CeicUc (2owia/nt Extra-contingent en meer subsidie voor versnelde bouw nieuwe wijk ISRAËLISCHE TROEPEN UIT LIBANON TERUGGEKEERD Schut overtuigd van Leidse woningnood Huren kunnen zestig gulden lager worden Vrouw leeft acht uur met varkenslever Druk maar gezelliger BijEvertCasteleiiJ Politie schiet kaper van veerboot dood Vergeefse poging om vriend te bevrijden Tel-Aviv waarschuwt voor nog meer acties De duizendste kamervraag OLYMPISCHE SPELEN 1976 IN MONTREAL EN DENVER Gekaapte F-27 van ALM in Havana Bosbrand door tank straaljager Bankoverval in Roosteren opgelost GRAAG GEWAARDEERDE SCOUTING DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE UIT TV VANAVOND Nederland I: 20.35 uur: Het leven van Hendrik VIII; 22.05 uur: Ombudsman; 22.50 uur: Olympla's tour. Nederland 2: 19.13 uur: Eddy ready go; 20.20 uur: De grote dag van Berta Laubc; 22.00 uur: David Hollestelle. 26e jaargang, nr. 7602 IETS WARMER De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en oahtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Weinig wind en overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. LEIDEN Het werkbezoek, dat mi nister Schut gisteren aan Leiden bracht, heeft verblijdend nieuws op geleverd. Leiden kan, als het met goede plannen komt, zijn verzekerd van de volledige medewerking van de regering bij het vol bouwen van de Merenwijk, deelde de minister mee. Overtuigd van de grote wo ningnood in Leiden, zei de minister, dat de Merenwijk in vijf jaar moet zijn volgebouwd - de gemeente zelf rekende nog altijd op een periode van zes tot acht jaarEr zal echter met degelijke meerjaren plannen moeten worden gewerkt en met grote bouwstromen. De mi nister zei letterlijk tot b. en w.: „U krijgt alle contingenten, die u nodig hebt, maar u moet dan wel met goede plannen komen en er zal moeten worden gebouwd naar de behoefte, die er is." De minister kwant met nog meer ver heugende mededelingen. Een van de belangrijkste voor de woningzoekenden is misschien wel, dat de regering Leiden aio één van de maximna! tien uitzonde ringsgebieden van ons land gaat be schouwen en dat de regering rekening gaat houden niet de buitensporig hoge grondprijzen in de Merenwijk. Volgens te norpiale regeling, daalt het rl|ks- snbsfdfe als de stichtingskosten van de woningen stijgen. Vodr Lelden worilt echter een uitzondering op deze regel gemaakt. Hier wordt voortaan uitge gaan van een normale grondprijs, wat betekent, dat. het rijkssubsidie dus ho ger wordt. Deze nieuwe regeling geldt ook voor de nu door Elementum N.V. in aanbouw genomen (woningwetbouw-) flatwoningen, waarvan de gemeente de bruto huur op 270.- heeft geraamd. Volgens voorlopige berekeningen kan de nieuwe regeling voor Leiden betekenen, dat deze huur ongeveer f 60.- per maand lager wordt. Het definitieve bedrag is echter pas na uitvoerige berekeningen Verder heeft minister Schut meegedeeld, dat hij positief heeft gereageerd op de Leidse verzoeken om ontheffing van de nieuwe voorschriften inzake het toewij zen van woningen. In concreto betekent dit, dat in Leiden de gemeente een (toe wij zings-) vinger in de pap houdt by aan koop van bestaande woningen, terwijl Leiden de economische gebondenheid van woningzoekenden mag handhaven. Excellentie, wat een heerlijke medede ling, was de reactie van wethouder mevrouw Den Haan hierop. De minister reageerde hierop met: „Eigenlijk triest, dat u dit heerlijk moet vinden." Aan het gesprek tussen minister Schut en b. en w. ontlenen wij verder nog het volgende: Mèt b. en w. is de minister overtuigd van de noodzaak van een omvangryke nieuwbouw, gecombineerd met krotopruiming en doorstroming. De minister is daarom bereid alle aanvaard bare Initiatieven van Leiden te steunen. Wel stelt hij als voorwaarde- één grote gecombineerde operatie op basis van een goede programmering. Rjjk, provincie en gemeente moeten gezamenlijk de naar' beneden draaiende Leidse spiraal ver- MOSKOU (AP) Een zwangere vrouw heeft in de Sovjet-Unie vijf uur geleefd met de lever van een varken. Daarna bracht men haar „uitgeruste" lever weer naar zijn oude plaats terug. Tass die dit meldt, deelt mee dat de vrouw die in de zesde maand van zwangerschap verkeer de plotseling een elverontsteking had ge kregen en dat de ongewone ingreep no dig was geweest om haar leven te redden. Het kind is evenwel gestorven. ADVERTENTIE Lisse zondag 8 uur K.A.B. w maandag 8 uur Beat (K.A.B.) Leiden zaterdag 8 nnr H. Kerkgr. zondag 8 uur H. Kerkgr. maandag 8 uur