4 \msaa 8-Daagse vakanties Brand verwoest papierfabriek Pinksterverkeer ontmoet weer enkele knelpunten 172.-1 Uit protest wonen in tenten Concurrentie uit buitenland brak rijwielfabriek de nek Tournee Springboks wordt niet verboden Akkoord over sorteerders bij de PTT Boter wordt vijf cent duurder v.a. Franse C.P. speelde rol in val van Dubcek Produktie van fietsen niet1 winstgevend Gevangene in West-Berlijn bevrijd Stiefmoeder bekent poging tot moord Wajang in-t-Kuipjc. Libanon verontrust over invasie van Sy riers KVP-motie over Cambodja aangenomen ArbeidsverboÜ voor 15-jarigen Betaalkaarten bij PTT VRIJDAG 15 MEr 1970 LEIDSE COURANT DEBAT IN LAGERHUIS LONDEN (A.P.) De Britse regering heeft in het Lagerhuis vastgehouden aai haar weigering om de voor de komende maand vastgestelde tournee door Engeland van een geheel uit blanken bestaand Zuidafrikaans cricketteam te verbieden. In het spoeddebat in het Lagerhuis, dat aan dit onderwerp was gewijd, deed de regering-Wilson wel een beroep op de organiserende Marleybone Cricket Club (MCC) om de tournee af te gelasten, dit terwille van de rassenverhoudingen in Groot-Brittannië. Een dergelijke oproep werd ook gedaan door de Blitse sportraad, minister voor Sportzaken Denos Howell voorzitter is. Hij geloofde dat de schadelijke gevolgen zou hebben voor de sport, voorail de sportbetrekk in ge n tussen personen van verschillend ras. HoweMe en ministér van Binnenlandse Zaken James Caliaghan maakten in het debat dudldeldj k dat het niet de zaak van de regering, maar van de cricketbond is om de uitnodiging aan de „Springboks" in te trekken. Caliaghan gaf de parlements leden de verzekering dat de politie zeer wel in staat wordt geacht, hét hoofd te bieden aan de betogingen, die verwacht worden bij het doorgaan van het Zuid- afrikaanse bezoek. Het debat leidde niet tot een stemming. Om het debat was verzocht door de leden van de linkervleugel van Labour, die fel tegen het doorgaan zijn. Hun woordvoerder Philip Noel-Baker voorspelde dat doorgaan van de crickettournee de doodsteek voor de gemenebestspelen betekenen. (ADVERTENTIE) Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+haart Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5,9.12,13,20, ZL, 23,26, 27, 28 of 30 mei. Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. 3-ma andskaart f 20.-» echtpaar £30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f75.- voordelig uit met NS DEN HAAG (ANP) Tijdens een tsteravond met minister drs. J. A. Mker van Verkeer den Waterstaat ge roerd overleg is tussen de bedrijfslel- &ug van de PTT en de vakorganisaties vercenstemming bereikt over de sala- Ispositle van de sorteerders bij de PTT. Voor de sorteerders op de postkanto- !n zal het, als zij aan bepaalde i vaarden voldoen, mogelijk worden zelfde uitloop in salarisniveau te berei ken als enige tijd geleden voo: sorteerders op de treinen is vastge steld. Verder is in het overleg de positie van andere groepen van het personeel *an de PTT ter sprake gekomen. Voor andere groepen personeel bi) de PTT, waarvoor In overleg met. de vakorgani saties wordt vastgesteld dat daartoe aanleiding bestaat, zal een functiewaar - deïingsonderzoek plaatshebben. Als uit deze functiewaardering consequenties voortvloeien voor het rangniveau zullen deze vanaf 1 juli 1970 gelden. Voor de groepen die niet onder het systeem van functiewaardering vallen, zal op korte termijn worden nagegaan op welke wijze het in het kader van het perso neelsbeleid van de overheid mogelijk ls bun positie te verbeteren. De vakbonden hebben na deze over eenstemming besloten de acties rond de P.T.T.