Amsterdam weer onrustig Stille tocht na herdenking Duizenden bij graf van sergeant Meijer Wijang in-t-kuipje. 58ct POLITIE TREEDT FORS OP TEGEN VERNIELZUCHTIGE JONGEREN LAATSTE DAGEN VEERTIEN DODEN Geldzaken ook na3uur. waTa^j.' Minder boete in hoger beroep POSTHUME HULDIGING IN DIEREN Luns over Cambodja; Begrip voor Amerika nog geen instemming Hekla op Iïsland uitgebarsten WOENSDAG 6 MEI 1970 PAGINA daarvoor geëigende plaatsen de doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. In stilte door in per soonlijke overwegingen na te den ken over de offers en over de re sultaten, vijfentwintig jaar na het einde van deze verschrikkelijke oorlog- In bijeenkomsten, waarop bekende Nederlanders hun opvat tingen over oorlog en vrede, over de verhouding tussen de generaties bestaande g Ridderzaal te Den Haag deed dit prins Bernhard in aanwezigheid van de koningin, prinses Beatrix, (ADVERTENTIE) -33 Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. NA PRIJSOPDRIJVING van de prijzenwet, opgelegd door de eco- aische politierechter, is door het Haagse gerechtshof verminderd tot een totaal van £28.000,Het betreft hier een 12-tal hotel- en restaurantbedrijven met als moederonderneming de N.V. De Valkenhorst te Voorschoten. Men had zich niet gehouden voor wat betreft de tarieven voor dranken en ge rechten aan het prijsniveau volgens de peildatum van 1 oktober 1968, doch prijs verhogingen toegepast, \omdat men met de oude prijzen niet uit kon komen. Het hof verminderde de boetebedragen aanzienlijk, het hoogste boetebedrag is thans f 4000,voor Avifauna te Alphen aan de Rijn. Het moederbedrijf te Voor schoten, dat veroordeeld was tot een geld boete van f 500,—, werd vrijgespro ken door het Hof Michael Stewart bedreigt met lontvoering WOLVERHAMPTON (Reuter) Een bi de Engelse stad Wolverhampton ver schijnend® krant heeft een anoniem te lefoontje gekregen met de mededeling dat er plannen bestaan om de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Mi chael Stewart, te ontvoeren. De ont voerders willen Stewart, als zij hem te pakken kunnen krijgen, uitwisselen te gen de treinrover Bruce Reynolds, die een gevangenisstraf van 25 jaar uit- veralaggevei-9) 4 Het Is 4 meL s avonds half mdom de toegangspoort naar eerherstel voor de op 12 mei 1940 ge fusilleerde sergeant Johan Chris Haan Meüer. „Dat sergeant Meijer ten rechte of ten onrechte is doodgeschoten is een vraag die wij niet kunnen beantwoor den". zegt de oom van de sergeant die bü het graf staat. „Het gebeurde toen iedereen geestelijk ontredderd was. Maar dat er nu iemand is generaal Harberts die n3 dertig jaar durft be weren, dat hfj het weer zou laten doen, is erg. Het komt erop neer, dat het graf schrift „Den vaderland ghetrouwe" ver vangen zon moeten worden door „Hier rust een lafaard". Wie durft dat?" Dan om twintig miiiuten over zeven komt een erewacht tevoorschijn. Twee mannen in oude kapiteinsuniformen, een man in burger en een in luchtmaohtoffi- cierstenue betrekken de wacht aan de groeve.Naast zijn zoon rust de in 1962 overleden-vader van sergeant Meijer. De moeder van de doodgeschoten militair is ondergebracht in Lisse. Ze kon het alle- stoet mensen de begraafplaats. Voorop leden van het actiecomité, dat eerherstel voor de sergeant wil. Er worden kransen gelegd. Om zeven minuten voor acht begint een klein knaapje de „Last post" te spelen. Actiecomité voorzitter Voort man uit Deventer vraagt de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus te zingen. De oom van de sergeant komt handen tekort om alle bloemen op het graf te leggen. Op 'n gegeven moment is er zelfs geen plaats meer op het graf dan wor den ze ook op het graf van de vader ge legd. onder de ruisende kerkhofbomen. Het graf ligt als een lichte plek in het grauwe halfduister. Johan Christiaan Meijer is door duizenden Nederlanders posthuum gehuldigd. Breda bureau in Breda, waar twee van deser tie verdachte dienstplichtige militairen werden gefussilleerd, blijken de officiële instanties niets af te weten. Toch zijn er twee aanknopingspunten, die regelrecht leiden naar de man die de opdracht 'tot de executie heeft gegeven. Een zoekge- ikt rapport van gepensioneerd