RECHTSBIJSTAND BITTERE NOODZAAK Vakantie- rijders moeten op hun tellen passen Schommelingen zorgen voor spanning Goedhart was al langer vreemde eend in PvdA-bijt Slachtoffer van brand gevonden Over Kraay Vogelaar en de vogelwet ATERDAG 16 MEI 1970 LEIDSE COURANT P AGIN A S Verrassende openheid tegenover oecumene IET tweede deel van de richtlijnen voor de oecumene, gisteren door het cretariaat voor de eenheid in Rome •ijgegeven, ademt een verrassend open icntaliteit. Nog nooit tevoren is zo Dsitief over de waarde van geloof, •nken on geloofabeleven van de andere erken gesproken als in dit officiële >cument over oecumene en wetenschap, oor het eerst ook wordt gewezen op erplichtend engagement van de atholieke Kerk aan de andere iristelijke gemeenschappen. Natuurlijk dit op het terrein van wetenschap makkelijker te verwerkelijken dan op gebied van bijvoorbeeld intercommunie i ambtserkenning. Maar toch. In zijn praktische aanbevelingen aan bisschoppenconferenties (die in de menstelling van de richtlijnen een inzienlijke rol hebben gespeeld), geeft :t document nauwelijks iets, dat nieuw ns land is. Maar het ideële tgangspunt zal ook velen in Nederland euw In de oren klinken. De gedachte, at het theologische denken aan minaries en universiteiten staat of valt j de katholieke traditie, wordt vaarwel izegd. Uitdrukkelijk wordt gesteld, dat alle theologisch denken van nu af aan in oecumenisch perspectief dient te geschieden, dat wil zeggen dat naast de katholieke interpretatie van de bijbel en de vroege kerkgeschiedenis ook die van de andere Kerken zeer serieus moet worden genomen. De katholieke traditie wordt onder de kritiek van die van de andere Kerken gesteld, zoals omgekeerd die van de andere geloofsgemeenschappen onder de kritiek van het katholieke denken wordt geplaatst. Eenzijdige interpretatie van het geloofsgegeven lijkt niet langer aanvaardbaar: eenheid in veelvormigheid van denken. VERVOLCENS lijkt ons van uitnemend belang, dat niet alléén voor de studie van de niet-katholieke tradities gepleit wordt, maar ook voor de beleving ervan. Genoemd worden met name:, de liturgie en het kloosterleven van de oosterse orthodoxie, de vroomheid van de anglicanen en de spiritualiteit van de relormatie. De weg naar de eenwording van de Kerken wordt daarmee aangeduid als een weg van verkenning van eikaars rijkdommen. Begrijpelijk is tegen deze achtergrond, dat in de oorspronkelijke versie van dit document de studie aanbevolen werd van experimentele oecumenische gemeenten en parochies, iets wat in Nederland reeds enige ttjd wordt voorgestaan en hier en daar gepraktizeerd. In de lijn van de weienschap ziet Rome mogelijkheden tot oecumene. Wellicht dat van daaruit ook andere, meer pastorale werkterreinen, voor nauwere samenwerking in zicht komen. Orkest naar Portugal 'JE kunnen directie, bestuur en leden van het Residentie-Orkest geen igelijk geven, dat ze de protesten van :t Angolacomité tegen de tournee, die ?t orkest volgende week naar Portugal ndernemen gaat. naast zich neer gelegd Wanneer met dit soort van protesten kening zou worden gehouden, kan men culturele uitwisseling over de gehele ereld wel op een minimaal klein pitje zetten. Zo goed als zeker wordt dan ...s dat de cultuur volledig in het ak van politieke tegenstelling getrokken gaan worden. Vaak gebeurt het, dat wie tegen het ie initiatief protesteert. andere otesten weer als hoogst onfatsoenlijke aden verkettert. Zo kan het bijvoorbeeld ■beuren, dat burgers die protesteren gen dc Portugese tournee van het csidentie-Orkest, op hun beurt luidkeels rote9teren tegen het verzet van andere irgers om de Olympische Spelen in oskou te organiseren. Wie sport en cultuur volledig betrekken wil in dê harde