H. Kerkgr. Be^nivrdeiiu <»ai»v,cu De minister deelde mee, dat volgens berekeningen op zijn departement. Lei den momenteel nog drieduizend bejaar denwoningen nodig heeft. Daarmee zal dus rekening moeten worden gehouden by het maken van bouwplannen. Daar naast moet worden gedacht aan keuze woningen. Het is onmogelijk, dat voor Leiden een hogere individuele huursubsidie wordt vastgesteld. Voor de doorstroming naar de Merenwijk willen b. en w.t zoals be kend, een speciale ambtenaar aanstel len. De minister vond dit een goed idee; Minister Schut van Volkshuisvesting t midden) maakte gistermiddag een rondgang door de krottenbunrten van Leiden. Wethouder Piena (links en ir. Vos van de Dienst Gemeentewerken be geleidde hem daarbij. hjj adviseerde een vrouw in deze functie te benoemen. Het rjjk zal bijdragen In de kosten. De minister deed verder de suggestie de bestaande buren te har moniseren teneinde onredelijke verschil len uit de weg te ruimen. Verder vond minister Schut, het raadzaam een „ge concentreerde commandopost voor de binnenstad" in het leven te roepen, ter- willen van een zo efficiënt mogelijke coördinatie. HIROSJ1MA (Reuter) Na vuurgevecht met de politie, waarbij hij een kogel in de borst kreeg, is vanmor gen vroeg de 20-jarige Japanner Mo boehisa Kawafoezji, de kaper van d< veerboot van Hirosjima, overmeesterd. Hjj is onmiddellijk naar een ziekenhuis meesterd. Hij is onmidellijk naar overgebracht waar hij is overleden. Daarmee kwam een einde aan grootscheepse jacht waaraan een tiental patroulleboten hebben deelgenomen. De Jacht was ingezet toen de jongeman gistermiddag gewapend met een gesto len politiepistool en enkele uit een kei geplunderde gewéren in de haven Oedjine de veerboot met meer i veertig personen aan boord kaapte de schipper dwontuit te varen. Al schie tend verwondde Hi) toSh een politiemai en een burger. Vanmorgen vroeg toen de veerboot ii de haven van Matsoeyama aankwam om nieuwe brandstrof in te nemen de kaper de 33 passagiers en vier be manningsleden vrij. Met de overige be manningsleden voer hij terug naar Hi rosjima waar hij bij aankomst met de politie een vuurgevecht aanging. Volgens een woordvoerder van de po litie had de jongeman met de kaping willen bereiken dat een 19-jarige vriend van hem zou worden vrijgelaten die in een gestolen auto was gearres teerd. TEL AVIV—BEIROET (Reuter-A.P.) De Israëlische troepen, die gisterochtend Libanon zün binnengevallen, heb ben zich vanmorgen teruggetrokken. Dit terugtrekken was hedenochtend omstreeks elf uur voltooid. Tel Aviv heeft er geen twyfel over laten bestaan dat Israël opnieuw en wellicht omvangrijker acties zal ondernemen als Arabische guerrilla's Israëlische steden en dorpen blUven aanvallen, ondanks de oproep van de Veiligheidsraad, die vanmiddag het debat Midden-Oosten zon voortzetten, aan Israël zijn troepen onmiddeliyk terug te trekken. Beiroet dat zich vanmorgen nog hevige gevechten over een front van tien kilometer voordeden. De Israëlische actie was gericht tegen de zuidelijke helling van de berg Hermon waar zich veel nederzettingen van Palestijnse strijders be vinden. Volgens Tel Aviv zijn elf guerrilla's gevangen ge nomen en is een onbekend aantal gedood. Er zijn veertig gebouwen en tien voertuigen verwoest. Drie Syrische Migs, die te hulp snelden, werden neergehaald. Dat was overigens vrijwel de enige hulp die de Palestijnen kregen, want, behoudens wat kanonvuur, hielden de Iraakse en Jordaanse troepen zich op de vlakte. Ook de Libanese troepen deden er niet veel aan; die zijn er namelijk niet in het betrokken gebied. In totaal bezetten de Israëliërs tijdelijk een gebied van zeventig vierkante kilometer waarin zes dorpen met een inwonertal van zesduizend. De gehele actie kostte de Israë liërs elf gewonden. Volgens Beiroet verloren de Israëliërs zes tanks en vier pantservoertuigen. De Palestijnen hadden, volgens Beiroet, zes doden en vijftien gewonden. Nieuw record op papier in parlement DEN HAAG (ANP) Het jaarlijks aantal schriftelijke vragen in de Twee de Kamer wordt steeds groter. Vorig jaar werd voor het eerst in augustus de mijlpaal van de duizendste vraag be reikt. Afgelopen dinsdag werd voor dit zittingsjaar al de duizendste gesteld. Wat de vragen betreft is de weede Kamer dan ook een miljoenenbedrijf geworden. De kosten van hetbeantwoorden van een schriftelijke vraag worden geschat op duizend gulden. In het afgelopen jaar werden de meeste vragen gesteld door de PvdA als oppositiepartij. Tien