DRIE WEKEN VOOR DE BEELDBUIS BULGARIJE ZWEDEN MARATHON VAN ZESTIEN VOETBALPLOEGEN ZATERDAG 16 MEI 19T0 Welk* scheidsrechter het is, behoort tot de vele onbekcuüe tacetten van het negende toernooi om het wereldkampioenschap voetbal maar op zondag 31 mei zal om 12 uur het eerste fluitsignaal klinken in het imposante Aztekenstadion, waar Rusland en Mexico de eerste wedstrijd spelen van een reeks die op zondag 21 juni eindigt met de finale, ook ont 12 uur (plaatselijke tijd. dat is ongeveer 19 uur op de Nederlandse klok). Drie weken intensief voetballen voor een enkele beker de Coupe Jules Rimet. de inzet van het toernooi, dat de wereld gevangen zal houden, dat miljoenen aan het televisiescherm zal kluisteren, dat voor zestien ploegen een slopende marathon zal zijn naar het einddoel. Er wordt nu al in het koffiedik gekeken. Engelse bookmakers hebben Brazilië tot favoriet uitgeroepen, waarna Engeland, Uruguay, West-Duitsland. Italic, Mexico. Peru, Tsjecho- Slowakije. Rusland. Bulgarije, en Zweden volgen. Voor België, Roemenië. Israël. Èl Salvador en Marokko is zelfs geen plaats in geruimd op de biljetten van de bookmakers. Die landen behoren tot de kanslozen. Maar wie garandeert dat? Niettemin geldt ook "voor Peru's succes volle coach Didi als grote favoriet equipe van Brazilië. Naar ziin mening zal Mexico zilver" veroveren en Peru ..brons". Allicht, hij bereidde de Peruviaanse selectie voor. Op zondag 21 juni zal de wereld weten wie de nieuwe wereldkampioen is. Hel enige dat tot nu toe vaststaat, is dat er zestien ploegen zullen strijden en dat zal wordeu gespeeld met ballen van een bekend Duits merk dat nogal eens in de clinch ligt met een concurrerende firma. De kleuren zijn ook bekend: zwart-wit, geel of geheel wit. Voor de kleurenkükers gemakkelijk. Om deze kijkers, zwart-wit of kleur dat blijft om het even. zo veel mogelijk informatie te verschaffen, wordt vandaag begonnen met een reeks publikatics waarin alle zestien landen ,.in a nutshell" onder de loep worden genomen en voorts vele wetenswaardigheden zullen worden vermeld. Vandaag de start van WK 1970, waarvoor Neder land zich niet kw alificeerde maar w aarbij het toch nauw betrokken is. Want Ove Kindvall, voetbal-Nederlander, speelt in Mexico, scheids rechter Lau van Ravens behoort tot de uitverkoren selectie. Bulgarije is er ook en dat zette Oranje de voel dwars en van de omringende landen *ün België. West-Duitsland. Engeland en Zweden van de party. Reden te over om de schijnwerpers te richten op Mexico 1970. Huiselijk tafereel in Nederland medio juni 1970. De heer des huizes languit voor de beeldbuis, pilsje binnen hand bereik, ..hapjes" in naaste omgeving. Moe drentelt heen en weer. „Pa", begint ze schuchter, „moet je nou wéér de hele avondEen strenge blik van Pa legt haar het zwijgen op. Moe ergert zich. want Pa is al in geen weken voor hel kastje weg te slaan. Een tweede schuchtere poging op het andere net iswordt met een norse blik afgedaan. Moe berust in haar lot. begrüpl hel ook wel. Pa is in de ban van Koning Voetbal, slokt 's avonds snel zün eten naar binnen en laat moeder het niet wagen in zyn gezichtsveld te komen. Dan „was er toevallig net een doelpunt, dat ik nou heb gemist", of „een vechtpartU". of gewoon maar „een overtreding". Op de buis het wereldkampioenschap voetbal 1970. oor pakweg uit zestien looi strijden maar harde realiteit v tweehonderd voetballers landen die in het toen tegen zichzelf e het geld en vooral ook voor de eer van het vaderland. De eer van de natie moet worden hooggehouden Of dat nu El Salvador. Israël. Marokko. Engeland of Brazilië is. 