Regering zag geen redding meer voor Beckersfabrieken Ministers beticht van wapensmokkel Dr. Mansholt licht zijn voorstellen toe Zijn snor maakte hem voorzitter Samenwerking studenten Israël toont nieuw schip Uitstel voor Apollovlucht geadviseerd Enquête Makrotest; Huisarts staat bij publiek in de geur DRONKEN DOKTER MAG BEST Dominees samen met Septuagint leidse courant pagina 7 Problemen veel te groot (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De verenigde bedrij ven Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulfl zijn in hun huidige vorm niet meer te redden. De regering komt daarom niet terug op het besluit geen overheidssteun meer aan deze bedrijven te verlenen. Volgens mi nister Nelissen (Economische Zaken) weekstaat ned. bank Recordomloop bankbiljetten AMSTERDAM (ANP) Deze week heeft de circulatie van bankbiljetten een nieuw' record aller tijden behaald. De biljettenomloop is aangegroeid met niet minder dan f 223 miljoen. Door deze forse verhoging is nu de record stand bereikt van f 9413,5 min. Nog nooit is de circulatie boven de f9400 min uitgekomen. De schatkist is ver sterkt met f 24 miljoen, hoewel zij toch het nodige te betalen heeeft gehad. De - is het gesteld met de banken, waarvan het saldo is ingekrompen tot f 39,7 miljoen en die daarnaast een enorm beroep hebben moeten doen op de dure voorschotten van de centrale bank. Voor niet minder dan f 669 miljoen aan voorschotten is er bijgekomen, waarmee het bedrag is opgelopen tot boven f 707 miljoen. De banken hebben het deze week wel zwaar te verduren gehad, want behalve de financiering van de circulatie ra van de voorschotten, heb ben zij nog de last moeten dragen van de financiering van deviezen ad f 205 miljoen. Bij elkaar hebben de banken dus voor circa f 650 miljoen moeten financieren. Daarmee is het totaal aan goud en deviezen ingezakt tot f7658 miljoen. De post „Nederlandse munten" aan de •ctiefzijde van de verkorte balans, die «en drietal weken geleden nog op f 58 miljoen stond is gedaald tot ruim f 31 miljoen. Hieruit valt op te maken dat voor circa f 27 miljoen aan zilveren tienguldenstukken tot dusver is afgele verd. Zoals bekend, heeft de rijksmunt deze (uitsluitend dit jaar) geslagen we gens het feit, dat Nederland 25 jaar geleden werd bevrijd. Op maandag 30 april heeft de minister van Financiën de eerste exemplaren aan de koninign aangeboden. Daarna is de afgifte van toe gedenkmunten, die wettig betaalmid del zijn, aan het publiek begonnen. (Tijdens debestelperiode zjjn in totaa'l 4,3 miljoen munten aangevraagd. Op de geldmarkt blijft de toestand aeer krap. Daggeld staat nog altijd op 6% procent en voorlopig ziet men daar in niet veel verandering komen. In verband met een erugbetaling in guldens aan het internationale monetai re fonds ontving de staat f 18 miljoen van het fonds de staatheeft deze gul dens aangewend voor aflossing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was ondergebracht ter finan ciering van guldenstrekkingen. Stand schatkistpapier: omschijrving: 4 mei: schatkistpromessen f 1.269.100.000, 27 april: f 1.287.100.000. Schatkistbiljet ten f5.191.600.000, f5.180.600.00. biedt het concern in de huidige vi geen perspectief. Overheidssteun onverantwoord zijn en de problei slechts opschuiven en vertragen. door alle partijen in de Tweede Kamer forse kritiek geuit op directie en com missarissen van B. B. en B. Drs. G. Nederhorst (PvdA), sprak van een onge looflijk staaltje van sociaal wanbeleid. Hij noemde het bijna onvoorstelbaar dat zonder dat vakbonden of onderne