevens op celluloid heeft vastgelegd, kreeg de boezemvriend van Göbbels. dr. Her- bert Beynes, voor het eerst aan het praten. Wellicht nog interessanter is het feit, dat ook de minnares van dr. Göbbels, de beroemde filmster Lida Baarova. voor wie Göbbels zijn huwe lijk en zijn functie wilde opgeven, voor de camera haar verhaal vertelt. Ook de befaamde dominee Martin Niemöller geeft commentaar. Aange zien schokkende historische filmbeel den zijn opgenomen acht men het kijken naar deze documentaire slechts geschikt voor niel te jeugdige kij- Donderdag. TROS, Ned. II, 21.25 AVRO doorstond steekproef CRM soed WERELD OP WIELEN len". gepresenteerd door Fred van der Vlugt. hoofdredacteur van het week blad Autovisie. In deze uitzending zal de Sunbeam 1250, de nieuwste wagen van de Rootesgroep, worden bespro- Met ingang van september komt er een maandelijkse verkeersmagazine geheel anders van opzet dan „Wereld op wielen". De bedoeling is uiteenlo pende onderwerpen op auto- en ver keersgebied in deze afleveringen die waarschijnlijk op dinsdagavond zullen worden uitgezonden op te Donderdag VPRO Ned. 1. 10.25 uur. K.N.V.B. ZEI WEER NEE (Van e verslaggevers) (Van on: lepcoi HILVERSUM. In de omroepwereld wordt met belangstelling uitgezien naar de resultaten van de steekproeven, die in opdracht van het ministerie van C.R.M. worden genomen in de leden lijsten van de grote omroeporganisaties. Naar verluidt zou dit onderzoek bij de AVRO thans zijn afgesloten. Het resul taat was, dat bijna acht procent van de AVRO-aanhang van 835.000 leden niet zou voldoen aan de wettelijke eisen. Aangezien officieel wordt aange nomen dat acht procent van de Neder landse kijkers en luisteraars hun om roepbijdrage niet betalen, zou dit in feite betekenen, dat de AVRO de steek proef van C.R.M. glansrijk heeft door- (ADVERTENTIE) HILVERSUM De KNVB verleende gisteravond opnieuw geen toestem ming, toen zich voor de NOS alsnog dc mogelijkheid voordeed om een her haling uit te zenden vau de Europa cupwedstrijd FeijenoordCeltic. De NOS heeft er nu definitief van afge zien, omdat deze herhaling twee uur vergt cn de wereldkampioenschappen binnenkort veel voetbal op het scherm zullen brengen. Gisteravond deed zich plotseling nog een mogelijkheid voor om de wed strijd te herhalen. De AVRO, die der een zendtijdruiling met de NOS beide netten ter beschikking had, bood aan om alsnog de wedstrijd uit te zenden en wilde daarvoor de nodige zendojd beschikbaar stellen, maar de KNVB verleende opnieuw geen toestemming, deels omdat belangen van clubs er door geschaad zouden worden en deels omdat het publiek wordt overvoerd t voetbalwedstrijden op de televisie,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2