Triomf Feijenoord glorie van Happel 6 MEI 1970: NEGEN MINUTEN VOOR HALF TWAALF Tornado uit Glasgow tot briesie gedegradeerd Het ongeluksseizoen van Billy McNeill MILAAN Om negen minuten voor half twaalf van de zesde mei 1970 bleef de klok voor Celtic stilstaan. In het doel stond Evan Williams tegen zijn hoofd te bonken; voor hem kromp aanvoerder Billy McNeill, in zijn der tiende seizoen bij Celtic, ineen en wentelde zich kronkelend over het gras. Op de eretribune stonden de bonzen van AC Milan rechtop, klom men op de rode stoeltjes en aan schouwden zij het ongelooflijke to neel dat zich diep onder hen afspeel de. Voetbalvreugd, voetballeed en hysterie op de tribune „lange zijde" waar het Nederlandse legioen uitzin nig losbarstte in een vreugderoes. Vier minuten nadien werden de groenwitte vlaggen op de goedkopere plaatsen achter de doelen, waar de Schotse aanhang vertoefde, gestre ken. Het doelpunt waarvan Ove Kind- vall zei: „dit is het gouden doelpunt in mijn carrière", was de Europa Cup waard. In de rij van de allergrootste voetballanden in Europa, in de reeks die werd beheerst door Italië, Spanje, Portugal, waarbij zich voegden Enge land en Schotland, had dat kleine landje zich fier geschaard. Voor het eerst was vorig jaar een Nederlandse ploeg doorgedrongen tot de finale, Ajax. Voor het eerst had een vader landse equipe, tweeëntwintig dagen eerder dan vorig jaar, toen de Am sterdammers kansloos door AC Mi- (VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER HERMAN VAN BERGEM) lan waren verslagen met 41, de meest begeerde trofee in de voetbal wereld van dit continent veroverd. Grandioos, fabelachtig, ontroerend zelfs want temidden van de mannen en vrouwen met overslaande stem men stonden er roerloos, slikkend en moeilijk ademhalend. Ze konden het nauwelijks geloven, ze moesten het verwerken. Hun Feijenoord, dat ze trouw hadden gevolgd naar de uit hoeken van Europa, dat ze ook in Milaan niet in de steek lieten, was EUROPA CUPWINNAAR. Toen Concetto Lo Bello voor het laatst in zijn loopbaan een fluitsig naal produceerde, stormde Coen Moulijn op trainer Ernst Happel af, viel hem om de nek en moest worden afgeschud. Keiharde kerels als Is rael en Laseroms sprongen in de lucht, hieven de armen als gladiato ren ten hemel. Ze konden hun geluk niet op, die roodwitten van de Linker- Maasoever. Dat wonderlijke moment waarop de voorzitter van de Europe se Voetbal Unie, Gustav Wiederkehr, de enorme beker overreikte aan aan voerder Israel. De struikelende, el kaar steeds omarmende manschar pen die probeerden een ereronde te lopen. De klapzoenende aanhang, de handen die ineen grepen voor felici taties. Het was één immense Marche Triomphale op een orgel waarvan alle registers jubelend wagenwijd waren opengetrokken. Hier kon niet worden gesproken van een hoogte punt, het was veel meer. Het was rei ken naar de hoogste hemelen van ge lukzaligheid die in de sport zijn te vinden. De grootste beloning voor een team dat onversaagd streefde naar 't hoogst bereikbare in Europa. Het diamanten kruis met alle be schikbare eretekenen voor de man achter deze ploeg, van wie sommigen nog niet wensen te geloven dat hij een super-grootmeester is, Emst Happel, wiens discipelen de „won derbaarlijke reeks van twee doelpun ten", behalve de Spielerei in de eer ste ronde tegen Reykjavik, tot het laatst handhaafden. „de vlo" nog laatste man Rinus Israel, die een geweldige wedstrijd speelde, getypeerd door het feit dat Concetto Lo Bello. die meesterlijk leidde, niet een maal voor hem behoefde te fluiten. En dat zegt veel, alles, voor de laatste die hop. Hij greep half in het luchtledige, half naar de bal die zijn vaart verloor en vlak voor Kindvall neerplofte. Links van doelman Evan Williams scoorde Kindvall. Het dertiende was McNeills ongeluksseizoen geworden. De schutter zonder schot, zoals hij al werd afge schilderd, had het mooiste doelpunt ge maakt in zijn met rijke trofeëen geho- enigszins was verstorven, was een bui- tenspeldoelpunt de aanwijzing geweest dal Celtic geen kans mocht krijgen. Feijenoord vertraagde in' feite niet eens, het speelde op balbezit zoals een ploeg grijpen, die een voorsprong wenst te consolide ren. Happel had het zo