Minister Klompé is geen directeur-gen. van omroep Eurofashion '70 voor Finland Dali-expositie in Rotterdam VARA-VOORZITTER J. BROEKSZ: Onwettige draai aan omroepwet KRO-radio en -tv op lichtvoetige zomerpad Veel import bij tv Kubusplan antenne Tv-reportage Maagdenhuis bekroond Maoïsten spelen voor Robin Hood in Parijs I Boeiende creaties van jonge ontwerpers PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 11 MEI 1970 ROTTERDAM (ANP) Het Museum Boymans-Van Beuningcn zal van medio november tot medio januari 1971 een tentoonstelling houden van werken van de Spaanse sebilder Salvador Dalï. Er 1 zullen 60 a 70 schilderijen, ongeveer j veertig gouaches en tekeningen en enkele .surrealistische objecten naar Rotterdam De belangrijkste musea uit Amerika en Europa hebban voor deze expositie wer ken, in bruikleen afgestaan. Ook talrijke privéverzamelaars uit de hele wereld verlenen hun medewerking. Het is de eerste maal dat in Holland een overzichtsexpositie van DaM te zien is. Elders in Europa zijn wel eens ten toonstellingen van deze kunstenaar ge houden, maar van veel bescheidener aard. Er zullen werken te zien zijn uit elke faze en getracht wordt uit elke faze de meest belangrijke werken naar Rot terdam te krijgen, Julien Schoenaerts gaat weer spelen (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Vlaamse acteur lullen Schoenaerls zal in de loop van •pnieuw optreden. Hij zal ljjk meewerker door een van Vlaamse toneelgezelschappen. Ongeveer twee maanden geleden werd Schoenaerts opgesloten in een inrichting voor geesteszieken te Tienen; die op sluiting volgde op een tweetal zeer be wogen maanden en was het rechtstreekse gevolg van een klacht, neergelegd door zich niet wilde onderwerpen aan de huisreglementen. Daarna ver wekte Schoenaerts moeilijkheden door samen met enkele straatmuzikanten een privé-actie te gaan voeren ten gunste van de stakende Limburgse mijnwerkers. Onmiddellijk na zijn opsluiting in het gesticht had Schoenaerts beroep aange tekend. Hij werd daarom onderzocht door een tweede arts. die hem volkomen week uit de inrichting ontslagen. Schoenaerts die nog steeds gebon den is aan het dramatisch gezelschap van de BRT heeft nog tot in juni ziekteverlof. Bij welk gezelschap hij precies zal gaan optreden, weigerde men gisteravond bekend te maken. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM ..Bij mij groeit de indruk, dat minister Klompé zelf wil optreden als een soort directeur-gene- gebeurde met betrekking tot de brief op het rapport ..uitgangspunten" en de CAO-onderhandelingen van 't omroep- personeel, is deze indruk stellig niet verzwakt. De minister verleende aan vertegenwoordigers van het personeel 4 procent voorschot, terwijl de rege ringscommissaris ons uitdrukkelijk had verboden een voorschot te ver strekken". aldus de voorzitter van de VARA, de heer J. B. Broeksz. in zijn toespraak tot de verenigingsraad van deze omroep. Terzake de brief van de minister over haar standpunt met betrekking tot het gezamenlijk programma, verklaarde de heer Broeksz. dat als minister Klompé betoogt, dat amusementspro gramma's voor de NOS „niet per se verboden terrrein zijn" ze hiermee een draai aan de omroepwet geeft, welke in strijd met deze wet is. De soorten programma's, die de NOS mag brengen, zijn uitdrukkelijk in de wet opgesomd; andere programma's zijn dus wel verboden d.w.z- door de be woordingen van de wet zelf. Spreker citeerde uit de handelingen van de Tweede Kamer de verklaring van de minister bij het omroepdebat, dat het niet de bedoeling is, dat de NOS een omroeporganisatie wordt, die een to taalprogramma gaat uitzenden. Minis ter Klompé verschilde daarover dan (Van o iroepcorrespondent) AMSTERDAM. Op het gazon voor