METEEN MISSIE X PIETER JELLE TROELSTRA Senaatsbesluit moet Nixon de ogen openen Stangl klaagt over gestoorde nachtrust OPENSTAAN VOOR RIJKDOMMEN VAN ANDERE KERKEN SENATOR J. W. FULBRIGHT: President is altijd geïsoleerd TREBLINKA- GOMMANDANT WERD ONWEL Rome over oecumene Nederland model voor richtlijnen omwenteling in de Nederlandse politiek WEEK VOOR DE NEDERLANDSE MISSIONARIS Ulbricht-Stoph onverwacht bij Sovjetleiders is &ATERDAG 16 MEI 1970 LEEDSE COURANT PAGINA 7 Onder de tegenstanders van het Amerikaanse oorlogsbeleid zijn er weinigen, wier stem van zoveel belang is als J. W. Fulbright, senator voor Arkansas, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Alle kwesties die de Amerikaanse betrekkingen met het buitenland betreffen komen pas voor de senaat nadat zijn commissie ze heeft laten passeren. In onder staand exclusief interview bespreekt Fulbright de Amerikaanse verwikkelingen in Zuid-Oost-Azië en wat naar zijn verwachting de senaat zal doen. (Van een speciale verslaggever van AP, Carl P. Leubsdorf) WASHINGTON Senator W. L. Ful bright meent dat de meerderheid van de senaat thans tegen de Vietnamese oorlog is en de fondsen hiervoor zal beperken. Fulbright meent dat zelfs als het huis van afgevaardigden zich hierbij niet aansluit, zulk een beslis sing van de senaat president Nixon ertoe zou brengen naar de conferen tietafel te gaan en de oorlog te rege len. „Stellig zal hij dan het gevoel hebben dat het tijd is dat hij zijn politiek herziet", aldus Fulbright. Vraag: In wat voor soort constitutio nele crisis meent u dat we ons berin- Antwoord: Het is een diep verschil van mening tussen de uitvoerende en de wetgevende macht. Het spruit voort uit de vroegere regeringen en uit de resolutie van 1964 inzake de Golf van Tonkin, welke op zichzelf een zeer twijfelachtige constitutionele procedure was. Ik geloof, en enkele anderen met mij, dat die resolutie door misleiding werd aangenomen. Als president Johnson ons in 1964 om een oorlogsverklaring had gevraagd en die had gekregen, dan zou dat een enorm verschil hebben gemaakt wat de con stitutionele verhouding betreft. De procedure die toen werd gevolgd, was constitutioneel niet juist en ik voel me voor een groot deel verantwoorde lijk omdat ik dat toen niet heb onder kend. Het is heel duidelijk dat de senaat in normale tijden zo'n resolutie nooit zou aannemen. In normale tij den zou er geen aanleiding voor zijn. Maar het was verkeerd. En dit was het begin van wat zich naar mijn mening ontwikkeld heeft tot een con stitutionele crisis. pleegd oost-Azië? •VS, Antwoord: Ja. zo moet het gezien worden. Ik noem het namelijk geen overleg als het geen openharige uit eenzetting was van de beslissingen die genomen zijn. We bespraken de kwestie van het verzoek om hulp. We bespraken niet onze troepenbeweging in Cambodja. Bij de gevoelens die met (Tan onze speciale verslaggever Piert Tummers) DÜSSELDORF. Franz Stangl, ét i-commandant van het vernietiging! - ip Treblinka, heeft klachten over zijn t 1 ^handeling in de gevangenis van Duis- Hjj zit daar om elk mogelijk wntact te vermijden met andere ver dachten uit het afgelopen Treblinka- proces, die in de gevangenis van Düssel- dorf wachten op de behandeling van hun uak in hoger beroep. Elk uur van de nacht, klaagt Stangl, wordt in zijn cel het licht aangedraaid. Bewakers contro leren telkens hoe hij het maakt. Iemand die in 1944 en in 1946 een hartinfarct heeft gehad, kan daar niet goed tegen. £tangl