mingsraad van iets weten van de ene dag op de andere een directie 700 man op straat zet. Minister Roolvink (Sociale Zaken) zei hierover dat hij aan de zware woorden van alle woordvoerders in de Kamer niets had toe te voegen en dat hij zich er volledig bij aansloot. Medio vorig jaar lieten de banken weten dat zij geen heil meer zagen in B. B. en B In december vorig jaar viseerd surseance van betaling aan te nog wel toekomst voor het bedrijf. Zij produceerden geheel andere cijfers over de afzetverwachtingen en perspectieven dan de deskundigen van de NIB en het commissarissen vroegen op basis hun eigen gegevens een extra- De Veel mislukte operaties CONTROVERSE OVER BELEID UTRECHTSE HARTCHIRURG (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Curatoren van de rijks universiteit in Utrecht hebben meege deeld. dat er tussen de faculteit van de geneeskunde enerzijds en de hoogleraar in de hart- en vaatchirurgie. prof. dr. J. Wieberdink. anderzijds verschillen van inzicht bestaan omtrent de wetenschap pelijke en medisch-technische aspecten van de uitoefening van diens functie. hebben ichting Academ chirurg gevoerde medische beleid. Van het aantal hartoperaties, die onder lei ding van prof. Wieberdink is verricht. mislukt. lelijk e is duidelijk, dat de hart- chirurgie in het Utrechts ziekenhuis als gevolg van de hevige controverse over de slechte operatieresultaten volledig in het slob geraakt. Het werd zelfs zo erg, dat Utrechtse cardiologen weigerden al maanden in het academisch ziekenhuis opgenomen patiënten daar ook te laten opereren. De voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis, prof. Diepenhorst, legde enkele weken geleden de hoog- In vijf jaar tijd 5,6 mld dollar BRUSSEL (ANP) Europese land bouwcommissaris Mansholt heeft in Brussel een toelichting gegeven op nieuwe voorstellen van de Europese commissie die de uitwerking vormen van het memorandum (plan Mansholt) De voorstellen, gegoten in de A an vijf nieuwe richtlijnen en een beterde verordening zullen, bij vaarding en uitvoering, in vijf jaai 5.6 miljard rekeneenheden (dollai de helft te fourneren door het Europese landbouwfonds en door de lid staten. In de nieuwe voorstellen is re kening gehouden met de kritiek („veel al opbouwend", aldus dr Mansholt). De nieuwe voorstellen behelzen het streven naar aanmerkelijke verbetering van de inkomenspositie en de levensom standigheden van de landbouwer en daarom wordt financiële hulp in het vooruitzicht gesteld ten gunste van be drijven die verder ontwikkelen en rati- Goed jaar voor De Boer HILVERSUM (ANP) De resultaten over 1969 van drukkerij en uitgeverij v'h C. de Boer jr. N.V. acht de directie alleszins bevredigend. Blijkens de gecon solideerde cijfers is het exploitatiesaldo toegenomen van 5,8 miljoen gulden tot 6.3 miljoen gulden. Het saldowinst komt uit op 1,83 miljoen gulden (v.j. 1,64 mil joen gulden). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend in contanten van 16 pet. en daarnaast, we gens het honderdjarig bestaan van de onderneming, een jubileumuitkering laste van de belastingvrije agioreserve van tien pet. in aandelen. Het geplaatste aandelenkapitaal zal daardoor worden verhoogd met nominaal 509.100 giflden. afgeleverd. Op 21 en 22 april vonden de laatste gesprekken met het ministerie plaats. Daarbij, zo onderstreepte minister Ne lissen, lieten directie en commissarissen in het geheel niet doorschemeren dat weigering van overheidssteun tot on middellijke sluiting zou leiden. Wel onontkoombaar was. Later werd mee gedeeld dat het verzoek