£eidóe (2owta/nt POLITIE VAN STUDENTEN: JACKSON OPENT VUUR OP 2 DODEN. 11 GEWONDEN Nieuwe golf van geweldplegingen in VS gevreesd Negers in Augusta in rug geschoten Gen.-majoor J. Harberts uit Nederland Reactie uitwijzing Netrebski Mr. Van Soest in Rusland ongewenst Nieuw Links drijft PvdA in quasi-revolutionair isolement Metaalionen 2,5% omhoog ,Als de kat van honk is' Jongeman vermist na hevige brand in Haags pension WEINIG GESCHREEUW, VEEL WOL DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND VRIJDAG 15 MEI 1970 SELECTIE VIT T.V. VANAVOND Nederland 1: 19.13 uur Hip, hipper, hipst van Haagse Anemaschool; 20.45 uur Vingertjes in de pap, cabaret van Rients Gratema22.25 u. Farce majeure. Nederland 2: 19.30 uur Beroemde dierentuinen; 20.20 u. Department S; 21.35 u. Een laoh en een traan van Johnny Hoes. 61e jaargang, no. 18.051 DEZELFDE TEMPERATUREN Veel bewolking, maar ook enkele zonnige perioden en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur. 'Voor de film Pupv op- JACKSON (AP-Reuter) De politie van Jackson (Mississippi)heeft vanmorgen het vuur geopend op een tehuis van vrouwelijke studenten op het terrein van het Jackson State College. Twee studenten kwamen om het leven; elf werden er gewond, van wie twee ernstig. Volgens de politie was vanuit het huis het j eerst geschoten. Het gebouw werd tien seconden lang geconcentreerd onder vuur genomen. Studenten, zo wel mannelijke als vrouwelijke, die voor het gebouw stonden zochten in paniek dekking. Bijna alle ramen van liet gebouw werden stukgeschoten. Het drama Jackson Is een nieuw in de reeks van geweldplegingen rond de Ame- rikaanse universiteiten met als achter- 1 gronden zowel het rassenprobleem als de oorlog in Cambodja De politie van Jackson was haar het college opgefcrok- i ken, nadat automobilisten geklaagd had- den dat zij vanuit het gebouw met stenen I en flessen bekogeld worden. Het is in Jackson al de gehele week onrustig ge weest Het kwam vanmorgen tot een uit barsting toen enige honderden studen ten zich yoor het gebouw verzameld had-' den De 'politie ondernam de aanval op het gebouw onder dekking van een" pant- Eerwagen van de stedelijke oproerbriga- Er zijn in de laatste tijd vele doden gevallen als gevolg van de onlusten. In Ohio kwamen vier studenten, twee jon gens en twee meisjes om het leven als gevolg van gelijksoortige omstandighe den. In Augusta vielen zes doden. Vol gens een medish rapport zijn de betrok ken zes negers in de rug geschoten. Men vreest dat na het bekend worden van het rapport, zich nieuwe onlusten zullen voordoen. In Athens (Ohio) Is de nationale garde gtmobillseerd en de universiteit gesloten na hevige onlusten, waarbij tweeduizend studenten betrokken waren. Ze werden met traangas van de campus gedreven, maar hergroepeerden zich in het cen trum van de stad en richtten daar grote vernielingen aan. namen in Amslerdai maakt worden met onder anderen Barbara Parkins I uit Peyton Place), is gis- i teren gefilmd in de Keizersgracht. Stuntman- 1 restauranthouder Wim Wa- genaar vloog met een speedboat over een znlder- schuit van de gemeente reiniging, die in de gracht dwars voor een brug lag. Voor de sprong werd ge- i bruik gemaakt van een sprlngschans. Himalsjoeli bedwongen door 6 Nederlanders KATMANDOE (A.P.) Zes Nederlan ders en vijf Sjerpagidsen hebben de vorige week de top van de 6400 meter hoge Himalsjoeli in de Himalaja bereikt. De betrokken Nederlanders zijn: H. Tol lenaar (23) uit Delft op 5 mei, drs. P. Hopster (32) uit Amsterdam en J. Osinga (26) uit Eindhoven op 6 mei, dr. J. Wou ters (26) uit Apeldoorn op 7 mei, mr. H. van Harreveld (30) uit Den Haag en dr. Chr. Korthals Altes (32) uit Oxford op 8 mei. Gisteren was gemeld dat één Ne derlander de top had gehaald (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Generaal-majoor bui ten dienst J. Harberts is uit Den Haag verdwenen. Hij bevindt zich thans in Engeland bij familieleden, om, zoals kennissen omschrijven, bij te komen van de gebeurtenissen rond de executie op 12 mei 1940 van de sergeant C. J. Meijer. Wanneer de bejaarde generaal naar Nederland terugkeert is niet be kend. Hij zal vermoedelijk geruime tijd afwezig blijven. De heer Harberts, die destijds het doodvonnis van de krijgs raad te velde bekrachtigde, is kort nadat het comité Grebbeactie eerherstel ging zoeken voor de gefusilleerde, overstroomd door boze telefoontjes en schriftelijke