staat president dr. Heinz Meven 'chter nog wel even toe om verder te xean, als deze welwillend informeert of hij zich in staat acht een verhoor te todergaan. Dat verhoor aal precies een uur duren. Dan, als Stangls gezicht bleek wegtrekt, nadat de president en de openbare aan- clager hem hebben gewezen op tegen spraken iin zijn verklaringen, wordt de zitting voor twee unen geschorst. In deze wee uren stelt Oberregaerungsmediziinal- at dr. Fh. Hindrünger, de gevangenis- irts, vast, dat Stangl een bloeddruk van 220 heeft. Hij vindt dat rijkelijk hoog. .Ik heb er begrip voor dat potentiële relfmoordenaans in hun oei voortdurend onder controle staan", aldus de gevan- arts. „Zo'n maatregel is echter niet voor iemand als deze verdachte". Ook vindt dr. Hindringer het niet goed dat Stangl telkens per auto wordt over bracht van Duisburg naar Düsseldorf raar hij onder behandling van een andere dokter komt. Die beschikt niet zes soorten medicamenten van ijn Duisburgse collega. De president zegt welwillend toe te iullen prdberen, of de heren uit het «fgelopen Trëblinkaproces elders kunnen orden overgebracht, zodat Stangl een 'laats je in de Düsseldorf er strafgevan- knis kan krijgen. Daarmee wordt het Toces-Stangl geschorst tot woensdag. Toch is er vrijdag in dat ene uur enige '•ooruitgang geboekt. Dr. Meven wil nog "?ns precies weten of Stangl al vanaf oktober 1936, dus toen Oostenrijk nog -R zelfstandige staat was, lid was van Ie Duitse nazipartij. „Nee", zegt Stangl, jk ben pas in 1939 actief lid geworden. jaar na de Anschlusz". Hij voegt er 'og aan toe dat hij nooit met de justitie aanraking is geweest en op 20-jarige leeftijd, toen hij nog in de textiel zat. jongste Betriebsmeister van heel Oostenrijk was. Dr. Meven laat hem niet °s: ,,Er zijn toch stukken waaruit blijkt, dat u al in 1936 lid van de nazipartij *as". Stangl hangt dan een heel verhaal op, daaruit moet blijken dat hij vóór de Ouitse inval tegen de nazi's in Oosten- ijk is opgetreden. Omdat dit hem zijn wantje had kunnen kosten, zou hij na fc Anschlusz van twee superieuren een Papiertje hebben losgepraat, waaruit ge- Bewakingsdienst woildt duurder EN HAAG (ANP) In de staats krant van 15 mei 1970 is de prijzen- tesehikking bewakingsdiensten 1970 ge publiceerd, waarmee wordt toegestaan dat de tarieven van bewakingsdiensten waaronder begrepen nachtveilig- ieidsdiensten worden verhoogd met H procent. fihgeerd zou blijken, dat hij een nazi van het eerste uur is geweest. De vinnige vertegenwoordiger van de nabestaanden, dr. R. Piek, herinnert Stangl eraan, dat hij kort na de ineen storting van het Derde Rijk in 1945, tegenover de Amerikanen heeft gezwe gen over jsjjn activiteiten in Hartheim <*n de kampen Sobibor en Treblinka. Toen hem tijdens de vorige zitting ge vraagd werd waarom hij zioh in Bra zilië veilig voelde voor ir. Wiesenthal antwoordde hij dat hij niets op zijn geweten heeft. „Waarom hebt u dat ook niet tegen de Amerikanen gezegd en bent u toch naar Damascus verhuisd?", wil dr. Piek weten. Stangl mompelt dat hij geen vertrou wen iin de Amerikanen had. Dit was het moment waarop hij bleek wegtrok. Met alle voorkomendheid van de huidige Duitse rechtspraak, werd de zitting geschorst tot woensdag. de Golf van Tonkin begonnen kwam intussen nog de frustratie van een groeiend aantal senatoren dat hun ad vies zelfs niet welkom was en zeker niet werd gerespecteerd. Maar in alle eerlijkheid gezegd, het lijkt mij dui delijk dat gedurende