t Oorlogs monument Het proces van meester Eckhart ITALIAANSE TEKENINGEN IN RIJKSPRENTENKABINET Verzamelen om eruit te leren VESTDIJK OVER MYSTIEK NOG TIJDENS DE OORLOG GESCHILDERD DOOR HENDRIK CHABOT Zeltpibrtrèt, 1047. Toen wij kort na de laatste wereldoorlog voor het eerst kèhtils maakten met het werk van Hehdrik Chabot waren wij er ,,kapot" van. In zijn schilderijen van oorlogsslachtoffers joden, onder duikers. vluchtelingen herkenden wij de nog mdar pas ver streken jaren. We herkenden de honger, de schalrielheiti, het uitzichtloze die voor fövëlè'tt iri die tijd göldëh. ChdbÖt hééft dë schilderijert in de periode 194Ö-1946 niet bewust als een cyclus gemaakt, maar in samenhang doet de groep toch wël als zodanig aan. Het geeft een beeld van de lijdende mens in de oorlog en is daardoor een unieke documentatie. Men zou zelfs kunnen spreken van een oorlogsmonument, dat të niëër uniek is omdat het al tijdens de oorlóg is ontstaan. Zo werd het oOk gèzieti doör de staf van de afdeling NedëHatidse Geschie denis van het Rijksmuseum te Am sterdam Die afdeling is. vtibt het pu bliek althans, een aantal jaren ..sla pend' geweest In verband met de ingrijpende verbouwihgèn van het museum. Volgend jaar gaat de afde ling weer opeh, maar in het kdder van de viering van de bevrijding, riu 25 jaar geleden, komt nièh thans mët een speciale tentoonstelling. Voor die tentoonstelling koos mén voor het monument dat Chabot tijdens de oorlog schilderde. Als pendant krijgt then in foto's een serie documenten te zien die tonen hoe tüssen 40-'45 de nazi's in ons land dè vrijheid stukje bij beetje verdrukten. Op een viertal monitoren kan rhèn korte films zién en er is eèn aparte rttiinte wddf ntieri lectuur kan raad plegen of ei-èhtüeel in gröèpsvéfband kan napraten övèr wat men gezien heëfi. „Bfand van Rotterdam" Hendrik Chaböts schilderwerk van vöör de oorlóg hebben wij nooit ge zien. Hij rhóet invloeden hebben on dergaan van dé Duitse expressionisten ëh vööral van Pérmeke. Zijn Sfélier mët veel schilderijen ging op de tiènde mei l94fl bij een vliegtuigaanval in vlammen op Vier dagen later zag hij van zijn woning ëven buiten ftottëi - dam uit hét bombardement op de stad Gebeurtenis dië uiteraard een diepe indruk óp hem maakte en dië" hij in de zÖrhër vdh 19'4Ó óp döéfc va'stlëg- Brand van RötlërdaHj" thans in het bézit van hét Haagse Gefneentémii- seiim, is een kapitaal schilderij met krachtig geschilderde partijen: een dóór zonlicht overgoten zomers land schap niet sterke gelen en daarboven de onheilspellende vuilrode rookmassa. Een schitterend schilderij. z.onder twijfel het beste dat de Amsterdamse tehtoèhstelling te bieden heeft. Daarnaast vooral veel figuurstukken. Éérlijk gézegd maakten ze op ons niet dezelfde indruk als een kwarteeuw geleden. Men ziet ér de deernis in die Chabot voelde voor zijn lijdende me demensen. Er zijn stukken bij die nog steeds aangrijpen, maar dat doet be paald niet elk stuk. Dat is begrijpe lijk. Oorlog is eèn pathetische tijd die men oók als zódahig beieéft. Chabot is èr bepaald niet op uit gewéést om pathetisch te schilderen. Integendeel, hij ging met grote soberheid tc werk. Maar midden in de misèrë kon hij niet anders dan zó schilderen. Hetzelfde vinden we in oorlogslitera tuur en verzetspoëzie bijvoorbeeld. De emotièvólle tijd dwong ook daar tot eèn vorm die zóveel jarcó