om financiële bijstand was afgewezen. Bij haar moderniseringsbeleid heeft e commissie het evenwicht op de land bouwmarkt niet uit het oog verloren. Daarom heeft ze in een aparte richtlijn de mogelijkheid geopend van een extra premie voor die boeren die werken met goedgekeurde ontwikkelingsplannen maar die zich bovendien richten op de vlees- in plaats van zuivelprodukten. De Europese commissie heeft haar standpunt gehandhaafd dat het aantal agrarische producenten in de gemeen schap moet dalen, maar dan wel op sociaal aanvaardbare wijze. Nog geen 55-jarigen die de landbouw willen verlaten (eigenaars of pachters) krijgen een sturctuurverbeteringspre- ie van minimaal acht maal de pacht- aarde van het vrijgekomen land. Omdat er toch al veel te veel Euro pese landbouwgrond is komt de com- Cindu-Key en Kramer: verdere DEN HAAG (ANP) „De resultaten van het eerste volle boekjaar van de nieuwe vennootschap zijn achtergebleven ten opzichte van de samengevoegde win sten die Cindu N.V. en Key en Kramer in 1967 hebben behaald. Hoewel dit deels inherent geacht mag worden aan een aanloopperiode, vallen ook andere miljoen gulden tot 123,7 miljoen gulden. De totale baten bedroegen 12,9 miljoen gulden (v.j. 15,7 miljoen gulden). De af schrijvingen stegen van 7,4 miljoen gul den tot 7,6 miljoen gulden. N aaftrek van interest ad 1,1 miljoen gulden (v.j. 797.000 gulden) en venoootschapbelasting ad 1.1 miljoen gulden (v.j. 3,0 miljoen gulden) resteert een winst van 3,1 mil joen gulden tegen 3,7 miljoen gulden in 1968. Voorgesteld wordt een dividend van 4 gulden per aandeel van 25 gulden. Over 1968 werd eveneens 4 gulden uitgekeerd, alsmede 5 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve. Mevr. Niarchos overleden mevrouw Eugenie Niarchos, de vrouw van de Griekse scheepsmagnaat Stavros Niarchos, is begin deze week plotseling overleden. Naar verluidt heeft de Atheense lijkschouwer een onderzoek gelast, waarvan het resultaat niet is bekendgemaakt. Niettemin staat in de begrafenisvergunning, dat mevrouw Ni archos is gestorven, doordal zij teveel slaaptabletten had ingenomen. (ADVERTENTIE) mama mia dat is leuk! Den Haag Spuistraat Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg iüfc I Eenendertig jaar had John Roy ervoor nodig om Club. Zijn snor is ingeschreven in het Guiness deze snor van 1.06 meter te kweken. Die snor Book of Records als de langste uit Engeland. Op was er ook de oorzaak van dat hij gekozen werd de foto lijkt de heer Roy uiterst voldaan over de als voorzitter van de werelaberoemde Handlebar gang van zaken met zijn snor. ging, de Katholieke Studenten Vereni ging „Sanctus Laurentius", de Societas Studiosorum Reformatorum Roteroda- mensis. het Rotterdamsch Studenten Gezelschap en de Rotterdam Internatio nal Students Club hebben besloten tot gaan. Zij trachten op langere termijn tot een grotere eenheid te komen, het geen zij pogen te realiseren, door het combineren van reeds bestaande onder verenigingen; het oprichten van nieuwe gezamenlijke subverenigingen; het uit- gemeenschappeli j k POLITIEKE CRISIS IN IERLAND WEER of geen WEER k.n.m.i. Minder deelt mede: standvastig land reikte en waarmee continen tale lucht werd aangevoerd. Ver der naar het zuiden lag een vlak. maar uitgestrekt lagedrukgebied. De hierin, aanwezige lucht was iets minder stabiel van opbouw, zodat er enkele buien in voorkwamen. Later op de dag viel ook in ons land hier en daar een buitje. Aan merkelijk koeler bleef het in Spanje, waar oceaanlucht was binnengedrongen. Het bijbehorend koufront lag vanmorgen