de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum wordt op 15 mei een kubus geplaatst, waarvan de maat is bepaald door het hoogteverschil tussen het maaiveld en het Normaal Amsterdams PeiU De plaatsing van een dergelijke kubus bindt tezelfdertijd plaats in Groningen, Enschede en Leiden en wordt door de plaatselyke musea gedocumen teerd, zodat men eich in deze steden op de hoogte kan stellen over eikaars situaties. Enkele hoogteverschillen van Nederland zijn dus bepalend voor de maat van een dergelijk aantal kubussen. De auteur van dit plan is Maarten Binnendijk te Zwolle en het Initiatief tot verspreiding over de genoemde musea h uitgegaan van het Groninger Museum voor Stad en Lande. HILVERSUM KRO-radio heeft ge probeerd voor de zomer van dit jaar een programma op te stellen, dat vol doet aan de eisen, die men van recht geaarde zomergenieters en vakantie gangers kan verwachten. Dat bete kent, dat enkele ernstige, aandacht vragende programma's tijdelijk zijn vervangen door wat meer lichtvoeti ge. nonstop-stereo-zomercocktail, die kwakkend werkt, zelfs als de vakantie onverhoopt aan het verregenen is. Op zondagavond tussen negen en tien uur ook een uur lichte muziek, waarin enkele verrassende elementen zullen ritten. Daarna brengt Tom Bouws hoorde muziek uit de vakantielan den- ..Van twaalf tot twee" zal zich duide lijk richten op de losse zomergewoon- ten. De luisteraars die graag afstem men op de muzikale magazines op dinsdagmiddag, zaterdagmorgen en - middag „Pizzacato", „Djinn" en „Pm", zullen van een veranderd zomersche ma geen last hebben. Ze vinden hun Dinsdagavond wordt het laatste radio uur weer voor de lichte liefhebbers, wat eveneens het geval is op de za terdagavond, waar „Goal" te vinden blijft. De KRO-radio heeft de zondagavond het laatste uur gereserveerd voor de liefhebbers van klassieke muziek, die dan zelf mogen kiezen, wat ze willen horen. Elke KRO-radio-ochtend zullen de ou ders weer raad kunnen vinden bij de keuze van hun dagtocht of speelob- ject. Om kwart over acht informatie over recreatiemogelijkheden voor de gezinnen en speciaal voor de jeugd. Na het nieuws van half negen voor de volwassenen vakantie-informatie, sa men met de NCRV: de graag beluis terde rubriek „Touringclub". Het is al weer enkele jaren de gewoonte, dat de KRO-televisie in de zomermaanden een aantal, in het bui tenland verworven drama's en mu ziekprogramma's presenteert onder de verzamelnaam somertheater. Dat zal ook deze zomer het geval zijn. Daar naast echter staat er ditmaal nog veel r „Import" op het program, import Televisiespelen uit Engeland. Frank rijk, Duitsland en Italië, twee grote feuilletons, waarvan er een uit Vlaan deren en een ander uit Japan afkom stig is. opera en operette uit Italië en Duitsland Amerikaanse filmseries en een Deense speelfilm. Beraad Als het nodig is NOS-programma's te doen afwisselen door andersoortige uitzendingen, die de NOS niet mag geven, dan kunnen de omroepen voor die afwisseling zorgen. De heer Broeksz vertrouwde, dat men in rege ringskringen zal begrijpen dat de zendtijdverhouding lussen de NOS en de grote omroepen zoek is en verbete ring behoeft. Dat wordt dan ook door het bestuur van de NOS voorge steld. In de loop van de week zal het NOS- bestuur zich over deze zaak beraden. Spreker hoopte, dat een eensgezind standpunt zal worden ingenomen en dat de NOS-bestuursleden het verzet ten van de wet, ook al gebeurt dit door een minister, niet zal accepteren. Het gaat hier om het levensbelang de omroeporganisaties. omroepwet verbiedt, dat zulks op commerciële grondslag door middel van reclame- inkomsten etc. zou kun nen gebeuren. Levensgroot wordt dan het in alle discussies zorgvuldig ver meden probleem der financiering