strijd van de politieke tegenstellingen, moet evenwel consequent zijn: Portugal en Spanje moeten dan op één lijn gesteld worden met de Sovjet-Unie en haar achterban; men kan zelfs nog verder gaan en dan blijft er van de wereld maar een klein stukje óver met landen, die ontmoetingen op het gebied van sport en cultuur in ere zouden mogen houden. Principieel gezien lijkt ons dit weinig heilzaam. Praktisch blijft er bovendien het feit, dat het meedoen aan een sportevenement en het geven van enkele concerten dan wel toneelvoorstellingen vrijwel nooit tot enige politieke waardering kunnen leiden. Wanneer het staatsorkest van Moskou of Leningrad hier "komt concerteren. ziet geen Nederlands burger er ook maar een spaandertje waardering van Sovjetzijde terzake van het politiek bestel in ons land in. Moeten we dan aannemen, dat alleen in Nederland burgers leven die zo nuchter denken? BBK wil ruimte? in Gemeente museum) Onze kunstredactie) De heer Bonies, voorzitter van de irocpsvereniging van beeldende kun- lars. afdeling Den Haag, heeft gis- ond in het lokaal van deze groep de Hoge Nieuwstraat tijdens een Tgadering zijn standpunten uiteen ge- t betreffende het functioneren van de oderiio kunst in het Gemeentemuseum aarbij ook dc gebeurtenissen van de de mei tijdens het „Non-stopfecst" ter irake zijn gekomen. Dat de persoon van de heer Wijsen- ïek, directeur van het Gemeenternu hierbij herhaaldelijk ter sprake i, laat zich verstaan. Na een on- irhoud met de heer Wijsenbeek waar de BBK-leden hun standpunt ken r hebben gemaakt, werd gereageerd een brief die de heer Wijsenbeek de BBK gezonden heeft omdat antwoord onbevredigend vond. Een vcede onderhoud werd door de heer 'ijsenbeek afgewezen met verwijzing de punten in zijn eerste schrijven, ns de BBK-mensen moet de ei- mtijdse kunst meer vanuit de maat- :happelijke context benaderd worden Bn vanuit de „wetenschap". Over deze bestond echter geen eensluidende linie. De wensen uitgesproken in een >ta d.d. 10 maart J.l. wei-den nog eens laccentueerd. Vooral wil deze vereni ng het permanent beschikbaar stellen enkele zalen van het Gcmeentemu- ivoor het werk van Haagse kun- enaars. Ook de aankoopregeling moet ireorganiseerd worden, speciaal op het n inspraak der kunstenaars bij moeming van leden van de commissie deze regeling. De heer E. Develing, elenschappelijlc ambtenaar afdeling oderne kunst van het Haags Gemeen- m lichtte zijn standpunt toe op ïanier de eigentijdse kunst het I best zou kunnen functioneren o.a. door i een scheiding te maken tussen weten- i schappelijke bestudering van de historie en het aanvaarden zonder waarde-oor- deci van dc contemporaire kunst. De i'hieuwe vleugel van het Gemeentemu seum zou hiervoor het beste kannen dienen. De heer Wijsenbeek had zich in deze zin ook reeds uitgesproken. De opkomst was nogal gering maar er ontstonden enkele geanimeerde discus sies over deze kwesties o.a. met de heer A. P. S. Ponten, hoofd van het bureau Beeldende Kunsten van de gemeente. Voorts waren aanwezig de heer P. Vink. gemeenteraadslid van de PvdA. mevrouw B. A. E. van der Wal (PSP) en de heer L. Brinkman eveneens PSP die enkele vragen stelden en hun me ning te kennen gaven. ZEIST De vakanties staan te dringen voor de deur. In lange rijen trekken we over een paar dagen, weken, maanden in glimmend op gepoetste, bepakte en bezakte, automobielen de grenzen over. De snelweg lonkt, de ver moeiende vrijheid van tien, twaalf, veertien uur achter het stuur. Een volk vliegt uit. Een vlucht die overigent de ongevallengre- fieken met schokken omhoog doet gaan. Een' vlucht die de autoschadeverzekeraars voor enorme administratieve problemen stelt. En die A.N.W.B., K.N.A.C. en de verzekeraars doet uitroepen