over de Alpen en Italië en veroorzaakte daar regen- en onweersbuien. Het ziet ernaar uit. dat het lagedruk gebied zijn invloed geleidelijk meer naar hel noorden gaat uit breiden. Hoewel de temperaturen op ongeveer hetzelfde niveau blyven, neemt de buienkans toe. Zon: 04.57—20.17maan: 06.51— 00.21; hoogw. Schei?.: 5.17, 17.44. Vooruitzichten voor zaterdag: bui en temperaturen boven nor- in cijfers gemiddeld over ons land: min. temp.: één tot zes graden boven normaal; max. temp.; één tot zes graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: tachtig pro eent: kans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. Steun aan katholieken in Ulster (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Ierse republiek be leeft thans de ernstigste politieke crisis in verband met Ulster sedert twintig jaar. Twee gewezen ministers. Neil Blaney (Landbouw) en Charles Hauchey (Financiën), zyn door premier ik Linch beschuldigd van medeplich tigheid a tokkel. spronkelijk werden zij door premie Linch verzocht ontslag te nemen, maar zij weigerden en ontkenden dat zij iets te maken hadden met een komplot om in Ierland wapens binnen te smokkelen, die bestemd zijn voor de verdrukte katholieken van Ulster. Er zijn nu al vier ministers uit de regering Linch getreden. Michael Moran, minister van Justitie, nam maandag wegens gezond heidsredenen ontslag. Blaney en Hau chey werden woensdag de laan uitge stuurd. Kevin Boland, minister van Plaatselijk Bestuur, leverde zijn porte feuille in uit sympathie voor zijn twee ontslagen ambtsgenoten. Oppositieleider vindt. Hij eiste woensdagavond het ont slag van de regering, die evenwel aan blijft omdat premier Linch voorlopig WASHINGTON (AF-AFP) De commissie voor de toewijzing van gei den van het Huis van Afgevaardigden heeft donderdag het bureau voor de ruimtevaart geadviseerd tot het volgend jaar de voor oktober vastgesteld lance ring van de maanvlucht van de Apollo land se correspondenten een nieuu verdedigingswapen getoond. Het i> een schip met. een raketinstaüalie „Saar" genaamd. Dit type wordt be schouwd als een antwoord op Rus sische raketinstallaties, die dooi Egypte gebruikt worden. De Is raëlische „Saar" heeft onder mee een sonar- en radaruitrusting et acht elektronische Gabriëlraketten Het schip is ontworpen en uitgevoerc door dg Israëlische Luchtvaar. Ruim de helft Amsterdamse arrestanten vrijgelaten AMSTERDAM (ANP) Van de 13 personen die de Amsterdamse politic bi, de ontruiming van twee gekraakte pan den en tijdens de rellen op bevrijdings Degenen die na hun voorgeleiding werden weggezonden waren deels kra kers, die terzake van lokaalvredebreuk j waren aangehouden, een misdrijf waar- irlopige hechtenis is toege laten., voor een ander deel personen egen wie onvoldoende grond was om len terzake van openlijke geweldple ging in voprlopige hechtenis te houden. De vrijlating der arrestanten betekent niet dat ze niet over enige tijd vervolgd zullen worden, zo zei de Amsterdamse officier en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker. De politie van Haarlem is woensdag- niddag niet opgetreden tegen gezinnen, lie zonder vergunning volgens de .voonruimtewel op bevrijdingsdag een hadden betrokken. In dfi loop de 'Wr'~' gewe; ning van het pand volgen. (ADVERTENTIE) stellei Het uitstel, aldus de rapport, zal meer tijd geven problemen te bestuderen De NASA heeft officieel het gebied van de Fra Mauro-krater als doelwit aangewezen van de vlucht van de Voor alle vrije Het heerlijk zachte bimu zijn par de Fianna Fail. Politieke mers menen