briga- daasdonk. Deze laatste kende de ser geant-majoor, die „volkomen over zijn toeren" een sergeant heeft gedwongen de fatale schoten te lossen. Het was do destijds 47-jarige sergeant majoor H. de Leeuw. Hij behoorde tot het grensbataljon Jagers, dat vanuit de Peel op terugtocht was in de richting van West-Brabant. De sergeant-majoor is in januari van dit jaar overleden. Zijn vrouw zei niets over het drama te weten. ..Mijn man heeft nooit veel verteld over (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gewonde burgers t Eden van de politie, vernielingen, beze e woningen en een groot aantal arrests gisteren op bevrijdingsdag c van rellen en huizenkraken i i. Bevrijdingsdag wa uitaten t deel alle >rlopen. dank zij dat ook n gelokt had. Maar in de na- 's avonds ging hel in de hoofd- mis. De politie, die de gehele gens behoefde op te treden zag zich in de namiddag en 's avonds geplaatst voor een massaal verzet van een groot aantal jongeren. Opnieuw moest het centrum van de stad, vooral de Dam en omgeving, afgesloten worden voordat de rust wer kelijk terugkeerde. De aanleiding tot de c nenstad vormde het pand aan de Herengracht, dal geren waaronder leden vai listische jeugd gekraakt v socia- Na de iming namen de jongeren zoals de politie dit uitdrukte een provocerende houding aan. Enkele charges maakten aan de onrust een einde- Kort daarna bij een inval in het actiecentrum van de B.B.K. op de Nieuwe Herengracht vond de politie een grote verzameling rook bommen en poedermateriaal, dat bij rel len gebruikt worde om de chargerende politie te belagen. Bij deze inval werden 12 personen gearresteerd onder meer en kele bestuursleden van de B-B.K. (Bond Beeldende Kunstenaars). 's Avonds laaide de onrust vooral op rond de Dam, nadat dit afgezet was door een grote politiemacht. Voortdurende charges op vuurtjesstokende en stenen gooiende jongeren zorgden ervoor, dat rond 10 uur de rust enigszins terugge keerd was. Maar toen kort daarna de af zetting van de Dam opgeheven werd ver oorzaakten de jongeren weer moeilijk heden. Tijdens deze moeilijkheden werd een politie-inspecteur min of meer ern stig gewond toen een steen door de ruit van zijn politieauto gegooid werd. De jongeren herhaalden hun gedrag van ko ninginnedag. Zij rukten parkeermeters uit de grond, ontstaken vuren op de rijweg naar het Centraal Station en vernielden verkeersborden. Als gevolg daarvan trad de politie herhaaldelijk op tegen de rel- lenschoppers. Tegen middernacht was de rust teruggekeerd, vooral ook omdat .toeschouwers" het centrum m de stad verlaten hadden. De grote aantallen arrestanten de eesten zijn krakers worden vandaag vrijdag voor de officier van justitie be- (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Het feit dat de Neder landse regering „begrip" heeft uitgespr ken voor het Amerikaanse optreden Cambodja, moet niet als instemming daarmee worden uitgelegd. Dit verklaar de minister Luns (Buitenlandse Zaken) vanmorgen in de Tweede Kamer antwoord op vragen over de kwestie- Cambodja. Minister Luns zei de Kaï voorts, dat de Nederlangse regering zou betreuren, indien een opleving Amerikaanse bombardei dat de Nederlandse regering niet dat Amerika in eerste instantie woordelijk is voor de uitbreiding Vietnamoorlog. Toegenomen sche acties vanuit Cambodja tegen Zuid- Vietnam doorkruisen de voorgenomen terugtrekking van Amerikaanse De Nederlandse regering toestand in zuld-oost-Azië met zorg ver vuld. Mocht daar na het verkrijgen va een duidelijker beeld van de situati De Amsterdamse politie had de Dam op de avond van bevrijdingsdag af gesloten om ongeregeldheden in de omgeving van het nationaal monu ment te voorkomen. Vandaar deze verlaten aanblik. Hier en daar staan slechts politiewagens. laten blijken. De regering zal voorts, hoewel zij er feitelijk weinig heil van venvacht, toch proberen met een aantal gelijkgerichte regeringen een nieuw initiatief te nemen voor doorbreking van de onderhandelingsimpasse te Parijs. Den Uyl had er in zijn vragen op aan gedrongen dat de regering tegenover Washington alsnog zou verklaren het Amerikaanse optreden in Cambodja in strijd te achten met het zich losmaken