mensen, verzeker u voor rechtsbijstand. Jawel, maar wat is dat dan en waarom moet het. Is onze groene kaart alleen dan niet genoeg? Vragen over deze aangelegenheden hebben we voorgelegd aan een deskundige op dit ge bied, de heer K. Olgers, directeur van de rechtsbijstandsverzekeringsmaatschasoij Arag Nederland N.V. „Feitelijk iedereen heeft rechtsbij stand nodig, zowel in binnenland als in het buitenland. Maar het buiten landrisico weegt nu eenmaal het zwaarst voor iedere automobilist. Hij voelt zich immers in het buiten land veel onzekerder, wanneer hij bij een ongeluk betrokken ls waaruit schadevergoedingsaanspraken of een strafrechtelijke vervolging voor de be stuurder kan voortvloeien. Van een Nederlander die in België. Frankrijk, Duitslsnd of waar dan ook in Europa bij een ongeval betrokken is neemt de politie maar al te gauw aan, dat hij schuldig is of medeschul dig. Dan krijgen we dus de strafrech telijke gang van de zaak. In het buitenland wil dat vaak zeggen dat de automobilist in voorlopige hechtenis kan worden genomen. Eventueel wordt een cautiebcdrag gevraagd. Het kan ook zijn dat de auto in beslag wordt genomen voor nader onderzoek of er mischien technische gebreken aan zijn. Dit is natuurlijk voor een gezin dal zich al in het buitenland bevindt of op doorreis is naar het vakantieoord een bijzonder onaange name zaak en de vakantie kan daar door in het water vallen. Degene die daar dan beschikt over een deskundig advocaat, een verkeersdeskundige of schadedeskundige staat enorm sterk. Maar wie beschikt daarover indien hij met een rechtsbijstandsverzekering tevoren heeft afgesloten? Want de rechtsbijstandsverzekeraars. als het goed is. hebben een organisatie in Europa bestaande uit advocaten en deskundigen die zonder meer kunnen worden ingeschakeld. Het speelt daar bij o.a. een heel grote rol dat de advocaat die ter plaatse wordt inge schakeld ook ter plaatse bekend is, de verkeerssituatie kent. bekend is met de justitiële autoriteiten, wat de ver zekerden natuurlijk een voordeel geeft. Als hij niet beschikt over deze mensen zal hij ook niet in staat zijn, zijn standpunt op een behoorlijke ma nier te verdedigen". Is het noli in Nederland noci belanp- rijk dat men door een advocaat uit de streek of de stad waar het ongeval gebeurd is, wordt bijgestaan? „Naar onze mening ls dat pertipent het geval. De rechtsbijstandspolis geeft in het algemeen de verzekerde vrije keus van advocaat, dus ook in dergelijke strafzaken. Nu is het de vraag of he^ altijd verstandig is om van die vrije keuzemogelijkheid ge bruik te maken.. Indien iemand die in Amsterdam woont in Enschede een ongeval veroorzaakt waaruit een pro cesverbaal voortvloeit en hij moet voorkomen voor het kantongerecht ter plaatse dan is het niet verstandig om een advocaat uit Amsterdam mee te nemen naar Twente. Voor die verze- kerdé is het van het grootste belang dat hij ter plaatse een goed bekend staand advocaat neemt omdat hém dat in de praktijkgrote voordelen ople- Bekend „In de eerste plaats is de advocaat ter plaatse met de verkeerssituatie be kend, zal hij dus beter over de toe dracht van 't ongeval kunnen oordelen. In de tweede plaats is hij vertrouwd met de functionarissen van 't Open baar Ministerie en met de kantonrech ter of eventueel de politierechter. En 't vertrouwd zijn met deze autoriteiten geeft ook weer een voordeel. Als de advocaat weet dat de officier van justitie op maandagmorgen een slecht humeur heeft of hij merkt tijdens de zitting dat de officier van justitie of de kantonrechter met het verkeerde been uit bed gestapt zijn dan zal hij van deze omstandigheid misschien niet kunnen profiteren maar hij zal er rekening mee kunnen houden. De ter plaatse vreemde advocaat