Mijnwerkers maken nu kinder wagenwielen Wielt jes- produktie neemt grote vlucht door roll-o-fits Brabantse fabriek begint in Kerkrade aan tweede jeugd Nederland bouwt eigen grondstation voor gesprekken overzee In 1973 telefoneren via satelliet VRIJDAG 8 MEI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ACHT „Wenn veer noen mer mitgenomme hant det veer geinen oesfall kriege, dan hanne veer veur huuj genog gehad". Met deze epiloog van instructeur Ruyters uit Kerkrade eindigt voor deze dag de herscholingscursus, die 50 ex-mijnwerkers van de Willem Sophie in het parochiehuis in Acht leert hoe ze kinderwagenwielen moeten maken in plaats van kolen kloppen. Ondanks de 50 nieuwe Limburgers die elke morgen bij de wielenfabriek Caja in het Meierijse dorp onder de rook van Eindhoven worden bezorgd, om de binnenkort mee naar Kerk rade verhuizende know-howbezitters van het bedrijf alsvast m te wijden in de roerselen van hun toekomstige woonstreek, klinkt de Kirchraotsjer epiloog in de oren van Caja-directeur Carel Bullens als Arabisch in de oren van een eskimo. Hij moet nog wennen aan het Kerkraads, zoals de Kerkradenaren moeten wennen aan het werken in een schone metaalfabriek die zo heel anders is dan een kolenmijn. Hoe anders? Joep Schwartz Speckholzerheide, die 16 j lang plat op zijn buik gend de laagste kolenlagen gehaald, moeilijk timeter heeft ïrgang ;rken. hij nu eide be- Wat hij achter de ongenadig in een yast tempo draaiende ma chines mist is de mijmverkers- romantiek: Een mengsel van kerelswerk diep onder de grond, teamgeest, kameraadschap, zelf standigheid in klein ploegver- band. Als de mijn was blijven hij, telg uit een op rolletjes gaai Zijn collega Hein Lataster uit Kerkrade is wat verder gevor derd met de mijnontwennings- kuur. Hij kijkt niet achteruit maar vooruit. Werkers in de grootmetaal, weet hii behoren tot de be.: betaalde arbeiders. Mensen van rond de 40 jaar veel minder dan een bovengron- der bij de mijnen. Wel minder dan een ondergronder en veel minder dan een houwer maar die werd ook extra zwaar be taald voor werk dat we nu zo langzamerhand als onmenselijk beginnen te beschouwen. Overtollig vet Tegenover de zekerheid der mijnen, die toch ook weer niet zo onaantastbaar is gebleken, staat de dynamiek van het ex pensieve bedrijf die vertrouwen in een nieuwe toekomst recht vaardigt. Elke dag komen ze in twee ploegen per touringcar van De Valk naar de Brabantse fabriek. Daar worden jaarlij k tien miljoen wielen gemaakt voor kinderwagens, kinderfiet sen, boodschappenwagentjes en karretjes die in supermarkten worden gebruikt. Nieuwste toe passingsmogelijkheid vormen de roll-o-fits, waarmee zwaarlijvi- len al ochtendgymnastiekend schuurtje taaiindustrie Caja. In Bamberg, export de heer Carel Bullens. Hij en zijn broer Jan zijn de selfmade men, die letterlijk met niets Duitse kinderwagen in dustrie is -econcentreerd, heeft Caja een montage- en verkoop- bedrijf voor de Duits sprekende landen. Wielen en wieltjes wor den verkocht in heel Europa en npter specialist in Eindhoven met ernstige per- soneelsmoeilijkheden", aldus Ca rol Bullens. „Verschillende dure machines waren onbemand. de mogelijkhe- Caja den in Limburg gaan bekijken. We kregen contact met de Wil lem Sophie Investeringsmaat schappij die op zoek was naar nieuwe takken van industriële bedrijvigheid. Het werd een korte verkering met een snel huwelijk, waarmee we allebei gelukkig zijn. Caja gaat Eind hoven verlaten. Vijftig topmen- d rij ven heeft gelegenheid boden. In tal de lichtstad -St staat zelfs een hele Het is stukwerk dat aardige bijverdienste ople- Ei wordt wel op gelet dat kinderarbeid wordt ver lat thuiswerk zal ook in de nstreek worden uitbesteed, lang het tenminste nodig is i. Bij Caja hebben ze echter nieuwe machine ontwikkeld wielen volautomatisch te fa- :eren, met gelaste spaken en Aan de ene kant van de chinestraat wordt bandijzer draad de machine binnenge- rd. Het complete wiel komt dan aan de andere kant uit. t deze vinding is Caja de reldconcurrentie, met name Duit stap voor geweest land, eei Ook daar terd aan een methode voor de vol-automatische wielenfabrika- ge, maar een bruikbare manier is er nog niet gevonden. vloeiingsregeling getroffen. In Kerkrade beginnen we 400 tot 450 mensen. Hun a; wordt snel opgevoerd tot Eind mei starten we, in noi rden opgevoerd", aldus de in heer Carel Bullens. aa hebben Yolanda Ergens in de 25.000 meter grote fabriek in Dk wel we worden afgescheiden voor de chemlsten van Caja, \die vi schillende niei ontdekt op het len. Iets nieuws is ook het be dekken van velgen dunne laag gekleurd plastic, die i of lak vervangt. begint Caja in Kerkrade jn tweede jeugd. Hei s een formidabele indus- rnotor, dat eraan meehelpt herstructurering Limburg op wieltjes loopt. C TUMMERS SUSKE EN WISKE: DE CHARMANTE KOFFIEPOT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nederland