VERLIES BIJ VMF OVER 1969 RUIM 28 MLN Pinksterdagen vol met gevechten in Midden-Oosten Wiiang in-'t-kuipje. DELEGATIE GAAT SPREKEN MET VEILIGHEIDSRAAD Roemenië getroffen door overstroming Kent u de'luchtpost voor een kwartje'? Engeland verbiedt verkoop embryo's voor experimenten Rumoer rond klinieken over abortus Protestmars tegen: weg door duinen Recordbezoek buitenlanders Moord op twee mensen tijdens Pinksteren Conferentie Indo-China Legerkapitein springt van brug af 197a [nsdag 19 mei 1970 LEEDSE COURANT PAGINA S ur 17 jaar Hoff- 1. Ook Bok- bin- (ADVERTENTIE) Opt ïmisme voor dit jaar 'AMSTERDAM (ANP) Het bedrijfs- sultaat van de Verenigde Machinefa- rieken NV over 1969 bedraagt f20,6 In. tegen f75 min over 1968. Verleden ar werd een verlies geleden van f28,7 ln. tegenover een voordelig saldo van 28,7 min. over 1968, aldus blijkt uit et jaarverslag. Reorganisatiekosten, verliezen op or- ers (waaronder ook bewust genomen sico's in verband met het binnendrin- in nieuwe markten en handhaving de werkgelegenheid), verliezen als evolg van onderbezetting in enige sec- de hoge rentestand en de extra- itkering aan het personeel in verband iet de prijsontwikkeling zijn de oorza- en van het verlies, zegt de raad van Het overleg tussen VMF en de over- eid is nog gaande, in het bijzonder met betrekking tot de rollend-materieel productie, een garantie voor het opnemen van een achtergestelde lening t.b.v. de herstructuering alsmede met betrek king tot exportfinancieringsfaciliteiten in het bijzonder in de vorm van een rentesubsidie. Het uiteindelijke resultaat van dit overleg zal van invloed kunnen zijn op 1970. De raad van bestuur ver wacht over dit jaar een verbetering van de resultaten t.o.v. 1969 en wel in die zin, dat geen verlies meer zal worden geleden. Een herstructuering als bij het concern ondernomen, zal ongeveer drie jaar vergen. Voortzetting van de produktie van rollend materieel in de huidige omzet bij groep Werkspoor-Utrecht acht de raad van bestuur van VMF niet mogelijk. Afhankelijkheid van één grote afnemer (NS) vormt een onvoldoende basis. De behoefte aan metro- en trammateriaal is in dit verband onvoldoende van om vang en regelmaat. De bouw van appa raten volgens tekening van derden in de apparatenfabriek is sinds jaren ver liesgevend. De mogelijkheden tot samen werking met derden worden thans onder zocht. Hetzelfde geldt voor de gieterij in Utrecht. De groep Werkspoor-Amster dam (dieselmotoren, gasturbines) boekt goede voortgang bij het opbouwen van seriematige produktie. Voor de verde re ontwikkeling van het motorenpakket wordt beoogd een samenwerking met der den op te bouwen. De herstructurering van de groep ma chinefabriek Stork vergt veel aandacht. De ontwikkeling van de verkoop van machines voor de kunststofverwerkende industrie toont een gunstig beeld. De groep Stork-Amsterdam heeft een her groepering ondergaan. In Nieuw-Vennep wordt in een nieuw laboratorium de re search op het gebied van voeding, zui vel en dranken geconcentreerd. De gróep Conrad-Stork stond in 1969 in het teken van de samenwerking met He- witt-Robi ns Inc. De bereikte resultaten van deze samenwerking zijn zeer bevre digend. De groep Bronswerk-Amersfoort in de huidige samenstelling m.i.v. januari 1969 geformeerd. De overname door VMF van de landactiviteiten van Wilton-Feijenoor Bronswerk, die in hoofdzaak betrekking hebben op Bronswerk, blijkt een succes. Inspassing in de VMF heeft geleid tot 'n krachtige ontwikkeling van de betrok ken activiteiten. De groep Wescon ont wikkelde in 1969 op tal van plaatsen in de wereld grote activiteit op