reacties op de gebeurtenissen. Boven dien is hij een enkele keer ook met de dood bedreigd. Dit is de reden geweest, dat de generaal met zijn vrouw naar Engeland gereisd is, om daar tot rust te komen. Het is nog niet bekend, wanneer mi nister Den Toom van Defensie hem zal uitnodigen voor een gesprek over de gebeurtenissen rond de executie van sergeant Meijer. De minister had dit toegezegd aan de heer G. Voortman, voorzitter van het comité Grebbeactie. Het comité heeft tevens geëist dat de generaal in het openbaar zijn veront schuldigingen zou aanbieden over zijn uitlatingen onlangs voor de televisie. Goedhart en Schuitemaker in afscheidsbrief: PER 1 JULI A.S. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Per 1 juli zullen de Ionen im de mebaaflimdustnie met 2.5 percent worden verhoogd. Deze loons verhoging is het resultaat van de indexering in de metaal-CAO. Deze in dexering houdt in dat de lonen auto matisch de prijsontwikkeling volgen. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG „Wü wensen onze handen geheel vrij te heb ben. Langer deel uitmaken van de P.v.d.A-fractie zou ons in een dubbelzinnige, onbegrijpelijke en bovendien machteloze positie brengen", dat hebben de Tweede-Kamerleden F- Goed hart en W. F. Schuitcmaker gisteren geschreven aan de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie drs. Den Uyl. In hun afscheidsbrief zeggen de twee Kamerleden, die lid worden van DS '70, dat Nieuw Links voortdurend op de fractie druk zal uitoefenen en zal trachten „u en uw fractie" steeds dieper op de knieën te krijgen". Nieuw Links, aldus de brief, heelt de P.v.d.A. in een positie van kwasi-revolntionair isolement weten te drijven. „Voor een progressieve volkspartij, die ei- van nature altijd op uit moet zijn aan de regeringsmacht deel te nemen om zodoende grote invloed op de gang van zaken in het land te kunnen uitoefenen, is dit een ongewenste en onmogelijke situatie. De links-radikalen hebben door zwakheid van de parijtleiding en lauwheid van de ledenmassa een onevenredig grote greep op de partij gekregen. Nieuw Links heeft zich in de partij van de macht meester gemaakt, aldus de afge scheiden P.vd.A.-Kamerleden. Bij de kandidaatstelling voor de provinciale staten en de gemeenteraden zijn talloze be kwame en respectabele mensen beentje gelicht. De heren Goedhart en Schuitemaker zeggen dat Nieuw Links in versterkte mate met deze praktijken zal voortgaan. Ook de Tweede-Kamerfractie van de P v.d.A. zal hiervan de ge volgen ondervinden en opgevuld worden met „gelovigen in de PAK-godsdiensten". De druk van Nieuw Links op de fractie zal in de naaste toekomst ongetwijfeld voortdurend toenemen. „In die kring wil men naüonalisatie van alles wat los en vast zit, men stuurt aan op buitenparlementaire acties, men voelt zich één van geest met herriemakers op onze universiteiten", aldus de brief. Nieuw Links drijft de P.v.d.A. in het isolement, waardoor ze veroordeeld wordt tot de rol van eeuwige oppositie. Uitvoerig wordt ingegaan op de buitenlandse politiek van de P.v.d.A. Met name op de „mateloze overdrijving", waarmee in concurrentie met D '66 wordt aangestuurd op drastische verhoging van de uitgaven voor ontwikkelingshulp, waardoor de uitvoering van noodzakelijke binnenlandse programma punten bijna onmogelijk wordt gemaakt. ZATERDAG 16 MEI K.P.J. Hazerswoude organiseert cabaretshow van cabaretgroep „AMSTERDAM" in Miohelslhuis te Hazerswoude (dorpi Aanvang 20.00 u. Na afloop dansen. Zeven mensen M. H. de Graan is mei brandwonden en een shock in het ziekenhuis opge- veilig door handeld aan brand- en snij wonden Daarna konden zij naar huis. Drie ge tuigen hebben verklaard dat de brand sprong uit raam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar alle waarschijn lijkheid is vannacht bij een zeer felle brand in de Haagse Trompstraat een 22-jarige jongeman gedood- HU was in het grote pand aanwezig, toen de brand uitbrak. Sindsdien is hü spoor deur van het pand zou een 25-jarige administrateur een bromfiets, enkele fietsen en huisvuil in brand gestoken hebben, waarna hel: vuur terstond krachtig om zich heen sloeg. De ad ministrateur werd door de Haagse politie gearresteerd. Hij zegt van niets te weten. De man is al eerder in aan raking geweest met de politie in ver loos. De politie neemt aan dat hü onder het puin bedolven is. In dat ge val zal hü vandaag gevonden worden. Zeven andere