bouwt een eigen grondstation voor telefoongesprekken via radioverbindingen overzee. Het station komt te staan bij Burum in Friesland, ten zuiden van de vroegere Lauwerszee. Het sta tion zal ongeveer 16 miljoen gulden gaan kosten en in 1973 in bedrijf worden genomen door de P.T.T. De P.T.T. verwacht dat uiterlijk in 1975 de exploi tatie van het station telefoonverkeer rendabel zal zijn. latlantische telefoonverkeer, het grootste deel omvat van de gesprekken van en Nederland, zal in de nabije 75 procent via satel- 25 procent via kabels worden afgewikkeld. Toen in 1965 de satelliet Early Bird de eerste televisiebeelden vanuit de Verenigde w perspectief gebo- telefoonv den. Sindsdien zijn ver- ieuwe typen van satellie- :eld, die meerdere tele- tegelijk kunnen bedienen. een net rond de he >annen. De huidige, derde satellieten hebben een ca paciteit van 1200 lijnen en verschil lende televisiekanalen. Het Neder landse grondstation in Friesland wordt afgestemd op de vierde gene ratie satellieten, die nog in ontwik keling is. Deze kunnen 5 6000 lijnen tegelijk bediene foonverkeer P.T.T. gebruik van een grondstation in Duitsland en één in Frankrijk. Zulke stations kunnen tegelijk zowel gesprekken naar de satellieten uit zenden als ervan ontvangen. Over de gehele wereld staan 40 grondstations voor radiotelefoonverbindingen. In 1973 zullen het er naar schatting van P.P.T. tegen de 70 zijn. Deze grondstations, ook de Nederlandse, zijn doorgaans niet geschikt voor hel volgen van ruimtevaartschepen. Het Nederlandse grondstation wordt tximaal 4 miljoen gulden ge- de grote gbeid telescopen in Dwingelo en Wester- bork. De gebouwen en de fundatie voor de antenne worden ontwikkeld en aanbesteed door de Rijksgebou- heert. In 1966 werd door een P.T.T.- werkgroep een rapport uitgebracht over een eigen grondstation voor Nederland. Nog dit jaar wordt be gonnen met de bouw van de funda tie, zodat deze enige tijd tot rust kan komen. Daardoor wordt de sta biliteit van de antenne bevorderd. Het grondstation wordt voorlopig al leen geschikt gemaakt voor telefoon verkeer via de nieuwe satelliet die boven de Atlantische Oceaan wordt geplaatst Er zal plaats zijn voor maximaal twee keer 132 telefoonlij- Het grondstation kan worden uitge breid met nog twee grote spiegelan- tennes plus nog een kleine spiegel- antenne voor intern Europees tele foonverkeer. Omdat de antenne op hetzelfde moment slechts gericht kan worden op één satelliet, zal aanvan kelijk alleen verkeer over de Atlan tische Oceaan mogelijk zijn. De tweede antenne zal gericht worden op het zuidoosten en bestemd zijn bied van de Indische Oceaan. De totale installatie in Burum wordt hoog. De parabolische spie- gelantenne heeft PROJECT IN FRIESLAND KOST 16 MILJOEN spiegels van Dwingelo en Wester- bork. De zendstralen naar de satel liet hebben een golflengte van rond de 6000 megahertz, de stralen die van de satelliet terugkomen een van rond 4000 megahertz. Om een zuive re ontvangst en zending te verkrij gen mag het gesloten spiegelopper- vlak van de antenne een afwijking v ertonen van maximaal plus of min één millimeter, T.v.-signaal Het grondstation zal heel gemakke lijk uitgebreid kunnen worden voor ontvangst en uitzending van een tv- singnaal. Er zijn twee telefoniezenders nodig, die elk dubbel worden uitge voerd, zodat bij defecten direct een reservezender beschikbaar is. Ook in de ontvanger zijn alle circuits dub bel uitgevoerd, en vindt automati sche omschakeling plaats, wanneer er een fout optreedt. Het signaal naar de satelliet zal een vermogen hebben van ongeveer een kilowatt. De satellieten staan vanaf de aarde gezien stil op een hoogte van 36.000 km boven het aardoppervlak. Het gehele station zal aan orfgeveer 30 P.P.T.'ers. voornamelijk hogere technici, werk verschaffen. In het voorjaar van 1973 zal het station in gebruik worden genomen. De bedoe ling is dat in het najaar van 1973 voldoende ervaring zal zijn opge daan om de apparatuur volledig te benutten voor het commerciële tele foonverkeer van de P.P.T. Een belangrijk verschil tussen een verbinding via een satelliet en een „aardse" verbinding via een kabel of een net van straalzenders is, dat de kwaliteit van de satellietverbinding niet afhankelijk is van de afstand tussen de twee gesprekspartners op aarde. Bij een andere verbinding neemt meestal de kwaliteit af naar mate de afstand groter is. Een ge sprek met een nabuurland is daarom even goed als een intercontinentaal gesprek via een satelliet. Wel worden bij een satellietverbin ding zeer hoge eisen gesteld aan de apparatuur, omdat de lijn via de satelliet minstens tweemaal 36.000 kilometer lang is. Om aan de inter nationaal vastgestelde kwaliteit te voldoen is een zender nodig met een uitgangsvermogen van tussen de één en de tien kilowatt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9