-sorteerders, die enige tijd gele den begonnen was, te beeindigen. Fordfabriek in Rusland gaat niet door DETROIT (AP) Henry Ford II, president-directeur van de Ford Motor Company te Detroit, heeft op de aan deelhoudersvergadering meegedeeld dat bij niet zal kunnen ingaan op een voor- van de Sovjet-Unie om in dat land fabriek te gaan neerzetten. Oe Sovjet-Unie had gewild dat Ford er een fabriek had gebouwd die in staat was elk jaar 15.000 wagens af te leve ren. Wat betreft een ander voorstel van Moskou, voor samenwerking op tech nisch gebied, zei Ford dat hij geloofde iat een wegnemen van de economische hinderpalen tussen Oost en West, indien dit strookte met de veiligheidsbelangen der Verenigde Staten, „in het voordeel van alle twee partijen". Oost-Duitsland nog geen lid van WHO GENèVE (DPA) De beslissing of Üost-Dui Island zal worden toegelaten als volwaardig lid van de Wereldge- «ndheidsorganisatde, waarvoor het een aanvraag had ingediend, is gisteren door de algemene vergadering van deze organisatie op haar zitting in Genève °t volgend jaar uitgesteld. Een desbe- reffend voorstel van Uruguay werd bet 70 tegen 26 stemmen aangenomen. Negentien landen onthielden zich van stemming. De Westduitse vertegenwoor- 'iger Swidbert Schnippenkötter pleitte, voordat men ging stemmen, ervoor het 'unt van het Oostduitse lidmaatschap "et het oog op de Oostduits-Westduitse •esprekingen nog een jaar te laten usten. De vertegenwoordiger van Uru- Ibay maakte daar toen een ontwerp- esolutie van. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Nederlandse zui- velkringen wordt volgende week een verboging van de boterprijs voor de consumenten verwacht van 5 a 6 cent per pakje. Dit is een gevolg van de instemming die het Europese parlement in Straatsburg en de EEG-autoriteiten in Brussel hebben betuigd met een ver zoek van de Nederlandse regering om de interventieprijs voor boter te mogen verhogen. Deze verhoging betekent in feite een herstel van de oude situatie. Toen bijna andei-half jaar geleden in ons land de btw werd ingevoerd werd deze belasting ook over boter geheven. Landbouwminister Lardinois vond het ongewenst dat als gevolg hiervan de boterprijs, die toch al niet de botercon- sumptie stimuleert, zou stijgen, omdat hierdoor de consument zich wellicht nog meer van de boter zou afkeren en de boterberg aldus nog sterker zou groeien. Daarom verlaagde hij, met Instem ming van „Brussel" in gelijke mate de interventieprijs voor boter, dit is de prijs waarvoor de overheid onverkoop bare boter overneemt. Hij durfde dit aan, o mdat de algemene verwachting was dat de EEG-ministerraad kort daarna in het algemeen de zuivelinter- ventieprijzen zou gaan verlagen om daardoor de zuivelproduktie negatief te beïnvloeden. De EEG-ministerraad stel de, een dergelijke beslissing echter tel kens weer uit. Intussen zetten de Ne derlandse landbouw minister Lardinois steeds meer onder druk omdat de melk in ons land als gevolg van de verlaging van de boterinterventieprijs minder op bracht. Voor deze druk is ir. Lardinoi gezwicht. (Van e verslaggevers) (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. 'v voordelig V. uit met NS DEN HAAG De verkeersdrukte tijdens bet Pinksterweekend zal in langrijke mate afhangen van het Het ziet er naar uit dat dat redelijk goed zal zijn. In ieder geval zullen de op« het gebied van verkeersin formatie samenwerkende instanties, de ANWB, het KNMI en de Rijkspolitie via de radionieuwsdienst van ANP de weggebruikers op de hoogte houden van de situaties op de grote doorgaande routes. Daarnaast kan i voor individuele informaties bellen x de ANWB-verkeersinformatiedienst Den Haag (070-264455). Toch staat bij voorbaat al vast dat men bij een grote verkeersintensiteit op bepaalde weggedeelten met vertraging rekening zal moeten houden. Zo is ei op de autosnelweg Amsterdam-Ypen- burg-Rotterdam tussen Zoeterwoude en Leidschendam een rijbaan afgesloten, verkeer in beide richtingen zal daardoor slechts beschikken over versmalde rijstroken, die provisorisch op één rijbaan zijn aangelegd. Men kan vertraging verwachten op de rijksweg Amsterdam-Utrecht, voor het verkeer in de richting Utrecht de inhaalstrook via de andere rijbaan wordt geleid. Ook het verkeer ir richting Amsterdam kan hiervan hinder ondervinden. PvdA-raadslid in Rotterdam stapt over naar DS '70 ROTTERDAM (A.N.P.). -r Het Rotterdamse raadslid L. den Adel, onlangs overgestapt van P.v.d.A. naar D.S. 10, heeft gisteren in de gemeente raad verklaard, dat hij de huidige zittingsperiode in de raad blijft. De heer Den Adel is uit de P.v.d.A. getreden uit afkeer van de activiteiten van Nieuw- Links en in verband met de zijns inziens aanwezige invloed van gewestelijke P.v.d.A.