MENSEN METEEN MISSIE IIG doet bod van miljoenen op IOS DR. J. G. STOKMAN (67) OVERLEDEN Bestuurscollege van bisdom wil 1,5 pet. gezinsbijdrage D 66 op zoek naar politiek bestaan Nu ook lucht kussenvoertuig in Nederland Priester- Kamerlid met gezag Russische diplomaat naar huis Onlusten in Belfast WEEK VOOR DE NEDERLANDSE MISSIONARIS Amsterdamse krakers op drie na naar huis MAANDAG 11 MEI 1970 LEIDSE CX)URANT PAGINA 5 Cornfeld treedt af als voorzitter GENèVE (Reuter) De Amerikaanse financiële instelling International In- «tors Group (I.I.G.) heeft een bod van vele miljoenen dollars uitgebracht op de Investors Overseas Services (I.O.S.), die In moeilijkheden verkeert. President Jerome üoffman van de I.I.G. heeft medegedeeld dat het bod 2.25 dollar per aandeel I.O.S. bedraagt en dat liet de be doeling is de meerderheid der aandelen I.O.S. in handen te krijgen. De I.I.G zou dasi onder leiding ven Robert Wagner, voormalig burgemeester van New York, en Holmes Brown, voor zitter van de New York Board of Trade, alle I.O.S.-fondsen beheren. De bedoeling is de gelden in de landen van oorsprong te herbeleggen. voornamelijk in onroe rend goed, toerisme, hotels en motets. Een woordvoerder van de I.O.S. zei: „Wij kennen dce man niet. Wij hebben geen aanbod van hem ontvangen en wij hebben er geen belangstelling voor". Gisteren zijn de besprekingen van Ret Sartres blad in beslag genomen PARIJS (AFP-Reuter) De Franse politie heeft zaterdag het jongste num- van „La Cause du Peuple", orgaan de pro-maoïstische beweging „La Gauche Proletarienne", in beslag geno- nen omdat het aanslagen met explosie- zen en brandbommen zou rechtvaardigen. De filosoof Jean-Paul Sartre heeft on langs de uitgave van het blad overge nomen na de arrestatie van twee voor- bestuur van I.O.S. met John King, presi dent-commissaris van de in Denver (Co lorado) gevestigde King Resources Com pany, en met Europese financiële instel lingen voortgezet. Uit I.O.S.-kringen is vernomen dat zij nog verscheidene dagen zullen duren; de nadruk ligt op het zoe ken naar een oplossing waarin zowel de Amerikaanse belangen als enkele grote Europese financiële instellingen hun deel zullen hebben. De oplossing moet tevens bepalen in hoeverre de .redders" het bij de I.O.S. voor het zeggen zouden krijgen. Bernard Cornfeld, de oprichter van de I.O.S. is zaterdag afgetreden als voorzit ter van de raad van beheer in Genève. Ook de president van I.O.S. Ltd., Edward M. Cowett, stelde zijn functie ter be schikking. Tijdens de overgangsperiode zal sir Eric Wyndham White voorzitter van de raad zijn. Richard Hammerman zal in die tijd de I.O.S. Ltd. leiden. Onderzoek naar berechtingen van pornografie (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het landelijk vervol- gingsbeleid met betrekking tot de por- nografie verschilt nogal per arrondisse ment. Dat heeft tot gevolg dat de straffen, die door de versahillende rech ters worden uitgesproken, wat oneerlijk verdeeld zijn. Om daarin verbetering te brengen is nu op verzoek van de procu reurs-generaal in Nederland een com missie benoemd. Deze commissie, be staande üjit officieren van justitie, gaat een aantal ridhtlijnen opstellen tot gelijk trekking van de vervolging. De voorzitter, mr. Overbeek, wil tot nu toe niets van de bevindingen van de commissie prijsgeven. De richtlijnen, die over enkele weken in de vorm van een rapport zullen verschijnen, kunnen niet bindend zijn maar moeten slechts als een dringende aanbeveling beschouwd worden. Ambassadesecretaris Netrebski is zondag met vrouio en zoontje per trein naar MoSkou vertrokken. Het zoontje van de van spionage be schuldigde secretaris zal de t.v.- Skippy het ergst missen. ROTTERDAM (A.N.P.). De ontwik keling van een 4-pers. luchtkussenvoer tuig is met succes voltooid door de N V. Luchtkussenvoertuigfabriek in Asperen (N.