later pathe tisch lijkt, maar die hét voot die tijd niet was In die zin geeft de Chabot- tentoönstelling dus inderdaad een au thentiek beeld van de oorlogsjaren. In het geval Chabot komt daarbij dat hij moest schilderen om te leven. Dit in de meest Ietterlijké zin Veèl van zijn Brand van Rotterdam, 1940. schilderijen ruilde hij in voor vlees en zijn slager van destijds is nog steeds in het bezit van de grootste Chabot- collectie. Landschappen Gevolg daarvan is dat niet alle schil derijen even geïnspireerd lijken, dat de kunstenaar soms in herhalingen verviel. Er is nogal verschil van kwa liteit, waarbij we toch rustig kunnen stellen dat Chabot zich in zijn beste doeken een voortreffelijk expressionis tische kunstenaar toonde, oók in zijn figuurstukken. Dat hij een uitnemend landschapsschilder was toonde hij met „Brand van Rotterdam'" en, in wat mindere mate, met enkele andere landschappen die op de tentoonstelling Chabots schilderijen worden op deze tentoonstelling, die als ondertitel ..Oorlog is buiten de wet" kreeg overi gens niet op de kunst gezien. als spiegel op de documenten die bijeen werden ge bracht van onderdrukking en verzet. Deze spiegel is somber omdat Chabot slechts het oorlogsleed in beeld bracht. Voor de heroïek, die de oorlog ken merkt zogoed als de pathetiek, leek hij geen oog te hebben. Maar door de combinatie van de twee elementen waaruit de tentoonstelling is opge bouwd vloeit toch een beeld voort dat completer is dan men verwachten zou bij alleen documenten en schilderijen. Tot en met 5 juli kan men ervoor in het Rijksmuseum terecht. Vg. De vervolgden, iff- Stol- Vervolgden, 1944. „>Ien leert het meest vah wil men ad libitum raadplegen kan". Dat was het antwoord dat drs. K. G. Boon. directeur van hët Rijksprentenkabinet kreeg op een vraag aan zijn voorgan ger, prof. .1. Q. vah Regteren Al té Pd. Hij had hein gevraagd wèiJc doel hem voor ogen stdfid tóen HIJ met het verzamelen van tekeningen begon. Van Regteren Altena is al vroeg be gonnen met het verzamelen en zijn doel was op de eerste plaats om door herhaaldelijk en diepgaand te bestuderen en te vergelijken tót grotere kennis te komen. Hij is met dat verzamelen door kunnen gaart tot 1932, het jaar waarin hij verbonden werd aan Museum Fodor in Amsterdam, welke functie hij in 1948 zou verwisselen met die van direc teur van het Rijksprentenkabi net. Tót zijn afscheid in 1962 heeft pióf. Van Regteren Altend geen gelegenheid gehad om voor zichzelf aankopen te doen. Beide mused hebben door zijn aankopen voortreffelijk kunnen profitereh van de enorme ken nis die hij zich, o.m. aan de hand van zljri eigen studiecol- lëttie had verworven. Van die studiècollectie is thans een flinke groep Italiaanse te keningen (de eigenaar beschikt tot het eindé van de achttiende eeuw. De collectie toont over het geheel gróte kwaliteit. Er zijn grote namen vertegenwoor digd: Rafael (een „eigen ontdek king"), Titiaan, Michelangelo C»), Tintorèttö en Veronese. Kleinere meesters Maar hét belang van de ten toonstelling schuilt niet op de eerste plaats in cfezé stukken Zé ligt meer bij kleinerë mees ters die in Italië de eeuwen door bewezen over enorme te kenvaardigheid te kUri-nen be schikken. Ze ligt spéciaal in en kele groepen tekèhirtgeri die la ten zien hoe minuscuul precies de oude meesters té wérk gin gen bij het voorbereiden van