-bestuurders in Rotterdam op het beleid van de raadsfractie. De heer Den Adel staat als nummer twee op de kandidatenlijst van D.S. '70 voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Het noord-zuidverkeer door Eindho ven kan bij drukte vertraging verwach ten bij het binnenrijden van de be bouwde kom. waar het kruispunt waar op de rondweg aansluit in reconstructie Bij de Van Brienenoordbrug zal van de rijbaan in zuidelijke richting één van de drie rijstroken zijn afgeslotèn. Verder zijn er nog de vanouds be kende knelpunten, zoals het Verkeers plein Hoevelaken, de rijksweg Amster dam-Hoevelaken tussen Bussum en Hoevelaken, de provinciale weg Hilver- sum-Heemstede, de Schiphohveg en de rijksweg Bergen op Zoom-Vlissingen. Een felle brand heeft gistermiddag' de papierfabriek Vromen in Doe- tinchem in de as gelegd. De brand verwoestte een groot deel van de magazijnen en opslagplaatsen van de fabriek. Tot in de avond is de brand weer bezig geweest met de va- blussing. De schade loopt naar schatting in de honderdduizenden guldens. Rus wellicht in 1980 op planeet Mars TOKIO (AFPi De Sovjet-Unie zal in 1980 in staat zijn een man op Mars te laten landen en dat dan ook doen, zo heeft de Sowjet-Russisohe ruimte vaarder Alexej Leonov in Tokio ver klaard Leonov was de eerste mens, die, in 1965, zich buiten een ruimtevaartuig in de kosmische ruimte heeft begeven. Leonov zei dat het bemande ruimte schip naar Mars zal vertrekken van een om de aarde draaiend ruimtestation. (ADVERTENTIE) (Vai [•respondent) PARIJS Een publicatie in hel j Franse dagblad Le Monde heeft onthuld dat Franse communisten een rol hebben I gespeeld in de val van de Tsjecho- Slowaakse partijleider Alexander Dub cek. Franse communisten hebben de te genstanders van Dubcek een stenogra- j fisch verslag van zijn uitlatingen tegen- 1 over de Franse communistenleider j Waldeck Rochey overhandigd. De affaire werd onthuld door Dub- ceks tegenstander Alois Indra tijdens een bijeenkomst van plaatselijke partij afgevaardigden op 14 januari j.L te Praag. Deze verklaarde dat een delega tie van de Franse communistische partij op 26 november 1969 in Praag arriveer de. geleid door Fajon. Fajon overhan digde daarbij een stenografisch verslag van het onderhoud dat Dubcek op 19 juli 1968 had met Waldeck Rochet, in het bijzijn van Jean Kanapa die de aantekeningen maakte. Op de tegenwerpingen van Waldeck Rochet, die het vreemd vond dat de Tsjecho-Slowaken stilzwijgend i leving van de sociaal-democratische partij toestonden, antwoordde Dubcek; „Welke sociaal-democratische partij? Het is niet meer dan een enkele boek houder en een gepensioneerde die pro beert terug te keren in het politieke leven. Ik heb me ertegen verzet denkt niemand er meer aan". En dat. aldus Indra. terwijl over het hele land voorbereidende provinciale en regionale comité's van de sociaal-democratische partij bestonden. Over het manifest van 2000 woorden verklaarde Dubcek: „Dat is niets ver schrikkelijks. Zij hebben in wt actieprogramma overgenomen, i zondering van de beroemde veertig woorden (de „veertig woorden" de zinnen waarin de intellectuelen klaarden de zaak in eigen hand te willen nemen als er geen andere moge lijkheid bestond). Wij hebben een offi cieel standpunt gepubliceerd". Luister goed, kameraden, aldus Dubcek: geen enkele organisatie in de partij die het manifest van de 2000 woorden niet (Van e r verslaggevers) GRONINGEN Ondanks het feit dat de vraag naar fietsen de laatste paar jaar belangrijk is gestegen, heeft de N.V. Rijwielindustrie Phoenix-Fon- gers-Gcrmaan in Groningen het niet kunnen bolwerken. Het bedrijf wordt per 1 september overgenomen door de N.V. Batavus in Heerenveen. Alle 160 personeelsleden zullen worden ontsla gen. Het