's lands presti ge staat op het spel. En dat telt- Dat telt zodanig dat daarvoor in de nog niet zo lange, maar wel traditierijke geschiedenis van het wereldkampioen schap voetbal diplomatieke betrekkin gen zijn verbroken en zelfs een oorlog is losgebarsten. In de voorronden van het toernooi, dat van 31 mei tot eo met 21 juni in net alle Britse flegmatiek. Engelands captain. Bobby de eindstrijd tegen West-Duitsland in 1966. Links va Moore drukt een kus op de kostbare n hem George Cohen. Mexico wordt gehouden, was een voetbalduel tussen El Salvador en Honduras de directe aanleiding tot een oorlog tussen die landen. Het ru we spel dat de spelers elkaar verwe ten na een wedstrijd in de kwartfina les van het toernooi in Engeland (1966) leidde tot diplomatieke moei lijkheden tussen Engeland en Argenti nië. En veel langer terug in de histo rie in 1934 weigerde titelhouder Uruguay omdat ook Argentinië deel nam (daarmee waren, na de wedstrij den in het eerste officiële toernooi in 1930 in Uruguay politieke moeilijkhe den ontstaan), zelfs te verschijnen in dit toernooi om de Coupe Jules Rimet, het meest begeerde kleinood voor de voetballers aller landen. Beker weg Nou ja, kleinood... De dief die twee maanden voor het toernooi in Enge land de beker ontvreemdde uit de Cen tral Hall in Westminster, waar de trofee bezichtigd kon worden op de tentoonstelling ..Sport en postzegels" moest 4,5 kilo aan baar goud met zich torsen. Die geslaagde inbraak deed alle Engelsen het schaamrood naar de ZONDER „PICKLES" ZOU ER GEEN COUPE JULES RIMET ZIJN GEWEEST kaken stijgen. De paniek in de Britse voetbalgeïederen was compleet. Drie dagen hielden voetballiefhebbers over de gehele wereld de adem in, drie dagen zochten tientallen rechercheurs van Scotland Yard naar de kostbare beker. Tevergeefs. Maar net toen de moedeloosheid zich meester maakte van de Britse voetbalbonzen en meer nog van de directeuren van de maat schappij. waar de beker voor ruim 300.000 gulden was verzekerd, toonde een klein Londens straathondje zijp niet vermoede speurtalent. In de tuin van het huis van zijn baas, de toen 26-jarige schuitenvoerder David Cor- bett. stootte „Pickles" snuffelend onder de laurierstruiken op de World Cup. De beroemde Britse dierenliefde kreeg een extra-dimensie en Corbett was verrukt: hij kon aanspraak maken op de meer dan 100.000 gulden grote beloning. „Pickles" werd „top dog" van Engeland- Hij had de Britten de schande bespaard dat daar de geschie denis van de originele Coupe Julee Rimet zou eindigen. Nog mooier Die mogelijkheid was twee maanden later nog zeer reëel. Na de overwin ningen in Zweden (1958) en Chili (1962) kon het elftal van Brazilië als eerste team in Engeland de Cup defi nitief veroveren. De Brazilianen ver wachtten ook niet anders na de flon kerende periode Pelé, Didi en Vava. „Wij zullen", spraken de Brazilianen reeds „een nog' mooiere Cup ter be schikking stellen, die we graag de Winston Churchill Cup zouden willen noemen". Zo ver kwam het niet. En geland doorkruiste die plannen, al weet nu nog niemand of dat doelpunt van Geoff Hurst, in de verlenging van de finale tegen West-Duitsland, wel of niet rechtmatig tot stand is gekomen. In ieder geval kon aanvoerder Bobby Moore op de heilige grond van Wem bley, als eerste Engelsman de Cup kussen. Na de oorlog Engeland had lange tijd niet deelge nomen aan het wereldkampioenschap. GROEP 1 RUSLAND MEXICO BELGIë EL SALVADOR (spelen in Mexico City) GROEP 2 URUGUAY ISRAëL ITALIë Zweden (spelen in Pueblo en Toluce) GROEP 3 ROEMENIë ENGELAND TSJ.-SLOWAKIJE BRAZILIë (spelen in Guadalajara) GROEP 4 PERU BULGARIJE MAROKKO W.