uit Amster dam, Rotterdam of waar dan ook. die de situatie niet kent. staat zwakker. Dat zijn natuurlijk allemaal menselij ke factoren en het speelt in civiele zaken een veel minder belangrijke rol maar juist in strafzaken, waar men sen met elkaar worden geconfron teerd. wel. Dan spelen deze menselijke zaken een zo grote rol en de conse quenties daarvan kunnen dan zo groot Zijn dat we er steeds bil onze verze kerden op aandringen om ten minste •ter plaatse eén advocaat te nemen", „Naast de strafzaken mogen we een zeer belangrijk onderdeel van rechts- bljstandsvcrzekerlrigen niet uit het oog verliezen de zogenaamde ver- haaisrechtsbi.istand. bijvoorbeeld als een verzekerde schade heeft geleden bij een ongeval en hij meent het recht te hebben op schadevergoeding. Daarbij moet per se niet alleen ge dacht worden aan dc materiële schade aan de auto maar vooral aan dc schade die ontstaat door invaliditeit: de inkomstenderving van de betrokke ne doordat hij een tijdlang zijn be roep misschien niet kan uitoefenen. Het kan ook zijn dat de schade aan de auto zodanige vormen heeft aange nomen dat er sprake is van waarde vermindering ook als de wagen uitste kend gerepareerd is. De cascoschade is een zeer concrete schade die door de deskundigen tot op de cent kan wor den vastgesteld terwijl de overige schade met name inkomstender ving. bedrijfsschade, schade voort vloeiend uit invaliditeit en niet te vergeten de schade voor de nabe staanden voor zover die in geld kan worden uitgedrukt in de praktijk grote problemen opleveren om er de luiste omvang vast te stellen. Daar door staat de man die geen rechtsbij stand verzekering heeft afgesloten be paald zwak. Hij is zelf niet in staat om de schade aan te tonen". „In civiele zaken spelen dus twee facetten een grote rol. Ten eerste moet de aansprakelijkheid worden aangetoond, dus het recht op vergoe ding, en in de tweede plaats moet de omvnng van de schade worden vastge steld. De man die geen rechtsbij stand verzekering heeft beschikt niet over al die deskundigen en juristen en de verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij wel". Het is duidelijk dat rechtsbijstand een noodsaak is. Hoe kan de gemiddelde Nederlander zich voor die rechtsbij stand verzekeren? ,.De rechtsbijstandsverzekering bestaat in Nederland nog maar een jaar of acht. Voordien werd in de Nederland se verzekeringswereld de noodzaak van een rechtsbijstandsverzekering niet gevoeld. De noodzaak bestond na tuurlijk wel terdege voor personen die met een dergelijke schade werden ge confronteerd. Over het algemeen heeft vroeger de eigen verzekeringsmaat schappij altijd de meeste cascoschaden en ook wel de kosten van de vervan gende auto cn dergelijke voor haar eigen verzekerde mee verhaald op de tegenassuradeur. Dat was service, die zelfde service is natuurlijk sinds jaar en dag gegeven door dc assurantiebe zorgers. Maar het zal iedereen bekend zijn dat service tegenwoordig een kostbare zaak is geworden. Service kan niet meer gegeven worden als de kosten daarvan niet meer worden betaald" ..Enkele gespecialiseerde maatschap pijen die zeer internationaal zijn ge- orriënteerd hebben hier in Nederland onafhankelijke rcchtsbijstandsverzeke- ringsmaatschappijen opgericht. Daar na volgden ook al heel spoedig de Nederlandse varia-assuradeuren niet rechtsbijstandverzekeringen. De varia- verzekeringsmaatschappijen hebben ter oplossing van allerlei kostenvraag- stukken overeenkomsten met elkaar, de zogenaamde knock-for-knock-over- eenkomsten. Bij een ongeval stellen de wederzijdse verzekeringsmaat schappijen meestal geen onderzoek meer in naar de aansprakelijkheid en de toedracht van het schadegeval ert de aansprakelijkheid die daaruit voortvloeit, maar