leden van de Tweede Kamer hebben het dit jaar nog geen vragen ge steld. Er zijn echter ook Kamer leden die er bijzonder snel bij zijn. Het dinsdag toegelaten lid van de Kamer dr. D. Dolman (PvdA) heeft namelijk dezelfde dag nog een schriftelijke vraag ingediend. (Van verslaggevers) 16 mei aanstaande wordt op de Expo in Osaka (Japan) Miss Inter national Beauty gekozen. Voor Nederland neemt hieraan deel Marjolijn Abbink. In Tokio werd, alvorens naar Osaka te vertrekken door de deelneemsters een parade gegeven. Op de joto Marjolijn Abbink in nationaal kostuum. AMSTERDAM De Olympische Zo merspelen 1976 worden niet. zoals hier en daar verwacht werd, in Moskou ge houden maar in Montreal, de hoofdstad van Canada. Deze beslissing is gisteren in Amsterdam gevallen, na de derde stemming van het Internationaal Olym pisch Comité. De Winterspelen 1976 gaan naar Denver in het Amerikaanse Colora do Springs. Dus niet naar het Finse Tampere, dat sterk gerekend had op de komst van de olympische wintersporters. Denver heeft onmiddellijk laten we ten, dat de organisatie van de winter spelen 1976 zeker 30 miljoen dollars neer dan 100 miljoen gulden gaat kosten. Deze kunnen tot dit bedrag be perkt blijven, omdat de atleten kunnen logeren in de studententehuizen van Denver, die plaats bieden aan 2500 De beslissing van het I.O.C. heeft de Russische delegatie te Amsterdam een grote teleurstelling bezorgd. De delega tie was eerst van plan direct na afloop tijdens een persbijeenkomst uiting te geven aan deze teleurstelling. Men heeft echter volstaan met een korte verklaring. Pas in de derde stemming kreeg Mon treal 41 stemmen, Moskou 28 stemmen. SANTO DOMINGO (ANP-Reuter) De Fokker Friendship „St.-Maartcn" van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij die in Santo Domingo (Dem. Rep.) door acht gewapende Dominicanen is gekaapt, is veilig In Havanna (Cuba) geland. Gezagvoerder van het toestel is K. Mosk, de tweede piloot F. van Schut- en de stewardessen A. Loth en V. Fidanque. Er zijn voorts drie Neder landse passagiers aan boord. Hun namen zijn R. Philips, H. Berg en V. Martin. In totaal zijn er 29 passagiers. EDE (A.N.P.). Moeilijkheden met de motor vap een Phantomstraaljager zijn gisteren de oorzaak geworden van een bosbrand in het Deelerwoud op de Veluwe. Veertig hectare bos gingen ver loren bij de ruim anderhalf uur durende brand. Deze ontstond toen een Phantom- straaljager, die deelnam aan de lncht- macli(oefening Royal Flush, zijn brand stoftank moest afwerpen. De motor van het toestel stopte plotse ling en om die door de snelheid weer aan de gang te krijgen wierp de piloot de tank af. Inderdaad slaagde de piloot er toen in het toestel veilig op de ludht- haven Deelen aan de grond te zetten. Alvorens de tank af te werpen heeft de vlieger gekeken of er woonkernen in de omgeving waren, die wellicht gevaar zouden lopen. (Van een onzer verslaggevers) SUSTEREN Na veel speurwerk heeft de politie de overval op de Boeren leenbank in het Limburgse Roosteren op 10 april kunnen oplossen. De daders, allen afkomstig uit Echt, werden dins dag gearresteerd. De overvallers waren zojuist terag van een „droomreis" naar Turkije, waar zij de totale buit van 20.000 gulden opgemaakt hadden. Al vóór de opening van de officiële transfermarkt zijn voetbalclubs aan het zoeken naar versterkingen. Mansveld (Ado) naar Ajax? Van Beveren (Sparta) naar Feijenoord Onder de onderhandelings tafels. zit een sportredacteur van uw krant om u als eerste op de hoogte te kunnen brengen. Gun zo'n rusteloze sportnieuwsjager ook aan uw kennissen win een nieuwe abonnee. Als dank voor uw transfer-bemiddeling mag u kiezen uit deze aantrekkelijke geschenken: Een legpuzzel van de historische voorpagina van 21 juli 1969 (toen de eerste mens voet op de maan zette). Zo groot als een hele krantepagina. Ideaal om regenachtige (vakantle)dagcn mee door te komen. Een grote vierkleuren tekening (40 x 60 cm. zwaar kunstdruk papier) die de onverbeterlijke satirische tekenaar Jan Sanders speciaal voor onze krant maakte. U blijft lachen om deze plaat, waarop de ene helft van Nederland tegen de andere aan het protesteren is. (hierlangs afknippen) In enveloppe verzenden naar de Leid se Courant, Antwoordnummer 349, Als nieuwe abonnee Straatnaam Hij/zij wil betalen per Mijn naam en adres zijn de Leidse Courant heb ik v Woonplaats Doorhalen wat niet wordt verlangd. Als geschenk wil ik

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1