MARZINE' Hoogheemraadschap Rijnland voert een zware strijd tegen de watervervuiling.1 NADENKEN EN PLANNING BASIS VAN SUCCES CIJFERTIPS EEN VETTE, BRUINE DRAB... Er zal een dag komen dat én Katwijkers én toeristen het vertikken om nog in zee te zwemmen DE MAN EN ZIJN FABRIEK Wernink geen angst voor „overvallen" 70 ZATERDAG 16 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 met een luchtige laag schuim erop. Hier en daar een rot appeltje en andere onsmakelijkheden die mensen door de w.c. plegen te spoelen. Een lucht die je iedere trek in eten op slag ontneemt. Dat is rioolwater. Je kunt het zien ais het een rioolwater zuiveringsinstallatie binnenkomt. Je kunt ook bedenken, dat som mige dorpen, die niet in het rijke bezit van een dergelijke instal latie zijn, het zó in het open water lozen, vanwaaruit het in zee verdwijnt. Nou ja, verdwijnt Dat is het zeewater, waarin 's zomers miljoenen mensen een verkwikkende duik nemen. Het water waarin je enkele tientallen jaren geleden nog vissen kon zien zwemmen als je erin zeilde. Die vissen zijn er nog steeds, maar ze zouden eigenlijk mistlampen moeten dragen, zo troebel is dat water nu geworden. De rioolwaterzuiveringsinstallatie in Noordwyk-Binnen, die het Inwonertal (Van een onzer verslaggevers) WAT wordt er in het gebied van Hoogheemraadschap Rynland aan water zuivering gedaan? Natuurlijk is het vuile water uit dit gebied, dat zich uitstrekt van het Wassenaarse strand tot aan IJmuiden, van Gouda tot en met Schiphol, maar een klein gedeelte van al het vuil dat in de Noordzee wordt geloosd. De bewoners van dit gebied hebben echter veel te maken met de ver vuiling van binnenwater en zee. Katwijk bijvoorbeeld, een dorp met ongeveer 37.000 inwoners, een getal dat 's zomers met enkele tienduizenden toeristen toe neemt, heeft geen rioolwaterzuiveringsinstallatie. Evenmin als enkele andere plaatsen uit die omgeving: Bynsburg en Valkenburg en een gedeelte van Leiden. Katwyk beschikt wèl over een van de vier gemalen in het gebied van Rynland. Het ongezuiverde rioolwater wordt daar zo in zee gepompt. Hoe lang kan dat nog duren. Er zal een dag komen dat èn de Katwykers èn de toeristen het verder vertikken om nog in zee te zwemmen. Zal men voor die tijd een oplossing hebben gevonden stallatie aan Rijnland. Bijna alle daarvoor in aanmerking komende ge meenten, ongeveer veertig, besloten de zuiveringstaak aan Rijnland over te dragen. Programma Uit een gesprek met de heer H. A. Meijerscheikundig ingenieur van Hoogheemraadschap Rijnland blijkt dat. men hard werkt aan de oplossing van het watervervuilingsprobleem. „We wiUen binnen enkele tientallen jaren al onze plannen verwezenlijkt zien, maar je moet in die tijd dat vuile water toch ergens laten. Je kunt het moeilijk omhoog sturen!" Het hoogheemraadschap voert een zware strijd tegen de watervervuiling. Met alle mogelijke middelen wil men het probleem zo snel mogelijk de we reld uithelpen. Om dat doel te bereiken is het nodig, het aantal lozingen van ongezuiverd water op de boezemwa- I teren terug te dringen tot het mini- 1 mum. Het water moet eerst een riool waterzuiveringsinstallatie zijn doorge gaan. Als het daar gezuiverd is kan ttion het In de boezem lozen. Bt| het begin van de bouw van riool waterzuiveringsinstallaties in Alphen en Llsse op 8 april, vertelde de dijk graaf van Rijnland, mr,- F. M. A. Schokking, iets over de geschiedenis van het hoogheemraadschap. Waterbezwaar „Oorspronkelijk was het Rijnlands hoofdtaak er door bemaling voor te zorgen, dat er geen waterbezwaar zou ontstaan. Toen bleek, dat de vervui ling van de boezemwateren hier en daar moeilijkheden veroorzaakte, kwam de gedachte op om met ge bruikmaking van de bestaande gema len niet alleen overtollig water te ver wijderen, maar ook om door middel van inlating van schoon water en uit- maling van vuil water de boezemwa teren te verversen. Deze gedachte werd in daden omgezet. De bemalings installaties werden gemoderniseerd en aan de nieuwe behoefte aangepast. De