-DUITSLANO (spelen in Leon) Wereldtoernooi lokte zelfs een oorlog uit In 1930 had Engeland het te druk met cricket Niet in 1930 toen de Engelsen het te druk hadden met de test(cricket)match tegen Australië, niet in 1934 in Italië vanwege een geschil met de FIFA en ook niet in 1938 in Frankrijk toen de kans op deelneming wel zo lang mo gelijk werd opengehouden door de FI FA. (Spanje had zich teruggetrokken omdat daar een burgeroorlog heerste en Oostenrijk was bezet door Duits land). En toen de Engelsen dan in hel eerste toernooi na de oorlog in 1950 wel deelnamen in Brazilië, moesten zij bemerken dat de ontwik keling van het voetbal hen in hun „splendid isolation" voorbij was ge gaan. Ze haalden niet eens de eind- poule van het toernooi, waarin de landen voor het eerst in vier groepen waren ingedeeld. Engeland leed een smadelijke nederlaag tegen Amerika, één van de zwakst geachte teams. Magische Magyareu Het wonder team van Hongarije zou dat stond voor iedere Hongaar als een paal boven water de titel in 1954 in Zwitserland winnen. De Hongaren die in vier jaar geen nederlaag had den geleden en Engeland op Wemblev voor het eerst in de geschiedenis van het Engelse voetbal verpletterend hadden verslagen (63 en in Boeda pest werd het zelfs 71) waren in een roes. Wie zou de „magische Ma- gvaren" nog de voet dwars kunnen zet ten? West Duitsland deed dat. In de finale wonnen de Duitsers met 32. Daarna brak de periode Brazilië En vorig jaar werd de World Cup vanuit Engeland naar Mexico ge bracht, dankzij „Pickles" strijden in juni straks zestien landen nog steeds om de Coupe Jules Rimet. genoemd naar de vroegere president van de FIFA die de stoot gaf tot het toer- Pa zal wel z e daar wint. Eindstand groep l 8 voorronden Bulgarije 6 4 19 12— 7 Polen 6 4 0 8 19— 8 Nederland 6 3 1 7 9—5 Luxemburg 6 0 0 0 4—24 Loting verliep naar wens Na de loting voor de wereld kampioenschappen voetbal, in januari in Mexico City. loonde dr. Stefan Boskov zich een inte- vreden mens. „Eindelijk", zei de coach van het Bulgaarse elftal, „hebben wij eens een beetje ge luk". Dr. Boskov dacht aan de wereldkampioenschappen in En geland. waar Bulgarije de pech had in de poule Brazilië. Hon garije en Portugal te moeten be- strij'en, waarin de Bulgaren niet ardoende slaagden. Boskov was dan ook heel wat gelukki ger met de indeling voor Mexi co. West Duitsland. Marokko en Peru zijn daar de tegenstanders ln de poule. De Bulgaarse voetbalbond vroeg sir Stanley Rous, president van de FIFA al voor de loting: „Maak Engeland, Rusland. Bra zilië en.. West-Duitsland in Mexico „groepsleider" en deel Italië, Mexico, Uruguay en Bul garije elk bij één van deze vier in. Dan zijn de acht teams on dergebracht die er ook in Enge land al bij waren". Rous had niet geantwoord, maar de loting verliep zoals de Bulgaren zich hadden voorgesteld. Boskov was tevreden: „Ik denk dat West- Duitsland poulewinnaar wordt en dat wij een goede kans ma ken op de tweede plaats, al zullen we wel terdege rekening moeten houden met Peru. Ma rokko beschouw ik als outsi der". Algemeen worden de Bulgaren die Voor de derde keer na Chili (1962) en Engeland (1966). deel nemen aan de wereldkampioen schappen, beschouwd als kwart finalisten Franz Beckenbauer. centrumverdediger van het Duitse elftal, ziet het zelfs nog scherper: „Bulgarije wordt eer ste, wij tweede". De hoop van de Bulgaren reikt niet verder dan een plaais in de kwartfina les na een zeer grondige voor bereiding die al is begonnen, nadat de Bulgaren zich hadden geplaatst voor de eindronden. Direct daarna bogen de bonds- bestuurders zich over het voor bereidingsprogramma. Zeer noodzakelijk omdat dqor de reis naar Mexico ook in Bulgarije de nationale competitie in het gedrang zou komen. De Bul gaarse voetballers kennen een winterstop van midden decem ber tot midden februari en de competitie' zou dus nooit vóór Mexico kunnen zijn afgewerkt, ook al omdat Boskov de clubs verboden had drie weken