bedrijf in Groningen prodn- ceerde zo'n 60.000 fietsen per jaar. Po gingen om ook bromfietsen te gaan fabriceren, bleven onvruchtbaar omdat de Investeringen te hoog zouden zijn. De smalle produktiebasis bleek voor het bedrijf de nekslag te betekenen. een hoog, ouderwets directiekan- toor aan de Hereweg zingt directeur H. Koekenbier (46) de zwanezang van Fongers c.s. „Op fietsen zit maar een krappe winstmarge. Door de hoge loonkosten krimpt die steeds meer in. Ter compensatie aou je dan grotere produceren, maar :n explosieve perso- r nodig hebben. Dat eenheden moeten daar zouden we e neelsuitbréiding vo is ons niet gelukt". Tekort aan arbeidskrachten in Gro ningen? Directeur Koekenbier: „Binnen een jaar zouden we 100 man nodig hebben. Die konden we niet a la minute krijgen. Was dat wel gelukt, dan zou den we trouwens met financieringspro blemen Je kampen hebben gehad. Om oost-Groningers hier naar toe te halen, zouden we reis- en verblijfkosten heb ben moeten vergoeden en dat kon er niet af. We zouden ons in dat geval nog meer problemen op de hals hebben gehaald. Ook het tijdelijk tewerkstellen van oost-Groningers zou geen bevredi gende oplossing hebben betekend. Hier- (ADVERTENTIE) over hebben we contact gettad met de ministeries van Economische- en Socia le Zaken. Daar vond men het echter niet verantwoord". Uit de woorden van de heer Koekenbier is verder op te maken, dat overheidsgeld sec evenmin beschikbaar kon worden gesteld. STRUKTUREEL Het personeel van het bedrijf m Gro ningen kreeg gistermiddag het doodsbe richt te horen. Van februari af waren de vakbonden op de hoogte met de ongunstige rentabiliteit van het bedrijf. Een doorlichting van het bedrijf leerde dat de rentabiliteitsmoeilijkheden van structurele aard waren. Uit deze studie kwam ook naar voren dat een concen tratie in de Nederlandse rijwielindus trie noodzakelijk is. De prijzen van de buitenlandse industrieën liggen daarvoor te scherp. Batavus in Heerenveen heeft intussen I verklaard tenminste 35 specialisten van Fongers te willen opnemen. Of de ar beiders willen is echter de vraag. Pen- i delen naar Heerenveen afstand 60 kilometer is niet mogelijk. Bij Fon gers is 50 procent van de werknemers ouder dan 45 jaar. Batavus nepmt be halve grondstoffen, halffabrikaten en voorraden ook de merken Fongers. Phóenix en Germaan over. „Ach. Fon gers is nog steeds de beste fiets me neer", zo voltooit directeur Koekenbier zijn zwanezang. Door gastarbeiders is op de Groest in het centrum van Hilversum een aantal gastarbeiders in tenten getrokken onder het motto „Beter in zo'n tent te pitten, dan in zo'n rotpension te zitten". Zeker met dit weer is het er best uit te houden, daar in Hilversum. Gelukkig voor de kampeerders ziet het er voor de komende dagen ook nog zonnig uit. WEST-BERLIJN (Reuter) Twee gewapende mannen, met grote pruiken op het hoofd, hebben gisteren in West- Berlijn de 27-jarige journalist Andreas Baader bevrijd die in 1968 tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld in ver band met de brandstichting in een wa renhuis in Frankfort. De twee gingen er met Baader van door toen deze zich in het Duitse insti tuut voor sociale zaken bevopd waar hij onder politiebegeleiding naar toe was gebracht om bepaalde documenten op te halen. De twee overvallers gooi den traangasgranaten door de open deur van het instituut, duwden de aan wezigen opzij, schoten een 62-jarige bediende van het instituut in de buik en vluchtten vervolgens met Baader in een gereedstaande sportwagen. Ze zijn tot nu toe spoorloos. De bediende is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Baader, die nog met drie anderen werd veroordeeld, heeft zich om de bransticljting te rechtvaardigen, altijd beroepen op een als links bekend staande ideologie. 