verversingsbemalingen hadden een be vredigend resultaat en op 5 oktober 1927 besloot men tot regelmatige boe zemverversing over te gaan. Langzamerhand werden de resultaten geringer. De vervuiling nam toe en het werd duidelijk dat verversingsbemalin gen alleen niet voldoende waren om de vervulling tegen te gaan. Andere maatregelen dan de bemalingen, het terugdringen van ongezuiverde lozin gen en de druk die men op de gemeen ten uitoefende om te komen tot 'n effi ciënte riolering en zuivering van het water vóór lozing op het, boezemwa ter, werden dringend noodzakelijk". Op 1 juli 1965 trad een nieuwe regle mentswijziging in werking, die Rijn land onder andere in staat stelde zelf zuiveringsinstallaties te bouwen en te exploiteren. Er kwam een heffings verordening tot stand, die Rijnland het geld verschafte om de gemeente, die al installaties hadden, exploitatie vergoedingen te verlenen in afwach ting van de overdracht van de in- Het hoogheemraadschap heeft dus alle installaties onder haar hoede genomen en heeft nog heel wat plaatsen op het programma staan, waar binnenkort een zuiveringsinstallatie moet worden gebouwd. Éodegraven, Gouda, Haar lem, Badhoevedorp, Hoofddorp, Rijsen- hout, Zioanenburg, Leiderdorp, Nieuxo- koop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Langeraar, Voorhout, Warmond, Zoe- terwoude en Zevenhoven. Al deze plaatsen zullen binnen afzienbare tijd gezuiverd water in de boezem kunnen lozen. Katwijk komt niet op deze lijst voor. Toch is ook daar een installatie hard nodig. Wat gaat daar gebeuren De heer J. H. A. van Walraven, inge nieur op de afdeling projekten van het Hoogheemraadschap Rijnland kan er nog weinig over zeggen, omdat men nog overleg moet plegen met de ge meenten. Er is echter een plan om voor Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en een gedeelte van Leiden één installatie te bouwen. Zodra de gemeenteraden hun toestemming geven kunnen de plan nen worden uitgewerkt. De heer G. Boerma is klaarmeester op de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Noordwijk-binnen. Hij zegt over het in openbaar water spuien: „Dat is gewoon een verschuiving van het probleem, of het vuil nu hier drijft of daar." De in stallatie in Noordwijk (20.000 inwo ners) heeft een capaciteit van 55.000. Daarbij is gelet op de verdubbeling van het inwonertal 's zomers en bevolkings groei m de toekomst. len. Je staat wel eens verbaasd, als je ziet wat de mensen er allemaal in gooien. We hebben eens zes jonge hondjes, voor het apparaat gehad. Die waren kennelyk door de w.c. gespoeld. Daarna wordt eerst het zand eruit ge spoeld, want door zand slijten de pom pen." Hij wijst alles aan, de slinger- goten, de pompen, de voorbezinking- tanks. „Hier zinken de zwevende stof fen. Het vuil valt in een trechter, het water loopt over en komt in een goot terecht." Een belangrijke zaak bij de zuivering zijn de bacteriën. Twee grote bassins zijn helemaal gevuld met lava. Twee-en-eenhalve meter hoog. In die lava leven de bacteriën, die het door de lava sijpelende water eten. Door hun afscheiding en de afstervende bacteriën ontstaan grotere vlokken vuil, die in de nabezinktank klonteren en op de bodem vallen. Een draaiende brug met rubber flappen, die over de bodem schuiven, vegen het vuil weg. Het water wordt verder gezuiverd, het vuil gaat naar de gistingstank. In die tank zorgen de bacteriën er weer voor. dat een gisttingsproces plaats heeft. Later gaat het bezinksel, dat inmiddels vrijwel niet meer stinkt, naar de droog- bedden, waar het tot mest wordt ge droogd. Uit het bezinksel wordt in de gistingstank metaangas gehaald, in een zo grote hoeveelheid, dat de hele instal latie erop kan draaien. Als het water, na nog enkele schakels in het reini- gingssproces te hebben doorlopen, ten slotte in de boezcT'.wateren wordt ge loosd, is het voor ruim 95 gereinigd. Schoner Katwyk heeft géén rioolzuiveringsinstallatie. Het beschikt wel over één van de vier gemalen in het gebied Hondjes Met een noordelyk accent vertelt de heer