personen wisten op het nippertje aan de helse vlammenzee te ontsnappen, door op goed gelnk uit de ramen te springen. Een van hen, de 21-jarige mejuffrouw band met brandstichting. De brand, die bijna anderhalf uur woedde, heeft voor zeker 125.000 gul den schade aangericht. De Haagse brandweer bestreed het vuur met groot materieel en kon voorkomen dat belendende percelen ook ten prooi vie- Charmante hostesses stonden klaar op het congres van de Duitse socialistische party in Saarbrücken om de binnen- en buitenlandse gasten te begeleiden. Op de achtergrond bondskanselier Willy Brandt, die herkozen werd als voorzitter van de S.P.D. Dat de verdere entourage van het congres niet best was, moge blijken uit de andere opname. Saarbrücken wordt namelijk gekweld door hoog water, zodat de postbode zijn werk moet doen in een rubberbootje. MOSKOU (Reuter-ANP) De eerste secretaris van de Nederlandse ambassa de in Moskou, mr. M- P. van Soest, is in de Sovjet-Unie lot ongewenst persoon verklaard wegens „daden die niet te verenigen zijn met zijn officiële status". Hij zal het land moeten verlaten. De Nederlandse ambassadeur, mr. G. Beelaerts van Blokland, is gisteren van dit besluit van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in kennla ge steld. Mr. Marius van Soest Is vorig jaar januari naar Moskou vertrokken om zijn functie te aanvaarden. Hij komt zondag op Schiphol aan. Zijn uit wijzing is het verwachte gevolg van die van twee functionarissen van de Russi sche ambassade in Den Haag, de twee de secretaris Boris Netrebski en de functionaris V. S. Sjarovatov, enige da gen geleden. De 35-jarige diplomaat, die in Januari van dit jaar is gehuwd, heeft zijn familie in Den Haag opgebeld met de mededeling dat hij zondag uit Moskou zal vertrekken. Hij zij geen verklaring voor de Sovjetrussische stap te hebben gekregen. Men had hem slechts meege deeld dat hij Moskou zo spoedig moge lijk moest verlaten. De Nederlandse Ambassade in Moskou verzorgt de Is raëlische belangen in de Sovjet-Unie. Mr. Van Soest moest de aanvragen van joden die naar Israël willen emigreren behandelen. Er is geen rechtstreeks verband tussen deze taak en rijn uit wijzing. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is bericht van de uitwijzing van de heer Van Soest ont vangen. Een woordvoerder van het mi nisterie verklaarde dat de uitwijzing als een „typische tegenmaatregel" kan worden beschouwd. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d. Werf straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat), Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sii iden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, ver zilverde geschenkartikelen, brillant Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 (ADVERTENTIE) Treinverkeer Leiden ontwricht UTRECHT (ANP Een te hoog be- I Leiden-Lammenschans geen treinverkeer laden vrachtauto heeft vanmorgen tegen I mogelijk- De treinen' kerden in Leiden- half twaalf het viaduct over de Lam-* j Lammenschans, vanwaar de reizigers met menschanseweg bU Leiden ontzet. Ten- bussen naar het station Leiden werden gevolge daarvan was tussenLelden en I gebracht EXCLUSIEVE DAMES HERENSCHOENEN LEDERWAREN Donkerateeg 12-14 Leiden Telefoon 4273$ Lawaai vergroot ae kans op hart- en vaatziekten, heeft een Zwitserse arts vastgesteld. Wel, zeggen wij fluisterend, dan loopt u met uw krant maar verdraaid weinig risico. Die zal zelfs tijdens een muggen- jacht nog welluidend klinken. Gun uw lijfblad, dat dagelijks speciale stiltemakers in z'n drukinkt doet, ook aan uw kennissen: win een nieuwe abonnee. Als dank mag u kiezen uit Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette)- Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantle)dagen mee door te komen. Een grote vierkleurentekening <40 x 60 cm, zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blijft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere'aan het protesteren is- (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid- se Courant, Antwoordnummer 349, Als nieuwe abonnee voor de Leidse Courant heb ik voor u genoteerd Naam: Woonplaat-:: Straatnaam: ingaande Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres ziju -Als geschenk wil ik thuisbezorgd krijgen de mammoet-legpuzzel/vierkleurentekening van Protesterend Nederland Doorhalen wat niet wordt verlangd. Handtekening

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1