-B.). Het voertuig, dat een snelheid van ruim 100 km kan halen, is bestemd voor het' reddingswezen, de waterpolitie, defensie, olie- en baggermaatsohappijen en landbouw. De verkoopprijs van het voertuig, dat zich zowel boven land en moeras als water kan bewegen, bedraagt 175.000,- in de standaarduitvoering. NA UITWIJZING: HOEK VAN HOLLAND (ANP) De Russische ambassadesecretaris, Boris Netrebski, door de Nederlandse regering „persona non grata" verklaard, is zon dagavond uit Hoek van Holland per trein naar de Sovjet-Unie vertrokken. De 1 Russische ambassadeur in ons land. de heer Lavrov en zün echtgenote, met een grote bos rode tulpen voor het vertrek kende gezin Netrebski, en enkele tiental len leden van de ambassade deden de ambassadesecretaris, tevens correspon- j dent van het Russische perbureau „No- j vosti", uitgeleide. Netrebski zei dat hij zijn uitwijzing ziet als een aantasten van de goede verhou dingen tussen het Sovjetrussische en het Nederlandse volk. Hoewel hij goed Nederlands spreekt, kwam hij slecht uit zijn woorden. Ook het woord Cambodja I kwam in zijn afscheidswoorden voor. Op een vraag of hij dan een verband zag tussen het Amerikaanse optreden in Cambodja en zijn gedwongen vertrek uit I Nederland, zei hij „misschien". (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) VLEUTEN Gistermiddag Is in zijn woonplaats Vleuten op 67-jarige leeftijd overleden franciscaan en politicus pater magister dr. J. G. Stokman, van 1946 tot 1963 lid van de Tweede Kamer en nadien tot voor kort lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De over ledene, die al geruime tfld aan een on geneeslijke ziekte leed, wordt donderdag in Vleuten ter aarde besteld. Pater Stokfnan heeft na de oorlog vooral betekenis gekregen als politicus, nadat hij behoord had tot de heroprich ters van de KVP. Voor de oorlog trad hij voornamelijk op als docent in kerke lijk recht en ethiek aan het studiehuis van de franciscanen in Venray, nadat hij in 1928 priester gewijd was en enkele jaren later in Leuven gepromoveerd was in het kerkelijk recht. Kort voor de oorlog werd hij directeur van de ont- wikkellngscentrale van het r.-k. werk liedenverbond. Na de oorlog ging pater Stokman in de politiek. Na de heroprichting van de KVP werd hij reeds in 1946 gekozen tot lid van dc Tweede Kamér. Dit lidmaat schap duurde tot 1963: In die tijd was hij tevens Nederlands gedelegeerde op de Internationale Arbeidgconferenties in de perioden tussen 1946 en 1956 en daar na tussen 1958 en 1966. De overledene behoorde de laatste jaren tot de groep van KVP-radicalen, die de KVP trouw bleven. Hij toonde zich in woord en geschrift een groot voorstander van een tot progressieve partij omgevormde KVP. Bij de dood van deze priester-politicus sluit de katholieke Nederlandsë politiek een langdurige periode af, waarin ka tholieke geestelijken zich ook in de Sta ten-Generaal actief met politiek bezig hielden: Schaepman, Nolens, dr. Beau fort, dr. Stokman. BELFAST (AFP) In Belfast heb ben zich gisterochtend vroeg incidenten voorgedaan tussen ongeveer tweehon derd katholieken en Britse soldaten. Deze laatsten maakten gebruik van traangas om de menigte te verspreiden; 27 militairen en vier burgers werden gewond- Vermiste attaché weer terug Koning Konstantijn van Griekenland en koningin Anne-Marie tekenden gisteren het gastenboek van de stand van de Zwitserse plaats Sion in de Amsterdamse R.A.I. De Griekse koning in ballingschap komt het congres bijwonen van het Inter nationale Olympische Comité. Dit comité gaat bepalen welk land de Olympische Winterspelen van 1976 mag organiseren. De steden, die zich kandidaat stellen, lichtten hun kandidatuur met foto's en modellen toe. Niarchos mag Griekenland niet verlaten ATHENE (Reuter) De officier van Justitie van Piraeus heeft de veiligheids politie verzocht, te verhinderen dat de Griekse scheepsmagnaat Stavros Niar chos het land verlaat hangende een on derzoek naar de dood van zjjn vrouw Eugenie. Dit Is van gezaghebbende zijde in Athene Italië weer in greep van staking ROME (AP) De arbeidsonrust Is in Italië vandaag weer ernstig toegenomen. In Rome staken de vuilnismannen en in heel het