die periode de meerderheid van beide huizen van het congres de gevolgde politiek wel steunde. Ik ben van mening dat een meerderheid van het huis van afge vaardigden nog steeds de oorlog in Vietnam steunt, maar ik geloof niet dat een meerderheid van de senaat dit doet. Maar dit is slechts een mening, want we hebben nog geen duidelijke Antwoord: Dat zal niet gemakkelijk kunnen. Een aantal senatoren heeft amendementen ingediend op de mach tigingswetten. "Dit om de uitgaven voor de oorlog te beperken. Er zijn verschillende benaderingen. Een amendement van Church en Cooper wil de uitgaven voor de operaties in Cambodja beperken. Vorig jaar heb ben we een beperking toegevoegd aan de toewijzingswet ten behoeve van de troepen voor Laos en Thailand. Toen hebben we eenvoudig Cambodja, een neutraal land, over het hoofd ge- Antwoord: Ik zou willen zeggen dat het eenvoudig een eerste stap is van de pogingen om de president ervan te overtuigen dat de senaat zijn politiek niet steunt, en dat het gevolg van deze overreding zal zijn hem ertoe te brengen naar de conferentietafel te gaan en de oorlog te regelen, zoals de Fransen dat in 1954 hebben gedaan. Ik erken dat we de president niet kunnen dwingen. Ik weet zelfs niet hoe er gestemd zal worden. Maar ik weet dat er in de Senaat een zeer sterke afwijzing bestaat van de bui tenlandse politiek van de president in Vietnam. Wij hopen dat we de presi dent ervan kunnen overtuigen dat voortzetting van de oorlog in Zuidoost- Azië niet in het belang is van de natie, en dat dit hem als verantwoor delijk dienaar van het openbaar be lang ertoe kan brengen zijn opvattin gen en zijn methode om een eind aan de oorlog te maken te herzien. Vraag: Waarom denkt u dat goedkeu ring van het amendement alleen door de Senaat ttan inuloed zal zijn op de regering? Antwoord: De president is zelf senator geweest. Een besluit van de Senaat is een van de dingen die niet kunnen worden genegeerd, en niet voor ver keerde interpretatie vatbaar zijn. Laat ons aannemen dat 60 procent van de senatoren stemmen voor beperking van de oorlog, en laat ons aannemen dat zij 60 procent vertegenwoordigen van de bevolking. De president zou dan stellig tot de overtuiging moeten komen dat het tijd is om zijn politiek te herzien. Maar natuurlijk kan elke president, ondanks de op hem uitgeoe- (Van onze redacteur geestelijk teven) DEN HAAG Voor een beter functioneren van het universele en apostolische karakter van de katholieke Kerk dienen de katholieken zich volledig open te stellen voor de rijkdommen die in andere Kerken aanwezig zijn. Oecumene mag in He theologie niet langer een apart vak blijven; het oecumenisch denken zal de hele theologische vorming en opleiding moeten doordringen. Het gaat er echter niet om. dat de rijkdommen van de andere Kerken alleen bestudeerd worden, zij zullen ook praktisch beleefd moeten worden. Senator J. W. Fulbright fende druk, voortgaan met zijn poli tiek zolang het leger hem gehoor zaamt. En ook als de Senaat geen enkel voorstel aanneemt, dan betekent dit niet noodzakelijkerwijs, dat de Se naat de oorlog steunt. Vraag: Wat 2al er gebeuren in het land als de politiek van de president hoofdzakelijk ongewijzigd blijft? Antwoord: Ik ben geen profeet. Als de president volhardt en de oorlog gaat door, dan zullen, meen ik, de protes ten voortduren. Als de orde bewaard blijft en er niet teveel geweld wordt gepleegd, kan dit een lange tijd zo doorgaan. Maar als de geweldpleging