zij hebben een rege ling terzake van de daaruit voort vloeiende cascoschade. Aangezien het onderzoek naar de aansprakelijkheid en de toedracht voor de verzekerings maatschappijen overbodig is geworden blijft de verzekerde met het probleem zitten. Dat is voor de verzekerde die dus andere schade heeft geleden dan alleen maar cascoschade nadelig. In Nederland kan men zich dus bij nage noeg alle automobielverzekeraars voor rechtsbijstand verzekeren Er zijn drie maatschappijen op de markt die zich uitsluitend bezig houden met rechts bijstandverzekeringen, in hoofdzaak is dat dan wel op automobielgebied Men kan zich bij deze maatschappijen ook particulier verzekeren in en buiten het verkeer in het hele particuliere bereik". Minder plezierig - - dat. het aangezien de schade die bij een ongeval wordt ge leden over het algemeen verhaald zal moeten worden op een verzekerings maatschappij. kan voorkomen dat de rechtsbijstandverzekeraar die de be langen voor zijn cliënt moet beharti gen komt te staan tegenover een W.A.-assuradeur. Als dc verzekerde de pech heeft dat beide maatschappijen toevallig dezelfde zijn dan is dat voor hem natuurlijk een minder plezierig uitgangspunt. Het hoeft niet te leiden tot onaangenaamheden, maar het kan ertoe lelden. Speciaal als de omvang van de schade wat groter is en ook speciaal dan wanneer de aansprake lijkheid niet bij voorbaat vaststaat". „Het is dan ook buiten kijf dat het voor de verzekerde het beste is dat hij een rechtsbijstandsverzekering afsluit bij een maatschappij die zich op geen ander terrein en met name niet op het gebied van de W.A.-verzekering beweegt omdat hij dan nooit gecon fronteerd kan worden met de situatie dat zijn rechtsbijstandverzekeraar dê belangen moet behartigen tegen een W.A.-verzokeroar die toevallig dezelf de is. Hetgeen dus tot een belangen- botsing kan leiden. In de ons omringende landen ligt dit anders. In Duitsland bijvoorbcelfl, waar dr rechtsbijstandverzekering af sinds 1934 bestaat en waar zeker zes tig procent van de automobilisten een rechtsbijstandverzekering heeft afge sloten, is het de variaverzekeraar en meer specifiek dc W.A.-verzekeraar niet toegestaan om rechtsbijstandsver- zekerlngcn af te sluiten, .luist omda| dc wetgever die mogelijke belangen- botsing heeft gezien en ter wille van de belangen van de schadelijdende betrokkene bij voorbaat dat gevaar willen uitsluiten. In Zwitserland hel» ben de varia-assuradcuren uit zichzelf afgezien van de rechtsbijstandsverze kering". GERARD CRONé (Nagekomen familiebericht) Voorzien van het H. Sacrament der zieken overleed plotseling mijn ge liefde man, onze lieve zorgzame •ader, behuwdvader en opa CORNELIS ADRIANUS VAN BOHEMEN op de leeftijd J. M. Bohcmcn- v. d. Voort en kleinkinderen ei 1970 'erledene is opgebaard op het adres Vooi'straat 31. Bezoek en condoleren aldaar van 19.30—20.00 uur. Tweede Pinksterdag is er voor hem een avondmis in de parochiekerk. Wij vieren de H. Eucharistie voor zijn zielerust op dinsdag 19 mei a.s. om 15.00 uur in de Moeder Gods' Parochiekerk, Baron v. Schimmel - Penninck v. d. O.venlaan, waarna de begrafenis in het familiegraf op de begraafplaats „Rozenburgh" (r.