dui delijk. Dit geldt ook voor educatieve programma's. Als men zenders ge bruikt voor een zeer gering aantal kijkers of luisteraars, dan schiet men met kanonnen op mussen. De cursis ten zijn veel meer gebaat met banden ,os van de vraag of het i Onderwijs al of niet de kosten voor NOT en Teleac voor haar rekening neemt, dient dit minis terie niet nutteloos geld uit te geven. De ervaring welke de TROS opdoet, haar claim als b-omroep r alle strek- Hoe groot is AVRO? Van geheel andere aard is de AVRO- aanvrage om meer zendtijd. Aanne mende dat d^ AVRO 835.000 leden telt, dan is dit' niet voldoende om een afwijking van de zendtijdindeling te rechtvaardigen. Spreker vroeg zich af of de AVRO niet in ledental terug loopt. Men zegt dat Televizier-lezers ook AVRO-leden zijn. Tijdens een rechtsgeding tegen de VARA bleek, dat niet de AVRO het blad Televizier exploiteert maar de Rotogravure. Nu rijst de vraag of de verhouding tussen AVRO en Rotogrqyure niet in strijd is met artikel 13 van de omroepwet, waarin staat „dat een omroep voor zover deze niet voor de verhulling van de omroeptaak Ubstemd is". Het heeft er alle schijn van, dat de AVRO jegens de Rotogravure dienstbaar is bij het maken van winst. Tegen het einde van zijn inleiding deelde de heer Broeksz mee, dat de VARA vorig jaar een winst van 15.000 leden boekte en als de voorte-» kenen niet bedriegen zal deze winst in 1970 nog groter zijn. CANNES (AFP) De reportage van de NOS over de maagdenhuisbe- zetting heeft op het internationale ma's in Cannes de speciale prijs van de jury gekregen. Deze onderscheiding werd toegekend wegens het uitsteken de verslag van een belangrijke actue le gebeurtenis. Op het concours, dat onder auspi ciën van de Franse omroep van 7 tot 10 mei werd gehouden, ging de grote prijs voor rechtstreekse reportages naar ,,De installatie van de prins van Wales" van de BBC. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) kreeg van de jury een specia le vermelding voor zijn t prestaties ter gelegenheid maanlandingen. Aan het hebben 25 televisie-organisaties deel genomen, met in totaal 36 reporta ges. Laatste Kijkkijk „Kijkkijk", een kijkgrijp uit het onge woon gewone en het gewoon ongewone leven van Jan en alleman, beleeft van avond de laatste aflevering van dit sei zoen. In deze uitzending kan de kijker o.m. kennis maken met mevrouw Nelly de Haas-Turk en haar bijzondere ver houding met Zijne Excellentie minister Joseph Luns. Waar de minister zich ook ter wereld bevindt, hij verzuimt slechts zelden mevrouw De Haas minstens een ansichtkaart te sturen. Nog onlangs na de reis van de minister naar het Mid den-Oosten ontving mevrouw De- Haas behalve een brier een prachtige hand doek en een houten kameel. In „Kijkkijk" vertelt mevrouw De Haas hoe het allemaal is begonnen en wat zij in de loop der jaren van de excellentie heeft ontvangen. Verder in „Kijkkijk" een item over de belangstelling van „ge wone" Nederlanders voor artiesten en andere bekende landgenoten, een re portage over de dameskegelclub M.G- H-B. (Morgen Gaat Het Beter) uit Den Haag. een interview met twee Haagse leveranciers van genotmiddelen, zoals snuif, sigaren en drank, aan de hoog ste kringen; een reportage over een Amsterdamse automonteur, die als hob by heeft cowboytje spelen. ..Kijkkijk" is een programma van Jan Fillekers en Ruud Keers en wordt ge- NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens var 20.