land zullen vlak voor het be gin van de eindexamens de leraren en onderwijzers het werk neerleggen, voor lopig vrijdag en zaterdag en op 22 mei- De staking van ongeveer 400.000 top ambtenaren, die reeds twee dagen duurt, wordt voortgezet voor onbepaalde tijd. De ministeries zijn leeg, rechters, diplo maten en andere hoge regeringsfunctio narissen nemen aan de staking deel. De pauselijke universiteit de Gre gorian a is getroffen door de eerste staking in haar 400-jarige geschiedenis. Veertig burgerleden van het niet-lesge- vende personeel zijn in staking gegaan wegens de huns inziens slechte arbeids voorwaarden en de „paternalistische" op vattingen van het bestuur van de univer siteit. Morgen begint een landelijke 24- uursstaking van het spoorwegpersoneel. KAAPSTAD (AP) De vermiste Amerikaanse assistent-marineattaché luitenant-kolonel Walter Limbach heeft j zich zaterdag in Kaapstad bij de politie gemeld. Limbach was niet meer gezien nadat hij vrijdagmiddag een partijtje golf had gespeeld. Gevreesd werd dat hij was ontvoerd. De heer Limbach heeft nog geen verklaring voor zijn verdwijning gegeven. hebben recht op een welverdiend verlof. Maar als ze - platzak - in het vaderland aankomen, krijgen ze dikwijls nóg meer zorgen dan op de missiepost. Onder uw missionarissen, uitge zonden door uw kerk, zijn er die moeten schooien om aan kostgeld te komen. Ze logeren het liefst bij familie, maar hoeveel gezinnen zijn financieel nog in staat om voor een extra "kostganger" vijf maanden lang alles te betalen? Anderen zullen moeten bijspringen. U zult moeten bijspringen. Anders gebeurt er dit: Uit een brief van een missionaris "...Ben pas beter van een jaar ziek zijn door ondervoeding. Daarom moest ik met verlof. In Cbili heb ik nog schulden bij de dokter en het reisgeld heb ik moeten lenen. Hier heb ik totaal niets. Ik ben de wan hoop nabij en kan het niet meer aüeen aan..." En dan hebben we het nog niet? eens gehad over zakgeld, kleding, ver- y zekeringspremies, studiekursussen, reisgeld en de aankoop van ge- reedschap voor het werk ginds. Wilt u er alstublieft iets aan doen? 11-18 mei Kerkkollekte met Pinksteren r^~i Postgiro 676, |_K A 1 t.n.v. Nederlandse V V7 Missionaris - \_A_/ Den Haag. (Van onze parlementaire redactie) HAARLEM D'66 beschouwt zich in de Nederlandse politiek nog steeds als een breekijzer, waarmee het oude insti- j tuut nieuw leven moet krijgen. Dit betekent, dat de Democraten '66 hun I partij slechts als een tijdelijke instel- j ling zien. Hoelang tijdelijk moet duren, daarover is men het niet helemaal eens. Tijdens een discussiecongres van D'66, zaterdag in Haarlem gehouden, over heerste dc mening, dat het partijpro gramma binnen acht tot tien jaar uit gevoerd moet zijn. Dan moet dc partij dus overbodig geworden zijn. Is uitvoering van liet programma niet in die periode gelukt, zo meenden ve- Mevrouw Niarchos (42) is vorige week dood aangetroffen in de villa op het ei landje Spetsopoela, eigendom van haar man. Een rapport over de lijkschouwing werd zaterdag aan de officier van justitie Fafoetls overhandigd, die onmiddellijk een uitrelsverbod voor Niarchos uitvaar digde. Naar verluidt Is in het rapport sprake van een overmatige dosis slaap middelen, en had mevrouw Niarchos ook verwondingen aan hals en bulk. (ADVERTENTIE) Moderne mensen ventileren óók de woonkamer en natuurlijk met'n itho ventilatoren vanaf 53.90 Reeds 82 doden bij gevechten in India BOMBAY (Reuter) In de Indiase steden Bhiwandi en Jalgaon, ten noord oosten van Bombay, zijn zaterdag op nieuw gevechten tussen hindoes en isla mieten uitgebroken. In Bhiwandi, waar een uitgaansverbod van kracht is, zijn waterdag drie branden gesticht. Het aantal slachtoffers van de gevech ten van de afgelopen dagen is inmiddels gestegen tot 82. De schade wordt ge schal op jneer dan tien miljoen gulden. Vertrouwen voor regering Lynch DUBLIN (Reuter) Het Ierse parle ment heeft zaterdag met 72 tegen 66 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in het