Rotterdam heeft zijn „banaan" LAGER ONDERWIJS IN DE KNEL MAMMOETGEBOUW BIEDT PLAATS AAN ACHT BEROEPSOPLEIDINGEN ZATERDAG 16 MEI 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vorig jaar gemaakte prognoses voor het lager onderwijs en het kleuteronderwijs blijken nu al te hoog te zijn. In de sector van het lager onderwijs breekt zo langzamerhand zelfs al een noodtoestand aan door gebrek aan arbeids krachten. De Federatie van bonden van onderwijzend personeel, de Anof, gaat nu een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om onderwijskrachten, die niet meer voor de klas staan geheel of gedeeltelijk terug te halen. Vooral moet er een groot onbenut poten tieel aan gehuwde onderwijzeressen bestaan volgens de Anof. In vier streken van Nederland zijn deze week advertenties verschenen en zijn brieven naar lagere- en kleuterscholen gestuurd om de oud-onderwijs krachten op te roepen zich beschikbaar te stellen om voor de klas te staan. De Anof hoopt op deze manier het ministerie van Onderwijs te kunnen aantonen met deze krachten de grootte van de klassen sneller te verkleinen. De vier gebieden van onderzoek zijn de agglomeratie van Rotterdam, de provincie Zeeland, Noord- Kennemerland van Velsen tot Alkmaar-Bergen en het grensgebied N.W.-Groningen en N.O.-Friesland. Ook al zouden de onderwijskrachten niet in staat zijn de gehele week voor de klas te staan, dan nog moet het volgens de Anof mogelijk zijn dat de scholen deze part-time krachten in vaste dienst nemen. Het zou bijvoorbeeld dan mogelijk zijn, dat twee krachten samen een hele week vol maken. Niet alleen bij het basisonderwijs is een noodsituatie aan het ontstaan, ook bij het kleuteronderwijs zal, ondanks het overschot van een paar jaar geleden, over een jaar of twee een schrikbarend tekort zijn. Het feit, dat een aantal kleuterleidsters, die enige tijd terug niet geplaatst konden worden en nu een andere werkkring hebben gevonden, niet meer terug willen, speelt daarbij een grote rol. De Anof pleit er bij de regering voor om net als in de bouw ook in het onderwijs te voorzien in een I Vrijstelling van dienstplicht gevraagd vrijstellingsregeling voor dienstplichtigen. De Anof- woordvoerder merkte op dat het al te zot was, dat onderwijzers greppels aan het graven zijn, wanneer er zo'n tekort bestaat. Voordeel van alternatief dienstplichtigen zou zijn dat zij ingezet kunnen worden op de plaatsen waar de nood het hoogst ls. welijks gediscussieerd te worden. Het was er in recordtijd, netjes zoals dat een welbestuurde gemeente be taamt verdeeld in de nodige fazen, over tien jaar uitgestreken. De eerste paal ging september 1961 de grond in en nu 81/: jaar later, pre cies zoals de plannen wilden is het klaar: het „Technicon" verzamelnaam voor het „Centrum Technisch Onderwijs" dat op 19 mei officieel door koningin Juliana geopend zal worden. Een werke lijke officiële opening zegt stadsontwik keling-Rotterdam. Want pas na 19 mei gaan de acht scholen verhuizen en op 25 mei beginnen de lessen. Hoewel: 8 scholen met alles wat daarbij te pas komt, verhuis je niet in één week tijd. Er gaan nog maanden overheen, voordat werkelijk het laatste stukje materiaal, het allerlaatste snippertje schooldossier overgebracht is. Wat wil je met 3000 leerlingen en 250 leraren. Ongeacht nog het personeel voor iedere afzonderlijke administratie van de acht scholen. Het „Centrum Technisch Onderwijs" is voor West-Europa een uniek complex voor beroepsonderwijs. Het Engelse Huil, dat nauwe banden onderhoudt met Rot terdam, bezit iets dergelijks, maar op kleinere en eenvoudiger schaal. Het kan, zeggen de Rotterdammers, niet tippen aan dit mammoetgebouw voor zoveel verschillende soorten van beroepsonder wijs. NUCHTERE OPTELLING Een nuchtere opsomming van