verordonneerd. Celtic werd langzaam maar zeker van stuk gestoten. Het Disorde middenveld, waar Wim Jansen eens tot zijn topvorm kwam maar waar Franz Hasil, begaafd met. een-uitzon derlijke techniek die hem ook in staat stelt haarzuivere en verrassende passes te geven, een briljante partij vertolkte, begon aan het „sloperswerk". Joch Stcin: „Door Van Hanegem van Hasil (Zie verder vierde sportpagina, laatste kolom) AC Milan Werd door twee doelpunten uitgeschakeld, Vorwarts Berlin en Le- gia Warschau eveneens. En de apotheo se FeijenoordCeltic Glasgow, de te genstander uit Schotland die al eens in 1967 de Europa 'Cup in bezit kreeg, werd de voleinding van de reeks van twee. Het was de glorie van Ernst Happel, genoemd als een man die bluf poker speelt, en zijn mannen die onver wijld uitvoeren wal hij in late uren en vroege ochtenden uitstippelt. Laat Theo Laseroms, een felle, toch waarlijk niet strooiend met complimenten, spre ken: „Hij heeft ons voor elke wedstrijd wat we moesten doen. Hij heeft ons door alle ronden geloodst. Wat die man kan en doet, is geweldig, grandioos; ik heb er geen woorden voor. Het is zijn wtfk". De ploeg, waarover op den duur maachtend werd gedacht, gesproken, ««schreven omdat tegen weinig gere- 'lonmeerde tegenstanders in de vader landse competitie gelijk werd gespeeld, ^dat er zelfs van werd verloren, die Bloeg miste de mist© dg KNVB., beker, maar streefde wel. en dat zal eenieder nu moeten geloven, naar het allerhoogste. Dat zou de blufpoker van Ernst Happel geweest kunnen zijn. De nuchtere, die ook gisteravond in de ontstellende chaos in de catacomben bij de kleedkamers waar een stille maar met een gelukzalige glimlach getooide voorzitter Guus Kouwenberg de replica van de Europa Cup omklemde, aan wie zo moeilijk is te zien of Jiij gegrepen is door emoties, stond, met de handen in de zakken, omstuwd door vrouwen van spelers die in hun blijdschap niet wis- verloofde, moesten omarmen, even er rustig bij of het een wedstrijdje van ondergeschikt belang was geweest. Maar hoe gloeiend zal hij van binnen zijn geweest. Vernederd Eén patroon Woorden, die niemand in twijfel hóeft te trékken die het zelf heeft gezien. De ondergang van Celtic tekende zich 'O ontstellend duidelijk af. Na afloop herriep Happel zijn woorden als zou hij Celtic ooit van primitief voetbal hebben beschuldigd. Niet in die zin dat de Schotten „er niets van zouden kunnen" en dat altijd gemeten naar de maat staven van Europee- topvoetbal maar omdat zij slechts één speltype kunnen spelen. Happel: „Ik heb vroeger in mijn actieve loopbaan ook altijd graag tegen Britten gespeeld. Ze zijn eenzijdig want ze willen en kunnen alleen maar offensief voetballen. Ze hebben maar één patroon. Elke bal dient zo snel mogelijk te worden ge speeld met veronachtzamen van het juiste moment en daarom gaat het". En dit had Happel zijn spelers drie dagen lang voor het tijdstip van negen uur op de zesde mei 1970 ingehamerd: ..Als we die vaart eruit halen, als we dat pa troon ontregelen, doorbreken, winnen de de Cup". De mannen hadden ge knikt. De maestro had gesproken, aan hen de taak zijn woorden gestalte te geven. En dat deden ze. Daarom werd het geen finale die tot de categorie van de schoonheden kan worden verheven. Dat hoefde ook niet want het doel was de Europa Cup, en daarvoor moest de schoonheid worden opgeofferd. Trefzeker Tweede prijs En dat heeft niets met heldenverering te maken, niets met ongemotiveerd op schroeven van iemands kundigheden. Ernst Happel is zonder meer een formi dabele vakman, die op hoogtepunten, zowel in de Nederlandse competitie als in dit toernooi, ondubbelzinnig doet blijken dat Feijenoord in hem een grootmeester heeft getroffen. Want ook dit Celtic, dc ochtend voor de finale nog overstromend van zelfvertrouwen. Werd vernederd voor de eigen fanatieke aan hang, die niet eens meer in# staat was de beruchte aanmoedigingen de avond lucht in teslingeren. Ze voelden, zoals eenieder dat deed. dat Feijenoord deze finale niet mocht en niet kon verliezen. Een zenuwachtig met de mondhoeken trekkende Jock Stein, manager van Celtic, kon slechts zeggen: ,.Ik ben ge lukkig dat we van een betere ploeg

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13