door wetteloze elementen kan natuurlijk de noodzaak v staat van beleg ontstaan. Dit andere landen ook zo geweest. Vraag: Denkt log kent? Antwoord: Nee. ik denk dat zij het verkeerd ziet. Haar eigen rapporten wijzen daarop. Die zeggen dat de tele fonische polls tien tegen een in haar voordeel zijn. Ik geloof dat zij het fout hebben. Ik ben het eens met de opmerking dat presidenten, niet be paald deze president maar ook zijn voorgangers, zo omringd worden door wat de paleiswacht genoemd kan worden, het koninklijke hof, dat zij geïsoleerd worden van de realiteit. Zij hebben geen toegang tot de werkelij ke mening in het land, en dat is een droeve zaak. Het nieuws dat hun ge geven wordt, gaat door de zeef van anderen, door de handen van mensen die hun eigen voorkeuren hebben. Vraag: zullen de gebeurtenissen van de afgelopen weken ertoe bijdragen hun te overtuigen. Antwoord: Dat is wel de bedoeling, en ik vermoed dat ze effect zullen heb- negeren, hoewel presidenten daarvoor ben. Ik zie niet hoe ze deze kunnen manieren hebben. President Nixon Dit zegt het tweede deel van de richtlijnen voor de oecumene, die giste ren door kardinaal Willebrands van het secretariaat voor de eenheid in Rome zijn vrijgegeven. Het eerste deel, in 1967 gepubliceerd, handelde over alge mene principes en over kwesties als doop en intercommunie. Het nu ver schenen tweede deel gaat over oecume ne en wetenschap. Het document biedt voor ons land heeft vier huiden. Hij kan vertrekken niets nieuws, eerder lijkt het erop dat en zich isoleren van studenten en Nederland model heeft gestaan voor de anderen. Ik probeer hier niet klein- wijze waarop oecumene in de weten- geestig over te doen, maar alle presi- schap geïntegreerd dient te worden, denten zijn geïsoleerd. Voor landen echter als Duitsland. Scan dinavië, Engeland en de Verenigde Sta- Vraag: Hebt u de indruk dat de rege- ten biedt het ruimere perspectieven. ring even geïsoleerd is in het steunen In de richtlijnen word. er op gewe- van de regering-Lon Nol van Cam- zen. dat de studie van de andere chris- bodja als in het beschermen van de telijke stromingen niet alleen tot een Amerikaanse troepen? beter inzicht in de eigen waarden leidt, maar ook in staat stelt, vermeende van Antwoord: Ja, ik geloof niet dat de werkelijke tegenstellingen te onder invasie van Cambodja bedoeld was om scheiden. De werkelijk oecumenische de levens van Amerikaanse troepen te mentaliteit in de theologie erkent de beschermen. Integendeel, zij worden wettige verscheidenheid van denken en tradities, maar tegelijk wenst zij trouw te blijven aan wat de apostelen en kerkvaders hebben overgeleverd en door de katholiek beleden is en Hierbij zal men gevoel véor de hiër archie van waarden moeten hebben, want niet iedere waarheid staat even centraal, aldus het document en het voegt er aan toe: er moet goed onder scheid worden gemaakt tussen geopen baarde waarheden en theologische opi nies, tussen tradities die op de apostelen terug gaan en louter kerkelijke tradi ties, tussen de authentieke openbarin gen en haar formulering en tenslotte tussen het wezenlijke geloofsgoed en de verschillende wijzen waarop dit tot uit drukking wordt gebracht. Eenheid in veelvormigheid is de grondgedachte achter dit tweede deel van de oecumenische richtlijnen, die aanraden niet te blijven stilstaan bij ouderwetse meningsverschillen, maar in de theologische vorming de volle aan dacht te besteden aan de hoofdkwesties die momenteel