stads ontwikkeling-Rotterdam spreekt dan ook boekdelen: de gemeentelijke m.t.s. voor fijn- mechanica (opticiëns) de gemeentelijke dagschool voor kap sters en kappers de gemeentelijke algemene beroeps- school voor lager technisch onderwijs in aangepaste vorm de gemeentelijke scholengemeenschap voor detailhandel, lager en middelbaar middenstandsonderwijs en van het bijzonder-neutraal onder wijs: de grafische school Rotterdam de school voor hotel- en bakkerij- personeel de m.t.s. voor meubel- en houtbewer king de opleidingsschool voor leraressen bij het nijverheidsonderwijs. In totaal betekent dit 3000 leerlingen met een totaal anders gerichte beroeps interesse, bijeengebracht in het „Techni con", dat volgens de afdeling onderwijs- Rotterdam niet meer of minder betekent dan „bezig zijn" of „werkzaam zijn". Daarnaast is er de zogenaamde gym- nastiektoren, die boven het scholencom plex omhoog torent. Men vindt er nu niet minder dan zes gymnastieklokalen, een trainingshal. een zwembad en een sporthal met natuurlek de nodige was- en kleedgelegenheden. „Acragon" heet deze toren wat dan in gewoon Neder lands „de hoogste kampplaats" betekent. En in dit geval is het dan nog letterlijk •>n figuurlijk het geval. Er is echter nog meer. In het hoofd gebouw, het deel dat de Rotterdam mers direct al „de banaan" gedoopt hebben, bevindt zich ook een voorlich tingscentrum. Men is er namelijk zake lijk genoeg om te beseffen, dat dit uniek Westeuropees complex de nodige belangstelling in binnen- en vooral bui tenland zal trekken. Het voorlichtings centrum bevat alles wat met de bouw van de mammoetorganisatie te maken gehad heeft; alles ook over,de, wat men tegenwoordig zo graag de secundaire voorzieningen noemt en tenslotte alles wat met dit beroepsonderwijs te maken En of het dan nog niet genoeg is het Technicon bevat verder nog een cen trum van geneeskundig schooltoezicht en een filiaal van de gemeentelijke biblio theek. Men is in dit filiaal uiteraard vooral gespecialiseerd op de' technische boekwerken en geschriften, beschikbaar voor de 8 scholen en verder voor ieder een. die de theorie van de techniek tei harte gaat. Een „open" bibliotheek dus. zoals het centrum voor geneeskundig schooltoezicht ook ten dienste staat van ROTTERDAM Nu al, nog vóór de ope ning draagt het „Centrum Technisch Onderwijs" een eigen visitekaartje mee bij de Rotterdammers. „De banaan" (zeg gen ze niet zonder trots) is er dan ook nzar acht scholen voor beroepsonder wijs; een gymnastiektoren van 56 m hoog met daarbij de onontbeerlijke sporthal met zwembad en een typisch boulevard theatertje voor een kleine 500 bezoekers. En dat alles in één complex, vlakbij het Hofpleinstation en de vroegere heli haven van Rotterdam, zaliger gedachtenis. Voor 3000 leerlingen uit Rotterdam zelf, uit een zeer groot deel van Zuid-Holland en zelfs uit Noord-Brabant en andere ge westen, zoals ze de provincies nu al wil len noemen. „De banaan" voor iedere ras echte Rotterdammer; het „Technicon" voor hem, die in zijn leven verliefd ge worden is op moderne bouwwerken, op modern beroepsonderwijs en vooral op een progressieve aanpak van de proble men. Kortweg: Rotterdam, uitgegroeid tot wereldhaven en wereldstad bij uitstek. En dat alles bekroond door een gigantisch kunstwerk van Karei Appel 26 meter lang, 4 meter hoog. Een uitgesproken Appel, aldus de kenners, met sterke kleuren en prachtige composities. Een gigantische Karei Appel 26 meter lang en 4 meter hoog wordt de trots van de Rotterdamse Technische Mammoetschool. Dit hele complex van 8 scholen, een gymnastiektoren, een theatertje en een enorme Karei Appel voor zegge en schrijve 73 miljoen gulden, af te los sen in pak weg 30 jaar. Zo doen ze dat, in Rotterdam, wiens burgemeester Tho massen naar