uit Vietnam. Hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam zou tegenover Washington als noodlottig moeten worden bestempeld. Minister Luns bevestigd® dat de Ameri kaanse regering haar troepen op 30 juni aanstaande uit Cambodja teruggetrokken zal hebben. De Amerikaanse bombarde menten Jieperken zich tot militaire installaties van de communisten in de gedemilitariseerde - zóne, die tëêeny'de afspraken in daar zijn geïnstalleerd. icbt op de de berucht geworden plaats onder Schoorl- dam. Op slag gedood werd een 27-jarige student uit Heerhugowaard. BU de fron tale botsing werden zes van de zeven inzittenden op het wegdek geslingerd. De bestuurder van een van de wagens raakte bekneld achter het stuur van zijn wagen. Met vier ambulances werden de gewon den overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar. Tijdens de twee minuten stilte, die de Nederlandse Spoorwegen op 4 mei zoals gebruikelijk in het hele land in acht heeft genomen, is bij Barendrecht de sneltrein Brussel-Amsterdam achterop een stil staande trein gereden. De machinist heeft volgens de spoorwegen het rode de tilstaande trein wel, (ADVERTENTIE) dier politie J. van Alebeek, die ge is geweest van de executie, ■klaring van oud-politieman REIKJAVIK (AP) hi het zuiden van IJsland is de vulkaan Hekla uitge barsten. Van de hellingen bewegen zich twee lavastromen naar beneden. De be woners van het omliggend gebied zijn inderhaast geëvacueerd. De eruptie ging gepaard met de verspreiding van a stukken steen. Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen gela meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 urn 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook 's avonds open zijn. waardoor hij de remmen nog in werking kon stellen. De botsing vond met matige snelheid plaats. Er was één gewonde. Zowel op de herdenking als op bevrij dingsdag zijn verschillende dodelijke on gevallen voorgekomen. Een 32-jarige man uit Heerhugowaard is dinsdagmiddag bij een kanotocht op het Veluwemeer omgeslagen en ver dronken. Bij de gehouden bevrijdingsfeesten tn de gemeente Lexmond is bij een der volksspelen een 30-jarige garagehouder an een betrekkelijk geringe hoogt® zodanig gevallen, dat hij vrijwel op slag dood was. Dinsdagmiddag omstreeks twaalf wur is in Rotterdam een 32-jarige Duits® chef-monteur om het leven gekomen. Het slachtoffer viel van een in aan bouw zijnde kraan. Een 21-jarige inwoner van Gorichera is dinsdagmorgen in de gemeente Gies- senburg met zijn auto bij de brug over de Giesse uit de bocht gevlogen en te water geraakt. De bestuurder verdronk. In het Singelwater in Breda is maan dag om kwart voor vijf een 11-jarige jongen verdronken. De jongen was in het water gesprongen, nadat zijn 6 Jaar oude broertje daarin was gevallen. Deze werd door drie voorbijgangers gered. Bosch overleden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeval opliep. De man reed met zijn motor op een stilstaande vrachtwagen die de weg wilde markeren in verband met een tien minuten eerder gebeurd ongeluk. Maandag is een landbouwer uit Bant (N.O. Polder) op zijn land met zijn trekker omgeslagen. Hij kwam onder de trekker terecht en kwam om het Tijdens de optocht die dinsdagmiddag in het kader van de bevrijdingsfeesten in St. Jacobi Parochie werd gehouden is een 16-jarige jongen verongelukt Hij sprong meerdere keren van en op «en open wagen. Hierbij sloeg hij achtero- er en kwam onder de wielen van de wagen terecht. In Maastricht is maandagavond bij een verkeersongeluk een 26-jarige be diende om het leven gekomen. Het slachtoffer reed in een personenauto en kwam op een kruising in botsing met een Duitse vrachtauto met aanhangwa- Een bijna 12-jarige jongen uit Eist fa dinsdagochtend op een niet beveiligde overweg in Herveld, (Gld) door een trein gegrepen. Het jongetje was op slag dood. In Vries (Dr) reed maandagavond d« chauffeur van een trekker mot aan hangwagen zonder voorrang te verle» de voorrangsweg op. De combinati® kwam in botsing met een motorrijder. Deze werd zw; irgewond naar een zie kenhuis in Groningen overgebracht, hij later op de avond overleed.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9