hét gebied van montage en onderhoud in het bij zonder ten behoeve van de petroleum- en petrochemische industrie. Duur om elke week naar de kinderen in Canada te schrijven? Duur om een snel krabbeltje naar Chili te sturen? Welnee, u kunt voor een kwartje vliegensvlug de wereld rond met een briefkaart of ansichtkaart. Want die vragen geen luchtrecht en reizen toch altijd per vliegtuig. Gewoon een postzegel van 25 cent erop en een 'par avion' strookje. En u kunt heel wat kwijt op zo'n kaart! sy Met de vinger aan de trekker houdt deze op een muurtje staande militair ee oog op de stemgerechtigden by de zaterdag gehouden algemene verkiezingen de Dominikaanse Republiek. Deze leverden een grote overwinning op voo president Balaguer. Egyptische schepen in de grond geboord TiEL AVIV (Reuter-AP) De Pink sterdagen hebben in het Midden-Oosten in het teken gestaan van artilleriebe schietingen en luchtgevechten met na me in de kanaalzone, waar de Israëliërs alles doen om te voorkomen, dat Egypte daar zijn posities versterkt. Vanmorgen nog werden bij het Suez- kanaal aanvallen ondernomen op Egyp tische geschutsopstellingen, vanwaar dekkingsvuur werd afgegeven voor een groep overstekende Egyptische com mando's. De Egyptische aanval werd afgeslagen. Tel Aviv heeft berichten ontkend als zou de Israëlische regering de grote mogendheden gewaarschuwd hebben dat Israël niet toestaat dat Egypte zijn positie langs het kanaal versterkt ook al zouden Russische advi seurs en Russisch materiaal aangaval- len moeten worden. Volgens het week blad Aviation Week zouden de Russen nu 15000 man militaire deskundigen en 5000 man burgerdeskundigen in Egypte hebben. Gisteren ondernam de Israëli sche luchtmacht aanvallen op artillerie opstellingen van het Iraakse en Jor daanse leger als weerwraak voor be schietingen op Israëlisch grondgebied. Israëlische straalvliegtuigen brachten zaterdag in de Rode Zee een Egyptische torpedo bootjager en een raketboot tot LONDEN (Rtr) De Britse regering heeft particuliere klinieken die zijn ge specialiseerd in het verrichten van abortusoperaties opgedragen, 't afstaan van levende vruchten voor medische proeven te staken- In Britse medische kringen is men diep verontwaardigd over de bewering van een vooraanstaande katholiek, dat een abortuskliniek levende afgedreven vruchten zou hebben verkocht voor me dische proeven. (ADVERTENTIE) ter Cf 45 a kennismaking l Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Het conservatieve parlementslid dat dit heeft beweerd, St. John-Steva», is er van overtuigd dat dit zo is. Hij heeft het ministerie van gezondheid in kennis gesteld van een door hem ontvangen brief, waarin dit wordt beweerd. Dit ministerie is inmiddels met een onder zoek begonnen. Volgens het parlements lid, dat met kracht de verzachting van de abortuswetgeving in Engeland heeft willen tegenhouden zonder succes overigens heeft de Britse minister van Sociale Zaken, Richard Crossman aan deze praktijken een eind gemaakt. St. John-Stevas noemde de gang van zaken .,,het afschuwelijkste dat ooit in Brittannië is gebeurd". Hij eist een nieuw parlementair onderzoek naar de nu twee jaar oude abortuswet- die er volgens critici toe geleid heeft dat Engeland hét abortusland van Euro pa is geworden. Medici vragen zich echter af hoe de vruchten, die volgens St. John-Stevas tussen vier en zeven maanden oud zijrf, buiten de baarmoeder in leven gehou den worden. Het parlementslid beweert dat de betrokken arts van plan was het leven van de afgedreven vruchten nog veertig weken te rekken, waarna zij volgens hem zouden worden „afge