men zeker meent te weten dagelijks in Den Haag wel in de minis terskamer van het een of andere depar tement te vinden is. „Uniek voor West-Europa", zegt Rotterdam vol niet eens meer inge houden trots. Acht scholen voor speciaal beroeps onderwijs, gelegen in het dynamisch le vende centrum van Rotterdam, zaten al lang in de problemen. Gaandeweg, tus sen 1945 en 1959, groeiden de moeilijk heden bijna iedereen, die ermee te maken had, boven het hoofd. Het leer lingental nam met reuzensprongen toe: steeds meer aanstaande kappers en kapsters, koks, metaal- en houtbewer kers, opticiëns, en grafici, steeds meer aanstaande middenstanders, fijnmecha- nische werkers, bakkers, kelners en obers, steeds meer aanstaande leraressen bij 't nijverheidsonderwijs en mts'ers. Leerlingen uit de verre, zelfs zeer verre omgeving van Rotterdam. Ruimtegebrek diende zich in volle omvang aan, want Rotterdam barstte van de plannen voor de city. Men zat dus met de handen in het haar en met de problemen iedere dag vlak vóór zich op het bureau. Zeg sindsdien in Rotterdam nooit meer iets van de gemeenteambtenaren. Wie daar op het stadhuis, .afdeling stadsont wikkeling, de brain-wave gekregen heeft, blijft voor de buitenstaander een zorg vuldig gekoesterd geheim. Maar het was En zo vonden in de nadagen van de vijftiger jaren burgemeester en wethou ders van Rotterdam in hun dossiers in eens een idee van hun eigen ambtena ren: „Met eerbiedige verontschuldigin gen enz. enz. Maar kunnen die acht scholen, die uit hun voegen kraken, niet in een complex zus en zo verzameld wor den. Met daarbij aan voorzieningen nog dit en dat?" Rottex-dams gemeentebestuur verknoei de daarna niet veel tijd meer om na te denken. Binnen de kortste keren had het befaamde architectenbureau Maas- kant-Rotterdam een ontwerp tot op de laatste millimeter uitgewerkt: acht scho len in een gebouwencomplex van acht verdiepingen inclusief een allerliefst theatertje en dan ter bekroning de gym nastiektoren met alles wat daarbij kan behoren. Het geld? Ook daarover behoefde nau De gymnastiektoren van het „Centrum Technisch Onderwijs" in Rotter dam, klimt 56 meter boven de begane grond uit. Hier gezien als achter grond van Karei Appel's werk. andere scholen, dan die van het „Tech- En tenslotte is er dan het allerliefst boulevardtheatertje, dat de culturele ge schiedenis ingaat als het Hofpleintheater, geschikt voor een kleine 500 gasten. Een boulevardtheatertje voor toneel en caba ret vooral, waar artiesten als Paul van Vliet, Sito Hoving om maar enkelen te noemen bij hun bezoek aan Rot terdam onderdak krijgen. GESCHEIDEN Dat is het dan wel, zij het, dat allerlei voorzieningen getroffss Bijn om de oplei dingen stevig gescheiden te houden. Men kan niet in eikaars ruimten komen; iedere school heeft zijn eigen ingang (niet naast elkaar); de schooltijden zijn bijna alle verschillend; iedere school voert zijn eigen administratie maar dan ook volledig zelfstandig. En voor het in tern transport staan ldasseliften ter be schikking; een hele. klas tegelijk om hoog-omlaag vice versa. Om dan verder maar te zwijgen over andere moderne toepassingen tegen geluidshinder en dat soort aangelegenheden. „Ja, nu u het zegt: het is een interessant object", zegt Rotter dam met niet eens meer inge houden trots. Intussen liep menig een dagelijks graag een straatje om, want iedere dag was daar op het „Centrum Technisch Onder wijs" wel weer wat nieuws te zien. Het zoveelste interessante object in deze merkwaardige city, die er maar niet genoeg van kan krijgen... T. v. d. HOUTEN Volgens de Rotterdammer is „de banaan" het hoofdgebouw van het „Centrum Technisch Onderwijs" een van de fraaiste gehouwen in het centrum van de stad.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15