bij alle kerken leven. Behalve aan de inbouw van de oecu menische mentaliteit binnen de theolo gie besteden de richtlijnen ook aan dacht aan de plaats van de oecumene in het wijsgerig onderricht, de histori sche en culturele vorming. Zij zijn be doeld als achtergrondgedachten voor in stellingen van hoger onderwijs in het algemeen. n grotere verliezen blootgesteld. (ADVERTENTIE) de beste hekken komen uit Best1 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. Aan de bisschoppenconferenties wordt gevraagd, ze toe te passen op de eigen situatie, terwijl de leiders van de we tenschappelijke instellingen dringend aanbevolen wordt, de praktische uit werking er van te volvoeren in overleg met studentenvertegenwoordigingen. Hierbij zal ook bezien moeten worden, in hoeverre de oecumene buiten de wetenschappelijke activiteiten een rol kan spelen in gespreksgroepen, studie dagen en sociale activiteiten. De stu dentenpastores zullen er zorg voor moe ten dragen dat de oecumenische menta liteit de instellingen van wetenschappe lijk onderwijs geheel doordringt. Tenslotte besteden de richtlijnen aan dacht aan georganiseerde vormen van samenwerking tussen katholieken en andere christenen op het gebied van het hoger onderwijs. Behalve naar con tacten, wordt ook geadviseerd te stre ven naar het gemeenschappelijk boe kenbezit, gemeenschappelijke hooglera ren en gemeenschappelijke gebouwen. Waar federatieve samenwerking van theologische instellingen maar enigszins mogelijk is, wordt zij dringend aanbe- (ADVERTENT1E) DEN HAAG Met alle respect voor de heren Den Uyl en Vondeling, maar mochten zelfs zij eens het tijdelijke met het eeuwige verwisselen, dan zal er toch niet die schok door Nederland gaan die nu alweer veertig jaar geleden door het heengaan van mr. P. J. Troelstra werd verwekt. De onbetwiste leider van de toenmalige SDAP en een van haar stichters, had de 20ste april van het jaar 1930 nog zijn zeventigste verjaardag gevierd. Een ziek man, al geruime tijd verlamd. Weinig weken na die laatste verjaardag, waarop hem nog eens gebleken was hoe groot en algemeen nog steeds de verering van zijn volgelingen was. stierf de zeventigjarige in zijn woning aan de Leuvensestraat te Scheveningen aan een nieuwe aanval en aan volslagen uitputting. Op 12 mei 1930. Hem is vier dagen later een uitvaart ten deel gevallen als van een vorst. Slechts eenmaal had de begrafenis van een an der vooraanstaand socialist Domela Nieuwenhuis even veel volk op de been gebracht als op die 16de mei 1930, toen tienduizenden hun voorganger bij diens gang naar zijn laat ste rustplaats begeleidden. Wie zich na de begrafenis in het Haagse gebouw voor Kun sten en Wetenschappen een plaats kon verzekeren, was daar getuige van een indruk wekkende herdenkingsplech tigheid, met als hoogtepunt een rede van de toenmalige voorzitter der S.D.A P.. de ook internationaal bekende Jan Oudegeest. Aan de woorden van deze man, die in jongere jaren het „eens komt de schone, klare dag.." had gedicht, kon men de retoriek niet ontzeggen, die ons nu vreemd aandoet, maar die toen, in die rouwdienst, ieder ontroerde. Oudegeest prees de gestorvene als „pries ter der mensheid, hogepriester van het socialisme, fakkeldra ger van de nieuwe tijd, dich ter, ziener en profeet". „Als profeet geselde Troelstra de lafheid, de moedeloosheid, de baatzucht, de vrees, de har teloosheid, de gemakzucht, de verdeeldheid, de ontrouw. En met de schorpioenen van zijn haat tegen