voor de reis aanvaard moest worden, geselecteerde spelers op te stel len om te voorkomen dat een van de spelers geblesseerd zou raken. Dat moet vooral Georg Proberen om „Engels" te voetballen Kessler, bijna ex-bondscoach van het Nederlands elftal (dat door de Bulgaren werd uitge schakeld) paradijselijk in de oren klinken. De hoogte üi Boskov, die met zijn team al tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico speelde, deed meer. Dr. Boskov. enige jaren geleden nog praktiserend arts, deed in Mexico ervaringen op met de hoogteverschillen en de daarmee gespaard gaan de ademnood. Hij riep zijn se lectie in januari voor drie we ken bijeen in een op 2200 meter hoogte l'i het Rosapa-gebergte gelegen sportcentrum en ver trok eind februari voor een tournee door Zuid-Amerika Daar werden m Leon, de stad waar Bulgarije in juni de pou leduels moet aangaan, oefen wedstrijden gespeeld. De Bulgaarse trainer Stefan Boskov (links) hier vergezeld van zijn assistent Angelov, geeft zijn team een goede kans op een tweede plaats in groep 4. De ademhalingsmoeilijkheden waren er. „Twee weken voorbe reiding is niet genoeg". zei Bos kov- en daarom vertrok het Bul gaarse elftal al op 14 mei naar Mexico, waar op 2 juni tegen Peru, op 7 juni tegen West Duitsland en op 11 juni tegen Marokko moet worden ge speeld. Rijpe spelers Met een team dat zoveel moge lijk het Engelse speltype pro beert te benaderen want daar- an is Stefan Boskov een groot bewonderaar: ..Engeland speelt zowel zéér solide in de verdedi ging alsook razendsnel in de aanval een combinatie die maar weinig andere landen kunnen bereiken". Met de spits- spelers Dermendjev en Aspa- roukhov. bijgenaamd „Gundi" (van wie wordt gezegd: „Hüte dich vor Gundi in die letzte Sèkundi") als de flitsende individualisten en Sjalanianov een vroegere ski-kampioen als de razendsnel oprukkende verdediger, probeert Boskov dat ook te bereiken. Zij, plus routi niers als Dimïtrov en Jakimov, die er ook al bij waren in Chili (Boskov: „Ik heb in Mexico rij pe spelers nodig die elkaar blin delings begrijpen, daarom kan ik niet experimenteren") vor men de ruggegraat van het team. waarin doelman Simeonov een zeer betrouwbaar sluitstuk vormt. Een doelman lean voor een team geen wedstrijd win nen, maar Simeonov slaagt er wel vaak in de Bulgaren vooi verlies te behoeden. Neervallen Boskov kan kiezen uit een aan tal zeer getalenteerde spelers Het is daarom niet eens zeker dat hij Petar Jekov, Europees topscorer in het seizoen 1968- 1969. zal opstellen in Mexico. Want ook dat is één van de stelregels van de Bulgaarse co ach. ..Over zijn instinct om doel punten te maken en zijn schot kracht valt niet te twisten. Maar hij neigt ertoe zich te laten gaan, hij kan bepaalde pleziertjes niet nalaten. En in Mexico heb ik spelers nodig die zich grondig hebben voorbereid, die zich kunnen geven tot ze erbij neervallen". Frankrijk Noorwegen Exporteur van filmsterren en voetballers Op 26 september 1965 speelde in het Zweedse team dat met 21 van West-Duitsland verloor en daardoor het wereldtoernooi in Engeland miste, Orvar Berg mark. Hij was drie en dertig jaar. aan de oude kant voor een international. Maar dat paste volkomen in de foutieve strate gie van trainer Lennart Nyman. die risico's schuwde en steunde op geroutineerde, oudere spelers met wie hij zich, daoht hij. geen al te grote buil kon vallen. Nyman had zich vergist en toen hij werd opgevolgd door Orvar Bergmark wist deze in elk ge val hoe het niet moest. Hij begon dan ook meteen, het oog gericht op Mexico 1970, de ouderen aan de kant te zetten en vers bloed in zijn selectie te pompen. Niettemin zei hij toen al: ..Zonder de steun van in het buitenland spelende Zweden zal ik het niet redden". Bergmark