nieuwe kabinet van premier Jack Lynch. Aan het eind van een marathondebat van 36 uur verklaarde de premier dat hij op het ontslag van de ministers Financien en Landbouw, Charles Haug- hey en Neil Blaney, had aangedrongen omdat de verdenking op hen rustte dat zij betrokken waren bij illpgale wapen- invoer. Er bestaat evenwel geen wet tig bewijs, aldus Lynch. De ex-minis ters staan bekend als voorstanders van het gebruik van geweld om het over heersend protestantse Ulster (Noord- Ierland) met de overwegend katholieke Ierse republiek te verenigen. De wa pens zouden voor militante katholieke groeperingen in Ulster bestemd zijn ge- Liever in personen dan in gebouwen investeren ROTTERDAM Het bestuurscollege van bet bisdom Rotterdam, bestaand uit de twee vicarissen-generaal en de alge meen econoom, hebben in een rapport voorgesteld te streven naar een finan ciële bijdrage per gezin van anderhalf procent van het netto-inkomen. Als concreet bedrag wordt echter voorge steld een gezinsbijdrage van 150 gul den per jaar en een bijdrage van alleen staanden van 75 gulden per jaar. Vooi een aantal kerkleden'uit het bisdom zal dit bedrag te hoog zijn. Daarom wil het bestuurscollege ais richtlijn aanhou den een vrijwillige financiële bijdrage van anderhalf procent, te verwezelijken op 1 september 1971. Daarmee hebben de beide vicarissen-generaal en de alge meen econoom gekozen voor een gemid delde uit verschillende voorstellen, die de laatste maanden vanuit het bisdom gedaan zijn. De vraag is overigens, of ook het voor stel van het bestuurscollege van ander half procent haalbaar is. Het rapport van de diocesane adviescommissie van vorig jaar ging uit van twee procent. Bij de besprekingen van dit rapport in de verschillende raden, de caritasverenigin- gen en bij de pastoors bleek dat de meerderheid niet verder wilde gaan'dan één procent vrijwillige bijdrage. Een enquête heeft dit nadrukkeijk onder streept. Zowel de diocesane advies commissie in haar rapport van april 1969 als het bestuurscollege van het bisdom spreken echter van een zodanige finan ciële noodsituatie, dat een vaste jaar lijkse bijdrage van één procent te wei nig is om de problemen te kunnen oplos- Overigens moeten volgens de voorstel len van deze colleges de kerkcollectes eveneens gehandhaafd worden, omdat, aldus het bestuurscollege van 't bisdom „de lokale gemeenschap als hoeksteen in de .kerkelijke financiering moet worden gehandhaafd". met nieuwe richtlijnen omkleed worden. Collectes voor alle mogelijke doeleinden moeten afgeschaft worden, ook het plaatsegeld dient te vervallen. In plaats daarvan moet er één collecte komen, waarin alles begrepen moet worden. Het bestuurscollege van het bisdom volstaat niet met alleen cijfermatig te pleiten voor anderhalf procent bijdrage. In een uitvoerige prioriteitenschema sommen de vicarissen-generaal en de algemeen econoom op, waartoe een gro tere financiële bijdrage moet dienen: missie, ontwikkelingshulp, pastorale doeleinden, vormingswerk, volwassen ca techese, pastorale scholing, democratise ring, financiële gelijkstelling van niet- parochiële zielzorg, betere pensioen- I regelingen voor oudere priesters, verbe- 1 tering van het inkomensniveau van de j actieve zielzorgers, aanstelling van pas torale werkers enz. Het bestuurscollege acht de nieuw- bouw van pastories veel minder urgent. I Kerkgebouwen, die niet voldoende func tioneren, moeten gesloten worden en plannen voor verbouwing over resultaten moeten zeer kritisch behandeld worden. Investeren in personen acht het college I veel belangrijker dan in gebouwen. AMSTERDAM (ANP) De totaal 140 personen, die de Amsterdamse politie bij de ontruiming van twee gekraakte panden tijdens de rellen op Bevrijdings dag in de hoofdstad heeft gearresteerd, zijn op drie na allen in de afgelopen da gen in vrijheid gesteld. De laatste 43 kra kers, alsmede 3 personen beneden de 18 jaar, die op het Damrak stenen en dop pen van fietsbellen naar de politie had den gegooid, werden vrijdag aan de