Boerma, die de installatie met een assistent draaiende houdt, hoe het wa ter wordt gezuiverd. „Het rioolwater gaat eerst door een versny-apparaat daar worden de grote dingen verma- Iedere keer als een installatie in ge- bruik wordt genomen, Is het water inHI deze contreien weer een beetje schoner. De mensen moeten er Belasting voor betalen; ze weten echter, dat hun mi lieu wordt schoongehouden. Het zal nog wel wat jaartjes duren voor ieder dorp zyn eigen installatie heeft, maar als ledereen van het belang ervan is overtuigd, dan komen ze er. De bewo ners van dit gebied kunnen dan verze kerd zyn van schoon water in hun om geving. SAN MARINO/LEIDEN Zes endertig jaar geleden zei de toen 27-jarige Richard Stalton Avery tegen zijn verloofde, zijn latere vrouw: „Ik wil gaan studeren, maar niet op de zak van m'n ouwelui. Ik heb 'n idee, leen me honderd dollar en ik ga met m'n broer Perry een drukkerijtje be ginnen." Het was in 1934 en in het zuiden van de Verenigde Staten, in Los Angeles begon de industrie weer te restellen van de enorme beurskrach van Wall- strcet, die vijf jaar eerder een crisis te weeg bracht in de gehele wereld. Stan Avery had geluk. Al experi menterend in zyn drukkerijtje deed hij een geweldige ontdekking. Hij knoeide wat met lijm en papier en produceerde als eerste zelfklevend papier. De eenvoudige, hardwerkende predikantenzoon Stan Avery had de basis gelegd voor een wereldconcern. Het beginkapitaal, de honderd dollar van toen, groeide en groeide en vorig jaar overschreed de omzet van Avery Products Corporation de honderd miljoen dollar. Naar schatting komt daar dit jaar nog eens twintig pro cent bovenop. En voor de eerst ko mende jaren wordt eenzelfde stijging verwacht. Richard Stalton Avery bleef een ge wone jongen. Hij begreep, dat er ge noeg kapers op de zelfklevende markt waren, die met zij vinding zwaan- kleef-aan wilden gaan uithangen. In Europa werden al pogingen gedaan en om de concurrentie bij voorbaat een slag voor te zijn stak Stan Avery ln het begin van de vijftiger jaren de Atlantische Oceaan over en be keek de mogelijkheden van vesti gingen in tal van Europese landen. Zo ook in Nederland. Eerst in Vlaar- R. Stanton Avery, de uitvinder van het zelfklevende papier. dingen en later in Leiden. In 1957 startte^ de Europese dochter Fasson een vestiging in Leiden; een fabriek met behoorlijke omvang, die echter binnen tien jaar te klein was. Van daar dat er in 1968 in Hazerswoude een fabriek by kwam, waar nu de grootste beiymingsmachine ter we reld staat. Afgelopen week was Stalton Avery in Leiden om een directeuren- en commissarissenvergadering voor te zitten. Ieder jaar gebeurt dat in een andere vestigingsplaats. Dit jaar niet bij toeval Leiden. Want toevallig is R. Stalton Avery ook nog eens een keer een regelrechte nazaat van een van de Pilgrim Fathers, die drie- honderdvyftig jaar geleden vanuit Leiden via Delftshaven met de May flower richting Amerika voeren. De betrekkingen tussen de Avery's en The Pilgrims is geboekstaafd in een twee delen dik geneologisch boek, The Groton Avery Clan. Kaptein R. Stanton Avery, nazaat Pilgrim Father's en stichter van Fasson voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist Christopher Avery en zijn zoon James emigreerden in 1630 uit Engeland. Zij vestigden zich in Connecticut en afstammelingen van de familie trouw den met directe nazaten van Elder Brewster, de man onder wiens lei ding de Pilgrim Fathers richting Amerika voeren. „Ai dragen we de naam Brewster niet, zijn bloed stroomt wel door onze aderen," schrijft Stan Avery trots in het april nummer van Holland Herald. Gis teren spraken we hem. „Wat is de basis van uw succes, meneer Avery," vroegen we, „geluk of hard werken?" Verrassend kwam als antwoord: „Diep, zeer diep nadenken en vooral ook veed planning," zei de man, die niet vergeten is hoe het in de crisis tijd was. zyn eerste drukpersje op zijn hoofdkantoor in San Marino ge tuigt daarvan. Voor de toekomst ziet hy nog enorme expansiemogeiykheden