ontwierp een tweeslachtig plan: voor zeer belangrijke interlands deed hij een beroep op buiten landse clubs die Zweden in dienst hadden, voor wedstrijden van minder importantie stelde hij jeugdige Zweden uit eigen land op. En dat gaf merkwaar digerwijs geen enkele wrijving. Zonder mokken stelden de in ternationals hun plaats ter be schikking als een ster uit het buitenland werd opgesteld. Want Orvar 'Bergmark is een zeer populair man en hij kan een potje breken. .Jullie tijd", predikte hij. „komt ongetwijfeld ook. Doe eerst de ervaring op tot ik geen beroep meer hoef te doen op de routiniers uit h et buitenland- Het gaat om het ge zicht van Zweden. We willen immers Mexico halen?" Dan keek Orvar Bergmark, de jong ste coach (38) die in Mexico zal zijn, de kring rond en werd er glimlachend geknikt. Jawel, ze hadden het begrepen. Bergmark Huiswerk De man die met niets begon en tegen een failliete boedel op keek. bereikte wat niemand wil de geloven: Mexico. Hij had het geluk dat Zweden in de voor ronden in een niet zo bijster sterke groep was ingedeeld, met Noorwegen en Frankrijk. Toen de Fransen zowaar van de No ren verloren, (kat Bergmark op rozen. Dat moest ook want hij had Frankrijk in augustus 1968 Poging tot „elastisch" voetbal in Marseille een oefenwedstrijd zien spelen tegen Joego-Slavië (1—1) en daarna verklaard. ..Als wij ons niet plaatsen, stel ik mijn plaats als coach ter beschikking' Frankrijk had geen enkele indruk op hem ge- Bergmark had goed gezien. Hij viste de Zweede sterren uit het buitenland en kon o.m. beschik ken over Ove Kindvall. die le gen Noorwegen en Frankrijk- lustig scoorde. Hij trok nog meer „buitenlanders" aan; maar zat wel met de moeilijkheid dat hij met hen niet kon trainen, Trouwens, die training lag in de wintermaanden in Zweden ook stil. Bergmark gaf daarom „huiswerk" mee en stelde een aantal medewerkers aan, die nauwgezet controleerden of de huisarbeid ook werd verricht. Door de langdurige competitie kon ook niet meer dan een Ove Kindvall ook in Mexico op schot voor Zweden kleine trip naar „hooggelegen" oorden af. Geen nood. In een Slockholms ziekenhuis werd een kabine vervaardigd waarin de Mexicaanse lucht werd nage bootst. Keer op keer stopte Bergmark zijn mannen daarin en concludeerde dat zij niet ten onder zouden gaan in de hoge lucht Daarom durfde hij ook het waagstuk aan om eerst op 19 mei naar Mexico te gaan, zodat er bitter weinig tijd is om te acclimatiseren. „Twee weken is te weinig, natuurlijk", zei Bergmark, „maar onze voorbe reidingen zijn optimaal, ons en thousiasme is nog groter en we hebben een ploeg van jonge spelers, gebouwd om zeer erva ren voetballers". Zweden zal „elastisch" voetbal gaan spelen. Dat is althans de bedoeling. Een soort ijshockey- voetbal met massale aanvallen als daartoe de gelegenheid is. en raassaal verdedigen als dat nodig mocht zijn. Lelijk voet bal? Bergmark: „Waarom? De opzet is immers niet ons doel dicht te spijkeren". Zweden, dat in 1950 derde werd en in 1958 zonder kwalifica tiewedstrijden omdat het zelf organiseerde tweede achter wereldkampioen Brazilië, is ge matigd optimistisch. Daar wordt het grapje verteld: we zijn de grootste exporteurs van film sterren en voetballers en die doen het elders zeer goed. Tot die „export" behoren Ove Kind vall, Kurt Axelsson (FC Brug ge). Jan Olsson (VFB Stuttgart), Orjan Persson (Glasgow Ran gers), Ove Grahn (Grasshoppers. Zwitserland), Tom Turesson (FC Brugge), Thomas Nordall (An- dcrlecht). Dat is al een drie kwart-elftal Bergmark selecteerde zijn spe lers: Er is plaats gehouden voor Roger Magnussen. met wiens club, Olympique Marseille, nog geen overeenstemming is be reikt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19