slacht". Dr. Malcolm Potss, medisch di recteur van de internationale vereni ging voor geboorteregeling, acht het onmogelijk het leven buiten de baar moeder in stand te houden. „De bijzon derheden die in deze beweringen wor den verstrekt vormen wetenschappelij ke wartaal die door niemand ernstig genomen kan worden. „Ik denk dat St. John-Stevas doelt op een ethisch volko men aanvaardbare praktijk, namelijk het gebruik van biologisch levende cel len van vruchten voor medisch onder zoek". Dr. Lawrence Lawn, die is ver bonden aan het medische ohderzoe- kingscentrum van de universiteit van Cambridge, heeft verklaard: „De kritiek benadert deze zaak alleen maar vanuit een zuiver emotioneel gezichtspunt. Ik geloof niet dat er redenen zijn aan te voeren om aan het gébruik van deze vruchten een einde te maken. Een vrucht is geen menselijk wezen". Hij zei overigens niets af te weten van de verkoop voor medische proeven. Dr. Lawn vertelde er zelf ook in geslaagd te zijn vruchten in leven te houden gedurende enkele uren nadat zij uit de baarmoeder waren verwijderd. Hij ken de geen gevallen waarin zij nog langer in leven waren gehouden. DEN HAAG (A.N.P.). Naar schat ting zevenhonderd personen hebben op eerste pinksterdag tijdens een wandeling door het duingebied van Scheveningen naar MeUendel in Wassenaar, zingend „Meer groen en minder stank", geprotes teerd tegen de aanleg van een autoweg door of langs het duingebied, de zoge naamde provinciale weg no. 1 van Zand- voort naar Den Haag. Onder de wandelaars bevonden zich weinig autoriteiten, ofschoon hiervoor onder anderen vier ministers waren uit genodigd, omdat de weg met ruimtelijke ordeuing, verkeer, recreatie en met volks gezondheid te maken heeft. Deze be windslieden krijgen wel een petitie tegen de autoweg aangeboden. De weg bedreigt de watervoorziening van tweeëntwintig gemeenten, waar meer dan twee miljoen mensen wonen. De weg verstoort voorts de rust en tast het duinlandschap onher stelbaar aan. evenals het belangrijke recreatiegebied, aldus de petitie. (Vervolg van de voorpagina) Ruim 735.000, buitenlanders, voorna melijk Duitsers, Fransen, Belgen, En gelsen en in Duitsland werkzame gast arbeiders hebben tijdens de pinkster dagen ons land bezocht. De aandacht was niet alleen gericht op de Randstad Holland, maar ook op het oosten en zuiden van ons land. De voornaamste oorzaken moeten gezocht worden in de bloeiende bollenvelden, de bloeiende vruchtbomen en natuurlijk het mooie Intussen zijn dit jaar tijdens het paasweekend, het 1 -meiweekeinde en het pinksterweekeinde al bijna twee miljoen buitenlanders in ons land op bezoek geweest. De pinksterdrukte was dubbel zo groot in vergelijking met vorig jaar. De Keukenhof trok 75.000 bezoekers (vorig jaar 26.000), Maduro- dam 40.000 vorig jaar 24.000). de Pier 32.000 v. j. 35.000), diergaarde Blijdorp 38.000 v. j. 24.000), de Euromast 13.000 (v.j. 11.500) en dierenpark Wassenaar 18.000 (v.j. 20.000). De hoge bezoekers aantallen kwamen voor het Nationaal Bureau voor Toerisme als een volslagen verrassing. Opmerkelijk bij al die drukte was dat de Nederlandse wegen op Pinkster zaterdag en op eerste pinksterdag de verkeersstroom wel redelijk vlot kon den verwerken. Het was met name op eerste pinksterdag wat drukker dan op normale zondagen, maar grote opstop pingen deden zich niet voor. Deze kwa men gisteren pas. Balaguer wint verkiezingen SANTO DOMINGO (DPA) De do minicaanse president Joaquin Balaguer is zondag met grote voorsprong op zijn concurrenten herkozen. Slechts in een van de 27 provincies en in een van de 96 steden verloor zijn partij de