-k. gedeelte) om ca. 16.00 uur. N'a de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de be graafplaats. itDAM De fusicspeculatie is g jaarverslag er toch goed uitzag (netto- AMSTERDAM De fusiespeculatie deze week weer teruggekomen maar dit was op sichaelf niet voldoende om dc beurs op te krikken, omdat de voortgaande baisse in Wall Street een dusdanige druk uitoefende, dat ook onze markt per slado onder druk kwam te staan. In Wall Street is het Dow Jonesgcmiddelde voor industrie- aandelen afgelopen woensdag onder de grens 700 naar gepasseerd (693.84) waarmee het laagste peil sedert zeven jaar werd bereikt. Vrees voor de ont wikkeling van de Amerikaanse econo mie (ondanks geruststellende verkla ringen van Nixon), teleurstellende be- drijfsberichten cn de. oorlog in het Verre Oosten drukken hun stempel op de beurs en zuigen de koplust weg. Hel Damrak heeft zich in de eerste helft van de week aan die druk krui nen onttrekken maar donderdag was men er niet meer tegen opgewassen. Het gaat hier overigens voornamelijk om een psychologische druk, om het ontstHan van het gevoel dat belegging in effecten niet aantrekkelijk meer wordt. Amsterdam was echter niet al leen flauw gestemd. Datwas onder meer ook hel geval met Londen en Tokio. De tendens is dus duidelijk Internationaal getint. Eerst zag het er naar uit dat de fusiekoorts voor het nodige tegen wicht kon zorgen. De gebeurtenissen rond VrecL.'.ein, waar twee enorme Amerikaans e rubberfabrieken om de buit streden, waren een teken aan de wand. Alras werd Verenigde Touwfa- VAN WEEK TOT WEEK DEN HAAG (A.N.P.). Gistermiddag is In het pand aan de Trompstraat in Den Haag, dat in de nacht van donder dag op vrijdag door brand werd ver woest. het stoffelijk overschot gevonden van een van de bewoners, de 22-Jarigé W. D. M. Gieldng. Hij werd na de brand vermlet. Op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich, zoals gisteren gemeld ie, in hel; pand tien personen. Negen van hen wisten zich te redden door uit de ramen te springen. Zeven personen liepen verwondingen op. Zij werden in een ziekenhuis behandeld. Alleen de verloofde van de heer Gieldng verblijft nog in het ziekenhuis. brieken (Verto) als fusiekandidaat ge brandmerkt, waarna de wildste koers schommelingen volgden. Dat was vori ge week al het geval. Maandag kwa men er in de eerste notering 20 pun ten bij tot 273 maar in de tweede notering werd het 262. Dinsdag vloog de koers 30 punten terug tot 230. Woensdag werd het 197 en donderdag 210. Ontkenningen van bestuurskant op zichzelf al erg vaag gehouden waren hier niet vreemd aan. Oolc Holec wordt als fusiekandidaat ge doodverfd: maandag 49 tot 240: dinsdag ex 12 procent dividend 199 (Dus 29); woensdag 188 en donder dag a 182. Eenderde voorbeeld is Wij- ers. Maandag +20 lot 170 maar don derdag al weer 144. En ter afsluiting Amsterdamsche Droogdokmaandag 5 en dinsdag +17 tot 115, maar donderdag weer 100. Het bleef hier overigens niet bij. Als de geruchten eenmaal gaan lopen, denkt men ook al gauw aan de laag genoteerde fondsen. Men kan per slot van rekening nooit weten. En zo lagen Rijn-Schelde (uitstekende orderposi tie), Verenigde Glasfabrieken en Stok vis (de reorganisatie begint vruchten af te werpen) goed in de markt. Maar er was ook een opvallende vraag naar Reineveld en Rademakers. Het is dui delijk dat de beurs zoekt. Thans de internationale fondsen. Van Koninklijke Olie weten wij nu dat het eerste kwartaal een winstdaling van bijna 5 procent te zien heeft gegeven, hetgeen vooral te wijten was aan de lagere resultaten van de Amerikaanse dochteronderneming Shell Oil. Het eerste kwartaal van Philips was ech ter erg goed met een winststijging van 21 procent AKZO zit tussen belde In: de winst was gelijk aan die van 1969 terwijl voor het gehele jaar aan dezelfde resultaten als over 1969 wordt gedacht. Van Unilever is nog niets bekend; de resultaten komen volgende week woensdag. De beurs reageerde voor Koninklijke met een daling van f«.