alles wat laag en onedel was, kastijdde hij de duisterlingen. Als zijn woor den klonken tot de duizenden en nogmaals duizenden, dan werden vurige tongen ontsto ken in de harten van die allen dan ontwaakten de ziello zen en stonden op en kregen nieuwe kracht". En dan, Da ook nog de staats man te hebben geprezen, de „bouwer aan de kathedraal der toekomst, die oprijst op de hechte en brede fundamenten der democratie", gewaagde .Oudegeest van de levens vreugde, „die tallozen aan Troelstra te danken hadden: „Want hij heeft gemaakt dat de hongerigen gespijzigd, de naakten gekleed worden, dat de geketenden de vrijheid is gegeven". Waarden van bij kans bijbelse allure, en een lofzang, door anderen allicht uitsluitend aan de Messias voorbehouden. Doch zij klon ken, daar in die rouwdienst, niet vals. Zij verwoordden een realiteit. Vergelijkingen v Wanneer men aan de bijna feestelijke droefheid van die meidag in 1930 terugdenkt, gaat men onwillekeurig tussen toen en nu vergelijkingen ma ken. Waaraan dankte een man als Troelstra* nu eigenlijk de unieke en voor heden vrij wel ondenkbare plaats die hij niet slechts in het politieke leven, maaE ook en vooral in de harten van zijn volgelingen innam? Het antwoord dient allereerst in de omstandigheden gezocht, dat politici als Troelstra, Kuy- per, Nolens toenmaals k» hun DEN UYL EN VONDELING KUNNEN NA 40 JAAR NOG STEEDS VAN GROTE VOORGANGER LEREN opkomende partijen een pio niersfunctie bekleedden. Zoiets smeedt banden van hechtere solidariteit dan het veel lossere verband tussen leden en lei ders, van gevestigde partijen. Op Troelstra toegespitst was er daarnaast de bijzondere omstandigheid, dat hier een ..charismatische" persoonlijk heid een groot aantal talenten en kwaliteiten in zich vere nigde. Rouwredenaar Oude geest besefte dit, toen hij op verheven toon de gestorven Troelstra In velerlei hoedanig heid eerde: als priester, fak keldrager, dichter, ziener, pro feet, staatsman. Nuchterder gezegd: Troelstra dankte zijn invloed aan nijn veelzijdig heid. Van de volksvertegenwoordi ger Troelsta is de uitlating dat het parlement weliswaar zijn eerste, maar niet zijn laatste liefde was. Men doet er ver keerd aan wanneer men die uitlating kenmerkend acht voor de niet helemaal „be trouwbare" Janus met de twee aangezichten, zoals Troclstra zo vaak werd afgeschilderd: overtuigd democraat en tege lijkertijd sceptisch-democraat, reformist en tegelijktijd revo lutionair, parlementariër en tegelijkertijd van buitenparle mentaire actie niet afkerig. Zeker, dit was er ook, maar er was bovenal het steeds stel liger inzicht dat het met de verovering van het algemeen kiesrecht niet gedaan was en dat het parlementair stelsel van een aantal veel te makke lijk aanvaarde gedachten uit ging. Het werd reeds in 1907 door Troelstra in een eerste ontwerp voor een eigen poli tiek systeem van de sociaal democratie aldus gesteld. Het parlementaire stelsel gaal vol gens hem van de gedachte uit als zouden de weinige volks vertegenwoordigers op grond van hun mandaat in staat zijn niet slechts de politieke maar ook de maatschappelijke en economische vraagstukken op te lossen, die aan het parle ment ter oplossing worden voorgelegd. Parlementariërs, gekozen vol gens een vormloos, individua listisch kiesrecht, missen daar toe wel niet de formele be voegdheid, maar wel het prak tisch vermogen. Ondeskundig, moeten zij het reële werk, de wezenlijke beslissingen, op economisch gebied vooral overlaten