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: Handelingen der apostelen 21.45 uur: Kijkkijk AKV '70 (Herv. Kerk) NOS: 22.45 uur: Journaal Nascholing huisartsen NEDERLAND II VARA: Coronationstreet 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier is Lucy 20.45 uur: Uit berekening, kroniek uit Praag 22.10 uur: Simon Carmiggelt 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00 uur: Burgerschapsvorming Iet wiet wijt 11.35 uur: Notre ville, 11 NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje Beer 21.10 uui Andy Williams 22.00 uur: Wij heren van 1 NOS: 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Olympia's tour TELEAC: 23.05 uur: Ruimtelijke orde Journaal 19.04 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Het wonder der natuur 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 1.10 i weg Kunst en Kunstenaars Het Grancino Trio. bestaande uit Ro van Hessen, piano; Dulci Ou werker, viool en Lous Doossens, cello, zal concer teren op kasteel Duivenvoorde op 12 mei te 20.30 uur. Er zullen werken van Clementi, Schubert en Arensky uitgevoerd worden. Toneelgroep Randstad zal op 23 mei een voorstelling geven van „De geboren leugenaar" van Keith Waterhouse en Willis Hall in de bewerking van Paul Rodenko in de toneelzaal van gebouw ..Op Gouden Wieken". Ike Muse exposeert in Kunstzaal Liernur (Zeestraat 63) van 16 mei tot 5 juni De vernissage zal plaats vinden op 16 mei van 15 tot 17 uur. Delicatessen en metrokaartjes voor armen PARIJS (AP) De «wervers en ver pauperde Afrikaanse gastarbeiders in een leegstaande fabriek in een der Pa- rijse voorsteden konden gisteren hun ogen niet geloven. Een groepje jonge activisten allen met een Mao-insigne in bet knoopsgat verscheen in de fabriek en deelde etenswaren uit die de droom van een smulpaap zouden kun nen zijn: oude wijn en champagne, paté de foie gras met truffels, gebraden kip, gevogelte, slagroomgebak en vruch- De jonge filantropen hadden het voedsel waarvan de waarde op een paar duizend dollar werd geschat vrijdag buitgemaakt bij een overval op een dure delicatessen winkel op de Place de la Madeleine. De bliksemoverval stel de tot gistermorgen de politie voor een raadsel en werd afgedaan als een anar chistisch protest tegen de „establish- Maar het feit dat het voedsel i werd uitgedeeld arme wijken van Parijs toonde de „Wij zijn geen dieven, maar de mili tante voorhoede van het volksverzet", verklaarde een student tegenover een verslaggever. „Door een luxe-winkel te overvallen die alleen maar levert aan de rijken, wilden wij de uitbuiters een slag toebrengen ten bate van hen die worden uitgebuit". De ontvangers van de goede gaven leken zich niet druk te maken over de politieke motieven van hun weldoeners. De jonge Maoïsten werden luid toege juicht door de arme gezinnen in de krottenwijken en de Afrikaanse arbei ders die in geïmproviseerde slaapzalen samenwonen. De Maoïsten zagen erop toe dat de Islamieten onder-de Afrika nen geen varkensvlees of alcohol kre- soortgelijke Robin Hood-activitei uitvoer gelegd. Hier werden duizenden metrokaartjes uitgedeeld aan arbeiders- Onlangs is het metro-station van Passy een van de duurste woonwijken van Parijs overvallen waarbij 30.000 me trokaartjes werden buitgemaakt. Bij de overval op de delicatessenwinkel zijn vrijdag twee jonge studenten, een meis je en een jongen, gearresteerd. De stu dent Bernard Marcade is bij de overval ernstig gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Onderscheidingen van Yad Vashem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ambassadeur van Israël, de heer Shimshon Arad, zal op 20 mei aan 25 Nederlanders onderschei dingen uitreiken voor hun offeringsge- zindheid en moed, waardoor zij tijdens de tweede wereldoorlog het leven van joodse medeburgers hebben gered. De onderscheiding bestaat uit een oorkonde, eventueel aangevuld met een medaille, en wordt toegekend door het Israëlische instituut Yad Vashem, dat is opgericht ter herdenking van de joodse slachtof fers uit de wereldoorlog. Onder