4. kennismaking P|* Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. BEIROET (AP-RTR) Een veront ruste Libanese regering heeft contact opgenomen met de ambassadeurs van andere Arabische landen en vertegen woordigers van betrokken partijen in Libanon om meer te weten te komen over de beweerde invasie in Libanon van zwaar bewapende Syrische eenhe- De kabinetsvergadering die donderdag avond werd gehouden en tot ver na middernacht voorduurde is volgens wel ingelichte zegslieden geëindigd zonder dat de ministers tot een eensluidend standpunt met betrekking tot de Syri sche troepen zijn gekomen. Het gaat erom of de troepen behoren tot het geregelde Syrische leger of tot de Al Saika gsurrillaorganisatie. Volgens be richten hebben 1000 tot 2000 soldaten, gewapend met mortieren, luchtafweer geschut, en terugstootloze vuurmonden stellingen ingenomen in het gebied ven Arkoub. in Zuid-Libanon. Dinsdagooh- tend heeft Israël hier een grote aanval ondernomen tegen de guerrillabases. Een raketboot van de Egyptische ma rine heeft gisteravond bij de noordkust van Sinaï een Israëlische vissersboot tot zinken gebracht. De vier bemanningsle den worden vermist. DEN HAAG Van de vier tijden* het debat over de ontwikkelingen in v Indo-China ingediende moties, heeft de Tweede-Kamer alleen die van de KVP- Mommersteeg aangenomen. Voor stemden KVP, AR, CHU. VVD. D'6fi. SGP en de Harmsen-boercn. In de motie spreekt de Tweede-Ka - er haar verontrusting uit over uit breiding van de strijd in Indo-China. De kamer zegt verder van oordeel te zijn dat alleen een internationaal gega randeerde regeling, gepaard gaande met terugtrekking van alle bultenland- f troepen, de grondslag kan leggen K»r een oplossing van het conflict De regering wordt verzocht pogingen in het werk te stellen om samen met andere landen een vreedzame regeling van het conflict te bevorderen. Als aan vulling daarop moet voor Zuidoost-Azië ;n herstelprogramma tot stand ko- De motie-Den Uyl (PvdA) waarin het militaire optreden van de VS in Cam bodja wordt afgekeurd en van de rege ring wordt gevraagd een conferentie over Indo-China te bevorderen werd verworpen. Voor stemden de PvdA zonder Schuitemaker en Goedhart D'66, PSP en PPR. (Van e f verslaggevers) AMSTERDAM Het drama rond het 15-jarig Portugese meisje Maria Pimen- ta, dat geboeid met elektriciteitsdraad uit het Amstelwater in de hoofdstad werd gered, is definitief rond. Haar 33- jarige stiefmoeder C. D. heeft na aan vankelijk hardnekkig ontkennen toege geven dat zij de daderes is van de moordpoging,' waarbij zij misbruik heeft gemaakt van de verminderde geestelij ke vermogens van het kind door voor te stellen: „Zal ik een mummie van je maken?" Zij is volgens haar bekentenis tot haar daad gekomen uit wanhoop over het feit dat Maria kort tevoren thuis de televisie in elkaar had gesla- DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp .van wet tot wijziging van de arbeidswet Met deze wijziging wil minister B. Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) komen tot een voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen. Het ver richten van arbeid door 15-jarigen zal slechts geoorloofd zijn indien voldaan wordt aan twee voorwaarden. De eerste is dat tenminste één hele (of twee hal ve) dagen per week binnen de werktijd door de jeugdige werkpemer wordt deelgenomen aan een cursus voor par- tiëel onderwijs en vorming. De tweede voorwaarde is dat de op de cursus doorgebrachte tijd wordt doorbetaald of de loonderving wordt vergoed. Een uit zondering op het voorwaardelijk ar beidsverbod wordt gemaakt voor va- DEN IIAAG (A.N.P.) De PTT zal op korte termijn de groene betaalkaarten als betaalmiddel aanvaarden. Minister Bakker van Verkeer cn Waterstaat heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. HU heeft de bankiersvereniging verzocht dezelfde gedragslün te volgen met de gegarondcerde girobetaalkaarten. Volgens de minister is de groene betaalkaart voldoende ingeburgerd in het roaat- schappclijk verkeer. Dit geldt ook voor de gegarandeerde betaalkaart van de postgirodienst. Zowel de groene betaalcheques als de girobetaalkaarten zullen door de ontvangers der rijksbelastingen worden aanvaard als betaling voor alle belastingen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7