offi cier van justitie voorgeleid. Deze zond de krakers naar huis. De drie minderjarigen werden door de officier doorgestuurd naar de kinderrechter. Deze heeft hen voor zes dagen in bewaring gesteld. Ontmoeting Paus en Armenische patriarch VATICAANSTAD (Reuter-AFP) Paus Paulus en het hoofd van de Arme nische orthodoxe Kerk, de „Catholicoc" Vasken de eerste, hebben zaterdag sym bolische eeuwen van vijandschap tussen hun Kerken beëindigd met een vredes kus onder de fresco's van Michelangelo Paus Paulus, tezamen met patriarch Catholicos Vasken de Eerste van de Armenische Orthodoxe Kerk. in de Sixtijnse Kapel. De paus zei de Ar menische patriarch, de eerste die ooit het Vaticaan bezocht, dat hij niets wilde na laten om de Kerken tot eenheid le bren gen. De geestelijk leider van drie miljoen orthodpxe Armeniërs in de Sovjet-Unie verklaarde van zijn kant dat zijn Kerk graag deelnam aan de oecumenische be weging om „samen met de zusterkerken voort te gaan op de weg naar eenheid in liefde voor Christus". Eindeloze discussies over toekomst len. dan mbet de partij ook worden opgeheven, omdat zij dan gebleken is niet zinvol te zijn. In elk geval vonden de congressisten, dat van jaar tot jaar moet worden bepaald of men moet doorgaan. Tijdens dit congres, dat geen leden vergadering was maar een open discus siebijeenkomst, werd zij het door een minderheid gesteld, dat een mo derne partij als D'66 helemaal geen partijprogramma nodig heeft. De meer derheid vond evenwel, dat men de doel stellingen wej moet formuleren. Daar mee heeft men tevens de mogelijkheid om het fractiebeleid in de Kamer te controleren, onder erkenning overigens dat de fractie een eigen verantwoorde lijkheid draagt. Zoals vaker bij D'66 het geval ls geweest, was ook deze bijeenkomst op gezet met een te ambitieus programma, 's Morgens verdeelde men zich In dis cussiegroepen, die tal van onderwerpen bespraken. De resultaten van die ge sprekken zouden 's middags aan de orde komen in een plenaire bijeen komst, maar er was zoveel stof verza meld en over de verschillende onder werpen werd vo uitvoerig van gedach ten gewisseld, dat men tijd tekort kwam om alle onderwerpen in de ple naire vergadering uit te praten. Deze gemeenschappelijke bijeenkomst stond onder leiding van de Groningse hoogle raar prof. L. J. Brinkhorst. De congressisten hielden krachtige pleidooien voor grotere openbaarheid, voor meer informatie en voor het op stellen van alternatieven. Die openbaar heid zou zich ook moeten uitstrekken tot commissievergaderingen van ge meenteraden en provinciale staten. Het werd toelaatbaar gevonden, onjuiste be sluitvormingsprocedures te boycotten. Uitvoerig werd ook gesproken over de wijze van kandidaatstelling voor de Tweede Kamer door D'66. Een meerder heid was voor het houden van steek- proefvergaderingen na regionale voor- verkiezingen. In deze gedachtengang zou het hoofdbestuur de achttien kies kringen moeten verdelen in kieskring- groepen. Binnen zo'n groep zou een voorverkiezing moeten worden gehou den. In enkele steekproefvergaderingen zou wat de hoogstgeplaatsten betreft de definitieve volgorde moeten worden vastgesteld, waarna groepsgewijze de 'dgorde van de laagstgeplaatslen wordt geregeld. Een (niet geringe) minderheid toonde voorkeur voor een definitieve vaststelling van de volgorde door de algemene ledenvergadering aan de hand van de resultaten van regionale voorverkiezingen. Langdurig werd ook gesproken over de komende gemeente raadsverkiezingen. In een vorige bij eenkomst was reeds gesteld, dat voor die verkiezingen een prioriteitenschema zou moeten worden opgesteld, dat aan de kiezers In begriine" taal moest worden gepresenteerd TnMi-^en hadden velen zich de moeit- "-troost dit nader uit te werken. Het Utrechtse lid J. ter Louw had volgens de conercssisten het beste resultaat geleverd en zijn werk stuk werd dan ook geschikt gevonden om nog —r de raadsverkiezingen aan de afdelingen rond te zenden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5