degenen, die een onderscheiding ontvangen zijn mevr. J. Leepel-Jabotz te Den Haag, mevr. Meta Meyer te Leiden, de heer en mevrouw K. en N. Millard te Leiden (posthuum voor de heer Mil lard), de heer en mevrouw F. en C. Piper te Delft, en de heer en mevrouw W. en S. Verschoor te Delft I Jan Kuiper stelt zijn schilderijen, litho's 1 j en tekeningen ten toon in Galerie Het J I Kunstcentrum aan de Molenstraat tot i I 4 juni. Drs. Gerrit Borgers heeft de tentoonstelling zaterdag j.l. ingeLeld. I De Koninklijke Militaire Kapel zal met j medewerking van het tamboerkorps op j 15 mei een concert geven in de Prins j Willem-Alexanderzaal van het Congres- I kele maanden geleden i nale modieowtwerpwedatiïjd. Deze werd 1 uitgeschreven door belangrijke mode- I damesbladen, zoals illustreert, Sunday I Times Magazine en voor Nederland j Libelle. die de wil I van de nationale finale naar Loosdrecht haalden. Vorig jaar had, zoals bekenc Marlein van der Jagt, de jonge Neder I landse ontwerpei", de eerste prijs in d I waCht gesleep!, waardoor ons land ni I ails gastland mocht optreden. Modekoning Jacques Esterel uit Frankrijk kwam zaterdag speciaal naar Loosdrecht om de jeugdige Finse ontwerpster Tanja Vuokko. winnares van Eurofashion '70 te belonen met een kus en vijfduizend gulden. Rechts het model, dat de ?rpen inde. ma vermeldt werken van Reed, van Lijnschooten, Tcherepnin, Hugo de Groot., Posthumus en Miller. Zeven Rotterdamse kunstenaars zullen van 17 mei-tot 5 juli een tentoonstelling houden in museum Boymans-van Beu- ningen. Het zijn: Woody van Amen, Kor Bekker, Toni Burgering, Wim Gijzen, Jan van Munster, Ian J. Pieters en Gust Romijn. Cantatedienst Kloosterkerk, Op zondag 24 mei te 17 uur zal Bachs' Cantate ..Höchsterwünschtes Freudenfest" in de Kloosterkerk worden uitgevoerd door het Residentie-Bachkoor en het Bach- orkest met medewerking van solisten onder leiding van de cantor-organist Gerard Akkerhuis. LOOSDRECHT - Acht van xeer verschillende n traden zaterdagavond in Yachtingclub Van Dijk te Loosdrecht in het strijd perk tijdens het Eurofastaionfestival 1970. De achtkoppige jury, bestaande uit be langrijke modevertegenwoordigsters en -vertegenwoordigers uit diverse landen was bet niet in de eerste plaats te doen om de blonde Finse of de zwartharige Griekse schone, maar om Jonge mede ontwerpers die nog geen kans gekregen Acht jougemensen uit Nedterland, Zweden, Noorwegen, Engeland, Ierland, Joega-Slavië, Griekenland en Finland, die nog geen vaste plaats in de mede wereld veroverd hebben, maar meestal nog academiestudenten zijn, dongen ma de 23 jaar te stimuleren. De creaties wer den in Loosdrecht door de deskundige jury beoordeeld naar originaliteit, draag baarheid en keuze van het stoffen- materiaalOe acht collecties bestonden uit dagmode, strandmode en avondmode. De jury. onder voorzitterschap van de modeontwerper Frans Molenaar had geen geen gemakkelijke taak. De ontwerpen van de Griek Sere Abrahamian of van de Joego-Slavische Renata Radovic, die voor haar in Joego-Slavië gediskwalifi ceerde landgenote Milinka Prulovic in viel (de laatste bleek bij de nationale wedstrijd in haar land geen originele modellen te hebben ingestuurd), waren in scherp contrast met de Finse en Noorse ontwerpen. Waar de mediterraneontwerpei* veel zwierige, gekleurde kleding creëerden, en in het doorwerken van dezelfde motieven in de drie garderobestukken dlie getoond moesten worden. De jury koos uiteindelijk de door hun simpelheid zeer geraffineerde modellen van de 20-jarige Finse ontwerpster Tarja 1 Voukko boven de romantische Engelse of felle Noorse. Het totaal van 166 punten stak ver boven de andere waarderingen uit. De modellen die de mannequin Anna- Lisa toonde bestonden wat de dag- kleding betreft uit een tweedelig zwart ensemble, bestaande uit een jump-suit met korte mouwen en een midimantel. De pijpen, mouwtjes, taille, co! en het kleine zwarte mutsje zijn afgezet met dikke ringen van stof. Het gele strand^ ensemble kent hetzelfde ringfihema en ook de witte avond-midijapon, waarbij een wit mutsje wordt gedragen met een korte cape. De kleding van de Nederlander Petei Pock bijvoorbeeld kreeg slechts 94 punten. De prijs van 5000.