aan de departements ambtenaren. Daarheen ver plaatst zich de macht in de staat: Naar de bureaucratie. Remedie Zijn remedie? Troelstra dacht aan een gekozen ar beidsraad, naast het parle ment. Hij filosofeerde in dat verband over een organische opbouw van de maatschappij, waarin de gesocialiseerde be- drijfsschappen zichzelf zouden beheren en regeren. Gedach ten.' die heel ver afstonden van het geijkte geloof aan een alleenzaligmakend parlemen tarisme. Gedachten, die merk waardigerwijze veel overeen stemming vertoonden met de staatkundige speculaties van de ook al „organisch" denken de Kuyper! Gedachten die la ter, omdat ze „ergens" aan het communistische raden-socialis- me grensden, nogal eens ver dacht zouden worden gevon den! Gedachten, tenslotte, die in zekere zin gerealiseerd wer den, toen de grondwet ook aan andere dan de geijkte organen verordenende bevoegdheid zou toekennen, toen de „schappen" hun intrede deden en toen de SER het leven zag. In zekere zin Troelstra echter dacht verder en het zou niet ongewenst zijn, wanneer men dat heden ten dage, ge steld tegenover een toespitsing van de door hem in 1907 reeds geprofeteerde bureaucratische overmacht, ook zon doen: Ver der denken. JOH. WINKLER (oud-secretaris Troel»tra) hebben recht op een welverdiend verlof. Maar als ze met een ver wachtingsvol hart en een lege beurs in het vaderland aankomen, staan hun heel vaak nóg meer zorgen te wachten dan op de missiepost. Onder uw missionarissen, uitge zonden door uw kerk, zijn er die moeten schooien om aan kostgeld te komen, die moeten werken om hun verlofperiode een beetje draaglijk te maken, die van alles moeten be denken om het hier vijf maanden te kunnen uitzingen! Gaan zulke paters, broeders en zusters hersteld en verfrist de vol gende langdurige werkperiode in, ginds op de missiepost? Wilt u er alstublieft iets aan doen bij de kerkkollekte vanavond of morgen en anders via gironummer 676? U oogst er brieven mee als deze (kortgeleden ontvangen van een missionaris): "...Ik had wel een gat in de lucht willen springen toen ik vernam dat u mij wilde helpen. Het klinkt mis schien raar, maar voor het eerst sedert ik met verlof ben, heb ik eens rustig kunnen slapen. Wat heerlijk dat ik die verschrikkelijke zorgen kwijt ben..." 11-18 mei Kerkkollekte met Pinksteren IPostgiro 676, LN A I t.n.v. Nederlandse V~V V7 Missionaris - \_-A—Den Haag. MOSKOU (DPA-AFP) De Oostduitse staats- en partijleider Walter Ulbricht en zUn premier Stoph hebben in Moskou molde Russische leiders Brezjnev, Kosy- gin en Podgorny gesproken over verster king van de onderlinge samenwerking en over internatioale vraagstukken, waaronder dat van de Europese veilig heid, Het bezoek was niet tevoren in de pers aangekondigd. Aan de bijeenkomst nam ook minister van Buitenlandse Zaken Gromiko deel, die eerder op de dag zijn twaalfde ge sprek met Brandts afgezant Egon Bahr had gevoerd over de mogelijkheid van een niet-aanvalsverdrag tussen Moskou en Bonn. De Oostduitsers kregen zo in lichtingen uit de eerste hand over het verloop van de besprekingen met de Bondsrepubliek. In politieke kringen in Bonn is het be richt over het bezoek van Ulbricht en Stoph aan Moskou met grote belangstel ling ontvangen. CDU-woordvoerder Weiskirch meende dat er sprake was van een onmiskenbare samenhang met de tweede ontmoeting tussen bondskanselier Brandt en premier Stoph, volgende week kt Kassei.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7