—Philips bleef gelijk terwijl AKZO een paar gulden aan trok. Bij de uitgevers vielen er klappen in de koershoek. VNU zakte van F 233,— tot f215,(90 punten), hoewel het jaarverslag er toch goed uitzag (netto winst van f 18,1 naar f20 miljoen) Kluwer moest een veer van f21, (105 punten- laten. Elsevier steeg de eerste paar dagen f20,maar verloor woensdag en donderdag f 17, In de verzekeringshoek waren er ook enkele teleurstellingen. Eerst leek AMFAS goed omhoog te gaan maai de laatste dagen verdwenen de koers winsten weer als sneeuw voor de zon. Onder druk stond ook AMEV met een verlies van f9,(45 punen) in vier dagen. Stad Rotterdam steeg ook eerst maar liet toen de koerswinst weer geheel varen. Er waren nog wel meer opvallende koersveranderingen. Van der Grin ten raakte in vier dagen f23,(115 punten) kwijt. Chemische Fabriek Naarden viel donderdag 40 punten tot 830 zonder dat er kopers kwamen opdagen. Het bekend worden van de emisaie was hier niet vreemd aan. Bols zakte in vier dagen f 12,50 (62Vï punt). Cindu-Key raakte f 11,50 (46 punten) kwijt maat dit was een ge volg van het teleurstellende verslag over 19(19, Heel opmerkelijk was de koersstijging van 45 punten op dins dag Van Hoek's machinefabriek zon der dat hier een duidelijke verklaring voor is te geven. Over het algemeen kunnen wij wel zeggen dat de eerste dagen de koersen aantrokken maar dat woensdag en donderdag de klad er in kwam, omdat de stemming zon der meer omsloeg. De lening van de Nederlandse staat ls niet direct een succes geworden. Het was een lening met een rente van 8 procent en een inschrijvingskoers van 98''i, waardoor er een rendement van 8,12 procent uit de bus kwam. Het bleek beleggers niet te trekken want alle Inschrijvingen werden zonder meer toegewezen, waardoor de staat f 150 miljoen zal ontvangen. J. B. Kelholt Sociaal verdrag met Zwitserland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Zwitserland wo nende Nederlanders hebben onder de zelfde voorwaarden recht op de Zwit serse gewone ouderdoms-, weduwen- en lnvallditeltsrenten als de Zwitsers, dat wil zeggen na een jaar premiebetaling. Volgens de Zwitserse wet hebben vreemdelingen in hel algemeen' pas recht op uitkering als zij gedurende tien jaren premie hebben betaald. De gunstige afwijkende regeling voor Ne derlanders is als nieuw element in het Nederlands-Zwitserse verdrag inzake sociale verzekering gevoegd. Een her ziening van dit verdrag is door de mlnisterrraad gisteren goedgekeurd. DEN HAAG Frans Goedhart is uit de Partij van de Arbeid getreden. Met in tijn kielsog: W. J. Schuitemaker. Zij blijven lid van de Tweede Kamer en sullen als vertegenwoordigers van DS'70 optreden. Dan vormen zij de vijf tiende politieke groepering in de Twee- de-Kainer. De politieke versnippering aan het Binnenhof is nog nooit zo groot geweest. Na de zomervakantie krijgt DS"70 in de Kamer versterking. Me vrouw van Veenendaal uit Eindhoven zal dr. Sjeng Tans opvolgen, die de PvdA-fractie verlaal om de vestiging van de medische faculteit In Maastricht voor tc bereiden. Mevrouw van Veen endaal staat als opvolger van dr. Tans op de PvdA-IIJst. ZIJ lieert echter intus sen voor deze partij bedankt en hoort tot de oprichters van DR'70. Het uittreden van Goedhart en Schuitemaker ging een beetje mer kwaardig. Dinsdagmorgen hadden zij in de fractievergadering al gezegd te zul len weggaan. Donderdagmiddag zaten zij nog temidden van de PvdA-fracite: Goedhart helemaal achteraan naast Nel Barendregt. .Schuitemaker naast Hans den Doel. Hun vertrek uit de PvdA kwam niet uit de lucht vallen. Goed hart was een vreemde in de PvdA geworden Politiek nam hij in de fractie volkomen geïsoleerde positie in, ook al bleven de persoonlijke verhoudingen met de andere fractieleden goed. Goed hart is geen mun om onder het politie ke isolement te lljdeii. maar (och zal het hem goed gedaan hebben dat econo misch adviseur Schuitemakcr uit Apel doorn op 26 februari van dit jaar lid van de Tweede-Kamer is geworden. Eerder, in de jaren 1965 tol 1967, was