- werd de Finse ontwerpster overhandigd door de Franse modekoning Jacques Esterék „Bernard Haitink dirigeert muziek voor het publiek van morgen" ging gisteren veelbelovend van start. Deze AVRO- reeks, duidelijk geïnspireerd op de tv- concerten voor jonge mensen, zoals die door VPRO-tv werden overgeno men van Leonard Bernstein, kunnen van veel belang zijn voor de toekomst van ons concertleven. Haitink deed het uiteraard anders dan Bernstein. Maar hij deed het goed, toonde zich een bekwaam cau seur. en had het voordeel dat hij een gesprekspartner had die vrijwel onbe vangen suggereerde dat vragen en antwoorden spontaan opkwamen. Wat Haitink kan, kunnen anderen wellicht ook. Maar Haitinks apparaat is uiteraard superieur. Dat de AVRO voor deze serie het Concertgebouwor kest koos houdt voortreffelijke moge lijkheden in zich. Niet op de eerste plaats om hel feit dat. zoals in dit geval, zo'n Ravel-suite er goed uit komt dat lukt andere orkesten ook wel maar omdat gisteren (en in de toekomst) altijd de allerbeste musici bij de hand zijn om over het eigene van hun instrument te vertellen. Dat Joop Stokkermans de regie voert is een extra-voordeel. Hij is vakmusicus en kan zijn cameraregie dus gemakkelijk van de partituren uit doen. Enige nadeel: het tijdstip van de uitzending. Tegenover het eerste (voetbal) gedeelte van Studio Sport op „II". Uitzending die veel jongeren, voor wie het muziekprogramma be doeld is, benevens vele ouderen die graag zouden meekijken, wellicht toch naar het tweede net overschakelen. De AVRO bood voorts weer een mini-onderwerp in „Hier Parijs-Hier Jan Brusse". Wc blijven dit een aar dige rubriek vinden om de sfeer waarmee de samensteller Parijs weet tekenen in xljn kleine bljverschijn- veelzijdigheid. direct on- ■steert zij enorm veel. Haar muzikale show won sterk door het inlassen van theatrale bij dragen Piet Romer Zaterdag ging bij de VARA de voorlaatste „Een van de acht". Zon der ongelukken, zonder hoogtepunten. VARA en presentatrice Mies Bouw man zullen blij zijn dat hel er bijna op zit. Het quizgedeelte bood ook dit maal weinig perspectief. In het „bij werk" zagen we met veel genoegen „Morton Frasers Harmonica Gang" terug en was liet Fcyenoord-onderdeel (der Ilappel und der Hasil) uiteraard „gefundenes Fressen". Opvallend was het functionele ge bruik van amateurkrachten die bod plegen te komen, gen" uit Leiden leverde een attractie ve muzikale bijdrage en het West- lands Mannenkoor was present om Vera Lynns specifieke sound een goe de achtergrond te geven. Twee voor beelden van de mogelijkheid om ama teurs aotief te betrekken bij tv. het programma niet zou beleven, drukte op de uitzending een heel per soonlijk, heel emotioneel stempel. Re gisseur Philo Bregstein was niet in staat om dit getuigenis in adequate beelden te vangen. Omdat het meeste dat hij vertonen kon al eerder (vele malen soms) op het scherm kwam. Dat wekte de indruk dat we een andere versie van een vele malen verteld verhaal te zien kregen. Bij heel persoonlijke benadering werd dit e Vg. Blues in de Steeg Op zaterdag 16 mei is er weer een Blues in de Steeg waaraan Elisabeth Boson, Frank van Meetoren, Gov Mutet, Staeje v. d. Velde, Phsbp Kroonanberg

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2