meer derheid. Het meer dan 665000 stemmen liet hij de sterkste concurrent vice-presi dent Fransisco Augusto Lora met onge veer 24000 stemmen ver achter zich. De rechtse generaal Elias Wessin kreeg slechts 154000 stemmen. ALKMAAR (ANP) Zondagmorgen is een 49-jarige vrouw in Alkmaar vermoord. De dader is vermoedelijk een man met wie het slachtoffer al zestien jaar samenwoonde. De man werd ge vonden terwijl hij zwaar onder invloed van slaaptabletten was. De vrouw was Een metselaar heeft zaterdagavond in St-Michielsge,stel een 42-jarige Bosse- naar met een mes neergestoken. Op weg naar een ziekenhuis overleed het slachtoffer. De moord vond tijdens de „lentekermis" in een van de dorpscafés Tijdens een ruzie in Rotterdam heeft een parlevinker een automonteur in de buik gestoken. Het slachtoffer is in een ziekenhuis opgenomen en de dader werd gearresteerd. Een Marokkaanse gastarbeider moest 'zaterdagnacht levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis in Haarlem worden opgenomen na een ruzie. Hierbij sloeg een onderaannemer de man in het ge zicht, waarna hij met het hoofd op de rand van het trottoir terecht kwam. Een inwoonster van Steenbergen heeft zaterdag aangifte gedaan bij de politie in verband met moordpogingen van haar man van wie zij al enige weken gescheiden leeft. Tot tweemaal toe heeft de man getracht de vrouw dood te rijden. Bij de tweede poging liep de vrouw een dubbele armbreuk op. Een 22-jarige grondwerker uit Ule- straten (L) heeft zondagavond een uur lang politie en toeschouwers vanuit een raam in zijn woning onder schot ge houden. De geesteszieke man kon later met behulp van traangas worden over meesterd. Kompong Tsjam heroverd DJAKARTA (Reuter-AP) Een de legatie van drie landen Maleisië, Japan en Indonesië die door de conferentie over Indo-China in Djakar ta is benoemd, zal trachten met dc veiligheidsraad een onderhoud (c krij gen over Cambodja, zo is door de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken Malik meegedeeld. Vervolgens zal de delegatie Londen en Moskou bezoe ken om te proberen de internationale i toezicht in Indo-China actie te brengen. De ministers van Buitenlandse Zaken van elf merendeels Aziatische landen hadden zondag op de conferentie in Djakarta opgeroepen tot terugtrekking van alle vreemde troepen uit Cambodja. Aan de conferentie over Indo-China namen Maleisië, Singapore. Thailand, de Philippijnen, Japan, Zuid-Vietnam. Nieuw-Zeeland, Australië, Zuid-Korea. Indonesië en Laos deel. China en ande re communistische staten hebben de bijeenkomst veroordeeld, omdat alleen „de aggressieve doelen", van de Vere nigde Staten in Azië zouden worden gediend. Cambodjaanse troepen ter sterkte van een divisie hebben gisteren de stad Kompong Tsjam aan de Mekongrivier heroverd, doch in de buitenwijken van Aantal doden nog onbekend BOEKAREST (AFP) De Roemeen se regering heeft alle beschikbare hulp diensten. militairen en burgers gemobi liseerd in de strijd tegen de overstro mingen die sedert het einde van de vorige week het noorden en midden van bel land hebben getroffen. De overvloedige regenval en de ten gevolge daarvan buiten hun oevers ge treden rivieren hebben met name in de driehoek gevormd door de steden Tir- goe Meores, Dej en Alba Ioeloa op ongeveer 250 km ten noorden van Boe karest een ware rampsituatie doen ont staan. De verliezen aan mensenlevens zijn nog niet precies bekend. In Boeka rest. van waaruit de hulpacties worden geleid, spreekt men van verscheidene tientallen doden en vermisten. Een voorlopige balans, opgemaakt tij dens het afgelopen weekeinde, schat de schade