dezp oud-directeur van Faunabeheer van het ministerie van Landbouw, ook lid van de Tweede-Kamer. Het uittreden van Goedhart is voor sommige mensen van de PvdA-fractie een pijnlijke zaak. Want sommigen werken al van 1945 af politiek met hem samen. Anderen kennen hem uit de illegaliteit, toen Goedhart als Pieter 1 Hoen het illegale Parool oprichtte. Goedhart geldt dat de PvdA steeds meer op het hellende Nieuw Links-vlak terecht is gekomen, waarvoor hij niet langer medeverant woordelijk kan zijn De partij, vindt hij, is door Nieuw Links op ondemocra tische wijze „overvallen" Hij hoeft hel ware socialistische geloof nog. de partij echter heeft zich aan ultra-linkse ru moer jongens overgeleverd Goedhart kan niet marchanderen, zeker niet met Nieuw Links, dat hem groen en geel ergert De aanhangers van Nieuw Links, die een nieer radicale politiek in de PvdA voorstaan, werken bij hem als een rode lap op een stier. De invloed van Nieuw Links in de PvdA is voor hem een dagelijkse ergernis geworden Als buitenland-deskundige van de PvdA heeft hij jarenlang, ook in Europese organen, een harde politiek tegenover het communisme verdedigd. De „rechtse" socialisten krijgen in de 66-jarige Frans Goedhart een woord voerder, die communisten mol huid on haar verslindt Goedhart kent ze, want in het begin van dc Jaren dertig is hij zelf communist geweest. Maar later heeft hij zich evenals Jac ques de Kadt oud kamerlid van de PvdA, deze week ook uitgetre den en Jacques Gans bekeerd en zich geschaard ln de gelederen van de communistenhaters. Goedhart, sinds 1945 lid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, houdt niet van vaaghe den. Deze ouwe politieke rot is de verzetsman in zich trouw gebleven. Hij vecht met hardheid voor de vrijheid en tegen alles dat in *ijn ogen tot commu nistische agressie gerekend moet wor den. Zijn tegenstanders maakt hij met vlijmscherpe woorden af. Voor hem geldt: Handen af van Amerika, hel bolwerk van dc vrije wereld. Zijn stijl is die van de politieke pamflettist; geen echte aanpak, meteen de tegenstander in de wurggreep. Communisten zoal» Marcus Bakker hanteren deze stijl ook meesterlijk. De uitersten raken el- Moeilijkheden Het uittreden van Goedhart van Schuitemaker schept nieuwe praktische moeilijkheden Waar moeten zij in de Tweede-Kamer zitten? Het best kunnen zij bankje verwisselen met de radikalen van Aarden, die nu nog rechts bij de confessionele partijen zitten. De drie radikalen horen eigenlijk het dichts bij de PvdA-fractie thuis. Kunnen zij steeds precies gelijk stemmen. DS'7fl zou dnn rechts komen te zitten. Eigen lijk niet zo gek Ook niet met het oog op een eventuele toekomstige regerings samenwerking. Geen kleinigheden Willem III moet een» aan een chef van een afdeling eumlabillteit op een van de ministeries dc vraag hebben gesteld, wat is comptabiliteit'' Hij kreeg het antwoord: „Comptabiliteit, majesteit is geen kleinigheid". De liberale bclas- tingexpert Koning wilde donderdag het Tweede-Komerdobat over de nieuwe comptabiliteitswet met deze anecdote beginnen. Hij had zijn tekst mooi op papier gezet. Maar hij moest de uit te spreken tekst wijzigen. Want de AH- belastingexpert Klcft sprak voor hem on deze begon met hetzelfde grap je. De beschouwingen over dc nieuwe comptabiliteitswet werden overigens al leen bijgewoond door enkele financiële maniakken, die graag alles over het bijhouden en de controle van 's rijkskas Namen Er zijn enige nieuwe ambtenaren be noemd die belast zijn met de opsporing van «trafbare feiten tegen de vogelwet 1936. Tot de door de staatssecretaris van CRM benoemden behoren: G. W. Kraay in Pijnacker en A. K. Vogelaar in Middelharnis.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5