voor zijn be drijven. De Europese dochter Fasson neemt nu al een derde deel van de omzet voor haar rekening van de gehele Avery Corporation. De mo- geiykheid wordt zelfs niet uitgesloten dat Fasson in de toekomst zelfs gro ter wordt dan de moeder in de Unted States. Drs. J. C. Smit. die het bedryf- in Nederland leidt is van de week al benoemd tot eerste Europese vice- presiden* ras de A/recg Pnxtect* Corporation, waarvan de .president commissaris Stan Avery geen directe politieke voorkeur heeft. ,.In mijn hart ben ik demoraat, ma^r als goed bussiness-man moet ik wel voor de Republikeinen stemmen." Over de oorlog in Vietnam zegt hij slechts: ,,Het is jammer dat de toe stand zich daar zo ontwikkeld." Stan Avery is nu 63, maar hij peinst er nog niet over de zaak die hij heeft opgebouwd te laten voor wat het is. Als de big-boss moet hij zich met alle facetten van het bedrijf bezighouden, al kan hy de financieel-economische met een gerust hart overlaten aan H. Russel Smith, een man die van begin af aan mede-oprichter is ge weest van de Corporation en als een van de top-experts van Wallstreet wordt beschouwd. Stan Avery zei nu 36 jaar geleden tegen zyn toenmalige verloofde „Leen me honderd dollar." Vanmorgen steeg een vliegtuig op van Schiphol met aan boord R. Stalton Avery. Verder Europa In. Op zoek naar gunstige vestigingsplaatsen voor nog meer fabrieken. Op naar de miljard dollar omzet- En het begon allemaal met een plakplaatje. MX LEUKE. In de fabriek i LEIDEN Slechts acht aandeelhou ders, vertegenwoordigend 178 aandelen, waren aanwezig op de jaarlykse ver gadering van aandeelhouders van Wer- nink's Beton en Aannemlngmy., gister middag in „De Doelen" oder presidium va drs. J. F. Posthuma gehoude. By de behadeling van het jaarverslag werd door een der aanwezigen gevraagd wat de procedure Is by de winstbereke- ning bij bouwwerken in uitvoering. Di recteur, Ir. A. Sitsen, antwoordde dat de waardering van de werken als gebruike lijk geschiedde tegen de daaraan bestede kosten, met dien verstande evenwel, dat thans by een langlopend werk een winst opslag in aanmerking wordt genomen. Dit heeft natuurlijk wel enige fiscale gevolgen, doch deze komen daarna weer gunstiger uit. Eerste klasse B. De Musschen-Roodenburg 1 UVS-Papendrecht 1 Tweede klasse A. Alblasserdam-Lugdunum 3 Alphen-ODB 3 LFC-Blauw Zwart 3 Derde klasse A. Spel. Lisse-VEP1 GSV-Van Nispen 1 Texas-Teylingen 3 vcs-sjc a Derde klasse B. Celeritas-RKAW 2 Vierde klasse A. VTL-DOCOS s BGC. Floreant-Warmunda 2 Concordia-Foreholte 1 Rypwetering-Quick St1 De Oolevaars-SJZ 1 Vierde klasse B. Wassenaar-ASC 8 Vierde klasse O. N ieuwerkerk-RKN S V 1 Bodegraven-Unio 3 Groeneweg-AIphia 1 Geslaagden voor ziekenverzorging A LEIDEN In het St.-Elisabeth Zieken huis te Leiden zijn de volgende zusters geslaagd voor het diploma Ziekenver zorging A: J. M. M. Beekman, M. A. J. Caron, M. A. van der Krogt, L. H. P. G. van der Lans, W. A. M. Nahon, J. M. A. Regeer, C. J. M. Schllte, M. Th. Verbey, T. E. M. Vergeer, A J. Vermeu len en W. J. M. van Wissen. Nadat ook t.a.v. de voorziening van latente belastingverplichting een toe lichting was gegeven, werd het dividend bepaald overeenkomstig het voorstel van commissarissen en directie op 8%. Drs. J. Posthuma werd by acclamatie herkozen als commissaris, waarna een der aandeelhouders by de rondvraag erop wees, dat vroegere jaren enkele keren 11% dividend was uitgekeerd, waarom hy vroeg of dit ook volgende jaren weer mogelijk zou kunnen zijn. De voorzitter wees erop, dat dit Inderdaad niet on mogelijk kon zijn, waarna de directeur van mening zei te zyn, dat het beter zou zyn een belangrijk deel ,van de goede resultaten in het bedryf te houden door dotaties aan de reserves toe te voegen. Op 'n vraag, of het bedryf geen „over vallen" te vrduren heeft tot samengaan of naasting met andere bedryven, ant woordde de voorzitter dat hierby steeds met grote zorg op de belangen vau aandeelhouders zal worden gelet.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3