een schilderij. I Drie van dié g(oépën vóllen op: Parmigianino. Barocclo en Cas- - tiglidn'e. Pdrrhiggidnirio. de ma niërist uit de eerste helft van de lilde eeüw, |s vertegenwoor digd met een aantal bladen die karakteristiek zijn voor de ele gante trefzekerheid van deze Aan de hand i italie. schilderi itdies t tal Frai Nederlandse bladen) opgesteld in de ruimten van het Prenten kabinet van het Rijksmuseum. Ze omvat de periode van de tweede helfi van de vijftiendë maken. Van het naakte lichaam, teneinde zich geheel rekenschap te geven van de houding, ver volgens van de bedekte jiguur en van vele details apart. Onder zijn tekènltii de t Castiglione. Noach brengt de dieren in de ark, circa 1660. Van Castglioné. de meester uit dé éerste helft van de 17de eeuw) wordt eveneens een flinke groèp getoónd. Teke ningen die vooral opvallen dooi de suggestie vttti sterkè bewe ging en soms dttbr een fantas tisch licht-donkér-spel. Niét in vakjes Naast deze nóg vele anderen. Söfrts heel merkwaardig, zoals de grote vedutc-schilder Guardi die vertegenwoordigd is met een heel mooi blad van twee hon den. Of een fantastische Pirane- si Men staat soms raar te kij ken als een vroeg 17de-eeuws (anoniem) boslandschap aan Van Gógh herinnert óf als soirtmige tekeningen van BaröcCio doen dénken aan de grote Franse te kenaars van de 19de eeuw. Het zijn er bewijzen voor dat-kUnst zich maar moeflijk in vakjes laat indelen en het \-ormt de charme van eèn tentoonstelling Dè tentoonstelling wordt bege leid dooi- een rijk-geïllustreerde catalogus die wérd bezorgd door de eigenaar zelf. Dat waarborgt uitefaurd een wetenschappelijke benadering die niets te wensen overlaat. De tentoonstelling blijft tot '28 juni in het Rijks museum. Liefhebbers van teke ningen mogen hem niet mls- Vg. Voorstudie voor de „Tans figuratie" in het Vaticaan, door prof. Van Regteren Altena zélf „ontdpkt" als een Rafael. Gezin met legè pan, 1945. Zweedse broden, 1945. De titel van het nieuwste boek van Simon Vestdijk, dat bij Nijgh en van Ditmar te Den Haag verscheen, geeft precies aan waarover liet boek handelt. Het is geen „vi'c roniancée" van de grolë Duitse mysticus uil de dertiende en veertiende eeuw Meister Eckhart, hel is een verslag van hel proces dat hem werd aangedaan door paus Johannes XXII. een proces, waarbij de dominicaan Nikolaus van Straatsburg als inquisiteur optrad, maar nog meer van het proces dat in Keulen plaats vond kort voor het overlijden van Meister Eckhart. Dat proces werd hem aangedaan door de bisschop van Keulen Heinrich vqh Virneburg. Het einde van dit proces te bekend. Op de 24ste januari 1927 komt Meister Eckhart, die aan de Keulse universiteit leraar in dè dog matiek was voor zijn nieuwe inquisiteurs. Hij werd beschuldigd van ketterij. Hij stelde zijn tegenstanders voor het proces naar Avignon ie verleggen vóór paus Johannes XXII. Hij zou dan latéh zleh dat zijn leèr zuiver was. Weer terug in zijn klooster maakt Meister Eckhdrt zich in zijn verhandeling ter bestrij ding van zijn tegenstanders nogal vrolijk over hen. Men had hem aangevallen op citaten van oude theologen, dus niet op zijn eigen woor den. Dus meent hij, moeten zijn tegenstan ders het hun maar vragen. Op de 13de februari herriep Meister Eckhart in de kérk vah de dominicanen in Keulen „alle ketterijen, die hij geleerd zou kunnen heb ben". De Keulse