echter, dat premier Linch en de Fianna Fail nog heel wat moei lijkheden te wachten staan. De meeste waarnemers menen, dat Charles Hau chey, de sleutelfiguur van deze nieuwe Ierse politieke crisis is. De ware achter grond van zijn illegale bedrijvigheid, die door de Britse contraspionage aan het licht zou gebracht zijn, blijft voor lopig nog onduidelijk. Er is sprake van pogingc om in Groot-Bri teland massale wapenaankopen Het geld daai (ADVERTENTIE) Voor alle lieve moeders! Oh wat 'n schotje, wat'n le wkf I UTRECHT Hoe staat de Neder der tegenover de buisarts en hoe di de huisarts, dat het publiek tcgen< hem staat. Dat uit te zoeken was taak die Makrotest uit Amsterdam v jaar kreeg van de Landelijke Huisar vereniging (LHV). Gisteren is het port verschenen van dit onderzoek: complete doorlichting van huisartser publiek, of zo men wil, beide grot op de snijtafel. De huisartsen kunnen vreden zijn. Het publiek denkt veel f hen dan zij zelf ook n lijks leven de huisarts met iets meer respect moet behandelen dan een ander. Bijna 80 procent van het publiek vindt een dokter, Idie wel eens dronken is, wel aanvaardbaar (85 procent van de artsen had dit niet verwacht); 92 procent van het publiek vindt een dokter, die ge scheiden is. wel aanvaardbaar (29 pro cent van de artsen had dit ook niet venvacht). 'De huisartsen leggen vooral de nadruk op het feit, dat het publiek vrijer wordt in zijn uitingen, kritischer wordt, meer populair-medische kennis bezit en de huisarts niet meer zo als een autoriteit ziel. Maar ook de houding van de huis arts is veranderd. urfden noedei dan ook een fors inkomen van goede 55.000 gulden schoon en ziet a la dc doktersromans het beroep als een ideëel beroep. Een conclusie, die hopelijk de huisartsen niet zal sterken in hun streven dc tarieven nog eens omhoog te jagen. Hun werkelijk netto-inkomen is gemiddeld toch al 47.000 gulden per- Al slaat het publiek het beroep van een professor, specialist en burgemeester van een grote gemeente dan hoger aan dan dat van huisarts, het huisartsen- beroep ligt hoger dan dat van de direc teur van een groot bedrijf, een psycho loog, een advocaat en een notaris en ui teraard veel hoger dan dat van een toneelspeler. De huisartsen hadden, zo blijkt uit het rapporf, van het publiek telligent, algemeen ontwikkeld, vrien delijk en begrijpend en zeker niet eigen wijs of verwaand. Dat vinden gelukkig niet alleen het publiek, maar ook de huisartsen zelf. De huisarts is ook niet zomaar iemand: 44 procent van het publiek vindt, dat je ook in het dage- (Van onze redacteur geestelijk leven) DRIEBERGEN Vijftig hervormde eigen Kerk en de vernieuwingspogingen van dc Kerken kritisch willen bege leiden. hebben besloten volledig te gaan samenwerken niet Septuagint, een soort gelijke groepering van priesters en leken binnen dc Katholieke Kerk. Evenals de katholieke Septuagint wil len de hervormde predikanten en leken komen tot de vorming van actieve, kri tische en oecumenische gemeenten. Tijdens de bijeenkomst te Driebergen, waaraan pater Van Kilsdonk, pastoor Reuten en kapelaan Ruijter namens Septuagint deelnamen, is besloten dat dc nieuwe, nu interkerkelijke groep er zich o.m. voor zal inzetten, dat de alge mene kerkvergadering van de Hervorm de Kerk, die met Pinksteren wordt af gesloten. een voortgaande zaak van breed overleg zal worden. In het najaar zal Septuagint bovendien onderzoeken, of de resultaten van de algemene kerkverga dering doorwerken bij generale synode en gemeenteleden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7