aan fabrieken en boerderijen op een slordige 65 miljoen gulden. In to taal zijn 300 plaatsen getroffen waar van 40.000 huizen onder water zijn verdwenen en 300 verwoest. Grote de len van wegen en spoorwegen zijn weggeslagen waardoor 1700 kleinere en grotere plaatsen van de buitenwereld zijn afgesneden; 400.000 ha. bouwland staan onder water. Niet alleen Roemenië, maar ook Hon garije heeft ernstig te lijden van over stromingen. Bijna 35.000 mensen zijn geëvacueerd uit veertig dorpen die door het water worden bedreigd. Er moeten nog 45 dorpen worden ontruimd. Een anti-oorlogbetoger spreekt een Amerikaanse soldaat belerend toe. nadat hij een pamflet op zijn bajonet geprikt heeft. De soldaten moesten grote aantallen betogers op de Amerikaanse militaire basis Fort. Dix verspreiden. HEYERDAHL MET RA-2 OVER OCEAAN SAFI (Reuter) De Noorse onderzoe ker Thor Heyerdahl is zondag met zeven metgezellen aan boord van zijn papyrus boot Ra-2 uit Marokko vertrokken voor een tweede poging, de Atlantische Oceaan over te steken. Heyerdahl, die wil aantonen dat al eenwen voor Columbus mensen op deze wijze de oversteek naar Amerika konden maken, hoopt de 6.400 km lange tocht in tien weken te vol brengen, geholpen door de stromingen en wind. Zijn eerste poging, een jaar ge leden, leed op 1.280 km van het einddoel schipbreuk. de stad vormen de communisten nog een ernstig gevaar. De Cambodjaanse commandant heeft laten weten nog geen offensief te willen inzetten, doch liever te wachten tot de vijandelijke druk iets is afgenomen. Hij heeft de Zuidvietnamezen om versterkingen ge vraagd doch deze hebben dit gewei gerd. De Zuidvietnamese commandant in het gebied verklaarde dat de Cam- bodjanen eerst zelf de strijd moeten aanbinden. MIESBACH (AP) De 29-jarige kapi tein van de Westduitse luchtmacht Wulf. Dietrich Zilz heeft zelfmoord gepleegd door van een brug af op de autosnelweg van München naar Salzburg te springen Hij viel te pletter. De kapitein verricht belangrijk werk en had toegang tot bepaalde militaire geheimen. WEER of geen WEER DE BILT. Op de eerste pinksterdag stond ons land aanvankelijk onder invloed van een storing in de hogere luchtlagen, die in het midden en oosten reg^n- en onweersbuien veroorzaakte. Later kwamen ook opklaringen voor, maar het ktvik bleef bij omstreeks achttien graden steken. Aanzienlijk beter was de tweede pinksterdag: een uitloper van een hogedrukgebied ten zuiden van Ierland trok namelijk via de Noordzee over onze omgeving. Vooral in 't binnenland was het dan ook zonnig met maxima van 18 tot 21 graden. Aan de kust werd het, bij wind uit zee, k.n.m.i. |t deelt mede: bewolking niet warmer dan ongeveer i graden. In het Waddengebied kwamen wolkenvelden voor, die later ook elders landinwaarts drongen. Intussen trekken de pressies over het zeegebied bij IJsland oostwaarts, terwijl ge noemde rug van hogedruk zich naar het zuiden verplaatst. Het komend etmaal bevindt ons land zich daarom in een westelijke stroming, waarmee fronten tot onze omgeving kunnen door dringen, waarbij de regenkansen iets toenemen. Zon: 04.40—20.34: maan: 20.33— 03.39; hoogw. Schev.: 2.16, 14.39. Vooruitzichten voor donderdag: zonnige perioden, maar tijdelijk hier en daar regen of motregen en overdag lagere temperaturen. Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: drie tot elf; min. temp.: nul tot vijf graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden gnder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: negentig procent; kans op een ge heel droog etmaal: zestig procent.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5