inquisitie nam daar geen genoegen mee. Zo dom was ze nu ook weer niet. Ze deelde hem dat schriftelijk mee op de 22stè februari. Nadien wordt niets meer over hem vernomen. Hij is in ieder- geval niet naar Avignon geweest. Hij moet kort daarop zijh gestorven, maar waar hij begraven werd is niet bekend. Wel is bekend wat met zijn leerstellingen gebeurde. Reeds hel vólgend jaar distantieerde zijn eigen ordp. die der dominicanen zich van zijn leer en stelde vast dat men goed zou doen niet te spreken over subtiele dingen, die de moraal niet bevorde ren, maar eerder het volk tot dwaling bren gen. De inquisitie haalde uit zijn werken kort daarna 28 stellingen, de eerste vijftien en de laatste werden als ketterij verworpen, de andere als dubieus gekwalificeerd. Speciaal werd hem pantheïsme verweten, een samen vallen van God en de wereld en een gebrek aan erkenning van de concrete, vergankelijke realiteit. Simon Vestdijk heeft in hoofdzaak deze feiten medegedeeld zoals de historie die kent. Hij heeft zich echter enkele vrijheden veróorldöfd. 7,0 is de ketter Walther niet in 1327, het jet af van hef Keulse proces terecht gesteld, maar reeds vijf jaar eerder. Boven dien wordt in Het Proces van Meester Eck hart diens dood. waarover, zoals we opmerk ten nieis bekend is. uitvoerig beschreven. Er werdén in Keulen in de tijd van Meister Eckhart nogal eens ketters, bijvoorbeeld de begharden. verbrand Bij de ketters had bis schop Heinrich von Virneburg dus een slechte naam. Hij was ëfchiët in een bepaalde positie en een kind van zijn tijd. Vestdijk laat die positie en die tijd zovéél mogelijk tot hun recht komen. Hij heeft getracht zich in te leven in een figuur als Nikolaus van Straats burg, de dominicaan die van paus Johannes XXII de opdracht kreeg de leer. van Meister Eckhart te onderzoeken Omdat hij domini caan is, moet hij nieis hebben van een her nieuwing van hei procés dat hij immers beëindigd heeft dom Meister Eckhart onschul dig Ie verklaren. Vooral niet omdat bisschop von Virneburg als leider van de nieuwe proces een franciscaan heeft uitgekozen Al- bert van Milaan, een concurrent van de domi nicanen in zijn ogen. Toch beseft Nikolaus van Straatsburg wel dat Meister Eckhart uit spraken gedaan heeft die niet orthodox zijn Hij komt daar tenslotte zeker toe. We leren hem namelijk van binnen uit kennen. Dat is niet het geval met Meister Eckhart zelf, die van buitenaf beschreven wordt en van wie we betrekkelijk weinig te weten komen. Zijn leer komt maar zelden aan bod. Tegen zijn dood ztët htj echter wel in dat hij zich soms door de schoonheid van het woord heeft laten verleiden in zijn geschriften. Vestdijk heeft zijn figuren zoveel mogelijk vermenselijkt. De veel gehate bisschop Hein rich von Virneburg blijkt in een gesprek van Nikolaus van Straatsburg met diens neef, een ritmeester, lang niet zo wreedaardig, eerder goedhartig. Het zwakst lijkt ons de uitbeel ding van de ketter Walther en diens vrouw, die in hooghartigheid en zelfbesef heroïsch onwaarschijnlijk werden. Meister Eckhart is in het werk van Vestdijk het zoveelste verhaal van een vriendschap, hier tussen Meister Eck hart en Nikolaus van Straatsburg. Vestdijk verstaat de kunst om die niet alleen aanne melijk te maken, maar er ook het ontroeren de karakter van te tonen. Jos Panhuijsen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15